Rijnlandse Molenstichting ontfermde zich over geruïneerde watermolen Elisabeth Noordwijkerhout krijgt gekleurde plattegrond touvier Brenda werd gevonden )p vliegbasis Valkenburg hond zoekt; huis LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 FEBRUAR11979 PAGINA 5 nder De gemeente Noordwijker hout gaat wat fleur in haar topografie aanbrengen. Niet dat dit zo vreselijk bijzonder is, want er zijn al talloze gemeenten die degenen die wegwijs willen worden in het „straten plan" bedienen met kleur- In elk geval blijft Noord wijkerhout nu niet achter. Het was even doorzetten, maar nu is het bijna zo ver: over enige tijd ver schijnt voor de eerste maal een regelrechte kleurenplat- tegrond van het bebouwde Noord wijkerhoutse grond gebied. Op het ogenblik schijnt men, in samenspel met de gemeente, de platte grond helemaal opnieuw in kaart te brengen. „Men" is in dit geval de in platte gronden gespecialiseerde uitgeversmaatschappij „Suurlands Vademecum" in Eindhoven. Suurland kan er wat van, kunnen we gevoegelijk stellen. De uitgave komt er gede gen uit te zien. Op de voorzijde van de nieuwe plattegrond wordt het ge hele grondgebied van de uitgebreide Noordwijker- houtse gemeente geprojec teerd. Ter vervolmaking zullen op de achterzijde de verschillende bebouwde kernen (want Noordwijker hout heeft zo z'n eigen ..stammen" en kleine sa menlevingen binnen één geheel gevat) vergroot wor den weergegeven. Het is heel wat, want in het zui den grenst Noordwijker hout aan „het Leidse" en aan de noordkant, bij De Zilk, aan de Haarlemse in vloedssfeer. Lijsten met straatnamen en „bijzondere gebouwen", met coördina ten aangeduid, completeren deze welkome kleuren-uit- gave. De gekleurde platte grond zal door het gemeen tebestuur worden uitgereikt aan nieuwe inwoners en wordt verder voor repre sentatieve doeleinden ge bruikt. Voorts zal iedereen die Noordwijkerhout er ge-' kleurd op wil zien staan de plattegrond kunnen verkrij gen bij de WV en de plaatselijke boekhandel. NIEUW LEVEN VOOR „STEEN DES AANSTOOTS" „KLAAS HENNEPOEL"-POLDERTJE „Help, ik zit in een molen opgesloten.Het was een kreet die jaren geleden in een fles op de Kagerplas- sen werd aangetroffen. De politie te water maakte er werk van en samen met veehouder Leo Zwetsloot (36), die aan de Haarlem- mertrekvaart in een uit hoekje van de gemeente Warmond zijn bedrijf uit oefent en de molen binnen handbereik had, trok men 10.31 erop uit. In de molen werd niemand aangetroffen. Het was een studentikoze mop, ioi dus. Maar het tekent wel een beetje het bestaan van de ronde stenen watermo len in de Klaas Hennepoel- polder, een gebiedje van 10 ha. en zowat de kleinste polder van het Hoogheem- volkï raadschap Rijnland. De j 10 molen, anno 1787, is zo'n beetje een halve ruïne ge worden, maar de stevige bakstenen resten zijn in ■B goede handen gevallen. Vo- ^Hrige week nam de Rijn- landse Molenstichting deze WÊB onaanzienlijke molen, die f voor ongeveer iedereen on- 0,1 1i bekend was, van de familie Revl Zwetsloot over. Voor de De f3 prijs van één gulden per jaar. „We hebben 'm in erfpacht gegeven, voor het geval dat de molen eens zou wegvallen, snap je, angdi want anders zou je de grond moeten terugkopen". "Pf De watermolen is op het moment het aanzien nau welijks waard. Ze staat op een „eiland" midden in het d. Ve| kale poldertje. Helemaal onttakeld en blootgesteld aan de „elementen" waar onder vooral de verniel- zichtige jeugd van de Leid se Merenwijk behoort. Vol- Haal gens de annalen heet de molen nog steeds „Elisa beth", naar een kleinkind van de vorige eigenaar, een zekere Van Garderen, die veertig jaar geleden gedele geerd commissaris van een verzekeringsmaatschappij was en in de molen een rr soort buitenverblijfje ves- tigde omdat hij z'n schaap jes vóór de oorlog al op het droge had. Op dat dro- iJicola Een glorieus beeld van „Elisabeth" uit de jaren vlak vóór de laatste wereldoorlog, met in de schaduw van de wieken nog de telgen van de Van Garderen-familie in een tuin-achtige omge ving. ge stonden ook twee stenen Leeuwen, afkomstig uit het verre Indië. Die stomme dieren sieren nu de entree van de moderne Zwetsloot boerderij. Leo Zwetsloot, die me tus sen de hazen door bege leidde naar de wrakke mo len, vertelde, dat de molen praktisch altijd in particu liere handen is geweest; „daarom weten we er zo weinig van, in feite". Een kleine dertig jaar is de mo len Elisabeth („het kan ook wel de kleindochter van een eerdere eigenaar zijn geweest, hoor; maar daar kom je niet meer achter") in het bezit geweest van de Zwetsloten. De wieken za ten er toen nog aan, in die eerste vijftiger jaren. Leo Zwetsloot: „Nog eerder heette de molen zoiets als ,,'t Poeltje", weet ik veel. We kunnen er nu eenmaal nauwelijks meer iets over terugvinden. In onze fami lie is de molen altijd als zomerhuisje verhuurd. Een kleine behuizing, maar het ging wel". Dat ,,'t ging wel", is ook maar betrekkelijk, want de Zwetsloten (Leo en z'n broer Willem) hebben er heel wat narigheid mee ge had. Die studentikoze brief is nog maar een onschuldig akkevietje. „De politie", al dus Leo Zwetsloot, „heeft er een heel boekwerk over. Het is trouwens een gekke polder hier, een polder zonder bestuur. Ik doe van alles aan die polder, samen met Willem: dijkonderhoud, het gemaal achter het huis bedienen, desnoods secreta ris spelen. Dat is nou onze Klaas Hennepoelpolder, die je met het grootste gemak kunt overzien. Je kunt bij na in één opslag alle meer koeten en tientallen hazen tellen. En je loopt de slo ten maar over die op het ogenblik alleen maar uit ijs en gele sneeuw bestaan". De molen „Elisabeth" heeft in de afgelopen tientallen jaren aan de vreemdste kostgangers onderdak ge boden. Daar had je een stel kleuterleidsters die ver kering hadden. Als er zo'n verkering werd uitgemaakt, kwam de mannelijke partij nog weieens naar de molen om de boel kort en klein te slaan. Huisbaas Zwet sloot heeft ook aardig wat studenten in de molen ge had. „Die maakten er hele- gaar een ravage van. En dan had je nog, geloof ik, een stel hasjies-gevallen. Allemaal narigheid in de molen. De laatste bewoner, die een invalide kind had, ben ik uit het gezicht kwijt. Die was opeens ver trokken en moet nu ergens in Groningen vertoeven. Maar ja, het was altijd zo ongeveer volk in het land en politie op je dak". De voorlopige levensavond van „Elisabeth" is niet zonder voetangels en klemmen ge weest. Het „zomerverblijf" van de Zwetsloots is in de laatste decennia van 'n bij na tweehonderdjarig be staan voortijdig door de „tand des tijds" aangetast. In elk géval heeft de mo len het tijdperk der vanda len achter de rug. De boel is nu dichtgespijkerd, maar „Elisabeth" oefent nog on- De vergane molen in de Klaas Hennepoelpolder, onttakeld in de winteren dagen van 1979. verminderd een aantrek kingskracht uit op jonge lieden die er vuurtjes ko men stoken en vanuit de op mistige afstand gelegen Merenwijk steeds op een levensgevaarlijke manier de spoorbaan oversteken om de vergane glorie in de Klaas Hennepoelpolder ge weld te komen aandoen. „Polderbestuurder" Leo Zwetsloot vertelde me, ten overvloedde, dat de condi tie van de molen de laatste jaren hard achteruit is ge gaan. Broer Willem zag het ook met zo meer zitten en een jaar geleden zeiden ze tegen elkaar: nou is het af gelopen. Er werden onder handelingen aangeknoopt met de Rijnlandse Molen stichting. Die resulteerden tenslotte in een overeen komst. Vorige week dins dag was het zover: de Zwetsloten zijn er vanaf. De molen „Elisabeth wordt eens weer opgeknapt, als de stichting er geld voor heeft. Willem Zwetsloot: „Onze vader kocht in '52 de molen van de gemeente. Er zat toen nog van alles en nog wat zo'n beetje aan. Een jaar later konden we de zaak opknappen voor 15.000 gulden, waarvan 10.000 gulden aan subsidie kon worden opgebracht. Het was in die tijd, dat Jan de werkman zes tien tjes per dag verdiende. Die vijfduizend gulden zagen we echt niet zitten. Op het ogenblik, nu de Rijnlandse Molenstichting de molen heeft overgenomen, moet de restauratie ongeveer twee en een halve ton gaan opbrengen. Het is nog geen voorjaar, maar de broers Zwetsloot houden hun hart vast. Want de jeugd uit de Me- rendijk staat voor niets. Er valt nauwelijks meer iets te vernielen, maar je moet de Rijnlandse Molenstich ting nu ook weer niet het gevoel geven van een soort „noodlanding". Leo Zwet sloot: „een tijdje terug had ik voor de zoveelste keer de boel dichtgespijkerd, maar evenlater was de mo len weer open". Onze foto graaf: „ja, wat wil je; dit is je reinste romantiek, zo'n vervallen molen, op mijlen afstand van de be woonde wereld. Straks komt over „Elisa beth" een zeil te hangen, een bedekte ondergang voor passagiers van de Schiphollijn die erlangs da veren. Leo Zwetsloot heeft de Molenstichting beloofd in de tussentijd er een „wakend oogje" op te hou den. En dan maar wach ten, totdat er „gelden los komen" bij de Rijnlandse Molenstichting. Laat onder wijl de boeren maar dor sen, tenminste als de dooi eenmaal goed is ingezet. Het is de bedoeling, dat „Elisabeth" eens weer wa ter gaat slaan uit de Klaas Hennepoelpolder. Of je er dan nog kunt wonen en slapen is een andere kwes tie die voorlopig nog niet ter zake dient. De rijkspoli tie te water is althans de komende tijd niet van zins nog acht te slaan op drij vende mededelingen om trent een „opgesloten zijn" in dat „kreng" van een Eli- sabeth-watermolen. *i Noord wijk wil twee scholen in Boerenburg NOORDWIJK Het gemeen tebestuur blijft optimistisch wat betreft de bouw van een tweede openbare school in Boerenburg. Dinsdag komt een voorstel aan de orde om de bestaan school aan de Van Panhuysstraat met in gang van het nieuwe school jaar in augustus te splitsen, terwijl de gemeenteraad ook twee schoolhoofden zal moe ten benoemen. In kringen van het openbaar onderwijs maakte men zich zorgen dat het op stapel staande noodwetje om in het kader van Bestek'81 de nieuwbouw van scholen af te remmen, een spaak in het wiel zal steken. Het gemeente bestuur gaat echter gewoon door; Een verzoek om een verklaring van geen bezwaar ligt gereed om naar het mi nisterie te worden gezonden en in maart zal aan de raad een krediet worden gevraagd om de tweede openbare school te bouwen. Aan de hand van nader opgestelde prognosecijfers meent het ge meentebestuur te kunnen aan tonen, dat de te bouwen school zeker vijftien jaar voor het onderwijs in Noordwijk nodig zal zijn. Zowel voor de bestaande „Witte School" als voor de nog te bouwen school zal dinsdag een hoofd worden be noemd. Als eersten op de voordracht staan de heren W. J. Frijlink en H. Brinkers, die beiden reeds geruime tijd het openbaar onderwijs te Noord- wijk dienen. Frijlink werkt al vanaf 1970 op de school en fungeert na de pensionering van de heer Crama als waar nemend hoofd. Brinkers is sinds 1973 als onderwijzer in gemeentedienst. KORTWEG LISSE In het Vormingscen trum voor Jonge Volwassenen „Qbus" aan de Lissese Ruis- hoornlaan wordt morgen een koffieconcert gegeven van twaalf tot twee uur. Speciaal thema is de ontwikkeling van de gitaar en de gitaarmuziek, Qbus is al om 11.30 uur open zodat er gelegenheid is van tevoren een kopje koffie te drinken. De toegangsprijs is 4 gulden. CJP-houders en 65- plussers betalen 2,50 gulden. WASSENAAR De achtste A. V. Holland strandloop gaat morgen om 11 uur vanaf de Wassenaarse Slag van start. Keuze bestaat uit de afstan den 2-, 4-, 8 of 12 kilometer. Inschrijfgeld 3,50. Voor perso nen jonger dan 15 jaar 2,50 gulden. OEGSTGEEST De groep „Spontaan" treedt vanavond op in „De Fuik" aan de Julia- nalaan 1 in Oegstgeest. Dit swingende gezelschap wil een ieder de gelegenheid geven mee te doen en nodigt daar om muzikanten uit hun in strument mee te nemen. Tus sendoor zal er bingo worden gespeeld, waarvan de op brengst bestemd is voor de aktie „Mensen in nood". Aan vang 20.00 uur. Entreeprijs 2,50 gulden. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. edl inda, een Bouvier van één jaar oud, de beschikking over het signalement van Brenda, en de eigenaar van de hond heeft een veel grotere kans zijn hond te rug te vinden dan anders. Toch hebben al deze activiteiten nog niet kunnen lei den tot een hereniging van hond en baas. Het is nu drie weken geleden dat Brenda werd gevonden en er moet lang zamerhand eens worden uitgekeken naar een nieuwe baas voor haar. Wat dat be treft voorziet beheerder Will Tiele weinig problemen, ondanks een paar ogenschijn lijke nadelen die bij een hond als Bren da een rol zouden kunnen spelen. Bij voorbeeld de toch wel forse afmetingen met het daaraan verbonden ren en- vliegwerk op het strand of in het bos. Het feit dat Brenda ongetwijfeld een ge- hoorzaamheidscurssus geyolgd heeft ver gemakkelijkt de omgang met de hond aanzienlijk. Brenda is perfect gehoor zaam en luister naar elk bevel. Een zwa re, dominerende stem om de hond in be dwang te houden is overbodig. Brenda heeft een bijzonder zachtmoedig karakter en ze is zeer gevoelig voor de stemmin gen van haar baas. Een merkwaardige bijzonderheid van Brenda is dat ze niet blaft. In de drie weken dat ze in het asiel verblijft heeft ze haar mond nog niet opengedaan. Of dat in de toekomst nog zal gebeuren valt zeer te betwijfelen. Een waakhond zal er dus zeker niet uit Brenda groeien, want behalve de handi cap leent haar karakter ziéh daar niet toe. Brenda is een echte gezinshond die het meest op haar gemak is bij ver trouwde mens-en. Ook kinderen komen daarvoor zeer'in aanmerking. Tegen an- Brenda blaft nooit dere huisdieren heeft ze geen bezwaar, integendeel, ze kan er zelf goed mee op schieten. Het uiterlijk van de Bouvier mag als bekend worden verondersteld. Kort stug haar, zwart van kleur met een d(P>kerbruine gloed erover. De kop^. het méést karakteristieke aan de hona, be antwoordt ook aan de verwachtingen. Kleine gecoupeerde oren en bij de ogen en de snuit langer haar. Brenda heeft ui terlijk slecht één tijdelijk, nadeeL Ze is nog erg mager. Ze is wel aan de bete rende hand, maar het duurt nog wel eni ge weken voordat ze helemaal in orde is. Eén ding blijft nog onzeker bij Brenda. Zal ze ooit nog blaffen? Maar wie zit daar nu eigenlijk op te wachten. De hond van vorige week, Pepij, heeft een nieuw thuis gevonden. Lisse is zijn woonplaats geworden. Bart Spicier

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5