Carna valsoptoch t van De Hutspotten 99 Huisbroeiers tonen hun passie op Lissese exhibitie erbouwing tadhuis twee ilj oen duurder Koude oorlog tussen warme broodbakkers „DE ENGEL HANDHAAFT EEN TRADITIE Molensteeg snel weer veilig gemaakt Raadsvragen over brug Galgewater ^acinten rAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 FEBRUAR11979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Huisbroei. Laat niemand die niet weet wat dit be grip inhoudt er de draak mee steken, want het is bloedernstig. Geen grapjes dus over een equivalent van „hooibroei" of hooi koorts. Er ligt een serieuze opvatting aan ten grond slag. Het voorjaar binnens kamers „optrekken", ter wijl het buiten nog steeds mis is, zoiets vergt een be hoorlijke toewijding. Daar kunnen eigenlijk alleen maar „levensgenieters" aan deelnemen. Huisbroei is een cultus die aan het ver vagen is. Maar wat is er mooier dan de natuur een handje helpen? Is het niet geweldig om het „floreren" in eigen hand te houden, in een spannende en ener verende eredienst aan de bollen. Het is een private binnenskamerse offerande, een toegewijde séance die een loopje met het voor jaar neemt. Maar de uit werking is vaak een enor me voldoening. Dat gaan we begin maart weer bele ven, in het verengingsge bouw aan de Beekbrug in Lisse, achter de „Engelen- kerk" ofwel het plaatselijke heiligdom dat aan de H.H. Engelbewaarders is toege wijd; ofschoon ik vermoed, dat slechts heel zelden een engelbewaarder met een 168-urige werkweek zich met huisbroei kan bezig houden. Hoe dan ook, in dat vere nigingsgebouw zal over een week weer de traditionele Huisbroeitentoonstelling worden gehouden. Maar nu al lopen er heel wat hobbyisten rond met veel problemen die ze zullen moeten zien te overwinnen om hun bloemen op de juiste wijzen en exact op tijd in bloei te krijgen. Het is een slinkend stel geluk kigen. Vroeger kwamen dergelijke exposities veel vuldig voor, maar op het ogenblik is de Lissese ten toonstelling nog de enige onder het Noordzeekanaal en één van de weinig over gebleven exposities in het gehele land. Het enthousi asme is er evenwel niet minder om en juist die ge estdrift is nodig om iets dergelijks te organiseren. Ik hem me laten vertellen, dat gedurende een aantal weken de hobby-broeiers heel wat afsjouwen met hun potten en pannen vol bloembollen. Op een bepaald ogenblik staan die zaken keurig rond de kachel geschaard, maar het is heel goed mo gelijk, dat het allemaal te snel gaat en in dat geval wordt fluks een koude plek opgezocht om de groei wat af te remmen. Het komt wel voor, dat de melk en de karnemelkse pap uit de koelkast moeten verdwij nen om ruimte te scheppen voor de bollen die er teveel de ren in hebben gezet. Het is een kwestie van kij ken, wikken, sjouwen en wegen. De deelnemende huisbroeiers vinden juist daarin hun grootste plezier, met als kroon op het werk het bloeien van de bollen op het moment dat zoveel mogelijk in de hand is gewerkt. Dat dit niet ieder een gelukt is al vaker op een tentoonstelling gezien, maar men versaagt niet en steeds probeert men weer een volgende keer iets te bereiken. Al broeiende leert men en de lessen van de praktijk worden later weer toegepast. Even de praktijk in. De in zending die door de huis broeiers verzorgd zal moe ten worden bestaat uit vijf potten tulpen, drie potten hyacinten en twee potten narcissen. Een erg belang rijke spelregel is, dat de bollen uitsluitend in huis in bloei getrokken mogen worden en daarop zal door de organisatie controle worden uitgeoefend. Het is namelijk een kleine moeite om bijvoorbeeld een kas in te schakelen. Wee over de genen die zulks zouden trachten. Maar dat is niet de manier die men met de huisbroeiwedstrijden voor ogen heeft en er zouden onrechtvaardige resultaten van kunnen komen. Te recht dus, dat de organisa tie - die banvloeken in voorraad heeft - dit strin gent in de gaten houdt. Het totaal aantal bollen waarmee van hot naar haar gesjouwd zal moeten worden bedraagt dertig. Deze bollen zijn inmiddels al opgehaald en de broei is allang in alle hevigheid los gebarsten. Het aantal deel nemers is beperkt geble ven, want de ervaring had al geleerd, dat men in de korste keren door de bol len heen was. De door de huisbroeiers bereikte resultaten zullen te kijk staan in het week einde van 3 en 4 maart en dan zal ook duidelijk zijn welke inzenders met de prijzen gaan strijken. Om dat te kunnen bepalen zal de (deskundige) jury wat tijd nodig hebben om de resultaten te beoordelen en daarom moeten de inzen dingen op vrijdag 2 maart vóór 6 uur 's avonds in het gebouw aanwezig zijn. Za terdag 3 maart om 3 uur wordt de tentoonstelling geopend door de heer Tim mer, medewerker van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse en vanaf dat moment zal het publiek in de gelegenheid zijn om de uitkomsten te aanschouwen. Dat kan die zaterdag tot acht uur 's a- vonds en op zondag 4 maart van elf tot zeven uur. Vorig jaar is al geconsta teerd, dat een bloemen- schikwedstrijd erg goed kan samengaan met de Huisbroeiwedstrijd. De or ganisatie is dan ook van plan iets dergelijks ook dit jaar weer op touw te zet ten. In beginsel kan ieder een aan deze wedstrijd meedoen, maar wel wordt gesteld dat men amateur ofwel onbezoldigd liefheb ber moet zijn. Zoals de deskundigen zeggen: „In de vrije tijd dus met de bloe men en andere materialen stoeien, zonder winstoog merken. Wel aardig om dit nog even kenbaar te ma ken, maar de termijn voor deelname is inmiddels af gesloten. De bloemschik- sters en -schikkers worden vrijdag 2 maart 's avonds in de gelegenheid gesteld, hun kunstwerken te maken in het verenigingsgebouw aan de Beekbrug. Tegen inkoopsprijs kan men ter plekke de bloemen en „oa sis" aanschaffen, maar na tuurlijk kan iedereen ook zelf alle mogelijke materia len meenemen. Laat ieder een die wil, komend week einde zelf maar eens een snufje van de geforceerde lente komen nemer.. Bouw- en Woningtoezicht I te sneeuw kreeg geen kans van de gemeente Leiden I meer om verder te ontdoo- heefl er geen gras over la- I ien. Dinsdagmiddag, toen ten groeien. Integendeel; I wij in onze krant melding zelfs het dunne laagje nat- maakten van een levensge vaarlijke ombouw rond een poortje in de Molensteeg, vielen de eerste mokersla gen. In de kortste keren was de bedreigende bouw val tegen een transforms tiehuisje aan een kopje kleiner gemaakt. Men is dus bij de „bouwpolitie" niet alleen gaan kijken, maar er werd resoluut aan gepakt. Alle waardering daarvoor Het kan altijd z'n nut hebben, als je aan de bel gaat hangen. ÏGSTGEEST FINANCIERT VER RUWING ZONDER BELASTING ERHOGING GSTGEEST De Oegs- ;ster gemeenteraad heeft ieravond een aanvullend (diet van 1,9 miljoen gul- beschikbaar gesteld voor verbouwing van het raad- Hiervoor werd bij de ndeling van de begroting 1979 een bedrag van 3,9 ien gulden verleend. Na uitgewerkte kostenra- door de architect van plan, Ir. W. Snieder, de verbouwing duurder aanvankelijk was ge- d. raad meent de extra kos- te kunnen dekken door beroep te doen op het uitbreiding gemeente, (vendien is zij voornemens I de opbrengst van de te [kopen panden Wilhelmina- rk 21 en Rhijngeesterstraat- massief eiken zodat U er een vaasje bloe- op kunt zetten. Ideaal in de hal, maar U kunt ook Uw stereo-appa- ratuur inbouwen, bergruimte geen ge- afmetingen 100 cm. breed, 50 cm. diep en 60 cm. hoog. lineer, niet al- weg 2 in mindering te bren gen op de benodigde bedra gen voor de verbouwing van het gemeentehuis. „Doordat we een groot deel van de extra kosten weten te dekken hoeven de belastingen niet omhoog. Als ze omhoog gaan, zullen er andere rede nen voor zijn. Maar niet de extra kosten voor de renova tie van het raadhuis. Natuur lijk zullen we wel wat rusti ger aan moeten doen met wat financiële zaakjes, maar echte problemen zal het niet ge ven", aldus de wethouder van Financiën Van Belle. Verwacht wordt dat met de bouw in september van dit jaar begonnen kan worden. Omstreeks eind mei 1981 zou het gereed kunnen zijn. Tij dens de verbouwing wordt er in het Wilhelminapark een houten noodgebouw geplaatst, waarin tijdelijk de afdeling algemene zaken, de afdeling interne zaken, ruimte voor de bode, een keuken en een ver gaderruimte zullen worden ondergebracht. In de kamer van de directeur gemeente werken zal de afdeling bevol king worden ondergebracht. De burgemeester, de secreta ris, de ambtenaar kabinetza ken/voorlichting en de afde ling onderwijs komen in het pand Rhijngeesterstraatweg 2. Verder heeft de Oegstgeester gemeenteraad gisteravond een krediet van ruim 3 ton be schikbaar gesteld voor de ver bouwing van het pand Gever straat 37 (voormalige Dr. Kannerschool) om het ge schikt te maken voor gebruik door de Streekmuziekschool, K&O afdeling Oegstgeest, S.J.J.O. en anderen. Tevens zal de garage worden ver bouwd tot handenarbeidlo- kaal. In het zogenaamde audi torium wordt een vouwwand gemaakt, waardoor een aan zienlijke uitbreiding van de gebruiksmogelijkheden wordt verkregen. De mogelijkheid om ook de zolder aan te passen voor ge bruik wordt nog onderzocht. Aanvankelijk had men ge meend de zolder te moeten gebruiken als opslagruimte, maar naar aanleiding van een brief van K&O waarin zij nogmaals haar accommodatie- nood klaagt, heeft het college en de raad gemeend nog maals de mogelijkheid te moeten onderzoeken om ook de zolder voor gebruik in te richten. Hierover wordt waar schijnlijk in de komende raadsvergadering een besluit genomen. carnaval in Leiden. LEIDEN Carnavalsvereniging „De Hutspotten" hult zich morgen traditiege trouw in het kakelbonte feestpak om luister bij te zetten aan de grote Carna valsoptocht die 's middags rond één uur door Leiden zal trekken. De optocht wordt gestart vanaf het terrein van de Groenoordhallen en zal na een bezoek aan de binnenstad weer op de plaats van vertrek eindigen. In totaal zullen 27 projecten aan de op tocht deelnemen, waaronder zeven grote praalwagens, de muziekkorpsen Allegro Vivace met Volendamse dansgroep, Con cordia met majorettes en bovendien vijf Boerenblaaskapellen, alsmede de groep Pauline en het Leids Straat Orkest. Met een eigen inbreng komen Gymnastiekve reniging Victorie, het LAK-theater en Wijkvereniging Aktief met onder andere de Laurentius Harmonie. De route van de optocht is als volgt: Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan, Rijnsburgersingel, Steenstraat, Princesse- kade, Kort Rapenburg, Breestraat, Kore- vaerstraat, St. Jorissteeg, Hooigracht, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Rijnsbur gersingel, Haarlemmertrekvaart, Willem de Zwijgerlaan en Groenoordhal. Dit jaar zijn de praalwagens nog ludieker en omvangrijker dan voorgaande jaren. Alle wagens zijn door de Technische Commis sie van de Hutspotten zelf opgebouwd en geconstrueerd. Zaterdagavond vieren De Hutspotten car naval in het St. Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Dat wordt een gekostu meerd bal, waarbij verschillende prijzen zijn te verdienen voor het best verklede paar, groep, duo, dame of heer. Het dansorkest van Los Rancheros, het Loos- drecht Kwartet en de Burchtknotsen zor gen voor de nodige muzikale verstrooi ing, terwijl de mini-garde van de Dans mariekes hun benen in de lucht zullen gooien op de maat van de muziek. Op zondagmiddag is er, alweer in het Anto nius Clubhuis, een kindermatinee. Tij dens dit kindercarnaval wordt er opge treden door het duo Wido, de clown Bobo, de mini-garde en een goochelaar. Tot zover het programma voor de leden van de carnavalsvereniging. Zondagavond echter zijn ook niet-leden, die jong van hart zijn, welkom in het clubhuis. Met medewerking van de Dri- ve-in-show van Muziekparade wordt er vanaf half negen een disco gegeven. Maandagmiddag zal de boerenblaaskapel van De Hutspotten drie bejaardentehui zen in Leiden bezoeken. Dat zijn de te huizen van Robijnzicht, St. Elisabeth Gasthuishof en het Huis op de Waard. Het Carnavalsfeest wordt afgesloten met een groot „Doordouwersbal" in het St. Antonius Clubhuis. Het verdient hierbij aanbeveling dat alle genodigden en be langstellenden in boerenkiel dan wel an dere feestkleding verschijnen. VOORSCHOTEN In Voorschoten is een koude oorlog ontstaan tussen twee warme bakkers. Warme bakker Tukker besloot een einde te maken aan een al elf jaar durende samenwerking met broodbezorger J. van der Zwan die als zelfstandig ondernemer opereert. Wegens personeelsgebrek",zo motiveerde de warme bakker zijn besluit in een advertentie in verschillende kranten. Over de opmerkelijke broodnijd tussen beide broodleve ranciers wil de heer Tukker evenwel liever geen uitleg geven. „Waar bemoeit u zich eigenlijk mee", zo voegde mevrouw Tukker, echtgenote van de onvindbare brood- kunstenaar een verslaggever van deze krant toe. Wijkbak- ker Van der Zwan wil wel commentaar geven. „In de elf jaar dat ik brood betrek bij Tukkker, ben ik waarschijn lijk te groot geworden naar zijn zin. Van de ene op de andere dag kreeg ik geen brood meer. Om mijn klanten weg te pikken komt hij nu ook nog eens met die adver tentie. Zo van: als je dat lekkere brood van Tukker wil hebben, moet je niet bij Van der Zwan wezen. Nou, mij best, ik heb al een andere leverancier. M'n klanten be gonnen toch al te klagen dat het brood zo klef werd" OEG/TGSC Wegens gebrek aan personeel moeten wij u tot onze spijt meedelen dat wij aan de heer J. v. d.Zwan geen brood meer kunnen leveren. Warme bakker Tukker, De advertentie van bakker Tukker. Aan de Merelstraat 10 is F.C. Kieft, import, export en groothandel in electronische apparatuur tevens advies op het gebied van electronica en de installatie daarvan, geves tigd. Aan de Stadzicht 21 is L.C. Hoogeveen sr., agenturen in boeken, tijdschriften en kran-' ten, gevestigd. Economisch wel en wee Aan het Lindestraat lb, wordt het gemeentelijk bad huis opgeheven. Van de Sitterlaan 96 is het uitzendburo „Dactylo", ver plaatst naar de Stationsweg 3. Aan de Haarlemmerstraat 4 is in een v.m. schoenwinkel, de Israëlische broodjeszaak „Camp David" gevestigd. Aan de Goejestraat 74 is W. de Gunst-Galjaard, groot handel in sieraden, gevestigd. Aan de Valkenhorst 37 is het schoonmaakbedrijf „De Sleu telstad" opgeheven. Fa. P. van Loon en Zn., be strijding van ongedierte, is verplaatst van de Tiboel Sie- genbeekstraat 31 naar de Cor- nelis Schuytlaan 170. Aan de Haarlemmerstraat 211 is in een v.m. notenbar, de winkel in tijdschriften en boe ken „The Papermill" geves tigd. I j LEIDEN Het raadslid van j de PPR, Bei jen, stelt het col- j lege van b en w van Leiden vragen naar aanleiding van het bericht dat de Nederland se Spoorwegen de oude spoorbrug over het Galgewa ter gaan vervangen voor een nieuwe brug. Het raadslid wil van b en w weten of de nieuwe brug gebouwd zal worden volgens het plan uit 1970 waarbij men uitging van een ophoging van de spoor baan tussen Leiden Centraal en Leiden Lammenschans. In 1970 heeft de gemeente Leiden kredieten beschikbaar gesteld om de mogelijkheden tot verhoging te onderzoeken. De verhoging zou in het bij zonder gunstig zijn voor krui singen met wegen en over wateren. Ook de geluidshin der voor de bewoners naast de spoorlijn zou met een ver hoging gediend kunnen zijn. Het raadslid Beijen wil door b en w op de hoogte gebracht worden van de resultaten van de onderhandelingen die het college dienaangaande met de NS heeft gevoerd en of het hele ophogingsplan nu wel of niet doorgaat.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5