Wonen le klasse blijft betaalbaar INTERMEUBEL VAN DER KLUGT BV. Tien duivelskunstenaars Wij worden op het groene laken Leer soepel geprijsd onechte kinderen van het CDA I TEGEN-MOTIE OPKOMST: Kunststoten is een soort circus9 MIMIMODERN UITGEVOERD 3495,- 249,- Dressoir opgewaardeerd 198,- r SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUAR11979 PAGI WERELDSTRUD IN CONGRESGEBOUW BILJARTARBITER PIETBUUS (44): (Van onze sportredactie) DEN HAAG „Een arbiter bij het kunststoten mag gerust wel eens zijn stem wat verheffen. Goed bedoeld enthousiasme kan bij een mooi gespeelde bal absoluut geen kwaad. Per slot van rekening moet ook het publiek even in de juiste stemming gebracht worden. De zaal moet de heersende spanning juist aan kunnen voelen. Dat is de enig juiste ambiance voor een geslaagd toernooi. Daarom leeft ook de scheidsrechter voortdurend helemaal mee. Het is eigenlijk een soort circus. Ook de spelers zijn echt verheugd wanneer een tegenstander bijvoorbeeld een moeilijk stootbeeld tot een goed einde brengt. Dat betekent alleen maar een stimulerende uitdaging voor de anderen om dat voorbeeld op te volgen". Dat zegt Piet Buijs (44), sinds enkele maanden één van de drie arbiters bij de spelsoort kunststoten die Nederland momenteel rijk is. Samen met Flip Beekman uit Amsterdam fungeert hij vanaf morgenavond als arbiter bij het wereldkampioenschap billard artistique in het Haagse Congresgebouw. Dit alles onder de supervisie van de Belgische allesweter René Vingerhoedt, die beide heren begin vorig jaar ook voor deze functie heeft opgeleid. Ook Bep van der Wal uit Ha ttem volgde deze spoedcursus. Hij is voor dit toernooi evenwel verhinderd. Slapeloos Als beloning voor hun geslaagde opleiding mogen Beek man en Buijs straks aan de tafel bij het wereldkampi oenschap. „Ik wil niet zeggen dat ik erg zenuwachtig daarvoor ben"; aldus Piet Buijs, „maar het heeft mij wel al enkele slapeloze nachten bezorgd. Het gaat uiteindelijk dan ook om een heus wereldkampioenschap. Dat bete kent uiteraard een hele verantwoordelijkheid. Gelukkig hebben we van Vingerhoedt een enorme steun gekregen. Maar wat die man automatisch doet, daarvoor moeten wij thans nog altijd studeren". Piet Buijs zelf in het verleden zevenmaal kampioen van Nederland in de eerste klasse 47/2 en de eerste klas se bandstoten groot heeft absoluut geen spijt van zijn ooit genomen beslissing om als arbiter bij het kunststo ten te gaan fungeren. „Het is een werkelijk schitterend spel. Zowel voor publiek als voor de spelers als voor de scheidsrechter. Wij moeten steeds de ballen op de juiste plaats neerleggen. Daarvoor staan honderden aanwijzin gen op het laken geschreven. Maar wanneer een speler toch naar zijn gevoel een bal wil laten verleggen, dan kan dit. We staan er uiteindelijk in dienst van de spelers. Het gaat echter vaak alleen om het idee". Voor een zeer groot gedeelte is dat te danken aan René Vingerhoedt. een puntenaantal tussen 4 en 11 te verdienen, afhankelijk van de moeilijkheidsgraad. Het zal een fascinerend ge beuren worden in het Con gresgebouw; zonder overdrij ving spektakel van de boven ste plank. Joost van der Ende Meubelen Klassiek en Modern, Haarlemmerstraat 198-200, Leiden, Tel. 071 -131846/131847/131848. Afd. Slaapkamers, Haarlemmerstraat 198, Tel. 071 -131848. Afd. Woningtextiel, Haarlemmerstraat 256-258, Tel. 071 -122154. "de Knoest" geloogd Eiken Meubelen, Haarlemmerstraat 170, Tel. 071 -122963. u intermeubel DEN HAAG Toen het district Den Haag van de Koninklijke Ne derlandse Biljartbond ongeveer twee jaar ge leden besloot tot het organiseren van het wereldkampioenschap biljart artistiek ter ge legenheid van het vijf tigjarig bestaan kon het niet bevroeden welk een vlucht deze zeer bijzondere discipli ne in Nederland zou nemen. Onder invloed van de aanvrage bij de Wereldbiljartbond van deze titelstrijd kwam een trainingsstage on der leiding van René Vingerhoedt van de grond, waarvan de re sultaten elke verbeel ding tarten. In december 1978, amper een jaar na de start van de stage, kon reeds een Nederlands kampioenschap biljart artis tiek worden verspeeld tussen acht kandidaten. Zes van hen plaatsten zich als ereklasser biljart artistiek door de mini mumgrens van 150 punten te halen. Cees van Oosterhout werd in Ammerzoden natio naal kampioen met een schit terend puntentotaal van 234. Dat in Ammerzoden werd ge speeld op het snelle 800-laken deed aan de prestatie nauwe lijks afbreuk. Van Oosterhout ondervond overigens bij het Europees kampioenschap in Barcelona dat het niet mee valt direct de aansluiting met de Europese en dus ook wereldtop tot stand te bren gen. In een veld van negen eindigde hij op de zevende plaats met een puntentotaal van 176, waarbij aangetekend dat na protest van de Belg Raymond Steylaerts niet werd gespeeld op het 800-laken, dat voor deze spelsoort meer geëi gend is. Tweede in het Neder lands kampioenschap werd bij zeer grote verrassing de Hagenaar Hans de Jager. Een gelukte laatste figuur bracht hem welgeteld één punt bo ven Jean Bessems (230 tegen 229). Die tweede plaats garandeer de Hans de Jager deelneming aan het wereldkampioen schap. Voor het district Den Haag leek het een sprookje. Sceptici hadden zich afge vraagd wat Den Haag aan moest met de organisatie van deze werelstrijd. Den Haag, zeker al niet rijk bedeeld met topbiljarters, had beter bij voorbeeld een kampioenschap 71/2 kunnen organiseren om dat daarin althans een minie me mogelijkheid kon schuilen dat een Hagenaar (Wim van Deventer) een plaats zou kun nen bemachtigen. Welke Ha genaar zou echter bij benade ring in staat zijn ver te ko men in het biljart artistiek? De Jager heeft het bewijs ge leverd. Het toernooi wordt donder dag 22 februari 1979 om 19.00 uur geopend door burgemees ter drs. F. G. L. L. Schols van Den Haag, waarna in het Congresgebouw om 19.30 uur een aanvang wordt gemaakt met de wedstrijden. Vrijdag 23 februari 1979 (13.00 uur en 19.00 uur, zaterdag 24 februa ri 1979 (13.00 uur) wordt het toernooi voortgezet, waarna zondagmiddag (aanvang 13.00 uur) de slotseance van dit elfde toernooi om de wereld titel wordt gespeeld. Tien spelers uit zeven landen zullen de wereldtitel betwis ten. Claudio Nadal (Spanje), de kersverse Europese kam pioen met 292 punten, een zeer redelijk driebandenspe ler, stapte kortgeleden over naar het biljart artistiek en maakt grote vorderingen. Hij debuteert in een wereldkam pioenschap. Ricardo Fernan dez (Spanje) werd tweede bij het Europese kampioenschap en in het seizoen 1974/75 in St. Niklaas bij verrassing we reldkampioen. Raymond Stey laerts (België) werd twaalf maal Europees kampioen maar behaalde slechts een keer de wereldtitel. Lee Corin (België), kwam wonderlijk ge noeg niet in het bezit van een Europese titel maar was wel driemaal wereldkampioen. Het laatste wereldkampioen schap vóór Den Haag (in het Belgische Mol, seizoen 1975/76) bracht hij op zijn naam met 259 punten. Gerard Mouradian (Frankrijk) heeft zonder uitzondering een be scheiden rol gespeeld in het internationale gebeuren. Hij kwam nooit hoger dan de vijfde positie en eindigde dit seizoen in Barcelona voor de eerste maal boven de 200 punten voor Gerdt Tiedtke (Duitsland), ook tot nog toe slechts bescheiden klasserin gen met als top een vijfde plaats. Guiseppe Tomsich (Ita lië) bereikte als beste presta tie een vijfde plaats in het Europees kampioenschap Brussel, seizoen 1976/77, ech ter met een uitstekend pun tentotaal van 207. Carlos Tosi (Argentinië) is de enige niet- Europeaan, die een keer twee de werd in een wereldkampi oenschap in La Plata. Cees van Oosterhout en Hans de Jager (Nederland) complete ren het gezelschap. Het be hoeft geen betoog, dat de aandacht sterk zal uitgaan naar de beide Nederlanders. Toch lijkt een positie in de achterhoede onontkoombaar. Hoe het ook zij, door het ini tiatief van het district Den Haag staan nu twee Neder landse spelers op de deelne merslijst van een wereldkam pioenschap artistiek biljarten, spelers die beslist geen on waardig figuur zullen slaan. Het lijkt erop, dat de spel soort artistiek biljarten in Nederland een stormachtige ontwikkeling gaat doormaken en mede door de propagan distische waarde, die van dit wereldkampioenschap uit gaat, snel in populariteit zal stijgen. In de toekomst zal Nederland, zoals het hoort, niet meer ontbreken op een internationaal kampioenschap artistiek biljarten. Na de periode Piet Kruythof (1951—1959) behoorde nooit meer een lid van de grootste biljartbond ter wereld tot de deelnemers. Er is slechts één probleem dat een - krachtige ontwikkeling van het artistiek biljarten in de weg kan staan: zijn er in voldoende mate trainingsmogelijkheden voor talentvollen en geïnteresseer den in het razend moeilijk specialisme. Het materiaal wordt zwaar op de proef ge steld en het is dan ook be grijpelijk, dat veel eigenaren van biljartzeden niet bereid zijn hun kostbare tafels ter beschikking te stellen van deze „vernielers". Er wordt verwacht dat zeer velen de weg zullen vinden naar het Congresgebouw ten einde zich te vergapen aan de ware duivelskunstenaars. De opgave voor de tien zal enorm zijn: 76 opgelegde stootbeelden, onderverdeeld in 38 groepen bandstoten, door- schiettrekstoten, zweepslag- doorschietstoten, trekstoten, doorschietstoten, kopstoten, voorbandstoten, zweepslag- trekstoten, vaste bal-stoten zullen zoveel mogelijk tot een goed eind gebracht dienen te worden in voor elk stootbeeld maximaal drie pogingen. Haalt men de helft van het maximaal bereikbare punten totaal van 500 dan is men al een hele Piet. Per volgens voorschrift gelukte stoot is Raymond Steylaart Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De rechtstreekse le den van het CDA in de vier grote steden zijn verontwaardigd over het voorstel van professor Goudzw aard om de fusie tussen de KVP, ARP en CHU tot CDA nu nog een federatie van deze drie par tijen) niet op 1 juni 1980 door te laten gaan, maar tot een nader te bepalen tijdstip uit te stellen. Op initiatief van de kring Den Haag zullen zij vóór het komende CDA-partijcongres op drie maart, waar de beslissing over de fusie ge nomen zal worden, een tegen-n bij het partijbestuur indienen. De CDA-ers waar het omgaat geen lid van de drie partijen, hebben in het huidige CDA fon geen stemrecht en kunnen kandidaten aandragen voor Tweede Kamer-lidmaatschap, menteel telt het christen-demo tisch appel 23.000 rechtstreekse den. Men vreest dat door het ui van de fusie het aantal leden tisch zal teruglopen. Wij woi door dat uitstel onechte kindi van het CDA", aldus Ton R< ders, voorzitter van de rechtstr se CDA-leden in Den Haag. Waar vim nou 'n eiken mimiset voor 't moderne interieur? K Juist bij Intermeubel. Fraaie, eigen tijdse vormgeving, kleur bali- bruin. Het grootste tafeltje heej een blad van a jf\ 85 x 36,5 cm. Zd%~ Goed nieuws voor woon- plannenmakers, die alleen met topkwaliteit genoegen nemen. Bijzonder stijlvolle 2-3- zitskombinatie, bekleed met prachtig doortekend wild- leer. De dikke hoofdkussens dragen bij tot een heerlijke ontspannen/* jaa> Achtkantige salontafel met leistenen blad op zwaar houten onderstel. 110 cm o 990,- VEELZIJDIG EETKAMERMEUWS Ruime eetkamer met originele moderne vorm geving. Het achtkantige tafelblad (120 cm e) rust op een zuilenvoet. CAP" Tafel j4j,- De zitting van stoelen is bekleed met een Üzersterke weefstof. Let u eens op de dekoratieve rugspjjlen. Stoelen per stuk 'Highboard' wordt zo'n stijlvol hoog dressoir genoemd. Ideaal voor mensen die een bergwand te 'massief vinden. Biedt heel veeI praktische bergruimte. 250 cm Breed en 135 cm hoog 1845,- Disco razend populair Pick-up, tuner/versterker, cassette- deck en al uw platen kompleet en overzichtelijk bij elkaar. Razend handig discomeubel in zwarte kunst stof met essen struktuur. Het lage gedeelte heeft een glasdeurtje. Afm. 105 cm breed, 55/72 cm hoog en 40 cm diep. 'n Heerlijke |p ruime zit er een bijzonder goede kwalitei rundleer. Dat zijn de sterke punten van deze fauteuil. De prijs is beslist voordelig. /JsDf Gratis voor mensen die Is stapje voor stapje aan een eigen woonwereldje bouwen. Intermeubt-rs Woon plannen Map. Schuif en indeelsysteem met schaal- modelletjes en mm-pupier. i Intermeubel Magazine. 1001 Sfeer- en meubeltips voor de zoekende woner I Allebei Gratis Om Mee 11 te Nemen! j

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6