Doorlopend Krediet. Werkgevers willen compensatie op stijgende olieprijzen Binnenland VN—KWARTIERMAKERS EN VOLGESTOUWD SCHIP OP WEG NAAR LIBANON Maak lenen niet duurder dan nodig is. Eerste cao voor welzijnswerkers Een folder met uitgebreide informatie ligt voor u klaar bij de Rabobank in de buurt. Olieschaarste of verkeersveiligheid LEIDSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUAR11979 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/SCHIPHOL - Terwijl de gisteren begonnen inscheping in Rotterdam van een enorme hoeveelheid militair mate rieel voor het VN—detachement in Libanon onverdroten doorging nam minister Schol ten van defensie vanmorgen op Schiphol afscheid van zeventig kwartiermakers. Zij vliegen vandaag naar Beiroet, om alles in gereedheid te brengen voor de komst van de 710 man sterke Nederlandse VN—een heid, die op 10 maart aanstaande wordt overgevlogen. Uiterlijk morgenochtend, maar waarschijn lijk al vanavond vaart de „Dokexpres" een splinternieuw schip met het VN—materieel af naar de Israëlische Middellandse Zee-ha ven Haifa Aan boord bevinden zich 250 witgespoten militaire voertuigen, vijftig con tainers vol goederen, keukenmateriaal, ten ten enz. Het is de eerste grote reis van het nieuwe schip, dat vaart onder de vlag van de rederij „Shipping BV'en dat op 10 maart in Haifa aankomt. Gisteren kwamen in de kazernes in Zuidla ren zo'n 1500 ouders, vrouwen en verloofden van de voor Libanon bestemde militairen bijeen. Daar werden zij ontvangen en toege sproken door de verschillende commandan ten en door de heer H. Neuman, directeur van het Instituut voor Vredesvraagstukken. Deze zette de politieke situatie van Libanon uiteen. De inscheping in Rotterdam van het militair materieel voor Libanon. 'wee honden erscheuren eekalfje LMELO Twee op het oog »ed verzorgde honden héb- in zaterdagmorgen in een >s aan de Knoefsweg in Al- elo een reekalfje ver beurd. Jachtopzichter GJ. amerink en een toevallige issant hebben nog gepro- «erd het dier te redden, aar kwamen te laat. et kalfje was waarschijnlijk )g maar net één jaar oud en >p door het bos op het mo- ent dat het door de twee inden werd aangevallen, t hond greep het reekalfje de hals, terwijl de andere nd zich in de achterpoot n het in doodsnood verke nde diertje vastbeet. Er :rden complete stukken ;es uit gescheurd. jachtopzichter en de voor- jganger slaagden er te laat de honden te verdrijven, twee honden verdwenen de richting van de stad. 'scheid Mevrouw B.F. ledman van de centrale af- ling Telefonie gaat op 1 aart de PTT verlaten. Haar iftijd gaf daar de aanlei- ng toe. Ter gelegenheid irvan is er die dag een re- ptie in de Baggerflat aan Veurse Achterweg 26 in I idschendam van half drie vier uur. BEDRIJFSLEVEN MAG NIET DUPE WORDEN DEN HAAG Onder géén beding mag het bedrijfsleven het slachtoffer worden van de onvermijdelijke olie- en aardgasprijsverhoging. De overheid krijgt als producent van gas en elec- triciteit door de koppeling van de prijzen hiervoor aan de olieprijs bij elke verhoging meer inkomsten. Dat geld moet worden besteed aan een lastenverlichting voor het bedrijfsle ven om zo de prijsstijgingen te com penseren. Het volledig afwentelen van de prijsstijgingen op de bedrijven zal het voorzichtig beginnend herstel van de economie en het aantrekken van de internationale conjunctuur in de kiem smoren. Dat is de mening van het Nederlands Christelijk Werkgever sverbond (NCW). Hoewel er nog geen reden is voor een juichstemming, bestaat volgens het NCW een kleine kans op herstel van de economie. Dat is volgens de chris telijke werkgevers met name te dan ken aan het stabiel houden van de lastendruk in het Bestek-beleid van het kabinet-Van Agt. Om de opleving een goede kans te geven dient dit be leid te worden voortgezet. In dat ka der kunnen naar de mening van het NCW de lasten voor het bedrijfsleven niet verzwaard worden. In dit verband wees algemeen secretaris drs. Wijfels gisteren erop, dat duurdere energie het bedrijfsleven dubbel zou treffen: .naast de kosten voor het eigen ge bruik, zou via de prijscompensatie de hogere energieprijs ook in de loonin dexering tot uitdrukking komen. Vol gens berekeningen van het NCW zou stijging van de olieprijs met tien pro cent (de OPEC-ianden hebben voor dit jaar al een verhoging van 14,5 procent aangekondigd, vóór de recente om wenteling in Iran) een lastenverzwa ring van 600 tot 700 miljoen gulden opleveren. De overheid zou dankzij de koppeling tussen olie- en gasprijzen minstens hetzelfde bedrag aan extra inkomsten terug krijgen. De christelij ke werkgevers willen dat dit geld in de produktieve sfeer wordt testeed, d.w.z. dat er de extra lasten voor het bedrijfsleven mee worden gecompen seerd, bijvoorbeeld door een verlaging van de premiedruk en de belastingen. Ook zou uit concurrentie-oogpunt moeten worden voorkomen dat de ho gere prijs voor het aardgas later in het buitenland dooiwerkt dan in eigen land, aldus het NCW. ten weten, dat geleverd zou worden „aan de hoogste buitenlandse bieders". De Iraanse olie zou, aldus de nieuwe leiders in dat land, tot 24 dollar per vat kunnen opbrengen, tien dollar meer dan de ruwe olie uit Saoedi— Arabie in oktober gaat kosten. Als tenminste de volledige prijsverhoging van de O pec met 14,5 procent wordt berekend. De kans is ook groot dat sommige olieproducerende landen in de nabije toekomst wellicht een tijdelijke toeslag gaan heffen op de olieleveranties om het verbruik af te remmen zolang Iran geen noemenswaardige olieleve ringen doet. De Saoedi—Arabische mi nister Yamani liet gisteren in Londen weten, dat deze toeslag vermoedelijk niet permanent in de Opecprijzen zou worden opgenomen. Met het Doorlopend Krediet van de Rabobank beschikt u doorlopend en voordelig over geld. Eén keer afspreken met de Rabobank en er verder over beschikken hoe, wanneer en waarvoor u maar wilt! De afgeloste bedragen kunt u weer opnemen. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. De rente is fiskaal aftrekbaar. Er kan altijd zonder kosten KI Ml. K.. I extra worden afgelost. g| J Jj j|s j j geld en goede raad Leidse studenten redden drenkelingen LEIDEN Twee Leidse stu-, denten hebben gistermiddag twee broertjes van de ver drinkingsdood gered. De twee broers, 18 en 8 jaar, waren met een bootje aan het varen in de Rijn ter hoogte van de Morsweg toen de boot dertig meter uit de kant omsloeg. De aan de Morsweg wonende student Robert Bleyenveld wist het tweetal zwemmend te bereiken. Met de hulp van zijn mede-student Carl Heinz Wolf lukte het hem de jon gens op de kant te krijgen. De twee broers kwamen er slechts met de schrik en een nat pak af. 18-jarige stierf na vechtpartij natuurlijke dood SCHIJNDEL Nadat werd geconstateerd dat de 18-jarige Frank de Louwere uit Schijn- del in de nacht van zaterdag op zondag na een vechtpartij een natuurlijke dood is ge storven, zijn twee verdachten die in verband hiermee wa ren aangehouden, weer op vrije voeten gesteld. Dit deelde de politie gisteren mee, omdat inmiddels geble ken was dat het slachtoffer een zwakke gezondheid had en er geen verband bestond tussen het overlijden en de „eenvoudige vechtpartij". Vrachtwagen met kostbaar gereedschap ontvreemd LEIDEN Een vrachtauto van de firma Holland-Boor is het afgelopen weekeinde ont- vreemd. De wagen stond ge parkeerd voor het bedrijfs pand aan de Langegracht. Hij bevatte een grote hoeveel heid kostbaar gereedschap ter waarde van vijftigduizend gulden. De auto zelf is twaalf duizend gulden waard. Het gaat om een witte Mercedes Benz L 206D. Het kenteken nummer is 29-40 - EB. Het kabinet overweegt de bevolking op te roepen om weer maximaal honderd kilometer per uur op autosnel wegen te gaan rijden, in verband met de problemen rond de olie-aanvoer uit Iran. Hiermee komt in feite het hele kabinet terecht op de lijn van verkeersminister Tuijnman, die vanaf het moment van zijn optreden als minister alsmaar heeft gezegd dat de honderd kilome ter-limiet eigenlijk helemaal niet wenselijk is. Omdat hij tegelijkertijd die maatregel wel handhaafde, riep hij ei genlijk op tot het niet meer naleven van een wel be staande regel, althans reduceerde hij de eventueel aan wezige gewetenswroeging van snelheidsmaniakken tot nul. Aandrang uit de Tweede Kamer om meer controle uit te oefenen op de veelvuldig overschreden maximum snelheid heeft de minister altijd koeltjes naast zich neergelegd; hij stelde alleen een commissie in die nu al meer dan een jaar studeert op de wenselijkheid van de maximum-snelheid in relatie tot de verkeersveiligheid. En al die tijd bleef de discrepantie tussen maatregel en praktijk onder het welwillend oog van minister Tuijn man voortbestaan. In die situatie komt het vreemd over als het kabinet overweegt om tot de naleving van de maximum-snel heid op te roepen, zeker als daaraan wordt toegevoegd dat de controle op de naleving niet zal worden ver sterkt. Nee, evenals in '73 en '74 zullen de automobilis ten overtuigd moeten raken van de noodzaak langza mer te rijden, ter beperking van het benzineverbruik. Daarom, zo meent het kabinet, moet er een voorlich tingscampagne komen over het dreigend olietekort, en méér controle op de autosnelwegen is dan niet meer nodig. Hoe zeer een dergelijke voorlichtingscampagne ook kan worden gewaardeerd, de redenering van het kabi net gaat volledig voorbij aan het gegeven dat de maxi mum-snelheid indertijd behalve vanwege de energie- schaarste vooral is gehandhaafd wegens de voordelen voor de verkeersveiligheid. Het aantal verkeersdoden op autowegen liep terug. Daarom ook werd vanuit de Tweede Kamer steeds op het controleren van de maxi mum-snelheid aangedrongen. Nu die naleving ook vap- wege de olie-situatie weer noodzakelijker wordt, is er alle reden om behalve een voorlichtingscampagne, de li miet ook strikter te gaan controleren. Het kabinet moet het één doen, maar het ander vooral niet laten. Bromfiets met berijder in brand LEIDEN Een 16-jarige bromfietser uit Voorschoten is gistermiddag na een bot sing met een auto ernstig ge wond geraakt. De bromfietser reed op het Noordeinde in de richting van het Noordeindse- plein toen hij van rechts werd aangereden door een 27- jarige Leidse automobiliste, die van de Witte Singel kwam. De brommer vloog meteen in brand evenals de broek van het slachtoffer. Hij is met eerstegraads brandwonden opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis. Inbraken in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Enkele woningen in Zoeterwoude- Rijndijk hebben gisteravond bezoek gehad van inbrekers. Uit een woning aan de Burg. Brandstraat werd een paar honderd gulden gestolen en een zilveren horloge. Uit een woning aan de Ambachtshee- renweg werd eveneens enige honderden guldens, een zilve ren hologe en bovendien een spaarbusje ontvreemd. Joop Niezen bij ZLC LEIDEN Radio-commenta tor en journalist Joop Niezen spreekt vanavond in de kan tine van voetbalvereniging ZLC in het Morskwartier over „voetballen en scheids rechteren". De toegang is gratis, aanvang acht uur. De bijeenkomst is georganiseerd door de Leidse afdeling van de Centrale Or ganisatie voor Scheidsrech ters. Dronken autodiefjes aangehouden VOORHOUT - Twee, nog geen 18-jarige jongens uit Sassenheim zijn gisternacht omstreeks vijf uur door de Haagse politie aangehouden, omdat zij dronken achter het stuur zaten. Bij nader onderzoek bleek dat de auto waarin de jon gens zonder rijbewijs reden, was gestolen. De auto was in de vooravond in Voorhout ge stolen. De jongens zijn in voorlopige hechtenis genomen. BIJ SCHAATSMARA- THON IN FINLAND Goede plaats voor Noord wijkse agent NOORDWIJK De Noord- wijker Jacob van den Berg, hoofdagent bij het politie korps van de badplaats, nam met medewerking van ,,'t Stippie" deel aan de schaats wedstrijden over 200 kilome ter in het Finse Oulo. Aan deze marathon, die als een alternatieve elfstedentocht kan worden beschouwd, kwa men ongeveer 120 wedstrij drijders tegen elkaar uit, on der meer uit Finland, Duits land en Nederland. Jacob van den Berg eindigde in dit se lecte gezelschap op een eer volle 21ste plaats. Ook vorig jaar fungeerde ,,'t Stippie" als sponsor van Noordwijkse rij ders. Toen werd Van den Berg 23ste. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Morgenmiddag: vindt in Leiden in aanwezigheid van CRM-minister mevrouw Garde niers de officiële ondertekening plaats van de al lereerste CAO voor het welzijnswerk. De CAO, die op 1 maart in werking treedt en een voorlo pige geldigheidsduur heeft tot 1 januari 1981, is het resultaat van tien jaar overleg. De welzijns-CAO heeft betrekking op circa 140.000 werkne mers in de welzijnssector en de kinderbescherming. De meest in het oog lopende bepalingen uit de CAO zijn: - Ongehuwd samenwonenden hebben dezelfde rechtspositie als gehuwden; - Er is een uniforme wachtgeldregeling voor ontslagen werkne mers opgesteld. Werknemers, jonger dan 50 jaar, kunnen daar 4 jaar aanspraak op maken; - Tijdens vervulling van de militaire dienstplicht wordt het salaris doorbetaald; - Overwerk kan alleen in vrije tijd worden gecompenseerd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9