slamitisch bewind elt vier eneraals terecht reveel mensen bij lkaar oorzaak van tirusziekte Napels Veel liefs uit België op Valentijndag President Malloum van Tsjaad vlucht voor rebellen antal mismaakte abies in Seveso groter dan toegegeven "Watookeen voordeel is, je krijgt alles over je hypotheek zo duidelijk uitgelegd." Opheffing van Radicalenbesluit verdeelt Duitse Bondsdag Waldheim ziet het dit jaar somber in Eskader des doods' Columbia Explosie41 doden iüTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 FEBRUAR11979 PAGINA 11 hze correspondent Jan Schils) IEL Op St Valentijnsdag geven in België niet allee Ie mensen van verschillende sekse elkaar bloemen en geschenken, maar ook van gelijke sekse. St. Valen- is voor de Belgen zoiets als een nationale feestdag, iten, zelfs de eerbiedwaardige „Standaard" die in verschijnt, had gisteren twee volle pagina's met wen- jê verliefden elkaar opstuurden. Het waren advertenties Voor Hilde, de liefste sloeber, veel korrozje (moed) vreugde, liefs en zoenebloemen! Chris. Liefste St. Valentijns-wensen aan pruts, Van Hoef. Ritaatje, al komt er een stapelbed aan te pas, met nog een bolleke bij zijn we in ons sas. Jozef. Voor mijn liefste kip van haar haan-douaan. Voor zijn liefste pieke (bijtje) wenst Rudie elke dag wat zon. Konijn groet muis. Tof prutske, een vurig toetje op je liefste snoetje, Pino zon en zee. St. Valentino altijd olé! Cocoke. Vanwegen uwen deugniet, voor mijn heiligeste levensgeschenk. Anneke. Aan mijn liefste „preumeke" te Kontich, vanwege haar suske uit Lichtaart. Aan Marina, de liefste kriebelbolle boos van het westelijk halfrond. Vanwege haar monster(ken) Nessie. Veel liefs van Petoet aan Patat. Vergeet 29 september ook niet Knor, ikke. ^CUATIE AMERIKANEN UIT TEHERAN BEGONNEN RAN (DPA/UPI/AP) De (ve revolutionaire regering Iran heeft gisteren kort middernacht vier generaals ^het oude regime laten exe- die als „de eerste groep J verraders" werden bestem- jdie door de speciale revo- Inaire gerechtshoven zouden len berecht. neraals waren Nematollah •i, de voormalige chef van jeheime politie SA VAK, de Jhebber in Teheran tijdens aat van beleg, Mehdi Rahi- t Reza Naji, de gouverneur aal van de stad Isfahan. •Jde commandant van de eli- achutisten werd ter dood |acht. iri die sinds november van het j jaar op last van de sjah ge en zat in afwachting van zijn (hting, was maandagavond voor ïatst te zien in een televisieuit- Hij zei toen dat hij slechts bindingsfiguur was geweest de Savak en de regering. Ik :n opdracht tot het doden van in, aldus de generaal die moei- id met spreken door een klap in de nek. De radio verklaarde van morgen dat de vier mannen ter dood waren veroordeeld op beschul digingen van martelingen, massa moord, landverraad en verregaande corruptie. Ondanks het feit dat het gisteren betrekkelijk rustig was in Teheran, hebben de Verenigde Staten en an dere westelijke landen laten weten dat er voorbereidingen worden ge troffen voor de evacuatie van het merendeel van de naar schatting 15.000 Amerikanen en Europeanen die zich nog in Iran bevinden. Van morgen werden de eerste tweehon derd Amerikanen met een speciaal vliegtuig uit Teheran gehaald. Van Amerikaanse ziide werd gezegd dat de ruim 8000 Amerikanen niet langer voldoende kunnen worden beschermd. De betrokkenen kregen de raad gebruik te maken van een grootscheepse militaire evacuatie-o peratie die morgen zou beginnen, als de Iraanse vliegvelden weer open gaan. Op verscheidene bases in Eu ropa staan transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht klaar voor de operatie. Ook andere Europese landen, waar onder.. Engeland en West-Duitsland, bereiden dergelijke evacuatievluch- ten voor. De evacuatieplannen vallen echter niet in goede aarde bij de nieuwe machthebbers in Teheran. Zij vin den met name dat de Verenigde Staten „overdreven" reageren op de aanval op hun ambassade op woens dag waarbij vier doden en twee ge wonden zouden zijn gevallen. De Iraanse autoriteiten verweten de Amerikanen ook dat zij „eenzijdig en zonder overleg" tot ae evacuatie hadden besloten. De Amerikaanse ambassade was gisteren weer onbe waakt. Gistermiddag was de residen tie van de Marokkaanse ambassa deur het doel van een korte actie van troepen van Khomeini. De Ma rokkaanse ambassadeur liet weten dat de troepen zeer correct waren opgetreden. In de hoofdstad was het gisteren al gemeen rustig. De bevolking profi teerde onder lenteachtige weersom standigheden van een feestad ter ge legenheid van de herdenking van de geboorte van de profeet Mohammed. Volgens waarnemers was de sfeer ontspannener dan ooit het geval was geweest op straat. Uit Tabriz, in het noordwesten van Iran, blijven ondui delijke berichten komen over ge vechten tussen voor- en tegenstand ders van Khomeini. Linkse elemen ten in teheran blijven eveneens ac- tief.blij Gouverneur Ed win Edwards van Louisiana moest wel even opkijken om oog in oog te kunnen staan met 's werelds langste vrouw Sandy Allen, die van top tot teen 2,30 meter meet. (Van onze correspondenten) BONN Urenlange debatten in de Bondsdag over de ophef fing van het zogenaamde „radikalendekreet" hebben gisteren alleen wa" duidelijk gemaakt dat er hieromtrent een onover brugbare kloof bestaat tussen de opinies van enerzijds CDU en CSUV anderzijds van de regeringspartijen SPD en FDP. De oppositie viel de regering vooral aan op het besluit om voortaan af te zien van het routine-onderzoek door de West- duitse BVD naar de antecedenten van sollicitanten in over heidsfuncties, en op het feit dat het lidmaatschap van een partij die de grondwet vijandig gezind is op zichzelf geen reden meer hoeft te zijn om iemand uit een overheidsfunctie te weren. Volgens de oppositie is de regering daarmee „gecapituleerd voor de Berufsverbote-campagne van de communisten" en is de nieuwe regeling in strijd met de wet die een onderzoek naar de loyaliteit van ambtenaren voorschrijft. Volgens de verdedigers van de nieuwe regeling waaronder minister Baum van Binnenlandse Zaken heeft de praktijk van het „radikalen dekreet" en de massale naspeuringen van de BVD de demo cratie eerder geschaad dan voordelen gebracht en heeft het bij de jeugd tot grote onzekerheid en intimidatie gevoerd. Gezien de uitlatingen gisteren in de Bondsdag staat het nu vrijwel vast dat de deelstaten die door CDU en CSU worden gere geerd het radicalendekreet zullen handhaven terwijl de ande ren het voorbeeld van de bondsregering zullen volgen. Huurlingen in Rwanda KINSJASA (AFP) In Rwanda bevinden zich op het ogen blik 48 huurlingen „om moeilijkheden te veroorzaken in het oosten van Zaire" in het gebied van Goma, zo is gisteren van officiële zijde in de Zaïrese hoofdstad Kinsjasa gezegd. De meeste huurlingen zouden Belgen zijn, maar er zouden ook enkele Westduitsers, Nederlanders en Fransen bij zijn. Volgens het Zaïrese persbureau AZAP zouden de huurlingen zijn gerecruteerd in Luik. N'DJAMENA (AFP) President Felix Malloum van Tsjaad heeft de wijk geno men naar het vliegveld van N'Djamena. In goedingelichte Parijse kringen zei men dat Malloum kennelijk afstand van de macht heeft gedaan. Hij zou zijn ver vangen door de commandant van de mi litaire politie, Wadal Abdelkader Ka- mougue die minister van buitenlandse zaken is geweest. Kamougue leidt de troepen die tegen de oprukkende eenhe den van premier Hissene Habre vechten. De strijd laaide op na een kort bestand, gesloten na tussenkomst van de bevel hebber van de Franse troepen in Tsjaad. Tijdens dit bestand, dat maar een paar uur duurde, wisten deze troepen rond 1.000 Fransen die in N'Djamena wonen, veilig naar het vliegveld van de stad te brengen. Tijdens de gevechten zijn vier Fransen om het leven gekomen. Habe, die eerder een opstand had geleid tegen Malloum, aanvaardde in augustus van het vorig jaar diens aanbod om pre mier te worden, als gevolg waarvan zijn „leger van het noorden" met hem mee kwam naar de hoofdstad. Vanaf het be gin bleek echter dat de twee mannen niet konden samenwerken en de situatie verslechterde met de dag. Het islamiti sche noorden van het land, waar Habre vandaan komt, voelt zich achtergesteld bij het zuiden, waar christenen en belei- ders van natuurgodsdiensten de meerder heid hebben. E (Reuter-AP) Teveel mensen op el- slecht voedsel en onwetende ouders die hun kinderen te laat naar de dokter zijn de oorzaak van de „arme-lui's-ziek- die in Napels in het afgelopen jaar aan igelingen het leven heeft gekost. is gisteren in Rome gezegd door de Britse er Marguerite Pereira, hoofd van de sec- irologie van het centrum voor besmettelij- iekten in Londen en lid van de ploeg van Wereldgezondheidsorganisatie die een on- oek instelt. iuw Pereira sprak na een persconferen- die werd bijgewoond door de Italiaanse ister van gezondheid, mevrouw Tina An- ii, en een commissie Italiaanse en buiten- se specialisten. Augusto Giovanardi, voorzitter van de zei dat er een epidemie heerste „acute ademhalingsinfectie", grotendeels torzaakt door een bekend virus, maar in leiiele gevallen met ook nog andere virussen. Pereira verklaarde dat er niets ongewoons school in de epidemie en dat de sterfgevallen het gevolg waren van het bij elkaar zijn van teveel mensen, slecht eten en onwetende ou ders die te laat met hun zieke kind naar het ziekenhuis gaan. „Dit soort epidemieën doet zich elke winter in heel Europa voor", zei zij. „Het virus ver spreidt zich enorm snel wanneer er veel men sen opeengepakt zitten. Maar zodra het weer beter wordt, wanneer deuren en ramen open gaan, zal de situatie terstond verbeteren." Over de situatie in het Santobono-kinderzie- kenhuis in Napels waar de meeste sterfgeval len zijn voorgekomen, zei mevrouw Pereira dat dit ziekenhuis even goed is als alle zieken huizen. „De sterfgevallen die daar zijn voorge komen zijn het gevolg van het laat binnenb rengen van de kinderen, wanneer zij al hun eigen afweer opgebruikt hebben. Eenmaal in het comastadium, is er bijzonder weinig dat nog gedaan kan worden", aldus de Britse des kundige. De hulp van de Italiaanse strijd krachten is nu ingeroepen om Napels schoon te maken. AAN (Reuter) Een groep Italiaanse ad- VÉ iten heeft de overheid er gisteren formeel beschuldigd dat zij probeert het ware ■ei tal mismaakt geboren babies, als gevolg 11 de vervuiling van een stad door chemi- iën na een fabrieksexplosie, moedwillig te 3 doezelen, eg n advocaten vertegenwoordigen slachtoffers 1 de explosie van 1976 in Sevesos. Zij zeg- dat officiële cijfers het aantal slachtoffers hil fk onderschatten. e* overheid van het gewest deelde begin fe et lari mee dat er 53 mismaakte babies geho or waren, wat „overeenkomstig de verwach- g" werd genoemd. Maar, zeggen de advoca- i in werkelijkheid zijn het er 146, bijna 'e keer zoveeL ^arom hebbén zij een aanklacht ingediend tegen de speciale ambtenaar voor Seveso van de gewestelijke overheid, Antonio Spallino, en tegen het hoofd van de gewestelijke genees kundige inspectie, dr. Ezio Zambrelli. Door de ontploffing van 19 juli 1976 in de chemische fabriek Icmesa in Seveso, kwam een wolk van giftig dioxine vrij die duizenden huisdieren en vogels doodde en vele mensen huidziekten bezorgde. Het juridische gevecht over de vraag of foe tussen werden gedood of beschadigd duurt nog steeds voort. De advocaten van de slachtoffers zeggen in hun eis dat Spallino een circulaire heeft doen uitgaan naar eigenaars van besmette grond waarin hij hun schoppen, laarzen en speciale kleding aanbood voor het begraven van de chemische stof in de grond. Als compensatie werd 250 lire per vierkante meter aangeboden. Kerk in de branding Een zeventien- de-eeuws kerk je bij Santarem in de Portuge se provincie Ri- batejo rijst op uit het door de wind opge zweepte water. Het water is af komstig uit de Taag die dit jaar voor de meest omvang rijke overstro mingen heeft gezorgd in deze eeuw.. Dorpelingen moesten wor den geëvacu eerd. NEW YORK (UPI) Op zijn eerste persconferentie in 1979 heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties gisteren een somber wereldbeeld geschilderd. Waldheim beklaagt zich er over dat iedereen probeert zijn problemen op eigen hou tje op te lossen, door gebruik van militair geweld of an derszins, en dat wanneer dit niet werkt, men naar de Ver enigde Naties gaat om daar van wonderen te verwachten. „Men geeft elkaar de schuld maar zoekt haa -;->t bij zich zelf", aldus de se.ittaris-gene- raal. Hij had het over bloedvergie ten in Indochina en Iran, Zuid afrika's, „illegale bezet ting" van Zuidwest-Afrika of Namibië, vastgelopen onder handelingen in het Midden- Oosten en het vooruitzicht op een „zeer ernstige oliecrisis". „Zolang een land wint of aan de winnende hand is", zei Waldheim, „vergeet het de Verenigde Naties. Maar niet zodra verliest het of het klampt de Verenigde Naties aan en is dan teleurgesteld wanneer wij het probleem niet meteen kunnen oplos sen." De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Botha heeft donderdag verbit terd gereageerd op de uitla ting van Waldheim dat Zuid- Afrika zich wederrechtelijk in Zuidwest-Afrika of Namibië bevindt Botha zei dat Waldheim hie rachter was gekomen na twee jaar onderhandelen van de V.N. met Zuid-Afrika over de toekomst van het gebied. „In zijn trant verder gerede neerd", zei hij, „moet men zich afvragen of wij nog wel iets tegen elkaar te zeggen hebben." Garde Nicaragua valt kerk binnen MANAGUA (Rtr) Soldaten van de Nationale Garde van Nicaragua zijn gisteren een kerkgebouw in de noordwest elijke stad Leon binnenge drongen waarin zich betogers tegen de regering hadden ge nesteld. Volgens plaatselijke radiozenders werden daarbij vijf jongelui gedood. Het kerkgebouw was een van de vijf kerken die gisteren door studenten van universi teit en middelbare scholen werden bezet uit protest tegen onderdrukking van de zijde van de regering. BOGOTA (AFP) Een „eskader des doods", is deze week opgericht in de Zuidamerikaanse staat Columbia. Deze orga nisatie stelt zich ten doel alle misdadigers „die zich verbe rgen achter een revolutionair vernisje" uit te weg te ruimen. Het eskader treedt op binnen het kader van de Columbiaanse wetgeving. Als deze beweging echter dezelfde trekken gaat vertonen als de naamgenoten in andere Zuidamerikaanse lan den zullen waarschijnlijk politieke dissidenten, vakbondsleden en priesters het slachtoffer gaan worden. WARSCHAU (AP) Het do dental bij een geheimzinnige explosie gisteren in een bank gebouw in het centrum van Warschau is vandaag tot 41 gestegen. Dit heeft het officië le Poolse persbureau PAP be kend gemaakt. Van de 110 personen die bij het ongeluk gewond raakten, verblijven nog 77 personen in het ziekenhuis, aldus PAP. Een onderzoekscommissie ge leid door de burgemeester van Warschau, Jerzy Majews- ki doet een onderzoek naar de oorzaak van de ernstigste ontploffing in Polen sinds de tweede wereldoorlog. De PKO-spaarbank werd ern stig beschadigd toen gisteren omstreeks het middaguur zich een ernstige ontploffing voor deed in het gebouw. Staking bij Portugese PTT geëindigd LISSABON (Reuter) - De werknemers bij de Portugese tele foondienst hebben gisteravond lop een massale bijeenkomst besloten hun staking te beëindigen en het werk onmiddellijk te hervatten. De stakers, die gesteund werden \door de door communisten geleide confederatie van Portugese \arbeiders, eisten een loons verhoging van 19 procent, terwijl qe leiding van de telefoon dienst 18 procent had geboden. De stakers legden onlangs een bevel van de regering om weer aan het werk te gaan naast zich neèr en drie dagen geleden ontsloeg het ministerie van communicatie 18 stakingsleiders en zeven anderen werden voorlopig van werk uitgesloten. De staking viel samen met de ernstigste overstromingen in Portugal sinds een eeuw en bemoeilijkte de werkzaamheden van degenen die in de overstroomde gebieden hulp boden. Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek Rente vanaf 8,7%. ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hypotheken helpen mensen in een eigen huis. DenHaag, Nassauplein 13. Tel.: (070) 65 08 00. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11