£eidóc@omci/nt Alimentatieveteraan moet blijven betalen Senator veroorzaakt onrust over vleesbereiding Buitenlanders mogen gemeenteraad kiezen binnenland Nederlandse VN-niilitairen in Libanon aan de slag r7,. Nederhorst Egypte: Libiè trekt troepen samen bij grens Schaakoscar Kortsjnoj LIJK VROUW AANGESPOELD |pF3 ggr- LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 FEBRUAR11979 PAGINA 15 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL/BEIROET In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteravond de 74 kwartiermakers aangekomen die deel uit maken van het Nederlandse detachement dat het VN-vredesleger in Libanon moet versterken. Zij konden vandaag meteen aan de slag om het kamp in orde te brengen, daar de boot met materiaal een dag eerdér in de Israëlische aanvoerhaven Haifa was aangekomen dan verwacht. Bij het afscheid gisteren op Schiphol was onder anderen minister Scholten van defen sie aanwezig. „Er zal geestelijk en lichame lijk veel van u worden gevraagd", zo zei hij in zijn toespraak tot de mannen van het 44ste pantserinfanteriebataljon uit Zuidlaren, die vanwege hun taak in Libanon waren ge kleed in groene uniformen met blauwe ba retten, blauwe sjaals, blauwe koorden en witte insignes van het VN-leger. „In het bij zonder gedurende de eerste weken zal kun nen worden verwacht dat getracht zal wor den u te testen op uw onpartijdigheid, op uw rust en kalmte, op uw deskundigheid in uw optreden", aldus de minister. „Met grote nadruk vraag ik u: realiseer bij alles wat u doet dat u niet ten oorlog trekt, maar enkel uitgaat om de vrede te dienen. De vrede te dienen in de vorm van een politietaak. De politietaak, hoe zeer ook in een omgeving waar militair geweld helaas niet wordt ge schuwd, vereist een andere instelling en een ander optreden dan militaire actie in een oorlogssituatie". In verband met het vertrek van de militai ren (die onder commando staan van majoor F. Straatman) had de directie van Schiphol gezorgd voor een waterdichte bewaking door luchthavenpolitie en marechaussee. Op die manier kon men rustig (zij het met veel tranen) afscheid nemen van familieleden. De eerste twintig Libanon-soldaten zullen overigens in mei al worden afgelost omdat hun diensttijd er dan op zit. „Wij willen voor alles voorkomen dat men behalve naar Libanon, ook nog langer zou moeten die nen", aldus minister Scholten. Maar hij wees er wel op dat men kan bijtekenen en dat dat goed zou zijn voor de continuïteit. De eerste grote aflossing van tweehonderd man vindt in juli plaats. Er wordt naar ge streefd, aldus de bewindsman, om de ver vanging voor honderd procent op vrijwillige basis te laten geschieden. Een garantie daar voor kon hij echter niet geven „omdat er mogelijke posten moeten worden bekleed waarvoor zich geen vrijwilligers hebben ge meld". Het bataljon, waarvan het grootste deel op 10 maart eveneens vanaf Schiphol vertrekt, bestaat uit 820 man. Op die dag zal luite nant-kolonel B. Lensink het bevel over het hele bataljon op zich nemen. Driehonderd bataljonsoldaten zijn beroeps en de rest is dienstplichtig. Er zijn 261 requesten voor vrijstelling ingediend, waarvan er 267 in be handeling zijn genomen omdat vier militai ren hun verzoekschrift hadden ingetrokken. Van deze requesten zijn er 135 ingewilligd, 7 zijn nog in behandeling en 126 zijn afgewe zen. Van deze laatste kan men zeggen dat die militairen werkelijk onvrijwillig naar Li banon vertrekken. NS bezorgt Parijs reizigers financiële verrassing (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlandse Spoorwe gen hebben in samen werking met de Franse Toeristen Service bij wijze van smartegeld een bedrag van 100,- uitgekeerd aan alle FTS-reizigers van de trein Parijs-Amsterdam die door weersomstan digheden op oudejaars avond niet verder kon rijden. Velen van hen moesten toen de nacht doorbrengen in onver lichte en onverwarmde treinstellen, terwijl de trein uren stil stond aan de Frans-Belgische grens en in Brussel. Het traject Parijs-Amsterdam, dat normaal in ruim vijf uur wordt afgelegd, nam nu bijna een etmaal in beslag. Veel reizigers beklaagden zich bij de Belgische en later bij de FTS over het gebrek aan op vang en informatie tijdens de reis. FTS-hostessen die als re gel de reis begeleiden, waren iu afwezig, zodat de reizigers ;een enkel verhaal hadden. loewel de Nederlandse jpoorwegen zich formeel niet ansprakelijk voelden voor iet geleden ongerief, „omdat ij aan hun vervoersverplich- ing hebben voldaan", meende men toch bij uitzondering tot leze ongebruikelijke maatre- }el te moeten overgaan. Bevolkingsaanwas in 1978 groter DEN HAAG De bevolking van Nederland in 1978 is met 88.300 personen toegenomen. Deze toeneming is iets groter in 1977, toen de bevol- pung met 83.400 personen poeide, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze grotere toeneming van de bevolking komt volledig voor rekening van de buiten landse migratie, welke in 1978 ie een vestigingsoverschot van |a( 28.000 opleverde tegen 22.800 in 1977. e 'wMan overleden m iff na verblijf in politiecel EINDHOVEN Een 56-jari- p man uit Eindhoven is gis- jfl in een Eindhovens zie- P kenhuis overleden nadat y ntge uren eerder in een poli- I tiecel onwel was geworden. ®D, 'e man werd door de spoor wegrecherche dronken aan letroffen in een trein uit Am- iterdam. Hij werd opgesloten n de zogenaamde dronke- nanscel en regelmatig gecon- roleerd. 's Nachts kreeg hij 'demhalingsmoeilij kheden. Hij verd naar het ziekenhuis ge wacht waar hij enkele uren ater overleed. Er zal sectie 'orden verricht. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN ROTTER DAM Als het eten van gegrild vlees kankerverwek kend zou zijn, dan zou de, gehele bevolking van zuid- Europese landen toch aan kanker moeten lijden? Deze wat laconieke conclusie trokken tal van restauran thouders uit het betoog dat senator J.H.Lamberts hield tijdens de behandeling van de begroting van Volkshuis vesting. Dit betoog veroor zaakte allerlei publicaties waarin aangedrongen werd op het afremmen van de gi gantische toename van de zogenaamde grill- restau rants en de enorme vlucht De horecawereld en daarbij vooral de grillrestauranthou ders reageerden verbolgen. Zij beweren dat juist het grillen van vlees de beste bereidingswijze is. Door de enorme hitte schroeit het vlees onmiddellijk dicht en daardoor blijven de vlees sappen erin zitten. Senator Lamberts is even eens verbaasd, maar dan over de voor hem merk waardige reacties. „Ik heb niet anders willen doen dan waarschuwen. Mijn betoog hield een waarschuwing in aan het adres van de over heid, gebaseerd op een we tenschappelijk artikel. Door middel van overheidsvoor lichting zouden de consu menten beter op de hoogte gesteld moeten worden wel ke gevolgen het ondeskundig behandelen en bereiden van vlees kunnen hebben op de gezondheid. Daarom heb ik bepaalde voorbeelden aange- Snelle outfit Het uiterlijk van de nieuwe Mercedes model 280 S wekt duidelijk de indruk van een snelle wa gen die gestroom lijnd en wel de we gen zal beheersen Hoewel nog niet ten toon gesteld is hij al op de Zweedse we- tsar Jk?* s De onverwachte aankondiging dat afgezien wordt van definitieve overname van Nederhorst-bouw, heeft de multinational Ogem op z'n zachtst gezegd op niet erg gunstige wijze in de schijnwerpers van de publiciteit geplaatst. De indruk heeft postgevat, dat de Ogem zich aan de morele verplichting om voor Nederhorst op te komen, uiteindelijk onttrekt. In de komende weken zal helder boven tafel moeten komen in hoeverre er inder daad sprake kan zijn geweest van een morele of zelfs formele plicht. DAARBIJ moet onder meer duidelijk worden hoe de afspraken zijn geweest in 1975 tussen Ogem en het ka binet-Den Uyl, toen de Ogem voorlopig het bewind over Nederhorst overnam. Uit het feit dat de Ogem zich nu zonder meer kan terugtrekken, kan alvast worden ge concludeerd dat het vorige kabinet te lichtvaardige af spraken met de Ogem heeft gemaakt. Verder moet vol strekt duidelijk worden in hoeverre de Ogem de afgelo pen drie jaar heeft „verdiend" aan de bewindvoering van Nederhorst-bouw. Als de Ogem er inderdaad voor deel bij heeft gehad, moet alsnog een modus worden gevonden waardoor die verdiensten worden terugbe taald aan de overheid, die zoveel honderden miljoenen in Nederhorst pompt. Inmiddels zit de overheid opnieuw alleen met de last van Nederhorst. Een niet te onderschatten last, want door de gang van zaken in de afgelopen jaren zijn bij onder meer de duizenden werknemers verwach tingen gewekt waarvan nu dreigt dat ze niet worden waargemaakt. Een particulier bedrijf als de Ogem kan zo'n niet formele verantwoordelijkheid nog wel eens makkelijk van zich afschudden. De overheid kan dat in elk geval niet. CAIRO (AP) De Libische president Khadafi is bezig sterke troepeneenheden samen te trekken aan de grens met Egypte. Ook heeft hij de evacuatie van Egyptische arbeiders uit een aantal gebieden in de provincie Beni Ghazi gelast De nieuws media hebben de opdracht gekregen de campagne tegen de Egyptische leiders te intensiveren en Cairo te beschuldigen van aggressieve plannen tegen Libië, aldus meldt het Egypti sche dagblad Al Akhbar. Het blad noemt geen bron voor zijn bericht In 1977 vonden gedurende vier dagen grensgevechten plaats tussen beide landen, waarna Egypte de Sovjet-Unie er van beschuldigde de conflicten te hebben uitgelokt. PARIJS De internationale associatie van schaakjourna listen heeft in Parijs Viktor Kortsjnoj uitgeroepen tot beste schaker van 1978. Kortsjnoj krijgt daarvoor de Oscar toegewezen, die in 1967 voor de eerste maal beschik baar is gesteld. Kortsjnoj had met 707 punten de voorkeur boven wereld kampioen Anatoli Karpov, die 689 punten verwierf. Jan Tim man werd met 587 punten goede derde, voor de groot meesters Lajos Portisch, Bo ris Spasski en Bent Larsen. UITSPRAAK RECHTER: DEN HAAG De 66-jarige „alimenta tieveteraan" C. jongenburger uit Weesp zal na 27 jaar alimentatieplicht ook ver der alimentatie móeten blijven betalen aan zijn ex-vrouw, waarmee hij feitelijk 8 jaar getrouwd is geweest. Dit besliste de Haagse rechtbank gisteren in een verzoek van de heer Jongenburger tot intrekking van de alimentatieplicht. De rechtbank heeft twee jaar geleden een gelijkluidend verzoek van de man van de hand gewezen. Rechter mr.JJ. Brink hof was van oordeel dat er geen sprake was van een sindsdien gewijzigde situa tie. Het echtpaar Jongenburger leefde smds 1952 gescheiden van tafel en bed. De de finitieve scheiding werd echter pas 22 jaar later uitgesproken, in 1975. Op dit moment betaalt de heer Jongenburger een alimentatie van 450 gulden per maand aan zijn ex-vrouw, die tevens een AOW-uitkering ontvangt. In de beschikking werd niet ontkend dat „opvattingen over de alimentatie aan wij zigingen onderhevig zijn, maar het ont staan van andere opvattingen betekent niet dat er sprake is van een gewijzigde rechtsopvatting". In dit proces werd de heer Jongenburger ondersteund door de Stichting Organisa tie Gescheiden Mensen (SGOM), die dit beschouwden als een proefproces. Wij zien deze afwijzing als niet meer dan een incident in onze vrijheidsstrijd tegen een levenslange alimentatieplicht", aldus SGOM-voorzitter D.T.J. Verhaaren in een persconferentie, die gisteren vlak na de uitspraak werd gehouden. Hij vond dat de rechter volledig voorbijgegaan is aan de maatschappelijke ontwikkelingen in deze:,, De rechtbank blijft glashard vas thouden aan de beslissing in 1977. Toch zijn wij blij met dit duidelijke en in ze kere zin ouderwetse vonnis, daar wij straks in hoger beroep bij het Hof met duidelijke tegenargumenten zullen ko men." De SGOM is van mening dat er wel de gelijk sprake is van rechtsongelijkheid, omdat in sommige andere arrondisse menten de alimentatieplicht al tot vijf jaar is gelimiteerd. Volgens de stichting zijn er in Nederland duizenden alimenta tieveteranen, mannen die langer dan 12 jaar alimentatieplichtig zijn.,, Wat wij willen is een wettelijke iimitering van de alimentatieplicht van 2 tot maximaal 5 jaar, die een overbruggingsperiode moet zijn van de gescheiden huisvrouw naar een eigen gekozen beroep", aldus voorzit ter Verhaaren. Felle kritiek op advocaten bij echtscheidingszaken DEN HAAG Vrijwel gelijktijdig hebben de Algemene Ver eniging Ouders Minderjarigen (AVOM) en de Stichting Orga nisatie Gescheiden Mensen (SOGM) felle kritiek geleverd op het optreden van advocaten in echtscheidingszaken. Op de persconferentie die vlak na de rechterlijke uitspraak in de zaak-Jongenburger werd belegd in het Haagse Nieuwspoort, zei SOGM-voorzitter D.T.J. Verhaaren:„Advocaten blijven in gebreke de belangen van hun cliënten te behartigen. Voor hun carrière is het vaak belangrijker om op goede voet te staan met de rechterlijke macht". De AVOM heeft gisteren in een oplage van 20.000 exemplaren een open brief aan Utrechtse ouders verzonden, waarin voor advocaten werd gewaarschuwd „omdat die in een echtschei dingszaak meer kwaad dan goed doen". Daarvoor werkt de AVOM aan een zwarte lijst van advocaten, die zij wil publice ren. In een brief aan de Orde van Advocaten schrijft de Avom, dat de zwartelijst-actie een landelijk vervolg krijgt, wanneer de Utrechtse actie geen effect heeft. Via de radio leverde de deken van de Nederlandse Orde van Advocaten mr. M.G. Rood commentaar op de open brief van de AVOM, waarin hij de beschuldiging van de hand wees, als zou het aan de advocaten liggen, wanneer er geen goede omgangsregeling voor de kinderen tot stand komt. 100 gram de succesvolle special van de Keurslager. Vers gemalen rundvlees gevuld met pikante pusztacreme. Opwindend lekker. Eenvoudige bereiding: "n koekepan. K üw Keurslager 10 waarom zou u t met minder doen ARNHEM (ANP) In een van de uiterwaar den van Waal, ter hoogte van Lent is het li chaam van een onbekende vrouw aange spoeld, zo is door de politie meegedeeld. richt. Het moet weken in het water hebben De tot op heden eveneens onbekende vrouw, van wie het ontzielde lichaam kortgeleden in de IJssel werd gevonden, is volgens de rijks politie vermoedelijk van Turkse afkomst Het onderzoek wordt voortgezet De laatste streek Met een laatste streek heeft deze schilder de fraaie botter ge reedgemaakt voor de Hiswa die vrijdag in de Amsterdamse RAI open gaat. De botter is een van de vele begerenswaardi ge schepen op de tentoonstelling waardoor het hart van het in Nederland toenemend aantal watersporters sneller en fris ser gaat kloppen. RUIME KAMERMEERDERHEID VOOR GRONDWETSWIJZIGING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het regeringsvoorstel om het in principe mogelijk te maken dat in ons land verblijvende bui tenlanders deel kunnen nemen aan gemeente raadsverkiezingen. Die deelname kan zowel actief (het kiezen zelf) als passief (het geko zen worden) zijn. Het is de bedoeling dat de mogelijkheid van kiesrecht voor buitenlanders in de grondwet wordt opgenomen. In een aparte wet moet daarna het kiesrecht voor buitenlanders daad werkelijk zijn beslag krijgen. In die uitvoe ringswet komen dan bepalingen te staan, waaraan buitenlanders moeten voldoen om De fracties van PvdA en CDA drongen er sterk bij minister Wiegel (Binnenlandse Za ken) op aan om snel te beginnen met de voor bereiding van een wetsontwerp waarin het kiesrecht voor buitenlanders gedetailleerd wordt geregeld. PvdA-woordvoerder Patijn zei, dat je de buitenlanders blij maakt met een dode mus, als het kiesrecht voor hen alleen in de grondwet als mogelijkheid wordt opgeno men, zonder dat die mogelijkheid benut wordt. Voor CDA-woordvoerder Van der San- den was dit zelfs een reden om nog niet het definitieve jawoord over de voorgestelde grondwetswijziging uit te spreken. Veranderlijk met enkele buien. Middagtemperaturen ongeveer 5 graden. Max. temp.: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et- maal: 40 procent Een regenzone, die gisteroch tend de Britse eilanden bereik te, vertraagde in zijn oostwaart- se beweging. Met zuiden wind kon drogere lucht uit Frankrijk naar onze omgeving stromen. Hierin kwamen flinke opklarin gen voor en de temperatuur kon dan ook nog in het binnenland tot even onder nul dalen. De regenzone dringt langzaam ver der naar het oosten op en zal vanavond het westen van ons land bereiken. Vannacht zal de temperatuur dan ook niet meer onder het vriespunt dalen. Ach ter de regenzone stroomt lucht binnen waarin opklaringen voorkomen die later kunnen worden afgewisseld door een enkele bui. De middagtempera turen komen rond 5 graden te liggen. Amsterdam Luchth R'dam onbew! Twente onbew Klagen furt raÈKEW" Ntt. llockholm Wenen Casablanca Istanboel Las Palmas New Yorfc onbew zw bew onbew* 8nbew*' geb bew. onbew

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15