Lissese RMTS ziet nieuwe toekomst in noodzakelijke uitbreiding erkgelegenheid centraal bij het stoten CNB dochterondernemingen Apenbare onveiligheid In Leidse Molensteeg Dienst huisvesting slechts toegankelijk voor woningzoekenden99 LEIDSE COURANT DINSDAG 20 FEBRUAR11979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kupt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Leiden Mevrouw Joyce Hes, raadslid in Leiden voor de PvdA, hekelt het huisvestingsbeleid van de gemeente. Zij doét dit in vragen aan het college naar aanleiding van een concreet geval waarbij voor haar de gebrekkige toegankelijkheid voor wo ningzoekenden bij over heidsinstanties is gebleken. Het gaat om een nijpend geval van een vrouw die al anderhalf jaar lang met haar drie kinderen bij Cor- tona op eéü kamer ver blijft. Zij heeft niet alleen tevergeefs geprobeerd huis vesting te krijgen voor haar en haar gezin, maar ook is het haar nooit ge lukt een afspraak te ma ken met de chef van bu reau huisvesting of wet houder Verboom. Deze gang van zaken valt niet te rijmen met het college, waarin staat dat de woon ruimteverdeling en de ser vice aan woningzoekenden verbeterd moet worden", aldus raadslid Hes. De gemeente heeft sinds kort een nieuw systeem dat het contract met woning zoekenden moét regelen. Voorheen kon men bij het bureau langslopen om in formatie, nu moet men via een afspraak aan benodig de informatie zien te ko men. Gezien de ervaringen van het voornoemde gezin, vreest het socialistische raadslid dat er aan nijpen de gevallen onvoldoende aandacht zal worden be steed. In de eerste plaats omdat de categorie noodge vallen wellicht minder ge neigd of in staat zijn af spraken te maken, in de tweede plaats omdat er tussen het moment waarop de nood het hoogst is en de gemaakte afspraak een te lange tijd zal liggen. Door deze drempelverho ging van het bureau huis vesting zullen, volgens raadslid Hes, veel mensen- hun heil gaan zoeken bij de kraakbond. „Hiermee is het bureau wel een aantal probleemgevallen kwijt, maar zij verliest ook de „grip" op een eerlijke woonruimteverdeling in lei den", zegt mevrouw Hes. Naar aanleiding van het probleemgeval dat het raadslid Hes constateerde, heeft de sociale dienst ook geprobeerd een afspraak te maken met het bureau huisvesting. Niet alleen om over dit geval in het bij zonder te praten, maar te vens om in het algemeen de huisvestingsproblema tiek te bespreken. Het ma ken van een afspraak luk te, maar dan wel over vier weken Mevrouw J. Hes vraagt zich in haar brief aan het college af of zo'n moeilijk contact tussen ambtenaren onderling sy mptomatisch is voor de af stand tussen de beide in stellingen. Zij is van mening dat tus sen bureau huisvesting en de sociale dienst regelmatig contact zou moeten zijn om tot een betere afstemming van het beleid ten aanzien van hun gemeenschappelij ke clieriten te komen. Het raadslid vraagt het college om over deze problematiek een gezamenlijke bijeen komst te beleggen met de commissies maatschappelij ke aangelegenheden en volksgezondheid en vols- huisvesting. SSSfcEN VERTEGENWOORDIGERS SPELEN EEN ROL Koekoek vraagt steun voor bloembollen centrale i JE/BO VENKARSPEL Kopers en verkopers in het Ne- er dt^?se B'oemb°Nenwereldje hebben op niet mis te versta- Vijze hun veto uitgesproken over de bemoeienissen van ireilingcoöperatie met de binnenlandse handel en export. over-P druk van de ledenvergadering moet de Coöperatieve jrlandse Bloembollencentrale (CNB) haar dochters Hau- t Ea. en Niesen Export BV afstoten. „Onder druk van de ^vergadering", zo luidt de officiële en kennelijk enige i versie. Maar in CNB-wandelgangen wordt de invloed de vertegenwoordigers van het In- en Verkoopbureau CNB bepaald niet onderschat. tussen HBG en 'iese veiling en de han- drijven Nijssen en Hau- leidde al eerder tot het ippen van drie topverte- foordigers van het In- en lopbureau van de toen- [e HBG. En nu zouden tjeen aantal vertegenwoor- fs van de nieuwe CNB feigd hebben de veiling en jferatie te verlaten. Inmid- d g hebben de „drie" een ei- van n- en Verkoopbureau op- rp islht onder de naam ABM, verw Medeneming van een be- edt, ijk aantal relaties. De c va lebleven vertegenwoordi- hebben volgens insiders minfbelangrijk deel van het atwe t tegen het CNB-beleid gep ïaniseerd. Een gerucht door CNB-directeur M. chts' agne niet wordt ontkend, e he dingen van binnenlandse L.C. elaren en exporteurs is velijl niet tevreden met de fi- imelc ële inbreng van de CNB e handelsbedrijven Nijs- *€n Hauwert. Exporteurs '^ndelaren, klanten van "™^igen In- en Verkoopbu- AO begonnen de veiling als irrent te zien omdat we Nijssen en Hauwert voor voeten liepen. Dat stuitte irlijk op enorme psycho- che bezwaren in het con- )4 onze eigen vertegen- digers. Die ioneens kwa men dat bezwaar tegen de CNB overal tegen en ik kan me best voorstellen dat veel verkopers er moeite mee had den. Tenslotte wordt er gewerkt op provisiebasis, dus elke relatie is er één". Opluchting derhalve voor ei gen vertegenwoordigers en handelaren toen besloten werd de beide bedrijven af te stoten. Paniek echter in de gelederen van het personeel van Nijssen en Hauwert b.v. in Bovenkar- spel. Geruchten over sluiting, ontslagen en zelfs opheffingen van de Westfriese CNB-veiling deden in ernst niet voor el kaar onder. Daarbij zou ook de CNB aan de rand van een financiële afgrond staan. Zo kon het gebeuren dat het Tweede Kamerlid H. Koekoek vorige week aan de minister van economische zaken vroeg de veiling coöperatie uit de fi nanciële moeilijkheden te hel pen. „Hoe' haalt hij het in zijn hoofd", zo luidt de reactie van CNB-directeur Montagne. „De CNB is een financieel ge zond bedrijf dat helemaal geen overheidssteun nodig heeft. We hebben er zelf in ieder geval niet om gevraagd. Ook de zorg van de heer Koekoek voor de werkgele de hheid in West-Friesland is Pres. dir. M. Montagne van de CNB: „geen financiële problemen" overbodig. Bij de overdracht van Nijssen en Hauwert zal het behoud van werkgelegen heid centraal staan. Daar moeten we gewoon keiharde afspraken over maken. Zo willen we bijvoorbeeld ook blijven samenwerken met de beide bedrijven." Vier jaar geleden besloten de veilingverenigingen in Lisse en Bovenkarspel te fuseren. De toenmalige HBG lag in het gebied waar de handel in bloembollen zich afspeelde en de veiling West-Friesland ligt in het grootste productiege bied van Nederland. De vere nigingen die eikaars activitei ten aanvulden, besloten deze drijf in Bovenkarspel werd verder ontwikkeld. Als dienst verlening aan de „handel" werd er opslag-, verzorgings- en verzendruimte gecreëerd. Op dit project werd subsidie gegeven door het ministerie voor Landbouw en Visserij en de EEG. De bestaande firma Nijssen bracht z'n exportafde ling in de CNB onder. De binnenlandse handelaar Hau wert kwam eveneens met CNB-investeringen in de nieuwbouw in Bovenkarspel. Voor de CNB betekende het een vergroting van de invloed op binnen- en 'buitenlandse handel. te bundelen en uit te breiden. 'Het in- en verkoopbureau van Een bestaand preparatiebe- He.. r.NR Hat mot minHor Ha» 90% van de omzet van de vei lingcoöperatie inbrengt, kon met een vaste vraag van Nijs sen en Hauwert op pad. Dit verhoogt de kans op een sta biele prijsvorming en de ex portmogelijkheden. Exporteurs en handelaren hebben het CNB-beleid altijd verworpen. Men vond de vei ling met het in- en verkoop bureau als bemiddelend or gaan niet langer geloofwaar dig. Een aantal cliënten van de CNB ging zaken doen met het ijlings opgerichte ABM. Tot overmaat van ramp leed Hauwert in 1978 verlies door het instorten van de lelie- markt. Leden van de Bloem bollencentrale vreesden niet alleen hun eigen verliezen te moeten opvangen, maar via de CNB ook nog eens die van Hauwert b.v. Wat tot een evenwichtige af zetmarkt moest leiden, heeft uiteindelijk alleen de concur rentie op de bloembollen- markt verscherpt. In een koopmarkt veroorzaakt dat een onnodig opdrijven van de prijs en in een verkoopmarkt tot een onverantwoordelijke daling daarvan. De algemene ledenvergade ring van de CNB is al dan niet onder aanvoering van ei gen vertegenwoordigers op z'n wenken bediend. Het bestuur van de CNB heeft van de le den nog wel ruim de tijd ge kregen om de aandelen van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale in Hau wert en Nijssen b.v. op een verantwoorde basis af te sto ten. Het experiment om te ko men tot een evenwichtige markt voor bloembollen mag als beëindigd worden be schouwd. Uit de L.C. van 15 febru- Universitaire samenwerking met Amsterdam LEIDEN Gisteravond heeft de universiteitsraad in gestemd met het voorstel van het college van bestuur om een samenwerkingsovereen komst met de universiteit van Amsterdam aan te gaan. Deze overeenkomst houdt in dat de beide universiteiten ge zamenlijk de inrichting en au tomatisering van de financiële administratie ter hand willen nemen. De reden waarom de Leidse universiteit aan samen werking is gaan denken ligt in het feit dat de ontwikke ling van een eigen financieel systeem niet haalbaar was. De Leidse universiteit zou de kosten van een dergelijk sy steem niet alleen kunnen dra gen. Bovendien beschikte men niet over voldoende kennis om zo'n project zelfstandig te kunnen opzetten. In een later stadium kunnen ook nog andere universiteiten aan dit systeem deelnemen. Te denken valt hierbij aan de Vrije universiteit van Amster dam die tot nu toe als waar nemer bij dit project was be- De kleinste middelbare tuinbouwschool in Lisse, de Rijks Middelbare Tuin bouwschool ofwel RMTS aan de Vennestraat, heeft geschiedenis geschreven. Bijna 70 jaar diende men hier het gewas te velde en onderwijstechnisch is men van plan daar nog een lan ge reeks van jaren aan toe te voegen. Dit betekent, dat de RMTS van Lisse het oog wijd open op de toe komst heeft gericht Er zit broei en groei in deze tuin bouwschool en daarom worden de vleugels ge spreid om "up to date" te kunnen blijven. Met ingang van het nieuwe schooljaar 79/80 hoopt men de vruch ten te kunnen plukken van een uitbreiding, die een techniekhal en een "schoolklas" omvat. Daar over bericht ons nu de di recteur der school, drs. P. Kooyman, die hoopt dat er van zijn berichtgeving te vens een wervende kracht zal uitgaan. Zo schildert de heer Kooy man onder meer het verle den van zijn school, "die schuilgaat achter een eer biedwaardige, wat streng aandoende facade; een 68- jarige gevel die veel activi teiten "in" zich heeft ge borgen". Zo vertelt de RMTS-directeur, dat het vele tientallen jaren de school is geweest "waar de jonge ondernemers en het toekomstige kader van bij voorbeeld het bloembollen vak hun opleiding vonden". Hoewel ook geconstateerd kan worden, dat zeer velen van de oud-leerlingen bui ten dit vak hun bestem ming hebben gevonden, al dus de heer Kooyman. De vroeger wel gebruikte naam "middelbare tuin bouwschool voor de bloem bollenteelt", is al jaren achterhaald. Directeur Kooyman: "de school kent nu twee verplichte gelijk waardige vakrichtingen, na melijk de bloembollen en de bloemen, terwijl daarin het handelsaccent wat zwaarder is dan op andere vergelijkbare scholen het geval is. Dat wij in feite Nederlands kleinste middel bare tuinbouwschool zijn, heeft behalve enkele nade len, gewoon ook voordelen. Ik noem hierbij het nauwe contact, de persoonlijke verhoudingen, de wat vlot tere en gemoedelijker aan pak. Een nadeel zou je kunnen noemen, dat de school niet in staat is om te voldoen aan alle aanvra gen om gediplomeerde leer lingen. Ziet u, werkloosheid en werkzaamheid beneden het opleidingsniveau komen Ie izer >ertilennelijk geen Seval van lan^00*" *S ^6Ze levensëe~ ir hf0-'"1"' kij iarlijke bouwval in de [olensteeg, tussen de Leid- Doezastraat en de Vliet ït gaat hier om een „toe- dat gebruikt de |ordt voor de aan- en af- van een pizzeria die de Doezastraat ligt. Op 'ihzelf heeft het niets met pizza's te maken, maar nemjles met de sloop van een kostéormalig belendend pand, ont^t een jaar geleden tegen vang grond ging om plaats te ien maken voor een iuwe optrek. Een soort lortje" bleef staan rond krikkemikkig kozijn wat je desnoods een zou kunnen noe- [en. Op het ogenblik ziet constructie er naar uit, een bakstenen lurtje op het trottoir (en mogelijk juist passeren- Bocfe voetganger) kan neer- als je er een flinke tegen geeft. Volgens isjnwonenden is de politie ei geruime tijd terug hier den jezen kijken, maar tot nu is er geen werk van ge- jaakt. De scheur in de inen boven de deur zet :h voort in de muur van aangrenzende „trafo- ije", dat bij een moge calamiteit als het ■rvallen van de bakste- massa bloot en wel er leronveiligst bij kan ko- te liggen. Ik bedoel maar: het is geen gezicht en bovendien erg gevaar lijk. Navraag bij de „bouw- politie", ofwel de afdeling Bouw- eh Woningtoezicht van Gemeentewerken, le verde een toezegging op, „dat men ging kijken". „Tot dusver is er bij ons geen melding over binnen gekomen", aldus een goed-- willende en enigszins ver raste ambtenaar. Voorlopig kan men het best de Mo lensteeg aan de overzijde zien door te komen. De tuinbouwschool in Li niet voor. Het aanbod wordt steeds weer overtrof fen door de vraag naar af gestudeerden". Ook kan worden geconsta teerd, dat een te gering aantal opvolgende zoons in de bedrijven in de bollen streek deze middelbare va kopleiding volgt. Zoals drs. Kooyman zegt: "de eisen die aan de moderne onder nemer worden gesteld vra gen om niveau en flexibili teit. De opleiding is er dan ook op gericht, de toekom stige ondernemer of mana ger de kennis en het in zicht mee te geven op ba sis waarvan hij in voortdu rend gewijzigde omstandig heden zich kan blijven oriënteren, bijblijven en zich aanpassen. Dat bete kent geenszins, dat de op leiding een uitsluitend theo retisch basisleggend karak ter heeft. In elk van de drie jaren, die de opleiding duurt, gaan de leerlingen zeven weken achtereen de praktijk in. In de eerste klas is dat van 20 maart tot 10 mei in een bloembol lenkwekerij. De tweede klas loopt deze zêveriweèk- se stage van 10 december tot 30 januari in een bloe- menteeltbedrijf. De derde klasSers hebben hun prak tijkperiode in de topdrukte van het bloembollenexport bedrijf, namelijk van 10 augustus tot 1 oktober. Vermeld mag worden, dat een stage in het buitenland wordt aangemoedigd". Alles bij elkaar - en dat is zeker niet gering en be hoorlijk "diepgaand" de materie in - moet de heer Kooyman en met hem tal van anderen, constateren dat er toch nog iets ont breekt aan de mogelijkhe den om de leerlingen ook praktisch gevormd de ech te praktijk in te sturen. Drs. Kooyman: "het blijkt, dat de leerling dikwijls moeite heeft met de lessen, die voornamelijk uit boe ken en dicaten worden voorgeschoteld. Zelfs is er moeite als die lessen wor den aangevuld met een sta geperiode en bedrijfsprak- tijk. Wat de leerling nodig heeft, is de praktijksituatie bij de lessen, het zien en hanteren van de dingen, het gebruik van zijn han den, de concrete voorstel ling van de abstracte be grippen uit het lesboek. Daartoe dient het les-prac- ticum, waarvoor onze school tot nu toe te weinig gelegenheid heeft en waar voor ook nog steeds te wei nig belangstelling bestaat". Bij dit alles komt nog, dat de behoefte toeneemt aan jonge, goed onderlegde mensen, die bovendien met een zekere mate van "han delingsvaardigheid" het be drijfsleven binnenstappen. "En bovendien", aldus de heer Kooyman, "zijn er nogal wat leerlingen die niet afkomstig zijn uit het agrarisch "bedrijf en dus geen ervaring meebrengen. De praktijkstage en de be- dnjfspraktijk bieden maar op beperkte terreinen de gelegenheid voor het ver krijgen van deze handvaar digheid". Is het dan ver wonderlijk, dat de heer Kooyman met enige trots en stellige toekomstver wachting de uitbreiding van de school met een techniekhal en een school- kas aankondigt? Het is ge woon een noodzaak geble ken, opgedrongen door de eisen des tijds. Want zeker in deze sector binnen ons bedrijfseconomisch bestel kan men zich een terugslag niet veroorloven; die zal al thans tot een minimum be perkt dienen të blijven. Welnu. de techniekhal wordt achter de school met de schone voorgevel ge bouwd. De hal wordt met de school verbonden door een corridor, een gangge deelte, op de plaats waar tot kortgeleden nog de nu afgebroken gebouwen en kassen stonden die in een ver verleden (toen de bloembollen nog louter "Nederlands bezit" waren) al bij de school behoorden en later in gebruik werden genomen door de Proeftuin voor onderzoekdoeleinden. De hal zal worden uitge- rust met de apparatuur, die allerlei praktijkgerichte lessen mogelijk moet ma ken, zoals: lassen, motor techniek, handvaardigheid, meet- en regeltechniek, werktuigen en machines, verwarming en wat dies meer zij. De kas, met een oppervlak te van 300 vierkante meter, wordt aansluitend gebouwd bij het kassencomplex van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, "voorwaar een aantrekke lijke buurman voor een school als de onze", meent de heer Kooyman. "Voor de helft zal deze kas wor den ingericht voor het broeien van bolbloemen, de andere helft komt ter be schikking van de teelt van andere bloemisterijgewas sen. De hal betekent niet "het einde" van onze oplei ding. Immers, men kan geen 80 leerlingen alle teel- thandelingen laten verrich ten op 300 m2, laat staan routine opdoen. Maar zij kunnen hier wel tot in de tails kennismaken met de verschillende aspecten van die teelten, het assortiment, "de verschillende stadia van de teelt en zo mogelijk een stukje verantwoordelijkheid krijgen voor de gang van zaken en voor de exploita tie van de (broei)kas". De Commissie van Advies en de schoolleiding hopen tenslotte met deze bijzon- der gewenste en onontbeer- lijke uitbreiding van de mogelijkheden een nog be ter aan de behoeften van het bedrijfsleven aangepas- i te opleiding, te geven. Di recteur Kooyman is vol goede moed en hij zet al vast zijn voelhorens in de juiste positie, want "straks" moet het ervan komen: j "Laat een groeiend aantal leerlingen de kans waarne- 1 men om ervan te profite ren en een toekomst voor 1 te bereiden in de bloemen- 1 teelt, de bloembollenteelt, de handel en de dienstver lenende bedrijvigheid. D Maar laat men zich dan 1 wel aanmelden vóór 1 april I '79".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5