Jniversiteit wil uitbrengen Zwartboek Sil tegenhouden Kritiek op toewijzingsbeleid gemeente Leiden Bouwplannen van Leiden te ambitieus \,Uhebt brilletje jodig" KRAAK BOND MUZIKALE BIJVAL Kraakbond kondigt kraakstop aan Woningwetbouw op Van Wijkcomplex inPancras- Oost Vierde Lampival f LEiDSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUAR11979 PAGINA 3 poli ■dig wat ervaring net achtervolgen automobilisten de Leidse bin- is tad. Meestal gaat om mensen die een wat royaal ge- van alcohol de auto een ver- Iersovertreding ma- dan door de be- iveldc blik heen de van de surveil- lienst ontwaren i vervolgens gas op plank een goed omen proberen wei I zoeken om te voor- lleton tmen dat een agent aanhouding zijn .jfd door het por ieven »r steekt en zegt kleuiW ruikt hier lek- regissir mijnheer", of d doo^rtgelijke uitdruk- ;en bezigt die op ontdekking van holmïs rog rant «■nefe werkloze magazijn- 5 Ant^jjende ondervond dat imaal imw-witte auto's met opzichtige oranje :kers niet eenvoudig if te schudden, reed hij op de ienvestgracht tegen gebruikelijke rijrich- in die daar door pijl wordt aangege- Ajti, maar door die ma- ^jeuvre liet de politie niet misleiden. het Stationsplein d vervolgens een ichtheuvel aan de lin- •kant gepasseerd en r het spoorwegvia- en een andere auto- ibilist aan de rechter- it Ook dat vermocht inmiddels wantrouwig 'orden wetsdienaren in verwarring te mgen. Op de Rijns- ■gerweg aangekomen de magazijnbe- ide met pure snel- id een confrontatie te ten ontlopen en hij 4s;. het gaspedaal dalen visie;jdat e^n snelheid van en nabij de 100 kilo- ir per uur was be- De surveillance- >t liet merken, dat k van politiewege de dige snelheden kun- ti worden ontwikkeld, 'am bij de Wassenaar- eg langszij en wist riëerdl magazijnbediende qf jeugdptoppen. is nogal wat", le kantonrechter Dijke voor wiens ichijn de bediende aanleiding van zijn htelijk weggedrag is gevoerd. „Is dat uw 19.00 ^one manier van rij- of wist u dat de po- achter u aanzat", werd op het Stati- ilein gehinderd door auto die gelijktijdig "ok, en die ben ik maar rechts voor tgaan. Op de Rijns- ebank. frgerweg reed ik zeker 9.02 (Sfen 100. Dat mag je op 2230^1 snelweS amper rij- :ht-driefmeende verdachte. 5) TnickPtom-echter Van Dij- ontdekte in het pro verbaal dat verdach- toendertijd ook al pcende onbesuisd te bben gereden. „Hoe "nat u erbij dat ik al j overtredingen ge- lomenJakt heb. U hebt zeker Jad®ed} briUetje nodig", zou 7.35 Eel na aanhouding ge kken. Vid hebben, litieber. (gelukkig genoeg voor in hadden de agenten ;RO: 7.è 0Ptisch advies in de iciaal inhd geslagen en hem drie. frendien blootgesteld 14 03 6611 b'oedProe^ om soa <S.raate van bene- Sng vast te stellen. „Ik p toen niet dronken .dat heeft die bloed- dium '(f* ook uitgewezen", (S)' gaarde de magazijn- Orkesl?'ende op het kanton- 'latennljecht. Verkeersschout 14 d® Ham en rechter nuziekit DiJke waren daar i4.oÓr 20 zeker van, maar 14.30 (sjen het niettemin bij irote w« gulden boete. .muz. 1L LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse univer siteit wil niet dat het zwart boek dat door de ex-bezetters van het Sociologisch Instituut Leiden is samengesteld in de huidige vorm uitkomt. Dit vermelden Marcel Smit en Godfried Engbert, twee socio- logiestudenten die als inter mediair functioneren tussen de universitaire bestuurderen en de makers van bet zwart boek. Het college kant zich in bet bijzonder tegen de publi catie van vertrouwelijke stuk ken, die in het zwartboek zijn opgenomen ter ondersteuning en illustratie van de inhoud. In het Zwartboek zetten de ex-bezet- ters nogmaals de 2aak, die de affaire Lëpple betreft, op een rijtje. Dr. D. LSpple, een marxistische wetenschap per, die was voorgedragen voor het lectoraat in de macrosociologie, werd zoals bekend door de subfaculteits raad, eind vorig jaar in de kou gezet. Onder hevig protest, dat resulteerde in twee bezettingen door de studenten van het SIL-gebouw, zette de subfa culteitsraad de procedure, om tot ver vulling van de vacature te komen, stop. De studenten hebben verder in het zwartboek algemene punten op het instituut aan de kaak wilen stellen be treffende het onderwijs en het be- Begin januari werden voornoemde in termediairs door de subfaculteitsraad op het matje geroepen en kregen zij. te horen dat het zwartboek slechts mocht worden gepubliceerd als aan vijf criteria werd voldaan. De subfa culteitsraad meende dat publicatie de partijen op het SIL zouden polarise ren. De schrijvers van het boek, die anoniem wensen te blijven, accepteer den deze criteria niet. Vervolgens wer den zij voor een gesprek ontboden door de faculteitsraad, een hogere in stantie. Hier kregen zij te horen dat in ieder geval alle vertrouwelijke stukken uit het boek moesten. Ook deze cen suur werd niet geaccepteerd door de actievergadering van de studenten. Zij hebben op eigen kosten het zwartboek gerealiseerd. Nu het klaar is stapt de allerhoogste instantie aan het Leidse wetenschappelijke bolwerk in de kwestie. Gistermiddag vertelde mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur, de heren Smit en Engbert, dat het college de publikatie van het zwartboek door de vertrouwelijke stukken die deel uitmaken van de in houd, ontoelaatbaar acht. Mr. Cath stelde dat door de publikatie normen zouden worden overschreden en zei volgens de tussenpersonen dat de schrijvers van het zwartboek verant woordelijk zouden worden gesteld voor de inhoud. Het is voorshands nog onduideljk wat voor stappen het college van bestuur zou willen en kun nen nemen tegen de onbekende au teurs. De intermediairs zullen eind van de week dc resultaten van het gisteren gevoerde overleg met het college te* rugbrengen naar de actievergadering.' Daar zal dan worden besloten wat men met het zwartboek zal doen en als het zal worden uitgegeven, zal men een datum vaststellen. Dr. LSpple intussen zal hoogstwaar schijnlijk toch naar het SIL komen. Dan wel niet als lector, maar als we tenschappelijk hoofdmedewerker. Dit werd Lapple bij wijze van compromis aangeboden. De taakomschrijving voor het lectoraat is aangepast aan de posi tie van wetenschappelijk hoofdmede werker in een gezamenlijk overleg tus sen de kandidaat en de benoeming scommissie vorige week en naar het schijnt tot volle tevredenheid van alle partijen. LEVERT LEIDEN De Leidse Kraakbond heeft gistera vond tijdens de behande ling van de huisvesting ssituatie in Leiden op het stadhuis fel geprotesteerd tegen de wijze waarop de gemeente de leegstand van woningen aanpakt. Met naar scpatting 60 sy mpathisanten en drie sa xofonisten van het socia listisch orkest de „Onder ste Steen" trad de Kraak bond in discussie met het gemeentebestuur over kwesties als het verstrek ken van woonvergunnin gen aan krakers, het toe wijzingsbeleid van wonin gen en de wijze waarop gemeentelijke instanties als het Bureau Huisves ting gegadigden voor wo ningen tegen krakers uit spelen. De discussie bleek na afloop voor slechts Enkele woningen in het Herengracht/Zijlsingelgebied die te lang leeg blijven staan. weinigen het beoogde re sultaat opgeleverd te ben (uiteindelijk was er op deze bijeenkomst geen mens tevreden met de huidige toestand in de woonsector), zodat dit item op de agenda van de adviescommissie inzake het huisvestingsvraagstuk werd afgesloten met een protestlied onder begelei ding van de drie blaasin- strumentalisten. Naar zeggen was het pas weer de eerste keer na vijf jaar, dat het kraken in Leiden breed uitgeme ten in een gemeentelijke commissievergadering aan de orde kwam. De kern van de zaak betrof in dit geval een aantal onder werpen, die de aandacht hebben van de Leidse Kraakbond. Het ging hier bij om de vraag, hoe het mogelijk is dat er in de Sleutelstad een grote leeg stand van woningen is, terwijl er duizenden men sen op dit moment om een redelijk onderdak smeken. In gebieden als de Zijlsingel en de Heren gracht heeft de Kraak bond de afgelopen weken ruim twintig huizen ge kraakt die over het alge meen langer dan een jaar leegstaan. Als de gemeente merkt dat deze woningen gekraakt zijn stuurt zij na een aantal dagen de toe komstige huurders, de in schrijvers van het Bureau Huisvesting, op ons af met het verzoek om het betref fende pand zo snel moge lijk te verlaten. Pas op zo'n moment blijkt dat de gemeente opeens wel gega digden voor de woningen heeft kunnen vinden, die dan noodgedwongen zijn om de situatie met ons te gaan uitvechten", zo stelde de Kraakbond. Een onverkwikkelijke situ atie vor krakers en toege- wezenen, waar zo snel mo gelijk iets aan gedaan moet worden, vond uitein delijk iedereen. Volgens commissielid Jan Duives- teijn (PvdA) zou het pro bleem te wijten zijn aan een falend distributiesys- teem van de gemeente Leiden, dat dringend om bijstelling vraagt. „We moeten het kraken zien in het kader van de woon ruimteverdeling en ervoor zorgen dat de gemeente niet de fout begaat om zich als een particuliere verhuurder te gedragen te genover mensen aan wie men maar liever geen wo ning zou willen verhuren. De moeilijkheid school hem volgens Duivesteijn en H. Passchier (PSP) eveneens in het feit, dat bijvoorbeeld de huizen in het Herengracht/Zijlsingel gebied niet zo in trek zijn bij de Leidse woningzoe kenden en daarom lange tijd leeg blijven staan, tot dat de Kraakbond er zich over ontfermd. Er zou derhalve meer klaarheid moeten komen over de be langstelling die er voor de nieuwbouw in deze stads wijken is, hetgeen mag re sulteren in een algemene lijst van woningen die mo menteel in heel Leiden leegstaan. Wethouder C. Waal (plaatsvervanger van dolle- ta Verboom) onderschreef eze mening van de com missieleden. „Ik ben het met de sprekers eens, dat er betere procedures op Êang moeten worden ge- racht. Maar in de sector wonen zit je nu eenmaal met een beperkt ambtelijk apparaat, dat niet elk ge val op zijn juiste waarde kan bekijken". Ook de communicatie tus sen het huisvestingsbureau en de Leidse woningbouw corporaties is volgens de deskundigen uit die hoek niet wat het zijn moet. Het Bureau Huisvesting wijst in sommige gevallen mensen voor een woning aan, terwijl de woning bouwverenigingen op hun beurt door onvoorziene omstandigheden gedwon gen zijn de verhuur van een pand weer op de lan ge baan te schuiven, om dat er iets in de huurover eenkomst niet blijkt te kloppen. „Maar, dat mag niet bete kenen dat de woningzoe kende dan het slachtoffer wordt van fouten die door de gemeentelijke instellin gen worden gemaakt", al dus de heer Duivesteiin. Wethouder Waal moest ten aanzien van sommige van deze strijdpunten een ant woord schuldig blijven en volstond slechts met de opmerking dat er voorlo pig nog geen oplossing in zicht is voor genoemde problematiek. Het verzoek van de heer Langerak (WD) om binnenkort de kwestie nog eens in een besloten vergadering op tafel te brengen, schoot duidelijk in het verkeerde keelgat van de Kraak bond. Met een melodieus lied en een al even smeuii-. ge tekst, die er overigens niet om loog, drongen de zestig aanwezige sympathi santen van de Kraakbond op openheid van de be handeling van de kwestie aan. In het laatste vers werd de waarheid nog eens goed aan de raadsle den overgebracht. Men be sloot met: „Waar blijft de kontrole op huizenverde ling, een raadscommissie zit er niet voor nop. Een eigen woning, voor ieder een een noodzaak, dit be leid levert niets op. Dus kraken blijft, terechte daad, geen mens op straat weet waar het om gaat <2x). LEIDEN De bewoners van het gekraakte pand aan de Langebrug 103 hebben deze week bij de huisvestingscommissie be zwaar gemaakt tegen de door de gemeente aange kondigde ontruiming van het pand. De kans is groot dat de commissie in dit geval een uitzonde ring zal maken voor de krakers en de ontruiming aan het college van b en w zal ontraden. Van ver schillende zijden in de Leidse politiek is beves tigd dat de gemeente het pand destijds te lang heeft leeg laten staan. Afgelopen vrijdag heeft ook de ledenvergadering van de PvdA zich tegen de ontruiming verklaard. In het kader van de „kra kersdiscussie" die gistera vond op het stadhuis, maar ook tussen krakers onderling is gehouden, is duidelijk geworden dat de Leidse Kraakbond gedu rende een maand geen huizen meer zal kraken in het Herengracht/Zijlsingel gebied. De Kraakbond wil de beheerder van deze nieuwbouwpanden, de Leidse Woningstichting (LWS), de kans geven om de situatie aldaar te gaan inventariseren. Op het moment zijn er ongeveer 20 huizen uit dit gebied in handen van de Kraak bond. Uit een door de krakers gehouden enquête onder de resterende be woners van deze wijk blijkt dat men achter de acties van de Kraakbond staat. Indien de LWS na de maand wapenstilstand geen duidelijke richtlijnen voor een ander beleid in petto heeft, dan zal het kraken van de LWS-pan- den weer onverminderd worden voortgezet, aldus de Leidse Kraakbond. LEIDEN Het college van b en w van Leiden heeft besloten op de vrijkomende gronden van het voormalige Van Wijkcomplex, Pan- cras-Oost, 50 woning wetwoningen te bou wen. Woningwetbouw vereniging „Ons Doel" is aangewezen als toe komstige eigenaar van zowel dit complex wo ningen als van het complex woningen dat wordt gerealiseerd op het terrein van het voormalige Zaalberg complex. Het architectenbureau Ir. H. N. van Wijk b.v te Soest krijgt de opdracht om een ontwerp bebou wingsplan voor de woning wetwoningen te maken, met uitzondering van het gebied aan de Ir. Dries-, senstraat. De gemeente wil de gron den aan de Ir. Driessen- straat in erfpacht uitge ven. De directeur van Ge- meentwerken moet daar toe onderzoeken aan wie dat het best gegeven kan worden. Het college ver meldt daarbij dat de voor keur uitgaat naar „non profit" organisaties, maar stelt dat wanneer deze or ganisaties niet in staat zijn een plan voor de Ir. Dries- senstraat te realiseren, er een institutionele belegger wordt aangewezen om net werk ter hand te nemen. LEIDEN Voor de vierde maal wordt zondag 11 maart in Leiden een „Lampival" gehouden. Dit festival, waarop de Leidse straatzanger Lampie verschillende artiesten ontvangt, heeft dit maal plaats in het Volkhuis aan de Apothekers dijk. Ongeveer honderd muzikanten en andere kunstenaars zullen vanaf twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts een doorlo pend gevarieerd programma brengen. In het middagprogram ma treden akoestische groepen, variété-artiesten cabarettiers en dansers op. In een aparte ruimte kunnen kinderen worden opgevangen. Rond vijf uur wordt het optreden van de rockfor matie „Schmutz" verwacht. Tijdens de maaltijd is volksmuziek te beluisteren, 's Avonds treden onder anderen de formaties „The Dummies", „Munk", „Hot Poop", „Feedback" en de Leid se groep „Touchwood" op. Speciale attractie is het optreden van de Utrechtse formatie „Braak". De gehele dag door is er een expositie en een kunstmarkt, waarop diverse kunstenaars hun werk te koop aanbieden. Wethouder Waal (1) In het zo voortreffelijke universiteitsblad Mare nu eens een interview met wethouder C. Waal (35), waarin hij een aantal opmerkelijke uitspraken doet. Verschillende „hot items", die betrekking hebben op de relatie univer siteit en gemeente, komen aan de orde. In de eerste plaats wat de wethouder noemt „de Indianenverhalen" over de veiligheid in de Leeuwenhoek. Waal: „Die ver halen over de veiligheid in de Leeuwenhoek, gaan bin nen de kortst mogelijke tijd een eigen leven leiden. Zij leiden de aandacht af van de hoofdzaak: het bouwen van zo broodnodige woningen in de Leeuwenhoek". Een stukje verder in het interview echter zegt Waal: „Het ontbreekt de gemeente tot dusverre aan de noodzakelij ke gegevens over de aard en de grootte van de risico's. We, hebben zodoende nog geen consequenties kunnen verbinden aan deze risico's voor de situering van de ge plande woningen". (Indianenverhalen? red.). Waal (2) Over studentenhuisvesting zegt de wethouder „Primair draagt de gemeentelijke en Rijks-overheid de verant woordelijkheid voor huisvesting, ook voor studenten". Hij meent verder dat bij de bouwplannen voor de Leeu wenhoek de studentenhuisvesting niet stiefmoederlijk is bedeeld. (Er staan 533 wooneenheden voor studerenden op het programma van eisen, terwijl studentenhuisves ting heeft geraamd dat er maximaal 3444 nodig zullen zijn. red.) Waal wil de studenten niet weg hebben uit de Leidse binnenstad, maar zo zegt hij: „Wij moeten stre ven naar een evenwichtige bevolkingsopbouw, dus wil len we vermijden dat er teveel jongeren in de binnen stad komen".Voor het Kaiserstraatproject ziet Waal „te kenen die erop wijzen dat er toch voortgang met de procedure wordt gemaakt". Een heel opmerkelijke uit spraak gezien het gegeven dat daar eind december vorig jaar al een besluit over genomen had moeten worden. Waal (3) Volgens Bas de Jong, hoofdredacteur van Mare, is de wethouder op de universiteit niet de meest populaire man. Wij citeren: „In de ambtelijke lokalen op Stations weg 46 (bureau van de universiteit) wordt van Waal ge zegd dat hij een keiharde onderhandelaar is met zo'n angst voor zijn achterban dat hij met twee tongen praat. Men beweert daar dat je hem niet verder moet vertrouwen dan je hem ziet", aldus Bas de Jong. De re actie van Waal: „Op een gegeven moment moet je gefun deerde en ongefundeerde kritiek weten te onderschei den", en op het feit dat hij blijkens artikelen op de Muurkrant ook niet geliefd is bij actiegroepen en woon- en huurcomité's: „Ach die muurkranten moet je ook met de nodige humor en afstand bekijken. We maken in het college weieens een grapje met elkaar. Dan zegt de ene wethouder tegen de andere: Beste man, ik heb al drie weken je naam niet op de muurkranten zien staan. Er toch niets met je?, aldus wethouder Waal van de PvdA. Friedrich Rittelmeyer Informatiegroep „Rudolf Steiner" houdt woensdag 28 fe bruari een lezing over het leven en werk van Friedrich Rittelmeyer. Deze lezing wordt gehouden door F. Storm. De bijeenkomst vindt om 20.15 uur plaats in de Rudolf Steinerschool, Cesar Franckstraat 9, Leiden. Een vervolg op de lezing is te verwachten op de woensdagen van 7 en 14 maart. Spooktrein Leerlingen van de scholengemeenschap dr. W. A. Visser 't Hoofd voeren woensdag 28 februari, donderdag 1 en vrijdag 2 maart het toneelstuk „De Spooktrein" op. De thriller is geschreven door Arnold Ridley en vertaald door J. van der Horst. De opvoeringen worden gegeven ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de scholen gemeenschap. Alle drie de voorstellingen worden gege ven in de aula van de school aan de Kagerstraat en ze beginnen om acht uur. Te koop Te koop I gevraagd GEBROKEN RUfTEN. glas-i lood reparaties worden door rv-.., j hersteld Ook levering Glasrepai Uit de L. C. van zaterdag PROF. H. PRIEMUS: LEIDEN „Het geprogrammeerde aantal van 6000 woningen, die de gemeente Leiden zich voorstelt te boawen in de jaren 1979-1983, lijkt te hoog geraamd", dit zegt prof. H. Priemus in de Partij Genoot, het informatie- en opinieblad van de PvdA in Leiden. „Er kunnen veel tegenvallers zijn, problemen rond Leeuwenhoek, complicaties bij het vullen van gaten, subsi- diestrijd en dergelijke, terwijl meevallers ten opzichte van de planning in de komende jaren in feite nagenoeg ondenkbaar zijn". Volgens Priemus is het realistischer om uit te gaan van een aantal van 5000 woningen, terwijl hij ook dit getal ambitieus noemt. De hoogleraar wijst de gemeente erop dat zij bij de beraming van de behoefte-ontwikkeling van 6000 woningen in 5 jaar voorbij is geg. an aan de nood bij de studenten- en jongeren- huisvesting. Vc.gens de Stichting Studenten Huisvesting zijn er in het cursusjaar 1981/1982 tenminste 2002 kamers voor stu denten extra nodig en ten hoogste 3444. De volkshuisvesting snota rekent tot 1983 slechts 533 wooneenheden voor studenten in de Leeuwenhoek en eventueel 250 aan de Kaiserstraat Als conclusie van zijn betoog meent prof. Priemus dat het dringend noodzakelijk is om onverwijld een bestemmingsplan voor de Stevenshofjespolder te maken en de bebouwing gefa seerd voor te bereiden en uit te voeren. Verder is hij van mening dat de ontwikkeling van bouwplannen in de Leeuwen hoek, de bebouwde kom en de Merenwijk, voor zover die plannen betaalbaar zijn voor de Leidse bevolking, de hoogste prioriteit moeten hebben. Bij de bepaling van de ontwikkeling van de woningbehoefte dient, volgens Priemus, de behoefte van studerenden integraal te worden betrokken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3