Ter Aarse biljarters van Monopolesteken zich stemmig in het goud eress en te Haas in te Oude Rijn Iris-avond in Vrijetijdscentrum GEZELLIGE VRIENDENCLUB; EN DE CARAMBOLES ZIJN MOOI MEEGENOMEN Transvaalbuurt wil inspraak over verbeteringsplan Leids succes bij Go-kampioenschap gihSTADTREGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 FEBRUAR11979 PAGINA 5 Hoelang de glimmende bil jartballen al rollen over (later verwarmde) groen laken zou ik echt niet weten. Ik heb ver zuimd daaromtrent enkele bronnen aan te boren. Maar het staat wel onom stotelijk vast, dat in Ter Aar dit gezellige tijdver drijf (dat pas tot grote hoogten kan stijgen als de gordijnen van het establis- sement gesloten zijn en de beoefenaren ervan zich lebben geconcentreerd ond een paar vierkante meters waarop uitgekookt precisiewerk wordt gele verd) op 1 maart vijftig jaar georganiseerd wordt beoefend; en gehuldigd, mag ik wel zeggen. Daar, aan de boorden van het 'r Aarkanaal, vaak een eindje ':iJvan huis en haard, legt nen in café 't Veer (buurt schap Papenveer ontleende waarschijnlijk z'n naam overstekende monni ken, maar wie weet is er :n betere verklaring voor le vinden, voor de naam Papenveer althans) vaak de meest doordachte patronen op dat laken, gesanctio neerd onder de verzamel naam „B.V. Monopole". Monopole dus hult zich in een gouden glans. Een bil jartvereniging met een au reool. Een trefpunt voor de „oudjes". Het begin van Monopole vond plaats in „de strengste winter die we gekend hebben", een paar weken na de beruchte stadhuisbrand in Leiden en in het jaar (1929), dat me vrouw Lek leerde schaat sen. Mevrouw Lek is de le vensgezellin van Th. (Dirk) A. Lek, secretaris van Mo nopole, en met haar kennis en toewijding zowat de tweede secretaris van de biljartvereniging. Th. Lek zelf is al weer 38 jaar lid en 32 jaar secretaris, waar bij zijn vrouw aanvult, dat haar man het „pispaaltje van de club" is, „want als1 er iets mis gaat heeft de secretaris het gedaan". Nu gaat er bij Monopole zel den of nooit iets mis en daarom mogen wij de heer Lek niet onmiddellijk als een pispaaltje zien. De Ter Aarse biljartvereni ging is zo heb ik begre pen - er één uit duizen den. De deelnemers zijn er zowat mee vergroeid. Vijf tien leden, vandaag de dag, en de meeste kennen el kaar wel langer dan van daag of gisteren. Daar is ere-lid Wim Slootweg, 76 jaar, nu z'n dagen slijtend in Amsterdams Oud-West. Daar is het oudste lid, Jan Slootweg, 65 jaar en thans de man der penningen. Zo'n geweldig trouwe was ook TTieo A. Hijdra, de on overtroffen voorzitter van Monopole, die onlangs is overleden en een heel gat in het bestuur heeft achter gelaten. Theo Hijdra is moeilijk te vervangen, maar sinds vorige week doet Leo R. Uijttewaal z'n best als Hijdra's opvolger de touwtjes in handen te nemen. Leo is ook al 29 jaar lid. Vijftien leden dus vandaag. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tusserf tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Veel meer kon Monopole er vroeger ook niet heb ben, want met meer dan 20 leden moest de caféhouder steeds weer voor elke avond een speciale vergun ning aanvragen om na een uur of half elf 's avonds open te mogen blijven. Men vertoefde toen nog in bondscafé „Verhoef", hét café. Meneer Verhoef zelf had als verwoed biljarter een best biljart dat „Mono pole" heette. Vandaar dat z'n medespelers deze naam in 1929 overnamen. Enfin, men ging spelen, de eerste jaren alleen in onderlinge wedstrijden, maar in '32 werd de eerste grote wed strijd, in Oud Ade, gewon nen tegen Klein-Rustoord en dat leverde de eerste medaille op. Sindsdien is de priJzenkast bol gaan staan van de veroverde trofeeën. Wim Slootweg, één van de oprichters, denkt er nog vaak aan. In die eerste jaren was Wim een accuraat penning meester, die in 1933 een batig saldo van 16,20 (verkregen uit een contri butie van 5 cent per week) op de Boerenleenbank zet te. In 1937 was er zo'n be hoefte aan een feestavond, dat er besloten werd om „vijf gulden uit de kas te nemen en deze gezamenlijk te verteren". Monopole speelde verder, via ups en downs. Het oude clublokaal moest verdwijnen (in 1952) om plaats te maken voor de nieuwe Papenveerse brug. Monopole was bijna van de biljarttafel verdwe nen, maar de leden zetten na een rustperiode van vijf maanden door een vestigden zich in 't Veer van de heer Chr. Uytte- waal. Sinds '55 was Mono pole officieel lid van de KNBB, district Veen- en Rijnstreek (met 14 aange sloten verenigingen) en men weerde zich vaak uit stekend. Zo was er een Monopole-team in de C3 klasse dat het in '73 pres praktiserend kersverse voorzitter Leo Uyttewaal. Momentopname in de speelruimte van café 't Veer teerde kampioen van het district te worden en daar na, in Gouda, kampioen van het gewest. Men mocht toen zelfs strijden om het kampioenschap van Neder land, maar aldus secre taris Lek „in het gezicht van de haven strandde men toen. Het was name lijk de eerste zondag van het wereldkampioenschap voetballen in Duitsland en toen werd er meer naar de tv dan naar het biljart ge keken...". Monopole is een biljartve reniging waar meestal meer om het spel dan om de knikkers wordt gegeven. Leo Uyttewaal, de nieuwe voorzitter, ziet het ook zo: „Het is een club van vrien den, zeker geen elitetoes tand. Als je er met tussen past, kom je er ook niet in. We kennen elkaar'allemaal. De mensen in de middelba re leeftijd zijn in de meer derheid: het jongste lid is zowat 35 jaar. Kijk, ik vind het eigenlijk jammer om zó voorzitter te moeten wor den, zo vlak na het overlij den van Hijdra. Die man had „het" helemaal. Maar nood breekt wetten; ik ben gelijk voor het blok gezet, maar ach, het is een mak kelijke vereniging zonder moeilijkheden. We hebben vreselijk veel schik samen. Avonden laat thuis". Me vrouw Lek weet ervan mee te praten, maar ze is bijna nog enthousiaster dan haar I man-secretaris zelf: „Het is zuivere ontspanning. Ont spanning na inspanning, zeggen ze weieens. Nou, dat zal dan wel waar we zen". Voorzitter Uyttewaal: „Na afloop is het vaak nog een kaartje leggen, tot een uur of één, half twee. Vroeger werd het ook wel eens half vier...". Maar geen vrouw die er over klaagt, zo hoorde ik van deze en gene. Uyttewaal: „Ze zijn allemaal even ge estdriftig; we mogen alle maal van ze...". Inderdaad; neem nou eens mevrouw Lek, die schrijft bijvoor beeld zo goed als alle wed strijden. De vrouwen staan er achter en kunnen het bovendien nog goed met el kander vinden ook. En dat is een heel ding. Nogmaals: het blijft lollig bij Monopo le en die club gaat niet weg, zo is de overtuiging van Lek en Uyttewaal. Met de pet ernaar gooien? Geenszins. Secretaris Lek belijdt: „Eenmaal aan het biljarten, wordt er om de laatste carambole (de laag ste speelt bij ons gemid deld één, de hoogste drieeënhalf) heel serieus gevochten. De resultaten zijn er ook wel naar ge weest, dacht ik. Maar het blijft voor de rest zuivere ontspanning. Na een wed strijd gaan we weg en zeg gen tegen elkaar: „Nou, die punten hebben we effe mooi te pakken...". Komen de vrijdag 23 februari is er een receptie, in 't Veer, het clublokaal, tussen 8 en 10 uur 's avonds, voor sport vrienden en andere belang stellenden. Dan treden de Monopolers aan in hun nieuwe uniforme kledij: zwarte pullover met V-hals, wit overhemd met zwarte strop, zwarte broek. Op de pullover prijkt dan het nieuwe embleem: een ge borduurde biljarttafel op een groene achtergrond, ontworpen door medelid en wedstrijdleider en vice-pre sident Piet Akerboom. Maar ik kan niet zomaar voorbijgaan aan het mooi ste verslag, dat van de op richting in 1929 werd vast gelegd. Willem Slootweg te kende ervoor: ,,'t Was in de barre winter van '29. Toen zaten we zo te praten over van alles. Toen opper de Van der Hoorn: zouden we geen biljartvereniging oprichten? Nou, G. Ver hoef, W. Slootweg, G. Eg berts, P. Tensen, A. Hijdra, Aron de Leeuw en de heer Vis van de Aardam waren het eens. Nu het bestuur. De heer Tensen werd zon der slag of stoot voorzitter. De club moest nog een naam hebben. G. Verhoef zei: „Dat is makkelijk, de naam staat op 't biljart...". En dan die keer, ruim 15 jaar later, toen Monopole in Leiden bij „Tetenburg" moest biljarten. Dat weet Willem nog als was het gis teren: „Toen we waren we zen biljarten zei de voorzit ter Tensen: jongens, ik zou wel wat willen eten. We re den naar de Steenstraat Daar was toen Peter Lee- nen, die had van alles. Nou, die nam dit en een ander nam dat Je kent dat wel. Er was er één bij die nam een worstje. Het is een anecdote hoor, maar goed. Die een worstje nam stond even naar de ande ren te kijken met z'n han den op z'n rug. En toen kwam er een hond en die pakte 't worstje uit zijn hand weg...". Die Willem Slootweg toch, en dat-ie dat allemaal nog zo weet De Ter Aarse doorstoters kunnen hun plezier op, deze week vrijdag. De vrienden vieren feest dan. Niet alleen vanwege dat goud, maar omdat het tóch al zo'n toffe boel is bij Mo nopole, die kostelijke B.V. En of dat nog niet genoeg is, volgt op zaterdag 3 maart een feestavond waarop die vijftien Ter Aarders het nog een keer dunnetjes over gaan doen. Samen met de vrouwen dan. Dan zullen de ballen misschien een keer niet rollen, doch het is de tijd van de alaafs en een fees- sie is nooit weg. Proost op Monopole; tot in lengte van dagen en nachten! ULPTUREN EN 3ft JHILDER1JEN IDEN Het is tot en met februari mogelijk om het I terse weer even te verge- i in galerie De Oude Rijn de Stille Mare 4 in Lei- de sculpturen van K2- r Veress en met name de Mderijen van Frans de hebben een zonnig ka- 4-jarige Frans de Haas is Ier twijfel een knap rea- Daarnaast vertoont zijn k regelmatig fantastische Jfjes. Van De Haas worden ken en olieverfschil- [jen geëxposeerd. De hoog- ken velschillen qua on- kerpen weinig van het rfwerk, wel zijn ze aan- lelijk egaler gekleurd, fken als „Iers Landschap" II, „De Slechtvalk", iüerraam" en nog een anderen vertonen geen istische trekken. Wel valt op dat het perspectief door De Haas wordt benadrukt. Zo rijn de schelpen en de bloe men op de voorgrond van het werk „Tent" verhoudingsge wijs zo groot afgebeeld dat je het idee krijgt dat de schilder op zijn buik in het zand is gaan liggen. Dat verschijnsel valt in veel werken waar te nemen. Een fantastisch element is bij voorbeeld aanwezig in een werk als „Kurhaus in de woestijn". Het bekende Haag se Kurhaus is door De Haas opgepakt, in zijn oude glorie hersteld en met pier en al in de woestijn neergezet. Op de pier van het door zand omge ven Kurhaus bevinden zich mensen in 19e eeuwse kledij en tevens een aantal kamelen. Ook bij het werk „Zijn de heksen terug op aarde" is de „De slechtvalk" van Frans de Haas tijd teruggezet, hetgeen overi gens bij nog meer werken het geval is. Opvallend is dat zich midden in een stadsgezicht een willekeurig geplaatste deur opent waardoor een oude vrouw als het ware uit het schilderij stapt. De Haas heeft op een plakkaat naast de deur zijn persoonlijke visie op het heksengebeuren ge schreven: „Zijn de heksen te-, rug op aarde? Zij waren randfiguren, veel uit dezelfde families. Oude lelijke mensen, die op ongelegen momenten langskwamen en zich bemoei den met zaken waarvoor later weer de hulp van een priester moest worden ingeroepen". Veress Karoly Veress werd geboren in Hongarije in 1935. Sinds 1956 woont hij in Leiden. D^ sculpturen van Veress zijn uitgevoerd in hooggepolijst brons, dat er op het eerste gezicht uitziet als geel koper. Het werk van Veress is erg fraai, in de regel zeer ab stract. Hoewel alle bronzen een titel hebben gekregen zal de ene kunstkijker er waar schijnlijk weer heel iets an ders inzien dan de andere. Ti- j tels als „Bela Bartok, derde pianoconcert", „De dood van een vriend" en „innerlijke strijd" zullen in ieder geval genoeg tot de verbeelding spreken. Het werk van De Haas en Veress is van woensdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Gale rie de Oude Rijn beschikt nog over werk van Peter Bes, Fer Hakkaart, Anne Hulle- man, Fon Klement, Ans Wor tel, Johan Timmers en nog een aantal andere kunste- de o|, onersf sondi t bor 'IDEN De stichting Iris houdt .24 februari in het Leids Vrije- jdscentrum aan de Apothekersdijk avond waarop een aantal prójec- van de stichting zich zal presen te Optreden zullen de theater- !£ep „De Vlek" met het zelfge schreven moderne theaterstuk „Het Web", het poppenkas tgezelschap „De Poppenkeet" en de „Nard Boer Re vue" met een programma van lied jes en sketsjes. Ook enkele'buiten landse artiesten zullen optredèn. De stichting Iris werd vier jaar gele- sidie-aanvragen, zakelijke en/of artis- den in Leiden opgericht. Doel van de tieke begeleiding, het zoeken van stichting is het helpen van mensen' medewerkers, etc. De stichtingsleden bij het verwezenlijken van ideeën op cultureel en creatief gebied. Iris pro beert te helpen met het verzorgen van optredens, het opstellen van sub zijn allen amateurs. De Iris-avond begint om acht uur; toegang be draagt 4,50 gulden en 3,50 gulden voor C JP-houders. LEIDEN De buurtvereni ging Transvaal eist van het college van b en w dat de buurt betrokken wordt bij de voorbereiding van de verbe teringsplannen van zijn wijk. De bewoners stellen deze eis in een brief, waarbij zij ver wijzen naar de uitspraken van de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, Beelaerts van Blokland. De minister heeft verklaard dat bewoners van een stads vernieuwingswij k grote zeg genschap moeten krijgen bij het opstellen van de plannen en de uitvoering ervan. De buurtvereniging Transvaal wijst de gemeente Leiden erop dat zij tot nu toe nog niet betrokken is bij het door de gemeente aangekondigde verbeteringsplan van haar wijk. „Het is voor ons volkomen onduidelijk wat de gemeente met onze wijk van plan is. Voordat de plannen al in een zover gevorderd stadium zijn. dat ze niet meer veranderd kunnen worden, willen wij overleg met b en w", aldus Ton van Essen, secretaris van de buurtvereniging. Inmiddels is er wel contact tussen ge meente en buurtvereniging over het deelbestemmingsplan van het terrein van de voor malige vleesfabriek Van de Berg, Omdat er op korte ter mijn door de gemeente geen bestemmingsplan voor de hele Transvaalbuurt gemaakt kon worden, is er voor dit terrein alvast een deelbestemmings plan gemaakt. „De gemeente heeft dit alvast gedaan om te voorkomen dat het terrein door projectontwikkelaars in beslag zou worden genomen. De bedoeling is dat het ter rein woonbestemming krijgt ?n daar staat de buurt volle- lig achter", verklaart Ton van Essen. LEIDEN Het afgelopen weekend gehouden Nederlands clubkampioenschap go is een groot Leids succes geworden. AI komen de sterkste spelers dan misschien uit Amsterdam, de Leidse Go Club bleek toch over het sterkste team te beschik ken. In de hoofdgroep werd Leiden 1 Nederlands kampioen, terwijl Leiden 2 weliswaar slechts vijfde werd, maar dan wel met 8 bordpunten uit 12 partijen. Zelfs een finale Leiden 1—Leiden 2 heeft er nog ingezeten. Amsterdam 1 werd tweede en Amster dam 2 degradeerde. In de tweede groep werd Leiden 3 eerste, voor Utrecht 1. Volgend jaar is Leiden daarom met drie teams in de hoofd groep (van 8 teams) vertegenwoordigd. In de derde groep werd Utrecht 1 eerste, maar had dit te danken aan ex-Leidenaar v.d. Krogt, die in de laatste ronde van Wagenaar van Leiden 4 won, welk team daardor derde werd. Kortom, een compleet Leids succes. De organisatie van het toernooi, in handen van de Drienerlose Go Club was perfect Er werd gespeeld in de jeugdherberg te Nijverdal, waar de 84 deelnemers (28 teams uit 11 verenigin gen) gastvrij onderdak vonden. IJszeilschip zakt door het ijs van de Braassem ALKEMADE Het was zaterdagmiddag „erop én eronder" met de ijszeil- boot van A. v.d. Meer uit Roelofarendsveen. Het schip, waarop zich in to taal zeven personen be vonden, waaronder ver schillende kinderen, zakte tijdens een zeiltochtje over de B raassemmer meer door het ijs. Nadat eerst de kinderen snel op het ijswaren ge zet konden deze de wal spoedig bereiken. De vol wassenen, die zich op het schip bevonden begaven zich half strompelend half badend naar het vaste land. In eerste instantie werd bekend dat het vaartuig zondagochtend per heli kopter zou worden wegge sleept Later bleken deze sensationele plannen niet door te kunnen gaan we gens de hoge kosten die aan een dergelijke expedi tie verbonden zijn. Ten slotte is het ijsschip giste ren met behulp van een bergingsboot uit het water opgetakeld en naar de kant gebracht Waterstaat geeft 3,5 miljoen voor aanleg fietspaden DEN HAAG Het ministe rie van Verkeer en Water staat heeft Zuid-Holland la ten weten dat deze provincie voor 1979 drieeënhalf miljoen gulden subsidie krijgt voor de aanleg van fietspaden langs wegen van provinciaal en plaatselijk belang. Deze rijksssubsidie vormt de helft in de bijdrage van de kosten van de aanleg, zodat de provincie voor zeven mil joen kan laten aanleggen. Het gehele uitvoeringsprogramma van Zuid-Holland zal 10 1/2 miljoen gulden kosten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5