leiroet zit vol harde jontrasten door niets Ontziende oorlog Hooghoudt Vlamingen weigeren concessies aan Franstaligen SvERDAG DE SCHIETPARTIJEN, IN IE NACHT DE ANGST EO* 1.48 Uitspraak Dajan over PLO verwekt opschudding in Israël Virusdeskundigen onderzoeken ziekte Napels EXECUTIE UITGESTELD JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 FEBRUAR11979 PAGINA 9 i£fIROET Het is druk in Hamra, de haotste winkelstraat van Beiroet. Een La izendkoppige menigte trekt als een ge slang langs de goed gevulde boe- Vrijwel niemand let op de romp in een bakje op een kinderwagenon- N^rstel zich langzaam voortbeweegt. Het één van de slachtoffers van de burger- 'log die Libanon en vooral Beiroet in eën heeft gesneden. Beiroet is vol Cichauffeur Sharif bleef k voor zich uitkijken, jf niets, fluisterde hij, |t binnen de minuut zijn ('omsingeld door bedelaars jkomen we de stad niet j door. Een rit langs de pn toont aan hoe vooral gebied zwaar getroffen is. gebrande, zwartgeblakerde en van eens luxueuze ho- geven de boulevard een Ite aanblik. Temidden van ar beschadigde huizen dt een begrafenisstoet op leid. Twee klagende, zwaar uierde vrouwen lopen ach- de lijkstoet die zich met moeite door de puinho- beweegt. Opnieuw wordt slachtoffer begraven van I oplevende strijd tussen Irpschutters die vooral B de haven van Beiroet ADVERTENTIE Ardenner Kotelet: 300 gram s)n van de vele manieren om li een gewone karbonade lts bijzonder lekkers te maken, minuten zacht braden Jgenoeg. ]üw Keurslager iu u'i mei minderdnen. sgeld ging jternationale ïerriila's (Reuter) Het its te deel van de 31 mil- I chilling (ongeveer 4,4 losgeld die in november voor de Oostenrijkse lin- emagnaat Walter Michael werd betaald, is in tden gekomen van interna- ïale guerrillastrijders. Dit It de hoofdverdachte, de nge Thomas Gratt, voor i Deense «rechtbank ver- M. wi de niet de stelling van "kenbare aanklager beves- sn dat leden van de West- tse Rote Armee Fraktion kF) bij de ontvoering be-, kken waren geweest. De jarige Palmers werd op 9 gember 1977 ontvoerd. Vier |en later werd hij vrijgela- nadat zijn familie het los- il had betaald. Gratt en de jarige Othmar Keplinger met hem terechtstaat, iden twee miljoen chilling fca 280.000,-) bij zich, h zij twee weken later in itserland werden aange- iden. hun strijd uitvechten. Deze week zijn er al meer dan tien, vaak onschuldige slachtoffers door schoten van sluipschutters gedood. Zelfs kinderen worden niet ontzien als zij van huis naar school de grens tussen oost en west Beiroet respectievelijk de wijk van de christenen en de mo slims, moeten overschrijden. Maar ook het verblijf in west- Beiroet is niet van gevaar ontbloot. In het Commodore- hotel maak ik kennis met dr.Roger Stephens, een Ame rikaanse arts die met vier kankerpatiënten naar' Beiroet is gevlogen. Ze zijn ten dode opgeschreven en willen in Bè- iroet een Libanese arts con sulteren, die een nieuwe be handeling zou hebben ontdekt van leverkanker. Dr.Stephens, afkomstig uit Cincinatti (Ohio), maakte al direct bij aankomst in Beiroet kennis met de risico's van het verblijf in dit chaotische land. Onderweg naar het Ameri kaanse ziekenhuis werd zon der vorm van proces voor zijn ogen een man dood ge schoten. En een dag later moest hij zich met een sprong in een portiek in veiligheid stellen toen vier Palestijnse guerilla's plotseling op straat het vuur openden op de win kelende massa. Roger Stephens is na een ver blijf van twee weken in Bei roet hypernerveus en kan, vertelt hij, bijna niet meer slapen van spanning. Je weet nooit wanneer het je gebeurt, vertelde de sympathieke arts, die mij uiteen zet dat hij er niet over piekert om zijn pa tiënten alleen te laten. „Voor al omdat het zo goed met hen gaat. Het is wonderbaarlijk wat deze Libanese arts be reikt. Hij gebruikt bekende medicijnen maar dient die niet zoals iedere andere arts via een infuus in de arm toe, maar rechtstreeks in de lever. Uit officiële medische publi- katies is gebleken dat hij een genezingspercentage heeft van bijna tachtig procent. Ik zie nu al na twee weken een on waarschijnlijke vooruitgang bij mijn patiënten", aldus Ste phens. Een dag later wordt de Ame rikaanse arts door de genees heer-directeur van het zieken huis waar hij werkt naar zijn hotel gestuurd omdat er ac ties worden verwacht. Hij is nog maar net in het hotel ge arriveerd als bekend wordt dat in het ziekenhuis een arts zonder pardon is neergescho ten door een sluipschutter. Dat is het beeld van het le ven in Beiroet dat bezoekers al snel naar de toppen van hun zenuwen voert. Ook het verkeer in Libanon werkt daaraan mee want het is een heksenketel waarin voorrang- sregels niet schijnen te be staan. De automobilist die het meeste risico neemt en het laatst stopt krijgt voorrang terwijl de rest van de wegge bruikers hem met claxonge- loei als overwinnaar toejuicht En daar tussendoor de weg versperringen van de Palestij- nen, christenen en Syriërs waar jonge soldaten vervaar lijk met de trekker van hun wapen spelen, terwijl zij het verkeer in hun sector regelen. Politieagenten zie je soms in Beiroet, maar die bemoeien zich uitsluitend met het ver keer als de militairen dit toe staan. Bij een plotselinge schietpartij bij een van de van deze harde contrasten. Een wande ling door de hoofdstraat confronteert je onverbiddelijk met het verlengstuk van de oorlogsellende. Op de weg van mijn hotel naar het winkelcentrum hing een jonge vrouw met een baby in den schou derdoek bedelend op de treeplank van de oude taxi. „Geld meneer, ik heb geen eten voor mijn kind", riep de jonge vrouw in gebrekkig Engels. beeld had in geen drie weken een ritje gehad toen wij af spraken dat hij mij geduren de mij verblijf in Libanon zou rijden. Hij is dolgelukkig met de verdiensten en prijst Allah voor deze buitenkans omdat er enkele duizenden ta xichauffeurs op zoek zijn naar een vrachtje. Voor Sharif en zijn familiele den is de niet aflatende strijd tussen christenen en moslims, aangevuld met de problemen van Palestijnen, Israeli en het Syrische bezettingsleger niet te doorgronden. „Wij leefden vroeger ook in rust met en naast de christenen. En vol gens mij kan dat nog steeds. Ik denk dat het pure politiek is en dat wij gebruikt worden voor economische belangen als olie en samenwerking tus sen de wWesterse wereld en Israel. Wij willen alleen maar vrede zodat wij weer gewoon de kost kunnen verdienen voor onze gezinnen en veilig over straat kunnen gaan", al dus een taxichauffeur. Die veiligheid is momenteel nog ver te zoeken. Ook op het moment dat wij dit ver haal schrijven. Rond het Commodorehotel klinken dro ge geweerschoten, af en toe afgewisseld door felle stacca to's van machinegeweren. Vanuit mijn hotelkamer zie ik raketvuur over Beiroet afge vuurd worden. Dit keer blijkt het geen ernst te zijn maar het begin van een feestdag die voor het eerst sinds lange tijd zowel door christenen als door moslims samen gevierd wordt. En daarom knallen de geweren, worden gedurende meer dan twee uur duizend schoten gelost uit automati sche wapens en gieren soms raketten over Beiroet. Mo slims en christenen geven ge zamenlijk uiting aan hun feestvreugde. Dat lijkt mij na al die tegenstellingen voor het eerst een klein stapje op een weg die kan leiden tot beter wederzijds begrip. Maar zou den ze hier in Beiroet dan nooit van gewoon vuurwerk hebben gehoord om feest te vieren? SJOERDPOST wegversperringen zag ik een politieagent rechtsomkeert maken en stiekum verdwij- De Nederlandse ambassadeur in Beiroet mr. Croin is vrij lakoniek over de gevaren van een verblijf in Beiroet. „Als je maar weet wanneer je waar naar toe gaat", aldus de ambassadeur. Eerste secreta ris Edo Hofland is iets genu anceerder in zijn mededelin gen. Hij waarschuwt iedere Nederlandse bezoeker in geen geval in de avonduren op straat te gaan. „Behalve sol daten van tal van legers wil len er dan ook nogal eens ro vers rondlopen in de verduis terde straten van Beiroet", al dus Hofland. Die vertelt dat ook bezoeken aan nachtclubs, bioscopen of theaters beter niet gemaakt kunnen worden. Opvallend in het leven van een Europeaan in Beiroet is dat er zonder dikke fooien niets te bereiken is. Wie als journalist vanuit zijn hotel een verhaal wil doorbellen ziet zij telefoon afgesloten. Navraag leert dat dit wel eens meer gebeurt en dat het apparaat morgen misschien wel weer werkt. Tot een lan ger in Libanon verblijvende collega je uitlegt dat er eerst vijf gulden op de balie moe ten worden gedeponeerd voor de hotelemployé. Binnen twee minuten werkt de telefoon en is er een gesprek met de re dactie in Nederland. Maar dit geldt dan ook voor alles wat een bezoeker wil ondernemen. Variërend van het poetsen van schoenen, het huren van een schrijfmachine en het schoonmaken van de hotelka mer. Libanon is als gevolg van de strijd die er woedt zo corrupt als maar mogelijk is. Het land is in enkele jaren tijd gedegradeerd van de rijke toegangspoort naar het Mid den-Oosten tot een zwaar ge schonden stad waar de econo mie kapot is. Als de bevol king dus wat kan verdienen laat zij het niet na en ge bruikt zij er alle middelen voor. De arbeider in Libanon, taxichauffeur Sharif bijvoor- Weg door huisvuil Een Londense taxi baant zich als het ware een weg door het opgestapelde huisvuil, dat als gevolg van de stakingen in En geland, op de straten blijft lig gen. Brug van Re- magen levert goud op BONN De brug van Re- magen, in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog symbool geworden van de Amerikaanse doorbraak over de Rijn, waarvan ge neraal Eisenhower destijds al meende dat hij zijn ge wicht in goud waard was, brengt bijna 35 jaar later inderdaad geld op. Uit dit voormalige bolwerk van Hitiers leger komen namelijk nu berichten dat het gemeentebestuur al 50.000 mark heeft verdiend met de verkoop van stenen uit de brug aan voorname lijk Amerikaanse oorlogs veteranen. De stukken steen, in kunsthars gego ten, gaan voor 40 mark of 20 dollar van de hand. Het gemeentebestuur is ruim een jaar geleden met de actie begonnen toen bleek dat er veel belang stelling voor bestond bij de horden toeristen uit de Verenigde Staten die de resten van hun oorlogsver leden nog eens kwamen bezichtigen. Ook Ameri kaanse legermusea kopen grote brokken steen op. De opbrengst van de ste nen is bestemd voor de in- standhouding van de twee torens die aan weerszijden van de rivier als herinne ringsmonument overeind zijn blijven staan. ADVERTENTIE -Dubbelzachte Jonge- JERUZALEM (DPA-Reuter) De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren met zijn woorden over de Palestijnse bevrijdingsbeweging, PLO, voor opschudding gezorgd. In een redevoering tot de joodse oorlogsveteranen zei de minis ter dat Israël bij het bereiken van een over eenkomst in het Midden-Oosten niet om de positie van de PLO of het gewicht dat zij in de schaal legt, heen kan. „Het is niet alleen maar een terroristische organisatie, er is ook een burgerlijk deel, dat wil zeggen: de Pales tijnse vluchtelingen", aldus Dajan. „Niemand, en ook wij niet, gelooft dat het conflict in het Midden-Oosten definitief geregeld kan worden, zonder het probleem van de vluchte lingen te regelen." Woordvoerders van de regering haastten zich te verklaren dat de woorden van Dajan niet betekenden dat Israël van zijn beleid om alle onderhandelingen met de PLO af te wijzen, is afgestapt. De naaste medewerker van Dajan, Naftali Lavi, zei dat de houding van Israël te genover de PLO niet is veranderd. „Als poli tieke eenheid, zo voegde hij eraan toe", is de PLO niet relevant. Met zijn woorden bedoelde Dajan dat de PLO de Palestijnse vluchtelin genkampen onder controle heeft en dat de PLO bij het oplossen van het vluchtelingen probleem niet genegeerd kan worden. Lavi zei er uitdrukkelijk bij dat de PLO geen partner kan zijn bij de vredesbesprekingen. Premier Begin verklaarde: „Wij erkennen de PLO niet en zullen er niet mee onderhandelen en zo denkt de minister van buitenlandse za ken er ook over. Wij allen, zonder uitzonde ring, vinden de PLO een verwerpelijke organi satie van moordenaars, gericht op de vernieti ging van de staat Israël." Twee parlementsleden van het regerende Li- koed-blok, Geula Cohen en Mosje Shamir, wa ren van mening dat Dajan niet meer in aan merking komt als onderhandelaar van Israël bij de komende vredesonderhandelingen in de V.S. Dajan zal later deze maand in nieuwe „Camp David"-besprekingen de vredesonder handelingen met de Egyptische premier Chalil en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Vance, hervatten. Duizenden dakloos in Portugal LISSABON (DPA-Reuter) Als gevolg van aanhoudend noodweer zijn in Portugal meer dan 20.000 mensen dak loos geworden. Na ruim twee weken voortdurende regenval met veel wind zijn talrijke rivieren buiten hun oevers getreden. Volgens voorlopige cijfers zouden zeker zeven mensen zijn vermist. Het zwaarst getroffen is de streek Ribatejo ten noorden van de Taag, waar de schade van landbouw en huizen op vele miljoenen guldens wordt geraamd. Volgens de minister van binnenlandse zaken, kolo nel Goncalves Ribeiro, die het gebied gisteren heeft bezocht, zal de begroting die deze week bij het parlement zou worden ingediend, waarschijn lijk moeten worden herzien om hulp te kunnen bieden aan de getroffenen. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Zeven virologen en epidemologen van internatio nale faam zijn op verzoek van de Italiaanse minister van volksgezondheid, Tina Anselmi, naar Rome gereisd. Samen met een team van Ita liaanse experts zullen zij po gen de geheimzinnige virus ziekte tot staan te brengen, die tot nu toe in Napels het leven heeft geëist van 63 baby's. De buitenlandse experts zijn de drie Amerikanen prof. Wil liam Baine uit Atlantis, dr. Gregory Prince en dr. Ste phen Suffen, beiden uit Be- thesda alsmede de 4 Euro pea- RAWALPINDI (Reuter) Het Pakis taanse hooggerechtshof heeft vandaag de terechtstelling van oud-premier Zoel- fikar Ali Bhoetto uitgesteld, hangende de beoordeling van juridische bezwaren tegen zijn uitspraak veroordeling en vonnis te bekrachtigen. Het hof heeft 24 februari vastgesteld als begindatum voor het aanhoren van de juridische bezwaren. Het wees een ver zoek var^ Bhoetto's raadsman, Yacjya Bachtiar, af, de hoorzittingen pas over een maand te laten aanvangen. Na aan vankelijk 17 februari te hebben vastge steld, maakte het hof er vervolgens de 24e van. Hangende de uitslag hiervan mag het doodvonnis niet aan de oud-premier wor den voltrokken, mag hij niet worden weggehaald uit de gevangenis van Ra walpindi en moeten zijn raadslieden toe gang tot hem blijven hebben. Twee zoons van de ex-premier van Pakistan, Bhoetto, wiens executie voorlopig is uitge steld, Shar Nawaz (links) en Mir Murtaza (rechts) hebben gisteren in Londen een persconferentie gegeven. Zij hebben ver klaard wraak te zullen nemen, als hun vader geëxecuteerd wordt. Zij voorspelden verder, dat een eventuele executie veel onrust in Pakistan zou veroorzaken. nen dr. Michele Rymare uit Lyon (Fr.), Dr. N. S. Gal- braith en dr. Margareth Pe- reira uit Londen en prof. Mika Likar uit Jubljana (Joe goslavië). Gisteren hebben zij in Rome een eerste bespre king gehad met de Italiaanse minister van Volksgezondheid en hun Italiaanse collega's. Prof. Likar, de enige die vloeiend Italiaans spreekt van de buitenlanders, verklaarde tijdens een persconferentie dat in zijn land in 1950 een soortgelijke epidemie heeft gewoed als die, welke thans de sloppenwijken van Napels teistert. Na tweeëneenhalve maand heeft men toen de epi demie onder de knie gekre gen. Sindsdien is de geheim zinnige ziekte in Joegoslavië niet meer voorgekomen. Lij ders aan de ziekte krijgen eerst ademhalingsmoeilijkhe den, daarna volgt bewuste loosheid en tenslotte de dood. Meeste Duitsers willen Holocaust nog eens zien MÜNCHEN De meeste Westduitsers willen de Ame rikaanse televisieserie „Holo caust" over de uitroeiing van de Joden door de nazi's nog een keer zien, aldus de uit slag van een rondvraag door het instituut Kehrmann in Hamburg voor het weekblad „Quick". Achtenvijftig procent der on dervraagden wil de serie nog een keer zien. Vijfentwintig procent vond een keer genoeg en zeventien procent bleef een „wel" of „niet" schuldig. Het blijkt dat vooral de West- duitse jongeren geïnteresseerd zijn in heruitzending, veel meer dan hun ouders. In de leeftijdsgroep 18 tot 39 jaar wenst 64 procent een herhaling. In de leeftijdsgroep 60-69 slechts 37 procent in onze correspondent Jan Schils) IJSSEL Voor de tweede keer in i half jaar tijds is bewezen dat er een mekeer heeft plaatsgevonden in de ntaliteit van de Vlaamse politici te- lover hun Franstalige collega's. De ste keer leidde deze Vlaamse stand vastigheid in oktober vorig jaar tot de val van de regering-Tindemans II, toen de premier weigerde op bevel van de Franstalige partijvoorzitters de Belgi sche grondwet opzij te zetten in ruil voor een voor de Franstaligen gunstige staatshervorming; de tweede keer wei gerden alle Vlaamse partijen toe te ge ven aan de chantagepogingen van op nieuw de Franstalige partijen die door dik en dun achter de eisen van de Brus selse taaiextremisten van het FDF (Front der Francofonen) in Brussel wa ren gaan staan' bij de formatie-onder handelingen van de christen-democraat Wilfried Martens nadat ze tevoren reeds de socialistische informateur Willy Claes hadden doen mislukken. Wat er zich momenteel in België afspeelt heeft niets meer te maken met politiek. Het gaat thans bij de regeringsvorming niet om het overbruggen van politieke tegenstellingen, over onenigheid in ver band met een of ander program. De kwaal zit veel dieper: Franstalig België, dat jarenlang politiek en economisch Vlaanderen en Brussel heeft gedomi neerd, heeft deze bevoorrechte positie in een stroomversnelling van Vlaamse be wustwording verloren. Dat beseffen alle Franstalige politieke partijen, reden waarom zij (zowel de Waalse christen-de mocraten als de Waalse socialisten en het FDF) dure eden hebben gezworen een entente te vormen tegen het Vlaamse gevaar. De Vlamingen vormen echter de meerderheid van de bevolking, brengen de meeste belastinggelden op en zijn de economische motor van dit land tegen over Wallonië dat aan alle kanten kraakt en tegenover Brussel en willen niet lan ger dat er met hen gesold wordt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9