Geldgebrek legt provinciaal verkeersbeleid aan banden" I TABE TROK ZICH NIETS VAN HET WEER AAN GEDEPUTEERDE VOOR VERKEER F. DIEPENHORST: Uitbreiding ,,De Schuit" Forse eis tegen Lissese hasjdealer Leiderdorp wil versmalling Laan van Ouderzorg Bowling-, Fun-, Tennis- en Squashcenter; Haagsche Schouwweg 10 - Leiden RUNSATERWOUDE Hoewel het ijs nog in de sloten en de plassen ligt en de sneeuw zelfs de meest vroege lentebode nog bedekt houdt, kan het niet anders of de winter is definitief op de terugtocht. Het bewijs hiervan ligt in Rijnsaterwoude, waar maandag de voorspoedige geboorte heeft plaatsgevonden van „Tabe" een origi neel Fries stamboekveulen uit de stal van de heer P. J. Wenmakers. Tabe is de kern gezonde zoon van de Friese modelmerrie „Oetske", die sinds zij het eigendom van de heer Wenmakers is, voor de vijfde maal moeder is geworden. Hoewel het tijdstip van de geboorte van het jonge dier, geheel vol gens de berekening is, valt deze zeer vroeg voor de tijd van het jaar. Gewoonlijk wor den veulens pas in de periode april/mei en eventueel daarna geboren. Overigens heeft de heer Wenmakers, die de enige amateurboer in Rijnsaterwoude en omgeving is, sinds dit weekeinde al meer jong leven in zijn stal, want inmiddels heb ben ook vier lammetjes het levenslicht mo gen aanschouwen. Dat tenslotte de geboorte van het fraaie hengstje veel vreugde heeft gebracht in de familie, moge blijken uit het feit, dat elke bezoeker onthaald wordt op vijgen met brandewijn (de gebruikelijke kraamtraktatie bij de geboorte van veulens). REGIO DEN HAAG De verkeersontsluiting van de Bollenstreek naar het noorden en het oosten staat hoog genoteerd op de provinciale urgentielijst. Op het moment is het overleg met de belang hebbende provincie Noord-Holland in volle gang, hetgeen echter niet inhoudt dat er binnenkort spijkers met koppen zullen worden geslagen. Voorlopig gaat het nog om het uitwisselen van de standpunten. „Ik heb het idee dat Noord-Holland bang is dat een verbetering van de situ atie in Zuid-Holland in hun provincie verkeersoverlast zal veroorzaken. De omleiding om de overbelaste woonkern De Zilk is een punt dat voorop staat. Zelf ben ik van mening dat het verkeer uit de Bollenstreek naar het oosten moet worden afgeleid en daar een aan sluiting moet vinden op de bestaande rijkswegen. Van de realisatie van het nieuwe woongebied in de Haarlemmer meer zal de Bollenstreek ook kunnen profiteren. Op de ontsluitingsroute van die zogenaamde Noronstad naar het oosten en het noorden, kan de Bollen streek namelijk een aansluitingspunt krijgen. Noord-Holland heeft al een se cundaire weg aangelegd tussen Nieuw- Vennep en Leimuiden. Wij willen die weg over de Ringvaart doortrekken naar de Lissese Heereweg of misschien zelfs naar de kustroute tussen De Zilk en Katwijk. Je moet je alleen wel reali seren dat beslissingen in een bepaald gebied, elders altijd ingrijpende gevol gen hebben. Vaak verplaats je de pro blemen alleen maar", zo vindt de gede puteerde Diepenhorst. Leidsevaart „Datzelfde kun je zeggen voor de tijde lijke afsluiting van de Tertiaire weg 6 tussen Warmond en Sassenheim langs de Haarlemmertrekvaart. Bij een tijde lijke afsluiting in afwachting van een definitieve verbetering zullen dagelijks ongeveer 4000 automobilisten een ande re weg gaan kiezen door Warmond of Oegstgeest. Dat zijn enorme problemen. Maar als ik moet kiezen, sluit ik die ge vaarlijke weg toch liever af voor auto verkeer. De weg is nu afgesloten tijdens de schoolspitsuren. Gebleken is echter dat deze maatregel totaal niet functioneert. De Nederlandse automobilist is over het algemeen erg inventief. De praktijksitu atie is dat men daar blijft rijden en dat er ongelukken blijven gebeuren. Dan Leiderdorp viert 1200-jarig bestaan in september LEIDERDORP De Oranje vereniging Leiderdorp heeft in overleg met alle Leider- dorpse verenigingen en de middenstand een voorlopig draaiboek samengesteld voor de viering van het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp. De feestelijkheden beginnen vrij dag 7 september met een her denkingsdienst in de Dorps kerk en worden op zaterdag 22 september besloten met een vuurwerk in het park De Houtkamp. Hoogtepunt is de opening van het nieuwe raadhuis in het Winkelhof op 21 september door de commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk. Op het programma staat een gro te historische optocht voor za terdag 8 september. De orga nisatie daarvan is in handen van de carnavalsvereniging De Rijnschuimers, de toneel vereniging Toverlei en de buurtverenigingen Doesburg en Zijlkwartier. Het Leiderdorpse verenigings leven zcrgt verder voor een explosie van activiteiten. Ver schillende wedstrijden en toe rnooien staan op het pro gramma. Een bal van de Rijnschuimers in het Dorp shuis, Kermis aan de Laan van Ouderzorg en een brade rie in het oude centrum om lijnen het feestelijke gebeu ren. Op 19 maart wordt er in het dorpshuis een vergadering gehouden van de Oranjevere niging Leiderdorp met de Lei derdorpse verenigingen waar in het programma definitief zal worden samengesteld. Wilhelminalaan afgesloten VOORSCHOTEN De Ko ningin Wilhelminalaan wordt voor wat betreft het gedeelte tussen de Koningin Jul ia na- laan en het Oranjeplein voor alle verkeer behalve fietsers en voetgangers in één rich ting afgesloten. Het wordt dan verboden deze laan van de zijde van de Koningin Ju- lianalaan in te rijden. Dit besluit van burgemeester en wethouders ligt 30 dagen ter inzage op de gemeentese cretarie, afdeling bestuursza ken. Gedurende deze periode kan tegen dit besluit door ie dere belanghebbende bij de Kroon beroep worden aange tekend. Het beroepschrift moet dan ingediend worden bij de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, Koningskade 1 in Den Haag. Moedér en zoon. Rechts: de heer Wenmakers. LEIDSE COURANT Het bijna chronische geldgebrek van de provincie! maakt de aanleg van nieuwe wegen niet de meest voorde Vi hand liggende oplossing. i Zil Nieuwe wegen worden in principe alleen aangelegd te ontsluiting van nieuwe ve .woongebieden. Het ba tegengaan van negatieve UC aspecten van het verkeer en u\* het verbeteren van het ve leefmilieu in de dorpskern» is een van de uitgangspunten van het co) provinciale meerjarenplan aa Bi] Le WOENSDAG 28 FEBRUAR11979 PAGII De prognoses voor het verkeer in de provincie Zuid-Holland zijn bepaald niet de meest optimistische voorspellingen uit het streekplan Zuid-Holland. Op tal van plaatsen zijn de wegen overbelast of zullen j ze dat binnenkort worden. DieDenhorst: ..Station in Sassenheim betekent enorme verbetering van openbaar vervoer in Bollenstreek". Dit dan door het tegengaan van forensisme en het u c stimuleren van het openbat ku vervoer. In de Zuidholland» eei verkeerschaos probeert de de.' nieuwe Gedeputeerde voor o.m. Verkeerszaken de provinciale eindjes aan elkaar te knopen. Vorig jaar "Oi nam het PvdA-statenlid F. be< A. Diepenhorst (62) de Ja] portefeuille verkeer en the vervoer van de r e Gedeputeerde Borgman ov» kan je wel gaan zitten huilen over je verkeersmaatregelen die geen effect hebben en verkeersoverlast op andere wegen. Er moet daar gewoon iets ge beuren. Als alle gemeenten meewerken kan de zaak binnen een paar weken rond zijn. In een later stadium kan de Leidsevaartweg misschien ingepast wor den in de ontsluiting van de Leidse agglomeratie. Voor 1983 is er in ieder geval geen geld voor...." Lisse Datzelfde geldprobleem doet de eerste jaren ook de aanleg van de omleiding- sweg rond de westelijke dorpskern van Lisse de das om. Het belang van de westelijke omleiding rond de Lissese dorpskern wordt door de provincie niet onderschat. Toch kan met de aanleg niet eerder begonnen worden dan 1982. Voor Lisse is dat een moeilijk verteer bare zaak want in grondaankopen en onteigeningsprocedures is al ruim 2.5 miljoen gulden geïnvesteerd. Dit onge rief werd de commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk tijdens zijn laatste werkbezoek nog eens uitvoerig onder de neus gewreven. „Ga eens met Diepenhorst praten", adviseer de Vrolijk ruim een maand geleden. In dit verband kwam ook het. Lissese voorstel om zelf maar vast te beginnen met de wegaanleg. „Ja, ik hoor dat de gemeente Lisse bin nenkort wil komen praten over hun aan te leggen omleidingsweg-west rond de dorpskern. Dat is de eerste jaren een hopeloze zaak, want er is voorlopig geen geld voor. Er zijn eigenlijk in het verleden teveel toezeggingen gedaan door de provincie. Nu bestaan er in Lisse plannen om de wegaanleg voor te financieren. Ik stel me daar veel van voor. Maar dan moeten ze het rentever lies op de investering er ook bijnemen. Volgens de huidige raming kost de aan leg van die omleidingsweg 12 miljoen gulden. Ik heb het niet in mijn achter zak. Jij soms?" Veel wordt in provinciale kringen ver wacht van een verbetering van het o- penbaar vervoer. De uitwerking van dit beleidsvoornemen is al te zien in de re alisatie van de vrije busbaan tussen Leiden en Katwijk. Er zijn plannen om bij het Sassenheimse Postviaduct op de route tussen Leiden en Noordwijk even eens een vrije busbaan en verkeerslich- ten-bëinvloeding te creëren. Verder wordt bij de Rijksoverheid aangedron gen op de spoedige aanleg van de Schi- pholspoorlijn tussen Amsterdam en Den Haag. Provinciale Staten vinden dat de aanleg van de directe verbinding tussen de randstedelijke knooppunten geen vertraging mag oplopen. Ronduit opmerkelijk is de Zuidholland se wens om bij Sassenheim een station op de Schiphollijn te openen. Uit het streekplan blijkt dat de provincie zich sterk maakt voor dit station. De Neder landse Spoorwegen zijn echter al jaren van mening dat een dergelijk station geen haalbare kaart is. De extra stop laat zich moeilijk inpassen in de dien stenregeling van de N.S. en bovendien zou er niet een voldoende reizigersaan bod zijn. Over een zogenaamd „opstap- station" in Voorhout in het oude traject Haarlem—Leiden valt volgens de N.S.- deskundigen wel te praten. In Hoofd dorp en Nieuw-Vennep komen trouwens wel stations op het Schiphollijntraject. Dit is door de gemeente Haarlemmer meer bedongen in ruil voor de mede werking aan het gigantische spoorweg project. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft een delegatie ge\ Ba dej WD'ers de duin- en bollenstreek on- de langs beloofd de zaak nog eens te zul len bestuderen. Binnenkort hebben de betrokken gemeentebesturen een ge- gej sprek met de Nederlandse Spoorwegen over het felbegeerde station. Vooralsnog °r( lijken de N.S. argumenten om geen exj v0( tra stations in de Schiphollijn te bou-; Ba wen onaantastbaar. get eer 1 „le I Zo: „Tegenwoordig is men ook in die 1 gen veel sneller bereid om beslissingen te heroverwegen. Naar mijn voldoet het te verwachten reizigersaai -bod aah de normen van Rijkswate staat. Je moet niet vergeten dat de N.Sj slei die zaken alleen bedrijfseconomisci ge\ kan benaderen. Een station in SasseiWju|- heim betekent een enorme verbetering*^ van het openbaar vervoer in de Bollen! streek. Bij de provinciale en rijksoveii heid staat dat rendement niet pers< voorop. De minister neemt de uiteinde sme lijke beslissing en ik wil die zaak dai^001 ook zeker aankaarten op het ministerie *e Het zal langs de weg van de overtu*daal ging moeten en dat is zeker geen gejmoÉ makkelijk karwei. Maar het resultaat iiwor de inspanning waard", aldus gedepu|zow teerde Diepenhorst. EDOLIVIElP" Stuur bloemen als iemand honds behandeld wordt 43.000 Fleurop-interflora bloemisten verzorgen uw bloemen, waar ook ter wereld. KATWIJK De stichting CJ.W. „De Schuit" wil eind van dit jaar haar pand met onge veer 100 m2 uitbreiden. Deze nieuwe ruimte zal worden ingericht voor creatieve activitei ten en als discussie-gespreksruimte. De ge meente Katwijk heeft hiertoe het naast „De Schuit" staande pand, de houten schuur van Ouwehand, gekocht. Het wachten is nog op de toezegging van een subsidie, volgens Harry Minnee. De stichting svoorzitter vertelt dat de gemeente de houten- schuur naast de sociëteit wil slopen. Aan de gemeenteraad wordt binnenkort door b en w, een voorstel tot nieuwbouw naast het gebouw van De Schuit, gedaan. Tot nu toe heeft de sociëteit haar ruimte in de Baljuwstraat ge huurd van de gereformeerde kerk. Het nieuw te bouwen gedeelte moet van de gemeente ge huurd gaan worden. Dit kan alleen als de so ciëteiten in Katwijk ook in aanmerking komen voor een, wat zij noemen, reële subsidie. Harry Minnee stelt nadrukkelijk, dat het ciëteitsbestuur zijn plannen heeft gem naar aanleiding van de uitspraken van oi andere wethouder Bergman, die tijdens verkiezingen meedeelde dat er een nie reële, subsidie-mogelijkheid zal worden schapen. Voor de sociëteit De Schuit is de nil ruimte hard nodig. De sociëteit draait dinsdag tot zondag, met verschillende soi avondactiviteiten. Zo is bijvoorbeeld de derdagavond voor 12-16 jarigen (65 leden de vrijdag- en zaterdagavond voor 16-30 gen (180 leden), terwijl de zondagavond gespreksavond voor iedereen is. Door gebruik te gaan maken van een nj voor creativiteiten, onder meer fotografii een gespreksruimte, hoopt de sociëteit haa genlijke doel dichter te naderen, topf Plas neg( beet won DEN HAAG/LISSE De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 24-jarige Lisser acht maanden gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest geëist. De Lisser stond terecht omdat hij forse hoeveelheden hasj had verhan deld. Toen hij door de politie werd gearres teerd was de Lisser in het bezit van 1295 gram hasj. Volgens de Lisser verkocht hij het spul aan vrienden en kennissen. Hij zag dat -als een soort sociaal werk omdat zijn vrienden dan niet in handen zouden vallen van echte handelaren, waarmee hijzelf al slechte ervaringen had gehad. De verdediger betoogde dat er steeds onzekerheid bestaat over de ren bij gebruik van hasj. Hij vroi volstaan met een voorarrest en een boete. De rechtbank wijst 6 maart LEIDERDORP De raadscommissie verkeer en vervoer heeft zich gisteravond uitgesproken voor een versmalling van de Laan van Ouderzorg tussen het Santhorst en de Engelen- daal. De reconstructie houdt, zoals bekend, verband met de realisering van de laatste fase van het park De Houtkamp. De rijbaan wordt nu vijf meter breed met aan weerszijden een vrijliggend fietspad. Het wegprofiel van de Laan van Ouderzorg krijgt een ander karakter omdat vanuit het park twee uitstulpingen worden aangebracht. Een voorstel van het commissielid W. H. v.d. Velden om de Laan van Ouderzorg maar geheel af te sluiten, kon geen genade in de ogen van de meerderheid van de commissie vinden. De commissie ging ook, zij het zonder enig enthousiasme, akkoord met het voorstel van b en w betaald parkeren in de parkeergarage van het toekomstige winkelcentrum in Winkel hof mogelijk te maken. Het contract dat de gemeente met projectontwikkelaar Matser heeft afgesloten, dat voorziet in gratis parkeren zal in verband hiermede moeten worden gewij zigd. De commissie toonde zich verder bezorgd over parkeer druk die op de woonwijken kan ontstaan, als gevolg van het feit, dat het aantal parkeerplaatsen in de parkeergarage klei ner zal uitvallen dan was voorzien. De voetgangersoversteekplaats op de Voorhoflaan tussen de Bolderikkamp en de Dragontuin zal worden beveiligd. Het CDA-raadslid J. den Boeft, tevens commissielid, heeft in de raadsvergadering van november 1978 het college van b en w gewezen op de gevaarlijke situatie bij deze voetgangersover steekplaats. Veel kinderen maken hiervan gebruik om de scho len in Voorhof te kunnen bezoeken. De commissie ging ak koord met de voorgestelde maatregelen. De rijbaan zal ter plaatse worden versmald. Verder zullen er verlichting en de nodige borden worden aangebracht. Tevens komt er een fiets- doorsteekplaats. Met dank aan de bemanning „Schevenlngen 71" A.S. VRIJDAG TONG zo veel u wenst In de boter gebakken met knisperend verse saladegarnituur. Goudgele pom-frites. Tafelreserveringen Marja van Reeuwijk Tel. 071—769310.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4