Leiden gaat sneeuw te lijf met ouderwetse handvegers HHBB Uniek voetbaltoernooi van academische ziekenhuizen voor gehandicapte sporters Onduidelijkheid hijSater" ïi ilMATREGELEN TEGEN GELUIDHINDER VAN AUTOHERSTELLER Twee zaalhandbaltitels voor Rijnlands Lyceum INS ÈRNHARD ÏRRICHT AFTRAP Vakwerk van Theater TAD LEIDSE COURANT MAANDAG 19 FEBRUAR11979 PAGINA 3 Is*** ÊMn? M< t -- Een witte jas omhult Leiden om straks te ontaarden in een enorme blubberboel. Een winters plaatje van het hertenkamp: herten en vogels dicht bijeen gekropen om warm te blijven; in tegenstelling tot de soortgenoten in de vrije natuur ontvangen zij elke dag een vaste portie voed- nol ers)' Ie, Leiden „Schuiven en strooien", dat is nu hoial weken het motto van de gemeentereini- Kljjgingsdienst in Leiden. Duizenden kilo's zand ).35jen pekel zijn er ter bestrijding van de be- ial. .sneeuwde en beijzelde straten nodig om alles jwat zich voortbeweegt overeind te houden. ■Hoewel het westen van het land 's winters ||.12minder te lijden heeft van de barre weers- dan de noordelijke provin- aat cies heeft de sneeuwval van de laatste dagen jde kuststreek toch wel danig parten ge speeld. Vooral de melkhandelaren en bak kers, die met hun wagens huis-aan-huisbezor- ingen verrichten zijn in vele gevallen ge- ioodzaakt om hun bederfelijke waren voor- sfllopig in de ijskast te houden. Ook het uit- ansleven moet het noodgedwongen wat imer aan doen. De meeste grote bioscopen Leiden hebben hun recette tot de helft te lg zien lopen, omdat maar weinig filmlief- polpiebbers de .verleiding gevoelden om de hui- ijke haard tegen de genoegens van het wit- doek te ruilen. aalei „We hopen dat het maar heel snel heet water gaat regenen, want onze diénst is sinds het begin van januari belast niet allerlei activitei ten die de normale werkzaamheden in de weg staan", vertelt een woordvoerder van de gemeentereiniging in Leiden. Op het moment zijn er constant zeven sneeuwploegen in touw met het bestrijden van de sneeuw en de glad heid. Strooien heeft op het ogenblik niet zo veel zin, omdat daar alleen maar een grote blubbertroep door ontstaat. Dus gaan we de sneeuw nu maar te lijf met veegwagens en de ouderwetse handvegers, die we dit keer maar weer eens van stal hebben gehaald." Volgens het hoofd van de Leidse verkeerspo litie, de heer La Rivière, is het opvallend rus tig in de stad. „We hebben alleen het surveil lance-patroon wat moeten bijstellen om hier en daar de helpende hand te bieden aan au tomobilisten die door de sneeuw vast zijn ko men te zitten. Het aantal aanrijdingen blijft echter tot een minimum beperkt. Alleen maar De bioscoop-theaters zijn minder te spreken over de barre weersomstandigheden. Volgens mevrouw Van Praag van het bioscoop-kwar tet Lido en Studio aan de Steenstraat valt het bezoek de laatste dagen nogal tegen. „We hebben de ontvangsten tot de helft zien te ruglopen tijdens de koudeperiode. Maar een mens went aan alles en we verwachten dan ook dat het publiek dit weekeinde weer de weg opgaat om een bioscoopje te gaan pak ken". In Trianon aan de Breestraat moest de pre mière van het spectakel „Superman" met in de hoofdrollen Gene Hackman en Marlon Brando een dag worden uitgesteld, omdat de film niet op tijd vanuit het distributiekantoor in Utrecht kon worden afgeleverd. De film is overigens nu wel weer te zien. De première heeft vrijdagmiddag plaatsgevonden. Ook zou het bestellen van het bioscoop-journaal in sommige gévallen vertraagd zijn vanwege de gladheid. Voor de vele duizenden vogels in de stad be tekent het barre winterweer nog veel ellende. Met name de weide- en watervogels worden met de dood bedreigd. De direnbescherming probeert met de hulp van de Rijkspolitie, plantsoenendienst en vele particulieren de nood zoveel mogelijk te leningen. Men stelt voor de aankoop van voedsel gelden beschik baar. De middelen van de dierenbescherming zijn echter beperkt. De dierenbescherming doet daarom een dringend beroep op allen die iets voor de noodlijdende vogels willen doen. Er kan daarvoor een bijdrage worden gestort op giro 64739 van de dierenbescher ming afdeling Leiden en omstreken aan de Boerhaavelaan 50 in Leiden, met de vermel ding „Wintervoeding Vogels". allbp IDEN De dienst Ge- itewerken van Leiden en Leigenaar van een autoher- annex spui tinrichting de Hogewoerd 169 zullen ttregelen nemen om ontoe- tbare geluidshinder in de tomst te voorkomen. Dit antwoordt het Leidse ge meentebestuur op vragen van het raadslid M. M. Koks- hoorn-Papanhove (CDA). Het raadslid meende, dat de omwonenden veel hinder on dervinden van. de herstelin richting en stelde voor aan vullende voorwaarden te ver binden aan de reeds verleen de hinderwetvergunning. Het college meent, dat aanvullen de voorwaarden niet nodig zijn. Het ging hierbij vooral om de overlast door stank. In het antwoord zegt het college, dat de dienst Gemeentwerken naar aanleiding van klachten van omwonenden twaalf con troles heeft uitgevoerd op ver schillende tijdstippen. Bij een aantal van deze controles wa ren ook klagers aanwezig. Er was noch enige stank aanwe zig, noch toonde meetappara tuur aan, dat er zich verfo- plosmiddelen in de atmosfeer bevonden. Andere metingen toonden aan, dat het bedrijf teveel la waai maakte. In de voorwaar den aan de vergunning-verle- jiIDEN Een record aan- I van 900 scholieren van basis- en voortgezet on wijs hebben afgelopen za- idag deelgenomen aan het gjrlijkse onder auspiciën i de gemeentelijke school- rtcommissie georganiseer- school-zaalhandbaltoer- li. Ook van publieke zijde s de belangstelling voor handbalgebeuren in de ienoordhallen bijzonder jot te noemen. Herman ®ps, dé organisator van toernooi, daarover: „Het jvel duidelijk dat de hand- lort na een aantal mage- 'en nu ook op de Leidse Tolen goed aanslaat. En dat [liet alleen te merken aan groeiende belangstelling i zowel publiek als deelne- maar ook aan het spel- J dat in vergelijking met :|rgaande jaren met spron- j| vooruit is gegaan". en ander rechtvaardigt mijn mening een jaar voortzetting van dit mooi. Wel willen we het mooi iets anders opzetten. Voor de scholieren tot en met 10 jaar, die, zoals is gebleken, moeite hebben met de afme tingen van het speelveld, zal een zogenaamd welpentoer- nooi in het leven worden ge roepen. Daardoor krijgen we de gelegenheid tot het eigen lijke toernooi meer teams toe te laten". Ondanks het wegvallen van één van de teams van de Hartebrugschool, waardoor het programma in de betref fende poule halsoverkop moest worden omgezet, slaag de het organisatiecomité, dat voor deze gelegenheid was versterkt met een aantal „bonzen" van het afdelingsbu reau van het Nederlands Handbal Verbond (o.m. Gé Donker en Cor Bróuwer, resp. competitieleider veld en zaal), er in het programma op de minuut precies af te wer ken. Voor een programma van een dergelijke omvang uiteraard een grote verdien ste. In de belangrijkste afdeling (jongens 16 jaar en ouder) ging de strijd in de finalepou le tussen de teams van de Agnes SG, de Visser 't Hooft SG en het Rijnlands Lyceum. Het werd al gauw duidelijk dat de „basketballende" Vis ser 't Hooftploeg in deze eind strijd geen rol van betekenis zou spelen. Met ruime neder lagen (11-4 en 9-4) tegen res pectievelijk het Rijnlands Ly ceum en de Agnes SG werd de ploeg kansloos uitgescha keld. In de eigenlijke finale startte het favoriete Rijnlands Lyceum, met de Saturnusspe- lers Pieter de Goede en Ruud IJssel de Schepper in de ba sis, sterk en zette tegenstan der Agnes SG binnen een paar minuten spelen op een 1-0 achterstand. Het kwalita tief wat mindere team van Agnes liet zich echter niet zo maar wegspelen. Door stug volhouden wisten Hans Wol vers c.s. zelfs halverwege de strijd op gelijke hoogte te ko men: 1-1. Het Rijnlands Lyceum had echter het beste van het spel en via de tussenstanden 3-1 Het team van het Rijnlands Lyceum dat bij de oudste jongens de eerste plaats veroverde. en 4-1 legde de ploeg van coach Bart van de Boogert uiteindelijk met 4-2 beslag op de titel. Voor het Rijnlands Lyceum was het overigens toch een goede dag, want ook bij de afdeling meisjes 16 jaar en ouder ging de beker naar de ploeg uit Oegstgeest, die in de finale de Bonaven- tura SG met 4-2 aftroefde. De titelhoudster van het vorige jaar, het Stedelijk Gymnasi um, werd in de voorronden verrassend uitgeschakeld. Bij de basisscholen stond het spelpeil uiteraard niet op zo'n hoog niveau maar het enthou siasme van de jeugdige speel sters en spelers vergoedde veel. Meest succesvol was de Karei Doormanschool die zo wel in de afdeling meisjes 8 t/m 10 jaar als in de afdeling jongens 11 jaar en ouder de titel voor zich opeiste. De overige winnaars in de verschillende afdelingen wa ren: basisonderwijs meisjes 11 jaar en ouder: Rudolf Steiner- school DEN Elf maanden nu al is speciaal voor deze gelegenheid igesteld Boerhaave-comité doende met de voorbereidin- van een uniek voetbaltoernooi, van de baten ten goede komen het Nationaal Fonds Sport Ge- jdicapten. Een toernooi dat zatcr- i 26 mei op het complex van fis zondaghoofdklasser UVS zal [den gehouden en waaraan zes- ploegen zullen deelnemen. «hoofdmoot" van die deelnemen- ïams wordt gevormd door elftal- [van alle landelijks academische 'luizen. Behalve het organise- Leiden, dat met een Boerhaa- senteam, een mixed-team van tZL en een artsenteam goed ïenwoordigd is, zullen ook ïen van Amsterdam, Groningen, ïrdam (tweemaal), Rotterdam, >tricht, Utrecht en Nijmegen Leiden komen. Aangevuld met een Leids politieteam, een afvaardi ging van de Leidse brandweer, een elftal van het studentencorps Miner va en artsenteams van landmacht en marine, is de organisatie erin ge slaagd een uniek deelnemersveld bijeen te krijgen. De absolute topper van dit grootse voetbaltoernooi wordt evenwel ge vormd door een duel tussen twee andere teams. Onder aanvoering van minister-president Van Agt zal een uit leden van Eerste en Tweede ka mer samengesteld „politiek team" aantreden tegen een elftal van, aan het Leidse Academisch Ziekenhuis verbonden hoogleraren. Prins Bernhard is inmiddels al bereid ge vonden de aftrap te verrichten van dit duel, dat het hoogtepunt moet gaan worden van deze voetbaldag op het, door UVS beschikbaar ge stelde complex in de Kikkerpolder. Een hoogtepunt van een dag die overigens waar het de organisatoren betreft nu al niet meer stuk kan. Comité-lid Theo van Duijn, over de baten, nu al verbonden aan dit toer nooi voor „hulpverleners in de ruim ste zin des woords". „We hebben op dit moment ons streefbedrag al be reikt. Honderdduizend gulden kun nen we sowieso gaan overmaken aan het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten. Maar dat houdt niet in dat we nu maar stoppen met actie voeren. Per slot van rekening kan een dergelijke instelling altijd geld gebruiken. Neem nu alleen de orga nisatie van de para-olympics in 1980 in Arnhem. Daaraan is alleen al een organisatiebedrag van vier miljoen gulden verbonden." Om vervolgens direct een misverstand uit de weg te helpen. „Het geld dat wij nu over gaan maken is overigens niet be stemd voor die organisatie van die olympische spelen voor gehandicap ten. Het geld is bestemd om ten goede te komen aan de Nederlandse, gehandicapte sporter in het alge meen. Een soort gebaar van gezonde mensen aan gehandicapte sportlie den. Waarmee we onze waardering voor het door hen getoonde karak ter enigszins willen laten blijken." Het eigenlijke streefbedrag van een ton (inmiddels is overigens zonder aftrek van kosten al 120.000 gulden binnen) werd door de organisatie bereikt door het benaderen van sponsors. Farmaceutische industrie ën en toeleveringsbedrijven van de ziekenhuizen brachten samen bijna een ton bij elkaar, individuele gevers deden de rest. In shirtrecla me hebben de organisatoren de op lossing gevonden iets terug te doen. Van Duijn: „Elk team speelt het toernooi met shirtreclame. Alleen de landmacht- en marine-teams konden daar niet aan meedoen. En ook het politieke team zal om bekende rede nen niet met shirtreclame op het Brandweer redt gans De Leidse brandweer heeft zaterdagavond rond zes uur een gans gered, die was vastgevroren aan het ijs in de Rijn- en Schiekade. Het dier was in zijn hopeloze situa tie ontdekt door een voorbijganger die de politie alar meerde. De politie kon niets uitrichten omdat men ter plekke het ijs niet vertrouwde en er derhalve geen stap op waagde. De brandweer gebruikte een ladder om de gans te bereiken. Het kleumende dier werd overgedra gen aan de Leidse Dierenambulance. Grafiek Leerlingen van de vierde klas van de Koninklijke Acade mie voor Beeldende Kunsten in Den Haag hebben een expositie verzorgd in het Kunsthistorisch instituut aan de Leidse Kloksteeg 25. De expositie van grafiek is te be zichtigen tot 16 maart. De bedoeling van de tentoonstel ling is een beeld te geven van het onderwijs in de grafi sche technieken. Het Kunsthistorisch instituut is geopend op werkdagen van negen tot vijf uur. Tropische planten De Leidse afdeling van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt woensdag 21 februari in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 in Leiden een lezing over „Tropische planten gekweekt in Nederland-e huiskamers". De lezing wordt gehouden door dr. M. l.L van Balgooy. De nadruk zal vallen op planten uit tro pisch Azië, een gebied waarop een groot deel van het on derzoek van het Rijksherbarium is gericht Muziek en Show Onder de titel „Muziek en Show '79" wordt zaterdag 7 april in de Groenoordhallen een majoretten- en balletma nifestatie gehouden. Aan het evenement werken mee: het jeugdkorps van Concordia, Werkmans Wilskracht, de FBL-Band Leiden, de seniorgroep majoretten Korps Ak- tief, Jong K G, Allegro Vivace met dansgroep, de Leidse Harmonie Kapel, het Leids Politie Muziek Gezel schap, de jazz-balletgroep van Marjolein Briër, het senio renkorps Concordia, het Seniorkorps K G en muziek vereniging „De Burcht". ning was gesteld, dat het be drijf niet meer dan 55 decibel lawaai mocht maken. Tijdens drie metingen werd een aan tal decibels van 58 en 59 aan getoond. Maatregelen zullen deze overlast moeten tegen gaan. basisonderwijs jongens 8 t/m 10 jaar: Weth. Schramaschool, Voorschoten voortgezet onderwijs meisjes 12-13 jr.: Vakschool Galgewa- voortgezet onderwijs jongens 12-13 jr.: Stedelijk Gymnasi um voortgezet onderwijs jongens 14-15 jr.: Oranje Nassau MAVO veld verschijnen..." De voorverkoop van dit toernooi, waaraan door de AVRO-televisie aandacht zal worden besteed, zal on der meer via de Leidse voetbalver enigingen worden verzorgd. Ook VW-kantoren en de bekende toto en lotto-adressen zullen terzijnertijd worden benaderd om als voorver koopadres te dienen. Optimistische Van Duijn: „Persoonlijk hoop ik 26 mei zo'n achtduizend betalende toe schouwers te krijgen, 't Zou toch weer twintigduizend gulden extra betekenen voor het Nationaal Sport Fonds Gehandicapten. En voor die rijksdaalder per persoon hoef je het toch niet te laten." De Bocrhaave-commissie heeft over igens nog altijd een actierekening nummer lopen bij de RABO-Bank Leiden (33.55.11.902) en kan ook op postgironr. 4067400 gaven ten bate van „Boerhaave voetbaltoernooi" ontvangen. LEIDEN Sater is een vormingstheatergroep. Dat wil zeggen dat Sater wil dat elk van haar producties een uitspraak doet over politiek-maatschappelijke problematiek. Wie een voorstel ling van Sater ziet - zoals bijvoorbeeld „Het verhoor" zater dagavond in het LAK -, moet het besef krijgen of bevestigd worden in het besef, dat er iets mis is in Nederland. Toneel als alarmschei dus; daar is op zich niets op tegen. „Het verhoor" gaat over berufsverboten in Nederland. Dat blijkt in ieder geval uit de context van de programma-begelei ding. In het stuk zelf ondervraagt een bedrijfspsycholoog een arbeider; hij test de man op geschiktheid voor bepaald verant woordelijk werk. De psycholoog bekent de toeschouwers dat hij eigenlijk niet weet hoe hij dat moet doen. Gaandeweg de serie korte scènes die evenzovele gespreksronden verbeelden, komt de psycholoog op een persoonlijk terrein van de arbei der waar hij niets te maken heeft: via politieke overtuiging van de ondervraagde naar diens intiemste privé-leven. De ar beider bezwijkt onder de druk, kiest voor de fabriek en ver loochent zijn vrienden. De psycholoog vindt dat een evenwich tige beslissing en beveelt hem alsnog aan voor de verantwoor delijke baan. De psycholoog wordt ontslagen. Sater vindt zichzelf genuanceerd en is dat ook wanneer men de groep vergelijkt met Proloog of De Nieuwe Komedie in een bepaalde fase.. De typen bij Sater krijgen altijd treffende de tails; men zoekt - te geforceerd - naar humor en er is aan dacht voor de vormgeving (Het decor voor „Het verhoor" was simpel, maar adequaat). Waarschijnlijk juist door die zeker te waarderen poging genu anceerd te zijn heeft „Het verhoor" veel aan duidelijkheid ingeboet. Gaat „Het verhoor" over een bedrijfspsycholoog die op tamelijk duistere, voor een deel persoonlijke gronden tot het inzicht komt dat het ondervragingswerk dat hij doet, ver keerd is? Zijn ontslag lijkt dat idee te bevestigen. Toch blijft de man naar buiten toe in de verklaring van zijn gedrag tot het einde loyaal aan het bedrijf. Bovendien is hij onsympa thiek. In de toeschouwersbeleving is het ontslag daarom een rechtvaardige daad. De sympathieke arbeider wordt gehand haafd. De directie verricht goed werk. Dat zal Sater nooit hebben willen bedoelen. Maar de groep heeft de psycholoog al te subtiel willen neerzetten, iets waarin Jaap van Donselaar uitstekend geslaagd is (de arbeider van John Leddy was mij soms toch te intellectueel). Gevolg: ik heb zaterdag wel de alarmschei horen schellen, maar op wie of waarop de klepel nu had moeten beuken is me niet duidelijk geworden. PAUL VAN DER PLANK. LEIDEN Zaterdag speelde Theater in de Schouwburg een Duits „sprookje", nl. „De kapitein van Köpenick" van Carl Zuckmayer. Het stuk was tegelijkertijd wel en niet een sprookje; aan de ene kant waren de dingen die er in verteld werden echt ge beurd, aan de andere kant waren ze bijna te fantasties om waar te zijn. Men zou het thema „Klein Duimpje en de Reus" of „David en Goliath" kunnen noemen. De Grote Reus is dan de hele Duitse bureaucratie van de vorige eeuw, log, zwaar en lang zaam. „Orde moet er zijn" is daarin het sleutelwoord, en wie ooit een misstap heeft be gaan, krijgt geen kans meer. Wilhelm Voigt, Klein Duimpje in dit verhaal, heeft in de ge vangenis gezeten, is vrij geko men, en wil weer aan de slag. Omdat hij een gevangenisk lant is, krijgt hij echter geen persoonsbewijs, zonder per soonsbewijs krijgt hij geen werk, en zonder werk („dan weten we zeker dat je een fatsoenlijk mens bent gewor den") krijgt hij geen per soonsbewijs. Voigt is ten ein de raad, heeft het gevoel als of hij niet bestaat, en besluit tot een wanhoopsdaad: weten de dat kleren de man maken, zeker in het Duitsland van die tijd, koopt hij op de lom merd een kapiteinsuniform; hij vordert een regiment sol- daten en legt beslag op het stadhuis van Köpenick. He laas zijn daar geen persoons bewijzen te vinden, waar het allemaal om te doen was, en geruisloos verdwijnt hij weer. In het stuk wordt in korte scènes de situatie in Duits land geschilderd. Aan de lot gevallen van Voigt wordt veel aandacht besteed; de bezet ting van het stadhuis neemt op toneel veel minder tijd in belag. Terecht, omdat de ge moedstoestand van Voigt, en eigenlijk de gehele voorge schiedenis van het gebeuren, belangrijker zijn dan het ge beuren zelf. Theater had met slechts enkel latten een bijzonder ingenieus dekor gebouwd dat, doordat het kon draaien, telkens een andere plaats aangaf. Het spel was degelijk en verliep soepel, ook aan de kostuums was veel zorg besteed. Met deze voorstelling heeft Thea ter een goed stuk vakwerk geleverd. Jacqueline Mahieu

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3