De dictatuur is een gepasseerd station ïtlem op overleg n Camp David Linkse confrontatie met Khomeini nog een dag uitgesteld Stakingsgolf in Spanje eddingsploegen naar slachtoffers ulkaan vorderen langzaam La Malfa mogelijk kabinetsformateur in Italië j^illTÉNLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 PAGINA 7 OP WEG NAAR DE VERKIEZINGEN VAN 1 MAART MADRID - „De treinen in banje rijden niet meer op tijd \f, als gevolg van stakingen, elemaal niet, maar de dicta- Imr is er een gepasseerd stati- De inktzwarte bladzijden van et verleden worden aarzelend door sommigen met tegen- omgeslagen, maar Spanje eft ruim drie jaar na de van Franco al het punt „geen terugkeerJ' bereikt. jet punt, waarop eindelijk de orwaarden bestaan om van anje een stevige, Westeurope- democratie te maken zonder mogelijkheid om terug te kllen in het fascisme Iet deze woorden probeerden twee [panjaarden, onafhankelijk van elkaar, eiden goed thuis in de Spaanse poli- 4^ ek door hun relaties in de regering, BCTb iet het bankwezen, de werkgevers en g**»j ikbonden, mijn wat vaag pessimistisch ivfl «voel weg te nemen over de kansen an de jonge democratie in Spanje. Be ien argumenteerden tegen dat gevoel, at je overigens niet verlaat, door te rijzen op de onvermijdelijke koers, die panje gaat, en ook zal en moet varen: aar Europa (vroeg of laat: in de EEG) n naar het Atlantische bondgenoot- :hap (vroeg of laat: in de NAVO) at is de verre toekomst. Op dit mo- ïent lijken de uitzichten op een stabie- democratie verre van ideaal. Achter e Pyreneeën gist en bruist het op een rijze, die velen opnieuw doet afvragen, f de prille democratie bestand is tegen e volgende bedreigingen: I - het zinloze terrorisme: bijna elke dag T:M en aanslag met dodelijke afloop; de onvrede bij het leger en de poli- die zich geprovoceerd voelen door handjevol fanatieke Basken en oor duistere knokploegjes in Barcelo- ia en Madrid; - een ernstige economische crisis: ruim en miljoen werklozen op een werkende levolking van 13 miljoen en een hoge nflatie naar Europese standaard; sociale onrust: in Spanje gaan op dit loment door stakingen en langzaam- in-acties meer werkuren verloren dan Engeland; de autonomiekwestie: de roep om leer zelfstandigheid (onafhankelijkheid) oor Basken en Catalanen, 'akbondsmensen, industriëlen, politici ,n journalisten die ik tijdens een veer- endaagse reportagereis in Spanje heb esproken, willen niets weten van defai- p isme. Zij zijn realistisch genoeg om te teamen, dat de democratie tijdelijk te len slagen kan ondervinden als gevolg SPANJE IN DE OVERGANG 1 Op 1 maart gaan de Spanjaarden voor de tweede keer in veertig jaar een parlement kiezen. Zij zijn niet enthousiast over deze verkiezingen, maar de uitkomst er van is erg belangrijk voor de toekomst van Spanjes wankele de mocratie. Spanje immers wordt bedreigd door terroristen en afscheidingsbewegingen, door een economische crisis en een golf van stakingen, onvrede in het leger en bij de politie. Aan de vooravond van de verkiezingen reisde verslaggever Anton Theunissen naar het gistende Spanje. Zijn impressies, onder de titel „Spanje in de over gang", verschijnen vandaag en de komende dagen. Premier Suarez. van gewelddaden of zelfs tijdelijk min of meer onder curatele van het leger zou kunnen worden gesteld, maar zij vragen tegelijkertijd veel begrip voor de ingewikkelde situatie waarin Spanje zich thans bevindt. Het land verkeert in de overgang van dictatuur naar democratie, een periode van verwarde en onzekere tendenzen, een periode van op veel gebieden een soort vacuum (bijvoorbeeld er is in Spanje een onrustbarend westvacuum. De meeste oude wetten gelden nog, maar staan bijna alle haaks op de spel regels, die een democratie vereist. Ge volg: iedereen probeert te profiteren van de onduidelijke toestand). Spanje beleeft een overgangstijd, waar in het oude en nieuwe Spanje onge makkelijk naast elkaar bestaan. Het doorbreken van het nieuwe wordt be lemmerd door de vertragende krachten van het oude. Het nieuwe Spanje, dat aan het ontstaan is, heeft hoe zou het anders kunnen, nu er gekozen is voor het geleidelijke, altijd wat trage proces van evolutie nog erg veel wortels in het Spanje van Franco. Langzaam De socialistenleider Felipe Gonzalez zei me na een verkiezingsmeeting in Ma drid: „De overgang is een traumatische beproeving, een „tentacion traumatico". Het ritme van de verandering is te laag. Wij zijn niet in de positie om het te versnellen, misschien na de verkie zingen." Leopoldo Calvo Sotelo, de minister voor de betrekkingen met de EG en derde op de lijst van de UCD, de rege ringspartij van Suarez, zei me: „Veran deringen in Spanje gaan langzaam, we kunnen hier alleen met kleine stapjes de democratie consolideren." Manuel Simon, internationaal secretaris van de socialistische vakbond UGT, vertelde me: „Wij willen een maat schappij in vrijheid bereiken in tegen stelling tot onze communistische colle ga's. Het gaat frustrerend langzaam, maar wij moeten het kalm aan doen om de democratie niet op het spel te De bekende Spaanse schrijver Camilo Jose-Cela ziet het, van wat meer af stand, zo: „Spanje is een land met op gehouden menstruaties: een land, dat noch de renaissance, noch de reforma tie kende. De renaissance kwam hier even vervaagd als vertraagd aan; de re formatie merkten wij alleen aan de contra-reformatie; en de revolutie spatte uiteen in honderden kleine oproertjes gevolgd door beschamende moordpar tijen. Zo komt het dat de historische erflast die op dit land drukt vooral be paald wordt door de bestendigheid van een hardnekkige oligarchie, die liever in de ivoren toren van het bergkasteel sterft dan een kruimel van haar macht op te geven." Hoe actueel ook in het huidige Spanje. Manuel Simon nog een keer: „Het is duidelijk dat het leger, het ambtenaren apparaat, de kerk en de media nog weinig veranderd zijn. Deze vier mach ten zijn vertroeteld en verwend in de Frankistische wieg. Nu zij langzaam be ginnen in te zien, dat zij straks een stukje van hun macht moeten afstaan, zelfs gecontroleerd zullen worden, is het logisch dat ze in deze overgangstijd proberen hun privileges veilig te stel- Wel dient opgemerkt te worden, dat zo wel degenen, die vernieuwing en veran dering voorstaan als degenen, die aan de behoudende kant staan, tot nu toe vrij veel zelfbeheersing hebben getoond en zich niet hebben laten verleiden tot onbezonnen stappen. Neem het leger, een granieten Frankis- tisch bolwerk, het wordt dagelijks ge provoceerd door ETA-fanaten. Weke lijks sneuvelen enkele officieren. Het le ger gromt en mort: „Wij willen niet als konijnen in Baskenland worden afge schoten". De regering heeft daar begrip voor, maar wenst niet de militairen uit de kazernes te halen, naar Baskenland te sturen en zo regelrecht op een twee de Ulster aan te sturen. „Als je hier de militairen uit de kazerne haalt, heb je ze er niet zo gauw weer in", aldus for muleert men in Madrid laconiek de aar zeling tot grootscheeps ingrijpen in Bas kenland. Goede bronnen benadrukken wel dat het leger in bepaalde omstan digheden meer zeggenschap zou kunnen eisen in regeringsbeslissingen, maar de mogelijkheid van een rechtstreekse be storming van het Moncloapaleis (het Spaanse Catshuis) achten zij zeer klein. Een goed ingelichte zegsman zei het zo: „Een staatsgreep moet voorlopig uitge sloten worden geacht, maar het leger zou wel in fasen de democratie onder toezicht kunnen stellen. Een eerste stap zou bijvoorbeeld kunnen zijn, dat de re gering het leger moet kennen in bepaal de beslissingen, de volgende zou kun nen zijn, dat het leger een post, bij voorbeeld die van Defensie, in het kabi net opeist, en in de derde fase, maar dan ben je al over de schreef, zou het legér kunnen weigeren orders van de regering uit te voeren." Dat zou kunnen gebeuren, maar de mi nister van Defensie Gutierrez Mellado, die al te maken heeft gehad met een kleine muiterij van officieren, heeft nog vorige week helder en klaar gezegd: Zolang ik op deze post zit, komt er geen staatsgreep". Straatnamen Ook bij de mensen, die verandering voorstaan en het tempo daarvan opge voerd willen zien, voert de houding van kalm-aan, voorzichtig zijn, niet provoce ren en afwachten de boventoon. De leider van de socialistische partij, Felipe Gonzalez. Je ziet het in het straatbeeld van Bar celona, waar de Catalaanse vlag weer wappert boven het gebouw van de Ge- neralitat, de Catalaanse regering. De straatnamen zijn er weer geschreven in het Catalaans en het Castelliano, de „echte" Spaanse taal, maar nog heel weinig straatnamen zijn veranderd. De Avenida del Generalissimo Franco, een straat van negen kilometer waar de rij ken wonen in flats van meer dan 3000 gulden huur per maand, draagt nog steeds die naam zoals al die straten, die genoemd zijn naar de in Catalonië ge hate generaals uit de burgeroorlog. Eén straat nog maar (genoemd naar een on bekende grootheid) is herdoopt in de Pablo Picassostraat, „want we doen hier niets te snel om de oude macht niet tegen de schenen te schoppen", leg de Jorge Arias, directeur van een groot bedrijf me uit. Ondanks veel heftige woorden en natio nalistisch getrompetter, tonen de Cata lanen hun „seny": dat is pragmatisme, werkelijkheidszin en zin voor het juiste midden, een trek die men in de hele Catalaanse geschiedenis kan terugvin den. Intussen zullen zij niet rusten voordat hun land, het rijkste en meest geïndustrialiseerde deel van Spanje, de zelfde mate van onafhankelijkheid heeft verworven als vóór Franco. Maar het devies is: kalm aan. In Barcelona, een fabelachtige stad, maakte ik het begin van de verkiezing scampagne mee. Op de gevels van de ramblas, de altijd drukke winkelstraat MADRID (AP) In vele delen van Spanje zijn gisteren stakingen georga niseerd voor loonsverhogingen. De tex tielindustrie lag stil, 17.000 man grond personeel bij de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia was in staking en 70 procent van de 16.000 gemeenteamb tenaren in Madrid had voor de tweede en laatste dag het werk neergelegd. Uit goed ingelichte bronnen bij de vak bonden is vernomen dat, naar schat ting, een half miljoen werknemers in staking was. De vakbonden melden dat de 300.000 arbeiders in de textielindus trie die een loonsverhoging van onge veer 80 gulden per maand eisen, na twee dagen in staking te zijn geweest vandaag weer aan het werk zijn ge en op de modernistische bouwwerken van Gaudi werden enkele verkiezing sposters geplakt. De politie keek goed keurend toe. Niet bij het koninklijk pa leis, waarin Columbus ooit zijn van zijn eerste reis meegebrachte goudstukken aanbood aan koningin Isabella van Cas- tilië. Jongens, die de oude muren vol- kalkten, werden er verjaagd. Spanje is in de overgang. Het nieuwe Spanje komt tot wasdom in de scha duw van het oude. Het is niet moeilijk stervende elementen te ontdekken, over blijfsels die misschien pas in de loop van enkele generaties zullen verdwij nen. Het is ook mogelijk dat zij blijven, zonder twijfel omgevormd en aangepast aan de nieuwe omstandigheden, maar krachtig en werkzaam in een nieuwe maatschappij. Ik filosofeerde over dit thema na in een gesprek met een Spanjaard in het vliegtuig van Madrid naar Amsterdam. Hij kwam met zijn zoontje van zeven terug van een vakantie in Cordoba. Hij woont in Berverwijk en werkt bij de Hoogovens. Een van de drie miljoen Spanjaarden, die in eigen land geen werk kunnen vinden. „De democratie in Spanje?", herhaalde hij mijn vraag wat minachtend. „Zolang ik in Spanje geen werk kan vinden, deugt Spanje voor mij niet"; het is voor velen zo simpel als dat. Na de landing op Schiphol, raakte zijn zoontje, voor het eerst meegekomen naar Nederland, verrukt over de opge waaide „nieve", de sneeuw. Van de Costa del Sol naar het land van de nieve, ook dat is een overgang. ANTON THEUNISSEN f E.STA ND MIDDEN-OOSTEN I M iSHINGTON (DPA) In met een dikke laag euw bedekte buitenver- f van de Amerikaanse sident in Camp David, chten de Israëlische, Egyp- :he en Amerikaanse dele- ies sedert gisteren over stemming te bereiken r een vredesverdrag tus- Israël en Egypte. Zij zul- ook proberen een 'koers te stippelen voor dc op- iing van de overige pro- men in het Midden-Oosten. inleiding van de nieuwe prekken heeft de Ameri- nse minister van buiten- dse zaken, Cyrus Vance, it alleen overleg gepleegd de Egyptische premier en lister van buitenlandse za- Mustafa Chalil, vervol- s sprak hij met de Israeli- e minister van buitenland- zeiken, Mosje Dajan. Het ste gezamenlijke overleg daarna plaatshebben. Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken ver- cht dat de gesprekken tot na het weekeinde zullen voortduren. Vermoedelijk daarna zullen Dajan en Chalil aan hun regeringen verslag uitbrengen. Dajan heeft maandag al gezegd dat hij niet gelooft dat de ministers overeenstemming zullen berei ken over de openliggende vraagstukken. De ondertekening van een vredesverdrag tussen -de vroe gere aartsvijanden, zoals in oktober na Camp David bin nen afzienbare tijd werd ver wacht, is vastgelopen op het probleem of het verdrag aan de overige waagstukken in het Midden-Oosten „gekop peld" moet worden. Egypte wil naast het verdrag een nauwkeurige regeling van de instelling van Palestijns zelf bestuur op de bezette weste lijke Jordaanoever en in de Gazastrook vastleggen. Daar entegen gaat Israël voorals nog niet verder dan een aan tal vage uitlatingen in die richting. Ook de olievoorzie ning voor Israël zal ter spra ke komen. Twee arbeiders in de olie-industrie, waarin vooriopig alleen voldoende voor de binnenlandse markt wordt geproduceerd. TEHERAN (Rtr/AFP) De linkse stadsguer- rilla's van Iraan, de „fedayeen-khalq",zijn vandaag een dreigende confrontatie met de geestelijke leider Khomeini uit de weg ge gaan door een voor vandaag geplande mars in Teheran af te gelasten. De geoefende links-geöriënteerde straatvechters, die een be langrijke rol speelden bij het afzetten van de sjah, hebben hun protestactie een dag uitge steld. In plaats van naar het hoofdkwartier van de ayatollah Khomeini te marcheren zul len zij morgen, op de mohammedaanse vrije dag, op de campus van de universiteit een protestbijeenkomst houden tegen de gematig de koers van de regering. De fedayeen proberen daarmee een directe confrontatie met Khomeini te vermijden, na de felle verklaringen van de ayatollah die zijn tegenstanders „anti-islamitische opportunisten" en „duivels" heeft genoemd. De fedayeen zijn met name beducht voor de uiterst rechtse Khomeini-gezinde mujahideen-strijders, even zwaar bewapend als de fedayeen sinds het plunderen van de wapenarsenalen van leger en politie. De fedayeen hebben geweigerd gehoor te ge ven aan herhaalde oproepen van Khomeini de naar schatting 75000 buitgemaakte wapens in te leveren, met het argument dat deze nodig waren voor de „tweede fase" van de revolutie. De omvang van de aanhang van de fedayeen is niet bekend, maar de harde kern wordt ge schat op niet meer dan 2000 man. Ondanks zijn overwinning dreigen de ontwik kelingen nu aan de greep van Khomeini te ontsnappen. Om die reden heeft Khomeini gis teren zijn aanhangers via de televisie opgeroe pen de wapens toch niet in te leveren. Ook begint duidelijk te worden dat er meningsver schillen bestaan tussen Khomeini en zijn voor lopige regering onder premier Bazargan. Een woordvoerder van de regering onthulde dat de opdracht van Bazargan om weer aan het werk te gaan in de grote fabrieken niet wordt uitgevoerd. Hij waarschuwde voor een economische ramp. Linkse arbeiders willen hun eigen directies kiezen en weigeren de door de regering benoemde functionarissen te aanvaarden. Vice-premier Entezam wees de Iraniërs op de noodzaak dat de niét betaalde rekeningen en belastingen een van de oor zaken van de ineenstorting van de monarchie alsnog betaald worden. Lezing Wiesenthal in Brussel verstoord BRUSSEL (AP) De Ameri kaanse televisieserie „Holo caust" die in België alle kijk cijferrecords heeft gebroken, heeft ook negatieve reacties uitgelokt. Dinsdagavond werd de Oos tenrijkse nazi-speurder Simon Wiesenthal gedwongen een le zing die hij op de universiteit van Brussel hield, te onder breken, omdat rechtse studen ten de bijeenkomst verstoor- den. j Een paar dagen geleden had den een aantal mensen in Brussel in hun brievenbussen een pamflet gevonden waarin stond dat „Holocaust nep was en dat alle mensen die naar i concentratiekampen waren ge- j stuurd, gewone misdadigers waren". China koopt West- duitse satellieten MÜNCHEN (AP) - China heeft een overeenkomst gete kend met het Westduitse ruimtevaartbedrijf Messersch- mitt-Boelkow-Blohm voor de levering van t.v.-satellieten, helikopters en medische appa ratuur, zo is gisteren bekend gemaakt. Overeenstemming over de transactie was in Peking be reikt tijdens het bezoek van een MBB-delegatie die juist terug was gekeerd in Mün- chen, aldus bedrijfsfunctiona- rissen op een persconferentie. 4ARANG (Rtr) Red- gsploegen met gasmaskers rich te beschermen tegen giftige dampen banen zich weg door de modder en a naar het dorp Pekasiran Java, dat door de uitbar- >g van de vulkaan Sinila de buitenwereld is afge- den. In het dorp zijn ze- 155 mensen door de uit- sting om het leven geko- De reddingsploegen vor en maar langzaam, omdat weg naar Pekasiran wordt sperd door op sommige atsen acht meter dikke la- lava cn modder. Tot nu toe zijn 130 mensen begraven. Gevreesd wordt dat het dodental nog aanzienlijk zal stijgen, wanneer de red dingsploegen het zwaar ge troffen dorp hebben bereikt. Meer dan honderd mensen zijn in ziekenhuizen opgeno men met gasvergiftigingsver schijnselen. Meer dan 14.000 mensen zijn uit de onmiddel lijke gevarenzone in het Dieng-gebergte geëvacueerd. De Sinila is een van de 26 vulkanen in dit gebergte. Van de ongeveer 500 vulkanen in Indonesië werken er 127, die gemiddeld eens per tien jaar tot een uitbarsting komen. De Merapi is het actiefst deze spuwt bijna jaarlijks lava en as uit, evenals de beruchte Krakatau in de Straat Soen- da. Deze laatste vulkaan zorg de voor de grootste uitbar stingsramp in de moderne-ge schiedenis, in 1883, waarbij een aantal kleine eilanden in de omgeving letterlijk werd vernietigd en 36.000 mensen om het leven kwamen. De nieuwe, eruptie van de Simla is de vierde in 51 jaar tijd. Haagse Volksuniversiteit ondervraagd Helmut Kohl (Van onze radio- en tv-redaktie) DEN HAAG Negen cursisten van de Haagse Volksuniversi teit mogen vanavond aan de Westduitse politicus Helmut Kohl, voorzitter van de in de oppositie zijnde christen-demo cratische CDU, vragen stellen in een rechtstreekse uitzending van het Zweites Deutsches Fernsehen. De uitzending, vanuit het Haagse Pulchri Studio, vindt plaats in het kader van het ZDF-programma Bürger fragen Politiker antworten (Bur gers vragen, politici antwoorden) dat voor de tweede maal vanuit het buitenland wordt uitgezonden. Eerder deze maand werd bondskanselier Helmut Schmidt in Parijs ondervraagd door Franse kijkers. Voor het uitkiezen van de deelnemers is men naar de volksu niversiteit gegaan omdat men meende daar een zo representa tief mogelijk publiek te kunnen aantreffen. Voorwaarde voor deelneming was wel een redelijke beheersing van het Duits. Er is een voorlopige opzet gemaakt van de vragen die in ieder geval betrekking hebben op de vervuiling van de Rijn, verja ring van oorlogsmisdaden en de zogenaamde Berufsverbote (waarbij mensen met bepaalde opvattingen zijn uitgesloten van functies in overheidsdienst). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Na drie weken vruchteloos pogen, heeft de demissi onaire christendemokratische premier van Italië, Giulio An- dreotti, zijn pogingen om een nieuw kabinet te vormen, opge geven. President Sandro Pertini heeft voor vandaag de repu blikein Ugo La Malfa uitgenodigd voor een gesprek. Waarschijnlijk krijgt hij thans de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat op voldoende steun van het parlement kan rekenen. Slaagt La Malfa in het vervullen van zijn opdracht, dan krijgt Italië voor het eerst sinds 34 jaar een kabinet, dat niet wordt geleid door een christen-democraat. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7