•en jaar lang op H Dud-Adese Ruth Straathof drijft Canadese olie Mendelssohn Trio op de koffie in de Veen ij is geen lijntrekker mTBÉSH lezers Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. er bochtig" kijkje vanaf de „Calgary Tower", met uitzicht op de binnenstad en het fascinerende Rotsgebergte op de achtergrond veg, dan 20.00 jandaag in deze rubriek rzittiren „doorgewinterde" gast, ïraadle met wortel en al in Den derdelaag staat, maar sinds 1974 lijk \jel en zaligheid heeft ver- ,'onneipnd aan Oud Ade en aan et gefuseerde WOA, "jaaraan hij tot' een half jar geleden nog secretaris Ik heb het nu over ith Straathof, op een haar 24 jaar oud, die in het ider van zijn „algemene inomische studie" aan de itterdamse Erasmus uni- ;rsiteit z'n schreden voor jaar verlegd heeft naar ladese contreien om lar (als onderdeel van een identenuitwisselingspro- •amma) te werken op een :ountantskantoor en om tevens taalvaardigheid op doen. Toen hij nog thuis Oud Ade was, vertoonde te vergoelijken ikheid voor „Langs Om en nu hij eenmaal :n maand of zes in Cal- woont, leeft en werkt, :ht ik in een opwelling: weet, of mijn „grote g" misschien weieens ssant zou kunnen zijn een aantal lezers", ith Straathof uit de pro- Alberta stuurde me itaalkaart van beleve- i en ervaringen, die ik iag wil doorgeven, ith Straathof dan, die op examen na z'n kandi- ,ts heeft, is thans stagiai- een idioot snel ieiende Canadese stad, uitzicht op de met leeuw bedekte kruinen het immense Rotsge- :rgte, of zoals de Cande- ;n en Amerikanen het be kennen: de Rocky lountains, of liever nog Rockies. Zelf noemt z'n verblijf aldaar :n jaartje in het Koeweit van Canada". Want ze doen er veel met olie. Daar slijt hij sinds 3 september van het vorig jaar z'n zowat 365 dagen „nieuwe wereld". „Calgary? U heeft er waar schijnlijk nooit van ge hoord", schrijft Ruth Straa thof. Inderdaad; slechts wei nigen onzer zullen iets zin nigs over deze eerste stad van de Canadese provincie Alberta kunnen vertellen. Toen Ruth enige tijd in Calgary verbleef, kreeg hij wat vat op de situatie bin nen een gemeenschap die honderd jaar terug nog een politiefort, handelspost en treinstation was. Calgary liet het daar niet bij zitten en ontwikkelde zich alras tot en belangrijke „koeien- stad", tot het uiteindelijk het „Koeweit" van Canada zou worden. Deze laatste ontwikkeling kreeg gestalte, toen in 1947 het eerste eco nomisch rendabele olieveld in Alberta werd aange boord. Sinds die tijd zijn er talloze kleine en zeer grote olievelden gevonden en nu produceert Alberta 83 pet. van alle Canadese olie. Ruth: „Met de olievondsten kwamen de oliemaatschap pijen die allemaal hun hoofdkantoor in Calgary hebben. De Stad kende een economische groei die nog steeds 'door de rest van Ca nada met jaloezie en be wondering wordt waargeno men en die velen doet be sluiten in Calgary en om streken te gaan wonen en werken. Er is niet alleen werk (Canada heeft bijna 10 pet. werkloosheid), maar het werk wordt er nog be ter betaald ook. Het gemid delde inkomen in Calgary is 22 pet. hoger dan in de rest van het land. Op zichzelf Ruth Straathof, midden op de voorgrond, op een bergtop in de Rocky Mountains biedt Alberta nog voordelen apart, zoals lagere benzine prijzen dan in andere pro vincies en men kent er geen BTW". Op het ogenblik groeit de stad Calgary met ongeveer 1500 mensen per maand die hoofdzakelijk vanuit het oosten en middenwesten van Canada komen. In 1911 woonden er nog maar 43.000 „zielen" en beter ge situeerden; vijftig jaar later waren het er 268.000 en nu is de stad gegroeid tot een inwonertal van ruim 505.000 mensen. Ruth deelt ons mee, dat deze onvoorziene groei geleid heeft tot een groot tekort aan huizen en kantoren, „en de grondprij zen zijn tot astronomische bedragen gestegen. Elk op geruimd pand in de binnen stad betekent bijna automa tisch een nieuwe wolken krabber. Zo werd alleen al in '78 voor woonhuizen en kantoren voor ruim een miljard aan Canadese dol lars geïnvesteerd. Op het moment zijn er in die bin nenstad bijna 15 nieuwe kantoorgebouwen in aan bouw". Het nieuwste type gebouw is, zo vertelt Ruth, het zg. „energiebewuste gebouw", dat niet alleen goed geïso leerd is maar ook warmte verzamelt en opslaat (aan li chaamswarmte, machines en zon, bij een gemiddelde zonneschijn van 6 uur per dag). Men heeft daarbij wei nig aandacht besteed aan verbetering en uitbreiding van het wegennet, met het gevolg dat elk spitsuur een groot aantal opstoppingen en een enorme luchtvervui ling geeft. Volgens een re cent onderzoek heeft Cal gary in Alberta,' op Los An geles na, de meeste auto's per inwoner. Er zijn plan nen voor een semi-metro en aan geld schijnt het ook niet te ontbreken, maar men durft het amper aan om enkele wegen daarvoor een tijd af te sluiten. „Ondanks dit ongemak prijst men zich hier geluk kig met het bezit van het „zwarte goud", de olie", al dus Ruth Straathof. „Maar men heeft wel begrepen, dat dit „zwarte goud" niet onuitputtelijk is en dat het als energiebron ook in het slop kan geraken. De pro vinciale regering heeft daar om een fonds opgezet dat gevoed wordt door belastin gen op de olieproduktie. Het bevat nu 4,5 miljard Can. dollars en groeit met 100.000 Can. dollars per werkuur. Dit spaarvarken gedijt gestadig en moet, via gespreide investeringen, ga rant staan voor blijvende werkgelegenheid en voor so ciale en maatschappelijke verbeteringen". Werken en dollars verdie nen is een eerste natuur in Calgary, maar men zoekt buitendien ook nog vertier in bars en disco's, welke laatste pas sinds twee jaar wettelijk zijn toegestaan. Dan heb je nog veel Calge- rians die lid zijn van een club. Onder de vele beoe fende sporten is ijshockey wel de meest populaire. Met de Rockies in de buurt doet men er ook veel aan win tersporten, zoals skiën en „lang laufen". Dan is Cal gary nog steeds een rap ge groeid kind dat van origine een „cowboy" is geweest. Straathof: „Dat zie je nog aan de vele mannen die in cowboy-achtige pakken en met laarzen aan naar hun werk gaan en je merkt het ook aan de meer vriendelij ke dan zakelijke omgang". Het jaarlijkse hoogtepunt in Calgary is de „stampede", een woord dat inhoudt het op hol slaan van een kolos sale kudde. In dit geval houdt het in, dat de stad begin juli tien dagen op z'n kop staat en dat er nog op ouderwetse manier wordt feestgevierd: „Daar zijn dan de rodeo's, huifkarraces en de vele onbekende artiesten. Er wordt het nodige gege ten en gedronken. Men be gint het ontbijt met een glas gin en gaat daarna in cowboy-tenue naar het werk om fysiek aanwezig te zijn, maar niemand verwacht dat je iets produktiefs doet. Te gen de middag gaat ieder een de straat op en stort zich in het vrolijke gebeu ren dat tot diep in de nacht voortduurt en alleen al in '78 meer dan een miljoen „gasten" uit de hele wereld trok Voor Ruth Straathof zou deze levendige en bruisende stad niet half zo aantrekke lijk zijn als de Rockies niet zo dicht in de buurt lagen. „Vanuit de torenflats heeft men een geweldig uitzicht op deze natuurlijke schoon heid die op zeer velen een geweldige aantrekkings kracht heeft. We brengen vele weekenden door met bergwandelen en nu, met al die sneeuw, met skiën". Ruth Straathof rooit het wel, dat jaartje in het evo- luerenden Canada, buiten dat accountantskantoor om. Rekenen kan hij z'n hele verdere leven nog wel, maar Calgary is een eenma lige boeiende ervaring. werkloosheid LISSE Het aantal bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Lisse ingeschreven werkzoe kende mannen is in januari gestegen van 489 naar 503. Deze stijging van het aanbod van arbeidskrachten is voor namelijk toe te schrijven aan de slechte weerssituatie die zich met name in de bouw en de bollenbedrijven doet voelen. Het aantal geregistreerde vrouwen liep terug van 235 naar 201. Deze gunstige ont wikkeling doet zich met name voor in de sociaal geneeskun dige sector. De ziekenhuizen en andere verzorgende instel lingen nemen in januari al vrouwen in dienst, die per 1 maart in de opleiding gaan. Dr. Mo jet peen heer" OEGSTGEEST Genees heer-directeur van „Ende geest", dr. G. Mojet is be noemd tot „peenheer van het Hutspottenrijk". De heer Mojet kreeg deze onderschei ding tijdens een daverend carnavalsfeest in het psychia trisch ziekenhuis „Ende geest". In totaal driehonderd patiën ten woonden het carnaval dat onder leiding van caranavals- vereniging „De Leidse Hut- spotters" stond, bij. Ook de Wilbert Drummers, het boe- renblaasgezelschap „De Biete- kouwers", en het bekende Leidse draaiorgel van de heer Mink leverden hun bijdragen aan het welslagen van het feest. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Leiden sportstad Met genoegen hebben wij deze week kunnen lezen, dat leiden Sportstad nummer 2 is geworden in het jaar 1978. Een geweldige prestatie van die verenigingen en personen, die dat toch maar hebben be reikt, te meer daar ook hun ervaringen ongetwijfeld gelijk zullen zijn aan de onze, nl. nauwelijks belangstelling van het Leidse publiek en het Leidse bedrijfsleven. Onze felicitaties daarom aan Leiden en die verenigingen en sportmensen, die deze verkie zing mogelijk hebben ge maakt. Het bestuur van IJ.H.C. „Leiden Lions" KORTWEG Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12 00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. naamgever van dit ensem ble, Felix Mendelssohn-Bar- tholdy, worden gespeeld diens Tweede Trio in c kl. t. De volgende dag, maan dag 19 februari, vertrekt het Mendelssohn Trio al weer voor een concerttrip van twee weken door Span je en Zwitserland. LEIDSCHENDAM In de serie „Concerten op de zon dagavond" van het Cultureel Contact Prinsenhof in Leid- schendam spelen morgen Ank Mulder (fluit), Frank van Ko ten (hobo) en Emily Heyens (harp). Toegangskaarten van acht gulden per persoon, voor Pas65- en CJP-houders zes gulden, zijn verkrijgbaar aan de Dillenburgsingel 16, Prin ses Annalaan 464 en 's avonds aan de zaal. Het con cert in het Paus Johannes Centrum begint om kwart over acht. AD/REGIO PAGr burcht. Bij die gelegenheid treedt onder andere Jan van der Meer op voor „ei gen volk". Deze zachtjesaan roemrijke pianist (en diri gent van het Veense bloe deigen koor „Vox Laeta"), met een groeiende, internati onale reputatie, kömt het zondagmiddag klokke twaalf weer eens even waar maken, bij de koffie. In de Alkeburcht zal dan concerteren het Mendels sohn Trio, waarin de Veen- der Jan van der Meer de pianopartijen voortreffelijk voor zijn rekening neemt. „We spelen nu „thuis", ver telde Jan me, „en ik ver wacht toch wel een aardige belangstelling. Misschien kun je de lui er toch nog even op attent maken". Bij deze dan. Het Mendelssohn Trio, dat een paar maanden geleden nog op een Latijns- Amerikaanse toernee het grootste respect afdwong en LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 FEBRUAR11979 PAGINA 5 Lichte daling jndanks de ijzige greep jaarin de winter ons onver- (ddelijk houdt, kent de ge- illigheid in Roelofarend- reen geen tijd. Het zou al pel erg raar moeten lopen s komende zondag 18 fe- ruari dat koffieconcert let doorgaat in de Alke volle zalen trok, bestaat uit Jan van der Meer, piano, Elias Arizcuren, cello, en Richard Kilmer, viool. Een Nederlands-Spaans-Ameri kaans gezelschap dat hecht in elkaar zit en een waar borg in zich heeft voor veel muzikaal genot in een per fecte uitvoering. Het programma vermeldt van Antonin Dvorak het graag beluisterde Dumky- Trio opus 90 voor piano en strijkers, voornamelijk be staande uit een reeks vrij gecomponeerde „dumka's", Slavische volksliederen die over het algemeen langzaam en elegisch zijn. Van de j in de huidige barre weersomstan- mi0 ds|en weten de brengers van een dier 9.3jjerenasiel beter te vinden dan dege- iie een dier komen afhalen. Het ge- is dat het buitenverblijf aan de Be- 10 dsian weer aardig vol zit en het klap-, i Oorpr en JS <^an van ^uc^t- eensxiaf^derhalf jaar oude teefje Pepij zit Messiateen week in het asiel, maar kan Prol jde instelling als zoda nig weinig en- d9 \liasme opbrengen. Pepij is een leuk, drs. r337" kortharig hondje met een fthoogte van 45 centimeter. Haar im. 9.SiPmst qua ras is asielbeheerder Wil ds. Bief die toch heel wat honden in zijn i0 kano} heeft gezien, vooralsnog onduide- sn Pepij is ook niet in de stemming jm. s.yP3*" informatie over te geven. f. Kerk de ouders er dan ook uitgezien mo- dhoevefoebben, het resultaat is zeker niet j6De S uitgevallen. Pepij is overwe- ds. Baf zwzwt; bij wijze van afwisseling is len. V°rzien van een wit befje en verder heeft zij vier witte voetjes, hetgeen na tuurlijk niet wil zeggen dat hier sprake is van een uitermate schijnheilig hondje. Integendeel. Pepij is levendig, zeer ge hoorzaam en haar twee lange zwarte oortjes geven haar de mogelijkheid tot een fraai stukje mimiek, omdat ze zo leuk gespitst kunnen worden. Pepij is, zoals veel honden in dit jaarge tijde, het slachtoffer geworden van een verhuizing. Haar eigenaren verhuisden van een kwistig met ruimte bedeelde doorzonwoning naar de hogere sferen van een compact ingerichte flat. Pepij en haar vier maanden oude pupje Pino (die ook in het asiel zit) konden daar na het buitenleven niet zo best aarden en lieten dat de andere flatbewoners wel erg na drukkelijk weten. Het baasje gaf de moed op en bracht moeder en kind naar het dierenasiel. Pepij is erg geschikt voor een gezin met kinderen, zij is een enthousiaste spring- in-het-veld als de omgeving daartoe aan- VI leiding geeft. Daarbij is zij ook erg waaks en zal een inbreker dan ook niet zonder kleerscheuren in haar toekomsti ge huis toelaten. De nieuwe eigenaren zullen haar wel even moeten wennen aan een halsband omdat zij door haar eerste eigenaar niet werd aangelijnd, maar dat moet voor een jonge hond geen pro bleem zijn en asiel-beheerder Tiele is al hard bezig om haar het lijnen, bij te brengen. Pepij wacht met toegespitste aandacht af. Tosca De belangstelling voor die aardige her der van vorige week, Tosca, is tot nu toe niet overweldigend geweest. Tosca houdt het beleefdheidshalve maar op de weers omstandigheden, maar het wordt nu wel hoog tijd dat Tosca (overigens nog steeds geen hond voor kinderen) weer eens de poten kan strekken. FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5