:arter schetst inhoud van salt ii-akkoord Belgische premier loog over zending troepen naar Zïare prTak postzegelalbums weg <eger Iran kan niet sonder adviseurs lit buitenland VN-vredesmacht in Libanon opnieuw in opspraak Belgische DefoSSet gaf flllCC minister O minister weer in ops ïrdï jZware straffen voor Shankill-moordenaars' Peetvader van Calabrische maffia met grote luister begraven RUA BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 FEBRUAR11979 PAGINA 1 (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De demissionaire minister voor PTT-zaken in België, Leon Defos- set, die al eerder in het nieuws is ge weest omdat hij bijna zeven miljoen gulden aan zijn begroting onttrokken heeft om een vakantieverblijf te kopen in Zuid-Frankrijk ten behoeve van hoge Franstalige ambtenaren van zijn ministerie om daar uit te rusten, het geen heeft geleid tot een politieke rel in het land en de verplichting om dat geld terug te betalen, is opnieuw zijn boekje tebuiten gegaan. der Francofonen (FDF) in Brussel, op kosten van de Belgische belastingbeta lers kostbare postzegelalbums heeft weggegeven aan politieke vriendjes en aan, wat genoemd wordt, vooraanstaan den. De vrijgevige bui van de minister heeft echter geleid tot een onderzoek van het Hoog Comité van Toezicht, een staatsorgaan dat de uitgaven van minis ters en hoge ambtenaren napluist. Dat comité had destijds ook al de onrech tmatige kasteelaankoop van Defosset in Frankrijk aan de kaak gesteld. Minister Defosset zelf spreekt van een storm in een glas water. De hele post zegelalbum-affaire zou gaan om een be drag van hooguit 200.000 Belgische franken (13.000 gulden), zo liet de mi nister thans weten, maar deskundigen hebben inmiddels verklaard dat het om uiterst waardevolle postzegelverzamelin gen gaat en dat alleen reeds een album een tot anderhalf miljoen Belgische franken waard is (65.000 tot 97.500 gul den). En in totaal gaat het om minstens vier albums die Defosset heeft weggege- Uit een onderzoek van het Hoog Comi té van Toezicht blijkt dat steeds zijn vroegere kabinetschef Honoré Delcham- bre wiens loopbaan vroegtijdig is afge lopen als gevolg van de dubieuze kas teelaankoop in Zuid-Frankrijk, tussen persoon was. Plundering bij sneeuwval in Baltimore In de Amerikaanse stad Baltimore zijn na de ongekend hevige sneeuwval van maandag 303 personen gearresteerd onder verdenking van plundering. De plunderaars hadden het vooral voorzien op drank winkels, kruideniersbedrijven, bakkerszaken en meubelwinkels. Op de foto: een van de geplunderde drankwinkels, die nu door een gewapende man bewaakt wordt. JlTLANTA (Upi) Tijdens een redevoe- in Georgia heeft president Carter de VS voor het eerst de inhoud van aanstaande SALT Il-akkoord ge- [chetst. Volgens de Amerikaanse president illen de Sowjet-Unie en de VS op grond i dit akkoord ter beperking van strate gische wapens voor het eerst over een ge lijk aantal strategische wapens beschik ken. Het numerieke voordeel, dat de Sow jet-Unie had in overeenstemming met het SALT I-akkoord, zal opgeheven worden. President Carter zei dat er met de Sowjet- Unie overeenstemming is bereikt over de voornaamste zaken van een „goed en te verifiëren" verdrag. De Sowjet-Unie zal zijn totaal aantal strategische wapens te rugbrengen en zal daartoe 250 raketten of bommenwerpers moeten vernietigen. De VS kunnen daarentegen hun strategisch wapenarsenaal opvoeren, omdat ze nog on der de toegestane grens zitten. Het ak koord voorziet voorts in limieten voor te bouwen nieuwe soorten wapens en het ver beteren van de reeds bestaande. Ook wor den beperkingen gesteld aan de grootte van de op land geplaatste raketten en het aantal kernkoppen dat zij kunnen hebben. De VS en hun bondgenoten mogen hun defensieprogramma's uitvoeren, waarbij in begrepen de M-X-raket, de Trident onder zeeër met zijn raketten, en de kruisraket, het vliegtuig dat kruisraketten kan vervoe ren en een nieuwe bommenwerper. VEESKINDEREN IN DE KOU de Amerikaanse stad Detroit zijn het afgelopen weekeinde enkele weeskinderen buiten aangetroffen -wijl zij blootsvoets door de ijzige kou liepen. De kinderen, variërend in de leeftiid van 7 tot 13 r, waren volgens de politie door hun oom -het huis uitgezet. Twee kinderen, slechts gekleed in tnd en broek, waren er zo slecht aan toedat ze bijna een dag nodig hadden om de bevriezings- [rschijnselen te boven te komen. binn leggi ieke n. aan- voeiR' van IHERAN (AP/DPA) De nieuwe chef van generale staf van het Iraanse leger, gene- il Mohammed Vali Gharani, is van mening het Iraanse leger ook in de toekomst bui- nlandse adviseurs nodig heeft. Bepaalde ge- chtsvliegtuigen en andere gecompliceerde, or de Verenigde Staten geleverde wapens, nnen niet alleen door Iraniërs bediend trden. Ook voor de levering van reserve-on- Jdelen is Iran aangewezen op samenwer- p UW^g met het buitenland. Geen van de uit de geïmporteerde wapens zal overigens wor- ïen bf *€ruggegeven verkocht. OOrb larani deelde mee dat ruim de helft van de lanse militairen, die tijdens de revolutieda- rf n in groten getale waren gedeserteerd, zich f>r voor de dienst hebben gemeld. Maar het centage van de teruggekeerden is verreweg laagst in Teheran. „In Teheran heb ik een [er geërfd zonder soldaten. En door het ver- d van de vroegere commandanten zijn de este kazernes er verbrand", aldus Gharani. noemde het een probleem alle militairen ag te krijgen, vanwege de grote kloof tus- het leger en het volk. Ook het gedwongen aftreden van hogere officieren gaat voort. De helft van de leden van de keizerlijke garde heeft ontslag uit de dienst gevraagd. Premier Bazargan heeft verleden week verklaard dat de garde zal worden opgeheven en dat de mi litairen over andere onderdelen zullen worden verdeeld. Gharani zal binnenkort een nationale garde vormen, die de huidige volksmilities moet ver vangen. De garde zal tot taak krijgen de orde in het land te handhaven. De taak van het le ger is de verdediging van de grenzen, aldus de chefstaf. Het vliegtuig waarmee de sjah vorige maand uit zijn land vertrok, is gisteren door de be manning gekaapt en teruggevlogen naar Tehe ran. Het toestel droeg de naam „Shahin" of wel „Valk van de sjah". De sjah had het zelf naar het Egyptische Aswan gevlogen. Daarna was de sjah en zijn gezin naar Marokko ver trokken. Op berichten uit Iran dat de sjah van plan is Marokko te verlaten en zich in Sankt Moritz in Zwitserland te vestigen, heeft een woordvoerder van het Zwitserse ministe rie van buitenlandse zaken ontkennend geant woord. Hete koffie als wapen WICHITA (UPI) - Een winkeldief in de Ameri kaanse stad Wichita in de staat Kansas heeft ont dekt dat je met een kop hete koffie hetzelfde kunt bereiken als met een ge weer. Maar zijn "wapen" heeft ook tot zijn arresta tie geleid. Volgens de politie van Wi chita heeft een man van 43 jaar drie winkels bin nen een tijdsbestek van drie uur beroofd, waarbij hij steeds hetzelfde trucje gebruikte: hij kocht een kleinigheid en als de man achter de kassa dan de geldla opende om wissel geld te geven, kreeg hij een kop hete koffie in zijn gezicht. De dief deed dan direct een greep in de kas. De politie heeft de man kunnen pakken, toen een vrouw hem met een kop hete koffie uit een auto zag stappen. Zeven doden in Harlem gevonden NEW YORK (AP) - In een gebouw in de New Yorkse wijk Harlem zijn gisteravond de lijken gevonden van zeven mensen. Van enkele lichamen was de keel doorgesneden, zo heeft de politie meegedeeld. Mogelijk staat de moordpartij in verband met de cultus van de Rastafarians, een groepe ring die de geest eert van wijlen Haile Selassie, de afge zette keizer van Ethiopië. Militairen slecht betaald (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De demissionaire Belgische pre mier Paul Vandenboeynants heeft gelogen, toen hij twee weken geleden bekend maakte, dat er enkele honderden Belgische para-com mando's naar de Zaïrese basis Kitonïa wer den overgevlogen om daar demonstraties te geven in het kader van de opleiding van het Zaïrese leger. Zowel ambtenaren van het ministerie van bui tenlandse zaken in Brussel, als enkele militai re bevelhebbers op de luchtmachtbasis Meis broek bij Brussel, als in Kitona hebben beves tigd, dat de komst van de honderden Belgi sche para-commando's niets te maken heeft met de opleiding van het leger van Moboetoe, maar uitsluitend bedoeld is om in geval van nood een grootscheeps evacuatieplan uit te kunnen voeren, teneinde achtduizend Belgen en in een tweede stadium de overige vijfent wintigduizend buitenlanders in Kirtsjasa in veiligheid te kunnen brengen. Het tweede deel van deze operatie zou in samenwerking gebeu ren met Frankrijk en Groot-Brittannië, landen die eveneens op alle eventualiteiten in Zaïre zijn voorbereid. Volgens in Brussel binnenge komen berichten, gaat de politieke toestand in Zaïre momenteel finaal de verkeerde kant op en is de onrust onder de bevolking, mede als gevolg van een slopende hongersnood zo groot, dat uitbarstingen worden gevreesd. De Belgische para-commando's, die ongeveer vijfhonderd man sterk, thans op de luch tmachtbasis Kitona op nog geen vierhonderd kilometer van Kinsjasa verblijven, blijken geen oefenmunitie, maar oorlogsmunitie bij zich te hebben. Bovendien worden ze dag in dag uit onderricht over de toestand in Kinsja sa. Zo bestuderen ze er plattegronden van de stad, waarop nauwkeurig staat aangegeven, waarheen zij de blanken moeten samenbren gen. Met C-130 transportvliegtuigen is de laat ste dagen militaire uitrusting naar Kitona overgevlogen. Die vluchten zijn echter tijdelijk stopgezet i.v.m. stakingsacties van de militaire bemanningsleden op de luchthaven Melsbróek. Berichten over deze staking werden gisteren eveneens op bevel van premier Vandenboey nants, tevens minister van defensie, ontkend. Maar bemanningsleden op de basis Meisbroek bevestigden gisteren, dat er inderdaad een stiptheidsactie werd gehouden, nadat de be manningen van de C-130-toestellen overver moeid uit Kitona in België waren terugge keerd. De meeste bemanningsleden hadden er toen dertig uren of meer ononderbroken vlie gen op zitten, de tijd van de vlucht vanuit Ki tona naar Brussel. De stiptheidsactie van de militaire bemanning sleden was voorts te wijten aan de lage dag vergoedingen in Kitona en aan het feit, dat de militairen zelf de hotelrekening moesten beta len. Normaal krijgen de luchtmachtmilitairen een dagvergoeding van 102 Belgische franks als ze onderofficier zijn en van 114 Belgische franks voor officieren (resp. ƒ6,62 en ƒ7,41). Maar in Kitona moesten de militairen meer dan duizend franks (ƒ65,-) betalen voor een warme maaltijd (uiteraard frites met biefstuk). Slapen moesten de vliegtuigbemanningen op veldbedden in een temperatuur van veertig graden en zagen af van de warme maaltijd, die ze zelf moeten betalen, dan konden ze wel gratis een oorlogsrantsoen-C voorgeschoteld krijgen: koeken en witte bonen in tomaten saus. Er is nu beloofd de vergoedingen op te trekken. TEL AVIV (Rtr/AFP) - Na de smokke- laffaire van Senegalese Unifilsoldaten Israël heeft zondag twee Senegalese mi litairen van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon gearresteerd op beschuldi ging van het leveren van sabotagemate- riaal aan Palestijnen is de vredes macht opnieuw in opspraak gekomen door de desertie van drie Iraanse mili tairen die zijn overgelopen naar Pales tijnse eenheden. Israël heeft te kennen gegeven dat door de „anti-Israëlische ontwikkelingen" in Iran de Iraanse troepen uitgesloten moe ten worden van diensten in Zuid-Liba non. VN-secretaris-generaal Waldheim heeft een onderzoek gelast naar de ar restatie van de Senegalese blauwhelmen door Israël. „Als de beschuldigingen juist zijn, betekent het incident een zeer ern stige inbreuk op de zeer hoge standaard van onpartijdigheid en objectiviteit die de VN-operaties tot nu toe hebben ge kenmerkt", aldus een woordvoerder. Het Iraanse bataljon was volgens de VN- woordvoerder in het hoofdkwartier in Naqoura sinds half januari niet langer operationeel. Het grootste deel van het bataljon was drie weken geleden naar Iran teruggekeerd en de resterende 128 man zou binnen een week vertrekken, al dus de woordvoerder. Hij sprak overi gens Israëlische beschuldigingen tegen dat de VN-militairen sympathiseren met de Palestijnse guerrillastrijders. 'pNDEN - Bij het tot dusver grootste massamoordproces in «t-Brittannië zijn gisteren in Belfast ongewoon zware ge- enisstraffen opgelegd aan de elf beklaagden. Deze be- tot een als de „Shankhill moordenaars" bekend nde bende, die negentien mensen heeft vermoord. hoofdbeklaagde kreeg veertien maal levenslang. Hij was luldig bevonden aan medeplichtigheid aan elf moorden en drie pogingen tot moord. Levenslang kregen ook zeven lere leden van de bende. Twee mannen moeten respectieve- vijftien en zeven jaar achter de tralies. Het jongste bende- de 17-jarige John Towsley, kreeg met het oog op zijn igdige leeftijd een niet in jaren vastgelegde gevangenisstraf. protestantse „Shankhill-moordenaars" oefenden hun terreur november 1975 tot februari 1977 in Noord-Ierland uit als lakoefening voor terreurdaden van katholieke zijde. De ïhtoffers waren dan bijna altijd katholieken. De politie 'am de bende tenslotte op het spoor toen een slachtoffer ti moordaanslag overleefde en aanwijzingen kon geven over identiteit van zijn aanvallers. Door camera gesnapt Een bankrover in Tokio hield geen rekening met een ver borgen camera, toen hij bij zijn actie in de Nii- gata Sogo Bank over de balie sprong en een greep deed in een geldla. De bankrover ging er met een bedrag ter waarde van bij na 30.000 gul den vandoor en verdween in de menigte (Van onze correspon dent) REGGIO Dl CALA BRIA Wat niemand heeft geloofd, hijzelf wel het allerminst, is gebeurd: Don Mommo Piromalli is in zijn bed gestorven. Toen de rechter van instructie Augusto di Marco hem enkele maanden gele den vrijliet riep Don Mommo uit: "Dit bete kent mijn dood". Niettemin heeft de peetvader van de Cala brische versie van de Siciliaanse maffia vele van zijn naaste compa- nen overleefd. Zij zijn door "onbekende" sluipschutters neerge knald, maar de zestig jarige Don Mommo is zacht en kalm overle den aan een leverk waal. Girolamo Piromalli, zoals Don Mommo ei genlijk heet, was een groot man in de Cala brische maffia. Hij gold als de braintrust achter tal van ontvoe ringen van vermogende lieden in de laatste ja ren. De ontvoeringsin dustrie heeft in Italië sinds 1970 éeh der hoogste omzetten van alle bedrijfstakken be reikt. Dat Don Mommo. het geld kan laten rol len valt niet alleen af te leiden aan de luxu euze villa die hij heeft bewoond. Ook zijn doodskist mocht er zijn. Ze heeft minstens twee miljoen lire (5000 gulden) gekost, veel meer in ieder geval dan de'kist van zijn ri vaal Don Antonio Ma- cri uit Siderno, die op 20 januari 1975 werd vermoord. Duizenden mensen woonden de begrafenis van Don Mommo bij. Voorop liep de plaatselijke har monie, gevolgd door het gemeentebestuur van Gioia Tauro en 200 slippendragers en alle winkels waren ten te ken van rouw gesloten. Atoomgeleerde vlucht naar Oost-Duitsland KEULEN (Rtr) Een atoom geleerde die werkzaam was bij Interatom, het Europese centrum voor nucleair onder zoek in Bensberg in West- Duitsland, is naar de DDR gevlucht, zo is gisteren offi cieel meegedeeld. De inge nieur werkte aan plannen voor een snelle kweekreactor en had toegang tot geheime informatie. Hij wordt ervan verdacht een communistische spion te zijn. Sinds de Oostduitse geheime agent Werner Stiller naar West-Duitsland is gevlucht, vorige maand, zijn er tal van spionagegevalien aan het licht gekomen. Negen mensen zijn op grond van inlichtingen van Stiller gearresteerd terwijl vijf personen gezocht worden. Een van hen is de 39-jarige uit Curasao afkomstige Ne derlander C.F. Hij zou in West-Berlijn een instituut voor Spaanse taal gebruikt hebben als dekmantel voor zijn spionage-activiteit. Zijn naam zou zijn genoemd door de overgelopen DDR-officier Werner Stiller. Ambtenaren van de Westduit- se justitie hebben op 17 fe bruari het gebouw van het in stituut doorzocht en zouden daarbij omvangrijk bewijsma teriaal hebben gevonden. Maandag is het instituut op nieuw doorzocht waarbij we derom bewijsmateriaal zou zijn gevonden. De verdachte zou al op 26 januari het taa- linstituut verlaten hebben. Dr. Friedrich Cremer, een arts en lid van de sociaal-de mocratische oppositie in het parlement van de deelstaat Beieren, is na te zijn gearres teerd onder verdenking van spionage voor de DDR na het betalen van een borgsom van 300.000 Dmark vrijgelaten. Hij had drie weken vertoefd in de Stadelheim-gevangenis te Münchem. Dr. Cremer was op 30 januari gearresteerd door mededelingen van Stil ler. Regeringscrisis in Italië spitst zich toe ROME (UPI) Na de com munisten hebben zich nu ook de socialisten van Bettino Craxi afgekeerd van de chris ten-democratische Kabinets formateur Giulio Andreotti. In politieke kring acht men het niet onmogelijk, dat An dreotti vandaag zijn formatie- opdracht al zal teruggeven. De socialistische president Sandro Pertini zou al ernstig denken aan de benoeming van een formateur van buiten de christen-democratische ge lederen, een stap zonder weerga in de naoorlogse ge schiedenis van Italië! ETA eist onder handelingen BILBAO (AP) Nadat zij de verantwoordelijkheid had op geëist voor de ontvoering van de directeur van de Mi- chelin-bandenfabriek in Vito- ria, heeft de Baskische af scheidingsbeweging ETA gis teren verklaard dat deze zal worden gedood als de direc tie geen onderhandelingen be gint met de werknemers. Het ETA-dreigement was ver vat in een communique aan een radiostation in Bilbao, dat werd ontvangen nadat te lefonisch de verantwoordelijk heid was opgeëist voor de ontvoering maandag van Luis Abaitua Palacios (47). De ont voering viel samen met het aflopen van een staking van de 3.400 werknemers van de fabriek, om loonsverhogingen af te dwingen. Personeel SLM in actie tegen ontslag directeur PARAMARIBO (ANP) Het personeel van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij SLM is gistermorgen in actie geko men uit protest tegen het ontslag van directeur Maes van de SLM. Werknemers van de lucht vaartmaatschappij op het vliegveld Zanderij bij Para maribo trokken naar de hoofdstad en bezetten het kantoor van de SLM. Hier door werd het bedrijf genood zaakt te sluiten. Het keuken- personeel, dat de voedselvoor ziening voor de vliegtuigen verzorgt, sloot zich bij de ac tie aan en weigerde toestellen te bevoorraden. Het ontslag van Maes werd maandag een feit, na een ver gadering van de aandeelhou ders van de SLM. De direc teur van de SLM was ervan beschuldigd geen overleg te plegen met de raad van com missarissen, wanneer belang rijke beslissingen moesten worden genomen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15