FRJrlT BL rEMEN B#LLEIM ret belangstelling voor bloemen zit het goed Engeland leidt produktie ran narcissen ITUDIE PRODUKTSCHAP LIJST UIT: Britten grijpen export- spruiten op Nederland met beide handen aan BOLLENKWEKERS KONDEN IN CIJFERS ZWELGEN muANP en tuinbouw LEIDSE COURAN^ 1 MAANDAG 19 FEBRUAR11979 PAGINA 9 het bij: s illerl 3 inf avo- "OEN HAAG De Neder- andse huisvrouwen en ik wel de huisvaders tbben in het afgelopen aar ruimer bloemen ge- ;ocht dan in 1977, maar roor potplanten was minder nimo. Dit blijkt uit de stu- le die is gemaakt door de t (deling Marketing van het r?roduktschap voor Sierge wassen, die zich sinds 1972 %>k met deze aangelegen heid bezig houdt. Aan bloe ien werd het afgelopen lar twaalf procent meer dan het voorgaande lar doch aan planten negen rocent minder, zodat voor d eiden samen vijf procent blpeer werd besteed. Ook in 1968 blijkt de enor- iipe trouw van de Nederland huisvrouw als het gaat m het kopen van het Ne er landse bloemetje of een it", zo wordt in de studie econstateerd. de totale koperspercenta- e is dan ook weinig veran dering op te merken. Wel valt de ruimer belangstelling voor de snijbloemen op. Omzetten Bij de potplanten is het om gekeerde het geval. De vraag wordt gesteld of de huiskamers vol zijn of de animo voor vervangen van de planten vermindert Er valt ook bij de omzetten aan de veilingen op te merken dat er groter belangstelling is voor de houdbaarder groene planten. In de bloe men zijn de hoger bestedin gen niet zozeer het gevolg van vaker kopen van een bloemetje, dan wel de hoge re prijzen in het afgelopen jaar, ook al werd twee pro cent meer bloemen gekocht dan in 1976. Maar wel werd twaalf pro cent minder planten gekocht waarbij kan worden opge merkt dat de drie procent prijsstijging dat verlies wat heeft beperkt Het gemengde boeket heeft in het afgelopen jaar een opmerkelijke groei doorge maakt. Er wordt duidelijk waarneembaar dat naast de levensmiddelenbedrijven nu ook andere verkoopplaatsen, mogenlljk de straathandel, zich op vervaardigen van die boeketten gaan toeleg gen. Vergeleken bij 1976 waren 36 procent meer kopers van de boeketten, waarvan de prijs 7 procent hoger lag. Van de totale bloemenbeste- dingen was er ongeveer 7 procent van de boeketten goed voor. Het zit dus mo menteel goed met de belang stelling voor de bloemen in eigen land! Voor 1979 zullen evenwel nieuwe factoren gaan gelden, nu import van buitenlandse bloemen sterk zal toenemen. De vraag is, dat in het West-Duitse gezin de potplanten aan belang stelling hebben gewonnen en de snijbloemen terrein verlo ren, hetgeen ook in voor gaande jaren het geval was. Afgelopen jaar bedroeg de achteruitgang 3 procent Vergeleken met 1975 werden in 1978 zelfs 263 miljoen bos of stuks snijbloemen minder gekocht hetgeen voor onze bloemenexport minder pret tig is. Bestedingen Doordat de consumentenprij zen in genoemde periode re gelmatig stegen bleven de bestedingen totaal op vrijwel gelijke hoogte. Ook in West- Duitsland is de animo voor gemengde boeketten toege nomen en stegen met 12 procent Vooral de „Bunte Strauss" doen het goed en maakt 31 procent van de be stedingen uit. Voor het eerst sinds 1975 liep de verkoop van potplanten wel terug maar de bestedingen stegen riiet 3 procent door hoger prijs. HAAG =- Hoewel Nederland vanouds befaamd is tor zijn bloembollen en tulpen, Is Groot-Brittannië thans i grootste producent van narcissen ter wereld. ijl de Britten nu dan de voornaamste exporteurs van lissen zijn, is Nederland voor deze export het grootste ïtgebied geworden. In 1978 kocht Nederland voor zes joen gulden aan bollen en gesneden bloemen van Groot- slJittannië. bloemen van meer dan 100 verschillende soor- in van deze narcissen zullen op 19 februari in volle bloei bezichtigen zijn op een tentoonstelling die door de Britse tillenexporteurs en het Britse ministerie van Landbouw ge- Juden zal worden in het Treslong Complex te Hillegom ;n Qider auspiciën van de Koninklijke Algemene Vereeniging for Bloembollencultuur. De tentoonstelling is alleen toe-1 Uikelijk voor degenen die in deze handel betrokken zijn. ederland is de vierde grootste exportmarkt voor Groot- rittannië en kocht in 1978 voor negen miljard gulden aan fitse goederen en produkten. Groot-Brittannië produceerde de meeste narcissen. rkse prei LIER Hoe internatio- de groente handel is in leid, wordt deze dagen duidelijk. Na de strenge st die de Nederlandse, nog ivelde staande groenten de omdeed, komt een ver- kte importstroom op gang Frankrijk, Spanje en Ita- r er worden ook voor on normale omstandigheden ebruikelijke t'ransakties af tten. Wat te denken van ise prei? En het behoor- grote kwantum Britse liten dat ons land binnen- it? De Algemene Inspectie nst (AID) houdt bij deze orten een kwaliteitsoogje e,t zeil. De Engelsen zijn zo gfetandig de Nederlandse lórt- en groothandel in te L,;elen, ten einde tot een "'e distributie te komen. De heer Lockey (rechts) met zijn Nederlandse han delsrelaties: Van Ruiten (midden) en Van Valen. ■4 Eén van de Britse exporteurs hij vijf vrachtwagens over Leiden. Volgens de heer Loc- is Philip Lockey uit Maulden Het Kanaal verschepen. Deze key zal deze export zich uit- in Bedfordshire, dat ligt een rijden meteen door naar de strekken tot begin april. Hij vijftig kilometer ten noorden Nederlandse spruitencentra: ziet hier ook een markt voor van Londen. Per week laat Barendrecht, Westerlee en zijn prei en kool. WINTERWEER DWARSBOOMT GLASTUINBOUW FLINK De plotselinge weersomslag van vorige week woensdag heeft de glastuinbouw weer opnieuw voor een aantal problemen geplaatst. Dat de weersomslag extreem was bleek wel uit de temperatuurver schillen met de dag ervoor. Werd er op dinsdag nog een middagtemperatuur ge meten van 9 graden Celcius boven nul, op woensdag lag deze temperatuur op 5 graden Celcius beneden nul, dus een temperatuurverschil van maar liefst 14 graden. Daarnaast bemoeilijk de neerslag in de vorm van sneeuw en ijzel het transport naar en van de veilingen, hier door kan de aanvoer tijdelijk gestag neerd raken en daardoor tot vervelende situaties leiden. Er zijn tuinders die wil len oogsten, maar hun produkt piet vorstvrij op de veiling kunnen krij gen. Zuinig zijn met energie De slogan „Zuinig zijn met energie" gaat voor de tuinders in veel gevallen helaas niet op. Men zal namelijk met man en macht moeten zorgen om de juiste tem peraturen bij de gewassen aan te houden om de oogst niet verloren te laten gaan. In gevallen waar men nog niet oogst, zal men de groei in de gewassen moeten houden, want anders krijgt men later in het seizoen de rekening gepresenteerd. Het vervelende is dat deze schadepost vaak zo moeilijk hard te maken valt Het stoken betekent dat men het ene gewas vorstvrij moet houden, maar voor andere gewassen, bijvoorbeeld de paprika en de komkommer, is er een dagtemperatuur van 21 graden Celcius nodig. Dit is voor veel bedrijven een haast onmogelijke op gave, vooral als er sprake is van veel wind. Het is wel duidelijk dat men wei nig keuze heeft, als de teelt gepoot staat zal men wel moeten blijven stoken. Ver der zal men af moeten wachten of deze onvoorziene kostprijsverhoging er weer uitkomt, want voor veel tuinbouwproduc ten is er geen sneeuw- of ijstoeslag. In dit sombere relaas is er toch nog sprake van een lichtpuntje, omdat tot op heden, 15 februari, de gasvoorziening nog niet verstoord geweest is. De marktsituatie De slaprijs wist zich redelijk te handha ven, de prijs lag tussen de 25 en 45 cent per krop. De concurrentie van Franse zijde viel tot nu toe mee. Voor de twee de helft van februari wordt er op een toenemende Franse produktie gerekend. Lagere prijzen lijken daarom niet uitge sloten. Komkommers brachten in de afgelopen week gemiddeld 97 cent per stuk op. Een prijsvergelijking met vorig seizoen gaat op het ogenblik mank, omdat er duidelijk meer verstookt is. De hogere prijs is hard nodig om hier enige com pensatie in te vinden. Andijvie bracht nog steeds recordprijzen op, de prijs liep op tot 5,20 per kilo. Het aanbod is echter zeer beperkt, veel bedrijven kunnen het product niet op de veiling krijgen in verband met de kans op bevriezing tijdens het transport Naar het zich laat aanzien zal er in de prijs vorming de komende dagen weinig ver anderen. Spinazie passeert de klok voor een ge middelde prijs van 4,20 per kilo. Ook dit gewas zal voorlopig stevig aan de prijs blijven. Radijs wist zich redelijk in prijs te hand haven, namelijk 1,17 per bosje. Er wordt een groter aanbod verwacht waardoor de prijs op de tocht komt te staan. Witlof blijft vrij constant in prijs, de ge middelde prijs bedraagt 2,25 per kilo, hier wordt weinig verandering in ver wacht. Het is niet uitgesloten dat de prijs wat aantrekt in verband met de huidige weersomstandigheden. Raapstelen noteerden een prijs van 45 cent per bosje. Voor de liefhebbers van primeurs zijn er weer snijbonen te koop. De veilingprijs ligt rond de 15,- per kilo. ACHTERSTAND VAN BLOEMEN IS WAT INGELOPEN De achterstand die alle bloemenveilingen in ons land hebben opgelopen als gevolg van het barre winterweer, is wel met en kele miljoenen in de afgelopen week wat ingehaald, maar het blijft toch nog een open vraag hoe verder de gang van za ken zal zijn. Dat wil zeggen, of de totale achterstand van januari met rond de dertig miljoen gulden oftewel ruim 22 procent op korte termijn zal worden in gehaald. De CCWS had aan het begin van deze maand een achterstand van precies tien miljoen gulden of ruim 23 procent. Wel iswaar zijn er bloemenveilingen die het er nog slechter hebben afgebracht, maar dat is slechts een heel schrale troost Afgelopen week knabbelde de CCWS on geveer 2 1/2 miljoen van die achterstand af maar over de verdere gang van zaken valt nog weinig te voorspellen. Bovendien betekent dat inlopen van de achterstand allerminst dat daarmee de verliesposten zijn gedekt, want de stoo- krekeningen moeten nog worden gepre senteerd en daar zal menige tuinder van wakker liggen. Het ging dus afgelopen week wel wat beter mede dankzij Valentijndag die de handel stimuleerde, al moet meteen wor den vastgesteld dat die dag van de bloe men minder succesvol was dan andere jaren, omdat de kou zich fors liet gelden en het kopen van bloemen niet bepaald animeerde. Maar de reclame is in elk geval door het vervoerswezen gemaakt en daarvan kun nen de resultaten lang uitlopen. Wat de cijfers van de CCWS betreft, er was bij een aanvoer van totaal 24.193.496 bos of stuks een omzetbedrag van 11.296,39 tegen de 20.774.527 bos of stuks en op brengst van 8.895.282,89 in dezelfde week van het vorig jaar. Opvallend was de aanzienlijk ruimer aanvoer van potplanten, 592.353 stuks en opbrengst van 1.200.931,57 bij een aan voer van 301.883 en opbrengst van 572.965,49 vorig jaar. In het algemeen waren de prijzen dan ook redelijk tot goed te noemen, gezien de verdubbeling van het omzetcijfer. Bepaald groot was de aanvoer van free- sia met ruim zes miljoen, hetgeen twee miljoen meer is dan in dezelfde week van het vorig jaar. Dat gaf wel enige druk op de prijzen, gemiddeld 34 cent tegen 38 vorig jaar met toppers van res pectievelijk 68 en 74 cent Ook de troschrysanten kwamen in grote hoeveel heden, ruim drie miljoen, een miljoen meer dan vorig jaar hetgeen de gemid delde prijs op 68 bracht voor het jaar- rond, twee cent minder dan vorig jaar. Andere gemiddelde prijzen met tussen haakjes van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 37 (39), trosanjers 28 (26), anthuri- ums 1,26 (1,69), snijgroen 20 (21), geplo zen jaarrond 73 (78), gerbera 77 (98), iris sen 29 (19), leliekelken 1,08 (1,22), lelie- takken 89 (1,04), rozen 91 (86), idem klein 54 (54), red garnette 43 (40), tulpen 18 (22), belinda 66(60). De aanvoer van buitenlandse bloemen was niet overweldigend, ook daar kampt men met de winterse problemen. De to tale aanvoer bedroeg 251.427 met een op brengst van 135.083,65 tegen 163.808 voor 91.830,55 vorig jaar. Wat de prij zen betreft, de importanjers deden voor de tros gemiddeld 39 cent met top van 54, grote rozen 1,02 tot 1,73 en de kleine rozen van 73 tot 1,23. De import trosanjers voerden het aanbod dat algemeen lager lag, wat op. Het is moeilijk om te voorspellen hoe het deze week zal gaan, ook al zijn de verwach tingen wat minder pessimistisch dan in voorgaande weken. In het algemeen zijn de kwekers voorzover dat mogelijk is, nogal terughoudend in de aanvoeren in de hoop op verbetering in de weersom standigheden, waardoor de handel ge makkelijker uit de voeten zal kunnen. De bloembollenkwekers hebben de afge lopen dagen kunnen zwelgen in de cij fers. Want na de tulpenstatistieken, zijn nu ook de gegevens bekend geworden van de arealen van hyacinten, narcissen, bolirissen en een reeks bijgoedgewassen. Cijfers waarnaar door kwekers en ex porteurs met meer dan gewone belang stelling wordt uitgezien. Het verloop van de handel in de komende maanden wordt voor een niet onbelangrijk gedeel te gedaan op basis van die gegevens. Om met de deur in huis te vallen: schokkende wijzigingen hebben zich niet voorgedaan bij de genoemde bolgewas sen. De hyacintenkwekers hebben wat minder opgeplant, de producenten van narcissen hebben wat meer bollen in de grond gestopt, maar 1 1/2% zet natuur lijk geen zoden aan de (narcissen)dijk. De irissenkwekers kwamen iets royaler uit de bus met een uitbreiding van bijna 6%. Hyacinten Bij de hyacinten is de roserode Pink Pearl, die 57 jaar geleden werd gewon nen door de Lissese kweker J. W. A. Le- feber, nog altijd koploper. Van deze cul- tivar staat nu ruim 200 ha. Op de twee de plaats komt Anna Marie met bijna 120 ha, derde is Delft Blue met 86 bun der, vierde Carnegie met 77 ha en daar na komen Ostara met 55 ha en Jan Bos met 50 bunder. Dit sextet maakt in de hyacinten-sector de dienst uit De mid dengroep bestaat uit de oude getrouwen City of Haarlem (in 1893 gewonnen!), de nieuwere Blue Jacket en de nieuwe Whi te Pearl (mutant uit favoriet Pink Pearl) die het areaal van 18 op 22 ha zag ko men. Voor de rest een lange rije namen, maar de arealen die van deze soorten staan opgeplant leggen eigenlijk geen gewicht in de schaal. Er is een duidelijk gebrek aan gele en oranje hyacinten die goed willen groeien en zich gemakkelijk laten forceren, maar ze zijn er eenvoudig niet De veredeling van hyacinten schijnt heel wat meer hoofdbrekens te kosten dan bij de tulpen, hoewel ook van dat laatste bolgewas gezegd kan worden dat vele wel geroepen zijn, maar dat maar weinige uitverkoren worden om tot de élite van het assortiment te gaan beho ren. Narcissen Bij de narcissen is waarlijk geen gebrek aan cultivars. In totaal heeft men 1533 ha narcissen opgeplant, maar twee culti vars nemen de helft van de totale opper vlakte in beslag. Dat zijn de gele groot- kronige Carlton (in tijden van schaarse aan gele trompetten ook wel eens als trompet geleverd) en de gewilde gele trompet Golden Harvest Van Carlton staat dit jaar 469 ha te velde en van Golden Harvest 289 ha. Opmerkelijk dat twee hoogbejaarde narcissen nog altijd de hoofdmoot van het areaal uitmaken. Beiden werden nl. in 1927 geïntrodu ceerd: Carlton door de Engelsman P. D. Williams en Golden Harvest door de Sas- senheimse A. Warnaar. Een grootkronige als Barret Browning is nu ook wat in Iets minder hyacinten opgeplant. opmars en kwam van 36 op 47 bunder. Ook de gele trompet Dutch Master nam toe en ging van 79 naar 89 ha. De be kende grootkronige Flower Record liep terug: van 54 naar 48 ha. Dat was ook het geval met de gele trompet Unsurpas sable die van 51 naar 43 ha zakte. De betrekkelijk nieuwe grootkronige Ice Fol lies die bij de broeiers meer in de be langstelling is gekomen, kreeg ook groeistuipjes: het Areaal van deze door Konijnenburg Mark te Noordwijk ge- wonnnen narcis ging van 43 naar 50 ha. Van Yellow Sun staat een redelijke op pervlakte al liep die dit jaar terug van 38 naar 35 ha. In de middengroep blazen Van Sion, Yellow Cheerfulness hun par tij goed mee. Voor.de rest'is het vrijwel allemaal klein grut wat de oppervlakten betreft Irissen Ook bij de irissen is het maar een heel klein groepje dat de toon aangeeft. In to taal staat er dit jaar 997 ha (vorig jaar 942 ha), maar veel meer dan de helft wordt opgeëist door twee cultivars, nl. Ideal met 400 bunder en Prof. Blaauw met 364 ha. De favoriet van weleer, de lichtblauwe Wedgwood, is vrijwel geheel van de toneel verdwenen. Er is nog maar 6 ha van over en straks zal deze iris in de statistiek helemaal niet meer voorkomen. Deze is volledig uit de race gedrongen door Ideal, een mutant uit Wedgwood, die weliswaar minder snel groeit, maar veel mooier blauw van kleur is. Kaarten geschud? Alle kwekers en exporteurs weten nu hoe op papier! de kaarten liggen. Geen sterveling die een zinnig woord kan zeggen hoeveel leverbare bollen er in juli en augustus uit de grond zullen komen. Daarom blijft voorlopig bepalend de vraag: laat de huidige winter straks ook littekens na op de bloembollen? Het duurt nog wel enige maanden voor op die vraag een bevredigend antwoordt ge geven zal kunnen worden. Ondanks sta tistieken duurt de onzekerheid voort!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9