Kans op tbc-explosie vrijwel nihil Puebla teleurstellend wegens ontbreken van duidelijkheid H U deïïjd m H m m HP Rijksdienst naar Zwolle Zendamateurs tevreden met nieuw voorgestelde regeling ooo 3in(|NNENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van een onzer verslaggevers) /ziepEN HAAG Elk jaar nog strijivorden er in ons land onge- ekeiireer 2.000 gevallen van tuber culose geconstateerd. Enerzijds rertoont dat aantal de neiging >m te dalen, omdat we de ziek- ,u Je effectief kunnen bestrijden, inderzijds is er een neiging tot stijging door de toenemende «zoeken van Nederlanders aan anden waar de tuberculose iog welig tiert. Gevolg is, dat iet aantal ontdekte gevallen de aatste jaren vrij constant is gebleken. longarts O.J. Offringa maakt zich niet Iruk wanneer er ergens in ons land een tbc-besmettingshaard wordt ont- lekt, zoals nu weer in Bussum, omdat n ons land de combinatie van een goed ipsporingsapparaat én voortreffelijke geneeswijzen er garant voor staan dat >en explosie van de vroeger zo gevrees- le ziekte vrijwel niet meer kan voorko nen. „We ontdekken in het hele land :lk jaar tussen de tien en de vijftien lergelijke groepsinfecties. Nog pas is er een in de Betuwe ontdekt, van een veel grotere omvang dan die in Bussum. Daar is alleen niets over gepubliceerd. Voor ons is het indammen van zo'n in fectie niet meer dan een routine kwes tie. De consultatiebureaus zijn daar vol ledig op ingericht. Daarom moet die ke ten van bureaus ook beslist niet wor den opgeheven". „Waar het over tbc gaat heerst bij de meeste mensen nog het idee van een chronische, slepende ziekte, die een zeer lang genezingsproces vergt. Maar de laatste vijftien jaren is de werkelijkheid spectaculair veranderd. Door de betere geneeswijzen is tbc nu een acute be smettelijke ziekte geworden". „Vroeger schaamde men zich onte recht overigens als men tbc had. Zo'n patiënt werd langdurig gemeden door de medemens. En dat was wel te recht, want je kon de ziekte over krij gen. Nu duurt het drie tot vier weken om een patiënt met open tbc dat is de besmettelijke vorm van tuberculose negatief te krijgen, dat wil zeggen in een toestand dat hij de ziekte niet meer op een ander kan overdragen. Daar ligt het zwaartepunt van de tegenwoordige tbc-bestrijding. Van de 2.000 jaarlijks geconstateerde gevallen zijn er zo'n 700 besmettelijk. De rest vormt geen direct gevaar voor de omgeving, maar moet natuurlijk wel behandeld worden". In de meeste gevallen komen de tbc-ge- vallen aan het licht via de huisartsen, waar patiënten met klachten zich mel den. „Niet altijd wordt daar direct de tbc onderkend", zegt dr. Offringa, „om dat het verschijnsel in ons land zo zeld zaam is geworden. Vooral de jongere artsen, die niet zijn opgegroeid met de tbc als een soort volksziekte, hebben er nog wel eens moeite mee. Maar na een keer vergeten die het ook nooit weer". Andere instanties die de ziekte ontdek ken zijn uiteraard het landelijk netwerk van consultatiebureaus, de ook wel plaatselijk gehouden bevolkingsonder zoeken en het vooral voor bedrijven op ererende Centraal Bureau voor Keurin gen. Telkens wanneer een longfoto re den tot ongerustheid geeft, verricht het consultatiebureau voor tbc-bestrijding in het gebied waar de betrokkene woont het vervolgonderzoek en het zo genaamde contactonderzoek: onderzoek van alle mensen met wie de betrokkene gedurende een bepaalde periode in aan raking is geweest. Vroeger kwam tbc vooral voor bij men sen die door de in brede bevolkingsla gen gebruikelijke slechte voeding wei nig natuurlijke weerstand tegen ziekten konden opbouwen. Maar tegenwoordig valt er volstrekt geen categorie meer aan te wijzen die extra vatbaar is voor tbc. Natuurlijk speelt de persoonlijke weerstand nog wel een rol, maar die kan, behalve door verkeerde voeding ook worden aangetast door bijvoorbeeld stress. Toch mag niet gesteld worden dat de gemiddelde Nederlander vandaag de dag zoveel beter gewapend is tegen tu berculose dan vroeger. Offringa: „Door dat de tubercelbacil hier zo weinig meer voorkomt, krijgen de mensen ook nauwelijks kans er een natuurlijke af- weerstof tegen te vormen. De mensen die positief reageren op de mantoux- prik zonder ooit ziek te zijn geweest, sterven dan ook langzamerhand uit". „Inenten tegen tbc is wel degelijk mo gelijk. Wij doen dat bij de zogenaamde ge vaargroepen: ziekenhuispersoneel bij voorbeeld en bewoners van bejaarden centra. En ook in Nederland geboren kinderen van gastarbeiders. Dat doen we omdat die kinderen vaak met de ouders mee naar hun vaderland gaan. Vooral in landen als Turkije en Marok ko komt tbc nog veelvuldig voor. In Turkije is inenting voor kinderen dan ook verplicht". Gastarbeiders worden in de Nederland se gemeenschap wel gauw aangezien als besmettingsbron van tuberculose. Maar Offringa zegt: „ondanks dat in sommige landen waar ze vandaan komen nog veel tbc voorkomt, moeten we dat ge vaar niet overschatten. Van alle nieuwe gevallen die er in ons land worden ge constateerd, komt hooguit tien procent voor onder buitenlanders. Dat is rela tief hoog, maar de buitenlanders heb ben vaak besloten gemeenschappen, zo dat een besmetting meestal in eigen kring plaats vindt. Maar voor buitenlan ders bestaat er in Nederland een goed opsporingssysteem. Een buitenlander krijgt pas een werkvergunning nadat hij een bezoek aan het consultatiebu reau heeft gebracht. Dat geldt voor alle buitenlanders die niet uit een EEG-land komen. En gedurende tenminste twee jaar worden al die buitenlanders nog een keer per half jaar onderzocht". Vormen de regulier in ons land binnen gekomen buitenlanders geen probleem,' anders ligt dat bij de illegaal hier ver blijvende buitenlanders en de buitenlan ders die hier vanuit een ander EEG- land komen. De eerste groep is er alles aan gelegen elke officiële instantie te vermijden. De tweede is automatisch vrijgesteld van een longonderzoek. „Als bij die mensen tbc voorkomt, komen wij dat pas laat op het spoor, met als gevolg dat zo'n patiënt de besmetting al op een heleboel anderen kan hebben overgebracht. Pas nog was dat het ge val bij een illegale gastarbeider in Raal- te. Het heeft ons heel wat moeite ge kost de andere illegale werknemers van dat bedrijf ervan te overtuigen dat het voor hen beter was een röntgenfoto te laten maken. Dat ging pas nadat we hen duidelijk gemaakt hadden dat het onze taak is tbc en andere afwijkingen in de borstkas op te sporen en niet om hun namen en adressen door te spelen naar de politie". Dan is er nog het punt van de hygiëne, die besmetting moet voorkomen. Han den wassen na contact met een besmet tingsbron helpt volstrekt niet. Offringa: „Nagenoeg altijd wordt de ziekte over gebracht door het hoesten van de pa tiënt. Daardoor zweven vrijwel onzich tbare deeltjes slijm door de lucht en daarin zitten de tubercelbacillen. Van één zo'n bacil kan een ontvankelijk ie mand met weinig weerstand al tbc op lopen". „Als het om hygiëne gaat, zou die dan ook door de patiënt moeten worden be tracht Die dient in een doekje te hoes ten, dat na gebruik wordt gewassen. En verder raad ik iedereen die langer dan drie weken achtereen hoest zonder de oorzaak te kennen aan een röntgenfoto te laten maken. Dat wil helemaal niet zeggen dat er sprake is van tbc. Maar er kan nog zoveel anders aan de luch twegen mankeren waarbij een foto dui delijkheid kan verschaffen". Prins Cheirles valt ondernemers aan Prins Charles op weg naar huis na zijn ge ruchtmakende rede. LONDEN Prins Charles, de Britse kroonprins, heeft rich woensdag: met ongewone felheid uitgelaten over de Engelse industriële verhoudingen. Daarbij stelde hij on verholen bet Britse management verantwoordelijk voor een groot deel van de problemen in het land. De rede van de prins beeft grote beroering gewekt, aangezien de leden van bet koninklijk buis zich normaal gesproken verre bonden van de dagelijkse politieke gebeurtenissen. De Prins zei, in een toespraak tot parlementariërs en we tenschapsmensen, dat hij „zich niet in het minst geremd voelt te constateren dat een groot deel van de Britse on dernemers de betekenis van de menselijke factor niet schijnt te begrijpen". Charles, die veel bezoeken heeft ge bracht aan bedrijven en kantoren om te zien hoe zij wer ken, zie verder dat hij „tijdens rijn bezoeken heeft ge merkt dat de communicatieproblemen tussen de leiding en de personeelsvertegenwöordigers in een bedrijf veelal voortkomen uit een communicatiestoornis binnen de lei ding zelf. Tot een open beleid behoort de bereidheid vrij en eerlijk te praten met de werknemers en hun vertegen woordigers over de productie, de vooruitrichten en de problemen van het bedrijf'. De prins vergeleek het En gelse systeem met dat van andere landen als Frankrijk, Duitsland en de Verenigde Staten. Volgens de prins kan Engeland nog veel leren van het systeem in Amerika, waar de arbeidsvoorwaarden voor iedereen gelijk zijn, ongeacht positie, hetgeen ook betekent „eten in dezelfde kantine". an den Berg (PvdA) schrijft boek !N HAAG Kandidaat arzitter van de PvdA Max i den Berg heeft gisteren Den Haag een door de uit-: rerij Xeno te Groningen ge- bliceerd boek gepresen- rd, waarin hij een bijdrage wil leveren aan de huidige discussies in de PvdA. Ook in dit boek blijkt Van den Bergh voor het streven naar een linkse meerderheid. Naar zijn mening blijven coa-; lities met het CDA „gelegen heids-coalities", die de strate gie van een linkse meerder heid dienen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN „De resultaten van de bis schoppenconferentie die onlangs in de Mexi caanse stad Puebla is gehouden, weerspiege len een zekere onmacht van de kerk. Men weet geen keuze te maken in de actiemidde len om bestaande misstanden aan te pakken. Middelen die efficiënt zijn, en tegelijkertijd beantwoorden aan het evangelie. En daarom heeft Puebla mij uiteindelijk toch teleurges teld. Ik had verwacht dat de uitspraken aan het slot duidelijker zouden zijn geweest". Pater dr. J. van Nieuwenhove, lector in Nij megen en als specialist van Latijnsamerikaan- se kerkelijke zaken waarnemer in Puebla, is enigszins mismoedig uit Mexico teruggekeerd. „Puebla biedt geen of nauwelijks nieuwe ge zichtspunten: Er is veel getheoretiseerd, maar er zijn géén duidelijke richtlijnen uitgekomen voor reeds experimenterende christenen of groepen van christenen. Niettemin is de kerk en zeker in Latijns-Amerika een sociale grootheid, een bestanddeel van de maatschap pelijke structuur, maar van de politieke bete kenis van de kerk als actiegroep is in de slot documenten niets terug te vinden". Teleurstellend, en óók verwarrend, wat betreft de concrete standpunten, richtlijnen en model len om actie te voeren tegen de onderdruk king. Geen concrete visie om de enorme on vrijheid, achterstelling, armoe en uitbuiting te bestrijden, wel en dat is ondanks alles een zeer positief punt de bereidverklaring van de bisschoppen om de harde consequenties te aanvaarden van hun oppositionele opstelling tegen tal van machtsstructuren. Marxisme, kapitalisme en de theorie van de Nationale Veiligheid hebben ze in hun slotdo cument verworpen en dat is een openlijke keuze voor een kritische opstelling. „Als zoda nig is het Puebla-document een ruggesteun voor de vele activiteiten die op tal van plaat sen in het continent gaande zijn", is de stelli ge overtuiging van dr. Van Nieuwenhove. Voor het ontbreken van concrete uitspraken op de conferentie voert hij een verzachtende omstandigheid aan. „Mag je op continentaal niveau wel een uniforme keuze verwachten? Hoe kan een keuze even effectief toepasbaar zijn in Cuba en tegelijk in Brazilië, in Chili en in Mexico, om maar wat voorbeelden te noemen. Daarom blijft het ook een zaak van hoopvol afwachten, of de intentieverklaringen van Puebla zullen doorwerken en effect zullen hebben als de kerk, de bisschoppen en de priesters op de barricaden klimmen om de mensenrechten te beschermen. Zonder geweld, daarover bestaat in elk geval eensgezindheid". Pater Van Nieuwenhove is getroffen door wat hij noemt „het grote hart van de bisschop pen", hun bijna aandoenlijke pastorale bewo genheid voor het menselijk leed in Latijns- Amerika. Maar ter oplossing zoeken ze voor alsnog naar binnen-kerkelijke middelen, zoals de liturgie en de katechese, en niet naar soci aal-maatschappelijke en politieke activiteiten. Ze ondersteunen de boeren en arbeiders die via hun vakbonden voor lotsverbetering strij den, maar nemen zelf niet, of te weinig, aan die strijd deel. Zelfs de uitdrukking van Hel der Camara over „actieve geweldloosheid" verdween uit de eindtekst. "Pluspunten van Puebla noemt pater Van Nieuwenhove de contacten tussen de basis en de bisschoppen bij de voorbereidingen, de dia loog en de confrontatie onderling. („Hoewel zo'n vijfentwintig procent van de bisschoppen niet meer naar nieuwe gedachten luistert"); de doorbreking van eng kerkelijk-juridische orga nisatiekaders, de erkenning van jonge theolo gen en de (on)officiële contacten met hen. „Al leen is eens te meer gebleken dat duidelijk heid geen luxe meer is. Eigenlijk moeten er over slotdocumenten als die van Puebla geen verschillende interpreta ties mogelijk zijn". DEN HAAG De regering heeft besloten de Dienst In vesteringsrekening (DIR) in Zwolle te vestigen. Minister Van Aardenne heeft dit giste ren in een brief aan de Tweede Kamer bekend ge maakt Een belangrijk argument om voor Zwolle te kiezen was, dat de Overijsselse hoofdstad voor het hele land goed be reikbaar is. Het is de bedoe ling dat de jonge dienst deze zomer naar Zwolle verhuist. Daar zullen om te beginnen 12 A14 mensen gaan werken. ADVERTENTIE UITKOMST VOOR ILLEGALE ZENDERS DEN HAAG (ANP) De ra dio zendamateurs, verenigd in de Nederlandse Citizen- Band Federatie (NCBF), zijn blij, dat er eindelijk een re geling getroffen wordt, waar door zij kunnen blijven zen den. De regering is namelijk van plan om begin 1980 een machtigingsregeling voor al gemene radio communicatie in te voeren. Iedere Neder lander kan dan via de 27mhz- band met zijn medeburgers communiceren, zoals dat zo fraai in de plannen van de regering genoemd wordt. Met de nieuw voorgestelde re geling zal tevens een einde komen aan de vervolging van de zogenaamde illegale zen ders, die geen machtiging kunnen krijgen, omdat zij vol gens de huidige voorschriften niet over de nodige theoreti sche kennis beschikken. De nieuwe voorschriften bevatten echter ook beperkingen. Men mag straks alleen maar met elkaar praten, men mag geen muziek maken, geen omroepje spelen en geen reclame-uitzen dingen verzorgen. Bovendien mag het vermogen van de ap paratuur niet groter zijn dan 0,5 watt met frequentie modu latie. De nieuwe machtigingsrege ling kortweg Mare genoemd biedt straks een zogenaamde schone burgerband, de 27mhz 'op 22 kanalen, maar mag dan alleen gebruikt worden met de fm-apparatuur. De thans bij velen in gebruik zijnde am-apparatuur moet dan bui ten gebruik gesteld worden. In verband hiermee zal tot de datum van invoering van de nieuwe machtigingsregeling een soepeler vervolgingsbeleid tegen deze am-apparatuur ge voerd worden. Bekeken wordt of voor internationale vracht wagenchauffeurs de am-appa ratuur voorlopig gehandhaafd kan blijven. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. .als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats: ,i. Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld naam:. adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. ELSEVIER becijfert de scha de van de winter op miljar den. „Al regent het warm wa ter, de vorst zal dit jaar nog lang doorwerken in onze eco nomie". Een ander artikel noemt solliciteren bij de over heid een hachelijke zaak. „Bij veel kandidaten bestaat de behoefte aan een soort be roepsmogelijkheid of een her kansing. Beide zijn tot nu toe niet mogelijk en zullen op korte termijn ook niet worden gerealiseerd. Een slechts tes tresultaat immers kan een kandidaat voor twee jaar uit sluiten van een baan bij de overheid". Een hoofdartikel kritiseert de manier waarop Lubbers zich gedraagt als vice-premier. „Hij heeft zich blijkbaar voorgenomen het CDA vooral naar de linker kant bij te kleuren en meent dat deze bijkleuring nodig is, omdat het CDA nu met de WD regeert. Daarom bedient hij vooral de linkervleugel van de fractie. Dit houdt ge varen in". Voorts een gesprek met de Iraanse premier Ba- zargan. „In principe ben ik niet gekant tegen de executies en wij stemmen er mee in. Het volk was er gelukkig mee. Het heeft een positief ef fect op het volk gehad". Een groot interview ook met Harry Mulisch, die dit week einde de P.C. Hooftprijs krijgt. „De stroom is niet doorgegaan. De meeste jon gens uit de jaren zestig heb ben nu een huisje gekocht en zijn conservatief. Dat eigen huis is fnuikend. Daarom heb ik er geen. Er komt angst op, je zet de tering naar de ne ring, en dat krijg je de grau we tijd waar wij nu in leven. Van Agt, Gij s sen - wij bele ven de laatste oprisping van het vooroorlogse Nederland". Aandacht tenslotte voor de manier waarop Nederland zijn buitenlandse toeristen be handelt Joop Strijkers, direc teur van het Nederlands Bu reau voor Toerisme: „De maat is vol. Ik eis nu van alle betrokken instanties de garantie dat de mensen hier weer veilig kunnen komen". De HAAGSE POST noemt het abortus-wetsontwerp een terug keer naar de grote leu gen. „Liever geen wet dan één die de kloof tussen de praktijk nog verder verdiept. Deze wet is onuitvoerbaar en lokt daarom tot ontduiking". In dit kader ook een gesprek met een ongehuwde moeder die geprest is tot adoptie. .Afstaan is wreder dan abor tus". Een commentaar tenslot te: ,Alle schaamlappen die het kabinet om een medisch- juridisch-sociaal misbaksel heeft gehangen verhullen niet dat de CDA-ministers massale abortus willen legaliseren om CDA-minister te kunnen blij ven". Voorts een interview met Jan Blokker, de nieuwe adjunct-hoofdredacteur van de Volkskrant „De noodzaak tot vernieuwing die er dus bij de VPRO toch al was, wordt nu alleen maar versterkt door, niet eens zozeer mijn vertrek, als wel dat van Hans Keiler. Je krijgt nu noodzake lijkerwijs een periode van een jaar of twee, waarin allerlei jonge aanstormende types dingen moeten gaan doen". VRIJ NEDERLAND praat uitvoerig met WD-Kamerlid Kappeyne van de Coppello. „Ik vind dat de winstkansen van de WD aan de linker kant liggen en niet rechts. Ik vind dus dat we naar links moeten opschuiven. In ieder geval vind ik dat de PvdA zich niet meer meester mag maken van het imago, dat zij alleen opkomt voor verdrukte groepen in de samenleving waarvan zij de rechten onder alle omstandigheden zal waar borgen. Dat kan de PvdA niet garanderen, en dat zien ze ook wel in. Aan beide kan ten moet de demagogie gela ten worden". En over het abortus-wetsontwerp: ,Als mijn fractie op welke manier en om welke reden dan ook zou meewerken aan de tot standkoming van een wetge ving, waardoor die normstel ling er wel zou komen, zou ik zeker opstappen". Voorts een portret van minister Beelaerts van Blokland. „Een dorpsbur gemeester in de politiek. Hij ziet het parlement meer als een correspondentieclub dan als een praathuis". De kleu- renbijlage gaat over dansma- rietjes. De Tijd praat over het abor tus-wetsontwerp met Cornelis- sen van het CDA en Rietkerk van de WD. De eerste: „Ie dereen is bezig het wetsont werp naar zich toe te harken. Daar doe ik niet aan mee. Abortus is veel te belangrijk voor politieke spelletjes". De tweede: „Ik zou er bij de op positiepartijen op willen aan dringen dit voorstel zonder argwaan te bekijken, zonder addertjes onder het gras te vermoeden bij bepalingen die omwille van de zorgvuldig heid zijn gemaakt. Ik zou graag willen dat men zijn po litieke verantwoordelijkheid realiseert voor de situatie die zou kunnen ontstaan wanneer ook dit wetsontwerp het niet zal halen". Voorts een groot interview met Simone de Be- auvoir. „Intelligent zijn wil nog niet zeggen dat men zich goed door zijn examen slaat Nee, men is intelligent wan neer men zich niet te gauw tevreden stelt met- de ant woorden die men zelf geeft, als men verder gaat vragen stelt dingen onderzoekt Het houdt verband met de hele manier waarop men tegen de wereld aankijkt, met wat men gevoel noemt aandacht En aandacht heeft men pas wan neer men van de mensen, de dingen houdt. Het is niet iets abstracts, intelligentie". Nieuwsnet was deze week niet tijdig beschikbaar om besproken te kunnen worden in deze rubriek. Een hoofdartikel in HER VORMD NEDERLAND over abortus concludeert: „Hoe men het wendt of keert, of men dat toejuicht of veraf schuwt, een wetsontwerp over abortus, waarin de stem van de vrouw niet in hoge mate beslissend is, zal in de huidi ge Nederlandse verhoudingen nief tot wet worden verheven. Dat markeert de moeilijke po sitie, waarin de CDA-minister als mede-indiener zich be vindt, een positie die zich moeilijk laat verhullen". Voorts een interview met de scheidende hoogleraar ge schiedenis Dolf Cohen. „De hoop op de toekomst lijkt me veranderd. We zien niet meer een nieuwe maatschappij voor ons, maar denken alleen aan het verbeteren van wat vroe ger fout gelopen is". Veel aandacht ook voor gezond heidszorg zonder commercie. „Naar mijn gevoel is een nieuwe generatie artsen in op komst, artsen die de romp slomp van een eigen praktijk niet hoeven en genoegen ne men met een vastgesteld sala ris, dat overigens heel behoor lijk is". Een ander artikel concludeert dat de grote ver anderingen in de jaren zestig niet hebben doorgezet omdat het kabinet-Den Uyl de aan- sluitng met de vernieuwing sbewegingen heeft gemist.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11