Huisman bekeek luid-Holland anuit de lucht 'De bloemen van Valentijnsdag >roffen dit jaar de buschauffeurs H —AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 FEBRUAR11979 PAGINA 5 I Igoede man heeft er bij |n en (on)welzijn nooit Ire weet van gehad, i kan vanuit de zevende met roze wangetjes I plezier j liefderijk tumult. Men t dan Valentijnsdag. Op fjfebruari. Vooral igelsaksische" landen, j Engeland en de Vere- Staten. Ook festen is men de laatste |m danig bezig om deze tijdige „Moederdag" er tód in te krijgen. Het Jïurlijk allemaal begon- j om andere mensen, die aardig vinden via ge- Énkjes, bloemen en vro- prentkaarten even te [enken. Dat hebben we al die vier-dagen op hoger warmvoelend Daar zijn de moeder- cjvaderdagen, de Sint, de •lie van Kerstmis-onder af de-boom, misschien zijn er ook opa- en oma-dagen; de Paashaas blijft actief en met Pinksteren kan de geest ook wel vaardig wor den over onze goedwillend heid. We weten van narig heid niet hoe we onze naas ten, onze allernaasten zeg maar, week om het hart moeten maken. En dat wordt ons in dank afgeno men door de economisch gedrevenen, zoals daar zijn groot- en kleinhandel. Valentijnsdag dus. Onzuiver gezien wordt deze „heilige" voor een lucratief karretje gespannen. Daar hoort een verhaaltje bij, zoals ook de goede bisschop een erfenis werd toebedeeld zoals hij die in Myra, of waar dan ook, nooit heeft kunnen voorzien. Van „broeder Va- lentijn" (een wat in zichzelf gekeerde broeder Tuck) wordt bij wijze van geloofs brief verteld, dat „reeds in de middeleeuwen de broe der veel om raad werd ge vraagd." Als blijk van be grip voor hun problemen gaf hij deze mensen een bloemetje mee, waardoor een vriendschapsband ont stond... Traditiegetrouw ge ven velen „dan ook" op de 14e februari een bloemetje aan kennissen als blijk van waardering en vriendschap. O zalige onnozelheid; maar toch wel gezellig. We blijven bij het verken nen van de markt zeer alert Als het enigszins mo gelijk is, zal eventueel ook het IJslandse „Jörströnden"- feest worden ingevoerd om de (aldaar spaarzame) tuin ders aan te halen. Of de Japanse „Urishimura-dag" biedt wellicht een lichtpun tje om ten bate van de stof zuigerfabrikanten aange wend te worden. Maar in elk geval hebben we dan weer Valentijn geannexeerd. Hoewel ik in zijn hagiogra fie geen bloem ben tegenge komen, of het zou de pas siebloem moeten zijn ge weest. Want de man heeft meer geleden dan bloemet jes uitgedeeld aan vrienden en magen. Op gezag van de in leer ge vatte uitgave, anno 1873, van Lutkie en Cranenburg, 's Hertogenbosch, „Levens der Heiligen voor alle Da gen des Jaars (bewerkt door H. W. J. van Hertum, R.K. Priester), mag u aan nemen dat de H. Valentinus een martelaar was. „Een ro- meinsch priester, die zich door eene bijzondere liefde voor de armen zoozeer on derscheidde, dat hij zelfs bij de heidenen in de hoog ste achting stond". Welnu, dat zou derhalve in 1979 nog steeds zo kunnen zijn. Deze Romein nu (hiërar chisch gezien geen broeder, maar een priester) bezocht de martelaars in „hunne ge vangenis". Onder Claudius II (over wie nog net geen film werd gemaakt of een boek geschreven) werd hij gegrepen en in den kerker geworpen. Maar zowaar, Valentinus, gekerkerd en wel, kreeg Claudius in zijn ban. De keizer „werd niet moede te luisteren naar de woorden van de standvastige belij der, die hem tot bekeering trachtte op te wekken. Maar de stadsprefect, „een boosaardig heiden met name Calphurnius, ziende wat er in het gemoed des keizers omging, keerde zich Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. De gehuldigde buschauffeurs, "die moeilijke tijden doormaken 5 L- M. Vrolijk houdt vandaag boek ten doop naar het volk en riep luide, dat er verraad werd ge pleegd". Claudius ontstelde en begon voor oproer te vrezen. Dat heb je met die lui. Daarom deed hij Valen tinus haastig wegvoeren naar een rechter Asterius die de zaak verder maar moest zien te regelen. Die zei tegen de kandidaat-mar telaar: „Wat ge van mij be geert, zult ge erlangen. Ik heb eene dochter die sedert twee jaar blind is...." Enzo voorts. Dus liet Valentijn de maagd in zijn tegenwoordig heid brengen en na enig gebed werd het meiske weer ziende. Maar de keizer bleef in z'n rats en liet Va lentijn opnieuw in de ge vangenis werpen. Vanwege het nog steeds oproerige volk. De „heilige priester stierf den marteldood door het zwaard". Tot zover de woorden van Lutkie en Cranenburg. Geen enkel bloemetje. Nou ja, die middeleeuwers maakten er wel meer een potje van en die neerslag vindt nu en dan een welwil lend oor ten onzent als er enige munt uit geslagen kan worden. Zo zorgde Valenti nus ongewild voor een „dag der vriendschap". En zo heeft het Bureau Voorlich ting Bloemen en Planten van de Vereniging „De Ne derlandse Bloemisterij" er een gewoonte van gemaakt, jaarlijks een groep mensen in de bloemen te zetten die vrijwel geruisloos onder vaak zware omstandigheden hun plicht doen. Nu kom ik waar ik wilde wezen: in Aalsmeer. Immers dit jaar viel de keus op het openba re vervoer. Gehoord de mo tivering („vooral deze win ter heeft weer eens duide lijk gemaakt hoe belangrijk het dat dit dat blijft functi oneren met name en ook zonder name: het stads- en streekvervoer heeft het in deze winterse periode zwaar te verduren") werd deze sector als symbool voor alle werkers in het openbaar vervoer gehuldigd. Dit gebeurde gisterèn in eért der hallen van Europa's grootste bloemenveiling VBA te Aalsmeer. Meer dan honderd vertegenwoor digers van de Nederlandse openbaar-vervoerbedrijven (er waren 26 van die bedrij ven met hun afvaardigin gen) namen voorjaarsbloe men in ontvangst van „Broeder Valentijn." De broeder werd gepersoni fieerd door de heer J. Maarse Albertzoon, voorzit ter van de Verenigde Bloe menveilingen Aalsmeer (VBA), die zei te spreken namens de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij", waarvan hij trouwens ook voorzitter is. „Dag van men selijkheid", van „wederzijds begrip", „een goed hart toe dragen", „onderstrepen met bloemen". Kortom, het zat er allemaal in. En meneer Maarse sprak van Valen- tijns „kloostertuin, waar hij voor z'n bezoekers bloemen plukte..." Dit jaar werd het openbaar vervoer uitgekozen om die geplukte bloemen in ont vangst te komen nemen. Zoals de heer Maarse het uitdrukte: „vooral deze win ter drukt ons weer eens op het feit hoe belangrijk goed vervoer is. In onze branche heeft het vervoer van bloe men en planten grote pro blemen opgeleverd. Vrach twagens zijn ingesneeuwd, de aanvoer en afzet stag neerden door gladde wegen en de buitentemperatuur was katastrofaal voor onze kwetsbare produkten. Het totale openbare vervoer is veelomvattend. De keus voor de huldiging viel op het streek- en stadsvervoer, maar de hulde moest gezien worden als een dankbetui ging aan het totale openba re vervoer dat ook bij slechte weersomstandighe den ons land leefbaar wist te houden". Een fantastische hoeveel heid lentebloemen kwam op tafel. Die werden de tien bussen van noord, oost, zuid en west ingeladen om al die duizenden chauffeurs een bloemrijk hart onder de riem te kunnen steken. Maar ook van de passagiers werd bij de jongste weers omstandigheden nog wei eens geduld gevraagd. Daarom deelden vandaag, op Valentijnsdag, in ver schillende steden van het. land personeelsleden van et telijke vervoersmaatschap pijen levenslustige rozen uit (uit een pakket van meer dan 30.000) aan passagiers bij haltes en ook in bussen. Dat was dan „Valentijn- Bloemenbusfestijn". Niet al leen in garage Oost, in Am sterdam (waar je een Valen- tijnkade hebt en waar ook de man, die de bloemen daar verzorgde, domweg Valentijn heette), maar ook op het Leidse Stationsplein. In Leiden werden vanmor gen, als enige standplaats van de NZH, ongeveer 1200 rozen uitgedeeld door meis jes van het NZH-kantoor. Die Valentijn toch..En dan nog martelaar. 3rd j n wens Techs in een willekeurige nstra^clopedie de naam ____J-Holland er op na- it, leest, dat het een rrlFfincie is in het.wes- van ons land, dat I Haag de hoofdstad ;dat de bevolking- kw?rfltheid door de Sro" Prog«verstedeliiking er£ g is en dat Rotter- n vai een gigantisch ha- te aaifcomplex binnen ïtspaA grenzen heeft. ertrefer bbjkt dat er bi> in d£een provincie is in ierland, waar noeste lijvigheid, verstilde iurschoon en histori- 5 stadjes en dorps- jen op zo'n korte pnd van elkaar lig- heej| als juist in Zuid- ir g«jand- te sani af die bijzondere ierken van onze 'incie hebben wij 'gaans echter weinig Niet zozeer om- we niet willen, veeleer omdat bomen en huizen titzicht bij voortdu- iig vojverstoren. echter één manier erdenF9P we ons wèl een goed beeld van de zo'nfincie Zuid-Holland nadainen vormen: vanuit estopl lucht. Maar dat is Gf^fhts voor een kleine ^zouP mensen wegge- 1. Voor hen die niet Volks die groep behoren, serentaat vanaf vandaag Jizenji een mogelijkheid fjfj! een üidrük te krij- e""° van het indrukwek kende schouwspel dat zich voor de ogen ont rolt van diegenen die Zuid-Holland vanaf een hoogte van enkele hon derden meters mogen aanschouwen. Die mogelijkheid heet „Zuid- Holland vanuit de lucht"en is het 207 bladzijden dikke, tweede deel van de elfdelige serie „Nederland vanuit de lucht".. Het eerste exemplaar van „Zuid-Holland vanuit de lucht" is vanmiddag in het Euromotel bij het Rotterdam se vliegveld Zestienhoven aan geboden' aan commissaris van de koningin mr. M. Vrolijk. De overhandiging werd voor af gegaan door een uur rende vliegtocht met een aan tal Martinair toestellen. Tij dens deze vlucht werd door de samensteller van het boek, de Rijswijkse aardrijkskunde leraar drs. J. Buisman, aan de hand van zijn boek en de daarin opgenomen foto's, een toelichting gegeven op de vlie groute. „Zuid-Holland vanuit de lucht" is, zoals gezegd, het tweede deel van een serie. De eerste provincie die vanuit de lucht werd bekeken was Friesland. De overige delen verschijnen binnen afzienbare tijd. Het boek is op groot for maat (23 x 31 cm.) papier ge drukte en uitvoerig geïllus treerd. Na een achtenveertig pagina's tellende inleiding vol gen honderdzestig illustraties, waarvan tweeëndertig in kleur. „Wie dit boek koopt en leest, wil informatie. Nou, die informatie krijgt hij dan ook", verklaart samensteller Buisman de niet geringe hoe veelheid wetenswaardigheden, die de lezer in de inleiding wordt voorgeschoteld. Die inleiding, waarbij de na druk ligt op de ontwikkeling van de steden, valt eigenlijk in drie delen uiteen. De sa mensteller geeft eerst een be knopt beeld van de geologi sche geschiedenis van de pro vincie. Daarna volgt een vrij uitvoerig, historisch overzicht. Hierbij wordt onder meer in gegaan op de situatie in de Romeinse tijd, de groei van de handel, het ontstaan de Randstad en de, vooral staatkundige, veranderingen. Aan het einde van het histo risch overzicht merkt drs. Buisman op, dat het moeilijk bleek om alleen aandacht te schenken aan die gebieden die nu in Zuid-Holland liggen. De huidige provincie vormde namelijk tot aan de grond wetswijzigingen van 1848 een gewest met wat nu Noord- Holland is. In het derde deel van de inleiding wordt een overzicht gegeven van de hui dige stand van zaken in ver schillende zuidhollandse ste den. Met name het bijeen krijgen van de benodigde foto's heeft drs. Buisman nogal eens wat moeite gekost. KLM-Aerocarto zorgde voor vele, zowel oude re als meer recente, foto's. Uit dat aanbod moest een se lectie worden gemaakt. Uit eindelijk is er één keer speci aal voor „Zuid-Holland vanuit de lucht" gevlogen. Dat was in mei '78, toen de in het boek opgenomen foto van de Rotterdamse Coolsingel en het Haagse Centraal Station werden gemaakt. Het foto-deel van het boek begint met een drietal opna mes van Rotterdam. Een uit i933, de tweede uit 1946 (met alle verwoestingen van de oorlog duidelijk zichtbaar) en de laatste uit 1967. Daarna worden achtereenvolgens Rot terdam en omgeving, het Westland en de zuidhollandse eilanden uitvoerig getoond. Het centrum van Leiden. De foto is in oostelijke richting genomen. Links is heel duidelijk de vertakking van de Rijn te zien. Direct rechts van de brug op de voorgrond, staat het gebouw, waarin de redactie van de. Leidse Courant is gevestigd. Rechts daarvan het Rapenburg. In het midden van de foto, van boven naar beneden, loopt De kerk rechts is de' Pieterskerk (foto: KLM Aerocarto). v Twee foto's van Stellendam (een uit 1953, kort na de wa tersnoodramp, en een uit 1972) tonen hoe een gemeente als deze in twintig jaar kan- veranderen. Na foto's van onder meer het Waterweggebied, Dordrecht en omgeving, Vianen, Leer dam, de Vlist en Gouda vol gen dertier. opnames van Den Haag, waarvan er acht in kleur zijn uitgevoerd. Deze fo to's geven een beeld van het Binnenhof en. omgeving, de Grote Kerk, het Congresge bouw, het Vredespaleis, Ma- durodam, Scheveningen, Plein 1813 en de Utrechtse baan met het Centraal Station op de achtergrond. Natuurlijk wordt er ook aandacht be steed aan Voorburg, Leid- schendam, Rijswijk, Delft, Nootdorp, Wassenaar en Zoe- termeer. Opvallend is, dat er van de laatst genoemde ge meente, Zoetermeer, maar een foto in het boek is opgeno men. „Maar", luidt het ver weer van drs. Buisman, „je hebt in Zuid-Holland 151 ge meenten. Het was dus woeke ren met de ruimte". Vervol gens worden nog Leiden, Lei derdorp, de Rijnstreek en tot slot, het zuidhollandse plas- sengebied vanuit de lucht be keken. Over de ouderdom van som mige foto's merkt samenstel ler drs. Buisman op, dat hem af en toe geen keus werd ge laten. „Of de oudere foto, of helemaal geen foto", zo ver klaart hij. De heer Buisman is echter wel van mening, dat hij met name bij die oudere foto's, af en toe duidelijker had kunnen zijn bij het in de onderschriften vermelden van de wijzigingen, die zich sinds met maken van de opname, in het betrokken gebied heb ben voltrokken. „Zuid-Holland vanuit de lucht" geeft de lezer een an dere kijk op de provincie. De inleiding voorziet de lezer van een schat aan informatie, die bij het bekijken van de foto's goed van pas komt. Maar af gezien daarvan, voor veel mensen is alleen al het bekij ken van luchtfoto's van de ei gen omgeving een aangename bezigheid. „Zuid-Holland vanuit de lucht" is een Sesam Special van uitgeverij Bosch en Keu rling uit Baarn. Afzonderlijke delen van de serie kosten 42,50. De prijs bij intekening op de hele serie bedraagt 35,- per deel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5