Plantaardig vet mogelijk toch niet zo goed voor de mens Iraanse generaals voor vuurpeloton JONG Israël vreest voor leven Iraanse joden ISRAËL EN EGYPTE OP WEG NAAR CAMP DAVID Washington on der sneeuw be dolven Neo-nazi's roeren zich geducht in Duitsland tc Morgen hervatting beraad BRITSE EX-HOOGLERAAR: POLITIEKE BETEKENIS NIET GROOT „ZE ZIJN BANG HUN TAPIJTEN EN GELD TE VERLIEZEN 1» ta c[] ij BUITENLAND LE1DSE COURANT I DINSDAG 20 FEBRUAR11979 PAGII TEL AVTV/CAïRO (Reuter) De delega ties van Israël en Egypte zijn gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken. Zij zullen daar in Camp David met minister Cyrus Vance het vredesoverleg voortzet ten. Op het vliegveld van Tel Aviv zei minister Mosje Dajan „optimistisch noch pessimis tisch" te zijn. „De Amerikanen hebben het -initiatief voor deze bijeenkomst genomen. Zij denken dus dat er een manier is om uit de moeilijkheden tussen ons en de Egy- ptenaren te komen, anders waren ze er niet aan begonnen", verklaarde Dajan. Met de val van de sjah van Iran is de kwestie van de olievoorziening voor Israël urgenter dan ooit. In een radiovraagges prek zei minister Dajan dat de oliekwestie een van de vijf hoofdpunten op de agenda voor Camp David is. De andere vier wa ren: de artikels vier en zes van het ont- werp-vredesverdrag. Deze hebben betrek king op veiligheidsregelingen na de Israëli sche terugtrekking uit de Sinal en op voor genomen beloften van Egypte aan de Ara bische landen, een gezamenlijk document dat een verbinding legt tussen het vrede sakkoord en de vestiging van Palestijns zelfbestuur op de Westelijke oever van de Jordaan en in Gaza; de uitwisseling van ambassadeurs, die Israël wil uitstellen tot het eerder genoemde zelfbestuur definitief is en Amerikaanse economische hulp voor Israël heeft zich steeds krachtig verzet te gen iedere poging het vredesverdrag of enig aspect ervan afhankelijk te maken van de tot standkoming van Palestijns zelf bestuur. Politieke kringen in Tel Aviv verwachten dat minister Vance nu een pakket voorstel len in petto heeft waarvan hij hoopt dat zij beide partijen zullen bevredigen. Op doorreis naar Washington legde de Egyptische premier Mustapha Chalil, in Londen aan voor een onderhoud met pre mier James Callaghan. Volgens een Egypti sche woordvoerder zou hij zijn Britse gast heer op de hoogte stellen van de huidige stand van zaken bij het vredesoverleg met Israël. Het overleg met Dajan en Vance begint morgen. LONDEN Zachte margarine, ge maakt van plantaardige vetstoffen, is helemaal niet veiliger voor de ge zondheid van de mens dan boter of margarine, gemaakt van dierlijk vet. Ze kan zelfs schade toebrengen aan de hartspieren en galstenen of darm kanker veroorzaken. Bovendien geeft deze margarine geen enkele bescher ming tegen hartkwalen. Dit zegt Sir John McMichael, emeri tus professor in de geneeskunde aan de universiteit van Londen, in een artikel in het Britse Medische Tijd schrift. Hij veroorzaakt een internati onale controverse door de bevindin gen tegen te spreken van het Britse koninklijke college van geneesheren dat in 1976 in een rapport, gewijd aan het voorkómen van trombose aan de kransslagaders, de raad gaf meer „poly-unsaturates" (plantaardi ge vetstoffen) te gebruiken om een gevaarlijke toename van cholesterol in het bloed te voorkomen. Vlees en zuivelprodukten, waaronder boter en kaas, bevatten oververzadig de vetstoffen. Er werd een verband gelegd tussen deze laatste en een hoge aanwezigheid van cholesterol in het bloed, die op haar beurt kon lei den tot aderverkalking. Sir John McMichael, die in 1970 de wereldconferentie van cardiologen voorzat, heeft gisteren in een inter view zijn artikel in de „British Medi cal Journal" toegelicht. „Plantaardig vet veroorzaakt een da ling van het cholesterolgehalte in het bloed", aldus prof. McMichael. „Dit is nadelig voor de lever, die dan te veel cholesterol moet produceren, waardoor galstenen kunnen ontstaan. De gevolgen hiervan kunnen dodelijk zijn. Bovendien wordt vermoed dat de gewijzigde situatie in de darmen, die een gevolg is van meer choleste rol en de aanwezigheid van bepaalde bacteriën, darmkanker kan veroorza ken. Dit laatste is slechts een ver moeden dat evenwel voldoende is om Is dierlijk vet werkelijk gevaarlijk voor de mens? „Alleen in geval van overdreven gebruik", zegt de Lon- dense oud-professor. „Men kan zijn gezondheid schaden met elk diëet. Teveel van iets gebruiken is nooit goed. Dat kan leiden tot corpulentie, die men zeker moet vermijden, of schoon corpulentie op zichzelf geen oorzaak is van hartkwalen". Prof.John McMichael gelooft niet, dat er enig verband bestaat tussen hoge consumptie van dierlijk vet en trombose aan de kransslagaders. „De hartkwaal die ik bedoel, wordt ver oorzaakt door verstopping van de kransslagaders, die het hart van bloed voorzien. Wanneer deze aders ziek worden, heeft dat een ingewik kelde geschiedenis, die verband houdt met talrijke andere factoren, zoals bloeddruk, roken en nog meer dingen, naast het dieet van de pa tiënt, dat volgens mij geen al te gro te rol speelt". Zijn oordeel wordt uiteraard niet ge deeld door dr. Brian Nicholls, die in Groot-Brittannië bij de Unilever- maatschappij verantwoordelijk is voor de voedingswaarde van haar produkten. Dr. Nicholls verbaast zich over het oordeel van prof. McMicha el. „Ik ben er zeker van, dat veel prominente cardiologen niet zullen geloven, dat hij alle beschikbare be wijzen bestudeerd heeft, om daarna een volledig tegengesteld standpunt in te nemen". ROGER SIMONS (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De oostkust van de Verenigde Staten is begraven onder een immense sneeuwvracht. De sneeuw die zondag in de staat Georgia begon (Atlanta kreeg 15 cm sneeuw) breidde zich gisteren naar het noorden uit De hoofdstad Washington, waar twee flinke sneeuwstormen de afgelopen tien dagen al voor een sneeuwdek van zo'n 40 cm hadden gezorgd, zag de sneeuwvracht maandagochtend al aan groeien tot bijna een meter. Verder naar het noorden maakten New York en Boston zich op voor een aanval op het record, dat de „blizzard van 1978" vorig jaar op 18 januari vestigde (een halve meter). Het openbare leven in Washington lag gisteren volledig stil. De chaos op de wegen viel mee, omdat het hoogtepunt van de storm in de nacht van zondag op maandag viel. Gisteren was voor de meeste Amerikanen bovendien een vrije dag, omdat George Washingtons geboortedag werd gevierd. Het is voor de meeste mensen volstrekt onmogelijk hun huis te verlaten, en de oproep van de politie om vooral niet de weg op te gaan lijkt volstrekt overbodig. De metro in Washington reed giste ren ook niet, omdat het personeel niet bij de treinen kon komen. BONN (REUTER) De Westduit- se minister van binnenlandse za ken Gerhard Baum heeft onlangs een oproep gedaan om op zijn hoe de te blijven voor neo-nazi's. De zen zijn weliswaar gering in aan tal maar zij roeren zich, in toene mende mate, geducht. Politieke be tekenis heeft uiterst rechts niet veel. Neonazi's hebben tot dusver re ook nog geen doden veroor zaakt, zoals met de uiterst linkse Baader-Meinhofgroep wel het ge val is geweest. Vorige maand werden twee zend masten beschadigd door bomaan slagen toen het derde televisienet de documentaire Holocaust uitzond, over de uitroeiing van de joden in nazi-Duitsland. Kort daarna maakte de politie van Noordrijn-Westfalen bekend, dat zij een van best bewapende groepen neo-nazi's had opgerold. Vijf ma chinepistolen, vijf karabijnen, ver scheidene pistolen en acht kilo ex plosieven werden toen in beslag genomen. De neo-nazistische< groeperingen zijn in het algemeen niet groot en minister Baum schat dat er .een harde kern van honderd man is, die geweldsmisdrijven pleegt of heeft voorgenomen deze te plegen. De totale sterkte van de extreem rechtse groeperingen werden vorig jaar in een regeringsrapport ge schat op 17.800 leden. Het aantal groeperingen is ongeveer 83. Zij omvatten de 9000 leden tellende „Nationaal Democratische Partij Duitsland" tot de eenmansbewe- ging „Fascistisch Front" van de Hamburgse metaalarbeider Michael Borchardt. De NPD heeft sterk aan kracht in geboet. Aan het einde van de jaren zestig slaagde deze partij er nog in om in enkele deelstaten zetels in het parlement te bemachtigen. Thans heeft de partij tweederde van zijn aanhang verloren en ver keert in financiële moeilijkheden. TEHERAN (AP/Rtr) - In de Iraanse hoofdstad Teheran zijn vannacht op nieuw vier generaals, onder wie de com mandant van de keizerlijke garde, door een vuurpeloton terecht gesteld. Behalve de vier militairen is ook een Koerdisch parlementslid doodgeschoten. Na de vier executies van vorige week wachten nog 22 andere militaire en burgerlijke func tionarissen van het bewind van de sjah op hun berechting. Vijftien van hen zou den al ter dood veroordeeld zijn. De nieuwe stafchef van de strijdkrachten, generaal Gharani, heeft ongeveer veertig {„K generaals uit het leger ontslagen. Velen van hen zijn aangehouden en zullen zich voor revolutionaire rechtbanken moeten verantwoorden. In een radiotoespraak heeft de ayatollah Khomeini vanmorgen het Iraanse volk gewaarschuwd dat „verraders trachten u te vernietigen". Hij sprak over „bandie ten en duivelse elemeriten die nog erger zijn dan de sjah". Uit het land komen nog voortdurende berichten van ongere geldheden. De Koerdische minderheid is onrustig en in de stad Orumieh (vroeger Rezayieh) zijn veertien mensen om het leven gekomen. Khomeini gaf geen om schrijving van de „bandieten", maar in berichten wordt melding gemaakt van berovingen van automobilisten en van gewapende politieke acties, zoals de plundering van het Amerikaanse consu laat in Tabriz. In die stad zij vorige week ongeveer 700 mensen omgekomen. Als de olie-export zal worden hervat, zal die waarschijnlijk in de toekomst wor den afgehandeld door de nationale olie maatschappij NIOC, en niet langer door een consortium van westerse oliemaat schappijen, zoals tot de revolutie het ge val was. De vooraanstaande advocaat Nazich, een vertrouweling van premier Bazargan, is tot president van de NIOC benoemd. De Iraanse regering beschouwt het als haar dringendste taak de uitvoer weer op gang te brengen, al verwachten oliekringen dat voorlopig net voldoende zal worden geproduceerd voor de eigen behoefte van Iran. Binnen de olieindus trie heerst nog onrust, getuige de arres tatie van elf hooggeplaatste fucntionaris- sen door hun ondergeschikten. Brits veto ov« visserij akoor^ BRl'SSEL (AP) - Gij tannic heeft gisten, t veto uitgesproken ovl rij-overeenkomsten tt p Europese Gemeenst!^ Canada, Zweden, No^an en Spanje, omdat de eenkomsten vitale zouden bedreigen. Het directe slachtoi De ling zouden namelijl nvi Westduitse visserssche J tot nu toe door de Cjveri regering geweerd zijn,im' de laatste twee wek|ull] van het visseizoen profiteren. West-Duitsland en D ;e t ken onthielden zich v in mentaar. Nederland en de gesteund door Fi rvii spraken over het Brit ure bruik" van het veto-recl kja< ADVERTENTIE "Ml goed dat smi Zachte JONGE Tl v jenever v puike kwa Dt gestoo!1 gebotteld in karakterisfl lite# 1 Vbl en zachthe smaak. Is It z - het lekkjw Voor 12.95 haaltj zo 'm bij tenminste.01 1000 zelfstandig^!^1 slijters. HERTOG VAtfr WESTMINST] lei OVERLEDEN 3! ENNISKILLEN (AP) hertog van Westminstei een van de rijkste rride van Groot-Brittanië, is rer ren in zijn landhuis te 1 nagh bij Enniskillen op ndi rige leeftijd overleden. 1v In 1976 had de hertog gendommen, ter waan w ongeveer 500 miljoen 3 1 overgedragen aan zijn ku graaf van Grosvenor 021 de titel van zijn vad|0Vl overnemen en de (zesdé*131 tog van Westminster wore11 Bestand geteke in Tsjaad !T PARIJS (AFP) In »Hi is gisteren het bestand? d' kend tussen de strijdkri van president Malloum «I van premier Habre. Tegenstellingen te Muzorewa-Sith 1Ü" verscherpt len: SALISBURY (AP) Def— desische bisschop Abel F"" rewa heeft gisteren een bladzijden tellend docd T uitgegeven waarin hij JL hangers van zijn zwarti lega in de Rhodesische i* i gangsregering, dominee ch. baningi Sithole, beschi ujj' van intimidatie tegenL- volgelingen. (et Zowel Muzorewa als S er hebben zogeheten „rei je strijdkrachten", gewaj groepen aanhangers, geve ,nj die elkaar steeds feller jet strijden. De derde zwarte roi. tegenwoordiger in de gangsregering, de traditie hm stamleider Jeremiah Ch wil dat deze strijdgro worden ontbonden, of wo 3 opgenomen in het gerej Rhodesische leger. L Het door blanken behe 3 officiële leger houdt zich zijdig van twisten tussen hangers van Muzorewa ei thole. V (Van onze correspondent Eric Silver) JERUZALEM Van de ongeveer 80.000 joden in Iran zijn sedert het uitbreken van de islamitische revolutie vorig jaar augustus 16.000 het land uitgevlucht. Van deze groep emigreerden 1824 men sen naar Israël. Nog eens 9.000 verblij ven in dat land op een toeristenvisum. De rest is naar Amerika of verschillen de Europese landen getrokken. Deze cijfers werden vorige week bekend gemaakt door het Israëlische Joodse Bu reau, dat verantwoordelijk is voor de op name van ir-u-*» 'andgenoten. Meer dan de helft v: a Ut «migranten kwam nog dit jaar aa. vi januari en 469 in de eerste tien van februari. De uit tocht zou nog massaler zijn geweest, ware het niet dat El-Al, nadat op 19 fe bruari een jumbo uit Teheran vertrok ken was, alle vluchten op Iran moest staken. De algemeen bedrijfsleider van El-Al, Mordechai Hod, zei vorige week dat de vluchten hervat zouden worden zodra dat maar enigszins kon. Gezien het anti zionisme dat in Iran plotseling is opge weld, lijkt de kans op hernieuwde vluch ten van en naar Israël wel heel klein. In Teheran zelf verblijven nog maar een handvol Israëli's, die waken over wat over is van de politieke en economische belangen van de joodse staat. Vanuit Israël wordt de achterblijvers aangeraden eieren voor hun geld te kie zen en Iran zo snel mogelijk te verlaten. De Iraanse joden kunnen en willen ech ter een 2500 jaar oude geschiedenis niet zomaar afschrijven. „Iran is ons thuis geweest sedert de dagen van Cyrus'zei een rijke vluchteling in een hotel te Tel Aviv. Cyrus was de Perziche koning die, toen hij Babyion innam, een einde maak te aan het joodse ballingschap de di aspora in die stad. „We hebben het altijd best kunnen vin den met onze buren. Het is dan niet zo gemakkelijk zomaar je boeltje op te pak ken en opnieuw beginnen". De Iraanse joden blijven hopen op een vreedzame oplossing, zodat zij kunnen terugkeren. Onderschatting Mosje Katzav, een Israëlische parlemen tariër, bracht onlangs een bezoek aan Iran, waar hij geboren is. Hij vreest dat de joden in Iran het gevaar onderschat ten. „Ik ben bang dat situatie slechter en slechter geworden is", zei hij. „Na wat er met de Europese joden in de Tweede Wereldoorlog is gebeurd, hebben wij de neiging pessimistisch te zijn. Ik weet niet zeker of de volgelingen van de ayatollah het verschil wel weten tussen anti-zionis- me en anti-semitisme". Ondanks het feit dat hij recentelijk alle minderheden op het hart gedrukt heeft dat zij niet bang hoeven te zijn, heeft Khomeini zelf ook niet altijd een scherpe lijn getrokken. In 1970 zei hij tijdens een toespraak in Irak: „De joden en hun bui tenlandse meesters zweren samen tegen de islam, en maken voorbereidingen voor een joodse overname van de hele pla neet. Ik vrees ten zeerste dat ze, met hun speciale middelen, hun doel inder daad zulen bereiken. Het is een gevolg van onze eigen zwakte wanneer we op zekere morgen wakker worden om te merken dat de joden ons eigen land in handen hevbben genomen". In de grotere steden heeft de menigte tot nu toe haar woede gekoeld op Israëli sche diplomatieke posten en op Israëli sche ondernemingen. Deze verdienden vorig jaar meer dan 200 miljoen dollar (ruim 400 miljoen gulden) in Iran, vooral met bouwprojecten, hotels en landbou wontwikkelingsprojecten. In kleinere ste den, waar soms niet meer dan 50 of 60 joodse families wonen, zijn ook personen aangevallen of bedreigd. Veel mensen hebben daarom hun kinderen naar Israël gestuurd. Het Joodse Bureau zorgt op het ogenblik voor zo'n vijfhonderd kinde ren in de leeftijd van 14 tot 18 jaar. Een Iraanse jood, die acht jaar geleden zijn broers en neven in Teheran achter liet om een winkel in geschenkartikelen in Jeruzalem te openen, legde het dilem ma van de achterblijvers uit. „De moei lijkheid is nun eigendommen. De meeste joden zitten in de handel. Er zijn weinig mensen die een beroep uitoefenen. hebben land, winkels en huizen di 'er aan de straatstenen niet kwijt kun w In de afgelopen paar jaar was gingöen kopen en verkopen van land uitstek Joden maakten fortuin". ir2j „Er zijn mensen die 5 tot 10 miljoen lar in land, tapijten en andere hande J tikelen hebben zitten. Zelfs als ze geld op de bank hebben staan, moge _d dat van de autoriteiten daar niet v< halen". De winkelier had zelf de revolutie v ',Jr. zien en was op tijd weggegaan. Wat hij zijn broers nu adviseren? „Voorli zou ik zeggen: ga maar weg en kijk er gebeurt. Ze zitten te wachten on ze bang zijn hun tapijten en hun gel t p verliezen. Maar ze verliezen ze nog leven". Copyright The Guar] lde mp: rlij ils)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10