iisico-analyse moet gevaren •q Leeuwenhoek vaststellen WEGDEK Deuken, Femke" wil wegwijzer zijn voor vrouwen deconstructie Xoninginnelaan G IIJL/LGB* sp A.Z.C. SLECHT WEGDEK LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 FEBRUAR11979 PAG I NA 3 irma eltad dwarsdoorsnede van de nieuwe Koninginnelaan. De rijba- 18jvoor autoverkeer krijgen de gebruikelijke grijze kleur; de :onoiprs zullen op de afgescheiden rijstroken over een rood vrljetfekgaan rijden. :G-V( 'EN Het gemeentebestuur van Leiden een plan gemaakt voor de reconstruc- an de Koninginnelaan en gedeelten van aaromheen liggende straten. Het begin de werkzaamheden is nog afhankelijk het tijdstip waarp een nieuwe riolering '3t*eleKd- 'reconstructieplan is gemaakt door een planbegeleidingsgroep en de verkeerscommis- sie, terwijl met de wensen van de bewoners rekening is gehouden. Blijkens een brief aan de bewoners heeft de gemeente zoveel moge lijk met de wensen rekening gehouden, het geen niet wil zeggen dat alle wensen zijn in gewilligd. Zo heeft men niet kunnen bereiken dat de haltes van de NZH-busdiensten wer den verplaatst. Wel zal het gedeelte van de Tulpenstraat tot aan de spoorwegovergang geasfalteerd worden. Het karakter van de Herenstraat-kruising is zodanig aangepast, dat het wegoverzicht zowel voor fietsers als auto mobilisten duidelijker en veiliger is geworden. Zo is de oversteekplaats nu in de lengte ge projecteerd. De Narcissenstraat krijgt een sport- en speel plaats voor de jeugd. Bewoners wordt ge vraagd in samenwerking met de gemeente ideeën voor de inrichting van deze speelplek uit te werken. In de Narcissenstraat wordt al vast een fietsstrook gemaakt. Op de Konin ginnelaan zal een aantal voetgangersover steekplaatsen worden aangelegd. u n CEN Onder de druk van wat afl.f noemt zijn „grote voortva- ischlfid" om een bouwprogramma liet Leidse stadsdeel de Leeu- cuPek op te stellen, moet wet- jr C. Waal (Stadsvernieuwing) haast gaan maken met een 5 -j toek naar de veiligheidsaspec- lie betrekking hebben op het k in dit met chemische labora- N 1e, ksie die gisteravond in een sphering over het bouwplan Sepjde Leeuwenhoek werd gehou- niek. bleek dat het merendeel van (meenteraad voorstander was Joujeen dergelijke risico-analyse, bekend wijzen de berichten laatste tijd op, dat het bou- liran de door de gemeente ge- e.TVsteerde 2500 woningen op het renhoekterrein (het gebied het Academisch Ziekenhuis) tn met zich mee zouden kun- irengen voor de toekomstige kers. Over het algemeen waren jidse raadsleden het er over dat dit onderzoek wel wat e late kant wordt daar vooral ijkt dat de wethouder niet van om de uitwerking van zijn te laten voor wat het is, eveneens vaart wil zetten ach- ontwerpen van een bestem- lan voor de Leeuwenhoek. Bn. arallel laten lopen van beide rie,a studies brengt als risico met zich mee, dat de een de ander ongedaan zal maken en er maandenlang voor niets is gewerkt. De kans die de gemeente loopt, dat een risico-analyse radicaal een einde maakt aan het bouwplan voor de Leeuwenhoek achtten de meeste ge meenteraadsleden gisteravond zeker niet uitgesloten. „We moeten beslist het moment niet afwachten, dat we tegen de betreffende ambtenaren ge noodzaakt zijn te zeggen: sorry, maar jullie werk is helemaal voor niets geweest, er komt geen woning bouw in de Leeuwenhoek, een risi co-analyse heeft dat aangetoond", zo meende een nogal cynische heer Ham van het CDA. Voor Ham en H. Passchier (PSP) was het zo klaar als een klontje, dat eerst een onderzoek naar de gevaren in de Leeuwenhoek wordt ingesteld en dat dan pas be gonnen moet worden aan een verde re uitwerking van het programma van eisen, een globale scchets die moet resulteren in een ontwerp-be- stemmingsplan. Liever zagen deze, doorgaans niet op dezelfde lijn zit tende politici, dat wethouder Waal oren zou hebben naar hun voorstel om nog vóór het uitwerken van het Leeuwenhoek-plan aandacht te be steden aan de Stevenshofjespolder, een bouwlocatie waar in de helft van 3e tachtiger jaren 4000 wonin gen zouden moeten verrijzen. Wethouder Waal stelde hierop, dat ook aan de Stevenshof haken en ogen zitten. Waal: „Ik vind niet dat we de zaak nu al moeten stagneren. We zouden op de uitgezette koers gewoon verder moeten gaan. Als je alle wenselijkheden naast elkaar zou zetten, dan is er van alle bouwplan nen niet veel meer te realiseren. Ik verzet mij tegen het voorstel om de uitwerking voor de Leenwenhoek te stoppen. We moeten aangeven wat onze ideeën zijn. Ook al komen we (na de uitslag van de risico-analyse) voor verrassingen te staan". Die verrassingen zouden voor Waals collega, wethouder H. van Dam, minder gipot zijn, dan de meerder heid van de aanwezige raadsleden vermoedde. Van Dam ging er van uit, dat de aanpassingen, zoals men die hem van verschillende zijden had gesuggereerd, niet direct nood zakelijk zouden zijn. Van de risico analyse, een studie die ongeveer acht maanden zal gaan duren, ver wachtte hij niet, dat er al te schok kende zaken uit de bus zouden rol len. „Als mocht blijken, dat er toch nog een en ander aan het bestem mingsplan veranderd moet worden, dan is er inderdaad enig werk voor niks gedaan", aldus wethouder Van Dam. Hoog zat het een aantal vertegen woordigers van de Leidse politiek, dat Waal en de zijnen wat al te ge makkelijk over de voorgelegde pro blemen met betrekking tot de Leeu wenhoek heenstapten. De heer J. Walenkamp (CDA) verweet de wet houder, dat hij een andere uitleg gaf aan het commentaar dat onder meer van de zijde van de universi teit op het bouwen in de Leeuwen hoek is gegeven. In dit verband haalde hij de door de directeur-be heerder van het Gorlaeuslaboratori- um, dr. S. J. Roorda, geleverde kri tiek aan, waarin herhaalde malen is gesteld, dat woningbouw in de Leeu wenhoek geen vanzelfsprekende zaak is. Walenkamp wees de heer Waal hierbij op de door Roorda aangegeven gevaarlijke gebouwen (chemische laboratoria, opslagplaats voor hoogst explosief chemisch afval en de laboratoria waar virus-onder zoek wordt verricht) die het Leeu wenhoekterrein opsieren. Ook maak te de heer Walenkamp gewag van het feit, dat er regelmatig door de helicopterdienst van het AZL van de Leeuwenhoek gebruik wordt ge maakt als vliegroute en heli-haven voor niertransporten. Tevens bracht hij zijn toehoorders onder de aan dacht, dat er onder de berm van rijksweg 44 een Nato-leiding ligt voor de aanvoer van kerosine naar Schiphol. Een en ander zou kunnen betekenen dat er in de directe nabij heid van deze leiding noch woning bouw noch universitaire bouw gere aliseerd zou kunnen worden. Het is bekend dat de gemeente met de universiteit in de clinch ligt over de toewijzing van de Leeuwenhoek. Het terrein is nog steeds eigendom van het Rijk en deze heeft nog niet bepaald wie van de beide touwtrek- kende partijen aanspraak op de grond (ruim 40 ha) mag maken. Re kening houdend met een Salomons- oordeel van het Rijk zijn de ge meente en de RUL in ieder geval genoodzaakt om in overleg met el kaar het risico-onderzoek te laten plaatsvinden. Waarbij het overigens niet uitgesloten is dat beide belang hebbenden de pin op de neus krij gen, als uit dat onderzoek mocht blijken, dat de Leeuwenhoek voorlo pig niet voor welke soort van be bouwing dan ook in aanmerking zal komen. Dat gedeelde smart in ieder geval halve smart kan zijn, moeten de RUL en de gemeente dan maar voor lief nemen. Voorlopig wacht men af of er überhaupt wel wat te verdelen valt, want zolang het on derzoek naar de gevaren in de Leeuwenhoek niet eens is ingesteld, heeft het weinig zin om veel geld en moeite aan deze plannenmakerij te besteden. ADVERTENTIE jgerk 3, A.s. ZATERDAG "WATERPOLO- ps' WEDSTRIJD Roelofarendsveen Vorst en dooi hebben hardhandig huisgehouden op het wegennet in de Leidse regio. Vooral de asfaltplakken, die door gaans zorgen voor een soepele voortgang van de weggebruikers, heb ben van de opdooi te lij den gehad. Op talrijke plaatsen vertoont het as- faltdek grote deuken, butsen en gaten. Een- gevaarlijke situatie voor het verkeer. Vandaar dat vrij wel alle gemeenten bij de slechtste plekken borden heb ben geplaatst om op de onef fenheden te wijzen. De gemeentelijke autonomie komt bij het aanschouwen van die borden nadrukkelijk tot uiting: van enige uniformi teit is geen sprake. Zo heeft de gemeente Leiden speciale borden gemaakt met het op schrift „opdooi! beschadigd wegdek". Roelofarendsveen heeft het wat zuiniger gedaan door borden te plaatsen met het opschrift „gevaarlijk weg dek", borden derhalve die ook later nog te gebruiken zijn. Leiderdorp zocht even eens voor een goedkope op lossing. Men koos zelfs voor de beste oplossing binnen het wegenverkeersreglement: een simpel verkeersbord waarmee de gevaarlijke situatie wordt aangeduid met daaronder een bord waarop de aard van het gevaar wordt aangegeven. 1 Femke, een nieuwe organisatie iet vrouwenwerkfirmament in Leiden. atie om vrouwen, die onbekend iet de hulpverlenende, opleidende of an- instellingen, die zich bezig houden met benzaken de weg te wijzen. „Er wordt i veel voor vrouwen gedaan in Leiden. over zoveel instellingen verspreid, dat •voor hen die de weg niet kennen erg |lijk is om te weten waar je trecht kan", Hilde, een van de vrouwen die meewer-' an de organisatie. „We hebben in onze i omgeving gemerkt dat er behoefte be- aan een soort wegwijzer. Een plaats J je vrijblijvend informatie kan inwin- p,We hebben wel een vrouwenhuis op de we Rijn, maar dat is alleen op dinsdaga- j open en is toch niet duidelijk een infor- ntrum.' Wij zitten in het Volkshuis aan de Haarlemmerstraat 73B. Dat is een ge makkelijk te vinden plaats, waar vrouwen tussen het boodschappen doen even binnen kunnen wandelen om eens te zien waar we mee bezig zijn". Hilde, Tilly, Margriet en Jeannette vier vrou wen van de vijftien die zich met de organisa tie van Femke bezighouden. „We zijn met drie vrouwen begonnen en hebber, contact opgeno men met soortgelijke instellingen in andere steden om te kijken hoe je zoiets als een weg wijzer opzet. Vervolgens hebben we gesproken met de vrouwenorganisaties in Leiden om in formatie in te winnen en om er nog meer vrouwen bij te betrekken. Dat is allemaal erg positief verlopen. We zijn nu met vijftien vrouwen. We mogen van de coffeeshop van het Volkshuis gebruik'maken en als het nodig is ook van andere ruimtes in het gebouw". Femke opende haar deuren in november „als' een plaats waar vrouwen bij elkaar komen die graag eens met andere vrouwen willen praten in een gezellige, ontspannen sfeer", dit staat te lezen in de stencils die zij uitgeeft. „We willen vooral niet bevoogdend bezig zijn en ook geen eigen activiteiten ontwikkelen die andere organisaties zouden overlappen. Als de vrouwen dat willen kunnen we wel praatgroe pen organiseren en we willen ook graag dat er meer vrouwen meé gaan doen in onze or ganisatie". De toeloop bij Femke is sinds november niet geweest wat men gehoopt had. Wel steeds on geveer 3 a 4 vrouwen per keer, maar er moe ten meer vrouwen komen. „We bereiken nu voornamelijk vrouwen tussen de dertig en vijfendertig. Dat is de groep die, waarschijn lijk het meest geïsoleerd is. In een flat wo nend of in een nieuwe wijk, waar weinig con tact is. Maar het zijn ook de oudere vrouwen die we graag zouden willen bereiken". Daarom houdt Femke zaterdag een open dag, die zij ludiek wil opzetten. Om 12.00 uur komt het Vrouwenstraattoneel en om 13.00 uur een optreden in de Haarlemmerstraat voor het Volkshuis. Er zullen stencils met informatie uitgedeeld worden. „We hopen dat we daar door wat meer bekendheid krijgen en er meer vrouwen zullen komen. Uiteindelijk willen we met allerlei andere vrouwenorganisaties in eén vrouwenhuis komen. Misschien kunnen wij als we voor veel vrouwen bezig zijn meehelpen om de gemeente te laten zien dat die behoefte echt heel dringend is", aldus de vrouwen van Femke. Femke is geopend zondagmiddag van een tot drie en donderdagochtend van half tien tot half een, Haarlemmerstraat 73B. De kinderen kunnen eventueel mee. Fotografie Drs. Floor van Leeuwen houdt dinsdag 20 februari een lezing over de fotografie in de sterrekunde in het bij zonder in Leiden. De lezing wordt gegeven ter gelegen heid van het feit dat de Leidse refractor 80 jaar geleden bij de Leidse Sterrewacht in gebruik werd genomen. De bijeenkomst is in de collegezaal van de Oude Sterre wacht en begint om acht uur. Leger des Heils Het Leger des Heils houdt van maandag 26 februari tot en met zaterdag 10 maart weer een collecte. Via deze in zameling wordt het het Leger mogelijk gemaakt haar werk op het gebied van maatschappelijk en geestelijk welzijn voor allen die dat nodig hebben voort te zetten. Behalve in de collectebus kan er ook geld worden gestort op gironummer 120120 ten name van Leger des Heils, Amsterdam. Sleutelstad Wandeltocht De Leidse wandelvereniging „Willen is kunnen" houdt op zaterdag 10 en zondag 11 maart de 19e Sleutelstad Wandeltocht. De deelnemers kunnen lopen over afstan den van vijf tot veertig kilometer. Inschrijfgeld is 2,50 gulden per persoon; voor gezinnen geldt een aangepast tarief. De start is bij de Ton Menken IJsbaan aan de Leidse Vondellaan vanaf negen uur 's morgens. Gedu rende dit weekeinde kan eveneens worden deelgenomen aan de Sleutelstad Tweedaagse. Afstanden zijn 20 en 40 kilometer. Inschrijfgeld bedraagt 12,50 gulden per per soon. Bij café-restaurant De Duinpoort aan de Langevel- derlaan 22 in Noordwijkerhout wordt zaterdag 24 en zondag 25 februari een bos- en duinwandeltocht gelopen over 5,10 en 15 kilometer. Inschrijfgeld: twee gulden. Geschiedenis De projectgroep „Leidse geschiedenis nu", van het Leids Vrijetijdscentrum, geeft een nieuwe cursus. In de cursus wordt de geschiedenis van Leiden, het ontstaan van de stad, de bloei en neergang van haar industrie, de ontwik keling van de toestand van de arbeidersbevolking behan deld. De cursus omvat tien bijeenkomsten. De eerste is donderdagavond 1 maart in het Vrijetijdscentrum. De kosten bedragen circa twintig gulden. Belangstellenden kunnen zich opgeven via telefoonnummer 146449. Breng en koop Voor de vierde maal hield de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen woensdagmorgen een breng- en koo pochtend in haar verenigingsgebouw. Er was een gerin ge belangstelling in verband met de slechte weersom standigheden. Ook de vorige breng- en koopochtend in januari trok weinig bezoekers vanwege het barre weer. Vandaar dat de opbrengst (tien procent van de omzet is bestemd voor de landelijke actie „Bouwen voor mor gen") van de breng- en koopochtenden toch nog teleur stellend is: f 235,-. De NVVH zal nog tweemaal, in maart en aprileen dergelijke activiteit voor bet goede doel houden. In het najaar van 1979 zal worden bezien of de maandelijks terugkerende activiteit zal worden voortgezet. Kindertheater Poppentheater De Trekwagen brengt zondag 18 februari kindertheater in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het toneelstuk heet „Tulpen in Amsterdam". Toneel en poppenspel is een combinatie die in Nederland nog niet zoveel voorkomt. De voorstelling begint om drie uur. het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3