'olitie lokte leroïnehandel elf uit erkrachting gebeurt vooral door bekenden SteidwQoivuvnt Inscheping van Libanon- materiaal duurt 2 dagen MEDISCHE BEHANDELING VERANTWOORD ÏRDACHTE VRIJGESPROKEN Brandveiligheid vakantiehotels niet zo best Steunmaatregelen voor het noorden Geen berusting Een serieuze kandidate voor Valentijnsdag JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 PAGINA \3 HAAG Vrouwen n vooral verkracht bekenden: buurman, ind, echtgenoot, vader, en zelden door de le- idarische griezel die plots- tcvoorschijn springt. steden wordt evenveel ■acht als op het platte- en het zijn vooral vrou wen tussen de twintig en veertig jaar die het over komt. Dat zijn enkele conclusies uit het boekje „Verkrachting je raakt het nooit meer kwijt", dat is samengesteld door de Stichting Ombuds man in Hilversum en dat gis teren is aangeboden aan de bijzondere Kamercommissie nota emancipatiebeleid. Het is voor vijf gulden te koop bij de Stichting Om budsman. Naar schatting worden in Nederland per jaar 20.000 vrouwen ver kracht, waarvan ongeveer tien procent bij de politie wordt aangegeven. Uit ge sprekken met vrouwen is ge bleken, dat van de vrouwen die aangifte doen de helft vond, dat hun klacht niet se rieus door de politie was be handeld. Eenzelfde percenta- gfe was niet tevreden over de wijze waarop zij bij de ver schillende hulpverleningsin stanties waren ontvangen. Het bleek ook dat sommige verkrachte vrouwen jaren lang nooit met iemand had den gesproken over wat hen was overkomen. De samenstellers van het boekje hebben bij de Kamer leden aangedrongen op een betere opvang van verkrach te vrouwen binnen het poli- tie-apparaat en op meer aan dacht voor hulpverleningsac tiviteiten zoals bijvoorbeeld die van „Vrouwen tegen ver krachting". Ook dringen zij aan op erkenning van ge dwongen sexueel contact bin nen het huwelijk als ver krachting. (Van een onzer verslaggevers) 'TEEDAM De rechtbank in erdam heeft gisteren de van 1 ïnehandel verdachte 34-jarige er van H. op vrij voeten gesteld, at naar de mening van de recht- de politie tijdens het opspo- sonderzoek de beginselen van goede procesorde heeft geschon- De rechtbank ging er in zijn lis van uit, dat de beweringen Van H., dat hij uitgelokt zou door een tipgever van de poli- juist zijn. De officier van Justi- mr P. Wurzer heeft tegen dit Aiis hoger beroep aangetekend. van de twijfel. Commissaris Blaauw en de bij de zaak betrokken rechercheurs van de narco ticabrigade weigeren immers de naam van de tipgever bekend te maken en waren evenmin bereid tegenover de rechter-commissaris in te gaan op vragen over de taktiek die de politie bij het oplossen van deze zaak heeft gevolgd. De rechtbank stelde duidelijk, dat bij een op sporingsonderzoek, waarbij de politie gebruik maakt van een tipgever, deze geen uitlokken de rol mag vervullen. De officier van justitie zei ervan overtuigd te zijn, dat het initiatief bij de heroïnehandel van Van H. was uitgegaan. Het noemen van de naam van de informant en het openbaar maken van de door de politie gevolgde taktiek zou volgens hem niet in het algemeen belang zijn en bovendien de informant in direct le vensgevaar brengen. De officier had drie jaar gevangenisstraf tegen Van H. geëist. Tweede Kamerleden (in burger) op bezoek bij ingesneeuwde VN-militairen in Zuid laren. ZUIDLAREN (ANP) Het omvangrijk materieel voor het Nederlands Libanon-deta- chement 250 witgespoten voertuigen, koelwagens, ver- bindlngsapparatuur, tentma teriaal en 50 containers met het overige materieel wordt van 26 tot 28 februari in Rotterdam ingescheept op Het materieel zal rond 10 maart in de Israëlische haven Haifa aankomen. De 710 mili tairen van het VN-bataljon vliegt 11 maart over naar Bei roet. De Tweede Kamercommissie voor defensie, die gisteren een bezoek aan het detache ment in Zuidlaren heeft ge bracht vindt dat men er hard gewerkt heeft omn een zo goed mogelijke eenheid uit te zenden. Zeven Nederlandse officieren krijgen een functie op het VN-hoofdkwartier in Nakoera (Libanon). derlanders gens hasj- okkel in istenrijk lor rechter |Z (AP) In de Oosten- Ie stad Graz zijn gisteren I Nederlanders uit respec- jlijk Rotterdam en Doorn j de rechtbank gedaagd I beschuldiging van de jkkel van 1,511 kg hasj. jens de openbare aankla- I zouden ze de drugs uit 1 hebben gesmokkeld in jladkist van een vrachtwa- iHet drietal werd aange- Jen aan de Oostenrijkse Is. Zij kunnen worden lordeeld tot maximaal tien [gevengenisstraf. Meer personeel „Wij willen meer personeel rond het ziekenhuis bed" is het dwingend verlangen van de actie groep COZ, die namens vele verpleegkundigen een beroep doet op de regering om de perso- neelsnormen in de gezondheidssector te verrui men. Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van Volksgezondheid nam in dit verband gisteren maar liefst 7500 handtekeningen in ontvangst, waarmee de dwingende wens was onderstreept. LEIDSCHENDA1VI (ANP) - Ia het Medisch Centrum te Alkmaar is volgens de Ge- neenskundige Inspectie van de Voksgezondheid in Noord- Holland medisch gezien ver antwoord gehandeld, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid gisteren medege- lar :t afgelopen etmaal is de ten westen van igal en de Golf van Bisï- flink gestegen, terwijl [gebied met hoge barome- inden boven Rusland in it is afgenomen. Rond ïogedrukgebied boven het :lijk deel van de oceaan [chtere lucht naar de Brit- Handen gestroomd. Het :ndringen van deze lucht irzaakte vooral in Enge- op veel plaatsen regen, i wordt dat deze I ilagzone vannacht boven land zal liggen en daarbij regen of ijzel zal bren- Morgen overdag zal het 'egend droog zijn met :t noordwesten uit enke- jpklaringen. De komende it zakt de temperatuur tot 'iet vriespunt. Een zwakke atige wind uit west tot Iwest zal'ons in de mid- ichte dooi brengen. Mr Mn Nht- DEN HAAG -— In het algemeen is het niet zo best gesteld met de brandvei ligheid van vakantiehotels in Europa. Vooral in de landen rond de Middel landse Zee valt op dit gebied nog veel te verbeteren De Consumentenbond komt tot deze conclusie in het februarinummer van de Consumenten-reisgids. De bond heeft in samenwerking met buitenlandse con sumentenorganisaties een onderzoek naar de brandveiligheid van 171 hotels in Europa en de Verenigde Staten ver richt. Vijfenveertig bedrijven kregen het predikaat slecht of zeer slecht, terwijl 32 met goed werden beoordeeld. In En geland en Amerika was de brandveilig heid het hoogst. Volgens de Consumentenbond moeten er zo snel mogelijk, het liefst in inter nationaal verband, stringente voor schriften ten aanzien van brandveilig heid komen. Het ministerie van Binnen landse Zaken is van de bevindingen van het onderzoek op de hoogte ge steld. Tevens heeft de Consumenten bond contact opgenomen met de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reis bureaus (ANVR) met het verzoek de bij haar aangesloten reisorganisatoren te vragen bij de keuze van hun hotels te letten op het brandveiligheidsaspect. Werkgevers in bouw willen praten over vorst-tientje DEN HAAG De werk gevers in de bouw hebben zich bereid verklaard om het cao-overleg op korte termijn te hervatten, om opnieuw te spreken over het door de vakbonden gewenste vorst- verlet-tientje. Het initiatief van de werk gevers komt nadat de werk nemersorganisaties in de ver gadering van het bestuur van het risicofonds (waaruit het extra geld zou moeten komen) deze week opnieuw om de verhoging van de uitkering bij vorstverlet hadden ge vraagd. De werkgevers heb ben voorop gesteld dat een en ander besproken moet wor den tegen de achtergrond van de grote schade, die de hele bedrijfstak door de langduri ge vorst lijdt. OMVANG SCHADE NOG NIET BEKEND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is bereid het door het barre winterweer waar getroffen noorden van het land tegemoet te komen. Een probleem is echter dat op dit moment nog nau welijks te overzien valt hoe groot de schade is. Daarom heeft de regering de besturen van provincies en gemeenten en en kele andere instanties gevraagd een inventarisatie op te stel len. Dit staat in een vanmorgen vroeg bij de Tweede Kamer inge diende kabinetsnota. Daarin wordt wat de getroffen bedrijven betreft de aandacht gevestigd op al bestaande regelingen, zoals de rijksgroepsregeling zelfstandigen, waarmee in probleemge vallen eventueel versneld kan worden bijgesprongen. Of er financieel bijgesprongen moet worden bij de regionale overhe den die beschadigde wegen beheren, is voor de regering nog niet duidelijk. Het kabinet wil de vorige week vrijdag door premier Van Agt gedane belofte gestand doen „dat geen bedrijf over de kop zal gaan alleen ten gevolge van de barre weersomstandigheden van de afgelopen week". Vandaag wordt in de Tweede Kamer een debat over deze nota gehouden. Plannen voor paardencentrum in ijskast (Van onze parlementaire DEN IIAAff'—'oe Stichting Paardencentrum, een initia tief van minister Van der Stee (Landbouw), is „in de ijskast" gezet. Voorlopig komt er dus ook geen groot proefstation annex stoeterij in de Flevopolder. De be windsman zal dit een dezer dagen officieel bekend ma ken. De reden voor dit besluit is de tegenwerking en argwaan van de paardenwereld, die er weer toe leidde dat ook de Tweede Kamer zich met de zaak ging bemoeien. De vaste commissie voor Landbouw maakte onder meer bezwaar tegen het feit, dat het paar dencentrum een stichting zou worden, waardoor er eigenlijk geen controle mogelijk zou zijn. deeld. De doses radio-actieve stoffen, die in het centrum aan patiënten zijn toege diend, waren medisch verant woord. Volgens het ministerie van Volksgezondheid is de stra lingsdosis van de patiënten zeer gering en vergelijkbaar met de dosis bij röntgenolo- gisch onderzoek. Dat geldt ook voor het onderzoek met andere radio-actieve stoffen. In reactie op een oproep via de televisie hebben zich in het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar honderden ongeruste patiënten gemeld. Het is ech ter al duidelijk geworden dat een groot aantal van deze pa- tienten niet op het omstreden laboratorium is geweest en ook geen radio- actieve stof toegediend heeft gekregen. Gehavende olietanker De internationale luchtvaart kent facetten die strikt genomen als niet behoorlijk moeten worden beschouwd. Die algemene conclusie kan uit het gisteren en vandajag' gehouden kamerdebat over de KLM-affaires worden ge trokken. Meedoen om in de zware internationale con currentiestrijd te overleven, lijkt het KLM-parool. Eien uit bedrijfseconomische overwegingen voortgekomen stellingname, en in die zin aanvaar baar. Maar de eco nomische juistheid ervan neemt niet weg dat er jbij voortduring voor gewaakt moet worden dat men 1de kennelijk gangbare financiële trucs als iets normaals gaat beschouwen. Want de praktijken zijn en blijvjen stikt gerjomen laakbaar. HELAAS moet worden geconstateerd dat de eerstve rantwoordelijke bewindsvrouwe voor de KLM, staats; ;e- cretaris Smit-Kroes, er weinig aan heeft gedaan om Let verschil tussen het haalbare en het wenselijke steeds duidelijk over het voetlicht te brengen. Integendeel, de afgelopen maanden heeft zij over doucheurtjes, kortlin- gen en andere zaken slechts vergoelijkend gesprokien. Een citaat: „De luchtvaartwereld is keihard. Hetj is daarin óf-óf. Of je houdt je aan de regels en dan weet je dat je niet aan de bak komt. Of je doet mee met zaken doen. Wij met onze calvinistische instelling heb ben wat tijd nodig om eraan te wennen dat zo'n keiize moet worden gemaakt". Een dergelijke berustende stel lingname is voor het nationaal normbesef onwenselijk, maar ook internationaal werkt die berusting verkeerd uit, nu de regering-Carter druk doende is de onoirbiire praktijken in het internationale verkeer terug te drin gen. Die activiteiten in de Verenigde Staten zouden vanuit Nederland uitbundig gesteund moeten worden. Er dient door Nederland en door de KLM bij voort during gestreefd te worden naar ideale verhoudingen jn de' internationale luchtvaart, ook al weten we dat die ideale situatie voorlopig niet bereikt zal worden. Neder land moet zoveel als maar mogelijk is proberen juist te handelen. Berusting is niet op Jiaar plaats. In ziekenhuis Alkmaar: veilig in haven Rotterdam Na een karwei van meer dan anderhalve maand is een bergingsploeg van Wijsmuller uit IJmuiden met behulp van de zeeslepers „Typhoon" van Wijsmuller en „Poolzee" van Smit Internati onale in Rotterdam erin ge slaagd de gehavende Griekse mammoettanker „Andros pa tri a" veilig de haven van Lissabon binnen te slepen. Op oudejaarsdag vond een j explosie op de Griekse tanker plaats, gevolgd door een brand. Er stroomde ongeveer 35.000 ton olie de zee op. Om de Portugese en Spaanse kust te behoeden voor een olie ramp werd de lekkende tan ker in Zuidwestelijke richting gesleept. De bergingsploeg wist een hoeveelheid olie van uit de lekke tanks over te pompen naar de nog in tact zijnde afdelingen. Het schip werd vervolgens zuidelijker gesleept Ter hoogte van de Kaap Verdische Eilanden werd de 165.000 ton olie in andere schepen overgepompt Opeens is de stad vol van medeleven met de vogels, die in stijfbevroren grachten en vijvers hun zorgelijke bestaan rekken. Mensen, die gewoon zijn de korstjes van het dagelijks brood toch al op straat te werpen, laten er nu de boterhammen ook maar aan zitten. Ambtenaren met waardevast pensioen werpen fluitend hun geheel intacte twaalfuurtje in de Hofvijver en dames gooien koekkruimels als confetti naar schichtige meeuwen. De kleine eenden, die met kleffe voeten over het ijs schuifelen, blijven niettemin mateloos droef naar de oever staren, waar mannen van de Dierenbescherming zich voorover buigen om de volstrekt ontoereikende distributie van voedsel ter hand te nemen. Merkwaardig eigenlijk, dat de meeste mensenharten pas bij zestien graden vorst beginnen te ontdooien. Dan rolt de goedheid over straat als bladeren in een herfstwind. En telkens flitst de noodlamp aan in krantekolommen en radio uitzendingen: „HELP DE DIEREN IN NOOD. ZIJ VERHONGEREN IN DE KILLE WOESTIJN VAN DE WINTER". Zij, die nooit hebben geweten, dat er buiten de mensheid ook nog dieren honger kunnen hebben, hoort men nu amateuristische lokgeluiden maken om in de gunst te komen van een schokschouderende zwaan, die dank zij een vrijwel geheel bevroren nek toch aan statigheid gewonnen heeft. Langs de vijver in het hart van de stad staan tientallen mensen tot 's avonds laat hun gulheid als een hond uit te laten. Op het ijs beneden scharrelen gedesillusioneerde eenden rond ussen de net wat rappere meeuwen, die gespannen wachten op de volgende lading brood. Meestal staat er ook een broze dame bij met een warme bontpels over haar muizehoofd. Haar boodschappentas met hele broden erin heeft ze bij aankomst strategisch bij een boom gezet. Vandaar dribbelt ze telkens naar de walkant om met haar gevederde vrienden te spreken. Het dametje is op de walkant de enige stamgast. De eenden kennen haar dan ook als hun wangzak en schuifelen hardnekkig achter haar aan, alsof zij toch beschikt over de toverfluit van de rattenvanger van Hameien. Zij kennen haar goeiige gezicht en nemen haar mottige conversatie er op de koop toe bij. Want het moet worden gezegd: het dametje praat met grote gretigheid. Als zij tegen vieren met haar gelukzalige tasje aankomt, roept zij de dieren al van verre toe. En dat doet ze twaalf maanden per jaar. want zij is geen gelegenheidsweldoenster, die slechts tot actie overgaat, als het dierenrijk op sterven na dood ligt. Nee, zij laat het nimmer één dag afweten en als ze dan ook op een middag wat verlaat is, verdringen de eenden zich vertwijfeld bij de oever en voeren de meeuwen wanhopige kamikaze-vluchten uit. De laatste weken staat het dametje in een lange rij van voedselverstrekkers, maar toch weten de dieren haar moeiteloos te vinden. In ruil voor brood heeft ze zich verzekerd van het geduldig oor der dieren, die de laatsten zijn, die naar haar willen luisteren. In ruil voor die aandacht heeft ze ook nog namen gegeven. Piet bijvoorbeeld, een waggelwammes met een notarisbuikje, die er elke dag als de kippen bij is en in het voorste gelid staat als cje verdeling begint. Het dametje glimlacht op zo'n moment en steekt haar vinger vermanend op. Toch is Piet niet haar grote favoriet. Hij zou het zelf wel dolgraag willen, maar het dametje heeft helaas een fraaie platonische liefde opgevat voor een uiterst slordig geboetseerd eendje, dat voortdurend achter het net vist. Hij is een geboren druiloor, die op elk feest verschijnt, als de wijn reeds is uitgeschonken. Maar dat gestuntel kan haar liefde al niet meer temperen. „Japie", roept ze met trillende stem en tussen de vingers laat zij gelijktijdig een verleidelijk brokje zien. Als een stoombootje in de mist tuft Japie nu met een wijde boog om zijn machtige makkers heen naar de kant. Maar als hij daar eindelijk hijgend heeft afgemeerd, ziet hij geen kans meer om het smakelijke hapje, dat hem wordt toegeworpen, met jongleursgemak recht in de snavel op de vangen. Altijd is er wel weer een kaper op de kust, die via een listige buiklanding zijn broodnodige bijvoeding weggrist. Handenwringend staat het dametje daarbij toe te kijken. „Suffe Japie", roept ze, „kijk nou toch, wat je doet. Altijd laat je de anderen vóór gaan". En ze heeft gelijk. Japie begrijpt er geen bal van en ziet nauwelijks kans om zich als zelfstandig broodophaler te handhaven. Twaalf maanden per jaar loopt het dametje dan ook rusteloos van de ene kant naar de andere om de andere vogels met loze praatjes weg te lokken van de plaats, waar ze Japie wil verrassen. Zolang het niet vriest, lukt die manoeuvre soms, maar nu het menens is geworden en men ook in het dierenrijk, als een leeuw voor zijn eigen hachje moet vechten, duurt het soms uren. voordat Japie de eerste kruimel te pakken heeft Met een gezicht van „mijn naam is Haas" blijft hij geduldig achter haar aansjokken en luistert hij naar de gestolde motregen, die ze over hem uitstort. En de keren, dat hij met een lege maag naar zijn waterbed terugkeert, staart hij haar toch met een vochtige blik van grote dankbaarheid aan. Ik weet niet, of de plaatselijke bloemisten haar al ontdekt hebben, deze anonieme weldoenster in vast dienstverband. Anders is zij mijns inziens een zeer serieuze kandidate voorde volgende Valentijnsdag.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13