niet Lake Placid moet doorbraak worden 99 Ruim een miljoen aan prijzengeld op Wimbledon 99 IMPORT Thijssen maakt debuut tegen Derby County Remise Van der Wal 99 Korfbaltrainers betreuren ontslag van Jan Bakker bij Ons Eibernest LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 28 FEBRUAR11979 PAGINA 17. TON REIJNDERS OVER NEDERLANDS ZAALHANDBALTEAM: Ton Reijnders ten voeten uit BARCELONA De B-groep van unde strijd om het wereldkampioen- te-schap handbal is zowel letterlijk 1 ftils figuurlijk de middenstand. In ]^jdie groep van landen, te groot zcvoor servet en te klein voor tafel- rerk laken, is Nederland vermoedelijk Ophet minst te groot en het meest te 'rha klein. Een typische kleine midden- ^stander, die af en toe met een ge weldige aanbieding voor de dag LENkan komen, maar dan toch weer onvoldoende voorraad heeft om de _^plandizie blijvend te kunnen be- vredigen. Een bedrijfje ook waar de winkeldochters een uitvloei- 1 van een niet geheel perfect in- oopsbeleid een af en toe voor- omend verschijnsel zijn. federlands prestatiecurve, zo was het in Za- igoza en zo zal het in Barcelona blijven, is illig. Ton Reijnders, 28 jaar, sportleider en ted voor een dikke veertig interlandwed strijden, weet zeer wel wat de oorzaken laarvan en de verklaringen daarvoor zijn. ïen Een gedeelte dank zij de ervaring van zo'n /alljtien jaar tophandbal, deels ook uit direct ei- ;en ondervinding. De strijd tussen maat- 'happelijk belang en sociale verplichtingen in de ene kant en handbal aan de andere namelijk heeft de winst niet altijd aan een de sport geschonken. och kan Reijnders tot de sportmensen ge- ekend worden die hun liefhebberij met (vergave en totale inzet bedrijven, al is het tatisme van bijvoorbeeld Piet Kivit hem lemd. Het gaat bij hem ook niet ten koste rist (fan alles. De internationale loopbaan vein a Reijnders loopt op z'n eind omdat hij vindt ele, jlat de bijdrage die het gezin aèn de sport Q vfrioet leveren eigenlijk te groot wordt. meiiDe problematiek van de Limburgse interna- idoeüonal is niet die van hem alleen. Het is de rege^wijfel van een hele ploeg, die na Barcelona nog een aantal dertigers of bij- ja-dertigers, zoals Jo Hanckman, Bob Son- laar en Piet Kivit zal kwijtraken. ■■Koiets lijkt een ramp, want het team wordt n Spanje gedragen door de harde kern. En Guus Cantelberg wordt gezegd dat hij de Nederlandse ploeg te hard aanpakt in Spanje daarin kan de aanwezigheid van één scha kel al zeer belangrijk zijn. Dat bleek over duidelijk maandagavond in de ontmoeting met de Tsjechoslowaken toen de enkelbles sure van Reijnders in feite het einde bete kende van het georganiseerde verweer en de inleiding werd tot een hardloopwedstrijd, waarin de tegenstanders trouwens ook het snelste bleken. „Wij spelen", zei Reijnders, „met pieken en dalen omdat te weinigen bij ons voldoende internationale ervaring hebben. Er is een aantal spelers, dat zich aan de anderen kan optrekken. Dat lukt de ene keer en mislukt ook wel. In zijn totaal kan onze ploeg niet voldoende fysieke kracht opbrengen om heen heel uur vol te gaan. Daar trainen wij gewoon te weinig voor. Zo hier en daar hoor je wel eens de opmerking dat Guus Cantelberg in deze anderhalve week de ploeg te stevig aanpakt. Ik geloof toch wel dat Nederland mogelijkheden heeft om om hoog te komen in de B-groep, maar dan is het noodzakelijk dat er tenminste een jaar werkelijk wordt gewerkt, bijvoorbeeld en bij voorkeur onder een man als Cantel berg". „Het is toch zo dat wij nu voor hetzelfde geld uit de B-groep gedraaid waren. Cantel berg is een goede trainer. Als wij op de club een coopertest lopen, dan gaat hij voorop, mar ook in de groep van internatio nals zijn er spelers die zich afvragen hoe wij zo'n trainingswijze een heel jaar vol kunnen houden bij Sittardia. Wij trainen twee keer, sommigen drie keer, anderhalf uur per week. Wanneer iedereen die tijd voor de volle honderd procent zou gebrui ken is dat niet te weinig. Wij benutten ech ter maar een deel ervan. Ook in deze voor bereidingsperiode. Wij zijn geconfronteerd met problemen die uit de voetbalwereld veel bekender zijn. Hetzelfde „gebrakkel" van trainerswisselingen, spelers, die niet of niet voldoende beschikbaar zijn. Sinds Cantel berg met de Nederlandse ploeg werkt, staat de duidelijkheid voorop. In alle opzichten. Ook bijvoorbeeld voor de drie spelers, die wisten dat zij alleen maar als reserve zou den meegaan. Duidelijkheid is belangrijk. Het is waarschijnlijk zelfs beter te werken met een wat mindere trainer voor een lange periode dan zo af en toe met een goede". Reijnders vindt dat van de vierentwintig maanden die er sinds het vorige toernooi om het wereldkampioenschap zijn verlopen er twintig onvoldoende benut zijn geweest „Je kunt dat constateren zonder onmiddel lijk verwijten te maken in een bepaalde richting. De schuld kan niet zo maar bij de bond worden gelegd, die zijn financiële moeilijkheden heeft, waar men ook weinig heeft kunnen doen aan een aantal trainers- wisselingen en aan de onmogelijkheid van sommige spelers om zich steeds vrij te ma ken". Primair Ton Reijnders heeft dat zelf ondervonden. Voor hij zijn functie bij een school aan vaardde, heeft hij bij zijn sollicitatie ge zegd dat het werk primair zou staan, dat hij ook beschikbaar was voor buiten-school se activiteiten en dat het handbal op de tweede plaats zou komen. Op dat moment was Ton Reijnders een oud-international. „Ik heb", aldus Reijnders in het hotel waar de Nederlandse ploeg verblijft, „echter een geweldige directeur. Na een jaar kwam hij naar me toe en zei: je hebt goed gewerkt. Ik zal doen wat mogelijk is om je meer te kunnen laten spelen, opdat je niet achteraf zult moeten constateren dat je een stuk le venservaring hebt gemist". De handbalinter national Ton Reijnders stopt weer, maar zal nu vermoedelijk niet weer „tekenen" voor een volgende periode onder mogelijk een full-tüpe trainer. „Ik geloof", stelde Reijnders, „dat de onze kerheid over wat er na Spanje zal gebeuren mede voor enkele anderen bepalend is ge weest bij hun overweging te stoppen. Wan neer het NHV al een trainer in volledige dienst zou krijgen, mogelijk een buitenlan der, dan moet die man zich bezighouden met heren A en jong oranje, met de dames A en de jeugd en met het totale opleiding- swerk. Dat is een klus vor drie man in vol ledige dienst. Ik ben niet helemaal onbe kend met de Zwitserse situatie. De bond daar heeft Jancic uit Joegoslavië gehaald en onder hem vier man gesteld, die deeltaken uitvoeren. Daar is hard gewerkt en waar vroeger een aantal Zwitserse tophandballers helemaal geen trek had voor de nationale ploeg te spelen, beschouwt ieder het weer als een eer. Nu zijn er Oosteuropese ploe gen die werkelijk bang zijn tegen de Zwit sers te moeten spelen. Zoiets zou bij ons ook moeten kunnen. Wij zijn echter nog niet zo ver. In de wedstrijd van maandagavond tegen de Tsjechoslowaken is er een terug slag geweest in ons spel. Een gevolg waar schijnlijk van de omstandigheid dat het doel bereikt was, want wij zijn naar Spanje ge gaan om onze plaats in de B-groep te be houden. Ik geloof dat de ploeg daarmee heeft aangetoond Cantelberg niet goed be grepen te hebben. Zijn doel is namelijk ge weest in de B-groep te blijven en daar aan te tonen die plaats waard te zijn". Frans Thijssen IPSWICH Frans Thijssen, die enkele weken geleden door Ipswich Town van FC Twente werd overgenomen, zal vana vond zijn debuut in het Engelse voetbal maken. Dat gebeurt in de wedstrijd tegen Derby County. Aanvankelijk zou Thijssen gisteravond voor de eerste maal optreden in het reserve-elftal van Ipswich. Omdat verdediger George Burley maandagavond in de beker wedstrijd van Ipswich Town tegen Bristol Rovers geblesseerd raakte, komt de 27-jarige Nederlander eerder in actie in de hoofdmacht van de club. Thijssen speelt op het middenveld op de plaats van aanvoerder Mick Mills, die Burley in de defensie vervangt. ABCOUDE De tweede par tij uit de damtweekamp tus sen oud-wereldkampioen Iser Koeperman en Jannes van der Wal, die in Abcoude wordt gespeeld, is gisteren op de 67e zet in remise ge ëindigd. De staatloze Koeperman heeft na twee partijen de leiding met drie punten. Aanvankelijk had Van der Wal, die met wit speelde, licht voordeel door een voorpost Hij verspeelde dat voordeel echter toen hij zoals ge bruikelijk in tijdnood raak te. Bij de 52e zet bood Van der Wal remise aan maar dit aanbod werd door Koeper man geweigerd. Men speelde toen nog geruime tijd door maar op de 67e zet werd toch tot een puntendeling besloten. Jannes van derWal ockey fgelast N HAAG In verband de slechte gesteldheid l de terreinen heeft de Ko- klijke Nederlandse Hockey ld het volledige program- van de veldcompètitie r het komende weekeinde plast. ;°bjsultaten VERSUM De uitslagen van Hsteravond in Hilversum ge len draverijen xiin: irix V-prijs, 2000 meter: 1. Ro ti (P. J. Zandt) 1.25.0, 2. Sera I Rose Rustburcht. Toto: win- 13.10, plaats 3.00 1.40 koppel 29.40, trio i S-prijs, 2900 meter: 1. Robin «zorg (J. Wagenaar) 1.25.7, 2. W., 3. Obrigade. Toto: win- 1.90, plaats 1.60 1.50 koppel 5.90, trio 22.30. Jgestart: Prevenir. BS-prijs, 2020 meter: 1. Ra- laupt A (R. L. Pools) 1.28.5, 2. prow N, 3. Sirames. Toto: win- J 3.90. plaats 2.50 2.70, nel/ 14.20. [na Nortonprijs: 1. Nanda W C. Vergay) 1.20.4. 2. Norton's [3. Mister B. Toto: winnend Mngen winterkampioenschap *000 meter: 1. Okelli (mej. A. Suykerbuyk) 1.22.8, 2. Prins ttis, 3. Peter Post. Toto: win- L 6.70, plaats 1.90 1.60 0. koppel 13.30. Niet ge- n te; Overtax. °P"jniaprijs, 2000 meter: 1. Prus- eVpreme (M. Bouwhuis) 1.22.5, .Doulrfect Wilkes, 3. Maybe. Toto: irageend: 4.30, plaats 1.30 1.90, koppel 3.50, trio I Donnmprijs, 2000 meter: 1. Tquable W (A. v.d. Blonk) 2. O Mores, 3. Mai Regina. winnend 3.10, plaats an 1.90 2.80, koppel #6, trio 502.60. van Barkepriis, 2440 meter: Tcolino (M. A. Pools) 1.25.2, 2. 3. Parawan. Toto: winnend plaats 2.00 4.40, koppel Mtor-omzet: 402.366.—. GRENOBLE Voor Diana Holum, de enige vrouwelijke coach in de schaatswe reld, zit het seizoen erop. In de bliksem- toemee van pak weg acht weken werd de complete Europese hardrijderselite platge walst. Met vijf van de zes beschikbare wereldtitels en 22 van de 24 afstanden was de Amerikaanse buit in dit pre-Olym- pisch jaar rijker dan ooit. Alleen Craig Kressler vormde een dissonant De junior werd „slechts" derde in Grenoble, won maar twee afstanden en voorkwam onge wild de absolute Amerikaanse heerschap pij. Voor de rest was het Amerika: vier titels voor 'de familie Heiden (twee voor Eric en twee voor Beth) en een voor Leah Müller-Poulus. Waar het duo Van 't Oever en Klooster boer in deze wellicht met hun omstreden vakmanschap buitensporig zouden pron ken, blijft Diana Holum uiterst nuchter. De resterende wedstrijden in Inzeil en Sa- vallen beschouwt zij als een genoeglijk uit je na een zwaar seizoen. Haar belangstel ling richt zich in toenemende mate op de volgende jaargang, waarin de Olympische winterspelen in Lake Placid op het pro-, gramma staan. „Dat wordt voor ons een geweldig belangrijk seizoen. In Lake Pla cid kunnen wij aansturen op de definitieve doorbraak van de schaatssport in de Vere nigde Staten. Gouden medailles missen zel den hun uitwerking op de Amerikaanse jeugd, dat geeft ze een kick en daar moe ten wij van profiteren". De 27-jarige sportlerares uit Madison blikt vergenoegd vooruit. Door haar toedoen nam de progressie van de Amerikanen met sprongen toe. En het einde lijkt ge zien de jeugdige leeftijd van haar pupillen nog lang niet in zicht. Diana Holums carrière als Amerikaans schaatscoach startte eigenlijk door puur toeval. Na Sapporo 1972, waar zij Olym pisch goud op de 1500 meter behaalde schreef zij zich in als studente lichamelijke opvoeding in haar woonplaats. De acade mie bezat een van de weinig florerende schaatsclubs in de Verenigde Staten en al snel werd zij op grond van haar ervaring verzocht als coach op te treden. Daar Ma dison het mekka van de Amerikaanse schaatssport betekende, trad zij na een korte periode min of meer ongevraagd op als landelijke schaatscoach. „In het begin bracht ik alleen mijn ervaring als actief schaatsenrijdster in. Ik had wat dingen ge zien van Europese coaches, die ik - met hetgeen ik op de universiteit opstak - in praktijk bracht. Die omzwervingen door Europa hadden mij overigens wel geleerd dat - om iets te bereiken - intensivering van de trainingen noodzakelijk was". Het beleid werd aan haar inzichten aange past. En in de loop van de jaren bijge stuurd in de jaarlijkse evaluaties. Zo werd de rustperiode tussen twee seizoenen terug gebracht tot ongeveer zes weken, van mid den maart tot begin mei. In de vijfde maand wordt de dagelijkse training van drie naar vier uur individueel opgevoerd, waarbij het accent vooral wordt gelegd op het conditionele aspect. Aan het einde van elke maand volgt een trainingskamp van drie vier dagen, die door de geringe fi nanciële draagkracht van de bond door de pupillen voor driekwart uit eigen zak be taald moet worden. Aan het einde van de zomer zondert de gehele groep van onge veer dertig personen, die jaarlijks geselec teerd wordt tijdens de nationale kampioen schappen in West-Allis (de eerste zes op elke afstand plus de zeven hoogst geklas seerde junioren in het algemeen klasse ment) zich twee weken af. Hoewel de successen elkaar razendsnel op volgden, leidde geringe financiële armslag verleden jaar bijna tot een breuk tussen Diana Holum en haar schaatsenrijders. „In 1976 haalde ik mijn acte als sportlerares. Al die jaren heb ik de trainingen geleid en de rijders gecoacht zonder een cent te ver dienen. Verleden jaar werd die situatie on houdbaar. Ik moest aan mijn toekomst denken en heb de schaatsbond voor de keuze gesteld: full-time coach of weg. On der druk van de familie Heiden en de an dere schaatsers ging de bond overstag. Nu ben ik voor het eerste jaar full-time coach met een minimum salaris. Een breuk zou mij overigens erg aangegrepen hebben. Vooral nu ik op het punt sta in Lake Pla cid de vruchten van de jarenlange arbeid te plukken". DEN HAAG De Nederlandse Korfbal Trainers Vereniging (NKTV) heeft zijn diepe teleurstelling uitgesproken over de be slissing van Ons Eibernest om de relatie met trainer Jan Bak ker definitief te verbreken. Nadat een bemiddelingspoging van de NKTV onlangs leidde tot een compromis tussen Ons Eiber nest en de als coach ontslagen Bakker - deze zou slechts als trainer nog blijven fungeren bij de Haagse club -, werd dezer dagen door het bestuur van Ons Eibernest besloten ook dit dienstverband te verbreken. Bakker had een aantal eisen gesteld voor zijn aanblijven en deze bleken voor de selectie en technische commissie niet aanvaard baar. De NKTV verklaarde in een communiqué dat Bakker ge heel vrijuit gaat in deze kwestie. Ons Eibernest, dat inmiddels uit de microhoofdklasse is gedegradeerd, moet nu voor het veldsei- zoen op zoek naar een nieuwe trainer/coach. Jan Bakker definitief weg bij Ons Eibernest LONDEN Het prijzengeld van de Wim bledon tenniskampioenschappen zal dit jaar met vijf procent worden verhoogd. Door de verhoging is Wimbledon gedoteerd met een bedrag van 277.000 pond sterling, wat neer komt op ruim 1.1 miljoen gulden. De winnaar van het heren-enkelspel ont vangt nu 20.000 pond (ruim 80.000 gulden), wat vier mille meer is dan vorig jaar en tien keer het bedrag dat de winnaar in 1968 kreeg, toen Wimbledon ook toegankelijk werd voor profs. Het winnen van het da- mes-enkelspel levert 18.000 pond (ruim 72.000 gulden) op, een verhoging van 360 gulden in vergelijking met vorig jaar. De eerste plaatsen in het heren- en dames dub belspel leveren resp. 32.000 en bijna 28.000 gulden op. Sir Brian Burnett, de -voorzitter van de or ganiserende All England club, maakte de verhogingen gisteren in Londen bekend en zei dat dit was gebeurd na overleg met de organisatoren van andere grote internationa le toernooien, zoals de open Australische, Franse en Amerikaanse kampioenschappen. De organisatoren hebben besloten hun prij zengeld met maximaal tien procent te ver hogen. Burnett maakte tevens bekend dat de tie break-regel op Wimbledon dit jaar zal in gaan bij de stand 6-6 in plaats van, zoals dat tot nu toe gebruikelijk was, bij 8-8. „Dit doen wij om tijd te sparen. De wedstrijden duurden soms te lang", aldus Sir Brian Burnett. Sportwereld LONDEN Voor de Engelse eerste divisie is gisteren één inhaalwedstrijd gespeeld. Manchester City speelde op eigen terrein 2—2 tegen Nor wich City. DEN HAAG Aan het toer nooi om het Nederlands kam pioenschap anker-kader 47/2 ereklasse, dat van 22 tot en met 25 maart in het Noord hollandse Zwaag wordt ge houden, zullen de volgende spelers deelnemen: Piet Vet (titelhouder), Louis Haver- mans, Jos Bongers, Hans Sundquest, Christ van der Smissen, Wim van Deventer, Willy Steures en Jan Arnouts. BRUSSEL AZ'67 heeft gis teravond een uitwedstrijd te gen de Belgische club FC Be ringen gelijk gespeeld: 00. Er waren 1200 toeschouwers. DEN HAAG Voor de eredi visie basketbal heren zijn gis teren twee competitiewedstrij den gespeeld. De uitslagen zijn: BOBFrisol/R 9790; Flamingo's—RM/RZ 8596.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17