Weinig actie mogelijk egen Arabische boycot fieidóeSomo/nt Zes maanden cel voor „sneeuwpiraterij Abortusvoorstel in strijd met CD A-program Rijkspolitie krijgt vijf arrestatieteams Exportbeleid Urenco DEMONSTRANT BESCHADIGT AUTO MINISTER PAIS Belasting levert 1,2 miljard minder op (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de belastingsontvangsten over 1978 heeft zich een tegenvaller voorge daan van 1,7 miljard gulden. Doordat er echter ook een vertraging is in een deel van de begrote uitgaven komt deze aanzienlijke tegenvaller niet direct duidelijk in het finan cieringstekort tot uiting. Uit een nota van minister Andriessen (Fi nanciën), die gisteren de goedkeuring kreeg van het kabinet, blijkt dat over 1978 de voorlopige rekening en finacieringstekort vertoont van 9,3 miljard gulden. In de ont- werp-begroting was uitgegaan van 10,2 mil jard. Bij de belastingontvangsten kwam er 450 miljoen minder aan inkomstenbelasting bin nen dan was begroot. De loonbelasting viel 400 miljoen tegen en de vennootschapsbelas ting leverde 500 miljoen minder op dan aan vankelijk was gedacht. ZATERDAG 24 FEBRUAR11979 PAGINA 7 De Tweede Kamer heeft deze week ingestemd met de bouw van een ultra-centrifugefabriek in het Westduitse Gronau. Morrend heeft de kamer zich erbij neergelegd dat de eerder voorgenomen koppel-onderhandelingen met West-Duitsland op niets zijn uitgelopen. Nu Neder land al met de bouw in Gronau heeft ingestemd, moet nog worden begonnen met de onderhandelingen over het exportbeleid van Urenco, dus over de vraag of het veto-recht dat ook Nederland heeft over voorgenomen export van verrijkt uranium, ook voor de toekomst blijft gehandhaafd. 'De Tweede Kamer heeft in een motie minimum-voor waarden vastgelegd voor de onderhandelingen over het exportbeleid, die over twee weken beginnen. Die voor waarden gaan vrij ver. Een levering van kernbrandstof aan bijvoorbeeld een land als Brazilië zou met die voorwaarden volstrekt onmogelijk zijn. En daarmee heeft de Tweede Kamer in feite achteraf in unanimi teit nog wel toegegeven dat, indien Nederland niet door de partnerlanden voor het blok gezet was, vorig jaar met de omstreden levering aan Brazilië nooit inge stemd zou zijn. De door de Kamer geformuleerde minima voor de ko mende onderhandelingen over het exportbeleid van Urenco zijn' belangrijk voor de beantwoording van de uiteindelijke vraag, of Nederland met blijvende deelne ming in het ultra-centrifugeproject echte invloed heeft en houdt op het kernbeleid in de wereld. Het kabinet dient die minima serieus als uitgangspunt voor de on derhandelingen mee te nemen. Het kan niet straks la- koniek bij de Tweede Kamer terugkeren met de mede deling: We hebben het geprobeerd, maar het is niet ge lukt, en dus zijn we maar met minder akkoord gegaan. Als dat gebeurt is echt het moment gekomen om verde re deelname in Urenco ten principale aan de orde te stellen. ïer mensen ;wond bij lA-explosie 0VIL - (upi/ap) Bij een losie in een warenhuis in (vil, een stad ten Zuid- ten van Londen zijn gis- middag vier mensen ge lid geraakt, waarvan een stig. Het Ierse Repblikein- Leger, die de afgelopen ien onder meer in Londen r voor aanslagen zorgde, t ook nu de verantwoor- jkheid opgeëist voor de e. drie uur werd de eerste gehoord, anderhalf uur r volgde een tweede. Yeo- is een belangrijke markt- met in totaal 20.000 in- ÜERRILLA OEGANDA l-ES-SALAAM (Reuter) zenden Oegandese guerril- rijders die het bewind president Idi Am in om willen werpen, rukken op de Zuidoegandese garni- isstad Masaka, zo is van djde van de guerrillastrij- in Dar-Es-Salaam verno- indere delen van Oeganda en de rebellen hun sabota ges opvoeren. De guerril- enheden die Masaka nade- bestaan uit muitende Oe- ADSCDdese soldaten en rond 0 man die trouw zijn aan afgezette Oegandese presi- Milton Obote. Ze zijn erust met tanks ën artille- Van diplomatieke zijde in robi was eerder vernomen incru Tanzaniaanse troepen op- ^ken naar Masaka en Mba- i, een andere stad in het ;n van Oeganda. atwijk i houdende dooi, met later 'laktew gelijk regen. Weersvooruit- canaal iten in cijfers: aantal uren 'ozen 1 tot 6; min. temp. om- gg eks 0 graden; max. temp. weeks 5 graden; kans op droge periode van minstens iilaqen lur,95 procent; kans op een lorurei droog etmaal 80 procent. W Mr Max Neer- chrifti k DC te.» Deze zomer geen tv op zondagmiddag HILVERSUM Van 1 april tot 1 oktober zullen er op zondagmiddag geen televisie uitzendingen zijn. Dat heeft het NOS-bestuur besloten. Sinds 15 november van het vorig jaar worden er op de zondagmiddag televisiepro gramma's uitgezonden omdat Veronica toen zendtijduitbrei ding kreeg die voorlopig op de zondagmiddag terecht kwam. Op 1 april krijgt Ver onica evenals de andere om roepen een vaste uitzenda- vond waarmee zij van de zon dagmiddag verdwijnt. Per 1 oktober zullen de grote omroeporganisaties op zon dagmiddag programma's gaan uitzenden. Dertig miljoen voor plaatsing langdurig werklozen DEN HAAG Minister Al- beda van sociale zaken heeft gelden beschikbaar gesteld voor een regeling die er toe kan bijdragen dat het aantal werklozen die langer dan een jaar bij het arbeidsbureau staan ingeschreven, enigerma te wordt teruggedrongen. Voor deze regeling tot plaat sing van langdurig werklozen is voor het eerste half jaar van 1979 30 miljoen beschik baar, waarmee een 1200 werklozen een kans kan wor den geboden om weer aan het arbeidsproces deel te ne men. De nieuwe regeling opent de mogelijkheid, aan een werkge ver die in overleg met de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau een werkloze in dienst neemt, die reeds langer dan een jaar als werk zoekende staat ingeschreven, onder bepaalde voorwaarden een tegemoetkoming in de loonkosten te geven die veel hoger is dan de tot nog toe gebruikelijke. De tegemoetko ming wordt gegeven over ten hoogste 12 maanden en be draagt 75 procent van de loonkosten. Hartpatiënten overwegen nieuwe luchtbrug DORDRECHT De Henk Fievetvereniging, de nieuwe hartpatiëntenvereniging, heeft plannen klaar om de hart- luchtbrug naar München op te voeren tot 800 patiënten per jaar. Als staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezond heid niet binnen twee maan den positief besluit over steun aan de bouwplannen voor het Hilversumse zieken huis De Zonnestraal, worden de plannen, die deels door de vorig jaar overleden Fievet zelf zijn opgesteld, uitge voerd. In De Zonnestraal kunnen jaarlijks duizend operaties worden verricht. De vereni ging heeft de staatssecretaris geschreven uitstel absurd te vinden, omdat Nederlanders daardoor naar het buitenland moeten, terwijl er in eigen land mogelijkheden genoeg kunnen zijn om aan dé vraag tegemoet te komen. NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT jEEUW ARDEN De ,eeuwarder politie- echter mr. P. J. M. truckman heeft gis- ermorgen tijdens •en snelrecht-zitting wee Friezen veroor deeld tot zes maan- len gevangenisstraf. politierechter ichtte hen schuldig ian diefstallen uit auto's die vorige week tijdens de sneeuwstormen wa ren ingesneeuwd. „U bent de eersten die terecht moeten staan voor sneeuwpi raterij", aldus sprak mr. Bruckman tot verdachten, de 18-ja rige Benno N. uit Sheek en de 19-jarige Abe A.W. uit Schar- negoutum. De politie rechter was hard in zijn oordeel: „Het zijn de meest walge lijke feiten die men zich kan voorstellen en die sinds 1953 bij de watersnood in Zeeland niet meer zijn voorgekomen. Ook toen waren er lieden die hun mede mensen onder benar de omstandigheden beroofden". De officier van justi tie, mr. J. van der Vinne, zei over de handelwijze van de verdachten: „Wan neer iedereen elkaar helpt in barre situa ties presteren deze heren het omgekeer de te doen door op ,de meest schandalige wijze ingesneeuwde automobilisten te be roven". Mr. Van der Vinne eiste tegen bei de verdachten zes weken gevangenis straf. Hij vond dat voldoende afschrik wekkend. De politie rechter was dat niet met hem eens en ver oordeelde beide kna pen tot zes maanden De beide jongens hadden de diefstallen in en door geheel Friesland gepleegd. Op een nacht waren ze er op uit getrok ken. Vooral benzine had hun aandacht. De raadsman van beide verdachten, mr. R. Smit, zei ook ge schokt te zijn ge weest toen hij de diefstalberichten in ae krant las. Hij hield de rechtbank echter voor dat men bij justitie de zaak niet moest „opbla zen". Hij vroeg zich af of er nog wel vol doende ruimte was overgebleven voor een evenwichtige be oordeling en veroor deling. Hannie van Leeuwen: in onze parlementaire redactie) N HAAG „Maatregelen tegen Arabische boycot zijn maar op ierkte schaal mogelijk. Voor zo de gevolgen van deze boycot reuk maken op de Nederlandse htsorde zal de regering zich irtegen naar de mate van het gelijke teweer stellen. Het ver den van de zogenaamde negatie- goederenverklaringen (de verze- ing dat geleverde producten ts met Israël te maken hebben) i niet strijdig met de Nederland se wet en kunnen daarom niet ver boden worden". Dat stelde premier Van Agt gistergavond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad waarin het recente rapport van de Kamer commissie Van der Bergh naar aanleiding van de Arabische boycot en haar gevolgen besproken is. Acties tegen de boycot zouden volgens Van Agt vermoedelijk ook geen ef fect hebben omdat deze onmiddellijk vervan gen zullen worden door positieve verklarin gen waaruit blijkt uit welke landen het pro duct dan wel komt. Het kabinet kan echter beslist geen vrede hebben met de niet-jood verklaringen omdat die volstrekt strijdig zijn met de Nederlandse anti-discriminatiewetgeving. Premier Van Agt „ONS KONINGSHUIS" WEER VERSCHENEN VOORBURG Het blad „Ons Koningshuis" is terug bij de lezer. In het eerste nummer zijn talrijke reacties opgenomen van enthousiaste lezers. „Ik ben wel 85 maar ik waag het nog een jaartje", schrijft zelfs een hoogbejaarde lezeres. Hoofdredacteur-uitgever is Richërd Kaan, die nadat zijn blad door de vorige uitgever („Zonder overleg en inspraak") was opgeheven, nu via een eigen uitgeverij „Ons Koningshuis uitbrengt". Op de voorpagina van het eerste nummer Koningin Juliana die enige tijd geleden in New York op bezoek was bij dochter Christina en kleinzoon. Bernardo (copyright Ons Koningshuis) DEN HAAG Hannie van Leeuwen, voor malig CDA-kamerlid voor de ARP, noemt het abortuswetsontwerp van de ministers Ginjaar en De Ruiter in strijd met het CDA-program- ma. „De CDA-fractie mag niet opzij gaan voor de eventuele consequenties, die het ka binet aan aangenomen amendementen ver bindt". Dit schrijft Van Leeuwen deze week in „Het Centraal Weekblad voor de Gerefor meerde Kerken". Het CDA-programma „Niet bij brood alleen" stelt dat het menselijk leven - een gave van God - „publieke rechtsbescherming" geboden dient te worden. In het nieuwe ontwerp wordt dit standpunt losgelaten, aldus Van Leeuwen. Van Leeuwen noemt het argument, dat het nu gaat tussen een slechte en een nog slechtere wetgeving, „een drogreden". Een fundamentele koerswijziging had dan ook vóór de verkiezin gen aangekondigd moeten worden. „De kie zers mogen derhalve nu verwachten, dat de gekozenen - in casu de CDA-fractie - het CDA-programma terzake trouw blijven". Ds. Abma (SGP) zei vanmorgen: „De weg waarlangs het CDA de abortus provocatus meent te moeten régelen, is een weg die berg afwaarts gaat. Het meest wrange eraan is dat juist eventuele tegenstanders, behorend tot een voorstemmend CDA, het sterkst de abor tus bevorderen". Dominee Abma, sprak op de algemene jaarvergadering van de SGP in Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na de gemeentepolitie krijgt nu ook de Rijkspolitie de beschikking over vijf arrestatieteams. De speciaal voor dit doel opgeleide politiemensen zullen worden ingezet bij arrestaties waar gewapend verzet kan worden vermoed. Ook kunnen de teams worden ingezet bij speciale beveiligingsop drachten. In uitzonderlijke gevallen kunnen de arrestatieteams de beschikking krijgen over automatische vuurwapens. Voor dat laatste is echter steeds toestemming nodig van de minister van justitie. In het georganiseerd overleg politie-ambtena- renzaken afdeling Rijkspolitie is gisteren volle dige overeenstemming bereikt over de taak en organisatie van de vijf teams. Minister De Ruiter zal binnenkort een instructie opstellen »voor de algemeen inspecteur van het korps Rijkspolitie. Ongeveer honderd agenten zullen worden ge traind voor het werk in de teams. Twee van de teams zijn echter al in opbouw, zo heeft het ministerie bevestigd. Binnen drie jaar moet de training voor de overige drie zijn af gerond. Eiffeltoren bezet door staalstakers PARIJS (DPA) - Ongeveer 200 Fran se staalarbelders uit de door massaont slagen zwaar getrof fen stad Longwy hebben gisteren In een geweldloze ac tie de Eiffeltoren in Parijs bezet Gelijkertijd voerden in Parijs de minister voor industrie, André Giraud, en vertegen woordigers van de betrokken bonden een gesprek dat als mogelijk beslissend wordt beschouwd, over de toekomst van de staalindustrie en de beschikbare arbeidsplaatsen. DEN HAAG De zichzelf onderwijsdes kundige noemende 40-jarige Amsterdammer Siebe S., heeft gisteravond met zijn demon stratiebord een deuk geslagen in de dien stauto van minister Pais. Deze kwam niets vermoedend, na het wekelijks overleg het Catshuis uit, toen hij een demonstatie op zijn weg vond van mensen die het met zijn beleid oneens zijn. De Amsterdammer kon bij het vertrek van de minister zijn woede niet meer beteugelen en sloeg erop los, waarbij lichte schade ontstond. Een ter plaatse aanwezige agent hield de man aan. Nadat deze had beloofd de schade aan het ministeriële voertuig te vergoeden, werd hij op vrije voeten gesteld. kondigde aan dat nader bezien zal worden of deze wetgeving voldoende is om dergelijke discriminatoire verklaringen te bestrijden. Uitgeverij Wolters-Noordhoff in Groningen is overigens aan het bekijken of de omschrij vingen van het begrip „jood" in het Neder landse woordenboek Koenen-Drewes gewij zigd kunnen worden. Een van de aanleidin gen hiertoe is een brief van minister Pais van Onderwijs. Een woordvoerder van de uitgeverij vertelde dat het gaat om samen stellingen, waarin het woord jood voorkomt, bijvoorbeeld jodenbaard, jodenfooi en een kromme jodenneus. De woordvoeder zei ech ter wel dat de redactie van Koenen-Drewes uitgaat van het zg. objectieve beginsel. Dat wil zeggen dat zij alleen registreert, zonder daar zelf een waarde-oordeel aan te verbin- Op het dak van de basiliek op het Piazza St. Marco in Venetië zijn gisteren kopieën geplaatst van twee eeuwenoude bronzen paarden. De originelen, die in 1204 vanuit Constantinopel naar Venetië werden over gebracht, móesten worden weggehaald, nadat een on derzoek had uitgewezen dat de luchtvervuiling in het toch autoloze Venetië een te grote dreiging voor de beelden betekende. De beelden zullen na restauratie in een museum worden ondergebracht. Prinses krijgt zelfde recht op troon als prins (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een Neder landse prinses krijgt in het vervolg evenveel recht op de troon als een prins. Dit staat in een voorstel tot herziening van de grondwet, dat giste ren door de ministerraad is goedgekeurd. Premier Van Agt liet op zijn wekelijkse persconferentie doorschemeren, dat deze wij ziging te maken heeft met het streven naar emancipatie van de vrouw. Tot nu toe was het zo, dat een zoon van de ko- ning(in) of één van diens (haar) erfgenamen voorrang genoot bij troonsopvolging, ook al was hij jonger dan een vrouwelijke pretendent Dit is de „eerlijkheidskist", te vinden op het Londense vliegveld Heathrow. Door de staking van 300.000 Britse ambtenaren worden ook de douanediensten niet vervuld. Aan de eerlijke reizigers is nu gevraagd hun aagifte in te vullen op een formulier en deze in het kistje te stoppen. En eerlijk is eerlijk:' er werd veel gebruik van gemaakt. imHiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii EERLIJK

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7