GEZOND T Ceidae Qowta/nt ^erkgevers kritischer ij aannemen personeel Om eer te redden moest Mustafa sterven rokx erkent gat in begroting Chocoladevla halve liter tijdelijk Prestigeslag Spoedig duidelijkheid over hartoperaties IMER DEKT ZWIJGEN MINISTER BEELAERTS TELEURSTELLING IN CDA-FRACTIE OVER ADVIES VAN GOUDZWAARD INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 FEBRUAR11979 PAGINA 13. :n haag •lfmedicatie, het zelf «handelen van niet ernstige >n tijdelijke klachten, is een latiëntenrecht. De Nederlandse Associatie van Ie Farmaceutische Industrie Nefarma) stelt dit in een irochure over „Zelfmedicatie n de gezondheidszorg" die lij vandaag heeft aangeboden lan staatssecretaris Veder- lit (Volksgezondheid), folgens Nefarma hebben nderzoekingen uitgewezen, at de mensen over het lgemeen een juiste beslissing emen als het gaat om de ian: vraag: zelf behandelen of naar de arts gaan. In dit verband memoreert ze ook, dat de Wereldgezondheidsorganisatie schat, dat een kwart van alle klachten waarmee de arts wordt geconfronteerd, zelf te behandelen zou zijn. Bij de apothekers en drogisten zijn veel middelen (725 merken in ongeveer 940 verpakkingsgrootten) zonder recept verkrijgbaar. „Opmerkelijk" noemt Nefarma het, dat de btw op geneesmiddelen die op recept worden verstrekt vier procent is en de btw op „vrij verkochte" geneesmiddelen achttien procent. De patiënt die besluit zijn klacht zelf te behandelen, bespaart de Staat dokters- en apothekerskosten, maar hij betaalt voor zijn medicijnen een hoger bedrag aan btw, aldus Nefarma. De brochure stelt, dat zelfmedicatie vele maatschappelijke en economische voordelen heeft Volgens een Engelse studie komt minder dan een vijfde van alle klachten onder de ogen van een arts. Zonder de mogelijkheden tot zelfmedicatiealdus Nefarma zouden niet alleen de wachtkamers van de artsen door een vijfmaal zo grote stroom patiënten overbevolkt raken, maar zou ook de economie grote schade ondervinden doordat veel meer mensen op hun werk moeten verzuimen wegens het bezoek aan de dokter. Als de helft van het aantal vrij gekochte pijnstillers voortaan alleen op recept zou worden geleverd, zou dit de Nederlandse economie jaarlijks zestig miljoen gulden meer kosten. In een voorwoord bij de brochure zegt de Utrechtse hoogleraar in de farmacotherapie prof. dr. F. A. Nelemans, dat zelfmedicatie verbeterd moet worden. De bevolking moet leren gevaren te zien en er verantwoord mee om te gaan. Er zouden meer geneesmiddelen dan nu voor zelfmedicatie beschikbaar kunnen worden gesteld, als de mensen hebben geleerd wanneer ze die middelen NIET mogen gebruiken. Niemand mag worden geopereerd voordat hij daarvoor toestemming heeft gegeven. Dit veronderstelt, dat de gemiddelde mens in staat is een voorstel van de chirurg tot operatie op zijn waarde te schatten en dat hij weet wanneer hij „ja" en „nee" moet zeggen. Waarom, zo vraagt prof. Nelemans zich af, zou deze mens dan ook niet verantwoord over het gebruik van geneesmiddelen kunnen beslissen? (Van onze sociaal-economische redactie) haag Het nog altijd verbazingwek- feit dat tegenover een verontrustend werkloosheid een zeer aanzienlijk aantal tures staat, kan aan dezelfde economi- oorzaak worden toegeschreven als de loosheid zelf. Bij een laagconjunctuur is werkgever die personeel zoekt kritischer de selectie van sollicitanten. Nieuwe nemers moeten direct inzetbaar zijn en >en rendement opleveren. conclusie wordt getrokken in de analyse arbeidsmarkt in 1978 door het minis te- ian Sociale Zaken. Minister Albeda popu- eerde deze conclusie bij de presentatie het jaarverslag van de arbeidsmart als „Nu zegt een werkgever over een solli- al gauw: hij kan geen hamer vasthou- Bij een krappe arbeidsmarkt zegt hij er: het hindert niet dat hij. geen hamer vasthouden, dat leren we hem wel", vel de minister zei niet zo grote verwach te hebben van een wezenlijke daling de werkloosheid op korte termijn op ere termijn is de hoop gericht op de ont- eling van de wereldeconomie, Nederland de zaak zelf niet zo erg beïnvloeden is de werkloosheid toch niet zo slecht verlopen in 1978. Er waren gemiddeld 205.600 werklo zen, 1200 minder dan in 1977. Dit cijfer is aan de ene kant geflatteerd omdat er verscheidene duizenden werknemers arbeidsongeschikt in de WAO belandden, maar aan de andere kant nam de beroepsbevolking aanzienlijk toe en die toename kon kennelijk door het bedrijfsle ven worden opgenomen. Erkend moet worden, dat de werkloosheid sontwikkeling bij vrouwen duidelijk ongunsti ger is dan bij mannen. Dit komt vooral door een toename van het aantal werkloze jeugdige vrouwen. „Er zijn veel schoolverlaters bij. Wellicht wreekt zich hier een eenzijdige oplei ding in de verzorgende sfeer", zo meent de minister. Maar als je let op de inschrijving sduur, is voor de jeugdigen de situatie aan zienlijk gunstiger dan voor ouderen. Minister Albeda meent, dat er in het rege- ringsbeleid in de eerste plaats naar moet wor- 1 den gestreefd om de vacatures vervuld te krij gen; er waren er vorig jaar 63.000 geregi streerd. Vraag en aanbod op elkaar afstem men heet dat. Daarbij moet wel worden aan getekend dat het aanbod van banen zich in hoofdzaak in het westen voordoet en dan in een beperkt aantal branches en vooral voor De inspecteur-generaal van de krijgsmacht, luite nant-generaal jhr. W.H. de Savornin Lohman heeft gisteren het eerste exemplaar van een fotoboek over Nederlandse pantservoertuigen in ontvangst genomen. Het is het vijfde boekwerk van de serie „Militair Memoriaal", samengesteld door dr. C.M. Schuiten en J. Teil van de sectie Krijgsgeschiede nis van de landmachtstaf, en uitgegeven door Van Holkema en Warendorf te Bussum. Het bevat foto's en beschrijvingen van de eerste van de ruim zestig typen pantserwagens en tanks die wij hier in Nederland gekend hebben. Onmiddellijk na de overhandiging werd het werk aandachtig doorgekeken. lan een onzer verslaggevers) LMELO Mustafa Tanhan II jaar) wilde niet trouwen d kreeg daarvoor de dood- Iraf. Het 17-jarig broertje an het Turkse meisje dat hij smadelijk in de steek A had gelaten, voltrok op 3 no- *|mber vorig jaar de execu- G is te ren hoorde hij de nelose officier van Justi- jhr. mr. B.W.F. van Mustafa was een goede vriend van de familie. Men had er dan ook geen be zwaar tegen, dat hij verke ring zocht met de 19-jarige dochter des huizes. Zelfs het feit, dat hij haar schaakte en meenam naar Turkije, ver mocht daarin geen verande ring te brengen. Mustafa, die al twee vrouwen had, liet haar echter plotseling in de steek. In de dorpen rond de Zwarte Zee, waar de in Hen gelo verblijvende familie van daan komt, wordt zoiets niet genomen. Het meisje is daar door volgens de zeden van die streek levenslang onteerd en zal nooit meer met een ander kunnen trouwen. Dus vond er een beraad plaats hoe er wraak kon worden genomen. Aan deze vergade ring namen ettelijke in Hen gelo wonende Turken deel. De 17-jarige verdachte nam als oudste zoon van het gezin de taak van beul op zich. Zijn vader kocht in Deventer een FM-pistool voor hem. Op 3 november werd ver dachte door buurtbewoners gewaarschuwd, dat Mustafa weer in Hengelo was. Ver kleed als vrouw wachtte de 17-jarige jongen zijn slachtof fer op en velde hem met een salvo van acht kogels. „Als hij met haar getrouwd was, zou hij nog steeds onze vriend zijn geweest", ver klaarde de verdachte giste ren, die zei geen geen enkele spijt van zijn daad te heb ben. De officier van justitie zei, dat in feite de hele Turkse gemeenschap in Hengelo meegewerkt heeft aan de moord. Zelfs de kleinste kin deren wisten dat het gebeu ren ging, en fungeerden als boodschappenjongens". De rechtbank doet over één week uitspraak. Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening zat ér gisteren in de Tweede Kamer bijna twee uur lang zwijgend bij, ter wijl de gemoederen in de Tweede Kamer tijdens een ordedebat verhit raakten over een uitspraak van hem, vorige week donderdag "in het begrotingsdebat volks huisvesting toegevoegd aan de socialistische afgevaar digde Van Dam: „Ik zal gepast zwijgen over een onge past spreken". Beelaerts wilde niet ingaan op vrij grof geformuleerde verwijten van Van Dam over het gevoer de volkshuisvestingsbeleid. F ORMEEL stond de minister gisteren met zijn zwijgen in het gelijk. Hem was niets gevraagd, de kamer ruzie de over de eigen orde. Maar politiek gezien gaf het geen sterke indruk. Met een eenvoudige, wijze verkla ring van de minister had de prestigeslag, die oppositie leider Den Uyl namens zijn fractiegenoot Van Dam ver der aan het uitvechten was, abrupt kunnen worden be ëindigd. De verhouding regering—parlement zou daar mee ook meer recht gedaan zijn, omdat immers de wei gering van vorige week van de minister om een kamer lid te beantwoorden, strikt grondwettelijk niet deugt. De regering is verplicht de volksvertegenwoordiging te informeren. Om die zelfde reden is het jammer dat de regeringsfracties zo pal achter de zwijgende minister bleven staan. Daarmee werd een precedent in het staatsrecht geriskeerd. Aan het grondswetsartikel over de verplichte informatie van de volksvertegenwoordi ging kan sinds gisteren een krappere uitleg worden ge geven. De Pvda-fractie was vorige week hoogst ongenuan ceerd in de uitingen tegenover de minister, en de gefor ceerde sluiting van de kamervergadering vorige week donderdag door Van Dam was haast anti-politiek. Maar minister Beelaerts van Blokland heeft ook weinig takt- vol gehandeld door voor zijn zwijgen de ongepastheid van Van Dams rede op te geven. STAATSSECRETARIS BELOOFT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Mevrouw Veder-Smit (Volks gezondheid) hoopt spoedig klaarheid te kunnen scheppen over de kansen om meer open hartoperaties in Nederland te laten verrichten. De beslissing over het openen van een hartchirurgisch cen trum in het Hilversumse ziekenhuis Zonnestraal is binnen en kele weken te verwachten. In dit centrum zouden jaarlijks 1000 hartoperaties kunnen worden verricht. Het openen van een nieuw hartchirurgisch centrum past in het regeringsbeleid de zogenaamde luchtbruggen voor hartoperaties in het buiten land op middellange termijn overbodig te maken. (van onze parlementaire redactie) HAAG Het debat over de begro- van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ling is vannacht opnieuw met knal vuurwerk geëindigd. Minister Bee- van Blokland en staatssecretaris brachten de PvdA in alle staten, nu op het allerlaatste moment met ver- nde mededelingen te komen van finan- lechnische aard. erste termijn hadden de socialisten de ndslieden gewaarschuwd dat er een gat in de begroting gaapte. Dit door een te laag bedrag aan stichtingskos- voor de geplande woningwetwoningen becijferd. Voor dit jaar alleen zou dat, de PvdA, een tekort van 440 miljoen 'eren. Tot woede van de PvdA zei ssecretaris Brokx pas1 aan het slot van lebat dat de PvdA hiermee gelijk had- r er was ook al een oplossing gevon- voegde Brokx eraan toe. In overleg minister Andriessen (Financiën) had het kabinet besloten 1700 koopwoningen in de beschutte sfeer niet langer via de begroting maar op de kapitaalmarkt te financieren. „Dit is krankzinnig. Dat we dat nu pas, een uur voor het einde, te horen krijgen", bries te Van Dam erover. Ook de mededeling van de staatssecretaris dat het extra beroep op de kapitaalmarkt zal worden geneutraliseerd door minder huizen te bouwen van de duur dere soort wekte woede op. Dat daarvoor het rijksgoedkeuringssysteem voor nieuw te bouwen woningen weer in het leven geroe pen zal worden bracht de WD tot de con statering dat hiermee centralistisch gehan deld wordt, en in strijd met het regeerak koord. Eerder op de dag had de Tweede Kamer ondanks hevige en tamelijk emotionele af keuring van oppositieleider Den Uyl inge stemd met de houding van minister Bee laerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) tegenover de socialist Van Dam. CDA, VVD en de kleine christe lijke partijen stemden tegen een voorstel van de PvdA Den Uyl zal nu donderdag, voor de stem ming over de VRO-moties, op de zaak te rugkomen. Het is bepaald niet uitgesloten dat hij de Kamer dan zal vragen het beleid van Beelaerts af te keuren. „Voor ons is dit een hoogst ernstige zaak". Volgens de PvdA-voorman gaat het hier om een principiële kwestie: heeft een minister het recht om een Kamerlid, „ook al is die van de oppositie", volledig te negeren, „ter wijl hij een aantal feitelijke vragen heeft ge steld". Waarnemend CDA-fractievoorzitter Schakel vond echter dat door Van Dam vrijwel geen feitelijke vragen aan de minis ter waren gesteld. „Op persoonlijke be- en veroordelingen behoeft een minister der Kroon niet in te gaan". Minister Beelaerts van Blokland ontkende pas jn het avonddebat dat hij ooit de bedoe ling gehad zou hebben niet op het betoog van Van Dam in te gaan. „Ik vond het al leen niet gepast mij te mengen in een orde debat van de Kamer". Toch nog vrolijkheid bij de bewindslieden Beelaerts en Brokx (I) van volkshuisvesting, ondanks de roerige kamerdebatten. eristen op k naar nadees goud tERDAM (ANP) - Dit gaan voor het eerst dan 100.000 Nederlan- op vakantie naar Cana- ffaarbij de provincie Yu- door 120 Nederlanders t bezocht. De Canadezen *Q dat laatste te weinig jarom Bezongen zij giste- d Amsterdam tegenover fganisatoren de aantrek- toeid van deze provin- fcnt de toeristen kunnen ubon zelfs in het be de Klondike op zoek naar goud. is vooral voor natuur vers aantrekkelijk, be rt als het wordt door de tee, Alaska en Brits Co- te. Bijna even groot als 1 telt het slechts 30.000 oers. Maar in de zomer- 'den trekken tienmaal zo- toeristen door de provi- Volgend jaar zullen zeker duizend Nederlan- oij zijn, aldus de opge- Canadese gasten giste- Amsterdam. De Neder- toeristen boffen, want !Ven is er zeker 30 tot 50 'nt goedkoper dan in Ne- !d, 85. i i. Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de CDA-fractie is gisteren uitvoerig infor meel over het „ongevraagde advies" van prof. Goudzwaard c.s. gediscussieerd. Veel leden van de fractie toonden ach uitermate teleurgesteld over de inhoud van het stuk. Zoals gemeld wordt in het advies van de groep-Goudzwaard voorgesteld de fusie van KVP, ARP en CHU tot CDA (da*, nu nog slechts een federatie van de drie partijen is) niet op 1 juni 1980 te laten plaatsvinden, maar tot een nader te bepalen tijdstip uit te stellen. Veel leden van de CDA-fractie wezen er gisteren op dat in deze fractie, die pas in juni 1977 tot stand kwam (daarvoor waren er afzonderlijke fracties), de eenheid duidelijk aan het groeien is. Zij zijn het niet eens met een aantal kwalificaties vin-heftfractiebeleid door de groep-Goudzwaard. Een minder heid in de fractie heeft voor het advies van de VU-hoogleraar en de zijnen wel begrip. Met een beslissing of er een officiële reactie van de fractie komt ten behoeve van de volgende week te houden partijra den, wil men wachten tot fractievoorzitter Lubbers terug is van een parlementair bezoek aan Griekenland. Alleen vreedzame hulp aan Vietnam (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (Ontwikkelingssamenwer king) heeft de Tweede Kamercommissie die zich met zijn beleidsgebied' bezighoudt, gisteren meegedëeld dat Nederland in geen geval Vietnam hulp zal verlenen die versterking van de mogelijkheid van oorlogvoering kan inhouden. De bewindsman wil de hulp aan Vietnam niet beperken tot noodhulp, maar hij stelt zich ook voor technische bijstand ten behoeve van bijvoorbeeld irrigatiewerken te verlenen. Verder komt steun aan onderwijsprojecten in aanmerking. De Kamer commissie uitte enkele weken geleden haar bezorgdheid over de invasie van Vietnam in Cambodja. Meerderheid ambtenaren vóór aftopping prijscompensatie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De ka tholieke ambtenarenor- ganisatie Arka heeft zich vóór een aftopping van de prijscompensatie verklaard, maar onder voorwaarde dat over de bestemming van de daarmee vrijkomende gelden waterdichte af spraken worden ge maakt. Dit is gisteren door het hoofdbestuur vvastgelegd. Daarmee stelt zich een meerderheid van de ambte narenbonden op tegen de plannen van minister Wie gel die een aftopping af wijst. Al eerder legden de christelijke en de algemene bonden de eis van de af topping op tafel. Opklaringen, die gisteren in de loop van de dag het oos ten van ons land bereikten, breidden zich in de loop van de nacht verder naar het wes ten uit. Vooral in het oosten, waar de opklaringen het langst voor afkoeling konden zorgen, daalde de tempera tuur sterk. De vliegbasis Twente meldde vanmorgen om 8 uur een temperatuur van 10 graden onder nul. Ook vormde zich in vrijwel het ge hele land mist. In het huidige weerbeeld komt de komende 24 uur weinig verandering. Een neerslagzone boven de Britse eilanden trekt in bete kenis afnemend naar het noordoosten weg. De neerslag kansen blijven dan ook klein. Komende nacht zal het over wegend matig vriezen en ook zullen weer mistgebieden ont staan. De temperatuur zal in de middag tot even boven het vriespunt oplopen, maar in hardnekkige mistgebieden blijft het licht vriezen. Z^Limburg Max Naar- ass* Genève Pbov^eV

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13