I 99Be nummers, die we spelen, veranderen nog PLATE]* Concert-agenda i The Babys Van de in Amerika wonende Engelse band The Babys is alweer de derde elpee verschenen, die de titel „Head First" meekreeg. De ingeslagen muzikale weg wordt ook op deze langspeler voortgezet Dit betekent, dat de ruwe kanten, die op de tweede el pee „Broken Heart" nog hier en daar aanwezig wa ren helemaal zijn bij gewerkt. „Head first" bevat naast wat stevige rock voor al mooie rock-ballads als „Everytime I think of you" en „White lightning". Een nummer als „I was one" wordt door John Waite op voortreffelijke, indringende en overtuigende wijze ge zongen. Hij krijgt op het juiste moment vocale onder steuning van Mike Japp. De muziek van The Babys kent mooie overgangen, heeft nooit overdadige strijkers, te felle blazers of gitaarso lo's, die uit de hand lopen. Alles wordt dank zij produ cer Ron Nevison in de juis te verhouding op de plaat gezet, waardoor het iedere keer weer opwindend is om naar te luisteren. Het juiste gebruik van bijvoorbeeld een achtergrondkoortjes in „Everytime I think of you" en het acoustische gitaar spel in de mooie ballad „You (got it)" geven een ex tra dimensie aan de plaat Hoewel toetsenman Michael Corby, de groep inmiddels heeft verlaten, is het eigen geluid gebleven. (Chrysalis- /Ariola). De Dannan Liefhebbers van oorsponkelijke Ierse folk zullen zeker de muziek waarderen die de groep „De Dannan" op de tweede elpee „Selected Jigs, Reels and Songs" heeft gezet. De vijfmans-formatie heeft ori ginele volksdansm uziek (jigs en reels) gebruikt uit de verschillende streken van folk-land bij uitstek Ierland, maar wist er door andere instrumenten te gebruiken toch een eigen „gezicht" aan te geven. Aanhangers van de groep The Dubli- ners" die op de plaat vaak gepolijste klanken laten ho ren ziillen misschien in het begin wat moeten wennen aan de rauwe, dikwijls een- - tonige muziek van De Dan nan. Die eentonigheid wordt waarschijnlijk veroorzaakt door het grote aantal solo's op de elpee. De fiddle (de viool) speelt een belangrijke rol, maar ook is er fraaie, gevoelige zang te beluiste ren, waarin romantische liefdes natuurlijk centraal staan. Verder bedient de Ierse groep, die in 1975 is opgericht zich van andere originele instrumenten zoals de bodhrén (een soort tam boerijn waar met een stok op geslagen wordt), de E BA li VS snaarinstrumenten bouzouki en banjo en verder de fluit en de harmonica. Aardige bijkomstigheid is dat ach terop de hoes in het kort wat gegevens staan over de oorsprong van iedere melo die. (Decca). Steve Forbert Lange tijd heeft niemand het aange durfd om in de voetsporen van de oude meester Bob Dylan te treden. De wat vals klinkende mondharmo nica gold, zeker als deze in combinatie werd gebruikt met een akoestische gitaar, als een besmet instrument. Telkens als weer een nieu we protestzanger op de voorgrond trad, werd hij vergeleken met Bob Dylan, Armand, Boudewijn de Groot of Donovan, al naar gelang zijn afkomst. En meestal viel een vergelijking uit in het voordeel van de vorige generatie. Hoe sterk de herinnering aan deze muziek uit de zestiger jaren nog voortleeft, blijkt als men de elpee van Steve Forbert beluistert. Het is vrijwel uitgesloten om. niét aan Dylan (en alle anderen) tè denken en daaimee doet men Forbert toch onrecht aan. Op zijn debuutelpee (Alive on Arrival) laat deze 23-jarige Amerikaan horen dat hij in staat moet wor den geacht een uitstekend nummer te schrijven en er tevens een goede uitvoering van ten gehore te brengen. Steve Forbert is in de be langstelling komen te staan, toen hij in het voorpro gramma stond van onder meer de Talking Heads en John Cale, in de fameuze New Yorkse club CBGB. Zijn regelmatige optredens daar bezorgden hem een contract met de platenmaat schappij Neperor-records. De zomer van 1978 gebruik te Forbert om zijn eerste el pee op te nemen. De beste nummers op de plaat zijn ,Goin' Down To Laurel', ,Big City Cat', Grand Cen tral Station, March 18, 1977' en het lyrische Tonight I Feel So Far From Home'. De plaat werd geprodu ceerd door Steve Burgh, die tevens de lead guitar be speelt. (Neperor/Epic/C.B.S.) Sweet d'Buster Saxofo nist, zanger Bertus Borgers besloot, toen toetsenman Robert Jan Stips bekend maakte dat hij in maart Sweet d'Buster zou verla ten, dat er nog een plaat moest verschijnen waarop Stips zou meespelen. Daar er geen tijd was om in alle rust een studio-elpee te ma ken, werd er besloten dat het dan maar een live-lang- speler moest worden. Het was geen slecht idee van Borgers omdat zo gelijk ge toond zou kunnen worden, wat een voortreffelijke band Sweet d'Buster ook in de zaal is. Toch is „Gigs" niet direct een opwindende plaat te noemen. De num mers, kennen we al van de elpees „Sweet d'Buster" en „Friction" al staan er ook een drietal nog niet eerder verschijnen tracks op. Al zijn de arrangementen hier en daar wat veranderd, het is er niet echt opwindender door geworden. Het „ex traatje" dat goede live-pla ten meekrijgen, luister maar eens naar „Strangers in the night" van UFO of „Live and Dangerous" van Thin Lizzy, is op „Gigs" niet te vinden. Misschien is het een compliment, want het bete kent dat de nummers er op het podium net zo perfect uitkomen als in de studio. Het eigen geluid wordt voor een groot deel bepaald door het saxofoonspel van Bor gers, maar ook door de drummer en bassist. De groep, die de hechtste rit- mesektie van Nederland in zijn gelederen heeft, laat dit horen in het nieuwe jazz- rock nummer „Manja" waarin swingende basloop- jes van Herman Deinum en uitstekend drumwerk van Hans Lafaille. De muziek van Sweet d'Buster blijft swingen ook in het nieuwe nummer „Under City Lights". De nieuwe single „No more cricket" afkomstig .van „Gigs" is een typi sche Robert Jan Stips com positie. Hij zingt in het nummer op geheel eigen wijze en levert dynamisch pianospel terwijl Bertus Borgers met zijn lekker vet klinkende saxofoon ook uit stekend voor de dag komt. De elpee werd opgenomen in Zwolle, Arnhem en Til burg met de Manor Mobile Studio en werd gemixed in Los Angeles door producer John d'Andrea. (Ariola). THE TAPES: „Ruwgezegd, hoorden we eigenlijk pas voor het eerst wat we stonden te spelen toen we de elpee draaiden. Da t is na tuurlijk raar. Bij de volgende plaat zal dat ook zeker niet meer gebeuren zegt RolfHermsen, de zanger, gitarist van de Amsterdamse Tapes. De viermans-formatie heeft net een korte succesvolle Nederlandse tournee met de boofstedelijke popgroep The Nits afgesloten. Na die vermoeiende serie concerten is er weer even tijd om orde op zaken te stellen. Er moet gepraat worden over de aanschaf van nieuwe apparatuur, omdat een deel bij een van de laatste concerten is gestolen en er moet een nieuwe drummer gezocht en ingewerkt worden voordat de band op 3 maart in de Amsterdamse Meervaart weei van start gaat met het eerste van een aantal optredens. De groep, die in oktober 1977 voor het eerst bij elkaar kwam, heeft sinds het eerste concert op 5 maart 1978niet zonder werk gezeten. Dit is voor een groot deel te danken aan de goede aanpak van manager Fred Hermsen, de broer van Rolf, die bij het eerste optreden allerlei zaaleigenaren had uitgenodigd. De eerste elpee „You just can't sleep", die onlangs verscheen, werd niet bij een van de grote pla tenmaatschappijen opgenomen, maar bij het kleine onafhankelijke Amsterdamse Plurexlabel. Later nam Phonogram de verspreiding van de plaat over. De eigen geschreven muziek, die vergelijkbaar is met dié van de Amerikaanse Talking Heads The Tapes speelde vorig jaar in het voorprogramma van deze groep laat zich volgens de musici moeilijk omschrijven. „De muziek is de laatste tijd zo veranderd. Er is veel nieuw werk bijgekomen, terwijl de nummers, die we al speelden erg zijn gewijzigd. Ér wordt steeds weer aan geschaafd. We hebben nog meer dan vroeger een eigen geluid gekregen „Het hjkt wel alsof we steeds minder noten produceren. We hebben allemaal iets teruggenomen waardoor ons geluid wat overzichtelijker is geworden. De solo 's zijn teruggebracht tot een minimuxim. Elke keer lijkt er iets los te branden, maar dat houdt weer snel op. Wat we spelen is nu erg gepland" vindt gitarist Mick Brandes. „Het is toch helemaal niet leuk als iedereen elkaar maar zo'n beetje aanvult. Mensen denken dat je je ei niet kwijt kan als je niet in een solo kan losbarsten. Als je echter alleen maar eindeloos herhaalde solo's speelt, gaan de n ummers erg op elkaar lijken. Alleen de intro's en outro's verschillen dan" vult basgi tarist Igor Roovers aan. De leden, die allemaal nog studeren, maar de band eigenlijk belangrijker vinden, zeggen dat de studie en het spelen in een Nederlandse groep eigenlijk niet te kombineren valt. „Jekomt 's- ochtends om 5 uur thuis als je weer eens ODgetreden hebt, De Amsterdamse Tapes met v.l.n.r. Mick Brandes; gitaar, Rolf Hermsen; zang, gitaar, de inmiddels vertrokken drummer Dick Vandervaart en Igor Roovers; basgitaar. The Tapes. dan lig je tot twee uur in je bed. Daarna rij je om 3 uur al weer naar het volgende concert. Je verdient niet zo heel veel met optreden in Nederland en dat brengt een hoop nadelen met zich mee. Zo kun je bijvoorbeeld geen roadies betalen, waardoor je metz'n allen zelfde apparatuur moet opzetten, wat een hoop tijd kost". „Het spelen zelf is ook niet altijd even leuk. Vooral als er weinig mensen naar je komen luisteren vraagje je al gauw af, waar je al die moeite voor hebt gedaan. Soms is de zaal goed gevuld en zing je voor 200 tot 400 man, maar er zijn ook jeugdcentra, waar nog geen 15 mensen komen. Deze staan dan nog vaak aan de bar, die ach ter in de zaak is, waardoor het net lijkt alsof je voor een lege zaal speelt" aldus Igor. We zouden van het concert wel een echt gebeuren willen maken, dat leuk en aan trekkelijk is om naar te kijken, maar het moet wel de moeite van het presenteren waard zijn. Er zijn bands, die een aantal keren in de week spelen en verder weinig doen aan hun podium-act. Wij willen echtereen steeds hoger peil zien te bereiken The Tapes zijn voor het maken van hun eersteling You just can't sleep"naar een kleine onafhankelijke Amsterdamse platenmaatschappij gestapt, oi liever gezegd de mensen van dat label kwamen naar The Tapes. Plurex kwam naar ons toe met de vraag of wij met twee andere groepen een elpee wilden maken. We waren net afgewezen door onder meer WEA, Stiffen Ariola en overwogen het bij Plurex te proberen. Dat was dus een leuke samenloop van omstandigheden. Het is nog een heel klein label, dat niet persé een grote promotie garandeert of veel elpees, maar dat was ook niet direct onze bedoeling. We wilden gewoon een keer een plaat maken omdat we vonden dat het daar tijd voor was. Het is toch leuk om zo iets in ieder geval één keer te hebben meegemaakt. Het voordeel van Plurex is, da t ze je volledige artistieke vrijheid garanderen, maar daar staat tegenover dat er maar weinig geld beschikbaar is. Het kleine budget leidde er toe, dat de solo 's op een gegeven moment in een reizend tempo op de band moesten komen. Er was geen tijd meer om bijvoorbeeld de basgitaar behoorlijk af te stellen. De basistracks moesten erin een paar dagen op staan. Als we wa t meer tijd hadden gekregen was het een betere plaat geworden. We zijn ook veel te snel gaan mixen. Inplaats van een paar dagen te wachten deden we het direct na de opnamen. We hadden de banden op een gegeven moment zoveel keer achter elkaar gedraaid dat we de juiste verhoudingen niet meer konden bepalen" zegt Mick. We kunnen al die fouten op niemand afschuiven, want we zijn door de artistieke vrijheid zelf verantwoordelijk voor het product". „Nadat de elpee was opgenomen, bleek dat veel pla tenmaa tschappijen gëinteresseerd waren in The Tapes, maar niet in een contract yoor de distributie. Alleen Phonogram toonde interesse". De plaat is zijn doel volledl voorbij geschoten", vertel Rolf. In twee weken waren eerste 1000 exemplaren uitverkocht en konden ei geperst worden. In Duitsla. en Zwitserland wordt de elpee nu ook door Phonogram uitgebracht". De reacties op de eerste Tapes-elpee zijn verdeeld. „De mensen, die ons uit de zaal kennen, vinden de pla niet zo goed. Live zijn we f natuurlijk veel dynamisch en onze muziek heeft sinds die opname veranderingt ondergaan. Aan de andere eigenlijk met de muziek J|p gebeurt. Die plaat is eigenl A een kunstmatige mijlpaal staan oude en nieuwe nummers op. De laatste nummers zijn absoluut de beste. In de muziek zit nog steeds een stijgende lijn, di door de plaat op een willekeurig moment wordt onderbroken". De volgende elpee, wordt i tegenstelling tot de eerste, waarvoor 5000gulden wen uitgetrokken, bij Phonogn geperst. Ook de hoes, en de promotiekosten zijn dan v< i rekening van Phonogram. Alleen de opnamenkosten, en ongeveer 10.000gulden, zij. «re voor Plurex. „We gaan eerst een aantal demonstratie-bandjes mal i en dan hopen we de elpee ii de studio van Phonogram op te nemen. We willen di t keer niet met een achtsporen maar met een ijling sporen bandrecorder werk i a Het contract van The Tape ara met Phonogram gaat niet verder dan een optie op de tweede elpee. „De platenmaatschappij bepaa aar niet water op de elpee kom ivB te staan. Phonogram kan bijvoorbeeld niet zeggeni aas we een bepaald intro of de o: tekst van een nummer moeten veranderen. Volge an. het con tract levert Plurex i ;ed; product als geheel, die dooi anz Phonogram geweigerd kai ran worden zegt de inmiddels ri' binnengekomen manager Fred. „Erzijn momenteel problemen met de hoes. In e Duitsland wordt deze waarschijnlijk anders. Ze begonnen tegen ons tezeui raa da t we een andere hoes moesten nemen omdat de plaat dan beter zou verkop ink We hebben niet direct nee gezegd waardoor ze net zo I lang zijn blijven zeuren tot u we toegaven. Die andere hap d geldt overigens alleen v Duitsland en we zullen er v hke een bepaling in het contrac e l voor zorgen dat hij niet buiten de grenzen verspreide mag worden". The Tapes hebben nog een li hoop te doen voordat op ze a op 3 maart weer van start gaanDe nieuwe drummei ere moet nog ingewerkt worde 51az en nieuwe apparatuur aangeschaft. De show zal e ove niet anders uitkomen teziqhnt omdat oude nummers gespeeld worden. Met het invoeren Van nieuwmateri willen ze nog even wachten ot de al bestaande numme ïun definitieve vorm gekregen hebben en de irummer goed is ingewerk HANS PI l*ei live Maandag 26 februari De Amerikaanse Jacksons ko men naar Nederland voor een optreden in Carré te Am sterdam. Dinsdag 27 februari Frank Zappa komt voor een con cert naar ons land. Hij treedt op in de Ahoyhal in Rot terdam. De voorverkoop van kaarten is reeds begonnen bij het bespreekbureau van onze krant bij Vroom Sc Dreesmann m het Haagse stadscentrum. Vrijdag 2 maart De new wave groep Buzzcocks komt naar Nederland voor een concert in Paradiso te Amster dam. Maandag 5 maart Roxy Music komt voor twee concer ten naar Nederland. Het eerste optreden is in Carré te Amsterdam. Dinsdag 6 maart Het tweede concert van Roxy Music in het Congresgebouw te Den Haag. Voorverkoop van de kaarten is reeds begonnen bij het bespreekbureau van onze krant bij Vroom Sc Dreesmann in het Haagse stads centrum. Vrijdag 9 maart De Amerikaanse formatie Cheap Trick geeft een concert in Paradiso te Amsterdam. Woensdag 14 maart De Amerikaanse formatie Earth Wind Fire is in Nederland voor een optreden in de Ahoyhal te Rotterdam. Voorverkoop van kaarten is reeds begonnen bij het bespreekbureau van onze krant bij Vroom Sc Dreesmann in het Haagse stadscen trum. Maandag 26 maart De Nina Hagen Band komt voor een concert naar Carré in Amsterdam. Maandag 19 maart De Amerikaanse zanger Lou Ra wis treedt op in de Doelen te Rotterdam. Maandag 2 april De Amerikaanse bands Journey en Pat Travers zijn in Nederland voor een optreden in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. Aanvang 20.15 Dinsdag 10 april Multi-instrumentalist "Mike Oldfield geeft een concert in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. John Denver is te zien en te horen in het Ahoy' Sportpa leis te Rotterdam. Carlos San tana krijgt onderscheiding ■Jaarlijks wordt er in San Francisco, de „Bay Area Music Award" uitgereikt. Gitarist Car los Santana kreeg dit jaar de hoogste onderscheiding als Muzikant van het jaar". Ook vielen John Baez (beste zan geres), Journey's Neal Schon (beste gitarist) en Cory Lesias van Pablo Cruise (beste toet senman) in de prijzen. Het zo begeerde klein ood werd hen overhandigd door Fee Waybill. Nina Hagen komt naar Nederland De Oostduitse Nina Hagen, die momenteel in het Westen woont komt met haar band naar Nederland. De zangeres, die op geheel eigen wijze haar Duitse teksten in een rock jasje steekt, debuteerde vorig jaar met de schitte rende „Nina Hagen Band" elpee. Momenteel bestormt ze met de single „Unbeschreiblich Weiblich" de hitlijsten. Haar enige Neder landse concert vindt plaatst op 26 maart in het Amsterdamse Carré thea ter. Nederland heeft eigen Blondie Het heeft even geduurd, maar Nederland heeft nu echt zijn eigen Blondie. De groep heet Spring en is, hoe kan het ook anders, 'afkomstig uit Volendam. De vocaliste van de band is de 18-jarige Maribelle, die overigens niet blond is maar zwart. Samen met Jan Buys; sologitarist, Jan Bonttoetsen, René van der Valk; percussie en zang, Jan Jonk; basgitaar en Ton Koning; drums, vormt zij de groep Spring. Hun eerste single op het Ariola-label „You and me" zal direct de ver gelijkingmet Blondie duidelijk maken. Wire in voorprogramma Roxy Music De Engelse new wave band Wire zal tijdens de Europese tournee van Roxy Music in het voorprogramma spelen. Na de serie concer ten, die tot eind maart duren, gaat Wire de Advision studio in om aan hun derde elpee Shirley's nieuwe single heet „What a lovely day". te werken. Roxy Music vertrekt dan naar Amerika en zal daarna Australië en/of Japan aandoen voordat de tournee in mei in Enge land wordt afgesloten. Roxy Music heeft in middels een keyboards-speler aan de groep toegevoegd. Het is David Skinner, die mee werkte op Brian Ferry's solo-elpee „These foolish things". De nieuwe single heet „Trash" en is afkomstig van de elpee Mani festo". Owen Gray en Midnite Records Het Rotterdamse Midnite Records label heeft een contract getekend met Ariola. Dit label waarop voornamelijk reggea-artiesten voor komen, brengt een single uit van Owen De Volendamse band Spring. Gray, die wel de „Godfather" van de reggae wordt genoemd. Nadat er sinds 1962 op het Island label platen van hem werden uitgebracht, tekende hij onlangs een contract bij Midnite Records. De single die in Nederland van Gray wordt uitge bracht heet „Fire in a Trench Town". Shirley heeft nieuwe single Van de Nederlandse zangeres Shirley komt volgende week de nieuwe single „What a lo vely day" uit. Het is een zeer opmerkehjke plaat die geschreven en geproduceerd werd door de in Engeland wonende zanger, produ cer Erroll Ross. De platenmaatschappij ver telde dat hoewel er een duet van Shirley en Ross op de schijf staat, het tweetal niet duo zal verdergaan. Massada uitgebreid met vast blazersteam De Nederlandse groep Massada, die door elpee „Astaganaga" en de hit-singles irLa dance" en „Dansa" in Nederland een beg is geworden, heeft uitbreiding gekregen. A de groep zijn twee vaste blazers toegevoe Het zijn de 21-jarige Peter Kuit, die trompetwerk voor zijn rekening neemt Fred Eerkemeier (24) die saxofoon dwarsfluit speelt. Massada bestaat nu uit vaste muzikanten. 'S pri'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 24