Wereldtoemooi bandstoten kopie van Europees kampioenschap irabanko superieur in halve finale ijsspeedway VULTINK REDT HET WEER NIET brengt Knetemann achterop Vlaeil nieuwe trainer damestumen Hockeyers steken met kep en schouders boven concurrenten uit ÉMm! leeërs Veertien heekeyers voor toernooi Australië ïurnfifels ivelien Pelt en Marjan Kok Europa Cup 2 voor Boekarest Swift vrijwel uitgeschakeld ingeland domineert squash Sndoorrecord hoogspringen Andrea Matey LEIDSE COURANT MAANDAG 19 FEBRUAR11979 PAGINA 13 «DAM Jan Feeke uit lm is in Rotterdam Ne- biljartkampioen anker 2 in de eerste kla Hij bleef ongeslagen [orde een eindmoyenne 11. Louis Rijvers werd met 12 punten en 22.22 eld. De derde plaats was Schmidt met 6 pun- iERUSA Anderhalve is voor Hans Vultink te- im een antwoord te vinden spel van Raymond Ceule- Begin januari was hij in ale van het Europees kam- ichap bandstoten in Emmel- j [ansloos tegen de Belg. Gis- vond in het Spaanse Molle- le herhaling plaats van die rijd, nu met als inzet de titel. Hoewel het verschil ;eer minder groot was, ging weer ten onder. Ceule- mans bleef 's werelds sterkste bandstoter, voor de vijfde keer in zijn fameuze carrière. Evenals in Emmeloord werd de Nederlandse kampioen teruggeworpen naar de derde plaats, ditmaal ten gunste van Ludo Dielis. Het toernooi in Spanje verliep analoog aan het Europees kampioenschap. Hans Vultink slaagde er weer tot de laatste ronde in onge slagen te blijven, terwijl Ceulemans zaterdag diep in de nacht een nederlaag kreeg te ver werken van zijn landgenoot Dielis, waardoor de tweede Belg zelf nog een kans op de titel behield. De schijn van een combine van de Belgen was ditmaal niet reëel, omdat het ver lies Ceulemans in een lastig parket bracht. Zijn moyenne was slechts een fractie beter dan dat van Dielis. Dat had tot gevolg dat Ceulemans in de finale tegen Vultink moest winnen en bovendien slechts vijf beurten meer mocht gebruiken dan Dielis in zijn slotpartij tegen de Spanjaard Arenaza. Zo niet, dan zou Dielis de titel opeisen. Teveel Zo kreeg de laatste ronde een ongemeen spannend karakter. Dielis, op dubieuze gron den toegelaten tot hot wereldkampioenschap in plaats van de Oostenrijker Scherz, was echter op de laatste dag niet meer In staat nog te vlammen. Lange tijd zag het er zelfs naar uit dat hij niet eens zou winnen. Arenaza speelt tegen het eind van een toer nooi gewoonlijk op zijn sterkst. Pas na zestien beurten en een grote achterstand hervond Dielis het ritme. Hij had echter te veel beurten nodig: 23. Op het moment dat zijn landgenoot uitging, had Ceulemans zojuist Vultink achterhaald. Vultink prefereerde op de voorhand te zitten en bleef in de eerste vijftien beurten zijn te genstander steeds een slag voor. Toen kwam de titelverdediger terug. Bij de stand 137—136 in zijn voordeel had hij nog dertien beurten om zich Dielis van het lijf te houden. Zo ver liet hij het echter niet komen. Nog negen keer moest de Belg naar de tafel om zijn beide concurrenten er onder te houden. De uitslagen van zaterdag en zondag waren: Vultink 200—Berardi 76 (12). Brufeau 200—Arenaza 154 (36). Dielis 200—Kobayashi 103 (11), Ceulemans 200—Con- nesson 186 (27). Vultink 200Arenaza 80 (16). Berar di 200—Brufeau 146 (36). Connesson 200—Kobayashi 116 (18). Dielis 200-Céulemans 195 (23), Connesson 200Berardi 114 (26). Kobayashi 200—Brufeau 131 (36). Dielis 200—Arenaza 161 (23). Ceulemans 200— Vultink 162 (24). De eindstand: 1. Ceulemans 12-86-11.07 2. Dielis 12 - 63 - 10.66 3. Vultink 12 - 82 - 7.73 4. Connesson 8 60 - 7.28 5. Kobayashi 6 - 61 - 6.44 6. Arenaza 2 - 44 - 5.12 7. Berardi 2 - 46 - 4.42 8. Brufeau 2 - 34 - 4.17. ikkii 'VEN - De halve finale om ,t g wereldkampioenschap Ijs- ar ray op de kunstijsbaan in i g in en Is In een overtuigende hnlng voor de Russische ^amploen Serglj Tarabanko gd. net Tarabanko kwalificeerden diens g: lot Wladimir Subbotin, de Tsjech Kudrna en de beide Oostenrijkers henwarter en Kurt Wartbichler zich finale van het wereldkampioenschap 11 maart in Inzeil. Komend week- irden in Assen en Berlijn de overi- finales gereden, waar zich even- ijders plaatsen. itrijden in Eindhoven verloren wat ining door de afwezigheid van een vorieten. Zo waren de Zweden Ber ing en Hans Johansson en de Fin torm gestrand in de sneeuw bij de grensplaats Flensburg. De Tsjech meldde zich ziek, wat door de or- in Eindhoven niet erg geloofwaar- it werd, gezien het feit, dat Jiraut weekeinde wel in Assen start. Een Tsjech, Zdenek Krivka bleef zonder in redenen weg. Fraai moment van één van de races met de Nederlander Seur in derde positie Nederlanders Dit alles had tot gevolg, dat onder andere twee Nederlanders zich met de beste rijders van de wereld konden meten. Piet Seur uit Amsterdam en André Stoel uit Kampen had den de ondankbare taak het op te nemen tegen cracks als Tarabanko en Kudrna. Seur sprokkelde over twee dagen vijf punten bij elkaar, goed voor een veertiende plaats. Stoel werd voorlaatste met vier punten. Eer ste reserve tijdens de wedstrijden was de 21-jarige Lambert Barthoorn uit Hoogezand. Hij kwam viermaal in de baan en scoorde één punt. Tweede reserve was Roelof Thijs uit Assen, die niet in actie hoefde te ko men. Komend weekeinde moet hij proberen zich voor Inzeil te plaatsen. Door de afwezigheid van de Zweden, de Tsjechen en de Fin kregen de Oostenrijkers, met vier man, het sterkst in Eindhoven ver tegenwoordigd, de kans zich te plaatsen voor de finale. Na een goede uitgangsposi tie zaterdag steunden de Oostenrijkers el kaar waar dat maar mogelijk was. Uiteinde lijk kwamen Hohenwarter en Wartbichler daar het beste uit, hoewel Wartbichler door een val in zijn laatste heat een hogere klas sering verloren zag gaan. Sterkste De 29-jarige Sergij Tarabanko uit Novosi birsk heeft er geen moment twijfel over la ten bestaan, wie in Eindhoven de beste rij der was. Nadat hij zaterdagavond in de der de heat Kudrna in een direkte confrontatie op schitterende wijze het achterwiel had la ten zien, lachte het geluk hem ook nog toe. Kudrna werd in diens tweede rit gediskwali ficeerd na een valpartij en Wartbichler, die ook al in Inzeil gewonnen had, moest met motorpech uitvallen, zodat Tarabanko na slechts acht heats al twee punten voor sprong had. Geleidelijk aan bouwde hij zijn voorsprong uit, terwijl een fel gevecht ontstond om de tweede plaats tussen de twee overige Rus sen Subbotin en Maximov. Deze tweestrijd, belangrijk omdat maar twee rijders van het zelfde land zich konden plaatsen, werd in de vijftiende heat beslist toen Maximov wat al te wild Tarabanko achtervolgde en viel. Na de eerste dag leidde Tarabanko met de maximaal haalbare vijftien punten. De overwinning van Tarabanko is zondag geen moment in gevaar geweest. Op supe rieure wijze, met de linkerschouder in de bochten vrijwel over het ijs schurend, en op de rechte stukken een enorme snelheid ont wikkelend, won hij vier van de vijf heats. In de vijfde heat liet hij de eer aan zijn land genoot Subbotin. em finisht als tweede achter winnaar Braun APHAEL Gregor Braun heeft gisteren etappe in de Ronde van de Mlddel- ee van Hyères naar Saint Raphael over Bnd van 83 kilometer gewonnen. Cees idlgde op de tweede plaats. De vierde wam zaterdag op naam van de Frans- lêl Laurent vóór de Nederlanders Ger- mann en Jos Schipper, irtij tegen een verkeersheuvel heeft de /an wereldkampioen Gerrie Knetemann Net als vorig jaar wilde hij de Ronde 2-0 Middellandse Zee winnen. In de proloog 3. Th< rste etappe legde hij daarvoor een stevi- i Knetemann nam met een seconde ach- terstand op vriend en ploeggenoot Jan Raas de tweede plaats in. Zaterdag kwam hij, toen het moest gebeuren, ten val. De Fransman Marcel Tinazzi heeft zondag de gro te prijs van Aix en Provence gewonnen. De voor malige kampioen van Frankrijk had twee secon den voorsprong op het peloton. De Belg Roger Rosiers liet een andere Fransman voorgaan in de Grote Prijs Peymeinade in Zuid- Frankrijk. Régis Déepine greep de overwinning. Joop Zoetemelk ging als negende over de streep. De 17-jarige José Ignacio Vijandi is gisteren in het Spaanse Villafranca de Ordizia wereldkampi oen veldrijden bij de junioren geworden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Tsjech Jan Vlacll wordt de nieuwe bondscoach van de damosturnselectle. Per 1 Januari 1980 volgt hij In die functie Albert Asarjan op. De 49-Jarlge Vlacll en het KNGV kwa men eind Januari In Praag een éénjarig contract overeen met de mogelijkheid van verlenging tot en met de Olympische Soelen van 1984. Vlacil, op 7 oktober 1929 geboren in Napajedla, zal half oktober voor een oriëntatiebezoek naar Nederland komen, waarbij hij tevens zal worden ingeschakeld bij diverse cursussen. Hoewel het contact met Vlacil dateert van begin vorig jaar, heeft het enige tijd geduurd eer er sprake van een overeenkomst was. Bij de onderhandelingen werden het Olympisch Comité ingescha keld en Riek Fentsahm, de Nederlandse secretaresse van het tech nisch damescomité van de internationale federatie. Uiteindelijk reis de een tweemansdelegatie van de turnbond in januari naar Vlacil om het contract op te stellen en te ondertekenen. Daarmee probeert het KNGV een tweede miskleun te voorkomen na de affaire Joeri Popov. De Rus werd ooit als Asarjans opvolger ge ïntroduceerd, maar is nooit gekomen. Asarjan besloot na die moei lijkheden zijn al geplande vertrek onder morele,druk alsnog uit te stellen tot na de wereldkampioenschappen, eind december in Fort Worth. (Van onze correspondent) VELDHOVEN - Het Nederlands zaalhockeyteam heeft het kwa litatief niet erg hoog staande kwalificatietoernooi voor het Europees zaalhockeykamploen- schap ongeslagen gewonnen. Samen met Engeland, dat uit vijf wedstrijden zes punten be haalde, en Oostenrijk (vijf pun ten) heeft het Oranjeteam zich daarmee geplaatst voor de ein dronde om de Europese titel, die In maart 1980 In Zürlch ge houden wordt. Bondscoach Wim van Heumen verdeelde tijdens het toernooi in Veldhoven zijn selectie in twee blokken, zodat de kern van nati onaal kampioen MEP uit Boxtel, aangevuld met HCKZ-speler Tim Steens, één blok vormde. Het andere blok was een allegaartje van ervaren zaalhockeyers, (re cord-international Geert van Eijk, Pierre Hermans), gelouter de vedetten van het veld hockey (Ron Steens, Theodoor Doyer) en de jonge Wouter van der Meulen. De „MEP-formatie" was uitste kend op dreef, men voelde el kaar uiteraard prima aan. De kleine Tim Steens paste goed bij het Boxtelse vijftal en vorm de met de al even kleine Henk de Windt en Jac Joosten een prima aanvallend trio. Weinig tegenstand Er was nauwelijks tegenstand van niveau voor het Nederland se team. Alleen de fanatiek en risicovol aanvallende Zwitsers verrasten de ploeg van Van Heumen. Tot tweemaal toe be zorgden zij als enige ploeg de Nederlanders een achterstand (0-1 en 2-3). Het bleef tot vlak voor rust op gelijke hoogte (3- 3). Het sterkste Nederlandse zestal maakte na 7-5 de wed strijd snel uit (10-5). Het stug verdedigende Oosten rijkse team volhardde in de een maal gekozen tactiek om twee man voorin te houden. Dat speelde Nederland gedeeltelijk in de kaart. De snel uitgevoerde aanvallen van Jac Joosten, Henk de Windt en Tim Steens zorg den voor voldoende afstand (8- 5). De Engelsen, van wie op het gebied van zaalhockey niet veel bekend was, troffen het niet dat Theodoor Doyer scoort tegen Zwitserland ze Oranje in de eerste wedstrijd tegen kwamen. De geconcen treerd spelende Nederlanders hadden al een 6-0 voorsprong voordat de Engelsen iets kon den terugdoen. Mede door drie treffers van Nederlands debutant en topscorer Doyer werd de eindstand 11-5. Hoewel Nederland Italië slechts met 8-2 versloeg, konden de vooral op elkaar kankerende Az- zuri geen enkele indruk maken. De Belgen, van wie met 12-8 AMSTERDAM Bondscoach Wim van Heumen heeft een voorlo pige selectie van veertien spelers samengesteld voor de trip van het Nederlands herenhockeyteam naar Australië, waar van 20 tot en met 29 april In Perth een tienlandentoernool wordt gehouden. Het staat nog niet vast of Nederland op weg naar Australië deel neemt aan een vierlandentoernooi in Koeala Loempoer. De Konink lijke Nederlandse Hockeybond heeft na herhaalde schriftelijke ver zoeken geen bevestiging gekregen uit Maleisië en het vermoeden bestaat dat het toernooi geen doorgang zal vinden. Van Heumen kan voor de reis naar Australië niet beschikken over Tom van 't Hek (Kampong) die om studieredenen heeft bedankt. Vermoedelijk zal de selectie nog met een of twee spelers worden uitgebreid. De voorlopige selectie bestaat uit: doel: Maarten Sikking (Schaerweide) en Pierre Hermans (Amsterdam); veld: Ron Steens, Tim Steens. Ewout van Asbeck, Maarten van Heeswijk, Hans Kruize, Tjeerd Borstlap (allen Klein Zwitserland), Wouter Leefers, Roderick Bouwman (beiden HGC), Paul Litjens (Kampong), Theodoor Doyer, Cpes^Jan Diepenveen (beiden Bloemendaal) en Carel van der Staak (MEP). gewonnen werd, konden slechts tot deze aanvaardbare score ko men dankzij de verslappende concentratie bij de Nederlan ders. In deze laatste wedstrijd van het toernooi probeerde aan voerder Ron Steens een doel punt te maken. Het lukte hem niet. Beter spelen Van Heumen was tevreden over het verloop van het toernooi. „Ik wilde hier winnen. Nou, dat is gebeurd, dus wat dat betreft ben ik tevreden", aldus Van Heumen. „Wat me verheugt is dat bijvoorbeeld Doyer het ver rassend goed gedaan heeft. Een jaar geleden wilde hij voor geen goud meedoen aan zaalhockey. Hij heeft laten zien dat hij het prima kan. Ik verwacht dat Tim en Ron Steens ook beter gaan hockeyen op het veld door het spelen in de zaal. Je komt hier erg veel één tegen een-situatlës tegen. Daarop moet je agressief reageren. Je mag die bal niet afgeven. Dat werkt voordelig door op het veld, zeker als er op kunstgras gespeeld wordt." De eindstand: I.Nederland 5-10; 2. Engeland 5-6; 3. Oostenrijk 5-5; 4.Belgie 5-3; 5-Zwitserland 5-3; 6.lta- lie 5-3. (Van onze sportredactie) VOORSCHOTEN Evelien Pelt en Marjan Kok zijn zaterdag In Voorschoten Zuldhollands turn- kamploene geworden in de ca tegorieën van respectievelijk onder en boven de zestien Jaar. Evelien Pelt van KDO uit Krim pen aan den IJssel behaalde 31.25 punten op de vier onder delen (paardsprong, brug onge lijk, balk en vrije oefening). Mar jan Kok (KVR, Rotterdam) kwam tot 33.20 punten en plaatste zich met acht andere turnsters voor de strijd om de nationale titel. ROESELARE Het Roemeense Boekarest heeft gisteren in Roeselare (België) de Europa Cup volleybal voor bekerwin naars gewonnen. De Roemeen se bekerhouder bleef ongesla gen. In de finale wonnen de Roeme nen met 3—0 van Praag: 15—2, 1510.1511. De Nederlandse bekerhouder Gemenservice/WC uit Vught be ëindigde het toernooi als laat ste. Geen enkele wedstrijd werd gewonnen. In de laatste ont moeting tegen het Bulgaarse Sofia ging de Nederlandse for matie kansloos met 30 ten on der (15—11, 16—14, 15—10). Za terdag had Rode Ster (Praag) met 3—1 (11—15, 15—9, 15—13, 159) van de Vughtse ploeg gewonnen en was Boekarest met 3—0 (15—7, 15—2. 15—6) de meerdere gebleven over So fia. ROERMOND Mora-Swlft zal de kwartfinales van het Euro pese bekertoernooi voor beker winnaars (dames) waarschijnlijk niet overleven. De Roermondse dames verloren zaterdagavond in een uitver kochte sporthal de thuiswed strijd tegen het Deense Tranb- jerg met 1311 na een rust stand van 55. De scorers waren: Mora Swift: Els Boesten 6, Marjo Smeets 2. Gertje van de Port 2 en Sylvia op de Camp 1; Tranbjerg: Lau- ridsen 6, Riis 4, Jörgenssen 2 en Larsen 1. HAMBURG Engeland heeft zijn dominerende rol In het squash benadrukt door zowel bij de heren als de dames Eu ropees kampioen te worden. De heren wonnen In de finale met 5-0 van Zweden, de dames wezen Ierland met 3-0 terug. De Nederlandse heren eindigden op de zevende plaats door West-Duitsland met 5-0 te ver slaan. Een hogere klassering zat er niet in omdat zaterdag met 3-2 van Wales was verloren. Na een zege op België (3-0) en verlies tegen Finland (2-1) moes ten de dames met Denemarken om de negende plaats strijden. Nederland won met 2-1. BOEDAPEST De Hongaarse hoogspringster Andrea Maty heeft zaterdag tijdens de Hon gaarse Indoor-kampioenschap- pen een nieuw wereldrecord hoogspringen (indoor) voor da mes gevestigd. Andrea Matay haalde een hoogte van 1.98 meter. Het oude indoor-wereldrecord stond met 1.95 op naam van de Oostduitse Rosemarie Acker- mann (1977) en de Italiaanse Sara Simeoni (1978). Het officië le wereldrecord hoogspringen, in de open lucht gevestigd, staat op naam van Sara Simeo ni met 2.01 meter. Matay wordt door haar 1.98 direct de groot ste favoriete voor de Europese indoortitel, volgende week in Wenen, want Simeoni moest voor die wedstrijden bedanken wegens een blessure, p De Ier Eamonn Coghlan heeft in San Diego (Californië) tijdens in ternationale indoor-atletiekwed- strijden, de beste wereldpresta tie op de mijl verbeterd met ruim twee seconden en ge bracht op 3 minuten en 52,6 se conden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13