Jeugd- herbergen in nood door 'dichtdraaien van subsidie- l kraan Over hele wereld pleisterplaatsen voor reislustige jongeren FLORENCE—„Are you going to the youth hostel as well?". De begeleidende glimlach kon de zichtbare tekenen van vermoeidheid op het roodverbrande gezicht van de vragenstelster nauwelijks verdringen. De Immense en aan alle kanten uitpuilende rugzak leek In de ongewoon felle middagzon een nauwelijks meer te torsen last. Maar het antwoord kon niet meer zijn dan een teleurstelling. De verlossende bevestiging van haar vermoeden dat ons kennelijk beider slaapplaats van die dag niet ver verwijderd meer kon zijn, moest uitblijven. Het op mijn valles prijkende wapen van Zeeland met begeleidend „Luctor et Emergo" kon nauwelijks meer als Inspiratiebron gelden, nu het einddoel van een barre wandeltocht toch almaar verder weg bleek dan verwacht. De lusten van de door de vele cultuurgoederen die Florence rijk Is, aantrekkelijke route van station naar de pleisterplaats, verloren het aanvankelijke overwicht op de honger naar primaire levensbehoeften als water om de dorst te lessen en een bed om de ongetrainde benenwagen op ter ruste te leggen. Maar veel eerder dan uiteindelijk verwacht, doemde toch de aanwijzing op: Ostello dl Juventl dl Flrenze. Het bord, op de plaats waarde heuvels volledig greep krijgen op de Domstad, markeerde het begin van een schilderachtig pad, dat naar ons einddoel moest lelden. Een slaapplaats, die qua uiterlijk de draak stak met zelfs de stoutste verwachtingen. „Zijn we toch niet verkeerd gelopen? Hebben we geen afslag gemist?". De schitterende architectuur van het nu wat vervallen achttiende eeuwse gebouw voor ons, kon zich toch nauwelijks lenen voor het bescheiden onderdak dat wij zochten. Het besef dat Italië nog steeds geplaveid Is met dergelijke rijkdom nam de aarzeling weg en deed ons de Ingang schuchter betreden. De Jeugdherberg van Florence, een van de vele honderden die er overal In de wereld te vinden zijn. Die herberg Is ondergebracht In een oud landhuis, omgeven door een prachtig aangelegde tuin. Binnen een gigantische hal met bewerkte plafonds en verbleekte wandschilderingen. Voor 1500 lire 3,75) bed, badgelegenheid en ontbijt beschikbaar. Voor eenzelfde bedrag wordt een warme maaltijd van drie gangen (antipasta, vlees, groente en pudding) op tafel getoverd. En dat alles van een kwaliteit, die menig op grootverbruik Ingestelde keuken In de schaduw plaatst Het onderkomen In Florence Is een uitstekende keus om met het fenomeen Jeugdherberg kennis te maken. Zeker voor de ongetwijfeld velen, die net als Ik behept met flink wat vooroordelen dergelijke gelegenheden bij voorkeur mijden. De sfeer van 's morgens om zeven uur de vlag hl/sen, liedjes zingen en vrolijk vaderen moeder zeggen tegen mensen met wie elke familieband ontbreekt, leek tenslotte nauwelijks verenigbaar met de geldende opvattingen over vakantievreugde. Niets van dat alles evenwel In deze omgeving (en trouwens In geen enkele Jeugdherberg meer) waar Jong en wat ouder (In Italië kun Je tot 35 laar terecht) van uiteenlopende nationaliteiten elkaar treffen. Amerikanen, Australiërs, Japanners, Duitsers, Mexicanen, Ie komt ze er allemaal tegen, met rugzak en In negen van de tien gevallen met de standaardwerken voor goedkoop reizen als „Let's go Europe" en „Europe on ten dollars a day" onder de arm. Uitgekiende door Amerikaanse universiteiten uitgegeven werkjes, waarin een schat aan Informatie, die Iedere trekker onderweg onnodige problemen kan besparen. Florence blijkt overigens nauwelijks een uitzondering. Elders In Italië zijn herbergen van minstens even grote aantrekkingskracht te vinden. In Venetië bijvoorbeeld, schitterend gelegen op deZltelle, met uitzicht op het San Marcopleln aan de overkant, of In Ravenna, een prachtige vorig Jaar geopende accommodatie, of In Rome, In het voormalige olympisch dorp. Maar ook bulten Italië zijn ze te vinden, weer totaal anders van sfeer, maar allemaal volgens dezelfde goedkope opzet en met dezelfde enthousiaste klandizie. En zelfs In Tokio, waar de herberg ook In het voormalige centraal gelegen Olympiadedorp Is ondergebracht, zal niemand tevergeefs naar een slaapplaats zoeken. Wie 's zomers op pad gaat, In het hoogseizoen, doet er goed aan van tevoren te bespreken, met name In de grote toeristenplaatsen. Hoewel In de meeste herbergen tot het uiterste wordt geprobeerd om geen „nee" te verkopen, schiet de slaaprulmte In de grote vakantie nog wel eens tekort. Voor degenen die niet aan de vakantieregelingen gebonden zijn en bulten het seizoen kunnen trekken, wordt een tocht langs Jeugdherbergen er alleen maar aantrekkelijker op. Het eerste wat opvalt, wanneer bijvoorbeeld zo eind februari begin maart met reizen wordt begonnen, Is de enorm grote hoeveelheid Jongeren die voor een lange periode op stap zijn. In Amerika Is zo Iets bijvoorbeeld veel meer Ingeburgerd dan In Nederland. Studenten die er een laar tussenuit knijpen om Europa te zien, het zijn er tallozen en Ie staat er versteld van met wat voor gemak deze mensen reizen en met welke bescheiden middelen die enorme reizen gefinancierd worden. Met name In het voor- en naseizoen Is dit type reiziger In de Jeugdherbergen te vinden en Is het gezelschap van veelal spraakzame en ervarlngrrljke avonturiers verzekerd. De Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale In Amsterdam (020-264433) beschikt over alle Informatie over deze vakanties, die met een lidmaatschap van 17,50 per Jaar voor ledereen binnen bereik liggen. TON VAN BRUSSEL De heer Tabac bij de bedden op de slaapzaal. „Het is gewoon onbegrijpelijk". Op 68 slaapplaatsen twee douchecellen en twee wasbakken met vijf kranen. no; ten Jeugdherberg „de Heidebloem" In Soest. Nadat eindelijk de plannen tot verbetering en uitbreiding door deSoester gemeenteraad zijn goedgekeurd, gooit CRM roet In het eten. Jeugdherberg „de Heidebloem" In Soest. Zeer dringend aan verbetering en uitbreiding toe. N HAAG In een vinnig, bat Is afgelopen dinsdag na aanvankelijk dichtdraaien de subsidiekraan door ml- 9 ter Gardeniers van CRM, nog besloten de Stichting Nederlandse Jeugdherberg e" ntrale (NJHC) een subsidie 1 miljoen gulden toe te nnen. Volgens het hoofd van 0 public-relations van de vöyHC, de heer Palstra, Is dit |"jj 9 vele tonnen te weinig. De derlandse jeugdherbergen ken zo langzamerhand ver- derd, doordat er geen geld n or verbouwingen Is. Het be- iur van de NJHC zal daarom d Br een verdere bijdrage van 7 overheid nog overleg ple- fn met staatssecretaris Wal- de Vries. Volgens de centrale, die dit jaar haar vijftigjarig bestaan viert, verkeren veel jeugdherber gen in een verregaande staat van veroudering. Doordat de aanvankelijke subsidie van 1.350.000 gulden al aan de erg lage kant was, hoeft de NJHC nu helemaal niet meer aan een ingrijpende verbetering van de situatie te denken. Veel herbe rgen voldoen niet meer aan de eisen die op dit moment aan hygiëne en brandpreventie wor den gesteld. Alleen al om de 50 Nederlandse jeugdherbergen, waar jaarlijks bij elkaar 750.000 mensen komen, op dit gebied „up to date" te maken is een bedrag van 20 miljoen gulden nodig. De uiteindelijke korting op de subsidie betekent de nekslag voor een aantal van deze plannen. De NJHC had vurig gehoopt dat het bedrag door de minister enigszins zou worden opgetrokken om de noodzakelijke verbeteringen te kunnen aanbrengen. Dit pakte voor de stichting dus heel an ders uit. In plaats van een ver hoging werd de centrale gecon fronteerd met een volledige onthouding van alle gelden. De gelden waren voor een ander deel van de begroting van CRM gereserveerd, namelijk de kunst. Na het kamerdebat werd dit plan enigszins terugge draaid. De NJHC krijgt toch nog één miljoen aan subsidie. Doorvoering van de verbetering van de jeugdherbergen in Gors- sel, Bunnik, Heemskerk, Vlissin- gen, Bergen op Zoom, Amer- foort en Soest blijft op de tocht staan. De nood is voor wat de NJHC betreft nog steeds duidelijk aan de man. Eén van de meest sprekende voorbeelden op het gebied van de verouderde jeugdherbergen is de herberg ,,de Heidebloem" in Soest. Deze herberg werd in 1930 geopend. Sindsdien is er bitter weinig aan verbetering van de herberg gedaan. Directeur N. Tabac: „Sinds 1954 zijn er geen verbouwingen meer geweest om de herberg' aan te passen aan de eisen van deze tijd. Wat wel is ge daan is in verreweg de meeste gevallen met de doe-het-zelf- hand gerealiseerd. Al jaren ver tel ik de mensen die hier ko men, dat het in de toekomst beter gaat worden". Voor de Heidebloem blijft de huidige toestand na de laatste ontwikkelingen voorlopig wel gehandhaafd. Een wrange toe valligheid is dat de plannen tot verbouw en uitbreiding vorige week door de Soester gemeen teraad zijn goedgekeurd. „Dan heb je toestemming en dan is er geen geld meer", aldus Ta bac. De capaciteit zou door deze verbouwing van 68 tot 1^0 bedden worden opgetrok ken. Tabac: „Ik moet op het ogenblik al tegen zoveel men sen nee verkopen omdat er een tekort is aan ruimte. De animo is zeker bij de mensen aanwe zig, alleen de ruimte ont breekt". Doordat de herberg sinds 1954 niet meer aan de geldende nor men is aangepast, zijn de sani taire voorzieningen duidelijk on der peil. Op een aantal „bewo ners" van 68 zijn twee douche cellen en twee wasbakken met vijf kranen in het huis aanwe zig. In de zomer verslechtertd deze situatie alleen nog maar doordat er dan tachtig mensen worden toegelaten. De slaapza len staan noodgedwongen enorm vol met bedden die op iets meer dan een halve meter van elkaar staan. Elk stukje ruimte dient zo efficiënt moge lijk gebruikt te worden omdat anders ook deze minimale' be ddencapaciteit nog moet wor den aangetast. De jeugdherberg ontvangt jaar lijks mensen van diverse plui mage. Werkweken van scholie ren, zowel van het lager als van het voortgezet onderwijs, zijn vaste prik. Ook de school reisjes vinden hun weg naar de Soester herberg. Daarnaast be horen zogeheten weekendgroe- pen van allerlei instellingen en individuele mensen tot de vaste bezoekers. De kosten van een overnachting in de Heidebloem zijn elf gulden. De heer Tabac vindt dit al te hoog. „Als je naar Duitsland kijkt, zie je hoe het ook goed kan. Daar worden de kosten door de drie ver schillende overheden; te weten de Bundesregering, de Landes- regering en de gemeente, ge dragen. Daar zie je schitterende, jeugdherbergen waar men te gen een kleine prijs kan over nachten". Ondanks het feit dat de voor zieningen in Nederland veel minder zijn, moet er meer geld voor een overnachting worden neergeteld. In Soest moet men roeien met de riemen die men heeft. Alleen stammen die wel uit 1954. KOOSWOLTJES

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19