Getipt Handbalploeg ontsnapt aan C-groep Thijs twee punten tekort an der Vliet eindronde Atleten roemloos ten onder in Wenen SPORTTRIBUIME Wereldrecord jemster fickham ugdtennisteams tar eindronde e< RON DE JONGE ONGENAAKBAAR TEGEN SPANJE Swiff uitgeschakeld VOOR MINDER DAN DE HELFT VAN DE PRIJS. Jong Oranje in w.k. ijshockey Westduits goud in viermansbob Tweede zege Zoetemelk Derde plaats voor Kees Verkerk Nieuwe bond in Fotmule-I wereld WK basketbal dames zeer gedevalueerd LEIDSE COURANT MAANDAG 26 FEBRUAR11979 PAGINA 1? nieuw wereldrecord op de 00 meter vri)e slag gezworn- n. Met de tijd van 16.06,63 ibeterde ze haar eigen ro ti met 9.03 seconden. erg mager bezette „inter- ionale" van Bremen was Al- Boonstra van de Nederland deelnemers het succesvolst. 2.10,49 werd hij vijfde op de meter wisselslag en in 52.77 de op de sprint. Voor Ed- d Maasdijk waren er een de (100 meter vrij) en veer- ide (200 vrij) plaats. Van de inige internationale sterren de Britse Sharon Davies vier zeges boven de grauwe jelmaat uit. bedri Spe ÏDERWIJK De Nederland- jeugdtennisploegen, jongens meisjes, hebben zich afgelo- j weekeinde in Harderwijk laatst voor de finalepoule de strijd om de landenwin- teker. die op 17 en 18 maart esp. Hamburg en Zwitserland idt gehouden. De meisjes, d® lene de Wouters, Mirjam de ot, bereikten in hun poule Frankrijk en Spanje de eer plaats; de jongens, Eric Wil ts en René Moos, hielden jeland en Spanje achter zich. BEEK/AMSTERDAM De ronden voor het toernooi de nationale schaaktitel dames en heren werden (lopen weekeinde afgerond, it de deelnemers die hler- al eerder waren geplaatst bi] de heren het viertal irjers bekend om het veld te ileteren. roep A bij de heren in Eer plaatsten Van de Weide en der Vliet zich na zeven ron- door met 5,5 punt te finis- In het onderlinge duel had- Van der Vliet en Van de e elkaar in de zesde ronde renwicht gehouden, waarna !Vjder Vliet de eerste plaats ir teelde door vervolgens re- te spelen tegen Smit. Van Veide versloeg in de slot- iBorm. roep B kwalificeerden Hof- en Van Dop zich. Van Dop 'jneerde Vogel, die na zes (en nog met vier punten en afgebroken partij de leiding gehad. In de slotronde be lde Hofland zijn eindsprint ^de eerste plaats door ach- .dnvolgens Hoorweg en Et- s te verslaan. et Bondarenko, plaatsen Üfbakov (Sov), Johansen Sirenius (Zwe) en Nieder- (Wdl) zich voor de finale zeil ZARAGOZA Het Nederlands herenzaalhandbatteam is zater^ dag ontsnapt aan degradatie naar de C-groep van het toer nooi om het wereldkampioen schap. In Zaragoza verloor Ne derland weliswaar met 19—14 van Spanje maar door een be ter doelsaldo dan Oostenrijk mag Nederland verder spelen in Barcelona om de eerste tot en met de achtste plaats. Oranje behaalde uit twee wed strijden 3237, terwijl Oosten rijk niet verder kwam dan 29— 41 en daardoor verwezen werd naar het troosttoemooi om de negende tot en met de twaalf de plaats. Overigens blijft het resultaat van Nederland—Span je meetellen voor het verdere verloop van het toernooi. Ron de Jonge, de ongenaakbare doelman, alle eer geven van de klein gehouden nederlaag tegen Spanje, is misschien iets te veel. Hem als eerste verantwoor delijke aanwijzen voo.r het feit dat Nederland een plaats be hield in de groep van b-landen in de handbalwereld, is zonder meer gerechtvaardigd. Nederland moest zaterdagavond, na het gelijke spel een dag eer der tegen Oostenrijk, met min der dan twaalf doelpunten ver schil verliezen om niet terug te zakken naar de C-groep en het troosttoemooi. Het werd een ne derlaag van 19—14 na een ronduit rampzalige start. In vier minuten werd de Neder landse verdediging evenveel ke ren stukgespeeld en vier keer ook werden de Spanjaarden in correct afgestopt. Van de vier strafworpen hield De Jonge de tweede en de derde, en dat was het begin van een geweldige wedstrijd van Hermes' doelver- dediger. Hij voorkwam nog vier Spaanse doelpunten bij vrije kansen en voltooide zijn eerste kwartier met nog eens een ge stopte strafworp. Desondanks stond Nederland toen al met 60 achter, want in die begin fase was alleen de doelman in staat de Spaanse furie te weer staan. Voorkomen De dreiging van een complete afgang werd voorkomen door dat Nederland op tijd zichzelf hervond. De ploeg toonde te vens aan dat er ook onder gro te druk goed verzet kan wor den geboden. Ook een ploeg als de Spaanse, die in snel heid, balvaardigheid en variatie van de aanvalspatronen veel meer in zijn mars heeft dan Nederland, kan niet een vol uur spelen als in het eerste kwartier. Na die 15 minuten ging het al lemaal net iets minder en daar van heeft Nederland profijt ge trokken, veel koelbloediger dan verwacht mocht worden van een ploeg die op de rand van de knock out heeft gestaan. De verdediging, die in de ope ningsfase uitgespeeld werd, bleef de moed opbrengen door te gaan met agressief verdedi gen. Piet Kivit, Ton Reijnders, en de stille, harde werker Hans Beugel, aren de stimulators van AARHUS Swift uit Roermond is gisteren in Aarhus in de kwartfinales van het toemgol om de Europese zaalhandbal beker voor bekerwinnaars bij de dames uitgeschakeld. De Limburgse dames verloren de tweede wedstrijd tegen Aia Tranbjerg uit Denemarken met 17—15. De Deense dames had den in Roermond de eerste ontmoeting ook winnend afge sloten: 13—11. het verbeterde verweer en René Kivit tilde de ploeg tussen de 20e en de 25e minuut van de eerste helft over het dode punt door met drie doelpunten op rij de achterstand van 71 terug te brengen tot 74. Gouden greep Nederland was weer In de wedstrijd. Op dat ogenblik haal de coach Cantelberg René Kivit naar de kant. In de tweede helft had hij nog eens zo'n gouden greep door Jan Willem Hamers en Fred Nleberg tus sen aanval en verdediging uit te wisselen. Hamers speelde maar een paar minuten, maar zijn eerste twee kansen werden voltreffers. Tot 1513 bleef het verschil 'twee doelpunten, mede omdat De Jonge en De Lange, die hem even verving, allebei een strafworp stopten. In de laatste twaalf minuten kon het niet meer mis en toen voelde de ploeg de vermoeidheid. Het team dat niet was meegegaan met de chaotische speelwijze van de Spanjaarden, die ver wa ren teruggevallen, betaalde de prijs van zijn inspanning. Twee strafminuten voor Reijnders en De Jonge, die in een vlaag van baldadigheid de bal wegtrapte, zetten de deur voor Spanje weer even open. Twaalf minuten stond de Nederlandse schutterij droog. Pas in de laatste omwen teling van de secondewijzer on derstreepte Fred Nieberg zijn goede spel met Nederlands 14e treffer. De doelpunten werden gemaakt door: Nederland: Piet Kivit (1), Bou wer (2), Reijnders (4), René Kivit (4, waarvan 3 uit een strafworp), Nieberg (1en Hamers (2). Spanje: Catelli (1), De la Puente (1, strafworp), Novoa (6), De An dres (4, waarvan 1 strafworp), Lopez Balcells (1), Serrano (2) en Uria (4, alle strafworpen). In groep B won voorts Hongari je met 3114 van Frankrijk en Tsjechoslowakije speelde met 12—12 gel ijk tegen IJsland. Om de plaatsen 1 tot en met 8 spelen Zweden, Bulgarije, Hon garije, Zwitserland, Nederland, Spanje, Tsjecho Slowakije en IJsland. ASSEN Roelof Thijs is in het weekeinde In As sen twee punten te kort gekomen om zich te plaatsen voor de finale van het wereldkampioen schap Ijsspeedway in In zeil. In de halve finale in Assen kwam Thijs niet verder dan de zevende plaats met achttien pun ten. De Zweed Samuelsson eindigde als vierde met twintig punten en de Tsjech Jlrl Jiraut als vijf de met negentien pun ten. Thijs verprutste zijn kansen op de eerste dag toen hij een nieuwe mo tor in zijn machine had laten Inbouwen. Met het ITff/Xiyroj Prima corduroybroek. 100% Katoen. En dat voor minder dan de helft van de prijs. In zwart, marine, bruin, camel en roest. Mt. 152 t/m 176. j oude motorblok ging het gisteren veel beter, maar zijn achterstand was za terdag te groot geworden om nog teniet gedaan te kunnen worden. Net als vorige week in Eindho ven waren de coureurs uit de Sovjet Unie in As sen oppermachtig. Llaoe- bitsj zegevierde met 29 punten voor zijn landge noot Gladitsjev met 28. Uitslag halve finale Assen: 1. Wladimir Liaoebitsj (Sov) 29 punten; 2. Anatoli Gladitsjev (Sov) 28; 3. Walter Wartbischler (Oos) 23; 4. Conny Samuelsson (Zwe) 20; 5. Jiri Jiraut (Tsj) 19; 6. Sergei Jarovoi (Sov) 19; 7. Roelof Thijs (Ned) 18. De eerste vijf gaan over naar de finale in Inzeil. Anatoli Bondarenko is in de derde halve finale van het we reldkampioenschap ijsspeedway In West-Berlljn ongeslagen ge bleven. Bondarenko besloot de tien heats, die hij reed, met het maximale puntentotaal van dertig. De Rus Kasakov wordt per brancard weggevoerd, nadat hij bij een val zijn zitvlak ernstig blesseerde. WENEN Van de vier Nederlandse deelnemers aan de Europe se indooratletiekkampioenschappen, die het afgelopen weekeinde in Wenen zijn gehouden, heeft alleen 1500 meterloper Wybo Le lieveld de eindstrijd gehaald. De Stompwljker ging daarin echter net zo roemloos ten onder als zl|n ploeggenoten In de series. Lelieveld nam in de finale, die hij vla een vierde plaats In de serie (3.46.4) had bereikt, de kop en verspeelde op die manier zijn kansen op een redelijke tijd. Halverwege de wedstrijd werd Lelieveld bedankt voor zijn trekkerswerk en toen bleek ook dat hij te veel van zijn krachten had gevergd. Lelieveld werd achtste en laatste in 3.55.4. Joost Borm, die in de series van de 1500 meter sneller was dan Lelieveld (3.45.6) sneuvelde echter omdat hij vijfde werd. Alleen de eerste vier uit de series plaatsten zich voor de eindstrijd. Koen Gijsbers werd in zijn serie van de 800 meter zevende in 1.51.9 en dat betekende ook het einde van het toernooi. De Zeeuwse sprint ster Els Vader bleek snelheid te kort te komen. In haar serie op de 60 meter, waarin zij utkwam tegen o.a. de latere kampioene Marlies Göhr (Odl) werd zij vierde in 7.57. Kleine aantallen De tiende Europese indoorkampioenschappen kenden over het al gemeen zeer kleine aantallen inschrijvers op de diverse num mers. Desondanks werden enkele uitstekende prestaties geleverd. Er werd een officieus indoorrecord verbeterd en een geëvenaard. De Poolse polsstookhoogspringer Wladislaw Kozakiewicz zorgde met 5,85 m voor een record en op de 60 meter ewvenaarde zijn landgenoot Marian Voronin het Europese record meter 6,67 secon- H den. De Oostduitse Siegrun Siegl bleef bij het verspringen slechts I zes centimeter verwijderd van het wereldrecord met een sprong van t§ 6,70 meter. Ook Natalia Marasescu benaderde haar wereldrecord op I de 1500 meter zeer dicht. De Roemeense finishte na 4 minuten en 3.5 seconden en bleef daarmee een halve seconde verwijderd van I het officieuze wereldrecord, dat zij enkele weken geleden op 4.03.0 I bracht. Het hinkstapspringen was een volledig Russische aangele- II genheid. Wereldrecordhouder Gennadi Valkoejevitsj zegevierde met 17,02 m voor zijn landgenoten Anatoli Piskoelin (16,97 m) en Jaak |l Uudmaee (16,91 m). Het kogelstoten dames werd een farce met slechts drie deelneem- I sters. De Europese kampioene van Praag, de Oostduitse llona Slu- pianek, won met 21,01 m voor haar landgenote Marianne Adam (20,14 m) en Judith Oakes (Eng.), De Engelse, die 15,66 meter stootte, verscheen niet op de ereceremonie en weigerde de bron- li zen medaille omdat zij van mening is dat er veel betere kogelstoot- sters in Europa zijn. Een teleurstelling werd het hoogspringen da mes. Favoriete Andrea Matay (Hong.) zegevierde weliswaar met 1,92 m, maar de 1,80 meter van oud-Olympisch kampioene Ulrike Mey- Stahlberg concentreert zich op de stoot die hem de Europese titel moet opleveren. arth(Wdi) bleek voldoende voor het brons. DEN HAAG HE! ijshockeyte- am van Jong Oranje zal van 6 tot en met 10 maart in de Franse plaats Caen deelnemen aan het toernooi om het we reldkampioenschap, groep B. De volgende spelers zijn daar voor geselecteerd: Maarten Plas, Carry Beekink, Johan Willemse (allen Rheem Racers), Pim Ma ter, Harry van Heumen, Fred Homburg (allen Nijmegen), Harm Wilms, Dick Ament (beiden Kemphanen), Wouter van 't Wout (Rotterdam), Henk Hille, Alfred Decloe (beiden Amster dam), John van de Poel, Peter Pennings, Peter van Ooyen (Red Eagles), Hans Smolders, Maar ten Burgers (beiden Tilburg Trappers), Henk Keizer (GIJS), Wïebe Jongsma (Heerenveen), Ronald Meyer en Bert Saraber (HYS). KÖNIGSSEE West-Duitsland is in Königssee wereldkampioen vierpersoonsbobslee geworden. Het winnende team bestond uit Stefan Gaisreiter, Hans Wagner, Heinz Busche en Dieter Ge- bhardt. Het zilver was voor Oost-Duitsland en het brons voor Zwitserland. DRAGUIGNAN Joop Zoete melk heeft gistermiddag de Grote Prijs van de Haute Var over 173 kilometer gewonnen. Het was, na een etappe in de Ster van Besseges, zijn tweede zege van het seizoen. Hennie Kuiper werd vierde op een achterstand van twaalf secon den. De Ier Sean Kelly won de Prijs van Cannes over 140 kilometer. De Belg Walter Planckaert ging als tweede over de eindstreep voor Henk Lubberding en Leo van Vliet in dezelfde tijd als de winnaar. Martin Havik werd ze vende. De Spaanse neo-prof Miguel Guttierezmayor zegevierde giste ren in de Grote Prijs van Valen cia over 184 kilometer. De eer ste niet Spanjaard was de Belg Noel de Jonckheere op de ze vende plaats. (Van onze sportredactie) HILVERSUM - Meteen na de start nam de 25-jarige pikeur J. H. Obermeijer met Meindert O de leiding in Hilversum tijdens de Prijs der Winterfavorieten en stond deze niet meer af. De grote favoriet, Kees Verkerk, moest genoegen nemen met een derde plaats. De ruin van trainer-pikeur Gerard van Eyke- lenborg moest ook de Franse import Frisson du Coeur voor laten gaan. Wederom was er een dubbel succes voor de Nederlandse kampioenspikeur Manus Bouw huis. Eerst bracht hij met Rik .Fortuna de supertrio-draverij op zijn naam voor Okelli en Podo du Bois. Nog geen half uur la ter stuurde hij Prins Alkestis als eerste over de eindstreep. Met favoriet Riekie V moest hij ge noegen nemen met een tweede plaats in de Valmikiprijs achter Peter Koppejan met Paranimf. PARIJS De autosportwereld, en speciaal de Formule I, wacht nieuwe moeilijkheden. Als ant woord op de eis voor meer on afhankelijkheid ten opzichte van het Grand Prix-circus van de internationale bond, werd in Pa rijs een nieuwe bond opgericht, met de naam „Internationale au tosportfederatie" (FISA). Basis van de nieuwe bond is de hui dige sportcommissie van de we reldautosportbond (FIA). Voorzif ter is de omstreden fransman Jean-Marie Balestre. Met name tegen diens persoon en autori taire handelingen kwamen de laatste tijd Formule l-coureurs en managers in opstand. Bales tre en zijn nieuwe bond richten zich vooral op een tuchtcorn- missie. Daarmee wil Balestre in vloed uitbreiden. MUNCHEN Het toernooi om het wereldkampioenschap bas ketbal voor dames, dat van 29 april tot 13 mei in Seoel wordt gehouden, is sterk gedevalueerd door de afzeggingen van titel verdediger Sovjet-Unie, Bulgari je, de Volksrepubliek China, Joegoslavië en Tsjechoslowakije. Twaalf landen, waaronder Ne derland. maken nu in drie voor- rondegroepen uit wie zich plaatst voor de finalegroep met zes landen plus het geplaatste team van de Verenigde Staten. Het resultaat van de zaterdag in München gehouden loting was dat Nederland in groep A werd ingedeeld met Canada, Korea en Bolivia.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13