Wil Schotland op eigen benen verder? OP1 MAART I' REFERENDUM OVER MEER AUTONOMIE EDINBURGH De geest van John Knox waart nog rond In Schotland. Die zure godsdienstige hervormer (1505-1572) heeft er tijdens de reformatie voor gezorgd, dat zijn land een protestantisme kreeg waar aan zo weinig mogelijk wereldse geneug ten verbonden waren. Hij was er zelfs te gen, dat zijn volgelingen stukjes uit de Bijbel lazen bij een open graf. Dit strenge verbod moest voorkomen, dat nabestaan den en kennissen gevoelens van wellust kregen op het kerkhof. Het is net of John Knox de Schotten nog geregeld komt vermanen. Hun sombere ste den zijn gevuld met mensen die er een tik keltje schuldig uit zien en zelden de bloe metjes buiten zetten. De doorsnee Schot- schijnt daar trouwens weinig gelegenheid toe te krijgen. Hij moet diep in het glas kij ken om echt vrolijk te kunnen worden. Drankzucht is derhalve een groot Schots probleem. Dat de Schotten niet helemaal zeker zijn van zichzelf, heeft trouwens nog andere oorzaken dan de leer van John Knox. Het feit, dat ze geregeld voor Engelsen geno men worden, geeft hen een complex. Hoe vaak spreekt de buitenwereld niet van En geland. wanneer ze in feite geheel Groot- Brittannië, dat is Schotland, Engeland en Wales, bedoelt? De nieuwe Nederlandse postzegel ter gelegenheid van de verkiezin gen voor het Europese Parlement is er een voorbeeld van. Voor het foutieve gebruik van het woord Engeland wordt door de Schotten in de eerste plaats de Engelse heerszucht aan sprakelijk gesteld. De Engelsen beschouwen de Schotten niet als een apart volk, maar wel als een stel achterlijke neven en nich ten, die weieens geruite rokjes dragen, veel whisky drinken, erg zuinig zijn en een ko misch Engels dialect spreken, met veel schrapende keelklanken en rollende r's. Eerste Schots, dan Brits, nooit Engels Maar de Schotten zijn geen Engelsen. Met hun vijf miljoen bewonen ze het noordelijke deel van Groot-Brittannië dat vroeger een eigen vorstenhuis had en pas in 1707 bij Engeland en Wales gevoegd werd. Wales was toen al sinds 1536 een deel van het Engelse rijk. Hun unie met Engeland en het besef dat zij sindsdien geen baas meer zijn in eigen huis, hebben de Schotten psy chologisch gebrandmerkt. Het kost hun nu ontzettend veel moeite de buitenwereld ervan te overtuigen, dat hun nationaliteit in de eerste plaats Schots is en pas daarna Brits, maar zeker niet En gels. Wat hun nog meer inspanning kost, is het zoeken naar een eigen gezicht. De meeste Schotten voelen zich verre van gelukkig met de Engelse overheersing. Ze zijn doordrongen van het besef, dat Lon den Schotland verwaarloost. Meer dan de helft van de Schotse problemen komen bij gebrek aan tijd nooit aan de orde in het Britse Lagerhuis. Jaarlijks besteedt dit par lement nauwelijks een uur aandacht aan het Schotse onderwijs. Schotland is altijd een arme natie geweest, met twee maal zo veel werklozen als Engeland en een wo ningnood die nog erger is dan de Engelse leder jaar verhuizen minstens 40.000 Schot ten naar het rijke zuiden. Zij vinden daar een betere broodwinning en spelen vaak een leidende rol in de politiek, industrie, media of openbare dienst. De conservatieve ex-premier Harold MacMillan en Lord Home zijn Schotten. Engeland moppert wel eens, en niet helemaal ten onrechte, dat het in feite overheerst wordt door Schotse immi granten. Het verlangen naar een eigen gezicht uit 'zich bij de Schotten ondermeer in hun ma nie om de buurstaat nooit bij zijn naam te noemen. In hun taal is Engeland de wereld „ten zuiden van de grens", een denkbeeldi ge lijn, zonder slagbomen en douaniers, die beide naties van elkaar scheidt. Dit „ten zuiden van de grens" wordt meestal een tikkeltje minachtend uitgesproken. Romantische onzin De Schotse identiteitscrisis is echter niet sterk genoeg om alle inwoners van het land ten noorden de grens te doen geloven in de voordelen van een gedeeltelijk gede centraliseerde staat, die hen ten deel zou kunnen vallen als ze op 1 maart allemaal een kruisje plaatsen in het ja-vakje van een referendum-briefje. Ofschoon al in heel Schotland over meer autonomie gepraat wordt (pas de laatste tien jaar werd het menens) voelen veel Schotten zich wat die belangrijke stap betreft nog hoogst onze- Ze weten niet wat het beste voor hen is. Ook zijn ze bang, dat ze geen federaal zelfbestuur zullen aankunnen. Sommige Schotten geloven zelfs, dat het beter is de zaken te laten in de toestand waarin ze zijn. „Streven naar meer autonomie en zelfs afscheiding is romantische onzin", be weren ze. Een dergelijke opvatting maakt de mensen van de Schotse Nationale Partij (SNP) woest. De SNP-ers hebben elf afgevaardig den in het Lagerhuis, die de socialistische minderheidsregering Callaghan aan het be wind helpen houden als garantie voor het tot stand brengen van een Schotse Natio nale Vergadering. „Er zijn economische redenen te over om warm te lopen voor Schots nationalisme", zegt een jonge woordvoerder, Duncan Ma cLaran in het SNP-hoofdkwartier aan de North Charlotte Street. „Eenvijfde van de Schotse bevolking lijdt bittere armoede. Dit feit wordt overigens door de Britse rege ring erkend. Schotland telt momenteel 199.000 werklozen, wat neer komt op 8,6 procent van de werkende klasse. Betere tijden laten hier altijd langer op zich wach ten, maar in geval van recessie zijn het steeds de Schotse fabrieken die het eerste dichtgaan". In haar referendum-campagne tracht de SNP de kiezers te overtuigen van de voor delen, die het bezit van een eigen parle ment zou kunnen hebben voor Schotland. „Als de Schotten hun eigen bonen willen doppen, moeten ze op 1 maart ja stem men", zegt MacLaran. „Het is onze eerste kans om veel onrecht uit de weg te rui men. Als we deze gelegenheid niet aangrij pen, zal ons geen tweede mogelijkheid ge boden worden". Strop Duncan MacLaran: „De SNP vindt haar aanhang hoofdzakelijk in de leeftijdsgroep van 18 tot 35. Het zijn voornamelijk ge schoolde arbeiders. Zeer arme Schotten zijn niet te vinden voor nationalisme, want zij hebben heel hun leven voor Labour ge stemd. De SNP is de partij van de nieuwe steden. De kleine Schotse middenstand vreest dat Schotland niet voor zichzelf kan zorgen. Deze mensen zijn hopeloos conser vatief. Hun partij verzet zich tegen toeken ning van meer autonomie". Het kenteken van de SNP is een Sint An dreaskruis dat aan de onderzijde afgerond werd om een distel te vormen. Sint Andre as is de patroonheilige van, Schotland dat de distel als embleem gekozen heeft. Die symbolische constructie van het SNP-kente- ken doet het evenwel gelijken op een strop. Is deze laatste bestemd voor de hals van de nationalisten of zal decentralisatie een strop zijn voor de sterk verengelste lei dende klasse van Schotland? De SNP wil honderdduizenden nieuwe ar beidsplaatsen creëren. Ze is ondermeer van oordeel, dat het uitgestrekte Schotse bos wezen onvoldoende geëxploiteerd wordt. Ook is er teveel Schotse grond overgegaan in Engelse en andere vreemde (waaronder Nederlandse) handen. SNP-woordvoerder MacLaran: „En de Noordzeeolie is van ons. Nu gaat de opbrengst naar Londen; wij zouden haar investeren in Schotse indu strieën. Onafhankelijkheid zal niet direct alle problemen oplossen, maar Schotland zou in ieder geval welvarender worden, om dat Engeland ons land niet meer zou kun nen verwaarlozen en beroven van zijn grondstoffen". Decentralisatie en later afscheiding zijn echter onaanvaadbare begrippen voor con servatieve Schotten. In die lagen van de bevolking recruteren de tegenstanders van zelfbestuur hun referendum-kiezers. Het nee-kamp beschikt over royale fondsen. Dat geld komt niet alleen van Schotse maar ook van Engelse kapitalisten. Grote Schotse bedrijven, multi-nationals en banken steu nen de propaganda-actie die tot doel heeft te beletten dat Schotland gedeeltelijk zelf bestuur krijgt en het uitzicht van de Britse Staat grondig gewijzigd wordt. Overbestuurd „Toch ken ik Schotse bankiers, die in pri- végesprekken toegeven, dat ze in hun hart mee verlangen naar een eigen parlement. Voor het oog van de wereld zijn ze even wel verplicht het standpunt van hun instel lingen te steunen", zegt prof. Donald Mac- Kay, die economie doceert aan de Heriot- Watt universiteit van Edinburgh. Hij is eco nomisch adviseur van de socialistische mi nistervan Schotland. Prof. MacKay vreest, dat de uitslag van het referendum niet duidelijk afgetekend zal zijn. „Ik hoop nochtans, dat de ja-stemmers het zullen halen", zegt hij. „Dan zal een einde gemaakt kunnen worden aan de sterk gecentraliseerde Britse staat, die zeer bureaucratisch is, met een hopeloos verou derd regeringsbestel". Het conservatieve nee-kamp geniet ook de steun van een vrij groot aantal socialisti sche tegenstanders van decentralisatie. Zij vormen echter een aparte groep. Op het hoofdkwartier van de „Schotland zegt nee"- campagne vertelt men ons: „Een eigen par lement voor Schotland betekent meer be lasting, meer bureaucratie en meer bestuur. Stel je voor: naast de nationale en de ei gen Schotse regering zijn er nog de ge meentebesturen met grote bevoegdheden, plus de EEG, die ons vanuit Brussel de les leest. Hoeveel vingers krijg je dan in de Schotse pap?". Deze anti's hebben de ze gen gekregen van de Britse conservatieve oppositiepartij. Verbrokkeling In de Schotse nationale vergadering zullen ongeveer 150 afgevaardigden zetelen. Hun verschijning op het politieke schouwtoneel zal dramatische wijzigingen toebrengen aan de rol van de 71 Schotse Lagerhuisleden, die zich wat Schotland betreft praktisch niet meer zullen kunnen mengen in kwes ties als onderwijs, volksgezondheid en wo- ningpolitiek. Na de decentralisatie zijn der gelijke problemen het exclusieve terrein van het eigen Schotse parlement. In het Lagerhuis zullen die Schotse afge vaardigden echter wel stemmen na debat ten over Engelse onderwijs- en andere kwesties. De tegenstanders van decentrali satie beweren, dat dit wrevel zal veroorza ken in Engeland, wat dan weer de eenheid van Groot-Brittannië in gevaar zou kunnen brengen. Zij geloven, dat decentralisatie de verbrokkeling van het Britse Rijk zal inlui den. De eigen regering van Schotland zal „Schotse executieve" genoemd worden, met aan het hoofd een eerste secretaris, het equivalent van premier. De executieve en het eigen parlement zullen over geen enkele bevoegdheid beschikken inzake de fensie, buitenlandse zaken, de EEG, handel, energie en Noordzeeolie, economische poli tiek, industriële politiek, vakbonden, belas ting, gokken en kansspelen, het boswezen, abortus, pensioenen en andere sociale voorzieningen. De terreinen waarop zij zich wel mogen be wegen, zijn: volksgezondheid, onderwijs en ontspanning, woningpolitiek, gemeentebe stuur, transport, het mïïieu (behalve boswe zen), landbouw en visserij, toerisme, alles wat verband houdt met rechtspraak (behal ve de politie), brandweer, officiële feestda gen, liefdadigheidsinstellingen en loterijen tapvergunningen en winkelsluiting. Niemand tevreden De Schotse regering en assemblée kunnen zelf geen belastinggeld innen, wat uiteraard een handicap is. Later zullen allicht pogin gen gedaan worden om dit euvel te verhel pen. In afwachting zal Londen het gede centraliseerde Schotland geregeld een ruim te toelage geven. Haar omvang staat nog niet vast. Voor 1980-1981 wordt evenwel verwacht, dat de officiële uitgaven in Schotland meer dan drie miljard pond ster ling zullen bedragen. Als het eigen Schotse parlement er komt, wordt het ondergebracht in een gebouw dat op een Griekse tempel gelijkt en vroe ger de Koninklijke Middelbare School van Edinburgh was. De aanpassing van dit ge drocht heeft 4,25 miljoen gekost. Veel geld voor iets dat misschien niet eens doorgang zal vinden! De campagne voor decentralisatie wordt loyaal gesteund door „The Scotsman", een krant met een dagelijkse oplage van 90.000 exemplaren, die men vaak „The Times" van Schotland noemt. Adjunct-hoofdredacteur Arnold Kemp zegt: „Wij zijn voor federaal zelfbestuur, maar niet voor separatisme. Ik denk dat we het op 1 maart nog net zullen halen. Er zal enorm veel afhangen van de opkomst van het electoraat. Als we die dag slecht weer krijgen, kunnen de tegenstan ders van decentralisatie overwinnen. De moeilijkheid is, dat de huidige plannen van Londen geen enkele Schot echt gelukkig gemaakt hebben. Ernstige crisis Aangezien decentralisatie te pas komt in het kraam van de nationalisten, die intus sen de ogen gericht houden op grotere dingen, is de SNP voorlopig heel blij met de Labourplannen. Een ruil daarvoor heeft ze de minderheidsregering Callaghan ge steund, telkens wanneer die in het Lager huis gevaar liep omver geworpen te wor den. Deze met zuilen versierde oude tempel op de Calton Hill boven Edinburgh wordt het eigen parlement van de Schotten. Vroeger was dit in ongebmik geraakte gebouw een middelbare school. Callaghan's decentralisatieontwerpen ben daar echter niet alleen zware cons< tieve maar ook sterke socialistische te< stand ontmoet. De Labourregering door socialistische afgevaardigden i_ gen een decentralisatie referendum uitj schrijven in Schotland en Wales, iets Callaghan oorspronkelijk niet van plan v Een Schot, die nu Labourafgevaardigde' van een Londens kiesdistrict en zich[ verzet tegen decentralisatie, heeft de u ring een concessie afgedwongen, die F7* kansen op een grote ovenwinning van|^ ja-stemmers veel geringer maakt. De blonde Margie MacDonald, Lagerhuislid van de Schotse Natk Partij, nu kandidaat voor een zetel I nieuwe parlement van Edinburgh. Zij' optimistisch over de uitslag van het nee, rendum. Het is namelijk zo, dat 40 procent van volledige electoraat ja moet stemmen de decentralisatie er door te krijgen, beurt dit niet, dan moet de regering Call han het Lagerhuis verzoeken beide sontwerpen inzake toekenning van autonomie aan Schotland en Wales te nuleren. Wat Schotland betreft, kunnen gevolgen dramatisch zijn. Een ernstige geringscrisis behoort dan tot de mog< heden. Als 70 procent of meer van het electoi naar de stemhokjes gesleept kan woi en 55 tot 60 procent van deze kiezerej stemt (dit wil zeggen anderhalf miljoen stemmen), hoeven de Labourregering en voorstanders van decentralisatie zich ver geen zorgen meer te maken. Grote apat van de bevolking kan echter nadelig uil len voor het ja-kamp. Bovendien is Schotse electorale register een onbetrot baar zooitje. Duidenden kiezers zijn tweemaal ingescl ven, anderen bevinden zich al jaren in hiernamaals. Iedere onthouding zal schouwd worden als een nee-stem. duizend Schotse Getuigen van Jehova len zich uit godsdienstige overtuiging stemming onthouden. Dubbel ingeschi nationalistische studenten zijn echter plan twee maal naar de stemhokjes gaan, hoewel dit illegaal is. Margo MacDonald (34). vice-president de SNP. gewezen Lagerhuisafgevaardit lid van het „ja voor Schotland"-comité directrice van de Schotse afdeling „Shelter", een organisatie die in Groot- tannië huizen zoekt voor dakloze gezini voorspelt dat 36 tot 42 procent van Schotten ja en dus vóór decentralisatie len stemmen. „De regel van de 40 procent kan mij laars schelen", zegt blonde Margo. „Ik trouwens niet de enige, die weigert aan dat voorschrift te houden. De Sch< Nationale Partij heeft bij monde van fractieleider Donald Stewart dit ultima! overhandigd aan premier Callaghan: wanneer de uitslag van het referendum gatief is, eisen wij een snelle nakoming Labours verkiezingsbelofte inzake Schotse parlement. Anders zijn de Bi socialisten onze steun in het Lagorl kwijt". ROGER SIM'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20