Jij wou todiook bij de politie? Weidse agglomeratie streeft naar gezamenlijk vestigingsbeleid Endegeest" krijgt een patiëntenraad Boer Van Vulpen met stille trom vertrokken '2Restauratie 1 eriwaterpomp WALENKAMP (CDA) AAN COLLEGE: Helihaven AZL belemmert woningbouw Leeuwenhoek brieven lezers yfot 1990 voor eigen inwoners 12000 woningen nodig VRIENDELIJK GITAARCONCERT Stuur mij de brochure Politie-Perspektief. KIES VOOR N VAK BIJ DE GEMEENTEPOLITIE. tóOAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 PAGINA 3 ÜDEN/REGIO Zes gemeenten in Zuid- Hand, waaronder Leiden, zijn van plan in lerling overleg een zogenaamde „Vestiging- xordening" op te stellen, waarin beleids- iclusies worden verwerkt voor een geza- lijk huisvestings- en woningbouwbeleid, zes gemeenten (Leiden, Voorschoten, jderdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeter- >ude) willen dat de woningbouw in de peri- i5 Tfe tot 1990 zoveel mogelijk ten goede zal >men aan de oorspronkelijke bewoners en m de agglomeratie economisch of sociaal ibondenen. Regionalisering van het volk- rie iuisvestingsbeleid zal min of meer een „ge iten verklaring" betekenen van de Leidse [Iomeratie. Wat wil zeggen, dat het betrek van woningen voor hen, die met geen otei f ten van de betrokken gemeenten bindingen on derhouden, in de toekomst vrijwel onmoge lijk zal worden. Deskundigen op het gebied van de woning bouw en volkshuisvesting uit de genoemde ge meenten hebben vanaf april 1978 de koppen bijelkaar gestoken om te komen tot het op stellen van een model-verordening, die een eerste aanzet moet zijn voor het realiseren van een vestigingsbeleid in agglomeratiever- band. Het advies voor een dergelijk beleid wordt op verzoek verstrekt aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die het goedkeuren van bestemmingsplannen zullen laten afhan gen van de wijze waarop het huisvestingsbe leid in dit plan doorklinkt Aanvankelijk lag het in de bedoeling van G.S., dat de Leidse agglomeratie niet alleen onderscheiden zou worden naar de eerder genoemde zes gemeen ten, maar ook naar de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. Volgens het Streek plan Zuid-Holland-west zou Leiden ook voor deze gemeenten een opvangtaak moeten heb ben. Uit wetenschappelijk onderzoek is echter gebleken, dat tussen de zes agglomeratiege meenten een nauw relatiepatroon bestaat, waaruit de bestaande overlegsituatie op ver schillende terreinen is gegroeid. De mening dat Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg in dit overleg betrokken moeten worden delen deze gemeenten dus niet met de Provincie. Aan de nieuwe Vestigingsverordening kleven overigens wel enige nadelen. Zo zouden de af zonderlijke gemeenten moeten komen tot een onderlinge afstemming van de regelingen die op basis van de Woonruimtewet worden toege past. Een verfijning van de lokale behoefte via gronduitgiftebeleid en anti-speculatiebgpa- lingen zou in sommige gevallen geboden zijn.. Dit om te voorkomen dat huizen alsnog ver kocht zouden kunnen worden aan niet-ingeze- tenen van de zes gemeenten. De wenselijkheid van de vestigingsregeling is echter zo groot voor de agglomeratie, dat de vrijheidsbeper king om zich in dit gebied te vestigen het overleg in regionaal verband niet mag tegen houden. In totaal zullen in de agglomeratie tot 1990 een kleine 12000 woningen moeten wor den gebouwd om te voorzien in de eigen ge raamde woningbehoefte. •O De historische waterpomp aan de Garenmarkt wordt binnenkort gerestaureerd. De kosten wor- den geraarpd op f 32.000.—. Aan subsidies wordt "V 24.960 terug ontvangen. Tevens willen b. en w. de gift van 5.000.— van de Westland-Utrecht 'potheekbank n.v. met bijkomende rente van 1.315.in de restauratie steken. Hierdoor res teert nog f 725.— die uit de gemeentekas moet 'omen. De raadscommissies voor ruimtelijke or- sning openbare werken en verkeer en financiën loeten zich nog over de restauratieplannen bui- LEIDEN Boer Van Vulpen heeft gistermiddag met stille trom de boer derij „Wassenaerhoeve" aan de Broek- weg in de Merenwijk met zijn vrouw verlaten. Slechts enkele wijkbewoners wuifden het bejaarde echtpaar uit. Voorlopig trekken de heer en me vrouw Van Vulpen in bij hun kinde ren, die in Rijnsburg wonen. De hem door de gemeente aangeboden woning aan de Eikenrode wil boer Van Vul pen per se niet bewonen. Hoewel vele Merenwijk-bewoners ern stig teleurgesteld zijn over de door het Leids gemeentebestuur gevolgde pro cedure met betrekking tot boer Van Vulpen, zal niemand tot actie over gaan. In alle stilte werden de bezittin gen van de heer en mevrouw Van Vulpen gisteren uit de boerderij ge haald. De actievoerders voelen zich in grote onzekerheid gelaten. Zij hebben zich minstens een maand beijverd om boer Van Vulpen op de boerderij te houden. „Wij vinden een kinderboer derij zonder boer niets. Uiteindelijk is een boer een oerbioloog, wat moeten wij dan met een schoolbioloog", vraagt mevrouw J. Treffers zich af. Een ander punt van actie was de handhaving van de huidige boerderij. Volgens deskundigen zou de boeren hoeve best gerestaureerd kunnen wor den. „En ook hier hebben we nog he lemaal geen zekerheid over. We willen niet zo'n modern kreng in onze wijk", aldus mevrouw Treffers daarmee ver wijzend naar de plannen die er bij de gemeente bestaan om de huidige boer derij te slopen en een nieuwe er voor in de plaats te zetten. LEIDEN "Het gebied Leeuwenhoek is niet al leen onveilig door de opslag van allerlei ge vaarlijke stoffen, ook een helicopter-landings- plaats die daar gelegen' is levert een aanzien lijk risico op. De heli haven is onherkenbaar en niet afgebakend. Als daar kinderen spelen en er komt een helicop ter aan zijn de gevol gen niet te overzien". Dit zegt het raadslid Walenkamp naar aan leiding van vragen die hij het college van b en w stelt over de vei ligheidsaspecten van het Leeuwenhoekge- bied. „Het is bovendien erg vreemd voor mij dat die helihaven in geen van de nota's over de toekomst van het terrein genoemd wordt en op geen enkele teke ning te zien is. Ik vraag mij af wat de plannen van de ge meente met die lan dingsplaats zijn", aldus Walenkamp. Volgens informatie die het raadslid via de Rijkslucht vaartdienst heeft gekregen is de helihaven de enige in de Randstad voor het type heli copter dat de KLM gebruikt voor vluchten naar het acade misch ziekenhuis. Het gaat hierbij om het vervoer van transplantatie-nieren voor Eu rotransplant en wanneer er van booreilanden patiënten naar het ziekenhuis moeten worden overgebracht „Het terrein is toegankelijk voor publiek, dus evenals bij de opslagplaatsen van de explo sieve stoffen bij de Gorlaeus Laboratoria kunnen kinderen daar een tentje opzetten of een vuurtje stoken", aldus Walenkamp. In de vragen die Walenkamp aan b en w stelt verwijst hij naar het interview in de Leid se Courant van 10 februari met de directeur-beheerder van het Gorlaeus, dr. S. J. Roorda en naar een advies van de commandant van de brandweer, ir. J. Broekman, waarin deze erop wijzen dat de gevaarlijke situatie vraagt om verbetering van de veilig heidsvoorzieningen. In ver band hiermee vraagt het raadslid het college om er voor te zorgen dat het gebied in ieder geval afgesloten wordt voor onbevoegden door er een hek omheen te plaat sen. Voorts wil hij een onderzoek naar de vereiste alswel de wenselijke maatregelen die naar de huidige stand van za ken genomen moeten worden. Hij wil dat in dat advies zo wel het gevaar betrokken wordt dat de laboratoria ople veren als de aanwezigheid van de helihaven, die volgens de Rijksluchtvaartdienst een vrije vliegafstand tot de lan dingsplaats moet hebben van 700 meter. Walenkamp vraagt zich af hoe het college de lan dingsplaats bij het plannen maken voor woningbouw in dit gebied heeft voorgesteld. Walenkamp: „Men rept er niet over. Het AZL komt naar het schijnt binnenkort ook met een reactie op de voorstel len van de gemeente waarin zij het over de helihaven hebben. Ik ben benieuwd wat zij erover te zeggen heb ben. Zij zullen deze mo gelijkheid, om door middel van een helicop ter nieren en patiënten binnen te krijgen, neem ik aan, niet kunnen missen. 'PI Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Van Vuipen Het was maandagavond 5 fe bruari j.l. een zeer onaange name avond: vooral vanwege de vervelende beslissing die genomen is over de boer en boerin Van Vulpen. De burgemeester gaf blijf van het meten met twee maten, door wel uit te pakken tegen schreeuwers op de publieke tribune met de opmerking: „dat doen wij hier niet" en daarna zichzelf voor leuge naar uitmaakte door te pra ten toen een der raadsleden het woord voerde. Wie orde wil handhaven moet geen chaos scheppen. En wie zelf op niet geringe kosten van een arme gemeente een goed huis heeft, kan gemakkelijk (door een ander heen) praten; alleen als het over uitzetten gaat weet hij niet van mee praten. De WD- en PvdA-fractie stemden bepaald niet „zonder last of ruggespraak", maar stemden net zoals het beken de hondje dat luistert naar: „His masters voice"; met uit zondering van de heer Goos. De heer Van Duyn, WD-er, sprak met kinderlijk gebrek aan zelfkennis over een „smartlapperig verhaal". Wat zou hij zeggen als bijv. in Finsterwolde een WD-boer uit zijn boerderij moest? Juist: een andere uitdrukking verzinnen. Wij ergerden ons aan de meer dan irritante houding van wethouder Waal, die zelf woont in een riant huis aan de Burggravenlaan, lachend bij het plan om een boer en boerin uit hun huis te zetten. In Oost-Europa spreken ze van „socialisme met een men selijk gezicht", maar in Lei den kent men socialisme met een Waal-bocht D'66 had het in een adverten tieblad van 9 februari over: politiek moet menselijke trek ken houden; jammer dat ze daar pas na 5 februari op kwamen; in ieder geval waren die menselijke trekken bij hun stemmen over de Van Vulpen's niet aanwezig. Of bedoelden ze met menselijke trekken: menselijke zwakhe den, en wel tegenover B. en W.? Dat is inderdaad politiek met een zeer menselijke trek; het zo zeggen dat iedereen het mooi vindt, en je er alle kanten mee uitkan. J. C. Gerritsen C. C. ter Steege Leiden 11 Indische middag Het Rijksmuseum voor Volkenkunde houdt zondag 25 fe bruari een Indische middagEr worden twee voorstel lingen gegeven, een om kwart over twee en een om kwart over drie. De danseres Icana Brawidjaja danst een Balinese Bijendans en Yoanna Sutrisno danst een Javaanse Maskerdans, onder begeleiding van Gamelan- muziek in het museum aan de Steenstraat 1. De toe gangsprijs is vier gulden en voor jongeren onder de 18 en 65-plussers twee gulden. Plaatsen kunnen telefonisch worden besproken: 071-132641. Fassbinder De filmcyclus van de Duitse cineast Fassbinder wordt maandag 19 februari voortgezet met de vertoning van „Der Handier der vier Jahreszeiten" uit 1971. De voor stelling vindt plaats in het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- steeg 17, vanaf acht uur. Toegang/ 4.50 en leden f 2.50. De Tarot Mia Leene houdt op dinsdag 20 februari een lezing over de esoterische gemeenschap Sivas in het Gesprekscen- trum, Vrouwenkerkkoorsteeg 17. Deze lezing is de derde in een serie over de Egyptische Tarot en haar overeen komsten met andere oude occulte leringen. De lezing be gint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Leden hebben gratis toegang. Pyramides Pyramides en andere inwijdingstempels vormen het on derwerp van een lezing op donderdag 22 februari in het Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoorsteeg 17. De lezing wordt gegeven door de paranormaal begaafde Hendrik Dunnewold van het gewestelijk Reveil. Tevens worden op deze avond een serie nachtdia's van de tempels vertoond, waardoor de inwijdingsweg duidelijker wordt. De bijeen komst begint om acht uur en de toegang kost f 3.—. LEIDEN Met als thema „Wat betekent Endegeest voor u en de psychiatrie" leverden gistermiddag ook de patiënten en de hulpverleners van psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest" een bijdrage aan de landelijke „Dag van de psychiatrie". De door patiënten georganiseerde hoorzitting leverde een discus sie op tussen patiënten, verplegers en psychiaters over de positie van de patiënt op Endegeest, wat er wel en niet goed aan is en wat er mogelijk zou zijn om noodzakelijke verande ringen aan te brengen. Dit alles resulteerde in een concrete aanzet om een patiëntenraad in te stellen. Een patiëntenraad is al tijdenlang een wensdroom op „Ende geest". Zowel de staf als de patiënten zien het belang van zo'n raad in, maar onbekendheid met de mogelijkheden zowel ma teriaal, financiën en ruimte, als psychisch, hebben een daad werkelijke instelling tegengehouden. De hoorzitting gistermid dag, die een rustig verloop had en waarbij de belangstelling en de mondigheid van een groot aantal patiënten bleek, over- tugide alle partijen ervan dat men nu daadwerkelijk aan de opzet van een patiëntenraad kon beginnen. De landelijke actieweek psychiatrie is georganiseerd door de-, werkgroep Landelijke Dag van de psychiatrie onder het motto „Baas in eigen brein". Al vijf jaar wordt er in Nederland zo'n dag gehouden. De opzet is om de 27.000 patiënten binnen de veertig psychiatrische ziekenhuizen te laten nadenken over de vraag of zij veranderingen willen en wat de mogelijkheden daartoe zijn. Dit jaar heeft Endegeest voor het eerst in dit kader een hoorzitting gehouden. Ook zullen patiënten van het psychiatrisch ziekenhuis in Oegstgeest zaterdag in Utrecht aan wezig zijn. Hier wordt de actieweek besloten, met wat ge noemd wordt de Normaaldag. Die dag staat in het teken van je-niet-aanpassen. De directie van Endegeest zegde gisteren toe die aanwezigheid financieel mogelijk te maken. Een patiënt sloot de hoorzitting af met de woorden: „Het was een dankba re middag." Geboren: Laurens Al- i Maria, zn. v.: LM. Werdmöl- r en J. F. M. van Beers; David Ja- zn. v.: J. Kertol en H. J. J. Be- Michael, zn. v.: W. M. Zijlstra [n. de Boo; Emma Renate, dr. v.: de Water en S.A. Lee;. I Stijn, zn. v.: D. C. Steures en Kranendonk; Deabora Be mad i- t dr. v.: J. Dieben en R. J. M. van Léon, zn. v.: P. J. A. de r en j. H. van den Hout; Amber, v.: J. Zwanenburg en M. van Saskia Alette, dr. v.: H. P. Hol- n C. M. Robroch. A. A. van den Berg, geb. maart 1915, gehuwd geweest met euw; P. van Nieuwkoop, geb. t 1909. man; J.J.J, van Beek, 31 aug. 1901. man; T. Houw- d. geb. 22 jan. 1979, zoon. ig klas IGSTGEEST Ada Buite- houdt vanaf vrijdag 16 iari tot en met donder- 8 maart een tentoonstel van haar linoleumsneden Galerie Pulchri Studio, igendalsage 10, aan de Kempe- ""irstraat in Oegstgeest. De :oonstelling is dagelijks te ichtigen van tien tot vier .20 (Sp- Zondags gesloten. 14.45 LEIDEN Een klassiek gitaarconcert schijnt een bepaald publiek te trekken. Ondanks het slechte weer was de Kapelzaal gisteravond ge heel gevuld met jong publiek voor een concert van Bert Maas, het zesde in de reeks rijtedaal- derconcerten van dit seizoen. Bert Maas is ver bonden aan de Streekmuziekschool te Leiden, maar treedt ook op als uitvoerend kunstenaar een zware combinatie. Dit is er zeker de oorzaak van dat Maas zijn repertoire niet in die mate heeft kunnen uitdiepen als in zijn mogelijkheden ligt. Zoals gebruikelijk was het programmagedeelte van voor de pauze wat traditioneler van karakter dan dat erna. Een zeer verstild „Allemande" uit de suite nr. 3 van Bach viel op, naast een Gavotte van Ponce, waarin een eenvoudige melodie steeds terugkeerde. De overgang naar het einde was echter niet be grijpelijk gemaakt Na de pauze werden 7 preludes gespeeld van H. Badings, die zeer afwisselend waren. Etudes van Villa-Lobos werden qua techniek niet puntgaaf, maar interpretatief zeer acceptabel ge speeld. In Invocación y danza verraste Rodrigo bepaald niet Buiten de geheimzinnige „aanroeping" was er weinig opzienba rends te beluisteren. De door Maas zelf bewerkte Dans van de molenaar van De Falla klonk bijzonder aardig en het werk van deze interessante componist vormde een passend slot. De twee toegiften, een etude en een werk met leuke tremolo- effecten waren puntig van weergave en vonden een enthousi ast onthaal. VERENA KOPERDRAAT ADVERTENT^ Dit is voor enkele tientallen meisjes de kans om op de poli- tieschool geplaatst te worden Ben je 17 jaar of ouder en heb je minimaal MAVO,neemdan, nu er plaats is, die: kans waar. Hoe sneller je reageert, hoe sneller je dan uit gebreide informatie ontvangt, plus daarbij het sollici tatieformulier. In als brief gefrankeerde envelop opsturen aan de heer J. J. van der Zwan, Bureau Personeelsvoorziening Gemeentepolitie, Postbus 20011,2500 EA 's-Gravenhage.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3