Amin verliest belangrijke garnizoensstad Carter roept op tot nieuwe top Twee jongens in Ulster door zware bom gedood Sovjet-Unie heeft paar mogelij kheden China te straff en" BELGISCHE KABINETSFORMATIE IN BESUSSENDE FASE Buitenland erkzame De tol van Carnaval. Khomeini vraagt om uitlevering Bakhtiar LEIDSE COURANT MAANDAG 26 FEBRUAR11979 PAGINA 7 Jieraal Bernard Rogers. ineraal Rogers gelijk volger Van lig (NAVO) 'an onze correspondent) SHINGTON In Was- ton wordt de benoeming 'acht van generaal Be rt W. Rogers, chef staf het Amerikaanse leger, opvolger van NAVO-com- dant Haig sraal Rogers staat bekend sen militaire intellectueel, heeft een reputatie als voortreffelijk administra- Hij wordt beschouwd als litiek. Generaal Rogers is ren in Kansas en diende in Korea alö in Viet- In Vietnam was hij jaar plaatsvervangend nandant van de eerste in- ■rie-divisie. In 1976 werd. loor president Ford be id tot chef-staf van het iraal Haig vertrekt per 1 als NAVO-commandant. cans is groot dat Haig zich voor de republikein- artij zal aanmelden als ,ja idaat voor de presidents- ezingen van 1980. Ver- u wordt dat president ïr de benoeming van Ro per 1 juli deze week.be- zal maken. Ie rug P 2 aankalivrees Kopenhagen nhagen (DPA) Klan- agr ebben zaterdag en zon- G(*e boodschappen die zij pn gedaan in een levens- ^Jjelenbedrijf in Kopenha- p^Jteruggebracht, bang dat 'aankalivergiftiging zou- ilopen '(dag was in een koelkist, >pt onder diepvrieskui- een 25 cm lange injec- lit van plastic met cy- !UN di-achtige inhoud gevon- De verkoop van levens- ïlen werd meteen stopge- Corte tijd later werd het f opgebeld door een on- ide, die zei: „kijk eens in ielkist en wees voorzich- ^t vleeswaren", uidsprekerauto's en radio elevisie werden de men- pie in het bedrijf hun (endboodschappen had ji gedaan opgeroepen de Tsaren terug te brengen. DEN Een 63-ja- Brit heeft regelin- getroffen opdat as na zijn dood It aangewend in andloper Moyses, uit Peterbo- Oost-Engeland, toonde eekeinde aan journalis- grote zandloper, een ■n houder met twee gla- Dllen die zijn stoffelijke zullen moeten bevatten, ib mijn hele leven hard :t en ik wil zelfs na lood blijven werken. Ik ijn vrouw en dochter dat zij mij moeten la- imeren en de verpoe- as in de zandloper laten stoppen." rtogin van ïdsor Ipereerd [S De Hertogin van weduwe van ex-ko- Luard de Achtste (na insafstand Hertog van >r) van Engeland, heeft xfigavond een buikopera- naT"|dergaan in het Ameri- 6 ziekenhuis van Parijs, left een woordvoerder |iet ziekenhuis meege- de korte verklaring is gratie goed geslaagde De in is 82 jaar. Zij werd ij dag opgenomen en za- •biddag om vijf uur ge- jrd aan een verstopping ijdarmen van goedaardig ds liefde voor de twee- «escheiden Amerikaanse fin 1936 tot zijn troon- |d, nog voor hij ge- was. Hij overleed als j; van Windsor in 1972 in ftogin van Windsor was |tste drie jaar al ziek en 2j haar huis in Parijs ter. DOORBRAAK OF CRISIS? WASHINGTON (AP/Rtr/UPI) —«Pre sident Carter heeft gisteren opgeroe pen tot een nieuwe topconferentie in Camp David om te komen tot een vredesverdrag tussen Egypte en Is raël. Hij heeft hiervoor premier Chalil van Egypte en premier Begin van Israël uitgenodigd. Waarom pre sident Sadat, de gangmaker van het vredesoverleg niet van de partij zou zijn, is niet verklaard. Er zijn nog geen reacties op dit voorstel uit Egypte en Israël binnengekomen. Het is mogelijk dat Begin de uitno diging niet zal aanvaarden als Sadat er niet bij is. President Carter deed zijn voorstel len gisteren tijdens een gesprek met de twee afgevaardigden van Egypte en Israël, premier Chalil en minister Dajan, die de afgelopen dagen in Camp David overleg hebben ge pleegd met de Amerikaanse minister Vance van buitenlandse zaken. Bei den zijn naar hun land teruggekeerd voor overleg. Chalil keert op verzoek van presi dent Sadat rechtstreeks terug naar huis, zonder eerst in Londen een bij-' eenkomst te leiden van Egyptische ambassadeurs. Met Chalil keert de hele delegatie terug, hetgeen kan wij zen op nieuwe moeilijkheden. Overi gens werd in Cairo verklaard dat de onderbreking niet betekende dat er een nieuwe crisis was ontstaan, maar dat een stadium was bereikt waarin nader overleg noodzakelijk was. In Jeruzalem werd verklaard dat mi nister Dajan, die overigens in voort durend telefonisch contact heeft ge staan met zijn regering, morgen op een speciale kabinetszitting verslag uitbrengt van de hervatte besprekin gen. Volgens correspondenten van Is raëlische bladen zijn daarbij aanzien lijke vorderingen geboekt en staan de onderhandelaars op het punt een belangrijk succes te boeken. Met name zou een compromis zijn be reikt over het belangrijkste punt: de band die gelegd zou moeten worden tussen een vredesverdrag tussen bei de landen en de vestiging van een autonoom bewind in West-Jordanie en Gaza. Dajan zou het compromis het best haarbare hebben geacht, maar niet zeker zijn van de goedkeu ring van de hele Israëlische regering. De Israëlische radio verklaarde ech ter dat Egypte zijn standpunt h§d verhard, mogelijk onder druk van de gebeurtenissen in o.a. Iran. Trevor Brooking, voetbalinternational en speler van West Ham, voelt zich uit stekend thuis tussen deze charmante da mes, alle vier schoonheidskoningin nen, tijdens een pan- nekoekenrace in Londen. NAIROBI (Rtr) President Idi Amin van Oeganda heeft zondag toegegeven dat de stad Masaka is ingenomen door een leger van Tanzanianen, huurlingen en Oegandese ballin gen. Masaka is een belangrijke garnizoensstad op 80 kilometer van de grens en 120 kilome ter ten zuiden van de hoofdstad Kampala. In Masaka is het hoofdkwartier van Amins eli tetroepen gevestigd. Ook de stad Mbarara, meer naar het westen, wordt door de inval lers bedreigd. Tanzania ontkent dat zijn troe pen bij de strijd betrokken zijn, en zegt dat ballingen (d.w.z. volgelingen van de verjaag de president Obote) en opstandige legereenhe den de stad Masaka hebben veroverd. Weste lijke waarnemers zijn ervan overtuigd dat de omvang van de aanvalsmacht door Amin sterk overdreven is. Amin blijkt volgens deze waarnemers in grote moeilijkheden te verke- Volgens Amin vluchten Oegandezen uit het zuiden per bus en vrachtauto naar het noor den van het land. Amin noemde de toestand zeer ernstig, en zei dat de invallende troepen roven en plunderen. Amin heeft tegenover een vredesmissie van de Organisatie van Afrikaanse staten gezegd dat hij bereid is met de OAS samen te werken om vrede tot stand te brengen. President Nye- rere van Tanzania heeft echter voorwaarden gesteld waaraan moet worden voldaan eer hij wil praten over beëindiging van het conflict met Oeganda, dat al zeventien weken duurt. Die eisen zijn dat de OAS Amin moet veroor delen wegens het binnenvallen in Tanzania (de aanleiding voor Nyerere om terug te slaan), en dat Amin zijn aanspraken op ge bied moet laten vallen. Bovendien moet Oe ganda aan Tanzania betalen voor het verlies aan mensenlevens en eigendommen tijdens de bezetting door Oeganda van een stuk land van Tanzania, in november vorig jaar. Amin moet ophouden Tanzania te gebruiken als zondebok voor zijn interne moeilijkheden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDON In het Noordierse graafschap Zuid-Armagh bij de grens van de Ierse Republiek Eire, zijn het afgelopen weekeinde twee jongens van vijftien jaar gedood en een an dere tiener ernstig gewond bij een bomaanslag. Men ver moedt, dat de jongens door verdekt opgestelde leden van de IRA voor een militaire patrouille genomen werd. De bom ontplofte op ongeveer vijfhonderd meter van de jongelui, die in het dorpje Keady te voet op weg waren naar een danspar tij. De gewonde jongen is een arm kwijt. Zijn broer is een van de dodelijke slachtoffers. Na de explosie bleef in de weg een krater achter, die ander halve meter diep en breed was. De IRA heeft voor deze aanslag gebruik gemaakt van een zware bom, verborgen in de aanhangwagen van een geparkeerd? auto. De bom werd van afstand tot ontploffing gebracht. Wrakstukken lagen overal verspreid. De aanhangwagen was zaterdagmiddag gesloten in de Ierse republiek. Bomspecialisten van het Britse leger heb ben 12 uur gewacht om de zwaar gehavende auto en wat overbleef van de aanhangwagen grondig te onderzoeken. Zij vreesden, dat er nog mijnen in verborgen waren In een kazerne van het Britse leger in Belfast werden zondag morgen twee militairen doodgeschoten en een derde zwaar gewond. Het was geen terreuraanslag. Een soldaat, die op wacht stond, begon plotseling in het wilde te schieten Twee militairen, die naderbij kwamen, werden getroffen. De eerste, een sergeant, viel dood neer. De tweede, een soldaat, liep talrijke schotwonden op. Andere militairen, die toegelopen kwamen, schoten de schildwacht neer. Hij stierf korte tijd later. Schietpartij in Unifilgebied JERUZALEM (ANP) - In het zuiden van Libanon, waar de troepen van de Verenigde Na ties (Unifil) zijn gelegerd, heeft zich zaterdagmorgen op nieuw een incident voorge daan. Unifil-militairen van het Fran se bataljon stootten op een gewapend groepje Palestijnen. Toen de Palestijnse guerillas- trijders geen gehoor gaven aan de oproep van de Fran sen halt te houden, openden dezen het vuur. Een van de Palestijnen werd daarbij zwaar gewond, een ander licht gewond. Dit heeft een woordvoerder van het hoofd- kwartoer van de Verenigde Naties in Jeruzalem bekend gemaakt. Volgens de woord voerder komen herhaaldelijk dergelijke Palestijnse infiltra ties in het Unifil-gebied voor. .Met ingang van 15 maart wordt het gebied volledig door de Nederlandse Unifil-, troepen ingenomen. Russisch ruimtevaart schip gelanceerd MOSKOU (AFP) De Sov jet-Unie heeft zondag een nieuw ruimteschip, de Sojoez- 32, gelanceerd. De bemanning bestaat uit twee Russische kosmonauten, gezagvoerder Vladimir Lyakhov en Very Ryoemin. Het is de eerste bemande ruimtevlucht sedert de Sojoez- 29 op 2 november 1978 veilig landde na een recordtijd van 139 dagen in de ruimte te hebben doorgebracht. Het persbureau Tass meldde dat het de bedoeling is dat het ruimtevoertuig gekoppeld wordt aan het ruimtestation Saljoet-6 dat in september 1977 gelanceerd werd. De be manning zal moeten nagaan of de Saljoet-6 verder zal kunnen functioneren. In het ruimtestation hebben zich ver scheidene keren ruimtevaar ders langere tijd opgehouden. BONN (AFP) Het afgelopen week in de hele Bondsrepubliek begonnen Carna val heeft al aan tenminste aeht mensen het leven gekost. Sterke drank en jaloezie waren veelal de drijfveren. De politie van Dortmund in Rijnland-Westfa- len zoekt de „au tomobilist met feestneus" die op de vlucht sloeg na een jongeman van 19 jaar te hebben gedood. Vorige week don derdag, tijdens de „nacht van de vrouwen", zijn in Rijnland-Westfa- len alleen al 232 weggebruikers gewond bij onge lukken. Eenen vijftig hadden meer op dan ver antwoord was. In Keulen ver moordde een man van 40 zijn vrouw door ha merslagen op haar hoofd, na dat zij had mee gedeeld dat ze op het carnaval een andere man had ontmoet en hem zou verlaten. Voetbalster Pele en de Amerikaanse filmster Ursula I Andress waren in Rio de Janeiro aanwezig bij de offi ciële opening van het carnaval, dat in Brazilië weer in volle hevigheid is losgebarsten. Êen zwaarbewapende soldaat van het revolutio naire leger bewaakt hier een kruispunt in de Iraanse hoofdstad Teheran, waar het normale le ven weer een beetje op gang is gekomen. TEHERAN (Rtr) De Iraanse revolutionaire leider Khomeini heeft zondag mee gedeeld dat de vorige, nog door de Sjah benoemde pre mier Bakhtiar naar het bui tenland is gevlucht en dat de nieuwe regering om zijn uitlevering heeft gevraagd. De Ayatollah zei niet naar welk land Bakhtiar is uitge weken. Men wil hem in Iran berechten Bakhtiar is een misdadiger. Hij heeft het doden van veel mensen bevolen en wij wil len hem terug hebben. We hebben al onze vrienden in de hele wereld gevraagd hem terug te sturen", aldus Khomeini. Premier Mehdi Bazargan van de voorlopige regering van Iran heeft gezegd dat hij geen aandeel heeft gehad in de terechtstelling van ge neraals uit de tijd van de Sjah. Hij vernam, zei hij in een vraaggesprek met de Franse televisie, de terecht stellingen uit de kranten. Zijn regering, zei hij, had noch tot de executies beslo ten noch ze laten uitvoeren. De Iraanse communisten en marxisten zullen volgens de premier „niet de vergeten groepen van de revolutie" zijn. „Zij zullen er hun plaats in hebben zoals ieder een", verklaarde hij. De re volutie was er een, tegen het despotisme, tegen voorrech ten", zei hij. De Islamitische guerrillabe weging van de zogenaamde Mujaheddin en de marxisti sche fedayeen-strijders heb ben elkaar zondag gevonden op een gemeenschappelijk minimum-eisenpakket. Deze onverwachte toenadering tussen de radicaal-rechtse strijders voor een Islamiti sche republiek, en de uitge sproken linkse guerrilleros die een niet-religieuze staat nastreven, kan de regering- Bazargan voor ernstige pro blemen plaatsen. Vice-premier Enterzam liet weten dat verkiezing van ei gen bestuurders en officie ren door deze twee groepen niet kan worden toegestaan. Totdat algemene verkiezin gen zijn gehouden moeten de mensen, die door Kho meini zijn aangesteld, geac cepteerd worden. Enterzam zei ook dat Khomeini zich waarschijnlijk binnenkort zal vestigen in de religieuze stad Qom. Zaterdag kondigde Enterzam aan dat de Iraanse bevol- king zich voor 21 maart bij referendum zal kunnen uit spreken of zij een Islamiti sche republiek wenst Hongkong (UPI) Als de Russen zouden be sluiten om daadwerkelijk tegen China op te treden, hebben ze, een oorlog op grote schaal tegen de mensenzee daargelaten, verscheidene mogelijkheden, waarvan de eerste is een aan val op China's kwetsbare olievelden. Het is niet waarschijnlijk dat de Sovjet-Unie een grote aanval te land op China doet om het te straffen voor zijn inval in Vietnam. Ook een kernaanval is niet waarschijnlijk. In beide gevallen zouden de resultaten onberekenbaar en onaanvaardbaar zijn. Maar afgezien van een echte oorlog genieten de Russen ontegenzeglijk een duidelijk over wicht in de lucht en zouden bombardementen kunnen uitvoeren op China's open olie-instal laties zonder dat ze er zelf met veel kleer scheuren van af zouden komen. Daqing (Tatsjing) in het noorden van Mants- joerije, waar de helft van China's olieproduk- tie plaatsvindt, ligt maar 320 kilometer verwij derd van de Russische grens. Ver naar het westen in de provincie Xinjiang (Singkiang) bezitten de Chinezen kleinere olie velden die nog dichter bij de Sovjet-Unie lig gen, 16 kilometer ongeveer. Een andere mogelijkheid zou zijn dat de Rus sen een aanval vanuit zee doen op de raffina derijen van Mao-Ming in de zuidelijke provin cie Guangdong (Kwantoeng) bij de Vietnamese grens. Deze installaties, waarschijnlijk de grootste in het zuiden van China, zijn gemak kelijk binnen het bereik van het Russische smaldeel dat naar de Zuidchinese zee is ge stuurd. „Ik denk dat de Sovjet-Unie iets moet onder nemen (tegen China)", verklaarde een kenner in het Westen van de ChineesRussische be trekkingen. „Maar als zij troepen zou sturen of die olievelden bestoken beginnen ze vijan delijkheden die 100 jaar zouden duren", voeg de hij eraan toe. De geschiedenis is er om te bewijzen dat de Russen in hun verhouding tot China altijd ge- biedsoverwegingen hebben laten meespelen. In de jaren tussen 1800 en 1900 slaagde Moskou er op het hoogtepunt van de rebellie van Tai- ping en FransBritse druk op Beijing (Pe king) in, grote stukken land van Siberië en ook Xinjiang (Sinkiang) in handen te krijgen. Die gebiedsoverwegingen waren er ook weer in de jaren twintig van onze eeuw, toen Bui- ten-Mongolië van China onafhankelijk werd en al gauw binnen de Russische invloedssfeer kwam. Als de Russen er ook nu weer terrein aan zouden willen overhouden, zouden ze dat waarschijnlijk zoeken in het verre westen van China, liever dan in Mantsjoerije, waar het gros van China's drie miljoen soldaten is gele gerd. Arabische Liga maant de Jemens' DJEDDAH (Rtr,DPA) De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Mahmoed Riad, heeft gisteren een be roep gedaan op Noord- en Zuid-Jemen hun grensoorlog te staken, zelfbeheersing te tonen en een gunstige sfeer te scheppen voor Arabische bemiddeling. Gisteren zijn zware gevechten gemeld. Partijen beschuldigen elkaar ervan de strijd te zijn begonnen op vrijdag. Noord- Jemen heeft om een bijeen komst van de Arabische Liga gevraagd en het sturen van een militaire commissie van» de Liga naar het terrein van de strijd. Radio-Aden meldde gisteren dat strijdkrachten van het marxistische Zuid-Jemen ver scheidene steden en militaire instellingen in Noord-Jemen hadden ingenomen. Een woordvoerder van Noord-Je men heeft dat tegengespro ken. Later deelde Riad mede dat Zuid-Jemen dat naar het lijkt de meeste veroveringslust toont, heeft ingestemd met de wens dat de Arabische Liga bijeenkomt om het geschil te bespreken. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De twee bemiddelaars in de Belgische kabinetsformatie, de Vlaamse socialist Willy Claes en de Waalse christendemokraat Charles- Ferdinand Nothomb, hebben dit weekeinde hun definitieve voorstellen geformuleerd voor de vorming van een nieuwe Belgische regering, die evenwel intussen niet geestdriftig door de betrokken partijen zijn ont vangen. De beide bemiddelaars zullen vandaag aan koning Boudewijn be richten of het antwoord van de zes uitgenodigde partijen voldoende kan sen biedt om een nieuw kabinet te vormen De bemiddelaars Claes en Nothomb hebben een regering voorgesteld van 6 partijen, die de oude coalitie vormden, te weten de christen-demokraten in Vlaanderen en Wallonië (CVP en RSC). De Vlaamse en Waalse socialis ten (BSP-PS) en de beide taaipartijen, het Front der Francofonen in Brussel (FDF) en de Vlaamse Volksunie. Ook hebben de bemiddelaars voorge steld om de CVP-leider Wilfried Mar tens als formateur en nieuwe premier te benoemen. De nieuwe regering zal onmiddellijk de staatshervoming kun nen aanpakken in die zin, dat België onmiddellijk wordt verdeeld in drie gewesten met gewestregeringen, die een aantal autonome bevoegdheden zouden moeten krijgen. De provincie Vlaams-Brabant en het hart daarvan, de agglomeratie Brussel, zouden even wel tijdelijk onder het beheer moeten komen van twee ministers, een Neder lands-talige en een Frans-talige. Het grondgebied van Brussel zou tot de 19 gemeenten beperkt blijven, zeker in afwachting van de definitieve staats hervorming. Naar verluidt hebben alle betrokken partijen gisteren weinig po sitief gereageerd op de voorstellen van de bemiddelaars die de koning 24 uur de tijd hebben gevraagd om alsnog na te gaan of op basis van de binnenge komen antwoorden toch een nieuwe regering zou kunnen worden gevormd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7