ANVOERDER WIM JANSEN: GEBREK AAN TOPKWALITEIT ieschokte Zwartkruis: „We hebben norme klappen opgelopen" Ijmmentaren Italiaanse pers ANJE LMT BONDSCOACH IN DE STEEK Vitale plaatsen onderbezet MAANDAG 26 FEBRUAR11979 OMEDe Italiaanse kran- jn in hun commentaren i voetbalwedstrijd Italië— rland bepaald niet jui- dvan toon. Het Romeinse Italiaanse elftal heeft een e en gave overwining be- De Nederlanders werden eld ingestuurd, terwijl 5 e beste spelers ontbra- speelden inderdaad beneden hun normale niveau, terwijl ook hun vorm en condi tie hadden geleden onder de lange pauze tijdens de voetbal competitieals gevolg van het slechte weer. Het is daarom zonder meer overdreven om te spreken overeen revanche voor Buenos Aires. De Paese Sera schrijft iro nisch, dat Bearzot blij is met de overwinning op het „zoge naamde" Nederlands elftal. „Het Italiaanse elftal van Bear- zot heefteen elftal verslagen dat zich Nederlands noemt, Nederlandse oranje-truien draagt en zelfs uit Nederlandse spelers bestaat. Maar dat niets, helemaal niets heeft laten zien van de fameuze vice-wereld- kampioen. De Italiaanse over winning, die volmaakt was en verdiend, heeft het San Siro- stadion laten jub'len. Wat een feest! Maar het valt niet te loochenen dat Nederland een volkomen andere ploeg in het veld stuurde en dat gisteren ons elftal de benen heeft ge broken van een dode". II Giomo uit Milaan noteert uit de mond van trainer Zwart kruis dat het Nederlands elftal in de eerste helft leek te be staan uit houten poppen. Zwartkruis is echter van me ning dat zijn elftal, zodra het weer compleet is, opnieuw tot de finale van de komende Eu ropese voetbalkampioenschap pen kan doordringen, „mis schien tegèn Italië". II Tempo: „De Nederlandse ploeg speelt volgens waarde volle schema 's, maar doet dat altijd in samenhang met zijn atletische krachten die onder normale omstandigheden in drukwekkend zijn. Vandaag heeft de ploeg de prijs voor de absentie betaald: Het is in derdaad niet eenvoudig om mensen van internationaal ka- biberals een Neeskens, Geels, Haan en bovenal als een Krol of Rensenbrink te vervangen. Ook de lange gedwongen rust periode heeft de Nederlanders De sportkrant Corriere Sportivo herinnert eraan dat Italië moet teruggaan tot Driekoningen 1960 vooreen 3—0 overwin ning, namelijk op Zwitserland. Nederland moet voor een ver lies meteen verschil van drie doelpunten teruggaan tot 1975, toen het in Polen met 14 verloor. AAN De Oran- ilanten verscholen achter goedko- i excursies. Zelfkri- viel nauwelijks jj bespeuren. Alleen Jansen en Jan Jers, uitgerekend enige twee disci- yen van bonds- aeh Jan Zwartkruis een voldoende gorden in het San i-stadion, bena den de nederlaag ien de Italianen rliik. Aanvoerder Wim Jansen, ook tegen Italië weer een toon beeld van rust en betrouw baarheid: „Natuurlijk valt het mee, ruim twee maanden geen voetbal. Maar daar is dit verlies niet mee verklaard. Het heeft ongetwijfeld meege speeld, maar de echte oorza ken liggen dieper. Je moet het zoeken in een gebrek aan topkwaliteit. Het afscheid van Johan Cruyff konden we nog' net opvangen, maar voor mannen als Krol, Neeskens en Rensenbrink staan geen nieuwe jongens klaar. We moeten echt oppassen, want voor je er erg in hebt zijn we behoorlijk van de top weggeg leden". Een nuchtere en eerlijke be nadering van Wim Jansen, die met deze opmerkingen be doelt te zeggen dat de toe komst van Oranje er somber uitziet. „Krol en Rensenbrink zijn er de volgende keer mis schien weer bij", aldus Jan sen, „Dan is meteen een stuk routine en topklasse terug. We moeten alleen niet de fout maken om te denken dat we een dermate brede top heb ben, dat we maar eindeloos spelers kunnen blijven ver vangen zonder aan prestatie in te boeten. Talent is er ge noeg, maar dat moet eerst rij pen. En dat moet wel gebeu ren in een omgeving waar en kele rustpunten rondlopen. Het wereldteam van de w.k. in Duitsland heeft geleerd dat een juiste verhouding tussen jonge en oudere spelers ook succes kan brengen. Als er tenminste keihard gewerkt wordt en ook daar ontbrak het nu tegen Italië aan". Ook Jan Peters wilde de ont hutsende vertoning tegen de Italianen niet goed praten door de slechte weersomstan digheden in Nederland ten to nele te voeren. „Winnen we hier, dan hoor je niemand meer over die winterperiode", meent Peters. „Het zijn slechts uitvluchten. We heb ben gewoon slecht gespeeld. Er was helemaal geen organi satie. Verklaringen kan ik niet geven, want we hebben in de voorbereiding best hard en serieus gewerkt. Het feit ligt er dat we beroerd gevoet bald hebben. We moeten ook 'ijcfcierto Bettega op het punt Italië aan de leiding te helpen. Er volgden in de eerste helft nog twee treffers namen de Italianen gas terug. zo eerlijk zijn om dat toe te geven". Excuses Jansen en Peters waren zo'n beetje de enigen die durfden toe te geven dat Oranje ui termate slecht gepresteerd had in Italië. De rest Van de selectie beaamde weliswaar dat het niet vlekkeloos was, maar meldde in één adem dat het gebrek aan wedstrij dritme daar de oorzaak van was. De PSVer Adri van Kraay, als opvolger van Ruud Krol definitief door de mand ge vallen: „De ploeg had geen ritme". Zijn clubgenoot Ernie Brandts, een van de zwak- sten: „Ik had geen balgevoel. Tien weken geen echte wed strijden breekt je op. Dat is nu bewezen. Normaal gespro ken gaan we hier nooit zo af". Debutant Huub Stevens, na de rust ingevallen voor clubmakker Brandts: „het was vervelend om zo z'n de buut te maken. De ploeg draaide helemaal niet. Ik hoop nog eens een kans te krijgen, maar dan in een ploeg die lekker in het wed strijdritme zit". Kees Kist viel nauwelijks op. De AZ-speler ging volkomen kopje onder in de strijd, waardoor vooralsnog niet be wezen is, dat Kist in het Ne derlands elftal thuishoort. „Er lijkt wel een vloek te rusten op mijn interlands", mopper de Kist. „Altijd is er wat. Nu moest ik weer spelen in een elftal dat verschrikkelijk ma tig was. Ik heb ook zwak ge voetbald maar vergeet niet dat ik nauwelijks aanspeelba re ballen kreeg. Daarom zak te ik steeds verder weg uit de spits, maar ook net achter de vuurlinie werd ik nauwelijks aangespeeld. Maar wat wil je ook indien je bijna zonder vleugels speelt". Wereldklasse Eensgezind was de ploeg met het oordeel over het spel van de Italianen. Jan Poortvliet: „Even sterk als in Argenti nië. Een voorhoede met Cau- sio, Rossi en Bettega is er een van wereldklasse. Ik had het tenminste knap lastig". Willy van de Kerkhoff: „Italië speelde geniepig, maar wel erg knap. Deze ploeg kan vol gend jaar voor eigen publiek bij het Europees landenkam- pioenschap ver komen". Broer Rene Kaakte in op de geniepigheid van de Italianen. „Ik heb mezelf ook allerminst als een heer gedragen", gaf hij toe, „maar het is allemaal wel begonnen met Gentile. Wat een viezerik. Stom van mij natuurlijk om in te gaan op zijn provocaties, maar je bent nu eenmaal extra ge prikkeld als het niet goed loopt. Dan doe je dingen die je beter kunt laten". Zijn kersverse clubgenoot 'Piet Wildschut was het daar roerend mee eens. De met geel bestrafte beschermengel van Zwartkruis: „Dat geel was terecht. Niet goed te pra ten, maar wel te begrijpen. Ik vond het gewoon vervelend dat we zo werden wegges peeld. Daarom reageerde ik vaak zo fanatiek, want hoe wel iedereen zich nu groot probeert te houden vindt na tuurlijk niemand het leuk dat we weer verloren hebben". Rob Hartog Kees Kist (midden) probeerde het wel steeds maar kwam toch weinig in het duel voor. Hij kon er wel enige excuses voor opnoemen maar verheelde niet: ,,lk heb slecht gespeeld". iaraapachtig groot en probeerde de sltu- zaj0,f8 n09 af te doen met schort#. woiNn eenmaal geen kampioenen lot om vriendschappelijke wedstrij- gaat". Maar de bondscoach van i lachte erbij als de bekende boor lespljn. Hot beschamende partijtjo il tegen de Italianen had hem pijn in, meer dan hij aanvankelijk wilde inen. Pas later ventileerde Zwart- zljn boosheid en stak toon rilot onder stoelen of banken dat hij jepakt voelde door zijn selectie. Do ^^jeklanten hadden hem In zijn hemd staan en do coach voor de leve- irs van spelers belachelijk ge- ïwartkruis houdt niet van afgaan, .ar dat hij al een maand geleden De Brde om de interland tegen Italië ;t m3e agenda te schrappen, toen dat ikte, bepleitte hij een vervroegd ver- iaar Italië, wat pas na erg veel chrik- omgehonoreerd werd. - rdt "'aan '1ee't Zwartkruis serieus ben M met z''n manschappen, zonder te en omdat hij wist, dat een lawine het nadeel tegen de Italianen, maar een afgang zoals nu had het nooit mogen* worden. Dat neem ik deze groep kwalijk. Namen noem ik niet. Dat kunnen we be ter in Zeist uitvechten. Maar over deze interland zal echt nog wel eens gespro ken worden, verzeker ik je". Die woorden vormden een schril contrast met de opmerkingen die Zwartkruis met een na de interland in Milaan maakte. Hij zong toen mee in het koor van spelers die om het hards riep, dat de lange stil stand van de Nederlandse competitie de oorzaak was geweest van het falen. Zwartkruis: „Natuurlijk heeft dat meege speeld. Twee dagen extra is nog tekort geweest. Zonder die twee dagen was de ramp helemaal niet te overzien geweest. Deze wedstrijd heeft getoond, dat ik ge lijk had toen ik pleitte voor het afzeggen van de interland. Nederland heeft te veel prestige verloren. Voor de voetbalwereld telt slechts de nederlaag van 30. Dat gevoegd bij het verlies in december te gen West-Duitsland betekent dat we in wee maanden tijd enorme klappen heb- Gefaald eier®ritiek op zijn hoofd neer zou dalen necn hij uit Italië terug zou keren met' seerde spelers. Zo goed en zo> het ging prepareerde Zwartkruis 3eg op de confrontatie met de Ita- en kreeg zelfs hoop op een rede- 201 sultaat toen hij bespreurde dat de e weer zin had in een potje voet- n Pe aar de selectie liet Zwartkruis in de Slechts Wim Jansen, Jan Poortvliet ia dh Peters kan geen gebrek aan inzet jlanoen worden, de rest van het team 1 eIle ongeïnteresseerd rond op de vooijat van het fraaie San Siro-stadion. 'ndscoach later, toen hij begreep niet langer verstoppertje kon spe- k ben teleurgesteld. Diep teleurges- felfs. Natuurlijk waren we zwaar in Het Nederlands elftal leverde een wan- prestatlo in Milaan. Zelf# Indien In rulmo mate ingecalculeerd wordt dat de spe ler# te weinig wedstrijdritme hadden, moet worden gesteld dat de manschap pon van Zwartkruis In alle opzichten hebben gefaald. Zelfs werklust viel niet te bespeuren en dat mag toch als eer ste worden geëist van oen groep, die als goed betaalde voetbalprofs door hot leven gaat. Nog schokkender dan het ontbreken van inzet was echter het niveau van de Ne derlandse acties. Geen combinatie lukte,, geen dieptepass kwam ooit op de goede plaats terecht, geen solo leverde meer dan een mannetje winst op, en zelfs breedtepasses bereikten in meer dan vijf- Jan Zwartkruis: „Ik heb geen enkele lijn in ons spel kunnen ontdekken". ig procent van de gevallen hun doel niet. Zwartkruis: „Dat heeft me nog het meest teleurgesteld. Eigenlijk nog een te zwak woord. Ontluisterd is beter. Het Neder landse voetbal heeft naam gemaakt door de collectiviteit en de bewegingslust van de spelers. Dat was er tegen Italië niet bij. Ik heb geen enkele lijn in het spel kunnen ontdekken. En dat juist stemt me somber. Tien weken niet voetballen geeft een trainingsachterstand, maar de vaste patronen kunnen in die periode nooit verloren gaan. Daarom heeft deze wed strijd me geschokt". Prestige Italië beschouwde de Interland niet als een trainingspartijtje. Al vanaf het begin werd duidelijk dat Italië over de rug van Nederland prestige wilde herwinnen. Met het team dat Bearzot het veld Instuurdo, was dat tegen het lamlendig spelende Oranje niet moeilijk. Causlo, Rossl en Rettega draaiden de Nederlandse defen sie, mot het centrale verdedigingsduo Brandts-Van Kraay als absoluut diepte punt van de ploeg, dol. En ook op hot middenveld werd Oranje volledig ovor- klast Antognoni en Tardelli hadden geen kind aan het Nederlandse midden rif, waarin alleen Jan Peters zo nu en dan in positieve zin opviel. Een serieus gevecht werd het zelden. Daar was Italië te sterk voor. Onthutsend was het om te zien hoe simpel Oranje opzij werd gezet. Snelle doelpunten van Begetta en Rossie (uit een ten onrechte toegekende strafschop na een overtreding van Brandts) onderstreepten het enorme klasseverschil. Oranje stelde er niets te genover. Slechts wat opgeklopte schop- partijen, met name van Renè van de Kerkhof, die als een wildeman tekeer ging in zijn tweegevecht met Gentile. In positieve zin viel er echter niets te be speuren. Ook niet van Kees Kist, de ver loren zoon die niet duidelijk kon maken waarom Zwartkruis hem terug wilde heb ben in zijn selectie. Juweeltje Slechts van de Italianen viel er wat te genieten. Het derde doelpunt bijvoor beeld was een juweeltje, gescoord door Tardelli, nadat Begetta de Nederlandse defensie schitterend had misleid na een voorzet van Cabrini. Er waren echter meer momenten van Italiaanse schoon heid. Reddingen van Piet Schrijvers en persoonlijk falen van Paolo Rossi voor kwamen echter dat Oranje verder werd vernederd. Het tweede bedrijf van ItaliëNederland had beter overgeslagen kunnen worden. Ook Italië zakte weg omdat de mannen van Bearzot geen inspiratie meer konden putten uit het Nederlandse spel, waar door ook zij knoeiwerk afleverden. Zwart kruis: „Laten we eerlijk zijn. Gaan de Ita lianen na de rust door, dan zou nog dui delijker aangetoond zijn dat het mis was met Oranje. Gelukkig remde Italië af, want met een verlies van 50 of 6—0 ga je helemaal af in de voetbalwereld". Die schande bleef het Nederlands elftal bespaard. Wat overbleef was echter nog kwalijk genoeg om met rood beschaamde kaken het San Siro-stadion te verlaten. Dat deed Zwartkruis dan ook. De meeste van zijn spelers vluchtten in excuses. Score: 9. Bettega 10, 19. Rossi (straf schop) 2—0, 44. Tardelli 30. Scheids rechter: Rainea. Toeschouwers: 60.000. Italië: Zoff (46. Conti); Gentile, Scirea, Collovati, Cabrini (75. Maldera); Oriali, Tardelli (75. Zaccarelli), Antognoni; Cau- sio, Rossi, Bettega. Nederland: Schrijvers; Poortvliet, Va.i Kraay, Brandts (46. Stevens), Wildschut; Jansen, Peters, Willy van de Kerkhof (70. Metgod); Rep, Kist en Renè van de Kerk hof. MILAAN Lucratieve con tracten en prestige In de In ternationale voetbalwereld. Het Nederlandse voetbal hield die twee pluspunten over aan het zilver van West-Duitsland en van Ar gentinië. De vraag Is alleen hoe lang de KNVB nog kan rekenen op vette contracten voor interlands zoals die te- I en Italië en hoe lang het Nederlandse voetbal nog door de rest van de wereld als toonaangevend zal wor den beschouwd. Twee vragen die centraal staan na het onthutsende vedie3 van het Nederlandse elftal In Milaan. Een neder laag die niet als een Inci dent mag worden gezien en beslist niet alleen toege schreven mag worden aan de barre winter. Waardoor voetbal al meer dan twee maanden onmogelijk Is. Het gaat mis met het Neder landse voetbal. De zwakke prestaties van de vier clubs die ons land in de diverse Europese bekertoernooien vertegenwoordigden, vormden al een vingerwijzing. De in terland tegen Duitsland in december en tegen Italië, za terdag in Milaan, onder streepten het nog eens. Ook de kwalificatieduels tegen IJs land, Zwitserland en Oost- Du itsland, waren ondanks de triomfen, niet vlekkeloos. Volgend jaar staat het Euro pees landenkampioenschap op het programma, twee jaar later het wereldkampioen schap in Spanje. Twee eve nementen waar Nederland op grond van de prestaties in de afgelopen zes jaar niet mag ontbreken. Helaas dreigt het echter de verkeerde kant op te gaan. Italië (1980) en Spanje (1982) zijn nog ver weg voor Oranje, de drie overwinningen in het kwalifi catietoernooi voor Italië en de uitbreiding van het deel nemersveld aan het evene ment in Spanje ten spijt. Het Nederlandse voetbal heeft jaren geteerd op grote vedetten. De as van het elftal (doelman, laatste man, spel- bepalende middenvelder en centrumspits) was op ten minste drie van de vier plaat sen bezet door spelers van absolute wereldklasse. Vanüit die positie veroverde Oranje de wereld. Slechts twee van de vier vita le plaatsen kunnen voorlopig op niveau worden bezet: doelman Schrijvers en laatste man Krol. De andere twee posten leveren problemen op. Spelbepalende middenvelders zijn er nauwelijks meer. Een somber perspectief. Jan Zwartkruis heeft dat ingezien. Hij introduceerde het werk- voetbal als compensatie voor het gebrek aan topkwaliteit. Werkvoetbal alleen is echter niet genoeg. De serie inter lands na Argentinië heeft dat onderschreven. En als de werklust, de basis van dit soort voetbal, ook nog eens wegvalt, zoals tegen Italië ge beurde, blijft er weinig over van het Nederlandse voetbal. Die neergaande prestatiecur ve moet worden gestopt door de jeugd, te lang een onder geschoven kindje omdat er door het vele toptalent toch geen ruimte was voor door stroming. Vanaf heden en Zwartkruis is daar al aan be gonnen, moet dat verande ren. Jong Oranje moet als volwaardig beschouwd en be handeld worden. Daar moet de basis gelegd worden voor het rijpen van nieuwe talen ten, als Valkeen Metgod. Rob Hartog

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11