Nederlandse soldaten hartelijk ontvangen in Unifil-gebied VVD verwacht geen „onaanvaarbaar van regering Advies SER aanbevolen over vakantiespreiding ZORGEN OVER TOENEMENDE KOOPDRIFT £eidae Qowant Huurstijging BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MAART 1973 PAGINA 13 HARIS Een bijzonder harte lijke ontvangst stond de Neder landse VN-militairen gistermid dag bij aankomst in hun hoofdkwartier in het plaatsje Haris te wachten. De burge meester schudde iedereen per soonlijk de hand en begroette de eerste groep van 40 militai ren in zijn beste Engels. In Ha- ris werden de soldaten opge wacht met gevulde koeken van onvolprezen Nederlandse kwali teit „De mensen zijn blij dat die Gewapende vrede of niet: de jeugd is overal ter we reld hetzelfde. Zo zien deze Libanese jon gens van de Nederlandsse VNmilitairen (nog) als een welkome aflei ding in hun jonge leven. De militaire chauf feur van de witgspoten jeep is nu al goede maatjes met hen geworden Fransen hier weggaan. Ze vin den ons veel gezelliger. We la chen meer en zijn niet zo arro gant als die Fransen. Van die jongens hebben ze hier wel ge noeg gekregen", aldus een Ne derlandse soldaat, vanmorgen voor de NCRV-radio. Over het algemeen waren de Nederlandse soldaten positief over hun eerste kennismnaking met hun nieuwe omgeving. Gis teren is meteen begonnen met een grote schoonmaak in de keuken en de eetzalen. „De Fransen", zo zei een soldaat, hebben hier wel een hoop rom mel gemaakt". Dertig andere Nederlandse mili tairen wachtten nog steeds in de buurt van de haven, totdat daar alle douaneformaliteiten achter de rug zijn. In de haven van Haifa bleek de controle van de Israëlische douane veel intensiever, en daardoor ook veel meer tijd te vergen, dan aanvankelijk voorzien was. Ver wacht werd dat de soldaten zich vanavond bij de groep in Haris zullen voegen. Bij VNmateriaal ook dumpauto's voor vrije markt (Van een onzer verslaggevers) Haifa De kans is groot dat enkele kamer leden van de regering opheldering wil heb ben over een aantal zogenaamde militaire dumpauto's die het Westduitse vrachtschip Cap Baitar tegelijk met het voor het Neder landse VN—detachement bestemd rijdend ma terieel gisteren in de Israëlische havenstad Haifa heeft binnengebracht. De dumpauto's, vermoedelijk geleverd door een Nijmeegse handelaar, zijn bestemd voor de Libanese christenen in Zuid—Libanon. Bij de PLO in dat gebied is daarover al de nodi ge ontstemming gerezen, vooral omdat bedoel de Libanese christenen de „naaste buren" zijn van het Nederlands VN—detachement MENINGSVERSCHIL OVER PERCENTAGE HUURSTIJGING .99 (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting) zal vandaag niet het „onaan vaardbaar" uitspreken over de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer om de huurverhoging dit jaar te beperken tot vijf procent. Dat is de verwachting van de WD, die met de PvdA meent, dat er geen nood zaak bestaat om te kiezen voor een forse ver hoging. De regering wenst een stijging met zes procent en wordt, zo bleek woensdag in de eerste ronde van het jaarlijks huurdebat, nog steeds vurig gesteund door het CDA. WD-woordvoerder De Beer trok vorige week nogal de aandacht door in een radioprogram ma te verklaren dat zijn fractie door de knieën zou gaan, als het kabinet het zwaarste geschut in stelling zou brengen. „Ik heb dat gedaan om de zaak niet al van tevoren te po lariseren. Het was van belang dat de sfeer zo kalm en zakelijk mogelijk zou zijn", verklaar de De Beer nu desgevraagd. Hij gaat er van uit, dat de regering dezelfde houding zal aan nemen als de WD, dat wil zeggen „geen ka binetscrisis zal riskeren vanwege één procent meer of minder huurverhoging". In het debat van gisteren trokken WD en PvdA eensgezind van leer tegen het voorstel van staatssecretaris Brokx. De liberaal De Beer voerde aan, dat de stijging vorig jaar van de bouwkosten met negen procent in be langrijke mate is veroorzaakt door kwaliteits verbeteringen, zoals een betere isolatie, een lu- xere uitrusting en een grotere variatie in ar chitectuur. Van Dam (PvdA) vroeg zich af, waarom de stijgingen van de bouwkosten medebepalend moesten zijn voor de huurverhoging. „Het kan natuurlijk nooit zo zijn, dat mensen, die in een kwalitatief slecht of middelmatig huis wo nen, meer moeten gaan betalen, omdat ande ren beter gaan wonen".". CD A-woordvoerder Van Dijk motiveerde zijn steun aan het regeringsvoorstel door erop te wijzen, "dat mensen, die we met een lager percentage zullen dienen, uiteindelijk toch de prijs zullen moeten betalen". Dit in de vorm van tekorten, zowel in aantal als kwaliteit, op, de woningmarkt, als in de vorm van hogere subsidielasten, waardoor weer andere collec tieve behoeften in de knel komen. D'66 diende gisteren een motie in waarin werd gevraagd om een definitieve regeling voor de jaarlijkse huurstijging, waardoor er geen chaotische politieke debatten meer voor behoeven te worden gehouden. WD en CDA leken gisteren positief tegenover die motie te staan. DEN HAAG (ANP) De Stichting van de Arbeid heeft de minister van sociale zaken in overweging gegeven de Sociaal-Economische Raad (SER) advies te vragen over de vakan tiespreiding. De commissie vakantiespreiding van de Stich ting heeft al eerder verzocht een meer funda mentele studie naar de vakantiespreiding in te stellen. Omdat de Stichting zelf slechts een kleine bijdrage kan leveren aan de oplossing van de veelomvattende problematiek, adviseert de Stichting advies aan te vragen bij de SER. In een notitie aan het bestuur van de Stich ting van de Arbeid concludeert de commissie vakantiespreiding dat het aantal vakanties steeds is toegenomen en dat mede daardoor het effect gering is van de pogingen om tot een grotere spreiding te komen. Ongeveer een kwart van de vakantiegangers is vrij om de periode van zijn eigen vakantie vast te stellen; de anderen zijn beperkt in hun keuze door school- en/of collectieve bedrijfsvakantie. Als bij het vaststellen van de vakantie van die ge bondenheid geen sprake meer zou zijn, zou het aantal in het hoogseizoen doorgebrachte vakanties tot maximaal 40 procent kunnen worden teruggebracht. VVD-KAMERLEDEN: Wat zijn rechten van kampeerders DEN HAAG De tweede-ka merleden Evenhuis en Waal- kens van de VVD willen we ten wat de rechten zijn van kampeerders, die worden ge dwongen een camping te ver laten. Daartoe is een aantal schriftelijke vragen gesteld aan staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Aanleiding is, dat kampeer ders van de camping „Hoge Hexel" in Wierden te horen hebben gekregen, dat ze vóór 1 maart weg moeten zijn. Het terrein zou in het bestem mingsplan een andere functie krijgen. Ook vragen zij de staatssecretaris stappen te on dernemen om de betrokken kampeerders het komend sei zoen van een „stekkie" te ver zekeren. STICHTING EIST VERBOD OP ACHTERGRONDMUZIEK DEN HAAG De Nederlandse Stichting Geluidhinder wil een absoluut verbod op achtergrondmuziek in alle gevallen, waar de overheid direkte verantwoordelijkheid draagt. In een brief aan minister Ginjaar van Volksgezondheid zegt de stichting dat het gebruik van achtergrondmuziek uit sociale overwegingen „met de meeste klem" moet worden ontraden. Bij het verbod wordt gedacht aan postkantoren, stations en andere openbare gebouwen, winkelstraten, wachtkamers en dergelijke. Volgens de stichting kan de keuze voor achter grondmuziek alleen positief uitvallen, indien bezoekers die er hinder van ondervinden over een direkt en gelijkwaardig alter natief beschikken. De bemanning van de West duitse kustvaar der „Johann" die gisteren voor de Engel se kust in moeilijkheden was geraakt, werd door een helicopter van de Nederlandse Marine Lucht vaartdienst van boord gehaald en veilig naar de vliegbasis Valkenburg overgevlogen. De mannen wil den daarvoor op Valkenburg graag met de vliegers op de foto. DEN HAAG (ANP) - Het feit dat de bestedingen van het Nederlandse pu bliek harder stijgen dan de koop kracht, baart zorgen in Den Haag. Dr. Verberg, hoofd van de directie alge mene economische politiek van het ministerie van economische zaken heeft gisteren daarop gewezen in een voordracht tijdens een bijeenkomst Dr. Verberg noemde de groei van de particuliere consumptie opmerkelijk groter dan de groei van de reële lo nen. Hoe komen de mensen aan geld om hun uitgaven meer te kunnen la ten stijgen dan hun inkomsten? In Den Haag neemt men aan dat dit ver schil voornamelijk door het sluiten van leningen wordt overbrugd. Deze consumptieve kredieten moeten na tuurlijk eens worden afgelost en ter wijl groeiende bestedingen natuuurlijk welkom zijn als prikkel van de indu striële produktie, moet toch rekening worden gehouden met een omslag als gevolg van de noodzaak van aflossing. Dit moet worden bekeken; er zijn in Den Haag economen die dit nu al als een probleem zien, aldus dr. Verberg. Een ander punt van zorg is dat het publiek steeds meer buitenlandse goe deren is gaan kopen. DAT het bij het kamerdebat over de jaarlijkse huurstij ging tot een politieke confrontatie zou komen was al vijf procent huurstiiging werd duidelijk, kamermeerderheid van VVD en PvdA tegenover het kabinet zou komen te staan. Niettemin groef staatsse cretaris Brokx van Volkshuisvesting zich eind vorige week met een brief aan de Tweede Kamer nog eens verder in op de door het kabinet gewenste zes procent huurstijging: hij schreef dat hij onvoldoende argumen ten had gehoord voor een geringere huurstijging. DAARMEE koos Brokx voor de harde weg. Een weg, waaruit logischerwijs niets anders kan voortkomen dan politiek machtsvertoon van het kabinet vandaag of be gin volgende week: het kabinet kan er als vervolg op de opstelling van Brokx nauwelijks meer omheen om hét onaanvaardbaar uit te spreken over het nog door PvdA en WD in te dienen wijzigingsdvoorstel voor de vijf procent. Dat wil zeggen dat het kabinet zal aftre den indien dat wijzigingsvoorstel zou worden aangeno- AL heeft de WD als regeringsfractie al bij voorbaat aangekondigd voor een dergelijk machtsmiddel te zul len zwichten, toch is het gebruik van het onaanvaard baar niet verstandig. Het in de Tweede Kamer laten uitspreken van dit machtswoord door een van de twee bewindslieden van volkkshuisvesting, van wie het bla zoen onlangs door hun schutterig optreden toch al be vlekt is, kan op langere termijn politiek nooit gunstig uitwerken. MAAR daarnaast moet toch ook worden geconstateerd, dat de onderhavige kwestie het zware machtswoord niet waard is. De argumentatie van PvdA en WD is zeer redelijk. De huidige nieuwbouw is inderdaad kwa litatief aanzienlijk beter dan die van enkele jaren gele den. De huurders van de wat oudere eenvormige wo ningen zouden door de uniforme huurverhoging indirect meebetalen aan de betere kwaliteit van de huidige nieuwbouw. Maar uit die argumentatie vloeit wel een belangrijke andere conclusie voort, namelijk dat voor een rechtvaardige toerekening de aanvangshuren om hoog moeten. De WD zal die consequentie van haar steilingname willen aanvaarden, maar voor de PvdA is dat zeer de vraag. Als de mist eindelijk optrekt De wereld heeft dan toch eindelijk zijn helm van grijze mist afgezet. De straten hebben weer hun normale lengte en de huizen lijken niet langer onafgebouwd. Dagen achtereen heb ik vanuit mijn raam niets anders gezien dan één groot, naadloos gordijn van sliertig engelenhaar. Het had van mijn nederige woningbouwflat een cocon gemaakt, die volledig geïsoleerd was van de rest van de aarde. Mijn ramen waren ogen vol staar en in het trapportaal was de lucht zo dik geworden, dat het leek, alsof de plaatselijke afdeling van de huisvrouwenvereniging een maizena-papje had aangemaakt. De eerste dagen had ik 's avonds nog de gordijnen zorgvuldig gesloten, maar toen ik het de vierde dag deed, dacht ik: „Voor wie doe ik dat eigenlijk?". Want ik was immers toch alleen op de wereld en vóór en achter mij lag nog slechts die mist als een geluidloze zee, waarin het leven verdronken was. Ik kende opeens geen scrupules meer ten aanzien van het ontkleden, want er was immers niemand, die mij vanaf de straat zou kunnen dwingen om met een half afgezakte broek als een schichtige vogel achter een crapeaud in dekking te gaan. Ik raakte gaandeweg zo gewend aan die toestand van onbespied voortmodderen, dat ik ook vanmorgen onbekommerd de lichten in mijn voorkamer ontstak en mijn pyamabroek van duurzame keperflanel als een anker op het karpet liet zakken. Ik maakte daarbij ook nog enkele mislukte danspasjes, want morgen ben ik jarig en met dèt vooruitzicht wil een mens wel reden tot vrolijkheid hebben. Daarbij ben ik persoonlijk nog van mening, dat het nooit in de bedoeling van de Schepper gelegen kan hebben, dat zijn creaties in kreukelige gezinstenten aan een nieuwe dag beginnen. Als ik mijn pyamabroek dan ook uittrek, krijg ik telkens weer datzelfde opgeluchte gevoel, dat ik bij de bevrijding in mei vijfenveertig had. Ik stond nog met één bloot, licht behaard been geheven, toen bij mij de angstige zekerheid begon te groeien, dat iemand mij gadesloeg. Ik draaide me bliksemsnel om en zag op de derde etage van het blok huizen aan de overkant een man van middelbare leeftijd aandachtig in mijn richting kijken. Hij had zijn ellebogen op de vensterbank gelegd en nam er, zo te zien, duidelijk zijn gemak van. Op het moment, dat ik met een ferme snoekduik onder het raam wilde schieten, verscheen er een glimlach op zijn gezicht en maakte hij met zijn hand een gebaar van „mooi weertje vandaag, buurman". Nu zag ik ook pas, dat in een zijkamer drie dreumesen muisstil naar mij staarden. Het was te laat om de lichtschakelaar te bereiken en daarom riep ik in mijn doodsnood naar achteren: „Alle stoppen uitdraaien". Mijn vrouw, die in de keuken een nestwarm ei stond te bakken, kwam even later de kamer binnen en vroeg: „Riep daar iemand?". Ik was nog even bevreesd geweest, dat ook haar het optrekken van de mist ontgaan was, maar goddank had zij zich wél reeds in deugdelijke textielen gehuld. Ze zag mij onder het raam liggen in vérgaande staat van ontkleding en trok verbaasd haar wenkbrauwen op. „Zoek je wat?", vroeg ze behulpzaam, „zal ik even het grote licht aansteken?". „Nee", schreeuwde ik, „iedereen kan me zien". „Nou en wat zou dat?", riep ze, „of word je soms door de politie gezocht?". „De mist", riep ik, „de mist is opgetrokken. Ze zitten aan de overkant naar me te kijken". Nu zag ze ook de twaalf personen aan de overzijde, die zwijgend in de richting van ons huis keken. Ze hingen inmiddels onderuit gezakt voor de ramen als theaterbezoekers, die verlangend uitkijken naar het moment, dat het doek gehaald zal worden voor het volgende bedrijf. Mijn vrouw deed het licht uit. zodat ik op mijn buik uit de vuurlinie kon kruipen. Uit de kast in de slaapkamer greep ik daarna haastig mijn zondagse pak met het decente krijtstreepje en een fleurig overhemd. Er zat niets anders meer op dan snel en radicaal af te rekenen met mijn dubieuze entree van zoeven. Geheel gesoigneerd liep ik enige minuten later terug naar de voorkamer. Ik had mijn haar waterpas gekamd en zelfs een speld in mijn das gestoken. Nee. ik zou de overkant eens een poepje laten ruiken. Niemand zou meer bevroeden, dat de ongewassen, half blote figuur van zoéven dezelfde was als de gentleman, die nu jolig de deur opende en fluitend de schemerlamp aandeed. Gedurende enige seconden keek ik met opzet niet in de richting van het raam, maar een zeurende nieuwsgierigheid verboog mijn blik uiteindelijk toch. Ze zaten er nog allemaal: de man vóór het raam van zijn zitkamer, zijn kinderen in de zijkamer en nu zag ik ook. dat een etage hoger een compleet gezin van negen personen vanuit een verduisterde kamer toekeek. Toen ze ontdekt hadden, dat ik naar hen keek. begonnen ze enthousiast te zwaaien en één van de jongens in de zijkamer ging opeen stoel staan en hoef zijn been. De anderen wisten zich de tranen uit dé ogen. Daarna wezen ze naar mij met een duidelijk uitnodigend gebaar van: „en nou jij weer". Er zit niets anders op dan zo vlug mogelijk uit deze buurt te verhuizen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13