NAL-personeel ontevreden over nieuwe dienstregeling ^rogressieven Lisse tegen ealisatie lieuwbouwplan Poelpolder Vreedzame bezetting Iranese ambassade Diamanten trouw in Zoeterwoude PLEIDOOI VOOR AFSLUITING LEIDSE VAART 'ERWOUDE Dirk Berg en Querina Berg-Ammerlaan maandag 19 februari hun diamanten huwelijksfeest. De iG.cojge Dirk Berg en zijn 84-jarige vrouw die vlak na de p. e«» Wereldoorlog in 1919 in het huwelijk traden, hebben tijd een tuinbedrijf in Zoeterwoude gehad. Het echt- aan de Zuidbuurtseweg. .cbufjeer Berg heeft op drie plaatsen in Zoeterwoude een 4Hndig tuinbedrijf uitgeoefend. 'Eerst in het Westeinde, In de Geer nabij de Zuidbuurtse Brug en tenslotte op een grond nabij zijn woning, waarop na de oorlog de eerste [uitbreiding van Zoeterwoude plaatsvond. De heer Berg aktiviteiten in het dorp deelgenomen. Het voor de schooljeugd heeft hij jarenlang lang hij was lid en bestuurslid van de ijsclub en van Verder heeft hij nog korte tijd in de gemeente- voor de KVP. gaf hij in de crisisperiode op. Hij kwam als bij de gemeente Zoeterwoude terecht Ter gele van het 60-jarig huwelijksfeest wordt er op zondag 18 in de Christus Dienaarkerk een heilige mis uit dank- i opgedragen. lerlaafr KORTWEG lïsiOFARENDSVEEN 13. ugdsociëteit „Out House" VerI vanavond een politieke eflkomst gehouden. Te .angais de plaatselijke VGA- k. Tei|fractie die een toelich- or dizal geven op het door gevoerde gemeentebe- 'Speciale aandacht is er I de positie van de tuin- woningbouw voor jon en het milieu. De bij- imst begint om half ne- ijïoegang en koffie gratis. OFARENDSVEEN vpor Harmonie houdt 18 februari vanaf uur een jeugdcarnaval. $|ve de bekende Veense r._ inie zal het carnavalsor- wjijijl „De Saksen" uit Sassen- optreden. Ook Prins Jan de Prie, de dansmarietjes en de raad van elf zullen bij het carnaval, dat wordt gehouden in de EMM-veilinghaÜen, aan wezig zijn. Er wordt gerekend op tenminste 1800 carnaval- vierders. HAZERSWOUDE - Het kon natuurlijk niet uitblijven, dat ook in Hazerswoude de da mes zich bezighouden met voetballen. Hoewel, in vereni gingsverband plegen de da mes zich nog niet bezig te houden. Opvallend is het der halve dat een aantal vrouwe lijke voetbalfans de koppen bij elkaar hebben gestoken en besloten hebben het nu eens in de zaal te gaan proberen. Aanstaande zaterdagavond, om acht uur, kan Hazerswou de derhalve in de Landvlie- thal kennis maken met zaal voetbal, gespeeld door dames. nfagen over bestemming d- en tuinbouwfonds (van onze parlementaire redactie) [HAAG Het Tweede Kamerlid H.Koekoek (Boerenpar- wil van minister Van der Stee (Landbouw) weten of met instemming enkele miljoenen nit het EEG-land- en tuin- (vfonds zijn aangewend om de veilingaccommodatie in enkarspel uit te breiden. Vogens Koekoek zou het geld d zijn geweest voor het samenwerkingsverband van de ratieve H.B.G.-veiling in Lisse en de bloembol lenveiling venkarspel. Kamerlid vraagt zich af of aan deze financiële injectie voorwaarden verbonden zijn geweest en of ook andere werkende agrarische bedrijven van de EEG van dit fondsen kunnen profiteren. Ook wil Koekoek weten of ster over middelen beschikt om er voor te zorgen dat wen die met behulp van deze gelden zijn gebouwd ook werkelijk hun agrarische bestemming behouden. ^AD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 PAGINA 5 TER AAR Het personeel van de busonderneming NAL (firma P. M. Langhout) is niet erg gelukkig met de nieuwe dienstregeling zoals die sinds 4 februari wordt uitgevoerd. Tal van diensten zoals die in de huidige opzet op papier staan blijken in de praktijk maar moeilijk uitvoerbaar te zijn. De chauffeurs hebben haast geen rusttij den, terwijl overstapmogelijkheden (of liever: ónmogelijkheden) in de praktijk aan het publiek niet te „ver kopen" zijn. „Nee, we zijn er niet beter op gewor den. In de praktijk klopt er weinig van die nieuwe opzet. Als je ziet wat een klinkende namen er allemaal staan in het voorwoord van het boek je, van vertegenwoordigers van de Commissie Vervoervergunningen Pro vinciaal Planologische Dienst Zuid- Holland, Intergemeentelijk Overlegor gaan Rijnstreek tot maar liefst een drietal bedrijven, dan is het een be droevend resultaat waarmee al deze heren voor de dag zijn gekomen. Op papier klopt het allemaal mooi. Kijk maar naar lijn 101a: de dienst die be gint om 16.00 uur in Alphen. In vier entwintig minuten moet je naar Ter Aar, daar vandaan direkt over Lange- raar 'en Nieuwveen weer terug naar Ter Aar en dan heb je volgens die nieuwe opzet daar één minuut jjauze alvorens je naar Leiden moet. Dat is in de praktijk niet haalbaar. Als ie mand in Leiden instapt, naar Ter Aar moet en vraagt: „Hoe laat kan ik van uit Ter Aar weer naar Leiden?", dan blijkt dat om bijv. 16.53 uur te zijn. Waarom kan zoiets nou niet gesteld worden op pak weg 17.00 uur? Passa giers kijken je vreemd aan en vinden zo'n „minutenspiegel" maar gek. En dan de overstap(on)-mogelijkheid. Van uit Zevenhoven blijkt de bus naar Al phen net weg te zijn. Wij worden erop aangekeken, maar het zijn anderen die voor ons deze dienstregeling heb ben uitgemaakt: West Nederland met name. Allemaal zonder inspraak van ons, van de NAL, die die diensten moeten uitvoeren. Zoiets is aan het publiek toch niet te verkopen? We zijn maar een kleine onderneming en ken nen geen ondernemingsraad. Maar ik weet zeker dat ik namens al het NAL- personeel spreek als ik zeg dat dit geen dienstregeling is", zegt chauffeur J. H. van der Pijl uit Langeraar. WAARDELOOS Hij benadrukt in zijn betoog verder dat op deze manier de mensen ge woon de bus uitgejaagd worden. „Het lijkt wel of de overheid het openbaar vervoer helemdól niet wil propageren. Wat'hadden we vroeger geen goeie lij nen, waar je soms met twee bussen moest rijden om de stroom reizigers te kunnen verwerken? Nee, die moes ten zo nodig opgeheven worden! We zijn er in het belang van de reizigers, maar ik kan heel goed begrijpen dat op zo'n manier de mensen mooi de auto pakken. En gelijk hebben ze!" Ook chauffeur Aart van Eyk is niet erg gelukkig met deze nieuwe opzet, die aan het publiek verkocht wordt als een drastische verbetering van de busdiensten in de Rijnstreek. „Ik heb nog nóóit in al die jaren bij de NAL zo'n waardeloze dienst gehad als nu", zegt hij om half negen 's morgens in de restauratie van het Alphense stati on. „Ik zit hier drie kartier en zojuist in de buurt van Nieuwkoop kwam ik een andere bus van ons tegen waar van ik niet wist wat die dóór moest! Nee, we zouden er niet beter van wor den als we helemaal op zouden gaan in groter verband. Daar komt dan hier in Alphen nog bij dat het bussta tion veel te klein is. Wij hebben maar één standplaats, maar komen hier soms met drie bussen. Waar moeten die staan? We zijn ons „eigen" perron al kwijt Gewoon omdat er op bepaal de momenten véél te veel bussen ge lijk hier naar toe rijden". AFBRAAK Van der Pijl: „Ze hebben de laatste jaren van overheidswege veel te veel afbraak wat gepleegd openbaar ver voer betreft. Ik zie alles nog verder afbrokkelen in de toekomst. Alles wordt buiten ons om voor ons gere geld door mensen ver weg die de praktijk niet kennen. Als je op weg van Ter Aar naar Woerden ergens bij Kamerik (een smalle dijkweg) een ob stakel hebt is de hele dienstregeling ontregeld omdat de tijden veel te krap genomen zijn. Kortom, een dienstrege ling die aan alle kanten rammelt en waar de reiziger helemaal niet mee gebaat is". Ook van de zijde van de reizigers ko men al protesten. Zo zijn inwoners van Nieuwkoop knap ontevreden als ze op korte trajecten, bus in bus uit moeten, wat met name voor bejaarden reizigers soms een hele opgave is. „Ze hadden ons zelf die dienstregeling moeten laten samenstellen. t Wij rijden hier al jaren en wij kennen al die si tuaties. Maar wij, de NAL, worden blijkbaar niet voor vol aangezien", zegt Van der Pijl. Het is voor alle be trokkenen te hopen dat straks, wan neer in mei een nog verdergaande sa menwerking met West-Nederland zal worden gevoerd, meer aandacht aan al deze zaken besteed zal worden. Het streven op papier is mooi, maar de praktijk is wat anders. De NAL-ers kunnen erover meepraten. Koekoek vraagt steun voor bloembollen centrale (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid H.Koekoek (boeren partij) heeft minister Van Aardenne (Economische Za ken) gevraagd de helpende hand te bieden aan de Coöpe ratieve Nederlandse Bloem bollencentrale in Lisse, waar financiële problemen zijn ontstaan. De Bloembollencentrale heeft het voornemen bekend ge maakt de beide dochteronder nemingen in het Noordhol landse Stedebroek, Hauwert BV en Nijssen Export BV door de ontstane financiële moeilijkheden te gaan afbou wen. Volgens het Kamerlid kan hierdoor de werkgelegen heid in de omgeving van Grootebroek in gevaar ko men. Ook wil Koekoek van de minister weten of zijn de partement in het algemeen open staat voor verzoeken om steunverlening uit de agrari sche sector. MOTIE TEGEN UITSTEL OMLEIDINGSWEG De bezetters nuttigen rustig een broodje in de hal van de ambassade. OEGSTGEEST De Oegstgeestse raadscommis sie voor verkeer en vervoer vindt in meerderheid dat de Leidse Vaart tussen het Tolhek en de Postbrug moet worden afgesloten voor autover keer. Ondanks de invoering van de zogenaamde schoolspitsuren waarin het de Leidse Vaart voor autoverkeer verboden terrein is, blijft de weg ui terst gevaarlijk voor fietsers die niet of nauwe lijks uit de voeten kunnen. Drie alternatieven kwamen gisteravond tijdens een extra-zit ting van de commissie ter sprake: eenrichtingsverkeer, verlen ging van de autoloze uren of het volledig afsluiten van de Vaart voor autoverkeer.Eenrichtingverkeer blijkt een oplossing te zijn die het gevaar eerder toe dan af doet nemen, verlen ging van de zogenaamde spits biedt geen oplossing omdat het gevaar blijft bestaan. Enkele commissieleden waren wel voor totale afsluiting maar zagen deze maatregel liever niet tijdens de weekeinden. Maar dan is er juist veel recreatief fietsver- keer dat op de veel te smalle vaart gevaar loopt. uitspreekt over het uitstellen van de aanleg van een gewestelijke omleidingsweg. De motie is ge richt tot de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk. In de motie wordt erop aangedrongen de aanleg van de omleiding sweg op het urgentieschema te plaatsen. Ook het Lissese college heeft zich in deze zaak niet onbe tuigd gelaten: het heeft aan Gedeputeerde Staten een brief op poten gestuurd waarin GS vriende lijk, doch dringend wordt verzocht met het Lisse se gemeentebestuur te komen praten. Voor het woningbouwplan in de Molenstraat kan Lisse op korte termijn een subsidie van f 750.000,- van het rijk tegemoet zien. In eerste in stantie waren hier 24 woningen gepland. Het plan kon de goedkeuring van het ministerie niet krij gen. Het huidige plan, dat 41 woningen omvat, kon de toets van kritiek op het ministerie van volkshuisvesting wel doorstaan. Mevrouw Van Ruiten (PPR) haalde zich de woe de van het CDA, de SGP en de WD op de hals door het ambtsgebed ter sprake te brengen. Zij stelde de wijze waarop beraadslaagd wordt in de gemeenteraadsvergadering maar moeilijk te kun nen rijmen met de intentie van het gebed. De drie partijen stelden het niet op prijs dat het ambtsgebed tot een twistappel tussen de fractie werd gemaakt Zij verklaarden dat al meer dan 27 jaar een gebed voor de vergaderingen wordt uitgesproken en dat dit volgens hen met de juiste intentie gebeurt. den zij het personeel mee, dat zij uit naam van de voorlopige revolutionaire regering in Iran de ambassade kwamen bezetten, in af wachting van nadere beslissingen van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Teheran. Het personeel verklaarde zich vanaf het begin aan de zijde van de bezetters. De politie van Wassenaar heeft tot dusver niet ingegrepen. „Het is Iranees grondgebied en we zijn niet te hulp geroepen," zei een woord voerder. Voorlopig volstaat de politie met een regelmatige patrouille langs de ambassade. Gistermiddag, ruim vier uur na het begin van de bezetting, zag alles er zeer vredig uit bin nen de ambassade. De bezetters hurkten in één der kamers op de grond bijeen en nuttig den een broodje. Niet gehinderd door het barre weer, de felle sneeuwjacht en de ijzel op de Nederlandse wegen, was de groep gisterochtend met auto's op weg gegaan. Zij wist zich gesteund door medestudenten in andere landen die met de zelfde missie op weg waren gegaan of nog moesten gaan: het bezetten van de Iranese ambassades in diverse landen, zoals in Zwe den, Engeland, Turkije, de Verenigde Staten en Italië. TOM VAN RIJSWIJK bolderland aan de Ruishornlaan dat aan de bouwmaatschappij Heboma wordt verkocht 5SE Zonder de instemming van de progres- ve fracties heeft de Lissese gemeenteraad gis- avond het voorstel tot grondverkoop aan de iwmaatschappij Heboma in Poelpolder West dgekeurd. De bouwmaatschappij gaat hier iderd woningen realiseren. heer Rosdorff (PvdA) verklaarde dat zijn van mening is dat het bouwplan weinig zal bieden voor de woningzoekenden in De CDA-er Smith wilde wel de toezegging het college er op zal toezien dat de koopprij- van de te bouwen woningen niet de pan uit rijzen. heeft de Lissese gemeenteraad een mo- nomen waarin hij zijn verontwaardiging WASSENAAR Op de meest barre dag tij dens deze winter hebben zeven jonge Iranese studenten gisteren op vreedzame wijze de ambassade van Iran in Wassenaar bezet. Op het uitgestrekte terrein aan de Rust en Vreugdelaan in Wassenaar is een groot zwart wit portret van ayatollah Khomeini, slordig met plakband op een ruit van het consulaats gebouw geplakt, het enig opvallende. Voor het overige wordt de witte wereld er niet ver stoord. De bezetters blijken zich uitsluitend binnen het consulaatsgebouw bij de warme kachel op te houden. Verslaggevers en foto grafen worden vriendelijk binnengelaten en te woord gestaan. Een situatie, bijna geheel iden tiek aan die van vorig jaar, 23 augustus, toen eveneens een vreedzame bezetting in de am bassade plaatsvond. Alleen was de opzet des tijds anders dan nu. Toen lieten studenten hun afkeuring blijken jegens het bewind van de sjah. Thans zijn zij aanwezig om de over gang van de regeringswisseling in hun moe derland op de ambassade te regelen. Rond het middaguur liepen drie jongemannen ongehinderd het terrein van de ambassade op. Binnengekomen in het consulaatsgebouw deel-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5