voor u Waarom de uitgerekend een wedstrijdwagen is. (rachtige slotverklaring „Puebla" tucces voor progressieve bisschoppen BMW maakt ri jdea geweldig. Korte metten rotest van COC bij ischoppen iijssen en Simon is Oecumenische bijeenkomst van Chantilly krijgt voortzetting tin. Gardeniers ;gen bemoeienis m overheid met ïgionale omroep LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 FEBRUAR11979 PAGINA 7 in tet slot van de derde algemene verga ring van de CELAM, de Latijns-Ameri- lose bisschoppenconferentie in de Mexi- stad Pnebla Is gepleit voor diep- inde veranderingen in Latijns-Amerika, segd wordt dat in dit werelddeel een sr ernstige repressie heerst en dat er rake is van een schandalige ongelijkheid, se feiten maken het leven op dit conti» Ut, volgens de bisschoppen afschuwelijk, it aan de kaak stellen van repressieve mi- L' -e regimes en grootscheepse schendingen 0 de mensenrechten geven de geestelijken t recht zich in te zetten voor meer gelijk- |d en rechtvaardigheid. Een kerkelijke oordvoerder liet weten dat de paus zich y waarschijnlijk zal kunnen vinden - in - ze slotverklaring. 1 slotverklaring werd in de nacht van tandag op dinsdag na een conferentie van ee weken goedgekeurd. In het document >rdt gepleit voor feitelijke hervormingen de schandalige economische en politieke rechtvaardigheden uit de weg te ruimen. Waarnemers zien het stuk als een uitdaging aan de vele uiterst rechtse militaire dictatu ren in Latijns-Amerika waar de helft van de 700 miljoen katholieken van de wereld wonen. Het wordt beschouwd als een over winning voor de progressieve bisschoppen die aanvankelijk niet veel, kans op succes werd gegeven. Het 180 pagina's tellende document, plus nog een bijgaande boodschap aan het La- tijnsamerikaanse volk, stelt dat de toegeno men armoe en onderdrukking het leven in dit werelddeel bijkans ondraaglijk hebben gemaakt. De katholieke kerk richt zich op zowel de steden als het platteland en wil hulp bieden aan de arbeiders en boeren, vooral als het gaat om vakbondsrechten. Hoewel geen landen afzonderlijk worden ge noemd worden de militaire regimes veroor deeld, omdat zij de politieke rechten schen den en de ongelijkheid alleen maar groter maken. Vaak wordt volgens de verklaring als excuus gebruikt dat de westerse bescha ving moet worden gehandhaafd of uitge breid. Het martelen en ontvoeren van poli tieke dissidenten wordt aan de kaak gesteld. Ook wordt gezegd dat de kerk het recht heeft zich met de politiek te bemoeien, om dat tot de taken van de kerk behoort te werken voor een rechtvaardigere, vrijere en vreedzamere samenleving. Geweld wordt echter veroordeeld en priesters moeten niet gaan optreden als politieke leiders. De bisschoppen menen toch dat het docu ment voldoende ruggesteun geeft voor de geestelijken die al strijden tegen de schen ding van de rechten van de mens. In som mige gebieden is gebleken, dat alleen de kerk nog kan zorgen voor een effectieve op positie tegen de regeringen, omdat de poli tieke oppositie hardhandig buitenspel is ge zet. In de slotverklaring wordt verder gesteld dat de tijd is aangebroken voor een nieuwe internationale orde. Het wordt tijd, zo zeg gen de bisschoppen, dat de geïndustrialiseer de landen de ontwikkeling van de Latijns- Amerikaanse landen niet meer in de weg staan en dit gebied ook niet meer exploite ren maar juist helpen mee opbouwen. In de laatste uren van de conferentie is er nog een machtsstrijd geweest tussen pro gressieve en conservatieve kerkleiders. De conservatieve bisschoppen waren van me ning, dat teveel sociale en economische za ken worden aangeroerd. Naderhand echter werden enkele regels toegevoegd, waarin de nadruk wordt gelegd op hoop voor de toe komst. Dat was genoeg om de benodigde tweederde meerderheid te krijgen. Kerkelijke woordvoerders hebben verklaard dat de toespraken van de paus bij het begin van de CELAM-conferentie in belangrijke mate hebben bijgedragen tot het succes voor de progressieve bisschoppen, omdat Jo hannes Paulus II opriep tot veranderingen om de armoe te lijf te gaan. Deze uitleg staat enigszins in contrast met de teleurstel ling, die vooral bij progressieven werd ge voeld na de uitspraken van de paus, omdat hij zich toch niet vierkant achter de ideeefi van de meer strijdbare geestelijken had ge steld. Bisschop» Gijsen en Si- nis hebben de veikette» X van homoaeznele nieuw m ingeblazen. Het aantal, poeexueJen dat in een ztelijke noodsituatie ver- It, sal toenemen. Dat rijft de vereniging COC een brief aan de bisschop- parochianen en rooms- katboiieke welxijnwerkers. Het COC is teleurgesteld over het standpunt dat met name de bisschoppen Gijsen en Simonis hebben ingeno men. Volgens de vereniging groeide de tolerantie de laat ste jaren en zijn veel homo- sexuelen „uit hun schuil hoek" gekomen. Volgens de brief worden deze mensen nu weer geraakt in de kern van hun bestaan. De vereniging vindt het onlo gisch, dat de bisschoppen wel de homosexuele aanleg aanvaarden, maar niet het homosexueel gedrag. Dat roept bij het COC het beeld op, dat negers moeten wor den geaccepteerd op voor waarde dat ze blank zijn. De vereniging is niet van plan het bij een brief te la ten. In het Paasweekeinde wil het COC pamfletten uit delen bij de roomskatholieke kerken in Rotterdam en Roermond. De Australische curiekardi naal James Robert Knox, prefect van de congregatie voor de sacramenten en de eredienst, zal de paus verte genwoordigen bij de viering van het eeuwfeest van de missionering van Oeganda. Op 17 februari 1879 kwamen twee Witte Paters in het land aan. De bisschoppen van Oeganda hebben bij ge legenheid van de honderdste verjaardag van dit feit een nationaal eucharistisch con gres belegd, dat tot zondag duurt. De Wereldraad van Kerken heeft dit jaar bijna een half miljoen dollar nodig voor de gewone projecten van het programma tot bestrijding van het racisme. Dit blijkt uit de zojuist in Genève ge publiceerde projectenlijst. Deze twaalf projecten staan los van de steun voor huma nitaire doeleinden aan de be vrijdingsbewegingen, die uit De oecumenische conferentie van Chantilly bij Parijs, die in april 1978 werd gehouden, moet in 1981 of 1982 worden voortgezet. Als plaats wordt Kopenhagen genoemd. Dit besluit nam de gemeenschap pelijke commissie van de r. k. Raad van Europese Bis schoppenconferenties (CCEE) en de protestantse Konferen- tie van Europese Kerken (KEK) tijdens een bijeen komst in het Deense Birke- rod. Tijdens de bijeenkomst wer den de conclusies bekeken van de conferentie van Chan tilly, die werd gehouden on der het motto „Een zijn, op dat de wereld gelove". Voorts werden besproken de toe stand'in Ierland, de betrek kingen met de kerken in dat land en de resultaten van de veiligheidsconferenties in Hel sinki en Belgrado. Bij de KEK, die in 1959 werd opgericht, zijn 110 kerken en kerkelijke groepen uit zeve nentwintig Europese landen aangesloten. Nauwere contac ten met de rooms-katholieke kerk bestaan er sinds de al gemene vergadering in Ny- borg in Denemarken in 1962. De CCEE werd in aanslui ting op het tweede Vaticaan se concilie (1962 tot 1965) op gericht en kreeg in 1971 zijn definitieve vorm. Al in 1972 werd besloten elk jaar een gemeenschappelijke bijeenkomst van vertegen woordigers van de beide Eu ropese kerkelijke organisaties te beleggen. Daaruit ontstond in 1976 de „Gemeenschappe lijke Commissie CCEE/KEK", die onder meer de opdracht kreeg de conferentie van Chantilly voor te bereiden. het speciale fonds van dit programma wordt verstrekt. Daarvoor is dit jaar 550.000 dollar nodig. Een speciale delegatie van de Poolse bisschoppenconfe rentie zal binnenkort in Rome de paus bedanken voor diens besluit binnen kort Polen te bezoeken. Dit blijkt uit een communiqué, dat in Warschau na de bij eenkomst van de Poolse bis schoppenconferentie is gepu bliceerd. De gesprekken met de regering over dit bezoek zullen worden voortgezet, zo wordt gemeld. De Oosten rijkse kardinaal Franz Ko ning zei dit weekende in We nen, dat nog geen definitieve beslissing over de reis van de paus is genomen. De paus had hem onlangs tijdens een privé-audientie gezegd, dat hij ook een dag in Wenen wilde doorbrengen. Jonge aanhangers van het „Noors Front", de kleine na zipartij in Noorwegen, heb ben het bureau van de lu therse kerk in Oslo bezet Zij protesteerdendaarmee tegen de steun uit het speciale fonds van het antiracisme- programma van de Wereld raad van Kerken aan het Pa triottisch Front van Rhode- sië. In het bureau ensceneer den zij onder meer een moord op een missionaris. De Noorse regering heeft dertijd het speciale fonds fi nancieel ondersteund. Mo menteel wordt er in Noorwe gen een heftige discussie over de politieke rol van de kerk gevoerd. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. oonplaats: ze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: ntwoordnr. 349. Leiden. [HAAG Minister Gar- van CRM is voorals iet van plan om rege late gaan optreden bij de heden, die de tech- biedt voor nieuwe vor- van informatieverstrek- De minister vindt dat H overheid in principe vff s een taak heeft indien de informatievoorzie- H overheidsgelden worden ikt. Zolang dat niet het is, moet in beginsel de uatievoorziening aan articulier initiatief wor- overgelaten, indachtig i de grondwet veranker- tgangspunt van vrijheid leningsuiting. iwindsvrouwe zei dit gis- op een bijeenkomst van Jederlands Genootschap Hoofdredacteuren, naar iding van de nieuwe ont- ilingen in de technische natievoorziening, zoals kst, viewdata, maar ook tbeltelevisie en de daar- ;amenhangende mogelijk- voor een regionale om- nister Van Doorn, dat „wat technisch mogelijk nog niet altijd maatschappelijk wense lijk behoeft te zijn", wordt hiermee door mevrouw Gar deniers verlaten. Pas als er overheidsgeld aan te pas komt. bijvoorbeeld bij de regionale omroep mag de overheid ook maatstaven stel len voor het gebruik van het informatie-kanaal. De minister meent, dat met dit uitgangspunt de plurifor miteit van de pers op den duur geen gevaar behoeft te lopen. Volgens ae minister ontstaat er door de nieuwe technieken een derde infor matiekanaal, naast de be staande twee van pers en om roep. Indien toch de plurifor miteit van de media geweld aangedaan zou worden door bijvoorbeeld een grote toeloop van de informatie-voorzieners op de nieuwe technieken waarbij de zwakkeren zouden moeten afvallen, dan is er al tijd nog het Bedrijfsfonds voor de Pers, het steunfonds voor in moeilijkheden geraak te bladen, aldus de bewinds vrouwe. Dat steunfonds wil zij een wettelijke basis geven. carburateur en een vermogen van 30(!) pk, naar het huidige BMW-programma, dan wordt het meteen duidelijk: niemand heeft ooit zoveel inhoud gegeven aan rijplezier als juist BMW. Bewijs: er is geen enkel ander europees merk met zo'n uitgebreide reeks zescilinders. En met de M1 maakt BMW dat programma compleet van de 2 liter BMW 320 tot Zandvoort. Sommige ideeëa zi ja te goed om maar ééa keer te gebr uikea. DeaieuweBMW DeaieuweBMW 635 CSi Coupé. Ml. Een auto brengt in de regel de filosofie van de automobiel fabrikant tot uitdrukking. Dat geldt zeker voor de nieuwe BMW M1 Want de M1 is de exponent van het specifieke BMW-karakter, dat immers altijd al sportief en dynamisch was. Enerzijds kennen we BMW's voorliefde voor optimale rij- prestaties, welke uit de annalen van de autosportwereld wel overduidelijk blijkt. Anderzijds heeft BMW haar drang naar perfekt rij-comfort nooit onder stoelen ot banken gestoken. Wanneer wij de lijn doortrekken van de BMW 303 bouwjaar 1933, met zijn 1175 cc zescilinder motor met dubbele

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7