rapporten >ver verdachten eenzijdig op sswe Lockheed geeft betaling aan lid Nederlands koninklijk huis toe Mogelijkheid voor nazorg voor oorlogsslachtoffers BINNENLANDLEIDSE COURANT IMAANDAG 19 FEBRUAR11979 PAGINA 5 Twee „indirecte" slachtoffers van de sneeuw deze auto's waren zodanig onder de sneeuw bedolven, dat de bestuurder van een sneeuwploeg ze niet opmerkte en óók aan de kant schoof. Beide wagens werden ernstig beschadigd. SVMSTERDAM/LEEU- ■nonJVARDEN De 9-jarige h<5ven van Schagen heeft enbiisteren zijn poging om »ek%en meeuw te bevrijden j"Sjlie met zijn staart in het ie gladheid op de weg eiste gistermorgen tussen Schaijk en Reek en slachtoffer: een jong meisje werd gedood en de bestuurder van eze auto zwaar gewond toen de wagen tengevolge van een slip en boom raakte. ijs vast zat, met de dood en verdronk jammerlijk, moeten bekopen. De Een vriendje dat er bij jeugdige dierenvriend was sloeg alarm, maar viel op het Noordhol- duikers konden het lands Kanaal in Amster- slachtofer niet meer op dam-Noord in een wak tijd naar de kant bren gen. Op het kanaal wordt regelmatig met ijsbrekers gevaren. Dank zij de uiterste krachtsinspanning van duizenden vrijwilligers, militairen en vele anderen en door een verbete ring van het weer komen de drie noordelijke provincies langzaam weer terug in een wat normale leefsituatie. De hoofdwegen waren vanmorgen vrijwel allemaal weer te berijden, al kwamen automobilisten veel zwaar sneeuwruim-materiaal tegen dat werd ingezet om de wegen schoon te hou den. Doorgaans kon daarom slechts over één rijbaan worden gereden. De meeste rijverboden waren gisteren reeds opgeheven, vandaag volgde de rest. Een aantal secundaire wegen is nog steeds afgesloten. Fietsers en bromfietsers hadden het nog het moei lijkst, omdat de fietspaden veelal met een dikke sneeuwlaag zijn bedekt. De afsluitdijk was gisteren reeds over één rijbaan te berijden. Op verzoek van Rijkswaterstaat had Schiphol een van zijn sneeuwblazers ter beschikking ge steld om de dijk schoon te maken. De sneeuwploegen slaagden er in de loop van gistermorgen in alle van de bewoonde wereld afgesneden dorpen weer bereikbaar te maken. De vele oproepen aan het publiek om thuis te blijven hebben gisteren succes gehad. Sneeuwruimers hadden nu en dan wel veel last van mensen die te voet naar de werkzaamheden kwamen kijken. Helicopters van de vliegbasis Leeu warden zijn ook gisteren doorgegaan met het bezorgen van plastic melk tanks bij boeren. Een moeilijkheid daarbij was, dat op de wat langere af standen de kabels braken. Door het draaien van de tanks wordt de span ning die op de kabels staat te groot. Vandaag zou de luchtmacht vooral de dieren te hulp komen. In de bossen zullen bieten worden afgeworpen. Luchtmachtbasiscommandant kolonel Van Pull vindt het wel jammer, dat de hulpverlening over zoveel schijven is gegaan. De aanvragen om hulp kwamen slechts mondjesmaat door het fijnmazige net van het beleidscentrum. „Mijn manschappen, die erg gemoti veerd waren, hadden veel meer kun nen doen, ze zaten nu vaak op een houtje te bijten" De schade die de boeren en tuinders in het noorden hebben geleden is bij zonder groot. De hoeveelheden melk die men heeft moeten laten weglopen zijn gigantisch. Bij Grouw heeft de politie een man gearresteerd die benzine uit een in de sneeuw vastgelopen auto tapte. m K!( P kCf- van ncn, gend zal 1 itONINGEN In het kindertehuis „Zon- gloren"in Winschoten is gisteren tegen de ond brand uitgebroken. De 37 kinderen die het tehuis wonen hebben het pand onge ëerd kunnen verlaten. De kinderen zijn tij- lijk ondergebracht bij particulieren of in viere kindertehuizen. brand brak omstreeks zes uur uit en om geveer kwart over acht was de plaatselijke indweer, die met groot materieel was uitge- t, het vuur meester. hebben zich verder geen moeilijkheden iorgedaan wat betreft het bluswater. Over oorzaak van de brand tast de politie nog ihet duister Een rokende ruine bleef over van het kindertehuis Zonnegloren in Winschoten waar gistermorgen door nog onbekende oorzaak brand uitbrak. De 37 aanwezige kinderen konden tijdig in veiligheid wor den gebracht. Bul floor ^Joolmonoxyde leUlereiftifird uari O 'vist 'E - De politie heeft za- Ve dagochtend in Ede het be- iar rde echtpaar Willemscn w^od aangetroffen in hun wo- aan het Soembaplein. koolmonoxydevergifti- weeI g is de dood waarschijn- nee c vrijdagavond al ingetre- L om wijkverpleegster trof de .978 jarige vrouw en de 68-jari- man dood aan en waar- luwde daarop de politie, schoorsteen, waarop de P® Ikachel was aangesloten sko%ek verstopt te zijn door en een afgebrokkeld stuk 3 Inent. eJEAM MOET ONDERZOEK GAAN DOEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Amerikaanse vliegtuigfa briek Lockheed heeft thans officieel toegege ven tussen 1960 en 1962 een bedrag van een miljoen dollar rechtstreeks betaald te hebben aan een lid van het Nederlands koninklijk huis. Deze persoon was iemand „die ook een belangrijke overheidsfunctie bekleedde, die verband hield met de Nederlandse strijd krachten". Lockheed zegt, dat het geld (vijfmaal bedra gen van 200.000 dollar) in de plaats kwam van een vliegtuig dat men had willen schenken „uit erkenning voor de adviezen door deze persoon verstrekt". Deze adviezen haden te maken met de verkoop van militaire vliegtui gen. Om „praktische redenen" was het echter niet mogelijk het vliegtuig te geven. Toen de steekpenningenaffaire in 1975 aan het licht kwam, beperkte Lockheed zich tot de omschrijving dat geld was overgemaakt aan een „hoge Nederlandse functionaris". Onder druk van de Amerikaanse beurscommissie heeft Lockheed thans nadere bijzonderheden' gegeven. De door de regering ingestelde commissie- Donner rapporteerde in 1976 nog, dat niet was bewezen dat prins Bernhard grote bedra gen van Lockheed had ontvangen. Wel vond de commissie, dat de prins zich in een ver keerd relatiepatroon had begeven. Na de ver schijning van het rapport trad de prins terug uit zijn militaire functies. Ljq i een onzer verslaggevers) HECHT Psychiatrische rapporten r een verdachte zijn vaak eenzijdig, 'er «at ze maar door eén getuige-deskun- n worden samengesteld. Door tijdge- tsmk maken deze onderzoeksrapporten vaak onvoldoende duidelijk over de "esoon van de verdachte. Het zou daar- beter zijn een dergelijk onderzoek te 'D verrichten door een team, waarin r ialve een psychiater, ook een psycho- htinfc, een maatschappelijk werker en een zijn' UIW jurist zijn opgenomen. Dat zei prof.dr.F.H.L. Beyaert, directeur van het Pieter Baancentrum, een psychiatrische observatiekliniek in Utrecht, vanmiddag op een persconferentie. Professor Beyaert sprak ter gelegenheid van zijn ambstaanvaarding als buitenge woon hoogleraar aan de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Rijksuniversi teit van Utrecht. Volgens Beyaert wor den onderzoeksrapporten te vaak ge bruikt als belastend bewijsmateriaal, in plaats van als de visie van een objectie ve onpartijdige. Hij toonde zich vanmid dag voorstander van het opzetten van meer psychiatrische observatieklinieken in Nederland, om op die manier ver dachten vaker klinisch te kunnen obser veren. Nu kan dat alleen nog in zijn kli niek, die niet meer dan 225 verdachten per jaar kan verwerken. De landelijke behoefte zou tussen de 500 en de 1000 gevallen liggen. PTT introduceert boerderij enpost'" DEN IIAAG Bij de PTT wordt binnenkort een nieuwe vorm van bezorging geïntro duceerd, de boederijenpost. Het gaat daarbij om post stukken, die niet van een adres zijn voorzien, maar uit sluitend bij agrarische bedrij ven worden bezorgd. Het systeem is met name in gevoerd om leveranciers van agrarische producten te hel pen bij het versturen van in formatiemateriaal. Het is vol gens de PTT de eerste keer dat post wordt bezorgd, af gaande op uiterlijke kenmer ken van woningen. Het idee is afkomstig van twee PTT- medewerkers uit Groningen en Friesland. Er is in deze provincie al met succes een proef gehouden. Albeda tegen plan NVV- jongeren voor meer werk UTRECHT Minister Albe- da van sociale zaken voelt er weinig voor om het werkge legenheidsplan van het NVV- jongerencontact over te ne men. Met dit plan wilde het contact enkele duizenden jon geren aan werk helpen. Dat zou onder meer gaan via ar beidsprojecten voor groepen waaraan ook scholingspro gramma's zijn verbonden. De minister zou het initiatief hebben afgewezen, omdat er geen geld voor is en omdat het merendeel van de werklo ze jongeren toch wel aan de slag komt. Van de reactie van de minister wordt melding ge maakt in het blad „Jeugd werk nu", dat ingaat op een nog niet gepubliceerde nota van de ministers van sociale zaken, erm en onderwijs over het probleem van de jeugd werkloosheid. Met de uitvoe ring van het plan van de NW-jongeren was een be drag gemoeid van 8,5 miljoen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het ministe rie van Defensie en de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (BNMO) bekijken de mogelijkheid om gezamenlijk een project voor nazorg aan oorlogsgetroffenen in Doorn op poten te zetten. Gebruik makend van het woonoord van de BNMO en het revalidatiecentrum Aar denburg in Doorn zouden dan om de drie jaar de driedui zend leden van de BNMO en nog eens zevenduizend bij Defensie geregistreerde oor logsslachtoffers in het kader van de nazorg een intensieve behandeling kunnen krijgen. De BNMO heeft voor dit doel al enige tijd een bedrag van vijftien miljoen gulden gere serveerd onder meer afkom stig van de jaarlijkse uitkerin gen uit de opbrengsten van de Algemene Loterij Neder land (ALN). Het geld is on dergebracht in een aparte stichting (de SFMO, de Stich ting Fondsen verwerving Mili taire Oorlogsslachtoffers en aanverwante doeleinden), die ook de nu al draaiende na zorgprojecten van de BNMO financiert en aan nog 35 an dere organisaties in Neder land die zich beijveren voor gehandicapten uitkeringen doet. Het abortus-wetsontwerp De wet dient bescherming te bieden aan het ongebo ren leven. Maar in de bestaande situatie kan die be scherming niet ten volle worden verwezenlijkt. Wat dan overblijft is het pogen om wettelijk te regelen dat de besluitvorming van de direct bij een abortus betrokken personen zo zorgvuldig, zo afgewogen mogelijk is. Dat is in feite de realistische kern van het wetsontwerp De Ruiter-Ginjaar, zoals dat nu bij de Tweede Kamer is ingediend. Realistisch, in tegenstelling tot het SGP- GPV-ontwerp, dat, hoe aantrekkelijk ook in zijn bedoe lingen, als maatschappelijk onhaalbaar moet worden bestempeld. De normstelling wordt volgens het ontwerp geheel verschoven van de overheid naar diegenen die het meest direct bij abortus betrokken zijn: de vrouw en de arts. In de gegeven situatie terecht bij beide. Want wie de beslissing geheel bij de vrouw alleen wil leggen („Baas in eigen buik") wil per saldo de arts tot ingrij pen verplichten. Dat zou voorbijgaan aan het eigen ge weten, waaraan de arts net als de vrouw de noodzaak van de belangrijke ingreep moet kunnen toetsen. In de discussies en de besluitvorming rond het nu op tafel gelegde wetsontwerp is de positie van het CDA ongetwijfeld het meest gecompliceerd. Deze partij, die zich altijd tegen legalisering van abortus provocatus heeft verzet, maakt ten aanzien van dit grote maat schappelijke probleem duidelijk een ontwikkeling door. Een ontwikkeling, die zich inzette in het najaar van 1977, toen kabinetsinformateur Veringa het CDA vast legde op een procedure-afspraak voor het maken van een compromis met een hierover duidelijk andersden- keiide partij. Dat was het moment waarop het CDA koos voor het compromis, koos voor wat de tweede verdedigingslinie genoemd zou kunnen worden: politiek het best mogelijke proberen te bereiken, boven het ge tuigend toezien hoe anderen de ruimere praktijk volle dig legaliseren. Met dit wetsontwerp we schreven het al bij de presentatie van de hoofdlijnen ervan, drie maanden ge leden wordt de praktijk van nu, waarin zo ongeveer alles kan en mag, aan banden gelegd. Belangrijk is, dat er een dam wordt opgeworpen tegen de commerciële abortus-praktijken, tegen het goed geld verdienen aan de nood van anderen. Wetstechnisch kunnen er enkele vraagtekens bij het ontwerp geplaatst worden. Zoals bijvoorbeeld bij de uitzondering op de vijf dagen be denktijd voor de vrouw alvorens de abortus plaats vindt. „Dreigend gevaar voor de gezondheid" kan wel licht zo ruim geïnterpreteerd worden dat de vijf dagen termijn in de praktijk helemaal niet zal functioneren. Het kabinet, dat voor een zeer groot deel uit CDA- bewindslieden bestaat, heeft de toenemende druk van links en rechts tegen het abortus-akkoord weerstaan door nu het ontwerp in te dienen. De komende maan den moeten leren, of ook de kamerleden die nu het laatste woord krijgen, en dan met name die van beide regeringsgezinde fracties, diezelfde druk weten te weer staan. Gebeurt dat, dan heeft Nederland voor het einde van dit jaar een abortuswet, die te langen leste een eind kan maken aan de onwettige praktijken van de af gelopen jaren. FNV-cis: Werkweek van 35 uur bij banken (van een van onze verslaggevers) UTRECHT Als een van de belangrijkste punten in het komende cao-overleg hebben de dienstenbonden FNV een 35- urige werkweek in 1979 geëist voor de 75.000 werknemers in- het bankbedrijf. Daarnaast verlangen zij een extra loonsver hoging van 20 gulden bruto per maand. Verder moet voor werknemers vanaf 63 jaar de mogelijkheid geschapen worden om vrijwillig vervroegd uit te treden. Centraal bij de bonden staan afspraken over de werkgelegen heid in het bankbedrijf, waar door automatisering duizenden arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan. De dienstenbon den vinden dat het bankbedrijf, dat volgens hen uitstekend floreert, bij de cao-onderhandelingen het voortouw moeten ne DEN HAAG Wegens een lek in de hoge- druk-gasleiding moest rijksweg 2 Utrecht- Den Bosch tussen Vianen en Everdingcn gisteren door de rijkspolitie geruime tijd worden afgesloten voor alle verkeer. Ter hoogte van kilometcrpaal 74, op drie meter afstand van de vluchtstrook, ontsnapte het gas uit een lek van ongeveer een halve me ter. De technici slaagden er tegen de avond in het lek provisorisch te dichten zodat het verkeer daarna in beide richtingen kon wor den hervat. Volgens een woordvoerder van het Dordtse gasbedrijf, dat met deze leiding de gemeenten Everdingen en Hagestein van gas voorziet, is de gasvoorziening geen enkel ogenblik in gevaar geweest. In de loop van vandaag zou getracht wor den het lek definitief te dichten. Volgens de politie zal het verkeer daarvan geen hinder ondervinden. Een lek in een gasleiding langs de rijksweg 2 tussen Vianen en Den Bosch was de oorzaak van het stilleggen van alle verkeer over de snelweg gistermiddag. Veel bewolking en overwegend droog. Matige tot lichte vorst. Weersvooruitzichten voor mor gen: Aantal uren zon: 0 tot 4. Minimumtemperatuur om streeks min 6 graden. Maxi mumtemperatuur omstreeks min 2 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimumtempera tuur omstreeks min 5 graden. Maximumtemperatuur om streeks min 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog etmaal 70 procent.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5