Uitdaging vooreen proefrit. Advies in schets aan hervormde synode: ook „neen" tegen bezit kernwapens Reis van paus naar Polen definitief onna Tweede Kamer wil ontwerpen VAD wijzigen Varkenslevers veelal besmet Greenpeace"met varende expositie door het land Ziekenfondsraad unaniem tegen vijf gulden-bijdrage De nieuwe Fiat Ritmo Uw Fiat is een goede service waard bij: KOREVAAR GARAGE B.V. AUTOMOBIELBEDRIJF H. HUISMAN B.V. AUTOBEDRIJF BEUK B.V. AUTOMOBIEL-EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V. KORTE METTEN Paus fe achter lijn Z „Puebla" s BINNENLAND LEIDSE COURANT VRUDAG 23 FEBRUAR11979 PAGII^JfsJ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Twee wet sontwerpen over vermogens- aanwasdeling van bet kabi net-Van Agt zullen de Twee de Kamer niet ongewijzigd passeren. Dat blijkt uit de schriftelijke voorbereiding van de kamerbehandeling van de beide wetsontwerpen, die het collectieve en bet in dividuele deel van de VAD regelen. De grootste regeringspartij, die van het CDA, heeft be langrijke bezwaren tegen de wetsontwerpen ingebracht. De PvdA noemt de wetsontwer pen een „verkrachting" van de VAD-plannen van het vori ge kabinet, en de WD is kritsch positief over de wet sontwerpen. Volgens het ontwerp voor de individuele VAD worden be drijven verplicht om twaalf procent van' hun overwinst te verdelen onder hun werkne mers. met een maximum van 1700 gulden per jaar per werknemer. Dat kan naar keuze in aandelen of in con tanten geschieden. Volgens het ontwerp voor het collec tieve deel moeten bedrijven maximaal drie procent van hun fiscale winst storten in een VAD-fonds, dat gebruikt zal worden voor financiering van vervroegde uittreding. De christen-democraten zeg gen er grote moeite mee te hebben dat de regering ook een storting van contant geld in het VAD-fonds mogelijk wil maken. Dat zou slechts bij hoge uitzondering mogen, meent het CDA. De fractie komt met de suggestie de uit kering van zogenaamde Ver- mogensaanwas-bewijzen alleen toe te staan na instemming van de ondernemingsraad en de storting van contant geld pas na goedkeuring van een daartoe aan te wijzen instan tie. Coalitiegenoot WD verzet zich overigens met klem tegen de inschakeling van de OR, ook al geeft deze fractie de voorkeur aan stortingen van waardepapieren boven con tant geld. In tegenstelling tot de PvdA tonen CDA en WD zich voorstander van de fiscale af trekbaarheid van de VAD-bij- drage. Nadrukkelijk verklaart de WD zich te zullen verzet ten tegen een terugwerkende kracht van de VAD. Ook D'66 zal dat doen. Deze partij pleit voor een samenhang met een wettelijke regeling van de aanvullende pensioenplicht UTRECHT Ongeveer driekwart van de varkensle vers die in de winkel wordt aangeboden is besmet met bacteriën, terwijl in ongeveer 10 procent van de varkensle vers salmonella aanwezig blijkt te zijn, een bacterie die maag- en darmstoornissen kan veroorzaken. Dit blijkt uit een onderzoek, waarop de Veghelse dierenarts dr. J.M. de Kruijf vanmiddag aan de Utrechtse universiteit is ge promoveerd. In het onderzoek stelt De Kruijf dat de verwerking en verkoop van dit belangrijke voedingsmiddel aanzienlijk verbeterd kan worden. Veel levers blijken besmet en daar bij maakt het geen verschil of ze al dan niet voorverpakt zijn. Anders gezegd: verpakte lever is niet minder besmet dan onverpakte. Verpakte le ver zou daarom niet langer dan 1 of 2 dagen te koop aangeboden mogen worden. Aan eetbare organen is tot nog toe weinig onderzoek be steed, terwijl dat zowel in economisch als voedingstech- nisch opzicht belangrijke voe dingsmiddelen zijn. De jaar lijkse omzet van varkensle vers ligt in de buurt van de 100 miljoen gulden. Volgens De Kruijf wijst de hoge besmettingsgraad op een onvoldoende functioneren van de koeling in de winkels. Daarnaast acht hij een verbe tering van de hygiëne in het slachthuis noodzakelijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds enkele dagen ligt aan de Goudriaan- kade in Den Haag de twee master „Saint Antoine"aange- meerd, die een varende ten toonstelling van de milieu groep Greenpeace Nederland herbergt. Deze organisatie houdt zich in internationaal verband onder meer bezig met geweldloze akties tegen de massale vangst van wal vissen en zeehonden. Na en kele maanden voorbereiding beschikt Greenpeace Neder land nu over deze varende tentoonstelling en zal met Den Haag als eerste ligplaats de komende 8 maanden onge veer 22 steden, waaronder Scheveningen, in Nederland aandoen. Volgens A van Remundt, voorzitter van de Nederlandse afdeling van Greenpeace, richt de expositie zich vooral op scholieren van het voortge zet onderwijs, die men met behulp van fotomateriaal, vi deo en diaseries wil informe ren over de zaken, waarvoor Greenpeace zich inzet. De milieugroep tracht met een handtekeningenaktie, waarvoor inmiddels al 30.000 handtekeningen zijn opge haald, de Nederlandse rege ring te bewegen om op inter nationaal niveau te pleiten voor een tienjarige stop op de walvisvangst met fabrieks- schepen. Van PvdA-zijde zul len vragen in de Tweede Ka mer over deze zaak worden gesteld. „In internationaal verband zullen wij volgende week trachten het Noorse jachtschip „Polar Star", dat op zeehondenjacht gaat, te beletten de Noorse haven Aa- lesund uit te varen". De varende tentoonstelling blijft ongeveer 4 weken in Den Haag. AMSTELVEEN (ANP) De ziekenfondsraad is unaniem te gen de eigen bijdrage van vijf gulden per dag bij verblijf in het ziekenhuis. Daarmee steunt de raad het negatief advies, dat een commissie uit de raad hierover eerder had uitge bracht. De Ziekenfondsraad zal deze unanieme afwijzing omzetten in een negatief advies aan staatssecretaris VederSmit van Volksgezondheid. De Raad is eveneens tegen het verkorten van een jaar tot drie maanden van de bijdrage-periode in de inrichtingen van de AWBZ. Hij wil deze periode verkorten tot een half jaar. Een beetje durf is wel nodig om in de nieuwe Ritmo te rijden. Er zal naar u gekeken worden. Terecht. Want met zijn elegante, hedendaagse en toch uiterst doel matige vormgeving is de Ritmo het bekijken méér dan waard. Van binnen. Ontdek nog veel méér. Merk wat een zee van ruimte de Ritmo van binnen biedt. Zie hoe kompleet hij is. Voel hoe hij rijdt. Voél - want horen doet u praktisch niets. Een kwestie van een uitstekende isolatie, waardoor zelfs op fluistertoon gekonverseerd kan worden. De motor. Afhankelijk van het type een pittige „1300" of „1500" met bovenliggende nokkenas. Verkrijgbaar met normale versnelling, maar óók - bij de Ritmo 75CL - met 5-versnel- lingsbak of automaat. Eneen zeer matige drinker. Ook dat maakt de Ritmo tot een auto van deze tijd. De toekomst. Die hééft de Ritmo: de gezinswagen van de jaren '80. Niet voor niets is de Ritmo de vaandeldrager van een geheel nieuw Fiat-konsept. En daar is meer dan één uitstekende reden voor. Bel voor een proefrit of kom langs. Ritmo. In diverse typen leVer- |4A OT7f\ baar. Vanaf T Leiden Kore,vaarstraat 19. Tel. 071-142146 Leiden: Levendaal 80. Tel. 071-144345/122962 (Vaste afleveringskosten f 225.-. Prijzen incl BTW) Noordwijk: Golfweg 19. Tel. 01719-19213 Katwijk aan Zee: Drieplassenweg 7. Tel. 01718-71644 Showroom: Nassaudreef 38. Tel. 01718-71135 Het belangrijkste agendapunt op de voor jaarssynode van de hervormde kerk, die van 5 tot en met 7 maart op Hydepark te Driebergen zal worden gehouden is een bespreking van een „Schets voor een nieuw synodaal geschrift over de kernwa pens", dat kan worden gezien als een ver volg op het kernwapenrapport van 1962, waarin een absoluut „neen" tegen het ge bruik van kernwapens werd uitgesproken. De schets" beveelt nu ook aan het bezit van kernwapens onaanvaardbaar te ver klaren. Bij het komende debat over dit vraagstuk zijn echter geen synodale uitspraken te verwachten. De behandeling van deze ont- werp-schets (op 6 maart) moet worden ge zien als een fase in de voorbereiding van een nieuw document. Na de discussie in de synode zal de Raad voor Overheid en Samenleving, die de schets heeft opge steld, het stuk bijwerken. Dan volgt be spreking in alle hervormde gemeenten. Na verwerking van de reacties hieruit zal de synode waarschijnlijk in februari 1980 op grond van een uitgewerkt rapport zich over de problematiek van de kernwapens kunnen uitspreken. De schets stelt onder meer. dat „wij als samenleving in het afschrikkingssysteem zijn gaan geloven met geheel ons hart, ge heel onze ziel en geheel ons verstand". De politiek heeft zijn greep op de wapenrace verloren en het denken over deze zaken blijkt vaak van alle logica gespeend, zoals, aldus de schets, ook aanwijsbaar is in het kernwapenrapport van de regering. Gezegd wordt, dat het vraagstuk van het vertrouwen op de bereidheid tot massa- vernietigingen zo ingrijpend is. dat het niet slechts in de marge met bekering te maken heeft. „Daarom houdt de bekering, waartoe het geloof in de nabijheid van Gods koninkrijk en in de presentatie daarvan in Jezus Christus ons oproept, ook bekering in van een systeem, dat angst voedt en teert op angst en dat daar in veiligheid zoekt", aldus de schets. Een van de ethische benaderingen van het vraagstuk van de kernbewapening is die, welke zegt, dat kernwapens nooit mogen worden gebruikt, maar dat in de huidige situatie de afschrikwekker.de functie van hun bezit voorlopig niet kan worden gemist. De schets spreekt hier van een „interimsethiek", waarvan de gedachte van de zogenaamde „Gnadenfrist" is afge leid. Daarmee wordt bedoeld de tussenter- mijn van Gods genade die ons is geschon ken om, profiterend van de gewapende vrede van het afschrikkingssysteem, te ko men tot een veiligheidssysteem zonder massavernietigingswapens. Dit is de hou ding van de hervormde kerk geweest, zoals die in 1962 in het kernwapenrapport werd neergelegd. De grote vraag waar onze kerk nu voor staat is, aldus de schets, of de afgelopen zeventien jaar zodanig zijn benut, dat ach teraf het spreken van „Gnadenfrist" is ge rechtvaardigd en voorts of deze gelovige interpretatie ook vandaag nog is toege in een nieuw geschrift zal voorts, zo wordt gezegd, moeten worden benadrukt, dat het ethisch handelen niet alleen dege nen aangaat, die professioneel met deze problematiek bezig zijn, maar dat het gaat om een persoonlijke keuze van iedereen. De huidige situatie is uitzichtloos, hope loos. De mythe en de leugen zijn opper machtig, aldus de schets. Het heil wordt slechts nog verwacht van het massale ver trouwen op dood en terreur. En wie daar tegen protesteert ondermijnt de afschrik king. Het zijn de critici, die ervan worden beschuldigd de dood en terreur dichter bij te brengen. Massavernietiging, vergelding als algemeen aanvaarde beginselen..., wie hierover tracht na te denken vanuit het bijbels getuigenis gaat het duizelen. Maar ook dat is in het systeem ingebouwd, al dus de schets. Paus Johannes Paulus II zal midden mei zijn geboorteland Polen bezoeken, zo mel den welingelichte kringen in Rome. Hoewel de exacte datum nog niet vaststaat, zal het bezoek zeer waarschijnlijk plaatsvinden tussen 13 en 15 mei. Het Vaticaan en de Poolse regering hebben kennelijk een compromis over de datum van de reis weten te bereiken. Wanneer de opgegeven dagen kloppen, dan zal de paus pas na de herdenking van de negenhonderd ste sterfdag van de Poolse heilige Stani slaus, op 7 mei, zijn vaderland bezoeken. De Poolse regering vreest het samenvallen van het pauselijk bezoek met de herden king. Waarschijnlijk zal de paus gigantische massa's op de been brengen. Verder heeft de Poolse regering bezwaar tegen de katho lieke interpretatie van Sint-Stanislaus als nationale held en model van moderne oppo sitie tegen tijdelijke machten. De Poolse au toriteiten wensen niet dat de vroegere bis schop een wapen in een anti-communisti sche actie voor mensenrechten zou worden. Paus Johannes Paulus II is uitgenodigd om van 27 au gustus tot 7 september de wereldconferentie van de godsdiensten voor de vrede bij de Verenigde Naties in New York te bezoeken. De uitnodiging is in Vaticaan stad gedaan door de presi dent van de wereldconferen tie, de japanner Nikkyo Ni- wano In de wereldconferen tie werken de grote gods diensten samen ter bevorde ring van de vrede. In aanwezigheid van honder den gelovigen heeft een 42-ja- rige Italiaan wijbisschop Car lo Fan ton uit Vicenza aange vallen. Terwijl de bisschop bezig was aan 150 kinderen het sacrament van het vorm sel toe te dienen, benaderde de man hem van achteren en sloeg een gevulde fles mine raalwater op zijn hoofd stuk. De man werd overmeesterd en aan de politie overgege ven. Het bleek een psychisch gestoorde arts te zijn. De bis schop hield er een smjwond aan over. Kardinaal Willebrands heeft als voorzitter van de bis schoppenconferentie tot lid van het bestuur van de Stichting Katholieke Hoge school Tilburg benoemd de Nijmeegse hoogleraar prof. mr. S. F. L. baron van Wijn bergen en de hervormde pre dikant ds. N. K. van den Akker. De benoemingen zijn gedaan overeenkomstig de voordracht van het stich tingsbestuur en hebben de unanieme instemming van de Hogeschoolraad. De hervormde jeugdraad en het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk heb ben een werkmap uitgegeven, getiteld „Dwars door de muur, kijken naar de DDR". Hiermee komen zij tegemoet aan de vele vragen van plaatselijke jongerengroepen naar informatiemateriaal over Oost-Europa. Gekozen werd voor de DDR, omdat diverse groepen in Nederland al jarenlang informatie over Oost-Duitsland hebben verza meld en bovendien alle re dactieleden van de werkmap de DDR hebben bezocht. Het Leger des Heils zal van maandag 26 februari tot en met zaterdag 10 maart zijn jaarlijkse collecte houden. Een groot deel van de acti viteiten van het leger is van de opbrengsten van deze col lecte afhankelijk. Het werk van het leger, dat beschik baar is voor iedereen in geestelijke of sociale nood zonder aanzien des persoons, gebeurt via honderd korpsen voor evangelisatie en sociale dienstverlening en via 76 centra waar werk wordt ver richt op het gebied van kin derbescherming, clubhuis werk, reclassering, zorg voor bejaarden, opvang van thui slozen en verpleging van langdurig zieken. Paus Johannes Paulus Udbl heeft steun verleend aan de„E] tamelijk vooruitstrevende eei lijn die de Latijnsamerikaan m se bisschoppen onlangs in ije Puebla kozen. In zijn wekelng lijkse audiëntietoespraak ze*k de paus dat onrecht, discri ITO mi na tie en exploitatie vai ijk mensen bij naam moetei us worden genoemd en veroor en deeld moeten worden. |0k< pe Over de zogenaamde bevrij P dingstheologie zei de paus e& „Bevrijdingstheologie word 80 vaak, misschien wel eens t< exclusief, verbonden met La tijns-Amerika. We moetei Wc echter onderkennen dat eer van de grootste theologei van onze tijd. Hans Urs vai Balthassar, bevrij dingstheolo w gie vraagt voor de hele we®* reld, omdat bevrijding de in n v nerlijke hervorming van de^ mens aanduidt, die het ge s volg is van de kennis van de 'y! waarheid", aldus de paus. Hij voegde eraan toe dat de 5>s kerk in dienst staat van dtpas waarheid en derhalve duide^ lijke taal moet spreken wan neer het gaat om onrecht To vaardigheid. ,Wij moeten iedere sociale^ g onrechtvaardigheid, iedere^ discriminatie, ieder geweld et op iemands lichaam, geest en k geloof bij naam noemen. Ook^ de exploitatie van mensen v door andere mensen en de jg exploitatie van mensen door een staat of een economisch fa systeem moeten genoemd worden", aldus de paus. r

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8