Universiteit onderzoekt voorzieningen voor bejaarden Augustus nu officieel Leidse jongeren vereniging m Wreemde interpretatie rnn „De mensenhater ONDANKS VEEL TEGENWERKING ,'t Breehuys" wil spoedig aanpak geluidsoverlast ■9 ia IN LEIDEN EN OEGSTGEEST Gouden jubileum ijsvereniging LEIDEN De metamorfose voltrok zich op 6 februari; de algemene leden vergadering van de Leidse Vereniging voor Studenten Augustinus sprak zich uit voor de wijziging van de statuten die leidde tot de huidige naam, de Leidse Vereniging voor Jongeren Au gustinus. Geen vereniging meer voor het gescheiden Leidse studentenwereld- je (14 procent van de Leidse bevolking) maar voor alle Leidse jongeren van 17 tot 27 jaar. Het streven van de vereni ging om te komen tot een betere inte gratie tussen studenten en Leidse be volking lijkt hiermee definitief zijn be slag te hebben gekregen. Augustinus werd in 1893 opgericht als de Rooms-Katholieke^ Studenten Vereni ging. In 1971 werd" dat veranderd in Leidse Vereniging voor Studenten. Toen al bestonden er ideeën om de vereniging meer „open" te maken. Door de verkie zing van zeer behoudend bestuur dat jaar (Bergen/Van de Mullen) die een ein de maakte aan de zogenaamde Markeo- lo-affaire werden deze initiatieven tijde lijk in de doofpot gestopt. 300 voorstan ders van integratie verlieten teleurges teld de vereniging. Een nieuw bestuur in 1975 bracht de ideeën weer tot leven. In het begin spraken de meeste leden zich nog uit tegen openhield uit, maar de mentaliteitsverandering die op gang was gebracht bleek onstuitbaar en spoedig kon het merendeel van de leden zich met de openhied verenigen. De manier warop de openheid gestalte zou moeten krijgen leverde nog de nodige discussie op. Een plan om te komen tot een zoge naamd „Open Trefcentrum", een vereni ging met een ook voor nietleden toegan- keglijk gebouw werd verworpen. Op 10 mei 1978 werd gekozen voor de definitieve structuur van de het „nieu we" Augustinus: een in principe beslo ten jongerenvereniging, waarvan zowel studenten, mensen die een hogere be roepsopleiding volgen en werkende jon geren lid kunnen worden. Op de woens dagen en zaterdagen worden de zoge naamde „open avonden" georganiseerd, waar ook niet-leden mogen komen. Au gustinus hoopt op die „open avonden" leden te kunnen winnen. Daartoe dienen ook de drie kennismakingsperiodes, die worden gehouden in augustus/september (gelijk met de El Cid-week van de uni versiteit), in november en in maart Augustinus wil een actieve, maatschap- pijbewuste jongerenvereniging zijn. Te vens wil zij een geheel nieuwe faciliteit voor jongeren van Leiden worden. Een vergelijking met het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat dringt zich op. De programma's van beide instellingen vertonen veel overeenkomsten. Augusti nus wil oo dinsdag cursusen brengen, op woensdag vormingsactiviteiten op de open avond, op donderdag culturele ac tiviteiten op de open avond, op donder dag culturele activiteiten (Aksia, een sa mentrekking van de interne groepjes SIA en Akkie) en op de open zaterdaga vond groots opgezette activiteiten zoals popconcerten, thema-avonden en derge lijke. Volgens de bestuursleden Doke Romeijn, Rolf Oosterloo en Fons van de Kar is er geen sprake van concurrentie. „We vullen een gat in de markt op. Het vrijetijdscentrum organiseert haar grote activiteiten op de vrijdagavond, wij heb ben dus de zaterdagavond. Je zou kun nen zeggen dat we elkaar aanvullen. Het is overigens niet waarschijnlijk dat we exact hetzelfde publiek trekken". Augus tinus wil niet alleen in opvattingen, maar ook in daden maatschappijbewust zijn. Diverse projectgroepen houden zich bezig met hulpverlening, tot uiting ko mend in het inzetten van vrijwilligers op diverse punten. Ook de jaarlijkse Kerst- In is een stukje welzijnswerk. De weg naar de openheid van Augusti nus is een lange geweest en is niet over rozen gegaan. Veel betrokken instanties hadden liever gezien dat Augustinus een studentenvereniging was gebleven en lie ten dat bij diverse gelegenheden na drukkelijk blijken, zoals bijvoorbeeld bij de plotselinge verbanning van jazzzolder Hot House naar het Leids Vrijetijdscen trum. Ook de perikelen rond de Leidse drank- en horeca-nota hebben Augusti nus niet onberoerd gelaten. Voor de open avonden zal moeten worden vol LEIDSE COURANT ^BEWONERS EN LEIDING DOEN SAMEN BEROEP OP GEMEENTE 18.5 le LEIDEN De bewoners f van de Breestraat en de lei- iding van clubhuis ,,'t Bree huys" gaan samen actie voe ren tegen de geluidshinder die verschillende activiteiten met zich meebrengen. Geza menlijk zullen zij een brief sturen aan de afdeling Hin derwet van de gemeente I waarin wordt gevraagd wel- |ke maatregelen het best ge- troffen kunnen worden om Ie bewoners in de toekomst Eo min mogelijk overlast te urgen. problemen tussen de om wonenden en de bezoekers het clubhuis bereikten ■ond kerstmis van het vorig jaar een hoogtepunt. De be woners schreven een brief op poten naar het gemeentebe stuur waarin zij maatregelen eisten tegen de overlast, die hen vooral op de zaterdaga vond, een disco-avond voor middelbare scholieren, wordt bezorgd. De staf en het be stuur van ,,'t Breehuys" heb ben zich vervolgens langdu rig gebogen over de moge lijkheden om vanuit het club huis de overlast te beperken. Er is een strenger pasjessys teem ingevoerd, voor de za terdag-disco-avond. Introdu- cées worden niet meer toela ten. Bovendien worden op deze avond de drie stafleden ingeschakeld om de orde vooral bij het verlaten van het clubhuis te handhaven. De omwonenden bleken gis teravond tijdens een bijeen komst tevreden over deze maatregelen, maar zij wezen er de leiding van 't Breehuys wel op dat deze nog lang niet toereikend zijn. Vooral van de overdag in het club huis oefenende bandjes wordt door de omwonenden, veel overlast ondervonden. Zij vroegen de leiding naar mogelijkheden om deze acti viteit te staken, dan wel in een speciaal geïsoleerd lokaal te laten plaatshebben. De leiding zegde de bewo ners toe op korte termijn te bezien welke maatregelen er tegen de geluidsoverlast bin nen het kader van de begro ting kunnen worden geno men. Dit in afwachting van een onderzoek dat een des kundig bureau zal moeten verrichten naar de geluidsiso latie in het pand. DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 PAGINA 3 Don Kozakkenkoor LEIDEN/OEGSTGEEST Zeven doctoraal studenten van de vakgroep sociale- en organi- satie-psychologie zullen het komende halfjaar in Leiden en Oegstgeest een onderzoek ver richten naar de wijze waarop bejaarden hun bestaansmogelijkheden ervaren tegen de ach tergrond van al dan niet voor hen getroffen voorzieningen. De studenten proberen de no dige gegevens te verzamelen uit circa 340 mondelinge interviews die speciaal voor dit doel zijn opgesteld. De Stichting Dienstencen trum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk Lei den is de opdrachtgeefster van dit unieke project. De verantwoordelijke projectgroep, waarvan de studenten deel uit maken, hoopt dat het onderzoek een bijdrage kan leveren ter verbetering van de voorzieningen voor ouderen in deze gemeente. De studenten heb ben het onderzoek de naam „Project Leiden 65+" meegegeven. De ideeën voor het onderzoek bestaan al sinds 1976 toen de dreigende bezuiniging bij 1 de gezinsverzorging in Leiden voor een aantal organisaties en bejaarden dermate omvangrijk j bleek te zijn, dat daardoor de voorzieningen voor bejaarden de kans hepen te worden in- gekrompen. Men vond dat er korte termijn j een reëel beeld moest komen van de voor de bejaarden noodzakelijke voorzieningen en van I de behoefte die er onder de 65-plussers be- j stond om bepaalde voorzieningen uit te brei- i den dan wel in te stellen. Op verzoek van I deze organisatie bleek de Rijksuniversiteit Lei den bereid te zijn om in het onderzoek mee te gaan doen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat alleen onder de bejaarden van Leiden een interview zou worden gehouden, maar la ter sloot ook de gemeente Oegstgeest zich hierbij aan. Het begeleidingsteam „Project Leiden 65+", dat kort hierop werd gevormd vond dat de bejaarden tijdens dit onderzoek goed vertegenwoordigd dienden te zijn en be sloot daarom om medewerking te vragen een groot aantal bejaardenorganisaties, onder wie de Commissie voor Vernieuwd Gecoördineerd Ouderen Beleid (C.V.G.O.B.), de overkoepelen de instantie van bejaarden. Het onderzoek wordt gesubsidieerd door de gemeente Leiden en Oegstgeest en door de universiteit. Vanaf volgende week maandag gaan 15 inter viewers op pad om in verschillende wijken hun steekproef te houden. De vragen die de bejaarden krijgen te beantwoorden richten zich op een grote variëteit van onderwerpen. Zo zullen er vragen worden gesteld over het inkomen van bejaarden, hun mening over de situatie van de gezinsverzorging, huisvesting, medische zorg, de activiteiten van dienstencen tra en het busvervoer in Leiden en omstreken. Een groot aantal van deze onderwerpen zijn weer terug te voeren op het verschijnsel be zuiniging, dat bepaalde voorzieningen voor be jaarden aan banden heeft gelegd. Zoals bij voorbeeld de aanstelling van functionarissen in dienstencentra (Merenwijk en Zuid/Oost) in Leiden, die niet door kan gaan. De projectlei der van dit onderzoek, dr. D. Kreveld, ver wacht dat het onderzoek bepaalde problemen zal aanboren, die ondermeer door het „geruis loos" inkrimpen van de bijstandsuitkeringen op de achtergrond zijn gebleven. Het ligt in de bedoeling van de heer Kreveld en zijn stu denten, dat het onderzoek veel van het licht zal brengen en dat met behulp van de verkre gen feiten druk kan worden uitgeoefend op verschillende instanties, die financieel gezien verantwoordelijk zijn voor de 1400 bejaarden in Leiden en Oegstgeest. Het onderzoek beoogt eveneens (tussentijds vinden er in verschillende wijken gesprekken met bejaarden plaats) dat de bejaarden be trokken worden bij zaken die voor hen van belang kunnen zijn en dat zij hun inzet verho gen bij het verbeteren van de eigen omstan digheden. Het onderzoek is in zoverre uniek in het land, dat nog niet eerder op een dergelijke wijze zo nauw is samengewerkt tusen universiteit en belangengroeperingen. Ook is geen onderzoek bekend dat zo'n breed terrein van de bejaar- denproblematiek bestrijkt als dit onderzoek. Het project zal in september worden afge rond. Als alles meezit dan zal er van het we tenschappelijke verslag van dit onderzoek voor belangstellenden een populaire versie worden samengesteld. De onderzoekers hopen met hun project de instellingen die voor de bejaardenvoorzieningen zorg dragen èn de be treffende gemeenten van waardevolle informa tie te kunnen voorzien. In het kader van de mogelijk allerlaatste tournee door Nederland treedt het beroemde Russische Don Kozakken- koor vanavond op in de Leidse Schouwburg. Het koor wordt gedirigeerd door de 82-jarige Serge Jaroff, die het in de 55 jaar dat hij het onder zijn hoede heeft tot een begrip in de muziekwereld maakte. Het uit 25 zangers bestaande Don Kozakkenkoor brengt een programma van Liturgische gezangen, volksmelodieën en typisch Russi sche koorzangen. Daarnaast zullen ook een paai- Kozak- kendansen ten tonele gevoerd worden. De voorstelling be gint om kwart over acht. Macrobiotisch koken In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 gaat woensdag 7 maart een cursus macrobiotisch ko ken van start. De cursus, die wordt gegeven door Bep Zwetsloot van het Oost-Westcentrum, is gebaseerd op de macrobiotische voedingsleer. De cursus omvat zes lessen, die ieder op woensdag worden gegeven. De kosten zijn vijftig gulden, leden van het Gesprekscentrum betalen veertig gulden. Deelnemers kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 142895. Zieken verpleging Voor het diploma ziekenverpleging-A zijn in het Acade misch Ziekenhuis geslaagd: de dames Van der Bent, A. Breedeveld, C. Brittij, C. Carlier, T. Daha, P. Groenen dijk, P. Hazenberg, L. 't Hoen, J. Kerklaan, M. Meiman, A. Messemaker, M. Noordam, H. Oost Lievense, A. Pries ter, A. Spa, M. Verhoogt, C. van Vliet, R. Weekhout en E. van de Weerdt en de heren G. Hermans en R. Sloos. Clubmatch De kynologenvereniging "Rijnland" houdt 18 maart haar jaarlijkse clubmatch in de Leidse Groenoordhallen. Zo'n tachtig hondenrassen zullen worden gekeurd. Nieuw dit jaar is de wedstrijd "junior handling", dat wil zeggen het voorbrengen van honden door jongeren. Filmavond De stichting "Leidse Hofjes" en de vereniging "oud-Lei den" houden dinsdag 27 februari een filmavond, waarop de films van Herman Kleibrink over Leiden en die over het Bethlehemshofje worden vertoond. De films werdén eerder op 21 november vertoond. Voor deze voorstelling bestond zoveel belangstelling dat de beide instellingen be sloten de filmavond te herhalen. Dinsdag 27 februari wordt in plaats van de film over het universitaire lus trum van 1930 een film gedraaid over de stadhuisbrand van 1929. De filmvoorstelling beging om acht uur. De toegang is gratis. Aktief De seniorgroep van het Leidse Majorettenkorps Aktief vertrekt maandag 26 februari naar Duitsland, om in Duisburg deel te nemen aan de grote carnavalsoptocht. De succes-formule (een totaal-presentatie) van vorig jaar is er niet vreemd aan, dat Aktief nu door Duisburg is gevraagd. De groep wordt ook nu begeleid door de boe- renblaaskapel. De Gespleten Klomp, terwijl voorts in het gevolg een "Hollandse Bruiloft" van 47 personen mee zal lopen, compleet met bruidspaar. Evenais vorig jaar zal de Aktief-groep wederom een stukje "Holland- /Leiden-promotie" doen door het uitreiken van bloemen, folders, kaas en meer van dat soort geëigende dingen langs de route. Aktief werkt ook mee aan de carnaval soptocht van de Hutspotten zaterdag 24 februari en loopt verder dinsdag 27 februari nog mee in de carna valsoptocht in het Brabantse Zevenbergen. iEIDEN De voorstelling door Zuidelijk 'oneel Globe van Molière's „Le misanthro- e", gisteravond in de Schouwburg, bevatte oldoende momenten om het publiek te amu- eren en de kijklust gaande te houden. Lan- e, soms trage dialogen werden meestal net ip tijd afgewisseld met een snedig „bon mot" van derden of met een luchtig interval. Niet- (Thjtemm werd de volle aandacht van het pu- iliek vereist, omdat alles op één handeling ericht was en al te lange adempauzes door een zeventiende eeuwse „tierelantijntjes" njvergund waren --,De mensenhater", Alceste (Joost Prinsen), iaz) rekt van leer tegen de gemaaktheid en de pe danterie van zijn medemensen. Dat zijnde larasieten van het hofleven, de kale kak van Versailles. Alceste is geen mooiprater en on barmhartig in zijn oordeel. Zelfs de vrouw Cèlimène (Diane Lensink) die even in zijn voetspoor lijkt te treden, laat het uiteindelijk afweten en Alceste blijft alleen met zijn ge rechtvaardigde haat. Zijn strijd is er een te gen lege, dolgedraaide windmolens. Het komt me voor dat Globe dit „blijspel" ge heten stuk helemaal in die vatting heeft willen presenteren: bloedserieus en ontdaan van elke overdaad. Vertaler Gerrit Komrij en regisseur Gerardjan Rijnders zullen elkaar in die geest wel volledig gevonden hebben. Er werd uiter aard ook nog weieens gelachen tijdens de voorstelling, maar een al te uitbundige lach leek haast onmiddellijk dood te slaan tegen het sobere, plastic decor. jQg njjhoF Bestuursleden van Augustinus: Doke Romeijn. Rolf Oosterloo en Fons van de Kar (v. I. n. r.) daan aan de eisen van vakbekwaamheid en daarom heeft de vereniging een be heerder met het vereiste diploma inge schakeld. Enkele leden zijn inmiddels hard bezig om dat diploma te halen en zullen in de toekomst de beheerder gaan vervangen. Het is niet onmogelijk dat Augustinus zijn sociëteitsvergunning zal gaan verliezen hetgeen betekent dat er door de week tot 1 uur 's nachts alco hol mag worden geschonken en in de weekends tot 2 uur; de sociëteitsvergun ning stond te schenken van sterke drank tot half vijf toe. Ook financieel gezien is de situatie met rooskleuriger geworden. De brand op de zolder van het verenigingspand Rapen burg 24 liet een schade van 130.000 gul den achter. De subsidies van het Leidse Universiteitsfonds en het Centraal Or gaan Studentenvoorzieningen, die van kracht blijven zolang meer dan de helft van de leden student is zullen misschien ooit verdwijnen en daarom moet naar nieuwe wegen worden gezocht, zoals bij voorbeeld de diverse ministeries. De werkweek, een belangrijke bron van in komsten zal moeten verdwijnen. Studen ten beschikken wel over de tijd om een week voor de vereniging bij een bedrijf te gaan werken, werkende jongeren niet, dus er zal moeten wórden gezocht naar een vervanging. Ondanks deze sombere bespiegelingen is er geen sprake van een onzekere toe komst voor wat betreft de jongerenvere niging, die nog altijd 1040 leden telt. De eerste open avond vindt plaats op woensdag 28 februari en zal als thema het „dienst weigeren" hebben. De twee de open avond, op zaterdag 3 maart staat in het teken van een spectaculair RAR (Rock against racism)-concert. De landijsbaan aan de Rijndijk ligt er nu verlaten bij na een vorstperiode waarin de schaatsliefhebbers hun hart hebben kunnen ophalen LEIDEN De ijs vereniging en Rijndijk-Hoge Mors viert vrijdag 2 maart haar vijf tigjarig jubileum. Er wordt jpelpidie dag van vijf tot zes .uur euro in restaurant „De Gouden ne.$, Leeuw" in Voorschoten ge recipieerd. Vanaf half negen 3stioj is er een grootse feestavond die wordt opgeluisterd door „The Rhythm Strings" en de boerenkapel „De Dorsvle gels". De oprichting van de ijsve reniging in 1929 was een lo- mag gisch gevolg van de schaat- activiteiten die in de stren ge winter 1928 en 1929 op Oude Rijn tussen de Vink en de Haagsche Schouw werden gehouden. Deze wedstrijden kregen al spoedig bekendheid in de' nabije omgeving. Het gedeel te Oude Rijn werd afgezet met palen. Met vlaggen, een koek- en zopiekraam, baan vegers en zo nu en dan een draaiorgel op de baan won de pas opgerichte ijsvereni ging al vlug het vertrouwen van de bewoners van de Rijndijk en de Hoge Mors- weg. In -de eerste jaren van de jonge vereniging schommel de het ledenaantal rond de tweehonderd. Vele leden be zochten ook de vergaderin gen en feestavonden. In de crisisjaren en tijdens de oor log maakte de ijsvereniging een moeilijke tijd door. Veel leden konden de contributie, die toen al een gulden was, niet opbrengen. Nu beschikt de vereniging over een eigen landijsbaan aan de Rijndijk met een permanente kantine waarop nog steeds het doel van de vereniging, net als bij de oprichting, kan wor den nagestreefd. Dit is de band tussen de bewoners van de twee nogal geïsoleerd van de stad Leiden liggende straten te bevorderen en te vens gelegenheid te geven om tijdens perioden met vorst de liefhebbers zonder verdrinkingsgevaar de gele genheid te bieden om te schaatsen op een veilige en 'Z-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3