QeidteGowuvnt s In Friesland wordt enorm gehamsterd vacuatie uit Iran komt op gang Carter: eerlijke prijs voor gas uit Mexico t 31 jaar na zijn desertie terug in een Britse kazerne Zo doet u het goed als afzender. PAUS TROUWT VERKOOPSTER EN MONTEUR Anti-politiek Molleman weer Genland/buitenland LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 FEBRUAR11979 PAGINA 7 i onze correspondent br Simons) WENStanley Barker js weer soldaat, meer 31 jaar nadat hij het se leger zonder \unning vaarwel gezegd In al die 31 jaren dat igen hem een )oringsbevel van kracht leidde Barker een tg leven tje in Fewcott, een dorpje in het Engelse graafschap Oxfordshire. Hij was getrouwd, had vijf kinderen en een baan bij het waterleidingbedrijf. Engeland heeft geen bevolkingsregister; je kan er dus gemakkelijk spoorloos blijven. Deserteur Barker werd pas dezer dagen toevallig bij de lurven gevat in de Engelse haven Fishguard. Tijdens een routinecontrole door agenten van de speciale afdeling van Scotland Yard, die terroristen van de IRA zochten, kwam de ware identiteit van Stanley Barker aan het licht Hij was met zijn vrouw Sheila en vier van hun kinderen op wegnaar Limerick, in de Ierse republiek, waar dit weekeinde een nicht van hen trouwt. Barker zal evenwel niet aanwezig kunnen zijn op het feest, want hij is geen vrij man Nadat hij verschenen was voor een civiele rechter werd Barker door de militaire politie overgebracht naar de kazerne van de Royal Irish Rangers te Little Rissington in Gloustershire. Hij heeft het als Ier in 1947 slechts twee weken uitgehouden bij de Royal Irish Fusiliers in Ulster. Zijn regiment bestaat niet meer. Het werd bij de Rangers gevoegd, die Barker nu beschouwen als een gewone militaire gevangene. Hij zal voor de commandant verschijnen en vermoedelijk oneervol ontslagen worden uit het Britse leger, zodra de officiële paperassen in orde zijn. Als de troep hem met een beetje menselijkheid behandelt, komt Stanley Barker net op tijd weer thuis om met zijn vrouw, die geboortig is van Fewcott, de 25ste verjaring van huwelijk te vieren. fan onze verslaggevers) 1EUWARDEN Bakkers supermarkten in met me de grote plaatsen in lesland hebben gekke da- beleefd. Al vanaf de op- ngstijden stonden de men sen in de rij om vaak grote hoeveelheden levensmiddelen in te slaan. „Wij waren bin nen het uur door onze mid dagbestelling heen", aldus de bedrijfsleider van een super markt in Drachten. groot aantal supermark- in Friesland heeft het lerdag zonder brood en •lproducten moeten stel- Alleen wat in het maga- aanwezig was kon gele- worden. Veel Friezen le steden vrezen blijk- een grote schaarste en en al vroeg op pad om iets te pakken' te krij- Bij ons stonden de n in alle vroegte voor leur. Veel supermarkten en geen brood van de dfabrieken. Het trans- was erg moeilijk. De ne bakkers die hun ei- brood nog bakken, kwa- dan ook uitgebreid in belangstelling van de djagers te staan, was een heel normaal dat de nieuwe en oude :n in lange rijen voor leur kwamen te staan, iet zo doorgaat dan zul- ve over een paar dagen brood meer hebben, zei bakker in Heerenveen. ;n een half uur was man gistermorgen door dagelijkse voorraad met en heen. Wij bakken lenteel vier keer per Normaal maar een zei deze bakker. Het rt aan brood en levens- elen heeft de meeste winkeliers nog niet bewogen om een rantsoenering in te stellen. Alleen bij een super markt in Drachten kan men lezen, dat per persoon maar twee broden meegenomen mogen worden. Het lijkt er sterk op, dat men in de dorpen, ook al liggen ze geïsoleerd, minder paniekerig op de situatie re ageert. Zo was er in het geï soleerde Morra nauwelijks nog enige hamsterwoede merkbaar. Ook in het westen van het land reageert men paniekeri ger op de situatie dan in het noorden zelf. Zo kwam een vrachtauto met gist bij Deersum vast te zitten. Het ministerie van Defensie liet meteen via het ANP een be richt lanceren, dat de brood voorziening door een tekort aan gist gevaar zou lopen als de vrachtauto niet be vrijd zou worden. Telefo- hoop brc nisch contact met diverse le veranciers van bakkerij grondstoffen in Friesland le verde een heel ander beeld op. Men beschikt over vol doende grondstoffen. Maar evenals met de broodvoor ziening is het transport naar de dorpen erg moeilijk. De verwachting is dan ook dat met name bakkers op inge sneeuwde dorpen in de pro blemen zullen komen. Ook de groenten en het plaatselijke bakker, in de vlees worden schaarser. Zo wel supermarkten als groen tehandelaren zagen de laat ste dagen hun voorraden enorm slinken. Gisteren hebben de spoorwe gen in Friesland zich ver dienstelijk gemaakt voor het vervoer van brood en melk naar plaatsen, waar de vo- pedselvoorziening dreigde te stagneren. Een waar de toe stand van de wegen dit toe liet zijn tientallen vrachtwa gens begonnen met de be voorrading van de honder den, voor een groot deel leeggekochte kruidenierswin- Helicopters Veertig kinderen van Ameland, die op het Friese vasteland naar school gaan, hebben gisteren ver geefs gewacht op de veerboot naar huis. Na een zware tocht naar de pier van Holwerd zagen zij dat de veerboot de kust niet kon naderen vanwege het dichte ijs. Vanochtend zou de veerboot het opnieuw proberen. De Koninklijke Luchtmacht heeft vrijdag veel werk kun nen doen. In totaal had men de beschikking over twaalf helicopters van de basis Deelen. De heli's zullen in het weekeinde mét name in gezet worden voor bedreigde boeren. Veehouders die hun melk niet kwijt kunnen, kunnen bij de gemeente een verzoek indienen om hulp. De helicopters zullen dan de bussen bij de boeren afleve ren, zodat de melk opgesla gen kan worden en niet hoeft te worden weggegooid. flNGTON (UPI/AP) Op de dag dat de Ameri- begonnen zijn met een grootscheepse evacuatie an, heeft de regering in Washington de voorlopi- rering van premier Bazargan erkend. De Ameri- b ambassadeur Sullivan heeft dit gisteren op het ie ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, lebben de Amerikanen een formeel protest inge- bij de Sovjet-Unie, vanwege Russische radio-uit- Igen naar Iran, die de veiligheid van de Ameri- I in gevaar brengen. Het Russische persbureau kad via de radio gemeld dat de Amerikaanse am- }e een toevluchtsoord zou zijn voor agenten van fak, de gehate geheime politie van de sjah. zijn al 150 Amerika- ;t een vlucht van Pan vertrokken. Ook idaag en de komende [zijn vluchten voorzien, lanse regering zorgt veiligheid van de iten. Er staan toestel- |ar in Turkije. Neder- ibeert volgende week it vijftig van de bij- ionderd Nederlanders het land uit te krij- [nder hen zijn enkele isten. Geprobeerd len te laten meevliegen Lufthansatoestel, dat 'olgende week uit Te- zou vertrekken. Het mensen die te ken- bben gegeven te willen ken. herenigde Staten groeit orgdheid over de grote lheden ultra-modern iel, dat in het recente in aan Iran is gelevérd, reest dat deze wapens len, komen van mensen die niet zijn opgeleid voor het gebruik daarvan. De onge rustheid is toegenomen door een betoging die gisteren voor het hoofdkwarteir van de ay atollah Khomeini werd gehou den door duizenden studenten en soldaten die de vorming eisten van een volksleger, waarin de officieren gekozen zullen worden, maar waarin de officieren van het leger van de sjah geen toegang zul len hebben. De linkse bewe-, ging, die vooral bestaat uit jonge mensen uit de middenk lasse, heeft weinig vertrouwen in de regering van Bazargan, die „geen regering van het volk is". Het hoofdkwartier van de ay atollah heeft overigens de be noeming van de nieuwe op perbevelhebber, generaal Gha- rani, verdedigd in een verkla ring waarin staat dat hij al in de jaren vijftig een revolutio naire coup tegen de sjah voorbereidde. Militaire eenhe den die zich tot het laatst hebben verzet tegen Khomeini een verwijzing naar onder meer de keizerlijke garde hoeven overigens niet te reke nen op gratie van de revoluti onaire rechtbanken. Na de executie van vier generaals, direct na hun doodvonnis door een revolutionaire recht bank in het hoofdkwartier van Khomeini, wachten nog 26 andere officieren en functi onarissen van het oude regi me op hun spoedige terecht stelling, zo is vrnomen. De re ligieuze leiders zijn opgeroe pen vandaag naar de kazer nes te gaan om leiding te ge ven aan de hervatting van de militaire werkzaamheden en aan de wederopbouw van de kazernes. Volgens het hoofdkwartier van Khomeini is de toestand in de stad Tabriz, waar de af gelopen dagen vele honderden slachtoffers gevallen zouden zijn bij botsingen tussen voor- en tegenstanders van Khomei ni, nu rustig. Er zijn botsin gen gemeld in het Baloetsji- gebied bij de grens met Paki stan, maar over slachtoffers is niets bekend. De leden van de Baloetsji-stam staan be kend als trouwe aanhangers van de sjah. De sjah heeft te kennen gege ven afstand te willen doen van de troon. De regering heeft besloten alle eigendom men van de sjah en diens fa milie in beslag te nemen. De waarde daarvan wordt op miljarden geschat. ADVERTENTIE pttpost (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Wat in geen eenwen meer is gebeurd, zal op zondag 25 februari a.s. in Rome plaatshebben. Op die dag zegent paus Johannes Paulus II het huwelijk in van twee doodgewone stervelingen, de 23- jarige elektromonteur Mario Maltese en de 22-jarige verkoopster Vittoria Lanni, dochter van een gemeentelijke schoonmaakster. Dat is het resultaat van een spontane vraag van het aanstaande bruidje aan de paus, waarop deze even - spontaan instemmend antwoordde. Het gebeurde tijdens een van de wekelijkse massa-audiënties van de paus. Ellebogend en duwend haa Vittoria zich tot achter het hek langs het middenpad weten te werken. Toen de paus vlak langs haar kwam, schraapte ze al haar moed bij elkaar. „Heiligheid", zei ze met de vrijpostigheid van een Romeinse uit de volkswijk Trastevere, „ik zou u iets willen vragen. Zou u mijn huwelijk willen inzegenen?" De paus antwoordde glimlachend: „ja". 's-Avonds kreeg Vittoria via de parochiegeestelijkheid bericht, dat de paus zijn belofte gestand zou doen. Plaats en datum van het huwelijk moesten er wel vodr worden verzet in verband met het drukke werkprogramma van de paus. Maar op zondag 25 februari a.s. om tien uur 's-morgens breekt voor Vittoria, verkoopster in een souvenirstalletje bij het St. Pietersplein en Mario, monteur van alarminstallaties tegen diefstal, het grote ogenblik aan. Dan zegent paus Johannes Paulus hun huwelijk in de kapel van St. Paulus naast de Sixtijnse kapel in. De hele familie, vrienden en bekenden zijn uitgenodigd om er bij te zijn. Het is m geen eeuwen voorgekomen, dat een paus andere mensen in de echt verbond, dan koningen en koninginnen, prinsen en prinsessen. CNV-jongeren: Geen verlaging uitkering UTRECHT (ANP) De wer- kende jongerenorganisatie van het CNV heeft ernstige be zwaren tegen de plannen van de regering om de bijstands uitkering van jongeren dras tisch te verlagen. Die verla ging wil de regering bereiken door de uitkering te koppelen aan het minimum-jeugloon, waardoor bijvoorbeeld een 18- jarige jongere zijn bijstands uitkering ziet kelderen van 893,50 tot 692,50 gulden. De CNV-werkende jongeren, wijzen op het feit dat jonge ren vanaf 18 jaar volgens de wet wel recht hebben op zelf standige huisvesting, maar dat zij door zo'n verlaging ab soluut geen kamer meer kun nen betalen. Da jan: VS hebben haast met vrede TEL AVIV (Rtr) De Israëli sche minister van buitenland se zaken Mosje Dajan heeft gezegd dat als gevolg van de gebeurtenissen in Iran de Verenigde Staten willen dat tussen Israël en Egypte zo gauw mogelijk een vredesver drag tot stand komt. „De Verenigde Staten vinden dat bij het- verstrijken van de tijd de kansen op een ak koord verminderen en dat wij daarom moeten zien te berei ken wat we kunnen", aldus de minister. Dajan zei het niet onmogelijk te achten dat Amerika op de hervatte vre desonderhandelingen van ko mende week in Camp David, pressie op zijn land zal uitoe- Industrie verwacht meer bedrijvigheid DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse industrie verwacht in de maanden februari, maart en april toeneming van haar bedrijvigheid, nadat deze in januari nagenoeg on veranderd was gebleven in vergelijking met december. Dit komt naar voren uit de maandelijkse conjunctuuren quête van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De orderontvangst is in fe bruari nauwelijks veranderd. De exportorders bleven in omvang ongeveer gelijk en de binnenlandse opdrachten na men wat af. Volgens de zeer voorlopige berekeningen van het CBS had de industriële bedrijvig heid in ons land zich in de cember gehandhaafd op het ongekend hoge niveau van de voorafgaande maanden. BEHALVE de inhoud van het kamerdebat over volks huisvesting (zie deze kolom in de krant van gisteren) behoeft ook de wijze waarop dat debat werd gevoerd een kanttekening. Het overleg tussen de bewindslieden en de volkshuisvestingsspecialisten speelde zich af in een voortdurend overheersende ruzie-sfeer, tenslotte uit mondend in een unicum in de parlementaire geschiede nis: door een procedureel handigheidje van PvdA- woordvoerder Van Dam werden de bewindslieden door een vroegtijdige sluiting van de vergadering als snot neuzen naar huis gestuurd. Die handelwijze getuigt van weinig stijl bij de socia listische afgevaardigde. Het gebeuren van donderdag avond heeft ongetwijfeld het prestige-gevoel van Van Dam bevredigd. Maar tegelijkertijd heeft het ook gevoe lens bij anderen bevestigd, gevoelens waar ook een volksvertegenwoordiger als Van Dam ongetwijfeld niet gelukkig mee is. Dat zijn de anti-politieke gevoelens die (helaas) onder belangrijke delen van de bevolking le ven. Dat soort gevoelens kunnen slechts worden terug gedrongen door een voortdurend streven de politiek tot een geloofwaardig gebeuren te maken. Van Dams actie droeg daar bepaald niet toe bij. HeT socialistische kamerlid Molleman staat op het punt om directeur te worden van een nieuwe afdeling van het departement van Binnenlandse Zaken, die zich met de coördinatie van het overheidsbeleid ten aanzien van de minderheden gaat bezighouden. Dat plan van Molleman wordt door zijn geestverwanten allerminst toegejuicht. ALS regel is het inderdaad weinig wenselijk dat ka merleden vrij kort na hun verkiezing hun mandaat neerleggen en een anders gerichte belangrijke functie aanvaarden. Dé continuïteit van het werk van de ka mer komt ermee in het gedrang, en bovendien wekt het bij de buitenwacht de schijn dat de functie van volks-' vertegenwoordiger steeds meer een opstapje is gewor den naar belangrijke maatschappelijke functies. In het geval van Molleman gaat deze regel echter niet op. Dit kamerlid heeft dat is door politieke vriend en vijand erkend zich in zijn korte periode als ka merlid geheel geworpen op de belangen van de minder- heidgroepen, en hij heeft bij grote groeperingen ver trouwen weten te winnen. Dat belangrijke werk kan hij nu in een andere functie mogelijk voor de gemeen schap nog waardevoller maken. De kritiek van Molle- mans fractiegenoten is in dit geval volledig onterecht. Jongetje in coma overleden LOS ANGELES (Rtr) Met i zijn ouders aan zijn bed is gisteravond in Los Angeles het driejarig jongetje overle den, dat in leven werd gehou den door een ademhalingsap paraat. Kort tevoren had een rechter op verzoek van de ou ders toestemming gegeven het apparaat te ontkoppelen, zo dat Benjamin zou sterven. Het kind lag, sinds een auto ongeluk drie maanden gele den, buiten bewustzijn en had volgens dokters onherstelbare hersenschade opgelopen. Ze ventien minuten nadat het ap paraat was uitgeschakeld, overleed Benjamin. oortaan witte briefkaarten DEN HAAG (ANP) De ch'amoiskleurige briefkaart, sinds mensenheugenis in ge bruik, wordt vervangen door een wit-kartonnen. De eerste zijn deze maand al door de PTT in omloop gebracht. Het witte karton heeft dezelfde kwaliteit als de vorige brief kaart. De kleur is om estheti sche redenen gekozen. MEXICO STAD (AP) Het Mexicaanse be zoek van de Amerikaanse president Jimmy Carter is gisteren in licht verbeterde sfeer geëindigd met een Amerikaans-Mexicaanse overeenkomst om een eerlijke prijs af te spreken voor verwachte Amerikaanse aanko pen van Mexicaans aardgas. Carter verklaarde tegenover leden van beide huizen van het Mexicaanse congres dat zijn tweedaagse bezoek voor uitgang heeft opgeleverd, ofschoon de oplossing van be langrijke geschilpunten nog jaren zullen vergen. Eerder had de Mexicaanse president Carter gezegd dat zijn land genoten in de VS worden behandeld als slaven. Carter en de Mexicaanse president Jose Lopez Portillo maakten in een gezamenlijk communique bekend dat zij overeengekomen zijn besprekingen te openen over een raamwerk voor het bepalen van de gasprijzen. Dit kader zal door particuliere bedrijven worden gebruikt bij speci fieke transacties. Op voorstel van Carter kwamen beide presidenten overeen elkaar over drie maanden weer te ontmoeten. Het probleem van Mexicaanse emigranten in de VS bleef tijdens het bezoek onopgelost. Wel zal Carter de Ameri kaanse immigratiewetten „zo eerlijk en menslievend als ik kan" toepassen en de fundamentele mensenrechten van alle mensen binnen de grenzen van mijn land be schermen, een uitspraak die bij zijn toehoorders applaus ontlokte. Christine jarig Prinses Christine zal mor gen haar 32ste verjaardag vieren. Crisisgesprek in ashington WASHINGTON (AFP) - Di- reet na zijn terugkeer uit Me xico is de Amerikaanse presi dent naar het Witte Huis in Washington gegaan voor spoe doverleg „aangaande proble men betreffende de veiligheid van het land", zo heeft een officiële woordvoerder meege deeld. Aanvankelijk zou Car ter meteen doorreizen naar Camp David voor een rustig weekend. Het program is nu veranderd om overleg in te lassen over. de toestand in Iran en waarschijnlijk ook over de rol van de Sovjet- Unie hierin. Er tekent zich een nieuwe Russisch-Ameri- kaanse crisis af. o'.'ü'iït Den Helder [Tuchth R'da Sbg Stockholm

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7