BL OEMEN B#LLEIM Markt raakt steeds meer overvoerd met potplanten estduitse trots op hun vak rY rees voor zuidelijke appelen Sanseveria ND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 26 FEBRUAR11979 PAGINA 9 TEELT IN WEST-DUITSLAND GROEIT SNEL ^DEN HAAG Evenals in Nederland is ook in West- Duitsland de potplantenteelt bezig zich snel uit te brei den. Dat is bijzonder het 1 Lgeval in het gebied van 5 n Sleeswijk-Holstein waar jaarlijks ruim 16 miljoen stuks potplanten worden ge weekt. Gedurende de laat ste drie jaar is die teelt ie der jaar met 14 procent toe genomen. Een ongunstig feit is dat de vraag naar pot planten daarmee geen gelij ke tred heeft gehouden, zo dat de markt overvoerd be- ^gint te raken. Er komt nog vor*een flinke invoer van pot- ilanten vooral uit Neder- and en Denemarken bij. Jeen wonder dat men de 1 ontwikkelingen met enige V>rg gadeslaat en bekijkt ,v welke maatregelen getroffen moeten worden, niet alleen om de produktie te beper ken, maar meer nog om de kwaliteit van het produkt op concurrentie is immers jvan groter betekenis gewor den. De producentenorgani- Croton satie Gönnebek heeft al bij de Landwirtschaftskammer gevraagd om voor Holstein een regionale keur met ei gen merk in te voeren waar op controle dient te worden uitgeoefend om zo het pro dukt te verbeteren. Aanvan kelijk was dat kenmerk al leen bestemd voor de levens middelenhandel in warenhui zen, maar om de handel in potplanten ook via dat afzet kanaal te bevorderen, kan het merk mede worden be nut. Dat merk moet dan worden toegekend aan be drijven die potplanten van hoge kwaliteit telen. Een van de normen zou zijn dat een kwekerij jaarlijks ten minste 50.000 potplanten kweekt. Overigens zijn tegen dit plan al bezwaren aange voerd door het Zentralver- band Gartenbau, omdat dan de concurrentie op de Duit se markt nog scherper zou worden belast naast die van Nederland en Denemarken. Overleg Er wordt op gewezen dat uinkers van Duitse bodem binnen de EEG reeds lang overleg wordt gepleegd over toepassen van een kwaliteits norm voor potplanten, die dan landelijk aan controle zou worden onderworpen. De door Holstein gewenste normen worden in dit ver band niet bruikbaar geacht Het is bijvoorbeeld niet mo gelijk om een minimum grootte voor een potplant te bepalen, ook omdat de pro duktie zich heeft te richten op de vraag naar potplan ten, die nogal wisselend kan zijn in de diverse landen. Getracht wordt de verkoop van potplanten in West- Duitsland te stimuleren. Daartoe is onder meer een onderzoek ingesteld in de horecabedrijven over het ge bruik van bloemen en plan ten. Er zijn in West-Duits- land ongeveer 178.000 van die bedrijven, namelijk 111.800 restaurants, 22.000 hotels, 8.500 cafés en kondi- toreien, 2.900 bars en dan- slokalen, 8.400 pensions en 24.400 drinkhallen. Er werd in bijna 2.000 verschillende Ananasplant bedrijven een steekproef ge houden. Van al die bedrijven bleek 72 procent geïnteresseerd te zijn voor het aanwenden van bloemen en planten, hetgeen ook werd aange toond door de aanwezigheid daarvan in de bedrijven. In 63 procent van de bedrijven werden potten of bakken met planten aangetroffen, bij 49 procent waren het snijbloemen. Slechts 10 pro cent had gedroogde bloemen en bij 4 procent waren dat plastic bloemen, 2 procent plastic planten. Het bleek dat de aanwezig heid van bloemen en plan ten verschilt per gebied. Aan de top staan Baden- Würtemberg met 88 procent, Hamburg-Bremen met 87 procent, Sleeswijk-Holstein 86 procent. West-Berlijn staat met 49 procent onder aan. De hotels, bars en pen sions maken het meest ge bruik van bloemen en plan- Geen vast bedrag De meeste bedrijven hebben geen vast bedrag uitgetrok ken voor bloemen en plan ten. In het algemeen worden eenmaal per week verse bloemen aangebracht. De to tale horeca bedrijven in West-Duitsland besteden on geveer DM 77.000.000 aan bloemen en planten. Evenals vrijwel overal zijn het meest de vrouwen die bloemen ko pen, zij maken 67 procent uit. De bloemwinkel is in West-Duitsland de belang rijkste verkoopplaats van bloemen en planten met 80 procent. De betekenis van de levensmiddelen-winkels neemt ook hier toe voor deze handel. De tuinder zorgt voor het groen onn De Westduitse tuinders maken ach de laatste tijd zorgen over bun iage bij bet grote publiek. Iedereen rt vóór „groen" te zijn, maar men vergeet dat het met name de tuinders 'jja die hiervoor zorgen. 7ie vandaag de dag iets aan de men- ïn wil vertellen, laat een sticker ver vaardigen met een pakkende tekst. De Westduitse tuinders deden dat ook. LZustandig für Grun: Dè Gartner", Itaat erop. En zo is het. Terwijl politici praten, planologen plan- jien en sociologen analyseren hebben de ensen in het groene vak al weer een voorraadje bloemen, planten, jleesters en bomen opgekweekt En dan logen tal van partijen en groeperingen leer groen in hun woon- en leefmilieu fisen, het is toch de tuinder die het werk daarvoor moet leveren. Het pu bliek mag dat best eens weten en leren waarderen. Ere wie ere toekomt. Ondersteuning Het Zentralverband Gartenbau verstrek te onlangs ter ondersteuning van de stickeractie de volgende gegevens. De 16000 ha boomkwekerij produceert voor 600 miljoen mark. Een 90% blijft daar van in het binnenland en een 10% wordt geëxporteerd. West-Duitsland telt zo'n 4000 hoveniersbedrijven. Gezamen lijk komt hun omzet neer op een slordi ge 2,6 miljard mark. Ook deze groep behoort overduidelijk tot de „groen- voorzieners". Een 22.000 bloementeeltbe- drijven, waarvan een 10.000 zich uitslui tend met bloemen bezighoudt, mag in deze opsomming niet ontbreken. De groenteteelt omvat 53.600 ha voor de voUegrondsgroenteteelt en 1375 ha voor de teelt onder glas. De fruittelers zor gen voor een 600.000 ton appelen. In deze indrukwekkende reeks van gr oen- bezorgers noemt het Zentralverband ook nog de 20.000 begraafplaatsen. In amper vijf jaar tijd steeg de omzet in „groen" daar van 33 miljoen tot 90 mil joen mark. Goede zaak Tot zover de gegevens van het Zentral verband Gartenbau. Het is een goede zaak dat de Westduitse tuinders ter ver betering van hun image aan de weg timmeren. Wie weet komt de tijd bin nen enkele jaren de public relations voor de agrarische branche internatio naal aan te pakken. brfEN HAAG Voor de s ovjtveede maal heeft het land- >n h'ouwschap aan minister zalfan der Stee van landbouw n z&vraagd, te bewerkstelligen zallelat de landen van het zuid- ceflijk halfrond dit jaar niet dineer dan ongeveer 240.000 emoPn appelen naar de Europe- iers* gemeenschap exporteren. [et schap, dat zijn eerste brief hierover op 12 januari naar de minister stuurde, protesteert nu tegen het voornemen van die landen (Chili, Argentinië, Zuid-Afri- ka, Australië en Nieuw-Zee- land), het komende voorjaar 380.000 ton naar de gemeen schap te brengen. De Euro pese commissie, dagelijks bestuur van de gemeen schap, heeft over dat voor- Het landbouwschap vindt dat de marktsituatie in de gemeenschap zo'n grote in voer niet toelaat. Het pro- duktschap voor groenten en fruit meldt dat een invoer van 380.000 ton nog vijf procent groter zou zijn dan de reeds grote hoeveelheid appelen die het zuidelijk halfrond vorig jaar naar de EEG bracht: 362.00 ton. De eigen appelvoofraad van de gemeenschap per 1 februari was volgens het produkt- schap 1.780.000 ton, 31 pro cent meer dan een jaar ge leden. In Nederland was het 202.000 ton, 44 procent meer dan vorig- jaar op die da tum. KOMKOMMERAANVOER KOMT OP GANG De aanvoer van kaskomkommers begint nu snel groter van omvang te worden. De start in de aanvoer was wat traag. Deze bleef namelijk achter bij de aan voer van de twee voorafgaande jaren. Het prijsverloop aan het begin van het seizoen is tot op heden bevredigend ge weest. In de afgelopen week werden de verschillen in prijs duidelijk groter met die van vorig jaar. De sortering 36/41 bracht 99 cent per stuk op. Dit beteken de dat de prijs hierdoor 3 dubbeltjs ho ger lag dan vorig seizoen. Het waren vooral ook de lichtere sorteringen die goed in prijs mee konden komen. De sortering 26/31 bracht namelijk 68 cent per stuk op. Er is duidelijk sprake van een goede vraag. Internationaal gezien is het vooral Griekenland dat grote hoe veelheden exporteert naar West-Duits land. Dit land is in deze tijd van het jaar dan ook de grootste concurrent van Nederland. Van Canarische zijde is er tot op heden weinig te merken van een kleiner wordende export. Ondanks de berichten over een matige kwaliteit en een slechte stand van de gewassen is de export in 1979 tot op heden groter ge weest dan vorig jaar. De Commissie van Europese Gemeenschappen heeft echter besloten om de compenserende heffing van 27,35 per 100 kg. op komkommers uit Spanje met ingang van 20 februari te laten vervallen. Uit Westduitse invoercijfers blijkt dat de Griekse export achterblijft bij die van vorig jaar. Mede hierdoor is er wat meer ruimte ontstaan voor de Hollandse kom kommers. Verder blijkt er uit de invoer cijfers van vorig jaar dat Nederland eind februari begin maart de komkommerex port duidelijk overnam van Griekenland. Door het groter wordende Hollandse aanbod zal de prijsdruk de komende week wat groter worden, een kleine prijsdaling is daarom niet uitgesloten. Sla onveranderd Het aanbod van sla is in geringe mate teruggelopen, de prijs veranderde de af gelopen week weinig. De gemiddelde prijs bedroeg 41 cent per krop. Neder land is nog steeds de belangrijkste sla-le verancier op de Westduitse markt. Van 12 febr. tot 17 febr. bedroeg de Westduit se invoer 2900 ton. Hiervan kwam 2500 ton uit Nederland. De concurrentie van Franse zijde bleef dus tot op heden zeer beperkt Er wordt op een kleine terug gang in de aanvoer gerekend, dit kan een prijsstabiliserend effect hebben. Het is zelfs niet uitgesloten dat de prijs wat oploopt Overige gewassen Spruiten blijven een schaars artikel, ze blijven daarom onveranderd duur. Is er andere jaren sprake van een belangrijke export van dit produkt, thans is Neder land genoodzaakt ze in te voeren. De spruiten die uit Engeland ingevoerd wor den brachten woensdag 21 februari een groothandelsprijs van 5,- per kilo op. In de eerste helft van de afgelopen week werd er 70 ton prei uit het buitenland ingevoerd. De hoofdmoot, 56,5 ton werd door Turkije geleverd tegen een groo thandelsprijs van 3,70 per kilo. Verder kwam er prei uit Egypte, België en Frankrijk. De Hollandse prei-aanvoer zal ook de komende week zeer beperkt zijn. Ook voor dit gewas zal de prijs hoog blijven. Begin vorige week daalde de spinazie- prijs vrij onverwacht naar 2,20 per kilo. In de loop van de week wist de prijs zich weer te herstellen en kwam op 3,0 per kilo te liggen. Er wordt geleide- lij kaan meer spinazie verwacht, waar door de prijs zal dalen. Andijvie bleef ook de afgelopen week goed aan de prijs met 4 gulden per kilo. Ook van dit ge was wordt er een groter aanbod ver wacht, waardoor de prijs meer onder druk komt. Bij witlof is er nog steeds sprake van een vast prijsverloop. De ge middelde prijs bedraagt 2,70 per kilo. Bij aanhoudend winterweer zal de prijs ook de komende week weinig verande ren. Gewassen als selderij en krulpeter- selie werden ook de afgelopen weck weer goed betaald. Een bosje selderij bracht zonder problemen 1,20 op. Voor krulpeterselie lag de prijs op 1,10. De Hollandse snijbonen noteerden een prijs van 17,- per kilo. Daarnaast is er im port van snijbonem uit Kenia, die brach ten op de groothandelsmarkt een prijs van 7 gulden per kilo op. De aangevoer de Hollandse sperziebonen passeerden de klok voor een prijs van 15 gulden per kilo. De sperziebonen uit Kenia brachten 4,- per kilo op. Het eerste bakje Hol landse tomaten is ook weer aangevoerd, deze primeur bracht 55 gulden op. Deze keer werden de tomaten niet per stuk geveild. De consument zal voorlopig nog aangewezen zijn op de Canarische toma ten. De groothandelsprijs voor deze 'to maten ligt op 2,25 per kilo. WINTER EN CARNAVAL KEERDEN ZICH TEGEN DE BLOEMEN De prijsvorming aan de bloemenveiling was afgelopen week niet uitgesproken slecht maar viel toch wel tegen bij de wat optimistische verwachtingen in het einde van voorgaande week. Toen werd er geopperd dat de achterstand welke in januari werd genoteerd, mogelijk in fe bruari zou worden ingelopen maar dat heeft niet zo mogen zijn. Opnieuw sloeg de winter toe hetgeen een weerslag had in de omzetcijfers en aan voeren. Toch was het omzetbedrag aan de CCWS afgelopen week precies gelijk aan dat van vorig jaar. Overigens mag wel worden gesteld dat wanneer gesproken wordt over schade claims en financiële bijdrage door het rijk, ook de bloementeelt daar voor in aanmerking komt, gezien de dikke ver- warmingskosten en schade aan het pro dukt. Het zou in elk geval wel billijk zijn dat niet alleen het noorden van ons land maar ook het westen in dat opzicht aan dacht krijgt. De achterstand in omzetcij fers aan de Nederlandse bloemenveiling kan momenteel op ruim 22 miljoen wor den gesteld. Zoals gezegd, de CCWS speelde afgelopen week gelijk met vorig jaar. Bij een aanvoer van 21.032.290 bos of stuks was het omzetcijfer van 8.099.713,16 tegen vorig jaar respectie velijk 21.316.362 en 7.838.510,69. De aanvoer van snijbloemen was met ruim 20 miljoen bos of stuks bijna even groot, maar de potplanten kwamen rui mer aan bod met 359.604 stuks tegen vo rig jaar 270.767. In het begin van de vorige week waren de prijzen niet slecht, maar in de laatste dagen lieten die veel te wensen over. Mogelijk dat het winterweer plus carna val van invloed waren. Vooral in het zui den van ons land zullen de bloemen wel een weekje de beurt voorbij laten gaan en komt er een biertje voor in de plaats. Maar goed, het is (gelukkig) slechts één maal in het jaar carnaval! Vooral de trosanjers deden het de laatste dagen van de week niet best, evenmin de tulpen. Beide laatste dagen van afge lopen week werd de afwijkende kwaliteit trosanjers niet geveild, toen de prijs tot beneden 25 cent zakte. Op die manier werd getracht verder afglijden tegen te gaan. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Ameri kaanse anjers 31 (31) trosanjers 19 (23) anthuriums 1,34 (1,13) snijgroen 19 (22) jaarrond trosanjers 59 (57) geplozen jaar- rond 72 (72) tros normaal 1,35 (1,94) free- sia 28 (33) gerbera 51 (56) gladiolen 28 (15) irissen 20 (17) leliekelken 87 (89) le- lietakken 89 (93) cymbidia groot 66 (72) idem klein 30 (26) grote rozen 78 (68) idem klein 52 (48) sonia 66 (60) belinda 61 (53) red garnette 40 (36) tulpen 16 (19). Wat de inportbloemen betreft, gaven de trosanjers de laatste dagen van de week een scherpe prijsdaling te zien. De prij zen liepen van 23 als gemiddelde tot 43. De trosanjers uit Israël, bijna 600.000, kwamen gemiddeld op 27 cent met maxi maal 49. De grootbloemige rozen gemid deld 87 en de kleine soort gemiddeld 66 zodat die prijzen iets boven de Neder landse tulpen lagen. Voor deze week kan nog niet worden ge rekend op een herstel in de gang van za ken hoewel mogelijk de prijzen na car naval iets gaan aantrekken. Nieuws is, dat het bestuur van de CCWS heeft besloten twee Honeywel Bull-com puters te huren, zoals door de stuur groep reeds eerder was geadviseerd. De bedoeling is dat de nieuwe installatie op 1 november in bedrijf wordt gesteld waarna in januari volgend jaar de eerste kopersnota's en dagafschriften verwerkt kunnen worden. Medewerkers van de CCWS volgen nu een speciale cursus voor het werken met de apparatuur. WEER CATASTROFE IN GLADIOLENTEELT? Ligt er onder de gladiolen- teelt in Nederland een tijd bom die steeds alarmerender begint te tikken? Komt dit seizoen De Grote Ontploffing? Zal dan gaan gebeuren wat reeds geruime tijd met veel nadruk wordt voorspeld, nl. dat de prijzen door de funda menten zullen gaan zakken en dat de gladiolentelers voor de zoveelste catastrofe komen te staan? Die kans is zeker niet denkbeeldig. Er is nl. nog al tijd een groep kwekers die kennelijk meent dat het ge vaar van overproduktie alleen maar in de sprookjes bestaat en die alle waarschuwingen vrolijk in de wind blijft slaan. Beheersing van areaal Jammer genoeg doen dat ook diverse van de zgn. kralente- lers. Dat zijn de producenten die er voor zorgen dat de kwekers steeds over gezond plantgoed kunnen beschikken. Deze groep - eigenlijk een handjevol - met grote goed geëquipeerde bedrijven met veel vakmanschap op vak- techniskch gebied en vaak een goede neus voor het as sortiment-van-morgen, heeft het in de hand om het areaal te beheersen. Want als de kwekerij het plantgoed niet bij mudden tegelijk aangebo den krijgt, dan beschikt men ook over een wapen om de groei van het areaal althans af te remmen. Staat bij gladiolen een over produktie voorde deur? Triest Het is toch wel triest dat men deze kwekers - wellicht niet meer dan twintig - niet rond de tafel kan krijgen om zich ernstig bezig te houden met de vraag hoeveel gladiolen er straks de grond in moeten. Wanneer zij veertig hectare kralen minder zouden gaan planten, dan zou het areaal met 10% krimpen. Maar dat zou ook tot resultaat hebben dat deze kwekers met minder werk en minder risico meer zouden gaan verdienen! Het is op de keper beschouwd alle maal zó simpel, dat het alleen maar verbazing k^n wekken dat men de mogelijkheden niet met beide handen aan pakt. Uitbreiden De afgelopen jaren hebben de kralentelers hun areaa>' voort durend uitgebreid. In 1976 stond er 347 ha kralen, in 1977 was dat al 365 ha gewor den en vorig jaar registreerde men 384 bunder. In 1978 dus 20 ha meer dan in het voor gaande jaar. Nu was de oogst in 1978 maar heel gewoontjes en zelfs nu kan men zwem men in het plantgoed en zijn de prijzen van het plantgoed weggezakt. Want 20 ha méér mag niet veel lijken, men dient niet te vergeten dat door verbeterde cultuurmetho den de opbrengsten steeds omhoog zijn gegaan. Wie de gegevens van nu legt naast die van tien jaar geleden, die komt tot de wat onthutsende conclusie dat men kans heeft gezien de produktie vrijwel te verdubbelen. Als men, wat de uitbreidingen betreft, door gaat in het moyenne dat men de laatste jaren aanhield, dan behoeft men waarlijk niet over profetische gaven te be schikken om te kunnen voor spellen waar dat op uit zal draaien. Verleiding Komt er dit jaar weer een uitbreiding? De glaldiolen moeten uiteraard nog geplant worden en de tekenen die aan de wand zijn verschenen, liegen er niet om. Maar de kralentelers hebben hun land laten ontsmetten en er ligt veel plantgoed in de schuren. Daarom kon de verleiding wel eens groot zijn om alles toch maar weer vol te plan ten. Op hoop van zegen.... Er wordt ook in deze tijd al handel gedaan in gladiolen die nog geplant moeten wor den en die eerst eind oktober - begin november gerooid zul len worden. Nu zijn de expor teurs helemaal niet gechar meerd op overproduktie. Want als de prijzen in de goot liggen is er voor hen ook geen aardigheid aan. Je kunt aan een kwartje meer verdienen dan aan een dub- Goed voorbeeld Daarom is het initiatief van een van de allergrootste gladi- olenexporteurs toe te juichen. Die weigert nu om ook maar één gladiolenknol van de ko mende oogst te kopen. „Ik wacht tot half mei, zo heeft hij op de bloembollenbeurs in Hillegom laten weten. Dan zit ten de gladiolen in de, grond en is het ook te laat voor de speculanten onder de kwekers om alsnog een deel gladiolen méér te gaan planten". Als meer gladiolenexporteurs dat voorbeeld zouden gaan volgen, dan zou de handel nota bene er voor kunnen zorgen dat de kwekers stop pen met het huldigen van het plant-maar-raak-principe. Begin volgende maand - om precies te zijn: op maandag 5 maart - komt de Ned. Gladio lus Vereniging in Hillegom bijeen voor de ledenvergade ring. Ongetwijfeld zal dan ook weer de nodige aandacht worden geschonken aan het punt dat er maar heel weinig meer voor nodig is om de gladiolenteelt in de vernieling te helpen. Aan schoten voor de boeg zal het vermoedelijk niet ontbreken. Maar of het helpen zal? Men mag er uit de grond van zijn (bloembol len) hart alleen maar op hoz pen!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9