Dagen van Idi Amin lijken geteld Egypte ontkent vooruitgang China vraagt Vietnam om onderhandelingen Bezoek Van derKlaauw aan Israël onderdruk van Camp David Dictator rekent op strijd rond Kampala Verenigde Staten leveren wapens aan Noord-Jemen Üp Waldheim wil half maart VN aan het werk in Namibië Rhodesische luchtaanval op kamp in Angola ITENLAND LEIDSE COURAN DINSDAG 27 FEBRUAR11979 PAGINA 7 Van onze speciale verslaggever Evert Mathies) IRUZALEM Het vandaag eindigen- bezoek van de Nederlandse minister i Buitenlandse Zaken Van der aauw aan Israël heeft duidelijk onder uk gestaan van de spanning over het rdere verloop van de vredesonderhan- lingen tussen de Verenigde Staten, Is- en Egypte in Camp David. Dat yam overigens niet tot uiting in een brek aan belangstelling voor het Ne- xlandse bezoek die groot is maar wel in de sfeer rond de besprekingen. Minister Van der Klaauw is door pre mier Begin op de hoogte gehouden van de gang van zaken in Camp David en vandaag had de Nederlandse minister een onverwacht gesprek met zijn Israëli sche collega Dajan. In een gesprek met Nederlandse journa listen keerde Begin zich fel tegen de PLO, de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie. Begin zou het betreuren als Neder land bereid zou zijn „feitelijke contac ten" met de PLO te onderhouden. Hij leek niet op de hoogte te zijn van uitla tingen die Van der Klaauw onlangs in de Tweede Kamer deed bij de behande ling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Daarin maakte de minister gewag van een „feitelijk contact" met de PLO, noodzakelijk voor de vrijlating van de cameraman Rutten in Libanon. „Humani taire redenen kunnen tot een dergelijk contact nopen", zei Van der Klaauw gis teravond. Van der Klaauw verklaarde dat in het Nederlandse standpunt ten op zichte van de PLO geen verandering is opgetreden na de verklaring van de Eu ropese Gemeenschap van 1977. Met na druk zei de Nederlandse regering dat zijn regering niet denkt aan „Palestijnse staatsvorming", een aanduiding die zijn voorganger Van der Stoel onlangs in de Tweede Kamer gebruikte. Opnieuw sprak Begin zijn verbijstering uit over de vrijlating van Menten, „deze verschrikkelijke oorlogsmisdadiger". Hij zei het antwoord van Van der Klaauw op zijn opmerkingen over Menten „be vredigend" te vinden. De Nederlandse minister had gezegd dat de officier van Justitie namens de minister van Justitie cassatie tegen de uitspraak van de Haag se rechtbank heeft aangetekend. Begin drong er bij Van der Klaauw op aan te bevorderen dat Israël een associa tieverdrag met de Europese Gemeen schap kan sluiten. Israël vindt dat een uitermate belangrijke zaak. Begin wees in dit verband op de besprekingen tus sen de EG en andere landen over een De Israëlische premier deelde mede geen fricties tussen Nederland en Israël te verwachten naar aanleiding van de Ne derlandse deelneming aan Unifil, de vre desmacht van de Verenigde Naties in Li banon. „Wij vinden dat Unifil een posi tief effect kan hebben op de situatie in Libanon en op de rust aan onze noorde lijke grens", aldus Begin. Van der Klaauw deelde maandagavond mee dat in de gesprekken tussen Neder landse en Israëlische vertegenwoordigers ook gesproken is over de zaak Lidwina Jansen, het Nederlandse meisje dat in Is raël veroordeeld is wegens steun aan de PLO. Inhoudelijk wilde de minister er niet verder op ingaan. IAMPALA (DPA/AFP) )e steeds heviger wordende itrijd tussen Oeganda en Tanzania heeft president Imin in het nauw gebracht, [n de Oegandese hoofdstad Kampala houden diplomaten er rekening mee dat de bin nengevallen strijdkrachten van Tanzanianen, ballingen en overgelopen Oegandezen spoedig naar Kampala zullen oprukken. Deze troepen hebben al een groot deel van het zuidwes ten van Oeganda in handen, met ondermeer de belangrij ke garnizoensplaats Masaka en de provinciehoofdstad Mbarara. Er waren gisteren zelfs berichten dat het „zelf moord-regiment" van Amin, kettingreactie veroorzaakt, aan te binden. Amin lijkt de keurtroepen die in Masaka Overal duiken oppositiegroe- laatste troepen, waarop hij gelegerd waren, tegen Amin pen in het land op, waarvan kan rekenen, te hergroeperen in opstand waren gekomen. men de kracht overigens en zich voor te bereiden op moeilijk schatten kan. Het een strijd op leven en dood De komst van de Tanzania- Oegandese leger lijkt er wei- in de regio rond Kampala en nen heeft in elk geval een nig voor te voelen de strijd het vliegveld Entebbe. !W YORK In een rap- rt van de Veiligheidsraad ;ft de secretaris-generaal de VN, Kurj Waldheim, an dag 15 maart voorge- Id als de datum voor het ken van het vuren in Na- lië (Zuid-West-Afrika) en begin van het VN-werk het gebied, leidend tot 'kiezingen ter voorberei- g van de onafhankelijk- ldheim doet ook voorstel- ter oplossing van de ver tillen van mening tussen id-Afrika, dat Namibië be urt, en de SWAPO, de gue- NAIROBI, Kenia (UPI> Zijn de dagen van president Amin van Oeganda nu ein delijk geteld? Diplomaten in de hoofdsteden van de buur landen en inlichtingendien sten noemen dit waarschijn lijk. „De vraag die interes sant is, is: wie komt er na hem?", aldus een diplomaat in de Keniase hoofdstad Nai robi. Overigens moet men bedenken dat Amin in het verleden elke crisis heeft overleefd. Amins val zou uieindelijk wel eens geheel het werk van interne krachten kunnen zijn, ook al zou de Amin daartoe zelf aanzienlijk hebben bijge dragen door zijn verkeerde beoordeling van de vastbera denheid van Tanzania om, eenmaal tot de oorlog uitge lokt, hardhandig terug te slaan. De Tanzanianen ma ken althans de indruk tot het bittere einde uiteraard het einde van Amin te willen doorgaan. Het ligt niet voor de hand dat ze de strijd in dit stadium willen opgeven, aldus een diplomaat. De kiem voor de huidige oor log werd begin oktober ge legd, toen zich muiterijen be gonnen voor te doen in de garnizoenen in het zuiden van Oeganda. Amin zag zich gedwongen hem getrouwe troepen naar het gebied te sturen om aan de muiterijen een einde te maken, hetgeen tot groot verlies aan mensen levens aan beide zijden leid de. Klaarblijkelijk om de in terne onrust te camoufleren gaf Amin opdracht tot een inval in Tanzania, die onge veer twee weken duurde. Toen de Tanzanianen een maal hersteld waren van de eerste klap, ontdekten zij dat de Oegandezen van een rijk landbouwgebied een woeste nij hadden gemaakt. Op dat moment veranderde Amin van kleur en beleed zijn lief de voor Tanzania, en sprak daarbij de hoop uit dat zich geen nieuwe vijandelijkheden tussen beide landen zouden voordoen. Hij rekende daar bij echter niet op het wraak gevoel van de Tanzanianen, en de verachting die presi dent Nyerere voor hem voelt sinds hij diens vriend, presi dent Obote, uit Oeganda ver joeg. De Tanzanianen ston den de in ballingschap leven de Obote toe via de radio zijn volk op te roepen Amin ten val te brengen omdat hij van Oeganda „een slach thuis" had gemaakt. Amin maakte ook een misre kening ten opzichte van zijn Arabische vrienden, en in het bijzonder Libië. Bijna al zijn oude vrienden lijken besloten te hebben hun handen van Amin af te trekken. Zonder hulp van buiten en met een te gronde gerichte economie, moet Amin beleven dat de steun van zijn eigen leger, dat hij niet meer betalen kan, snel afkalft. rilla-organisatie van zwarte nationalisten, over de inter pretatie van gedeelten van het door de Verenigde Naties op gestelde onafhankelijkheids plan. Waldheims plan houdt geen rekening met de eenzijdige-ei- sendie zowel SWAPO als Zuid-Afrika hebben gesteld en die verder gaan dan het in 1978 goedgekeurde VN-plan. De eis van Swapo om vijf ba ses in Namibië te mogen ves tigen, wijst Waldheim evenals de Zuidafrikaanse eis dat de VN-troepen ook SWAPO-ba- ses moeten controleren in de buurlanden van Namibië. ntploffing in Franse linisterie van Financiën StIJS Vannacht om half twee heeft zich op de derde dieping van het Franse ministerie van financiën in de Rue Bivoli bij het Louvremuseum een hevige ontploffing voor aan. Boonlijke ongelukken zijn niet gebeurd, maar er is aanzien- schade aangericht. Volgens de politie was in de toiletten ie verdieping een springlading neergelegd, ontploffing was zo hevig dat tot op een affstand van 100 er stukken steen naar beneden vielen uit puien aan de Rue tivoli en de Place du Palais Royal eldwagen eroofd in msterdam [STERDAM Drie gewa lde mannen hebben gister- idag een overval gepleegd een geldwagen van Van id en Loos. De overval id plaats voor het kantoor i de gemeentegiro aan het 'den Winckelplantsoen in «terdam-west, op het mo ot dat het geld van de auto werd overgebracht naar het girokantoor. Daarbij vie len enkele schoten, maar nie mand raakte gewond. De drie overvallers zagen kans de geldloper twee cas settes met een nog onbekend geldbedrag te ontrukken en namen daarop de vlucht in een gestolen personenauto. Het trio verliet op de James Rosskade de auto en vluchtte een flatgebouw in, dat door een overvalploeg van de Am sterdamse politie werd omsin geld. Ze zagen echter kans het gebouw weer onopge merkt te verlaten. CAIRO, JERUZALEM Een woordvoerder van de Egyptische rege ring heeft gisteren in Cairo verklaard dat Egypte het voorstel voor een nieuwe top van president Carter zorgvuldig zal bestude ren in het licht van de vooruitgang die tot dusverre is geboekt op de vredesbesprekingen op ministersniveau in Camp David. Premier Moestafa Chalil die gisteren ondanks de opdracht van president Sadat om van uit Camp David rechtsstreeks terug te keren naar Cairo in Londen een tussenlanding maakte, heeft berichten als zou er tussen zijn land en Is raël reeds een ontwerp-vre- desverdrag tot stand zijn ge- komen. Chalil verklaarde ook dat president Sadat niet aan een volgende topontmoeting in Camp David zal deelne men. Zij vindt plaats op het vlak van premiers, aldus Cha lil. De Israëlische onderhandelaar in Camp David, Mosje Dayan, heeft gisteren na zijn terug keer uit de Verenigde Staten eveneens verklaard dat er nog geen overeenstemming bestaat. Het Israëlische kabi net vergadert vandaag over het vredesoverleg in Camp David. In Israëlische kringen toonde men zich verder dui delijk geirriteerd door het feit dat Carter premier Chalil van Egypte heeft uitgenodigd en niet president Sadat. Leden van Begins regering hebben intussen al laten weten dat zij niet graag zien dat premier Begin naar Washington gaat. Ook leden van de Knesseth, het Israëlische parlement, zien weinig heil in een top zonder Sadat. Vluchtelingen Vietnam betaalden vele miljoenen HONG KONG (Rtr) - Het Amerikaanse congreslid Eli zabeth Holtzman die een be zoek heeft gebracht aan Ha noi, heeft gisteren gezegd dat Vietnamese vluchtelingen voor ongeveer 30 miljoen dol lar (60 miljoen gulden) aan Vietnamese functionarissen hebben betaald om toestem ming te krijgen het land te verlaten. Er zijn op het ogenblik meer dan 150.000 Vietnamese vluch telingen in Zuidoost-Azië, en in diverse andere landen waar zij zich hebben geves tigd. Hess weer in ziekenhuis WEST-BERLIJN Rudolf Hess, de nu bijna 85 jaar oude ex-plaatsvervanger van Hitier, ligt sinds maandag voor de tweede keer in acht weken in het Britse hospitaal in West-Berlijn. Volgens een Britse woordvoerder heeft hij bronchitis. Hess heeft in het prille begin van het jaar vijf dagen in het hospitaal gele gen nadat hij getroffen was door een lichte beroerte. Rudolf Hess is al sinds 1966 enige inwoner van de gevan genis van Berlijn-Spandau. Twintig jaar voordien was hij in Neurenberg tot levenslang veroordeeld. PEKING/HANOI (REUTER-UPI-AP) China heeft er bij Vietnam op aangedrongen om onderhandelingen te voeren, om de grensoorlog te be ëindigen. „Deze grensoorlog kan al leen bijgelegd worden door middel van onderhandelingen tussen beide partijen", zo schrijft het Volksdag blad. Eerder had vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) gezegd, dat hij voor een resolutie van de Veiligheidsraad is, waarin een be roep wordt gedaan op China om zijn troepen terug te trekken uit Vietnam en op Vietnam om zijn troepen terug te roepen uit Cambod ja. Over een eventuele gewapende interventie van de zijde van de Sovjet-Unie zei Deng, dat hij een dergelijke actie niet kan voorzien, maar ook het risico niet wil uitsluiten. Hij zei voorts te hopen, dat het conflict korter zou duren dan het grensconflict met India in 1962, dat 33 dagen geduurd heeft. Het Chinees-Vietnamees grensconflict is van daag zijn twaalfde dag ingegaan. Hanoi heeft verklaard, dat in die twaalf dagen ongeveer 18000 Chinezen gesneuveld zijn. Wat onpartij diger waarnemers schatten het aantal gesneu velden op 4000 Chinezen en evenzoveel Viet- namezen. Volgens berichten uit Japanse bron zouden de verbindingen tussen Hanoi en de provincie hoofdstad Lang Son verbroken zijn, wat nog niet betekent dat de stad gevallen zou zijn. Beide partijen hebben versterkingen naar het front gestuurd. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft gisteren de Russische waar schuwing aan China herhaald, namelijk dat „China de aggressie moet staken voordat het te laat is". De Amerikaanse minister van de fensie, Brown, heeft zijnerzijds de Sovjet-Unie gewaarschuwd om niet tussenbeide te komen in Zuid-Oost-Azië. Het Amerikaanse vliegdekschip Constellation is met meer dan 100 gevechtsvliegtuigen uit zijn basis in de Filippijnen vertrokken om zich te voegen bij de Amerikaanse Zevende Vloot. Ontkend wordt dat dit vertrek iets te maken zou hebben met het machtsvertoon vein de Russen in de Zuidchinese Zee. Feeststemming rond zonsverduistering SEATTLE (AFP)—Ineen feeststemming hebben duizenden Amerikanen, die uit alle richtingen van het land waren gekomen gisteren een totale zonsverduiste ring gezien. Dit natuurverschijn sel zal zich in de twintigste eeuw niet meer in Noord- Amerika voordoen. De verduistering begon om 7.45 uur plaatselijke tijd (16.45 uur onze tijd) in Portland in de staat Oregon. Zij was compleet om 8.13 uur (17.13 uur) en drie minuten later was alles weer normaal. Maar gedurende die - drie minuten keek men in alle staten van het noordwesten (Oregon, Washington, Idaho, Montana, Noord-Dakota) naar de hemel, met een simpele kijker of met geperfectioneer de apparatuur. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten leveren Noord-Jemen voor meer dan 100 miljoen dollar wapens om het te steunen in zijn strijd tegen het door de Sovjet-Unie gesteunde buurland Zuid-Jemen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt Volgens woordvoerder Morris Draper omvat de leverantie ar tillerie, luchtafweergeschut, anti-tankgeschut en raketten. Saoe- di-Arabië betaalt de rekening. Draper zei dat aan het Congres daarnaast zou worden ge vraagd een aanvullende wapenleverantie van 400 miljoen dol lar voor bestelling uitgesmeerd over een aantal jaren goed te keuren. Deze leveranties zullen 12 straalgevechtsvliegtuigen van het type f-5e, 100 gepantserde voertuigen voor het vervoer van troepen en 60 tanks van het type m-60 omvatten en ook betaald worden door Saoedi-Arabië. Noord- en Zuid-Jemen hebben gisteren nieuwe gevechten aan de gemeenschappelijke grens gemeld, ondanks hun instemming met het voorlegger van hun conflict aan bemiddeling door de Liga. Het ministerie van buitenlandse zaken ..««rd-Jemen zegt dat de strijdkrachten van Zuid-Jemen hun zware aanvaller voortzetten. Geregelde strijdkrachten van Zuid-Jemen maakten gebruik van moderne wapens, zoals raketten, mortieren, oor logsvliegtuigen van het type Mig-21 en tanks van de typen T- 55 en T-62. Zij hadden in enkele grensgebieden verliezen on der de burgerbevolking veroorzaakt De marxistische leiders in Aden, de hoofdstad van Zuid-Je men, hebben soortgelijke beschuldigingen geuit. Russische ruimte-koppeling MOSKOU (AP) De twee Russische ruimtevaarders die sinds zondag in de ruimte zijn, hebben gisteren een koppeling tot stand gebracht met hun ruimtevoertuig Sojoez-32 en het ruim telaboratorium Saljoet 6 dat al zeer lang in de ruimte is, aldus heeft het Russische persbureau TASS bekendgemaakt. Volgens het Russische persbureau zijn de astronauten Vladi mir Lyakov en Valery Ryumin het laboratorium binnengegaan en zijn zij aan hun programma begonnen. Jordaanse koningin in verwachting AMMAN (UPI) De 27-jarige koningin Noer van Jordanië, Nee Lisa Halaby uit Washington, verwacht in september haar eerste kind, zo heeft de lijfarts van de Jordaanse koninklijke famil ie maandag bekendgemaakt De Amerikaanse werd in juni van het vorig jaar koningin Noer, toen zij in de echt werd verbonden met koning Hoes sein, die zijn laatste vrouw verloor bij een helicopterongeluk. SALISBURY (UPI) De Rhodesische luchtmacht heeft giste ren een aanval uitgevoerd op een kamp in Joshua Nkomo's Zimbabwe revolutionair volksleger in Angola waar guerrilla strijders worden opgeleid door Sovjet- en Cubaanse adviseurs. „Om 8.10 (7.10 onze tijd) vanochtend heeft de Rhodesische luchtmacht met succes een terroristische opleidingsbasis over de Zambiaanse grens in Angola aangevallen. Alle vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug", aldus een in Salisbury gepubliceerd communiqué. Het is de eerste maal dat de Rhodesische luchtmacht aanval len uitvoerde in Angola. Tot nog toe waren regelmatig kam pen in Mozambique, Zambia en Botswana aangevallen. Nog vrijdag werden aanvallen uitgevoerd op twee kampen bij de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Het Angolese opperbevel heeft de Rhodesische aanval bevestigd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7