Spaarpandbrieven Nederland heeft in Koopmans een potentiële ereldkampioen Die man is nooit mijn trainer geweest mmm )PING IN EERSTE DUEL ENRY DAVIS: Zeven partijen ZWEMPLOEG VOOR BREMEN Goede prestatie Hans van Helden WestSand Utrecht Hypotheekbank DRT PAT LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 FEBRUAR11979 PAGINA ig2£i! 99 janze verslaggever) ffERDAM Een Nederlandse advo- Vekt momenteel uit welke maatrege- nomen kunnen worden tegen schrij- i geïnterviewde van een artikel dat dagavond in een Nederlands dagblad peen en waarin de Duitse Werner verklaarde dat Rudie Koopman in eerste titelgevecht met Traversaro, tens buiten zijn medeweten, doping jijn toegediend. Koopmans manager, Ichatrijke Berlijnse bonthandelaar Zeiler, zal eveneens opdracht geven zeker Papke en wellicht de schrijver van het artikel, voor het gerecht te dagen. Rudie Koopmans heelt zich er maandag avond in de besloten eenheid van het Zui derparkhotel in Rotterdam, waar hij zijn trainingskwartier heeft, woedend over ge maakt. Gisteren laaiden de emoties weer op toen hij zei: „Er is niet één woord van waar. Dat zegt natuurlijk iedereen maar ik kan het bewijzen. Werner Papke is nooit mijn trainer geweest. Ik heb hem alleen ontmoet omdat hij bij Zeiler werkte die hem overigens op straat gegooid heeft. Daarom doet hij nu zulke dingen uit ran cune. Papke was trainer van Frank Wisen- bach en Jorg Eipel, die destijds na een ge vecht in Frankrijk vijfentwintig dagen in coma heeft gelegen. Twee dagen nadat hij daaruit was gekomen, stond Papke al weer met hem te trainen. Toen Zeiler dat hoor de was hij laaiend want hij grijpt juist al tijd persoonlijk in als hij vindt dat een bokser niet in staat is een gevecht aan te gaan. Zeiler gooide Papke meteen de school uit. Papke kan in heel Duitsland niet meer terecht. Hij heeft zelfs nog nooit als mijn helper gefungeerd. Dat kan ieder een verklaren die in de bokswereld thuis is. Hoe kan die man dan zeggen dat er sprake is geweest van doping? Er is zon der meer gepubliceerd wat een crimineel heeft verklaard. Jawel, crimineel. Papke heeft tien jaar in de gevangenis gezeten. Praat me niet van goed journalistiek ge bruik om de wederpartij te horen. Dat is gebeurd, ik ben opgebeld maar wat ik ge zegd heb stond niet in die krant want dan was het mooie verhaal waardeloos gewor den". Hans Hofman, voorzitter van de Neder landse Boks Bond: „Rudie Koopmans heeft vóór dat gevecht zelf gevraagd om een do pingcontrole maar Traversaro wilde niet. Hij kon weigeren omdat de bepalingen van de Europese Boks Unie daarin niet voorza gen. Dat is nu wel het geval. Er zal vol gende week dopingcentrole zijn. De mon sters gaan naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen. Een eventuele contra-expertise zal in België woren uitgevoerd. Overigens hoop ik dat niet alleen Zeiler maar ook Koopmans maatregelen zal nemen en dan denk ik aan een kort geding wegens schending van eer eri goede naam". I Tegen het eind van het duel ging Koopmans neer. Hij houdt de vin gers in de gaten van de scheids rechter die al tot zeven heeft ge teld. Met moeite haalde Koopmans de vijftien ron den. „Hij gebruik te. buiten zijn medeweten, do ping", luidde een jaar later de be schuldiging van Werner Papke die beweerde Koop mans' trainer te zijn geweest wat de bokser perti nent ontkent. de 'e*TERDAM In t), voorbereiding op is «tweede titelgevecht Sob i, de Italiaanse Eu- Wles kampioen half- u-gewicht Aldo __jersaro (30) weigert —ie Koopmans (31) Inent nog te den- aan de avond van ijftiende februari toen hij van Hans n, de voorzitter de Nederlandse bond, de gordel uitgereikt, beho- bij de Europese Rudie Koopmans in Ahoy' voor een ïthousiaste menigte ïouder geworden, een telfout van idsrechter Feman- 'erotti tumultueuze itelijke uren ver- te en Rudie imans zijn kam- ichap na luttele weer moest af- i. Aldo Traversaro, :ille Italiaan die de keur geeft aan en in kleine bad- isjes in zijn vader- die een fors be- neertellen omdat odoende in de pu- teit komen, bleef lioen. Volgende woensdag komt weer naar Rotter- om wederom Ru- Koopmans te ont- De Amerikaan- ler van de Ne- ider, Henry Davis, felt niet aan de uit- Hij gaat zelfs nog r door met een item te verklaren: xland heeft met Koopmans een itiële wereldkam- in handen". uitgeput het eind van het ti telgevecht, waaruit hij voor het Franse jurylid Bernier als gelijkwaardig (144144) aan Traverso te voorschijn kwam, de Brit Brimmel hem als overwinnaar zag (145144) en de scheidsrechter eveneens (146145). Maar doordat de laatste kennelijk moeite heeft met tellen, bleek na hertelling dat zijn uitslag 145145 moest zijn waardoor Traver saro tweemaal onbeslist had wat in een titelduel in zijn voordeel uitvalt en Koopmans nog slechts kon steunen op Brimmel, zodat hij met twee tegen één toch verliezer werd. Koopmans: „Ik wist dat ik tien ronden goed had gebokst Eigenlijk ging het pas vanaf de twaalfde mis. Ik had nog nooit vijftien ronden gebokst en daarom kan dit tweede ge vecht, dat volgens de nieuwe regels over twaalf ronden gaat, in myn voordeel zijn". Henry Davis, die eens Ken Norton begeleidde en de Duit ser Eckhardt Dagge in 1977 naar de wereldtitel in het zwaarwel tergewicht voerde, wil zelfs niet van enige twijfel over de uitslag weten. Davis: „Ik heb TraversaroKoop mans destijds niet gezien, wel later dè video-opname. Wel was ik in Philadelphia waar Traversaro om de wereldtitel bokste tegen kampioen Mike Rossman. Hij deed het goed maar een enorme blessure om zijn oog, die twaalf hechtin gen vergde, versnelde het ein de dat in de zesde ronde kwam. Traversaro had toen één ronde in zijn voordeel". Scheidsrechter Fernando Perotti heft de arm van de nieuwe Europese kampioen Rudie Koopmans. Perotti maakte een telfout en Koopmans was geen titelhouder meer na luttele uren. Rechts Aldo Traversaro die volgende week woensdag - de boksbond heeft gevraagd om een „scheidsrechter die wel kan tellen" - wederom Koopmans ontmoet. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Zeven prof- partijen, een ongekend aantal voor Nederland, staan op het programma van 21 februari in Ahoy met als hoofdpartij Koopmans-Traversaro om de Europese titel half zwaarge wicht die om kwart over tien zal beginnen omdat de Itali aanse televisie een recht streekse reportage uitzendt. De dag daarop zullen flitsen op het vaderlandse scherm te zien zijn. Het programma vermeldt voorts het duel in het zwaar- weltergericht tussen de hoog (vierde) op de wereldranglijst van de WBC staande Antilli aan Fighting Jim en de Me xicaan Zippo Castillo, de Rotterdamse zwaarwel ter Stan van de Driessche tegen de Brit Bob Mays, middenge wicht Alex Blanchard (Am sterdam) tegen de Westduit ser Gutekunst, de Chileense middengewicht Antonio Gar- rido tegen de Gbanees Tiger Quaye die destijds James Vrij noopte zijn carrière te staken en de Joegoslaaf Be- nes door k.o. overwon, mid dengewicht Yilderin (Turkije) tegen Kossmann (West Duits land) en middengewicht René Zeiler, zoon van manager Willy Zeiler, tegen een nog nader aan te wijzen tgens tan- der. In verband met de vele par tijen begint de boksgala -reeds om half acht. Opstoten Aldo Traversaro is een slow starter. Daarom zal het voor Koopmans zaak zijn van-het begin af aan te vallen, het tempo te bepalen en het ini tiatief niet uit handen te ge ven. Davis: „Traversaro komt meestal in dubbeldekking, met het hoofd vooruit, op zijn tegenstander af. Daarom hebben we speciaal getraind op opstoten tussen die dek king door en stoten op het li chaam onder de dekking van Traversaro". „Rudie Koopmans verkeert in excellente conditie, en bokst intelligent. Met zijn stijl en mogelijkheden moet hij heel ver kunnen komen. Dit is zijn grote kans". Trainers plegen hun pupil nimmer af te vallen en zaken zo rooskleurig mogelijk voor te stellen. Maar Koopmans kan erop wijzen dat het de eerste keer is dat een Neder landse bokser zich zo profes sioneel heeft voorbereid op een titelduel. „Ik ben nu vier weken bezig. Om de dag tien ronden sparren, elke dag lo pen in het Zuiderpark dat on geveer grenst aan Ahoy*. Ik mag zeggen dat ik in topcon ditie ben. Vergeet ook niet dat ik dat eerste duel met Traversaro vanaf de vierde ronde met een gebroken rech terhand moest boksen, dus al leen mijn linker vol ter be schikking had. Traversaro zal nu anders boksen. Hij had me vorig jaar ietwat onder schat. Ook hij zal het tempo willen bepalen, de partij tot zich willen trekken. Toen hij tegen Peralta bokste, was hij bepaald geen slow starter". Aldo Traversaro verdedigde na zijn gevecht met Koop-, mans zijn titel tegen de Span jaard Fiol die hij door k.o. overwon en bokste onbeslist tegen de geduchte Zuidameri kaan die reeds jaren in Span je woont, Avenamar Peralta, die sparring-partner van Ru die Koopmans is geweest. Koopmans: „Vorig jaar heb ik overigens maar acht dagen met hem kunnen trainen voor het titelgevecht. Nu ben ik al vier weken bezig met Dagge, de Turk Yilderin, de Leeu warder amateur Robijn die een voortreffelijke zwaarge wicht is en incidenteel met Hennie Thoonen, maar die paar rondjes mogen geen naam hebben. Traversaro wil inderdaad het liefst in eigen land boksen maar hij komt hierheen voor het geld. Het is van onschatbare waarde voor eigen publiek uit te komen. twee ronden overeind gehou den". Er wordt volgende week woensdag veel publiek ver wacht In de voorverkoop is tot nu toe het voor Nederland sensationele aantal van twee duizend kaarten accommo datie van Ahoy' achtduizend verkocht, veelal de dure rangen (tot 125,-). Ahoy's perschef Harm Scheepbou wer: „Het is ook uniek dat een bokser zich kan voorbe reiden in een hotel, in dit ge val het Zuiderparkhotel. In Amerika is dat heel normaal maar hier niet Er is een spe ciaal trainingscentrum voor hem ingericht Er kan van een optimale voorbereiding worden gesproken". Ook op Unieke voorbereiding op tweede titelgevecht het punt van de begeleiding. Koopmans: „Pas heeft dokter Geert Simons me helemaal onderzocht. Conditioneel ben ik honderd procent in orde. Ik doe niets aparts, geen aan gepast eten bijvoorbeeld. Als ik trek heb, eet ik zoals ik thuis ook doe. Vroeger moest ik altijd aan mijn gewicht denken omdat ik als midden gewicht moest boksen en die kilo's kon ik nauwelijks af trainen. Nu weeg ik tachtig en is gebleken dat ik een pure half zwaargewicht ben". Aanbod Rudie Koopmans naam hij staat hoog genoteerd op de wereldlijst van de World Bo xing Council is al min of meer gevestigd. Hij heeft een aanbod gekregen om op 10 maart in Jeruzalem tegen we reldkampioen Rossman uit te komen over tien ronden, dus geen titelgevecht. „Eerst maar eens afwachten hoe het de 21e februari uit pakt", zegt de man die eigen lijk door een toeval profbok ser is geworden. Hij was eens lid van de Duitse vereniging Mühlheim, waardoor hij door de Nederlandse bond werd geschorst. Toen besloot hij prof te worden op een Duitse licentie, die inmiddels reeds lang is vervangen door een Nederlandse. „Als die schor sing er niet was geweest, zou ik aan profboksen nooit heb ben gedacht", aldus Koop mans die weet dat hij zijn tweede kans krijgt die voorlo pig niet door een derde ge volgd zal worden. „Hij wordt Europees kampioen, en nog veel meer", laat Henry Davis nog eens ten overvloede we ten. HERMAN VAN BERGEM HAAG De Koninklijke Neder- Zwem Bond heeft voor de inter- ale wedstrijden, die van 23 tot en s 25 februari in Bremen worden ge ilen, twee dames en vier heren inge- feven. Het zijn: Antoinette de Groot (Zwemlust Den Hommel), Jacqueline Faber (AZPC), Robin Schuijt (HPC), Hans Elzerman (Het LD en Edward Maasdijk (De Zijl LGB). OSLO Hans vau Helden, die momen teel onder leiding van trainer Jappie van Dijk een trainingsperiode door maakt in Noorwegen, leverde gisteren tijdens internationale wedstrijden op de Frogner-baan in Oslo een opvallend goe de prestatie. Hij won bij de allrounders de 5000 meter in een nieuw baanrecord van 7.23,71. De Amerikaan Mike Woods werd tweede in 7.24,54, Piet Kleine der de in 7.27,18. Nationaal schaatskampioen Hilbert van der Duim was de beste Nederlander op de 500 meter bij de sprinters. Van der Duim maakte een tijd van 41,20 en werd daarmee vijfde. Wereldkampioen Eric Heiden realiseerde de snelste tijd in 39,28. Op de 1000 meter bij de sprinters werd Van der Duim derde in 1.21,07. Ook hier was de overwinning voor Eric Heiden in 1.17.73. In coupures van f 1.000,- a 101,50% Spaarpandbrieven zijn waardestukken aan toonder en worden genoteerd aan de Amsterdamse Effektenbeurs. Bij aankoop dient de opgelopen rente te worden bijbetaald vanaf 18-12-1978 op basis van 9% per jaar (effectief rendement 8,70%). Algehele aflossing ad f 1.600.- per stuk op 28-5-1984. zijnde het nominale bedrag plus rente op basis van samengestelde interest. Ook tussentijdse verkoop is mogelijk via de Effekten beurs tegen de dan geldende koers. Verkrijgbaar bij onze kantoren, handelsbanken en commissionairs in effekten. Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071 -13 26 45 9% In coupures van f 1.000,- a 101,50% Invloed van tennissterren weer bevestigd DEN HAAG - Hoe groot de Invloed In de Internationale tenniswereld Is van het kwintet Björn Borg, Jlmmy Connors, Gulllermo Vllas, John McEnroe en Vttas Ge- rulaltls Is afgelopen week einde opnieuw gebleken. Terwijl Borg en Connors In Boca Raton onderling uit maakten wie van tweëen ruim drie ton op de bankre kening mocht laten bijschrij ven na een toernooide dat slechts twee dagen In be slag nam, maakten zakelijke waarnemers van het duo, mede namens de overige drie bekend, dat er een compromis was bereikt In een slepend conflict met de Internationale tennlsfedera- tie. De wereldorganisatie had via zijn profraad voorgeschreven dat ook genoemd vijftal dit jaar verplicht zou zijn in een van tevoren bepaalde reeks van zes toernooien uit te ko men. De vorstelijk betaalde tennissterren zetten onmid dellijk een keel op. Zij wen sten zich niet in deze mate de wet te laten voorschrijven door andere heren. In hun keuze van evenementen, waaronder de uiterst lucratie ve exhibitietoernooitjes. wil den Borg c.s. zo min moge lijk worden belemmerd. Met andere woorden: hun vrijheid om in een zo klein mogelijk aantal weken zo veel moge lijk geld bij elkaar te slaan, diende niet beknot te wor den. Het protest van het kwintet, juridisch begeleid door de vader van John McEnroe, vond gehoor. Weliswaar kre gen de vijf spelers niet com pleet hun zin, maar het aan tal beperkende maatregelen werd wel verzacht. Zo behoe ven Connors en zijn makkers niet verplicht in zes toernoo ien uit te komen, maar slechts in vijf evenementen. Onderspit Waarmee toernoolorganisa- tles en bondsbestuurders opnieuw het onderspit heb ben moeten delven tegen de spelers die In feite de dienst uitmaken. Hoe fraai het Initiatief enige jaren ge leden ook was om vla de spelersvakbond ook de aan gesloten leden meer discipli ne en normbesef bij te bren gen, de Invloed van de ster ren bleek telkenmale groter dan hun tegenstanders ach ter de diverse bestuursta fels. Waarbij tevens een niet on aanzienlijke invloed uitging van een aantal grote spon sors, dat er geen been in zag. ondanks verboden en voorschriften in het verleden van de kant van de internati onale organisatie, toch eve nementen van de grond te helpen. Waarmee de macht van het geld ook in dit ver band werd onderstreept. Ook het de laatste jaren in ons land gehouden circuit kon daardoor rustig doorgaan, ondanks boude uitspraken van de Nederlandse bond. Die verklaarde van tevoren geen toestemming te willen geven voor een dergelijk toernooi, maar laadde een flinke portie boter op het ei gen hoofd door de scheids rechters oogluikend toe te la ten de partijen te arbitreren. Proporties Direct verband met de ont stane situatie houdt de zo langzamerhand bulten pro porties geworden honorering van 's werelds toptennls- sers. Door slechts een vijftal maanden het racket te han teren, vergaren Connors en zijn collega's dermate veel Inkomsten dat ze de rest van het jaar op hun lauwe ren kunnen rusten In de ver scheidene belastlngmllde oorden op deze aardbol. Terwijl minder getalenteerde broeders In het metier zich week In, week uit In het zweet moeten werken om nog enigszins een belegde boterham op tafel te krijgen. Dit is de overbetaalde sterren kennelijk een zorg. Zij pal men met graagte stevige cheques in, met de weten schap dat hun aanwezigheid dermate op prijs wordt ge steld dat zij kunnen krijgen wat ze willen. Dat er ook in de internationale tenniswereld naast rechten ook plichten bestaan, deert hen niet. Misschien moet heren als Borg, Connors, Vllas, McEn roe en Gerulaltls er nog eens op gewezen worden dat het hen minder voor de wind zou zijn gegaan als hun sport niet In de greep was geraakt van het grote kapitaal. Waarvan ze nu zeil overigens ook deel van uit maken. En dat Is nu juist het grote probleem, waar voor waarschijnlijk nooit een oplossing zal worden gevon den. Tot verdriet van vele tennlsllefhebbers die nu de coryfeëen vrijwel nooit meer aan het werk zien. Die heb ben het te druk met het be leggen van de forse som men die anderen hen offre- pomis M/trpifMan

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13