^e'bin% BASISBEWEGING INFORMEERT PAUS VIA BISSCHOP ERNST Ja,laag aH: A^noggoedkoopook.Qrï Studiedag van DPR over thema diaconie ER kerk wereld Christelijk Instituut in Europa opgeheven JAFFA W%0ENSDAG21 FEBRUAR11979 LEIDSE COURANT PAGINA 11 laai Tijdens zijn bezoek aan Rome op 9 en 10 februari heeft de bisschop van Bre da, mgr. Ernst, aan paus Jo hannes Paul us II een infor matieve tekst van de Neder landse basisbeweging over handigd. Tevoren had de kritische ge meente IJmond de groepen die zijn aangesloten bij de „Basisbeweging van kriti sche groepen en gemeenten in Nederland" om adhesie gevraagd voor haar plan om de paus ook van de kant van de basisbeweging te in formeren. Bisschop Ernst bleek bereid de tekst van de notitie, af komstig van de basisbewe ging, aan de paus te over handigen en toe te lichten. Hij heeft dit gedaan uit zijn overtuiging, dat het van groot pastoraal belang is om met allerlei groepen in con tact te blijven, ook wanneer zij de kerkorde overtreden. Paus Johannes Paulus heeft geantwoord, dat de informa tie van de basisbeweging in het geheel van het beleid zal worden betrokken, zo heeft men van de zijde van de ba sisbeweging medegedeeld. In haar notitie beschrijft de basisbeweging haar geschie denis en opstelling en ver strekt tevens enige cijfers en getallen. Hieruit blijkt onder meer, dat de „Basisbeweging van kritische groepen en ge meenten" uit 43 groepen be staat. Ongeveer vijftig ande re groepen sympathiseren met de beweging en kunnen zich bij de volgende nationa le samenkomst op 12 mei aansluiten. De groepen zijn verschillend in grootte (vijf entwintig tot duizend perso nen). Voorts verschillen zij in accent, in zoverre zij vooral op liturgie of op maatschappelijke en politie ke actie zijn geconcentreerd en in afkomst, die vooral rooms-katholiek of reforma torisch is. Er is onder meer een „Raad van de basisbe weging", die uit vijfenveertig personen bestaat en die elke maand bijeen komt Er zijn contacten met de verschillende kerken doordat christenen uit de basisbewe ging aan een aantal werk groepen en commissies deel nemen. Ook met andere be wegingen, zoals bijvoorbeeld de „Christenen voor het so cialisme" of soms ook met de charismatische beweging, bestaan contacten. De infor matiebrief heeft ook een en gelse uitgave. De vestiging in Europa van het Christelijk Instituut voor Zuidelijk Afrika zal op 31 maart 1979 worden opge heven. Met spijt stellen de naar Europa uitgeweken stafleden van het Christe lijk Instituut vast dat het niet mogelijk blijkt als Eu ropees kantoor te funktione- ren nu het verbod van het Christelijk Instituut in Zuid-Af rika, en de „ban ning" van haar directeur dr. C. F. Beyers Naude Voort duurt. In een rondzendbrief heeft de directeur van het Europe se kantoor dr. Theo Kotze, de vrienden van het Christe lijk Instituut op de hoogte gesteld van het besluit. Het Christelijk Instituut in Zuid-Af rika werd verboden op 19 oktober 1977. Op de zelfde dag werden dr. Beyers Naude én andere sta fleden „gebanned". Behalve dat zij in hun bewegingsvrij heid beperkt zijn, betekent dit dat zij slechts van ge dachten mogen wisselen met eéri persoon tegelijk. Achtereenvolgens vluchtten naar Europa Horst Kleinsch- midt (april 1976), mevrouw Oshadi Phakathi (april 1977) en dr. Theo Kotze (juli 1978). Horst Kleinschmidt vluchtte nadat hij enige maanden in de gevangenis van Pretoria had doorge bracht, mevrouw Phakathi zal ettelijke malen gevangen en dr. Kotze was door een „banning"-order getroffen. Vanuit een kantoor in Utrecht hebben ze sindsdien getracht het werk van het Christelijk Instituut voort te zetten. Na verloop van tijd werd echter steeds duidelij ker dat, zonder communica tie met de in Zuid-Af rika achtergeblevenen, het niet mogelijk was als organisatie te functioneren. In de reeks „Bijdragen tot de geschiedenis van het zui den van Nederland" is een studie verschenen over de „Mirakelen van Onze Lieve Vrouw van 's-Hertogen- bosch". Aan de uitgave heeft een groot aantal des kundigen meegewerkt. Uit gangspunt was het Middel nederlandse boek (1381) in de kathedraal van Sint-Jan. Daarin zijn de protocollen opgetekend van hen die ge loven op wonderbaarlijke wijze door Maria te zijn ge nezen van hun ziekte. De tekst leverde grote taalkun dige problemen op, omdat vele woorden volstrekt on bekend waren. De auteurs hebben onderzoek verricht naar de aard van de ziekten en naar de manier waarop ze werden behandeld. De Westduitse president Walter Scheel zal op 8 maart het Bijbelmuseum in Munster openen, als voorzit ter van het curatorium van KORTE METTEN de „Hermann Kunststich ting", die de leiding heeft van het instituut voor tek stonderzoek van het Nieuwe Testament, waarin het mu seum is ingericht In Latijns-Amerika zal bin nenkort een populaire uitga ve verschijnen van het Nieuwe Testament, die voor de arme bevolking betaal baar is. Van de oplage wor den één miljoen exemplaren in het spaans en driehon derdduizend exemplaren in het portugees uitgegeven. De afdelingen katechese en bijbelwerk van de CELAM, de Latijnsamerikaanse bis schoppenconferentie heeft de stoot gegeven tot dit project, dat met hulp van de Westduitse hulporganisa tie „Adveniat" gefinancierd zal worden. Achtendertig Columbiaénse priesters hebben geprotes teerd tegen de „lichamelijke en geestelijke martelingen" waaraan in Columbia gevan genen worden onderworpen, die verdacht worden vah gu- erilla-sympathieën. In een brief aan de president, laken de priesters vooral het op treden van het leger. In het noviciaat van de pa ters salesianen in het Belgi sche Oud-Heverlee wordt van vrijdagavond 2 maart tot zondagochtend 4 maart een weekend gehouden, dat aan jonge mannen van ze ventien tot dertig jaar gele genheid wil geven kennis te maken met het werk dat de salesianen doen en over hun manier van leven, in de geest van Don Bosco. Het contactadres voor Neder land is J.Raaymakers, post bus 1136, Rijswijk. Het dagelijks bestuur van de Diocesane Pastorale Raad Rotterdam aal samen met enkele leden van de raad en F-2 werkers uit het welzijnswerk een gefaseerd plan opstellen 'voor het behandelen van het jaarthema „Diaconie". In de raadsvergadering van april zal dit aan de leden worden voorgelegd. Dit is een concreet resultaat van de studie- en bezinning sdag, die de DPR heeft gehouden in het centrum Leeuwen horst te Noordwijkerhout De bijeenkomst was bedoeld om elkaar wat informeler te leren kennen er zijn immers be gin dit jaar weer vele nieuwe leden gekomen alsmede om door gezamenlijke bezinning de volgende stap te kun nen bepalen voor de behandeling van het genoemde jaar thema. Men had ds. drs. J. Pasveer gevraagd om het thema in te leiden. Hij definiëerde diaconie als het „handen en voeten geven aan het geloof in God, in de persoon van Jezus Christus". Daartoe komt men door met de ogen te zien, met de oren te luisteren naar hetgeen om je heen gebeurt, op de manier van de barmhartige Samaritaan. Daarnaast moet het verstand de oorzaken nagaan. Aldus wordt diaconie een „gebeuren". Als zoutkorrels moeten gelovigen zich overal verspreiden, zodat de ander er iets van gaat merken. Er is dan sprake van een toetssteen. Hiervoor is echter wel een maatschappij-kritische instelling nodig. Ds. Pasveer stelde, dat de kerk geen kerk is als zij niet dia conaal is en als niet allen dat waarmaken. Men moet ook preventief te werk gaan; diaconie die alleen aan het chari tatieve blijft hangen, noemde hij erg pover. Diaconie, aldus ds. Pasveer, is een wezensmerk van de kerk. Het zijn de gelovigen die haar in praktijk moeten brengen; de ambten en diensten van het kerkelijk instituut moeten volgens hem dienen ter bevestiging, toerusting en ondersteuning. De ker ken moeten hier samengaan. Als aanknopingspunt om con creet te beginnen noemde hij de bestaande gevallen vlak in de omgeving, met als belangrijkste doelgroep de maatschap pelijk en economisch achtergestelden. Groko verse kapucijners, zak 450 gram ISS „Nu het gehele jaar door vers uit de diepvries.' AH Pizza met kaas en tomatensaus, 300 gram De eenvoudige pizza, om zo te eten of om naar eigen smaak extra te beleggen. Zie o.a. onze gameertips op .winkeltje. de verpakking. Partij voordeel - zolang de voorraad strekt. Prijzen gelden t/m zaterdag 24 februari a.s. 8.21.79. H De directie van de LEIDSE COURANT behoudt zich het recht voor advertenties zonder opgaaf van redenen te weigeren. Bij advertenties onder nummer wortjen aan de adverteerder niet doorge geven drukwerken, circu laires en dergelijke stuk ken afkomstig van tussen personen, hetzelfde geldt voor andere stukken, in dien de uitgever daartoe gronden aanwezig acht. Brieven onder nummer die bij het blad blijven berusten, worden na twee maanden na controle van de inhoud vernietigd. De uitgever aanvaardt ge nerlei aansprakelijkheid ter zake van eventuele schadelijke gevolgen voor de adverteerder van ruet- tijdige of niet-goede plaat sing van advertenties Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties is het blad niet aansprake lijk Verzoek om herplaat. sing zonder betaling of restitutie kan derhalve t worden ingewilligd

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11