„Overval kazerne mag niet tot angst-psychose leiden" CNV geïrriteerd over voorlichting FNV Lubbers wijst advies van Goudzwaard af COMMANDANT TERRITORIALE TROEPEN: Rijksgroepregeling voor boeren met sneeuwschade Carnaval diende in middeleeuwen verder liggende ambities Wiegel: Niet praten over coalitie met socialisten BINNENLAND LEIDSE COURAN""" DINSDAG 27 FEBRUAR11979 PAGINA 10 (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM-EEFDE „Ook al gaat het in dit geval om maar enkele wapens, ik zie dit wel degelijk als een ernstig feit, waarvan we herha ling zeker moeten trach ten te voorkomen. We weten niet wat de over vallers met dit materiaal van plan zijn, en dat is echt griezelig. Ze zouden zich Dijvoorbeeld onop vallend onder de deelne mers aan een oefening kunnen bewegen, om zo een grotere slag te slaan. Of ze zouden zich ermee zonder argwaan te wek ken bij een andere kazer nepoort kunnen melden om nog eens zo'n ,;grap" uit te halen. Het is een zeer kwalijke zaak, die ons er ondanks de op zich geringe buit toe noopt op onze hoede te zijn. Weliswaar vat generaal-majoor M. de Jong uit Arnhem, de nationaal-territo- riaal commandant van de landmacht, de recente overval op de Eefdese Det- merkazerne op als een ernstige zaak, maar hij waarschuwt tegen een wat hij noemt overhaaste paniekreactie., „We moeten er voor oppassen dat we niet in een soort psychose raken, met bijvoorbeeld rondom alle kazernes mi litairen in loopgraven, die maar op al les schieten wat een beetje verdacht is. Juist dan breng je onnodig de vei ligheid in gevaar". Twee van de overrompelde Eefdese militairen waren 's nachts het wach tlokaal binnengestapt, na een patrouil lerondgang over het kazernecomplex te hebben gemaakt. Op die rondgang droegen ze weliswaar ieder een wapen en ook bezaten ze scherpe patronen, maar de wapens waren niet geladen. Generaal De Jong: „Hoe de bewaking plaatsvindt hangt in hoge mate af van het te bewaken object. Er zijn wel de gelijk objecten waar de bewakers met scherp geladen wapens dragen en waar in plaats van patrouilles vaste wachtposten of schildwachten staan. Het hangt ervan af wót er bewaakt moet worden. Ik heb daaromtrent richtlijnen gekregen van de bevelheb ber der strijdkrachten. Die richtlijnen zijn door mij uitgewerkt en doorgege ven aan de kazernecommandanten in het hele land. Het territoriaal com mando geeft aan hoe groot de wacht is, welke bewapening die moet heb ben, of en hoe intensief er gepatrouil leerd moet worden enz. De kazerne commandanten hebben binnen het door ons aangegeven kader enige vrij heid". NIEUW GEVAAR De generaal meent, dat de overval niet snel moet leiden tot het besluit voortaan alle bewakers met geladen wapens hun werk te laten verrichten. „Je zou er een nieuw gevaar mee op roepen", zegt hij. „Patrouilles zouden bij een schrikreactrie snel op elkaar kunnen schieten en van criminele kant lokt het ook een grotere agressiviteit ARGELOOS uit. En hoe zou op het oefeningen moeten? Militairen met een bewaking staak zouden dan bij een oefenaanval van de tegenpartij snel de scherpe pa tronen voor losse flodders moeten ver wisselen. Dat leidt onherroepelijk tot verwarring en dan maak je van een oefening een echte oorlog. Aan de an dere kant zijn militairen op een oefe ning natuurlijk een gemakkelijk doel wit voor echte criminelen. Hoe we in die situatie de militairen beter kunnen beveiligen, daar zijn we nog niet uit. Maar ja, deze hele ontwikkeling is ook nieuw voor is. Wie had tot voor kort ooit gedacht dat zich in ons land in vredestijd zulke overvallen zouden kunnen voordoen?" Geen enkele Nederlandse kazerne valt volgens de territoriaal commandant waterdicht af te grendelen voor wer kelijk kwaadwilligen. „Dan zou je werkelijk om de 25 meter een wacht post moeten neerzetten, met wachtto rens en zo; kortom, dan kreeg je van die concentratiekamptoestanden. En dan nog is het de vraag of er nie mand kan binnendringen. Een tweede reden waarom zo'n water dichte bewaking in de Nederlandse kazernes onmogelijk kan, is, dat veel diensttakken puur bedrijfsmatig zijn opgezet. Het uitvoeren van bewaking staken is daar in feite een oneigenlij ke taak van de militair, een bijzaak. Primair is de militair er om andere dingen te doen. In Eefde bijvoorbeeld zijn een schoenmakerij en een kleer makerij. Daar kun je niet te veel men sen aan onttrekken voor niet-produc- tieve bewakingstaken. Bovendien moe ten de wachturen worden gecompen seerd, dus dat betekent dat bewaking een dure zaak is, die niet meer man kracht mag eisen dan strikt noodzake lijk is". noodzakelijk was ingezet. De Jong ge looft dat niet. „Wel vrees ik, dat de argeloosheid van de gemiddelde Ne derlandse soldaat hier een belangrijke rol heeft gespeeld", zegt hij. „Ja, de Nederlandse soldaat is argeloos. Wie verwacht nou ook zo'n aktie in ons rustige landje in volle vredestijd? Ze ker, de betrokkenen voelen zich hoge lijk belazerd dat hen dit is overko men. Maar dat yoelden kort geleden die marechaussees in Amsterdam zich ook toen ze door enkele Israëli's wer den overmeesterd en die politiemensen in Utrecht, die enkele RAF-leden op wachtten, al net zo. Ze gingen er alle maal van uit dat hun verschijning wel genoeg indruk zou maken. Nou, dat pakt tegenwoordig steeds vaker an ders uit". Na het gebeurde in Eefde en eerdere wapendiefstallen en pogingen daartoe in andere kazernes, zal de legerleiding zeker niet werkeloos blijven waar het de bewakingsinstructies betreft, verze kert De Jong. „We hebben hier een duidelijk les uit geleerd en we moeten ons nu bezinnen~op maatregelen. Mo gelijk zijn lichte wapens voor crimine len interessanter dan zware wapens en moeten we daar de bewaking op af stellen. Want voor zover we hier heb ben kunnen nagaan is het de daders uitsluitend om de wapens van de wacht gegaan. Ze hebben geen poging gedaan de wapenkamer binnen te ko men. Daar hadden ze wel een vracht wagen vol buit kunnen wegslepen als ze erin waren gekomen". Dat binnenkomen in wapenarsenalen is overigens, volgens generaal De Jong, al op geen stukken na meer zo gemakkelijk als nog enkele jaren gele den. „Toen was de passieve beveili ging van wapens en munitie op veel plaatsen nog volstrekt onvoldoende, maar sindsdien zijn we er hard tegen aan gegaan". Minister V. d. Stee van Landbouw, gisteren op werkbezoek in het door de sneeuw nog stee verbijsterde Noorden, werd onder meer geconfronteerd met koeien die wel in hun stal stonde maar zonder een dak boven hun hoofd. PATERSWOLDE Minister Van der Stee van landbouw heeft gisteren in Paterswol- de de landbouworganisaties laten weten dat zijn voorkeur inzake schadevergoeding 'wegens sneeuw- en vorstoverlast uitgaat naar een zogenaamde „rijksgroepregeling". Uitgangspunt van deze regeling is dat ieder de geleden schade naar eigen draagkracht krijgt vergoed. De landbouworganisaties hadden liever een totale schadevergoeding van individuele „zware gevallen". Over de totale omvang van de schade valt volgens de minister nog geen zinnig woord te zeggen. „Iedereen heeft schade geleden. Maar als we het hebben over echte cal an teiten dan gaat het eerder om tientalle boeren en fruittelers dan om honderdtalle De droogteschade van 1976 was veel omva grijker dan de sneeuwschade van nu", aldi de minister. „De filosofie van het kabinet is dat de coi tinuïteit van de bedrijven gewaarborgd dier te worden. De vraag is dan of een bedrij met een groot financieel vermogen dan g< holpen moet worden. Ik heb het daarom lit ver over de bedrijven, die direkt in geld) brek zitten vanwege de geleden sneeuwovt last", aldus Van der Stee. Amsterdam (ANP) —De festiviteiten rond de viering van de laat- een actievere ambitie, namelijk die van het ontwerpen en testen van nieuwe regels. Dit stelt drs. Herman Pleij (36) in riin proefschrift „Het gilde van de Blauwe Schuit". middeleeuwse vastel- avond (het huidige carnaval) gaven niet alleen de mogelijkheid om eens flink stoom af te blazen; zij dienden eveneens, zo niet meer, Hij promoveerde daarop vandaag aan de Universiteit van Amsterdam tot doctor in de letteren. In zijn proefschrift onderzoekt de promovendus ondermeer de functie van een vrolijke 15de eeuwse vastelavondtekst, die op rijm allerlei lieden uit de laat middeleeuwse samenleving uitnodigt om te komen brassen en vrijen in het gilde van de Blauwe Schuit. „Verlopen adel, verwende rijkeluiszoontjes, vraatzuchtige monniken en geile nonnen worden aangespoord om luister bij te zetten", aldus Pleij. Teksten als deze zijn volgens de auteur lange tijd beschouwd als directe getuigenissen van onbezorgd en uitgelaten leven. Door de ogen van vele 19e en 20ste eeuwse onderzoekers zien we vrolijke lieden de spot drijven met de maatschappij, die zij zouden verfoeien, drinkend, dobbelend en I achter de vrouwen. Toch is het niet echte vrolijkheid die deze teksten propageert. Hij behoort tot de verbeelding van het laat middeleeuwse carnaval, waarbij op ironische wijze de gebreken gehekeld worden van hen die niet konden voldoen aan de eisen die een nieuwe burgermaatschappij-in- opkomst ging stellen: hard werken en investeren. De promovendus tracht zowel plaats als herkomst van de gebruikte teksten bij de vastelavondviering nader te bepalen. Het vastelavondrepertoii heeft een sterk geïmproviseerd karakter. Wanneer zulke teksten genoteerd werden, verandert doorgaans de oorspronkelijke ®dr' bedoeling: men wil een breder i publiek bereiken en niet meer direct in verband met de eigenlij kei feestviering zelf. fel UITSTEL FUSIE WERKT AVERECHTS ZWARTSLUIS De CDA-fractie is geen die naar van het kabinet. Een coalitie-kabinet- Van Agt kan niet samenvallen met de chris tendemocratische politiek of de beoordeling daarvan. In eed persoonlijk gesprek met Goudzwaard (een van de ondertekenaars van een kritisch „ongevraagd advies" aan het CDA) is mij gebleken hoe zijn politieke zor gen ten onrechte zijn gebaseerd op een ge meend verschil van inzicht op joist dit punt. Dat zei gisteravond CDA-fractieleider Lubbers op een spreekbeurt voor zijn partij in Zwart sluis. Goudzwaard heeft naar zijn idee dan ook op een aantal punten ongelijk. De Twee de Kamerfractie van het CDA is vooruitstre vender en fundamenteler dan ooit de drie fracties afzonderlijk zijn geweest. Volgens Lubbers is het ook een denkfout van Goudzw aard om te menen dat een uitstel van de fusie bepalend zal zijn voor de koers van de twee de kamerfractie van het CDA. Hij waar schuwde ervoor de partij te blijven belasten met eindeloze fusie-gesprekken en organisato rische afstemmingsproblemen. Dat komt juist in mindering op de wezenlijke politieke dis cussie, zei Lubbers. Wel zei Lubbers dat „het CDA inderdaad niet mag vervreemden van haar grondslag, noch van haar taak wezenlijk sociaal te zijn. Op die uitganspunten moet ie dere CDA-politicus worden aangesproken", al dus Lubbers. Opfrissertje Om zich wat op te frissen van het warm—makend car naval nam een stel kinderen in Wester voort gisteren een forse duik in het zwembad aldaar. Niet in zwemkledij zoals gewoonlijk, maar in onvecvalstre carna valsvermomming, om een polonaise te zwemmen of te ba den. Kansen voor metaal-cao stijgen weer (Van onze sociaal-economische redactie) ZOETERMEER Het ziet er plotseling naar uit dat er voor dit jaar toch nog een cao voor de groot-metaal tot stand zal komen. Na kort stondige onderhandelingen verklaarde de heer Warnstee- ker, voorzitter van de FNV- delegatie:,, er is een basis ge vonden voor onderhandelin gen, volgende week weten we meer". Zijn werkgevers-colle ga Ter Hart waarschuwde voor al te groot optimisme, maar was toch wel hoopvol. Hoewel de onderhandelaars in de metaal-cao zeer openhartig plegen te zijn, waren maan dagmiddag de lippen verze geld. „Tot dusver is er nog niet echt onderhandeld, maar nu is er een basis voor een begin. We moeten voorkomen, dat het in openbare discussies wordt ondergesneeuwd", al dus Wamsteeker. Werkgevers onderhandelaar Ter Hart meende dat de onderhandelin gen tot nu toe waren geblok keerd door de eis van de vak bonden tot terugbrenging van de werkweek tot 35 uur. Die eis heeft men nu laten vallen. Er zijn nu twee onderhande- lingsdageü vastgesteld, don derdag 8 en vrijdag 9 maart, terwijl pas aan het einde van de tweede dag nadere mede delingen zullen worden ge daan. Daaruit leidt men in onderhandelingskringen af, dat er voldoende perspectie ven zijn ontstaan om tot een akkoord te komen. Volgens Wamsteeker zal echter nog een hele reeks onderwerpen aan de orde moeten komen, waarover nog niet is gepraat. „FNV DOET NIETS VOOR BUITENLANDSE WERKNEMERS" Begeleider gehandicapten gratis in streekvervoer DEN HAAG Gehandicap ten die niet alleen kunnen reizen, kunnen vanaf 1 maart een begeleider gratis laten meereizen in het stads- en streekvervoer. Bij de Spoor wegen bestaat een dergelijke regeling al langer. De regeling is opgezet, om ge handicapten bij het reizen niet met extra kosten te be lasten omdat zij altijd een be geleider mee moeten nemen. De gehandicapte zelf moet wèl een geldig plaatsbewijs hebben, en in het bezit zijn van een speciaal legitimatie bewijs dat door de Neder landse Spoorwegen wordt ver strekt. DEN HAAG Het CNV heeft ernstige kritiek op de wijze waarop de FNV zijn activiteiten voor buitenlandse werkne mers etaleert. In De Gids van deze week stellen CNV-medewerkers dat de FNV zegt veel te doen voor de buiten landers, maar in feite helemaal niets doen. In een interview in de gids van deze week maken Ahmed Lectobri, Marok kaans medewerker van de hout- en bouwbond CNV en drs. G.H. Terpstra, bestuurder arbeidsvoorwaardenbeleid van het CNV kritische opmerkingen over demanier waarop de federatie Neder-* landse vakbeweging zich aan de buiten landse werknemers in ons land presen teert. Ahmed Lectobri, Marokkaans medewer ker van de bouw- en houtbond CNV, zegt in het interview dat „de FNV wel zegt veel te doen op het gebied van ar beidsvoorwaarden, maar in de praktijk niets doet CNV-bestuurder Gerrit Terpstra onder steunt de bewering van Ahmed Lectobri: „In het NOS-programma Paspoort meld de de FNV dat zij drie eisen had. Taal cursussen in arbeidstijd, de cao in eigen taal en vrij op religieuze feestdagen. Maar, in het arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV komt het woord „buiten landse werknemer" helemaal niet voor". RAALTE Minis ter Wiegel meent dat het beleid van de VVD in kabi net, fracties en be stuur onvoldoende over het voetlicht komt. Het zou goed zijn eens op een rij te zetten waar de lacunes en de zwakke plekken zitten, en op welke punten de presentatie kan worden verbeterd. Want dat er iets aan schort is bui ten kijf, zei de mi nister van Binnen landse Zaken gis teravond tijdens een politieke spreekbeurt in Raalte. De uitspraak dat de VVD het CDA links wil passeren doet onvoldoende recht aan de posi tie van de VVD- achterban en aan de oorzaken van de onstuimige groei die de libe ralen de laatste jaren doormaak ten, meende Wie- gel. De minister vroeg zich af welke in vloed het denken binnen de VVD over regeringssa menwerking met de PvdA kan heb ben op het beeld dat de kiezers van de VVD-koers hebben. „Je moet niet de een links, de ander rechts willen passeren. Je moet niet als je met een coali tiepartner regeert je begeven in the oretische beschou wingen over ande re coalities. Dat leidt in de prak tijk tot niets posi tiefs". Hiermee doelde Wiegel op die VVD'ers in de tweede kamer die zich de laatste tijd positief heb ben uitgelaten over samenwer king met de Partij van de Arbeid. VVDM- reclame in kazernes ongewenst UTRECHT - Er zijn duidelij ke commerciële banden tus sen de dienst Welzijnszorg (de afdeling van het ministerie van Defensie die met het ver maak van de soldaten is be last) en bedrijven die de ka zerne als een interessante af zetmarkt zien voor hun pro- dukten. Dit stelt de soldaten- vakbond WDM in zijn blad „Twintig", waarin het ook een voorbeeld van dergelijke acti- viteiten geeft. De soldaten van de Johannes Postkazerne in Havelte wer den tijdens hun sinterklaasa vond verrast met strooisel in de vorm van sigaretten en aanstekers v&n een bepaald merk. Drie weken later ver scheen er in het welzijnsblad „TM" een pagina-groot redac tioneel verhaal over de races- port-activiteiten van diezelfde sigarettenfirma. Een adverten tie van die omvang in het blad zou normaal zo'n dui zend gulden hebben gekost, en volgens de WDM werd op de bewuste avond ook voor een dergelijk bedrag aan sin terklaas vierende dienstplich tigen „gepresenteerd". Vooruitzichten voor donder^ Veranderlijk met af en 1 gen. Temperaturen meest! sen 3 en 6 graden. f Weersvooruitzichten in cijf voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: omstreeks 3 gr. Max. temp.: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periodefer minstens 12 uur: 80 procentje IS Kans op een geheel droogde: maal: 40 procent. Technisch onderwijs trok 2000 leerlingen meer DEN HAAG (ANP) - afgelopen schooljaar heil1 288.700 leerlingen en sti ten deelgenomen aan technisch onderwijs. Dat er tweeduizend meer d; het jaar daarvoor. Dat uit gegevens van het traal Bureau voor de tiek zoals die gisteren het ministerie van ecoo sche zaken zijn verstrekt. De meeste leerlingen (271 volgden volledig dagondi (19 of meer lessen per en de rest volgde partie derwijs. Het aantal stud( bij het volledig dagondi steeg daarmee met 3050 wijl er bij het partieel wijs een daling van trad. 105< ie Van de technische stud( waren er 195.800 geplaats het lager onderwijs (het daarvoor 195.550), 49.30( het middelbaar onde (47.550) en 26.600 bij het1 ger technisch ondei (25.550). Tot het technisch ond< worden verschillende si soorten gerekend, waaro s bijvoorbeeld de lagere, delbare en hogere techni scholen, scholen voor in dueel technisch ondei scholen voor lamboratoi personeel en avondscl voor middelbaar en technisch onderwijs.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10