,Ik denk dat we het nog wel kunnen redden Binnenstads werken geen belemmering voor doorstroming verkeer" Perspectief voor Leiden uiterst somber" r STAD DIRECTEUR PB 99 Meerburg is nog steeds de blinde darm van Leiden LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MAART 1979 PAGINA 3 Directeur drs. Leembruggen. LEIDEN-VEENEN- DAAL „Ik verwacht dat we de moeilijkhe den te boven zullen komen. We kunnen de tegenvallende resulta ten opvangen en ons bedrijf naar een posi tief rendement bren gen. Daarbij zullen we ons vooral moeten richten op de zoge naamde handbrei- markt, de produktie en verkoop van wol, waarmee men kan breien en knopen. We geloven dat er voor ons produkt op de nog steeds groeiende vrije tijdsmarkt goede kan sen zijn. Maar gelijktij dig met al die gunstige verwachtingen, besef fen wij dat het onder nemersklimaat op dit moment in ons land niet dermate gunstig is, dat er geen enkel probleem meer kan ontstaan". Dit zegt directeur drs.Ph.A.Leembruggen (41) van het familiebe drijf P.Clos en Leem bruggen, dat al sedert 1766 een begrip is in Leiden. In de loop van het af gelopen jaar was al be kend geworden, dat het bedrijf de Leidse moe derschoot zou verlaten om tot een efficiëntere bedrijfsvoering te kun nen komen in Veenen- daal, waar de dochte ronderneming Hollandia een redelijk bestaan leidde. Thans blijkt, dat de directie van het fa miliebedrijf te laat tot deze stap is gekomen. Indien men eerder tot concentratie had beslo ten, zouden de huidige financiële problemen Het pand aan de Langegracht dat in maart door het textielbedrijf wordt verlaten wellicht kunnen zijn voorkomen. Ook direc teur Leembruggen, overigens al de zevende generatie van de familie Leembruggen, die het bewind over het textiel bedrijf voert, is het met deze stelling eens. De reorganisatie werd in de loop van het afgelo pen jaar aangevangen. Van de tachtig perso neelsleden in Leiden vloeiden er rond de jaarwisseling al zo'n dertig af. Van de reste rende vijftig zullen er zo'n tien tot vijftien de verhuizing naar Veenen- daal meemaken, mef dien verstande dat de directie hen adviseert niet naar deze plaats te verhuizen, maar voorlo pig heen en weer te rei zen. Een en ander in afwachting van de om mekeer in de financiële resultaten van het be drijf. Voor de reeds af gevloeide werknemers en nog vertrekkende personeelsleden is in overleg met de vakbon den een sociaal plan opgesteld. Concurrentie De moeilijkheden waarin het in Leiden zo befaamde be drijf is geraakt, waren eigen lijk voorspelbaar. P.Clos en Leembruggen vervaardigt handbreigarens, handwerkga- rens en -pakketten onder het merk Leithen, alsmede ga rens voor industriële ver werking, onder meer in de tapijtindustrie, tricotage, meubelstoffen en vitrages. De concurrentie in de textielin dustrie is de afgelopen jaren steeds sterker geworden. Veel bedrijven zochten naar nieu we mogelijkheden in een an dere marlrt. Hierdoor kwam het, dat steeds meer produ centen zich gingen mengen in de tot voor enkele jaren nog florerende markt van de brei- en knoopwol. Deze be drijven vonden vooral goede verkoopmogelijkheden bij grootafnemers. Dat die con currentie vooral afkomstig1 is uit het buitenland, laat zich eenvoudig raden. Met name hebben Franse spinnerijen zich actief opgesteld. Met als gevolg dat de grote afne mers, zoals de Hema zich van de Franse fabrikaten gingen bedienen. De Neder landse bedrijven raakten hierdoor in de verdrukking. hebben emotionele bindingen met deze stad; wij hebben hier toch een traditie van meer dan tweehonderd jaar. Ons merk Leiten is naar de stad genoemd, dat breek je toch zo maar niet even af. Daarbij heeft deze stad een redelijk gunstige arbeids markt voor ons en met het oog op de export is een ves tigingsplaats in het Westen natuurlijk ook wenselijk". Toch besloot men tot concen tratie. Directeur Leembrug gen: „We hadden drie vesti gingen in de Leidse binnen stad. Deze verspreide ligging stond een efficiënte bedrijfs voering in de weg. Proble men met het gemeentebe stuur zijn er niet geweest, hoewel ik me kan voorstellen dat een bedrijf zich nog eens twee keer zal bedenken voor dat hij zich ooit in Leiden vestigt. Kijk maar eens naar de schandalig hoge belasting op onroerend goed die hier wordt geheven. En dat is maar een van de voorbeel den. Ook ontmoetten wij in de laatste jaren steeds meer moeilijkheden op de Leidse arbeidsmarkt door de in deze bedrijfstak noodzakelijke ploegenarbeid. Ondanks het aantrekken van buitenlandse arbeiders hebben we het er moeilijk mee. De Leidse werknemer vindt steeds min der dat ploegenarbeid in zijn leefklimaat past. Er zijn in deze omgeving nog maar en kele bedrijven die ploegenar beid kennen, terwijl in de streek rond Veenendaal ploe genarbeid nog de gewoonste zaak van de wereld is". In Nederland bestaan behal ve het merk Leithen momen teel nog drie grote wolmer- ken. Dat zijn Nevada wol, af- MéllclisC komstig van de Leidsche Wolspinnerij (een bedrijf dat overigens alleen nog maar een verkoopkantoor in Lei- voornaamste reden van de den heeft en de produktie in België doet plaats vinden), Scheepjeswol, en Parleywol reorganisatie en nu ook de belangrijkste oorzaak van de aanvraag tot surséance. moeten aanvragen). Waarom heeft het Leidse be drijf niet eerder besloten tot concentratie in Veenendaal? Directeur Leembruggen daar over: „We wilden liever niet uit Leiden weg gaan. We stelijk nog Krantz en Zonen) ten prooi. Het vertrek van Clos en Leembruggen uit de Sleutelstad betekent het defi nitieve einde van de roem ruchte historie van deze ge meente als toonaangevende textielstad. Woonwagen bewoners slepen Tesselaar voor rechter LEIDEN Wethouder Tesse laar heeft een rechtszaak aan zijn broek. Als bestuurder van het Woonwagenschap is hij geroepen om volgende week voor de rechter te ver schijnen. Een aantal woonwa genbewoners heeft een kort geding aangespannen omdat zij op het woonwagenkamp verstoken zijn van water en stroom. Volgens de woonwa genbewoners is het Woonwa genschap verplicht hen deze noodzakelijke voorzieningen te leveren. Dit berichtte Tes selaar gisteravond aan zijn fractiegenoten tijdens de we kelijkse vergadering. Het woonwagenkamp in Lei den heeft 68 reguliere plaat sen die zijn aangesloten op water- en electriciteitvoorzie- ningen. Er zijn op het kamp verder 10 plaatsen ingericht, bedoeld voor mensen die nog met hun wagen trekken. Deze 10 zijn al snel in beslag geno men door wat de gemeente noemt „overbezetters" als vas te plaats. Daarnaast hebben nog 22 extra overbezetters op het kamp een plaatsje gevon den. Al met al heeft wethou der Tesselaar daar geen pro blemen mee, vooral omdat er noch in Leiden noch in de randgemeenten plaats is voor deze woonwagens. Het enige dat de wethouder zich niet meende te kunnen permitte ren, was het legaliseren van deze toestand door ook deze „overbezetters" te voorzien van stroom en water. De overbezetters hebben nu de handen in elkaar geslagen en zijn naar de rechter ge stapt. Dick Tesselaar wilde gisteravond van de fractiele den weten of zij zich met hem achter de tot nu toe ge voerde, beleidslijn konden stellen. Afgezien van enig te gensputteren van mevrouw J. Hes kon de fractie zich in deze beleidslijn wel vinden. Duivesteyn: „We moeten het wel gedogen, maar niet offi cieel toestaan. Wereldgebedsdag Op vele plaatsen in Leiden wordt morgen voor de vijf- stigste maal de Utnrgiedienst van de Wereldsgebedsdag gehouden. Thema van de dienst is: „Groei in de geest". Ditmaal is de liturgie gemaakt door inwoners van Oost- Afrika. De dienst wordt gebonden om elf uur in de Ka pel van Verbum Dei; om zeven uur in de Antoniuskerk en de Oud Katholieke Kerk; om half acht in de Marana- thakerk en in vele bejaardentehuizen. Rock againist Racism De eerste „open" zaterdagavond van de jongerenviering Augustinus (ook toegankelijk voor niet-leden), op 3 maart, staat in het teken van de zogenaamde Rock against Racism, Rockmuziek tegen het racisme. Rock agianst Rasism is een uit Engeland ontstane organi satie die concerten met punk, reggae, funk en meer van dat soort gekleurde muziek organiseert Het doel van de organisatie is het bestrijden van het racisme met muziek, er treden zaterdag 4 groepen op. Ivy Green (punk). Ton van de Heer Gestoord (Nederlandstalige hardrock). Fuzz (Latin Funk) en nog een reggaeband. Tussen de op tredens door wordt er een anti-filmpje over de Neder landse Volksunie vertoond en verder wordt er een film gedraaid van een RAR-concert in Londen. Het concert begint om half negen en wordt gehouden in het gebouw van Augustinus, Rapenburg 24. De toegangsprijs is tien gulden. Expositie Galerie de Oude Rijn organiseert van 2 maart tot 1 april een expositie van de kunstenaar Otto Hetterscheid met gemengde technieken in het pand Stille Mare 4 in Leiden. De tentoonstelling wordt morgen geopend om half negen en wordt muzikaal ingeleid door Marjolein Oonk op viool. De eerste zondag na de opening, op 4 maart is de expositie geopend van twee tot vijf uur. Verder is de galerie van woensdag tot en met zaterdag twaalf tot vijf geopend, ook op donderdag van zeven tot negen uur. Amnesty schrijfavond Amnesty International houdt vanavond weer een maande lijkse schrijfavond in het gebouw van de Leidse Studen ten Ekklesia, Rapenburg 100. Door het schrijven van brieven probeert Amnesty politieke gevangenen vrij te krijgen. Belangstellenden worden gevraagd mee te doen. Amnesty zorgt voor de informatie, het schrijfmateriaal en de koffie. De bijeenkomst begint om acht uur. GEMEENTEWERKEN STELT KAMER VAN KOOPHANDEL GERUST: LEIDEN De ambtenaren van de dienst Gemeentewer ken van Leiden hebben gis teravond de ongerustheid van de Kamer van Koophandel van Fabrieken voor Rijnland over het samenvallen van verschillende werkzaamheden in de stad weten weg te ne men. Zij deden dit tijdens een vergadering van de „be geleidingscommissie Openba re Werken in de stad". Ofwel zijn de werkzaamheden ge ring van omvang, ofwel van korte duur en zeker zullen zij geen hinder vormen voor de doorstroming van het ver keer. Zoals wij gisteren meldden drong de Kamer van Koop handel er in een brief aan de dienst gemeentewerken op aan dat de binnenstadswer- ken de komende jaren gefa seerd uitgevoerd zouden wor den. Met name de werkzaam heden rond de Valkbrug vormde voor de Kamer een knelpunt. Het gaat hierbij om de aanleg van riolering op de Lammermarkt en werkzaam heden aan de brug zelf. Sa menhangend, in verband met een soepele verkeerscirculatie, noemde de Kamer ook het aanpassen van het Stations plein en de werkzaamheden aan de walmuren Galgewater- Beestenmarkt Van deze werkzaamheden konden de ambtenaren mee delen dat het om geringe of niet storende bezigheden ging. De Lammermarkt krijgt maar op een klein stukje nieuwe ri olering en het werk aan de Valkbrug zal het verkeer niet storen, omdat er aan beide zijden van de Valkbrug kleine bruggen worden aangebouwd. De Valkbrug hoeft daarom maar incidenteel gesloten te worden. De aanpassing van het Stationsplein betreft slechts een geringe construc tie voor het rechtsafslaand verkeer de Stationsweg op en de walmuren Galgewater-Be estenmarkt zullen klaar zijn voor zij problemen zouden kunnen opleveren, omdat de Valkbrug dan al klaar is. Het openhouden van de Haagweg, hetgeen de Kamer van Koophandel bepleitte om MINISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND BU CDA: LEIDEN „Het is van de nieuwbouw die ze wil- groot belang dat de ge- len verwezenlijken jaren meenten nu het nog kan vooruit plannen. Het arti- *-keI 19 biedt nog altijd de De verlaten opgebroken marktenroute. Hoewel het werk twee maanden heeft stil gelegen wordt niet verwacht dat de werkzaamheden ernstig zijn vertraagd, omdat het hier een „lange-termijn-werk" betreft. het gemis van de Morssingel en de Rijnzichtbrug aanvaard baar te maken, stelde wethou der Waal als een onmogelijk heid. „Die weg is nu al heel slecht en bovendien gaat de riolering van de Haagweg sa men met de plannen van het hele Haagkwartier", aldus Waal. Overigens meende men van gemeentewege dat de Rijnzichtbrug niet tijdens de werkzaamheden aan de Haag weg zou worden afgesloten en op de Morssingel hoeft slechts de verharding van het wegop- pervlak gefatsoeneerd te wor den. Ook een werkje van niets. De heer Bar en dregt, directeur van de dienst Gemeentewer ken deelde staande de verga dering nog mede dat alle lo pende binnenstadswerken door het bijzonder koude win terweer minstens twee maan den later klaar zullen zijn dan gepland. Gedurende de maanden januari en februari heeft alles stilgelegen. Sommi ge werken gaan weer aarze lend open. Alleen de werk zaamheden aan de walmuren van de marktenroute hoeven geen ernstige vertraging te hebben opgelopen voor de af werking, omdat de volgende winter wanneer deze werken nog in uitvoering zijn, wel weer mee kan vallen. WIJKCOMITÉ IN PVD A-FRACTIEVERGADERING: 99 LEIDEN „Meerburg is de blinde darm van Leiden, nu willen we eens uit het verdomhoekje waar we altijd in hebben gezeten", deze kras se uitspraak deed de heer Veeren, een van de woordvoerders van het wijkcomité Meerburg. Een aantal Meerburgers was uitgenodigd door de fractie van de PvdA om zijn standpunt te belichten ten aanzien van de uitbreiding van de wijk. De bewoners van deze wijk hebben 5 jaar lang meegedacht en gesproken met de gemeente om een bestem ming voor de naast de wijk gelegen terreinen, Roomburg, te bepalen. In spraak heet dat. Doch zoals regel matig gebeurt in deze gemeente merkten ook de bewoners van Meerburg, dat inspraak nog geen medezeggenschap is. Toen de uitein delijke bestemmingsplannen op ta fel lagen, bleek het werk en de in spanning van de actieve wijk gene geerd. Die plaatsen waar de bewo ners aanvankelijk woningen hadden gedacht hebben, zonder overleg, nu een bedrijfsbes temming gekregen. 5 Ha industrieterrein is uitgegroeid tot 20 ha. „Nu we juist een vuilnisbelt kwijt zijn, worden we opgezadeld met de industrie van Leiden. Vier jaar lang heeft al het overleg in een andere richting gewezen. We waren juist zo blij dat we een volwaardige wijk konden worden. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat hier een afspraak met de WD achter zit. Sinds jullie die coalitie zijn aange gaan, ligt ineens de nadruk op de arme bedrijven die in Leiden geen plaatsje kunnen vinden. Inspraak in Leiden is een wassen neus", aldus een verontwaardigd lid van het wijkcomité. De heer Ranner, een socialistisch fractielid, probeerde de Meerburgers nog te overtuigen van de noodzaak van deze bedrijfsbestemming. Helaas kon hij met de argumenten als: evenwichtige verdeling van de lasten en de problemen van de bedrijven uit de binnenstad die door de stads vernieuwing een ander plaatsje moe ten vinden, de bewoners niet van hun standpunt afbrengen. „Er zijn nog plaatsen genoeg in Leiden waar je bedrijven kunt vesügen. Ik noem alleen maar Leeuwenhoek, waar het toch te gevaarlijk is om te wonen. We hebben nog geen enkel raadslid gehoord die vóór die bedrijfsbestem ming is. Het hele CDA staat achter ons", verklaarde de heer Veeren. „Nogal wiedes", sprong wethouder Waal daarop m, „het CDA gebruikt dit om ons te dwingen aan de be bouwing van de Stevenhofjespolder te beginnen. Nou, ik vind echt dat ze het slim spelen. Het is een goeie truc". Wanneer de Leeuwenhoek een ande re bestemming zou krijgen, moet Waal opnieuw naar Den Haag om van het kabinet toestemming te krij gen de grond voor een andere be stemming dan woningbouw van de PvdA-fractie gisteravond tot een uit gebreide bespreking. De nieuwbouw van het politiebureau. Over dit on derwerp waren de fractieleden het minder met elkaar eens dan zij bij de bespreking van Meerburg leken. Het ging hierbij met name over de lokatie. Gezien de vele varianten die als plaats voor een politiebureau mogelijk zijn was de fractie aardig verdeeld. 7 leden meenden dat het terrein van Kranz, waar het college het liefst een politiebureau zou bou- universiteit te kopen. De procedure wen, de meest geschikte plek was, 3 zou zoveel tijd in beslag nemen dat het Stevenshofjesproject wel door zou moeten gaan omdat woningen nodig zijn en twee bouwplannen op de beslissing van het kabinet moe ten wachten, de Leeuwenhoek en de uitbreiding van Meerburg. Nog meer bouwplannen brachten de leden dachten aan het Schuttersveld en 2 geloofden het meest in de Ga- renmarkt Tijdens de besprekingen die hierover zullen worden gevoerd in de verschillende commissieverga deringen zal de PvdA-vertegen- woordiging zich dan ook voorzichtig opstellen. mogelijkheid voor de ge meenten om op bestem mingsplannen vooruit te lopen. Vanaf 1980 zal dat niet meer mogelijk zijn en dan moet men kunnen te ren op datgene wat men vooruit gepland heeft. Als blijkt dat er niet voldoen de vooruit gekeken is, is de kans groot dat de wo ningbouw ernstig zal stag neren. Het perspectief" voor Leiden voor de peri ode 1980-1985 zie ik dan ook als uiterst somber", aldus Jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, minister van volkshuis vesting en ruimtelijke or dening gisteravond op de algemene ledenvergade ring van het Leidse CDA. De minister kon gisteravond niet dieper ingaan op de Leidse situatie omdat hij di rect na zijn rede moest ver trekken. Het CDA-raadslid Ham concludeerde uit de woorden van de bewindsman dat er haast moet worden ge maakt met de bebouwing van de Ste venshofjespolder. „Ik vermoed dat het artikel 19 in 1980 zal worden gewijzigd. Dat komt voor mij en ver moedelijk ook voor de andere fractieleden als een volslagen verrassing. Ik beschouw het wel als een stimulans voor de CDA-fractie in de gemeente raad om er in verhevigde mate voor te gaan pleiten dat de Stevenshofjespolder eerder wordt aangepakt Het college heeft toegezegd voor het eind van dit jaar met plannen voor de bebouwing van de polder te komen maar ik ben bang dat ze dat niet zullen halen. Voorlopig zal men ook niet terugvallen op de andere bouwlocaties omdat die nog onzeker zijn. Met de Leeuwenhoek zullen we moeten wachten tot de ri sicoanalyse beëindigd is, voor dat daar woningbouw komt, zal eerst moeten blijken of de laboratoria geen onaanvaard bare bedreiging zullen „blij ken te zijn voor de toekomsti ge bewoners". „Ook Meerburg is geen zeke re bouwlocatie. Ik verwacht dat de bewoners van Meer burg nog de nodige bezwaren zullen inbrengen tegen de ge projecteerde bedrijfsvestigin gen en dat zal weer de nodi ge vertraging met zich meeb rengen. De Stevenshofjespol der zal daarom nu moeten worden aangepakt", aldus de heer Ham.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3