Alphense kunstzwemsters keren AZC de rug toe Nieuw complex bittere noodzaak voor Katwijk II I Avanti ontmoet Sparta1* SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 17 FEBRUAR11979 PAGIL Waarnemend voorzitter Jaap van Duijvenbode: „Katwijk, een club met een geweldige sfeer" Van onze sportredactie Katwijk Voetbalvereniging Katwijk bereikte vandaag een mijlpaal in haar ge schiedenis Veertig jaar geleden, om precies te zijn op 17 februari 1939, werd de Katwijkse voetbalclub op gericht. Die nieuwe vereniging heet te toen nog geen Katwijk maar ASV, een afkorting die staat voor" Ambtenarensportvereniging. ASV telde in die tijd, hoe kan het an ders, voornamelijk gemeenteambte naren onder haar leden. Een situa tie die maar erg kort duurde, in 1941 werd de naam veranderd in Algemene Sportvereniging, de initi alen bleven ASV. Vlak na de oor log, in 1946, besloten de leden tot een laatste naamsverandering. Een jubileum met schaduwzijden, waarnemend voorzitter Jaap van Duijvenbode: „De heer van Duijn, onze voorzitter is ernstig ziek en kan het feest tot onze grote spijt niet meevieren. Tot ons grote ver driet is Leen Schrama, een van de mensen die Katwijk heeft gemaakt tot wat het nu is, veertien dagen ge leden overleden. Leen Schrama was eer^ van de mannen van het eerste uur, je kunt zeggen Leen Schrama was Katwijk". De Katwijkse club heeft in de loop der jaren een aantal verhuizingen achter de rug. ASV voetbalde in het begin op het sportveld van KRV. In 1946 verhuisde Katwijk naar velden aan de Nieuwe Duinweg. Van Duij venbode: „Die terreinen waren van Quick Boys maar dat kreeg van de gemeente een sportcomplex in Nieuw Zuid. Die velden aan de Nieuwe Duinweg waren bestemd voor woningbouw en het was voor ons dus een noodoplossing. In 1964 moesten we daar weg en mochten gaan spelen in de Hoornes. En daar zitten we nog steeds. Volgens de ge meente zouden we nooit langer dan vijf jaar in de Hoornes zitten. De Hoornes is namelijk bestemd voor scholenbouw. Volgend jaar moeten we dan ook het trainingsveld af staan voor de bouw van een MAVO. De accommodatie die we nu hebben is in feite helemaal ongeschikt voor Katwijk geworden. Het is niks meer". Volgens burgemeester Bos van Katwijk ligt er voor de vereni ging een nieuw sportcomplex in het verschiet. Dat schrijft hij tenminste in het voorwoord van het jubileum blad, Van Duijvenvoorde: „Die vel den zijn gepland in het zogenaamde tussengebied dat nog geen honderd meter verwijderd ligt van de Hoor nes. het is Noordwijks grondgebied en dus moet de hele procedure via de gemeente Noordwijk lopen. En dat is alles wat wij er van weten, iets concreets is nog niet bekend". Katwijk heeft twee belangrijke za ken voor ogen, het realiseren van een nieuw sportcomplex en het be halen van het eersteklasserschap. Zoals de zaken er nu voorstaan moet Katwijk zich eerst gaan bezig houden met consolidatie van het tweede klassersschap. Katwijk is hekkesluiter van de ranglijst in die klasse. Een vreemde ontwikkeling, in 1974 werd Katwijk kampioen van de vierde klasse en promoveerde naar de derde klasse. Het jaar daar op weer een titel en de daarbij be horende promotie naar de tweede klasse. Daarna volgden twee jaar van voetbal in de top van de tweede klasse en dit jaar loopt het mis. Katwijk draait niet best en bezet nu de laatste plaats. Va Duijvenbode: „Het is natuurlijk jammer dat het juist in dit jubi leumjaar moet gebeuren. Maar zo'n terugslag zie je bij veel clubs. De oudere spelers die al die in de voorgaande jaren hebben gemaakt raken een beetje uitgeke ken op Katwijk. We hebben hele goede jeugdspelers maar er klikt iets niet in de overgang van de jeugd naar het eerste. Ik geloof wel dat we er weer bovenop komen, een paar overwinningen en het loopt meteen een stuk beter. Vooral na zo'n voetballoze periode kunnen de zaken ineens heel anders liggen". Voetbal is erg populair in Katwijk, voetbalvereniging Katwijk kan daar van meepraten, Van Duijvenbode: „Inderdaad, maar vergeet niet dat je in Katwijk vaak wel moet gaan voetballen. Hier zijn nauwelijks an dere buitensporten. Wij hebben nu ruim 600 leden, waarvan maar liefst 400 jeugdleden. Bij de groep van de achtjarigen hebben we al een leden stop moeten invoeren. In die leef tijdsklasse kunnen we ze te kust en te keur krijgen". Wat is Katwijk voor een vereniging? Van Duijven bode: „Katwijk is een club met een geweldige sfeer. Wij gaan als be stuur van het principe uit dat ieder een het bij ons naar zijn zin moet hebben. Dat is voor ons het belang rijkste. Natuurlijk is het streven naar prestaties een van onze doel stellingen. Je kunt eigenlijk stellen Veertigjarig jubileum met schaduwzijden dat we een familieclub zijn zonder dat we familie van elkaar zijn". De verhouding met de twee andere Katwijkse voetbalclubs, Quick Boys en KRV, is volgens van Duijvenbode uitstekend: Ondanks dat er geruch ten zijn die het tegendeel bewezen, zijn we eikaars beste vrienden. We maken het elkaar ook helemaal niet lastig, overschrijvingen komen slechts incidenteel voor. Katwijkers zijn nogal honkvast". Jaap van Duijvenbode Is ook voor zitter van de jubileumcommissie: „Twee jaar geleden zijn we met de voorbereidingen begonnen. We wil den het jubileum financieel rond krijgen zonder de clubkas aan te spreken. Het laatste half jaar zijn we bezig geweest met de organisa tie van de festiviteiten". Op het programma staat ondermeer een toernooi met Quick Boys, Noord- wijk en RCL dat in de zomer wordt gehouden. Katwijk is een vereni ging die zich erg rustig houdt, Van Duijvenbode: „Wij timmeren niet zo aan de weg. Misschien als we wat militanter waren geweest dat we dan ons nieuwe sportcomplex al hadden gehad. Kees van Herpen Twee kunstzwemsters van de vereniging AZC uit Alphen aan den Rijn gaan hun sport bedrijven bij de Haagse vereniging DSZ. Door de komst van Marjan van den Broek(l6) en len Eyken (17) bij DSZ heeft de vereniging thans zeven Internationals bij de senioren. Marjan van den Broek en len Eyken reizen bijna elke dag uit Alphen aan den Rijn naar de trainingen In de Haagse zwembaden Overbosch, Mau rits kade en De Houtzagerij. Ze hebben het graag voor hun sport over. Marjan van den Broek doet haar verhaal over de overkomst naar DSZ en alles wat daarmee samenviel. Marjan van den Broek met haar gewichten die nodig zijn voor de training van het kunstzwemmen „AZC is een fijne vereniging. Maar onze trainster, Wil Kaltenecker, ging weg en er viel bij de club een heel groot gat. Als ik bij AZC was gebleven, had het misschien binnen een half jaar mijn plaats in de nationale ploeg ge kost. len Eyken en ik stonden in de vereni ging op eenzame hoogte. Bij AZC hadden ze begrip voor het feit dat we naar Den Haag gingen. Bij DSZ waren ze blij met onze komst Ik ben er nu drie weken maar het gaat uitstekend. Alleen de overgang is erg groot. Bij AZC trainden we maar een keer per week twee uur. Bij DSZ is het bijna elke dag raak en zoiets is ook nodig om topsport te bedrijven Vanaf haar zevende jaar doet Marjan van den Broek aan kunstzwemmen. Ze behaalde daar in drie nationale titels, twee keer bij de meis- jes onder tien jaar en een keer bij de meisjes onder twaalf jaar. Marjan van den Broek en len Eyken maakten ook deel uit van de ploeg die in 1977 in Zweden Europees kampioen werd en een jaar later bij de wereldkampi oenschappen in Berlijn wat teleurstellend op de zesde plaats kwam. „Het viel daar tegen, we hadden gerekend in Berlijn bij de eerste vier te komen. Ik geloof dat onze ploeg nu sterkeren beter is geworden Met de trein is het duo kunstzwemsters uit Alphen aan den Rijn, die samen een duet in het water brengen, voor en na de training een uur kwijt om in en van het zwembad naar huis te komen. De trainingstijden,aldus Marjan van den Broek,leerlinge HAVO:„Dinsdag van vier tot zes uur in Overbosch, donderdag van half vijf tot zes uur in het zwembad aan de Mauritska- de, vrijdag van zes tot acht uur in Overbosch met de vereniging en in hetzelfde bad van half vier tot kwart over vier train ik samen met len Eyken voor het duet. Zaterdags trai nen wij van vier uur tot half zes in De Hout zagerij, tenminste als er niet, zoals eens per veertien dagen, bondstraining is in Papendal of Amersfoort.Die training duurt van tien uur tot vijf uur met een half uur lunchpauze Een zwaar trainingsprogramma, maar de twee meisjes zien er niet tegenop. Er staat immers iets tegenover. ,JIet is een kleine sport, het kunstzwemmen. Maar je komt er wel veel door in het buitenland. Ik korte tijd ben ik al in Duitsland, Frankrijk, Zweden geweest. In augustus hoop ik met de nationale ploeg naar Tokio te gaan. We hopen dat onze sport nog eens op de Olympische Spelen komt. Dat moet toch mogelijk zijn. De zwembond moet daar alles voor doen Terug naar de trainingen. „Bij DSZ trainen wij met gewichten. De eerste dagen was ik bekaf. Maar nu ben ik er helemaal op in ge steld. Op school gaat het gelukkig ook goed. Het per trein reizen naar Den Haag is al bij na routine geworden in die korte tijd. Het is jammer dat ik echter voor andere dingen geen tijd over heb. Ik had verkering, maar die is uitgegaan toen ik naar DSZ ging. Voor een vriendje was geen tijd meer. Jammer, maar het is niet anders. Zo'n jongen neemt,als hij zelf niet in de sport zit,geen genoegen met het feit dat hij je maar een uurtje in de week ziet. Geen probleem want ik ben pas zestien jaar. Marjan van den Broek heeft vijf kunstzwem diploma's op zak en vier gewone zwemdiplo ma's. Waarom doen er feitelijk geen jongens aan kunstzwemmen? Marjan van den Broek:,, Dat weet ik eigenlijk niet. Het is natuurlijk een sport voor dames, maar dat is kunstrijden Kunstzwemmen, een kleine sport. ook. Hoewel deze sport wel met onze sport te vergelijken is, doen er toch geen jongens aan. Dat komt misschien door het feit dat mannen behaarde benen hebben. Dat is zeker geen mooi gezicht als die boven het water uitste ken. Er zijn meisjes die de haren óp hun be nen, indien dat mogelijk is, afscheren. Daar hoef ik gelukkig nog niet aan mee te doen- Maar wat een raar praatje is dit. Ja, toch wel jammer dat er geen jongens aan kunstzwem men doen". ARTHUR VAN RIJSWIJK Ik moet me wel heel sterk vergissen, waarde lezer, ge achte lezeres, als u deze week niet even hetzelfde hebt ge dacht. Op die, bijna gedenk waardige dinsdag, nu al weer zo' n vier dagen geleden, leek het allemaal weer te gaan ko men. De dooi had zich defini tief ingezet, je kon weer zon der jas naar buiten lopen en de draineringen van de voet balvelden maakten overuren. Akkoord, er viel nog altijd wel enige regen maar meer dan een druppeltje op een wegdooiende ijsplaat was dat toch niet. Optimisten onder ons pakten dan ook al voor zichtig de voetbalschoenen weer uit de, maanden geleden ingepakte tas. Het vet werd tevoorschijn gehaald, de toch wel enigszins weggerotte ve ters vervangen door een nieuw paar. Het weer volledig zichtbaar geworden groene gras lonkte immers weer? De competitie- zucht kon weer worden be vredigd. Dachten wij als optimisten. Vet (2) Optimisme dat de volgende dag alweer in de ijskast kon worden gezet. Zoals ook de net ingevette voetbalschoenen met een forse zucht opnieuw in die tas konden worden ge deponeerd, de nog niet inge regen veters er naast. Wat was die wereld toch opeens wit. Wat was die stuifsneeuw toch opeens weer nadrukkelijk aanwezig. Zelfs zaalvoetballers rilden die woensdagavond, bijna de Groenoord- en andere hallen uit. kelt. Vanzelfsprekend ook wij dat hij overal j looft, alles als „mogelijM vaart. Dat het bordje gelijk" pas wordt opgehi als de praktijk heeft bei| dat het echt niet kan. Maar, om met een voor zaalrugby bondscoach toe te stafit dat is toch wel v verder. Hadden Peter Brandt ser wacht Dat een dergelijk voif^j vervolgens nog alom ej Vi ning vindt ook, het dan een eenvoudig sportl nalist bevatten kan. L_ maakt wel één ding duiq Dat toernooi van DIOR] toernooi wordt gewoon ZC succes. Kan bijna niet aifSCl met die Brandt senior erbijam I w Redelijk Vet (3) Zo langzamerhand gaan we ons dan toch in alle gemoeds rust afvragen wat die weergo den nu wel willen. Mogen we niet meer voetballen, is het veldrugby dit seizoen een on mogelijkheid geworden? Moe ten we ons de komende maanden nu echt blijven ver maken met dat zondagmid- dagse langs de lijn van de NOS? Een programma dat overigens ook al minder wordt omdat zelfs Theo Koo- men van dertien vervangende uitslagen geen aardige repor tage kan maken? Of, of mag dat allemaal nog wel, in de nabije toekomst? Rillende lezers, bevende leze res, zo gauw het antwoord daar is, hoort u dat van ons. En, één raad: wanhoop niet. als het een beetje meezit vin den alle zomeravondcompeti ties gewoon doorgang. Apart Natuurlijk is het allang be kend dat hij de meest dwaze plannen in het hoofd ontwik- Leiden Lions heeft het] toch niet gered. De minieme kans op de plajWOl verspeelde het Menkenf afgelopen weekeinde v in de „derby" tegen Toch mag Lions niet oi den terugkijken op dat topjaar ijshockey. Een rei ke middenmootpositie in 9e openingsseizoen, mag ef®r woon zijn, lijkt basis voor volgens jaai echte aanval op een de eerste vier te gaan Want al startte Leiden"®1 sterk bij de Feenstra Fp*1 zag het er enige tijd nar* dat die play-offs wel haaP'l waren, een echt toptea?® Lions toch nog niet rijk. d( En daarom mag het Pan (met die formatie het maP®^ ment) eigenlijk best weluu zijn met die middenmoot'te tie. Als nauwelijks meetff,®0 vierde wiel aan de pla; wagen zou die finale voor team en publiek schijnlijk toch niet trekkelijk zijn geweest. Vet (4) Een voetbalseizoen de in? De jaargang '78-'79 ten uit. Een doelverdedigeiT wazige toekomst inblik wacht op de bal. Hoe l? nog? Vet (5) Als het aan de redactie» „De Treffer" cluboiS' van de vereniging Rand Sport ligt overigens i lang meer. „Het begi' naar uit te zien dat weer,a~] gende week gespeeld jjte| worden" lezen we in ditL mistisch gestemde v|S(e gingsblad van deze week. (nvj Bravo. Laten we hierLwj voorbeeld aan nemen.j0g< moed nooit opgeven, ookL^j Van onze sportredactie leid HAZERSWOUDE Avanti's damesformatie moet het in de aben finale van het tafeltennistoernooi om de Jaarbeursstedenbelj Praag opnemen tegen Sparta. De besturen van beide i overleggen op dit moment nog op welke datum de ontmoetiifi plaatsvinden. Tijdens de loting is overigens wel bepaald wedstrijd voor 31 maart gespeeld dient te zijn. De samenstelling van het Avanti-team zal trainer-coach Gerardt ker waarschijnlijk weinig problemen gaan geven. Met Bettinefi sekoop en Brigitte Kooter (beiden geselecteerd voor de wk tal nis in Korea) zal de 16-jarige Gudy van Griethuizen aantredrr gen de Tsjechoslowaaksen. indt JAN FASE TOCH IN HALVE FINALES (Van onze sportredactie) HAZERSWOUDE Jan Fase. lid van de Hazerswoudse vereniging Samen Sterk, treft in de halve finales toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van hollandse Dam Bond vijf tegenstanders. Het zijn oud-<_ noot Albert Huisman (thans RDC), Frits Luteyn, de Ki Riesenkamp en Broekzitter. Fase, vierde in het toernooi van de Leidse Districts Dam! mag met Wassenaarder Fed Noordoven alsnog meedoen deze titelstrijd, omdat het district Dordrecht een terugloof leden constateerde en de Leidse afdeling juist groeit. Bi dien zag het Rivierendistrict af van deelname. De halve fi starten zaterdag 24 februari in Dordrecht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12