ALS JE JE DRAAI GEVONDEN HEBT: Uitlaatgassen auto's moeten schoner worden Internationaal symposium over politieke rol van kerk in Latijns-Amerika Jonge politieagenten niet voor taak berekend DRUM, DE WARE HALFZWARE Minister besluit: Politiek in „Our House" Grote verwachtingen voor 1980 inzake eenheid der christenen KORTE METTEN Stapje naar eenheid in Engeland BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUAR11979 PAGINA 6 I DEN HAAG Met ingang van 30 september van dit jaar moeten auto's heel wat schonere uitlaatgassen produ ceren dan nu nog het geval is. Minister Ginjaar (Volksge zondheid en Milieuhygiëne) heeft bepaald dat er ruim eenderde minder koclmonoxy- de en een kwart minder kool waterstoffen mag worden uit geworpen. Wat betreft stik- stofoxyden is een reductie van vijftien procent ver plicht Daarnaast zal ook de koolmo- noxyde-verontreiniging door stationair draaiende motoren moeten worden teruggebracht en wel van 4,5 tot 3,5 volume procent. Dit laatste zal, zo verwacht de minister, vooral ROELOFARENDSVEEN Jongerensociëteit „Our Hou se" in Roelof arendsveen houdt op woensdag 28 febru ari een politieke avond, die gewijd zal zijn aan de poli tiek iu de gemeente Alkema de. Deze bijeenkomst is de twee de in een serie van vier, waarin verschillende gemeen- teraadsfrakties aan het woord komen. Woensdag is Progres sief Akkoord Alkemade te gast Er zal voornamelijk ge discussieerd worden over de jongerenhuisvesting, cultuur, milieu en de tuinbouw-proble- matiek. De politieke avond begint om 20.00 uur in het ge bouw van de sociëteit aan de Stationsweg 2 in Roelofarend- sveen. gunstig werken in gebieden met grote verkeersdrukte, waar auto's vaak net zoveel stilstaan als rijden. Deze wetswijzigingen waren noodzakelijk, omdat. Neder land het ECE-verdrag (Econo mische Commissie voor Euro pa) heeft ondertekend met be trekking tot de constructie en uitrusting van motorrijtuigen. Een woordvoerder van het departement meende te we ten, dat alle auto's die nu nieuw op de markt komen al aan de in het verdrag gestel de eisen voldoen. Voor bezit ters van oudere auto's zal een dispensatieregeling van kracht worden. Zij mogen hun voer tuigen tot 1 oktober 1996 „op" rijden. Ambtenaren De groep Vrouwen van de Algemen Bond van Ambtenaren komt op dinsdag 27 februari bijeen in Ons Huis aan de Vier- heemskinderenstraat de jaar vergadering. Tijdens deze ver gadering, die om acht uur be gint, zal tevens een nieuw be stuur worden gekozen. „AGRESSIEF EN AUTORIT AIR' DEN HAAG - Jonge politie agenten, die net hun oplei ding hebben voltooid, zijn te weinig opgewassen tegen hun werk. Bovendien hebben zij een onjuist beeld van de aard en de omvang van hun taak. „Deze bestaat niet in hoofdzaak uit misdaadbestrij ding en verkeerszaken, maar veeleer uit het zorg dragen voor een ordelijke, rustige gang van zaken, conflict-be heers ing en politiële hulpver lening". Dit staat in een rapport van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken. Het werd gemaakt, omdat men al geruime tijd twijfelde aan de juistheid van de opleiding. Gebleken is dat die twijfels terecht waren. Jonge politie ambtenaren weten niet goed raad met de problemen be treffende ordehandhaving en hulpverlening. „Beide vormen de voornaamste compenenten van het politiewerk", aldus het rapport. De jonge politieman is vaak niet in staat bepaalde con flictsituaties te doorzien en daarop doeltreffend te reage ren. Dit blijkt onder meer uit de bevinding, dat negatief en vijandig en aggressief gedrag van het publiek vaak leidt tot „agressief en autoritair" op treden van de politie. Het rapport noemt dit vooral zo belangrijk, omdat de agent een grote beslissingsvrijheid heeft. „Weliswaar bestaan er zeer strakke richtlijnen wat betreft het gebruik van wa pens of het optreden bij mis drijven, maar die voor het optreden bij overtredingen, dronkenschap, druggebruik en ongevallen zijn veel algeme ner gesteld, terwijl zij prac- tisch geheel afwezig zijn als het om de hulpverlening gaat". Het onderzoek van de beide departementen voert deze ge breken terug op de opleiding, die te theoretisch en te strak examengericht zou zijn. Ge wezen wordt op het ontbre ken van mogelijkheden voor voldoende stage-ervaring, op de gebrekkige opvang in de korpsen van de veelal zeer jonge agenten (18 jaar), op het gebrek aan training in zelfstandigheid, sociale vaar digheden en conflictbeheer sing en het gebrek aan aan dacht voor sociale en hulpver leningsaspecten in de oplei ding. De onderzoekers besluiten hun rapport met een aantal aanbevelingen, die aansluiten bij de door hen gesignaleerde gebreken. Eén daarvan is dat er meer vrouwen en leden van minderheidsgroepen aan getrokken moeten worden bij de geüniformeerde dienst. Met zorg geselecteerd. Vers gekerfd in 't pak. Dat merkje. Rolt goed. Rookt goed. Niet te licht. Niet te zwaar. Prima pittig. „De kerk en de nieuwe politieke strate gieën in Latijns-Amerika" is het onder werp van een internationaal symposium, dat van 22 tot 26 maart in Noordwijker- hout zal worden gehouden. Aan deze bijeenkomst, gehouden in aansluiting op de Latijnsamerikaanse bisschoppenconfe rentie in Puebla, zullen tachtig verte genwoordigers van kerken, volksorgani saties ai basisbewegingen deelnemen, onder meer uit Mexico, Brazilië, Peru, Argentinië en Ecuador. Als deelnemers aan het congres zijn te vens uitgenodigd vertegenwoordigers van een tiental Nederlandse organisaties, waaronder de Nederlandse Missieraad en het IK VOS, het Interkerkelijk Vormings werk Ontwikkelingssamenwerking. Er is een comité van aanbeveling met onder anderen dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken, pater J.W. Saelman van de pauselijke commissie Justitia et Pax, drs. J. Schravésande van de Gere formeerde Kerken, dr. L. Schuurman van Solidaridad en B. Trip van Pax Christi. Onder meer zal de vraag aan de orde komen welke sociale en ideologische rol de kerk en het christendom in Latijns- Amerika spelen met als deelonderwerpen basisgemeenschappen, de rechten van de mens, de doctrine van de Nationale Veiligheid, christendemocratie en de the ologie van de bevrijding. Het initiatief tot het congres is genomen door de Internationale Liga voor de Rechten van de Volkeren uit Rome, een organisatie die werd opgezet om het werk van het tweede Russell-tribunaal, gehouden in 1973, voort te zetten. Een aantal Nederlandse organisaties, waaron der Justitia et Pax, Novib, Solidaridad en Pax Christi houdt zich bezig met de organisatie van het seminar. Het „Centre Tricontinental" in Leuven "prof. Fr. Houtart) zorgt voor de wetenschappelijke begeleiding. Volgens de katholieke hoogleraar in de theologie, dr. Heinz Schutte uit Bonn, is er bij de officiële ge sprekken tussen de katho lieke en de protestantse kerken tot nu toe „een ver bazingwekkende mate van overeenstemming" bereikt op wezenlijke punten. Het gaat er nu om de tot nu toe verkregen resultaten van de dialoog naar de ge meenten en de synoden te brengen. Hij zei dit bij een voor dracht voor de werkgroep van christelijke kerken in Neders aksen. Hij beklem toonde, dat men het begin 1980 te verwachten gemeen schappelijk samengestelde document zeer hoopvol te gemoet kon zien. Vooral was er vooruitgang geboekt in de kwestie van het ambt, tot op heden het stekeligste vraagstuk in de dialoog. Prof. Schutte, die lid is van het secretariaat voor de eenheid van de christenen, stelde, dat wanneer het dcF- cument over het ambt er was, ook de voornaamste voorwaarden voor de com- munio beschikbaar waren. Schutte noemde nog een publikatie die volgend jaar te verwachten was, name lijk het luthers-katholieke document „Weg naar ge meenschap" met onder' meer modellen voor een spoedige eenheid. Daarbij gaat het erom, dat de ker ken „onderscheiden maar niet gescheiden" blijven en dat er „conciliaire verbin dingen" moeten zijn. Ook zijn lutherse en katholieke theologen bezig een gemeen schappelijk commentaar te schrijven op de Augsburgse Confessie. Wij hebben het ons bij de dialoog niet gemakkelijk ge maakt, aldus Schutte. Moei lijkheden zijn open ter sprake gebracht. Principe bij de protestants-katholieke gesprekken is geweest om geen eenheid met een be paalde kerk na te streven ten koste van een andere. Pleidooi paus voor totaal mensbeeld In een wereld, die vaak een verkort mensbeeld weergeeft, heeft de chris ten op de terreinen van onderzoek en mensweten schap een bijzondere op dracht door een totaal mensbeeld te hanteren. Dit zei paus Johannes Paulus II tot de Raad van de Internationale Federa tie van Katholieke Univer siteiten en de rektoren van Katholieke Hogescho len, die hij in audiëntie heeft ontvangen. De christen weet, aldus de paus, dat hij bij het onderzoek van de mens moet uitstijgen boven de natuurlijke visie. „Zijn ge loof voert hem tot een mensbeeld, dat diens roe ping en totale heil omvat. In deze zin behoren de katholieke universiteiten niet alleen open te staan voor alle godsdienstige richtingen, maar moeten de docenten een anthro pologic bieden die door het geloof doorlicht is", aldus de paus. Naast onderwijs en onder zoek hebben de katholie ke universiteiten „de op dracht tot getuigenis en apostolaat", zo beklem toonde Johannes Paulus II. Zonder deze kan de kerk haar opdracht, het evangelie te verkondigen, niet serieus en overtui gend genoeg uitvoeren. Paus Johannes Paulus II heeft zijn bezorgdheid uitge sproken over een mogelijke uitbreiding van de oorlog tussen China en Vietnam. In zijn wekelijkse toespraak tot tienduizenden toehoorders op het St.-Pietersplein zei de paus bijzonder begaan te zijn met het lijden van de bevolking. Hij drong bij de mensen aan op gebed „opdat niet de groeiende en wijd verspreide vrees wordt be waarheid, dat het conflict als gevolg van het ontbreken van een snelle, evenwichtige en eervolle mogelijkheid tot oplossing het lijden vergroot of God moge het verhinderen leidt tot nog grotere en vreselijker gevol gen". Ds. Ernest Buti (69), moderator van Zuid-Afrika's groot ste zwarte nederduits-gereformeerde kerk is in Johannes burg overleden. Buti, die onderwijzer was, werd later mijnwerker in een goudmijn en in 1951 predikant. In 1975 werd hij gekozen tot moderator van de NGK, die ruim een half miljoen lidmaten telt. Conservatieve protestantse groeperingen in elf landen hebben geëist, dat de kerken waarbij zij zijn aangeslo ten, uit de Wereldraad van Kerken stappen. Naar hun inzicht moet de wereldraad worden omgebouwd tot een andere vorm van „geestelijke broederschap onder de christenen in de hele wereld". Zij hebben deze eis ge steld aan het slot van het „Europees belijdenisconvent", dat in Frankfort bijeen is geweest. Het convent, waar aan 250 mensen deelnamen, was georganiseerd door de Europese conferentie van belijdende gemeenschappen uit elf landen. Kerk in Nood/Oostpriesterhulp, de hulporganisatie van pater Werenfried van Straaten, heeft ter gelegenheid van de vasten 1979 een brochure uitgegeven met de titel „Hulp en hoop", het motto van de hulpactie die de orga nisatie in Chili en andere landen van de derde wereld voert. Pater Werenfried van Straaten schrijft in de bro chure, dat het werk van Kerk in Nood/Oostpriesterhulp weliswaar zielzorg is, maar dat het evangelie niet kan worden verkondigd aan mensen, die niets te eten hebben. Daarom probeert de beweging al vijftien jaar de nood in hongergebieden te lenigen. Drieduizend mensen, onder wie de bisschop van Rotter dam, mgr. dr. A. J. Simonis, hebben in Amersfoort een „dag van ootmeediging en gebed" gehouden tegen de le galisering van de abortus. De bijeenkomst was georgani seerd door de Evangelische Omroep en was onderdeel van een serie activiteiten en programma's van deze om roep, die onder het motto „voor het leven" worden on dernomen. Op zaterdag 24 maart zal in het Congresge bouw te Den Haag een congres worden belegd voor mensen, die in de praktijk met de abortusproblematiek hebben te maken. De generale synode van de anglicaanse kerk van Engeland heeft te Londen de theologische basis voor eenwording met de katholieke kerk versterkt. Drie verklaringen - eu charistie., priesterwijding: leergezag - van de ge meenschappelijke interna tionale commissie van anglicanen en rooms-ka- tholieken werden door de synode aangenomen. De synode heeft deze commissie nu gevraagd een verklaring over de leer van de kerk op te stellen, die als raamwerk voor de aangenomen ver klaringen moet dienen. De synode besefte echter dat theologische overeenstem ming alleen de gewenste eenheid niet tot stand kan brengen. De internationale anglicaanse commissie, die in mei haar toestem ming aan de beslissing moet geven, is gevraagd wegen aan te wijzen die kunnen leiden naar een wording van de angli caanse en de rooms-ka- tholieke kerk. De anglicaanse synode was verheugd over de goede betrekkingen die in de afgelopen dertig jaar met de katholieke kerk zijn gegroeid. Eenheid met Rome ligt echter niet in de nabije toekomst, zo waarschuwde de bisschop van Derby, Cyril Bowles. Gewezen werd ook op de toenemende samenwer king met de kleinere kerkgenootschappen in Engeland.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6