Dit jaar bouw van 3000 extra sociale woningen £eidae Somant Aerknemer kan zo vertrekken Genland CDA EN PVDA:,, BOUW VAN DURE HUIZEN AAN BANDEN" Kritiek PvdA op volkshuisvesting ongekend fel Ambassadeur voor kernenergie GROTE PARTIJ HASJIESJ GEVONDEN IN AMSTERDAM rdwijning lechst-topman (lt politie br raadsels Schip met Nederlands VN-materieel op weg ITSPRAAK KANTONRECHTER Kamer wil greep op export Urenco ™er£aag >weer LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 FEBRUAR11979 PAGINA 1 apen komen om door kou (Van een onzer verslaggevers) >RN Zeker tien volwassen schapen en een onbe- aantal lammeren zijn in het schapenpark Odoorn ;e) door honger en kou omgekomen. Sinds 1974 de kudde, die inmiddels is uitgegroeid tot 200 en los in de boswachterij Odoorn. Nu de ooien irtjesschapen) gaan lammeren zonderen zij zich af e kudde, maar de barre winterse omstandigheden i voor de lammeren de kans in leven te blijven oederschaap keert pas na drie vier dagen bij de oederde kudde terug. In deze tijd neemt het schaap of geen voedsel tot zich. Volgens de heer M.Ype- n Staatsbosbeheer heeft de kudde zo te lijden, om- zei een harde laag op de sneeuw heeft gevormd, oor kunnen de schapen moeilijk bij het voedsel ko- Pas in het begin van deze week werd rond twee ikken een schutting van strobalen gebouwd. Tot die >esten de schapen beschutting zoeken in het bos. - Met een saluut aan de Tweede Kamer d publieke tribune zaten, gisteren de kamei voorlopig niet zou worden gesloten. BRONBEEK BLUFT VOORLOPIG OPEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het Arnhemse tehuis voor oud militairen, Bronbeek, zal wordt 1 januari 1981 niet gesloten. Staatssecretaris Van Lent (defensie) heeft gisteren toegegeven aan de unanieme wens van de Tweede Kamer om zijn voornemen tot sluiting van Bronbeek voorlopig in de ijskast te zetten. Vanaf de publieke tribunes klonk vreugdevol applaus van Bronbeekbewoners en -sympathi santen toen de Tweede Kamer met algemene stemmen een motie van CDA en VVD aan nam, waarin Van Lent werd gevraagd op zijn besluit terug te komen. Pas na overleg met de defensiecommissie uit de Kamer en uiteraard met de bewoners van Bronbeek mag de staatssecretaris te zijner tijd opnieuw met voorstellen ten aanzien van Bronbeek komën, zo sprak de Kamer uit. ier wil mm kanon nucleair kAG De regering tien van het plan om un-kanonnen van de I geschikt te maken afschieten van kern- De overgrote meer- van de Tweede Ka de zich gistermiddag jen CDA-motie, waar- litspraak was vervat. |e fracties van VVD, SGP stemden erte- Kamer verwierp ech- tweetal PvdA-moties, verd gesteld dat ook jachtvliegtuigen geen taak mogen krijgen, kamerleden stemden tegen de op atoom- jing betrekking heb- felen van de defensie- dertien van de n de CDA-astoompa- ï>e Boer en Beumer. PN en PSP stemden hele begroting. intrusting ïCBO over 'anisatie brandweer te sociaal-economische IAAG De Neder- Christelijke Bond van tdspersoneel is zeer pst over de „elitaire" plingen van de Ier in Nederland. kenden brandweerlie den geen of nauwe- irpaak in de komende voor reorganisatie gemeentelijke korpsen. BO meent dat bij het lie van binnenlandse >p zo kort mogelijke een „Commissie voor aseerd overleg brand- (soneel" op landelijk moet worden ingesteld, j ondermeer in de be- van minister Wiegel plaatselijke brandweer- i over te hevelen van |meentelijk naar het iaal bestuur. De j noemt dat een onbe- ke stap, „want waar jan de autonomie van Iselijke brandweer?" {van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het CDA wil dat het kabinet het bouwpro gramma voor dit jaar ver hoogt met drie duizend wo ningen voor de groepen met lagere en middeninkomens. Dit aantal is als volgt ver deeld: duizend woningwetwo- (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-staatssecretaris Marcel van Dam, de Volkshuisvestingspecialist van de PvdA, heeft gisteren onge kend fel uitgehaald naar zijn opvolger Brokx en diens minis ter, Beelaerts van Blokland. Zij werden door de PvdA-er „manisch realisten" genoemd, dat wil zeggen mensen, die zich bij voorbaat bij de feiten neerleggen. „Niet gedwongen en ook niet van harte, want dat veronderstelt een eigen visie, een eigen droom. Nee, zij doen dat als de amoebe (ééncellig diertje), vormloos, glibberig, en vooral wifloos". Het „complete falen" van Beelaerts en Brokx blijkt volgens de PvdA ook uit het feit, dat zij onwetend een „groot gat" in de begroting en meerjarenramingen van VRO hebben geslagen. Dit door uit te gaan van te lage stichtingskosten voor woning wetwoningen. Volgens de PvdA bedragen die nu 101.000 gul den en niet 92.500, zoals het kabinet zegt. De socialisten heb ben berekend dat hierdoor een tekort in de meerjarenramin gen zal komen van tenminste 440 miljoen gulden. Het CDA vroeg de regering gisteren de onderhoudskosten van eigen woningen, in ieder geval de oudere woningen, weer af trekbaar te maken voor de inkomstenbelasting. Woordvoerder Cornelissen' wees erop, dat goed onderhoud van groot belang is voor de kwaliteit van de volkshuisvesting „van nu en in de toekomst". Ook de WD is voorstander van een dergelijke regeling. De oppositie is tegen. ningen, duizend „beschutte" eigen woningen en duizend premiekoopwoningen. CDA- woordvoerder Cornelissen be pleitte dit gisteravond tijdens de eerste termijn van het de bat in de Tweede Kamer over de begroting van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. Naar verluidt is de regering het met althans de gevraagde aantallen wel eens. Maandag avond en gisterochtend was er intensief beraad in het ka binet en in de fracties van ,de regeringspartijen. De inzet hiervan was de weigering van CDA en WD om akkoord te gaan met het regeringsvoor stel van slechts duizend extra woningwetwoningen voor dit jaar. Dit voorstel was een compromis tussen minister Andriessen van Financiën en de bewindslieden van VRO, minister Beelaerts van Blok land en staatssecretaris Brokx, die om drieduizend woningwetwoningen tot en met 1981 hadden gevraagd. Nadat zij hadden gemerkt, dat het compromis geen gena de kon vinden in de ogen van de regeringsfracties, brachten Beelaerts en Brokx in het ka binet het zwaarste geschut in stelling: meer armslag of an ders zouden zij opstappen. Het gevolg was dat de beide bewindslieden gistermiddag lachend de Tweede Kamer binnenkwamen, zodat het voor een ieder duidelijk was dat zij hun zin hadden gekre- Beeld van de demonstratie op het Haagse Binnenhof gisteren de woningnood onder de jongeren en voor de uitvoering van het bestemmingsplan Westzanerdijk in Zaandam. In de Tweede Kamer werd op dat moment de begroting volkshuisvesting behandeld. gen. CDA-specialist Cornelissen droeg voor de financiering van de extra bouw de volgen de oplossing aan: lenen op de kapitaalmarkt en het later in uitvoering nemen van een paar dure rijksgebouwen. Cornelissen denkt daarbij aan het later beginnen met dé nieuwbouw van het departe ment van Buitenlandse Zaken en „indien nodig ook van dat van Onderwijs en Weten schappen". Bovendien wil het CDA de bouw in de vrije sec tor beheersen. Ook de WD pleitte voor meer sociale woningbouw, maar zag meer in het rigou reus opvoeren van het aantal premiekoopwoningen. Volgens woordvoerder Pol de Beer is er een enorme behoefte aan dit soort huizen, die het rijk niet veel kosten en die „er voor kunnen zorgen dat er een doorstroming komt van huurders naar eigen wonin gen". De Partij van de Arbeid zit op dezelfde lijn als het CDA, althans waar het gaat om het beheersen van de vrije sector. Waar het de aantallen sociale woningen betreft, ging de PvdA duidelijk verder. Vier duizend extra woningwetwo ningen en 2000 extra premie- koopwoningen in dit jaar en 7000 extra woningwetwonin gen voor 1980 en 1981. NEDERLAND krijgt een reizende ambassadeur, die zich uitsluitend bezig gaat houden met het tegengaan van verspreiding van kerntechnologie in de wereld, de non-proliferatie. Dat staat vrijwel vast, na de wat in het politiek jargon heet „kamerbrede" motie, die de Tweede Kamer gisteren aannam en bij minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken op tafel legde. HET idee van de kern-ambassadeur is afkomstig van ex-CDA-leider >Aantjes, die er vorig jaar mee kwam tij dens één van de vele dieptepunten, waar de Nederlan- dese regering en het parlement doorheen gegaan zijn met der slepende Urenco-affaire. Het werd toen gezien als een mogelijkheid om de reeks van voldongen feiten uit de Urenco-zaak, in de toekomst voor gelijksoortige gevallen te voorkomen. De kern-ambassadeur kan in het Nederlandse non-pro- liferatiebeleid inderdaad een zeer belangrijke rol spelen. Maar voorwaarde daarvoor is wel, dat hij adequaat wordt toegerust, ruime mogelijkheden krijgt om een werkelijke lijn uit te zetten. Daarvoor is nodig dat de ministers van Buitenlandse Zaken én van Economische Zaken ten volle overtuigd zijn van de speciale en be langrijke taak die ook een klein land als Nederland kan vervullen, als het erom gaat dat het ongebreidelde bezit van kernwapens door mogendheden van uiteenlo-, pende aard voorkomen moet worden. Ongunstige ontwikkeling werkloosheid in Zuid-Holland DEN HAAG De situatie op de Zuidhollandse arbeids markt heeft zich de afgelo pen maand in vergelijking tot januari vorig jaar in on gunstige zin ontwikkeld. Dit deelde drs. E.F.J. Luijf, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorzierning in Zuid-Holland, gisteren mee op de maandelijkse perscon ferentie over de arbeidssitua tie in deze provincie. Volgens statistische gegevens steeg de werkloosheid in Zuid-Holland met 1.396 tot een totaal van 41.658. Ten opzichte van de landelij ke situatie steekt Zuid-Hol land iets gunstiger af. Eind januari was vier procent van de mannelijke bevolking in Zuid-Holland werkloos; lande lijk was dat percentage 4,9. Bij de vrouwen 5,6 tegenover een landelijk percentage van 7,6 Volgens Luijf is er de afgelo pen maand met 1.680 een re cordaantal onslagaanvragen ingediend door de wergevers. Tot nog toe stond juli 1978 met 1.368 aanvragen boven aan. De stijging van het aan tal werklozen met 599 schreef hij voor een belangrijk deel toe aan de slechte weersom standigheden van de laatste tijd. Opvallend noemde Luijf de stijging van het aantal onge schoolde werklozen met 50, waarbij het aandeel van bui tenlandse arbeidskrachten met sprongen vooruit is ge gaan. Ongunstig ontwikkelde zich eveneens de vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten, die met 55 afnam. AMSTERDAM (ANP) De narcoticabrigade van de Amster damse politie heeft gisteravond 4000 kilogram hasj in beslag genomen. De grote partij hasj werd aangetroffen in een truck met oplegger. Men had de vrachtwagen achtergelaten in een loods in Amsterdam-Noord. In verband met deze vondst zijn inmiddels vier Nederlanders en een buitenlander aangehouden. De Amsterdamse politie schat de totale waarde van de partij hasj op 8 miljoen gulden, dat is 2000 gulden per kilogram. Schade-claims campingramp nagenoeg rond DEN HAAG (ANP) De scha declaims die de juridische af deling van de ANWB heeft opgesteld/ voor drie families die vorig jaar schade hebben opgelopen bij de ramp op de Spaanse camping 'Los Alfa- ques', zijn nagenoeg rond. Zij zijn gedeponeerd bij een Spaanse advocaat, die ze op het juiste tijdstip zal indienen bij de rechter die de straf zaak tegen de verantwoorde lijke figuren leidt. Van twee van de drie families zijn de ouders om het leven gekomen en treedt de ANWB namens de kinderen op; in het andere geval gaat het om schade als gevolg van opgelopen verwon dingen door een vrouw en een meisje. set aanvaard. De vrouw en de drie. kinderen van dr. Petras .zijn inmid dels ook in alle stilte naar Aken afgereisd. Gebleken is dat me vrouw Petras zelf alles heeft geregeld voor het vervoer van huisraad naar Duitsland en de verkoop van hun huis in Zeeland. Aangeno men mag dus worden, /tras heeft na een aldus de politie, dat het aan zijn zieke gezin vrijwillig is ver- I in Oost-Duits- trokken, an het Hoechst- 1 laten 'weten dat Nu is gebleken dat er onmiddellijke geen sprake is van in slag nam om- dustriële spionage, een hoogleraars- wordt nagegaan of er op de universi- wellicht staatkundige Oost-Berlijn had spionage in het spel is. IGEN (ANP) naar het verdwijnen it-Berlijn van ms Petras, een I bij Hoechst- fen, heeft niet tond dat de man ten zou zijn bij (spionage of binnen het 'd ^concern. Onderzocht is onder meer of dr. Petras con tacten had met topmen sen op de Koninklijke Maatschappij De Schel de in VÜssingen, waar onder de grootste ge heimhouding marine schepen worden ge bouwd- Maar tot nog toe is van dergelijke contacten niets geble ken. Informaties in Oost-Ber- lijn naar de benoeming van dr. Petras tot hoog leraar aan de universi teit hebben volgens de politie niets opgeleverd. Men zegt daar zelfs dr. Petras helemaal niet te kennen. „Het blijft een vreemde zaak", aldus de Vlissingse commissa ris van politie, J. van Marion, „want als dr. Petras inderdaad bij spionage-activiteiten be trokken zou zijn, dan hebben de Oostduitsers er alle belang bij dat dat geheim blijft. Maar het kan ook best zo zijn, dat ze gewoon geen informatie aan ons willen geven, ook al is de zaak legaal". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Staatssecretaris van Defensie, van Lent heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan het vracht schip de "CAP BAITAR", waarmee het materieel voor de kwartierma kers van de Nederlandse VN-macht naar Libanon thans op weg is. De staatssecretaris inspecteerde de hut ten van de vier soldaten die onder leiding van sergeant Lettenboer de reis per boot zullen meemaken en liet zich door hen informeren over de gang van zaken. Hij bezocht te vens de brug van het schip dat in.de Rotterdamse Lekhaven lag aange meerd. Bij het transport van de voertuigen naar de Lekhaven ontstond enige ver- warring, omdat een aantal autoé bij een verkeerslicht het kontakt met de colonne kwijtraakte en op eigen kracht de weg naar de haven moes ten zien te vinden. In de loop van de dag werden de 43 witgeschilderde legervoertuigen van het eerste VN-detachement, waaron der jeeps transportwagens, ambulan ces en veldkeukens ingescheept, de CAP BAITAR vannacht het ruime zeegat koos. Begin maart zal het schip de haven van Haifa bin nenlopen. De overige 57 kwartierma kers zullen de reis per vliegtuig ma ken en zich vervolgens in Haifa met de per boot aangevoerde legervoertui gen noordwaarts begeven. Het VN-detachement van ongeveer 700 man maakt op 26 februari een défilé door Zuid-Laren, alvorens de voertuigen op 28 februari per schip naar Israel vertrekken. Aanstaande vrijdag wordt in de Adolf van Nas- saukazerne een ouderdag gehouden, waarop de ouders, vrouwen en ver loofden van de militairen informatie kunnen krijgen over de Libanon-reis. De hoofdmacht vertrekt op 10 maart met twee Boeings naar Beiroet en zal van daaruit met trucks van het VN- hoofdkwartier in Naqoura naar het zuiden worden vervoerd. Omstreeks 12 maart voegen de solda ten van de hoofdmacht zich bij de kwartiermakers in het gebied, waar het Nederlandse VN-leger de Fransen zullen vervangen. Op 15 maart moet het leger direct operationeel zijn, om dat de dag daarvoor de Fransen het gebied zullen verlaten. Het materiaal van de kwartiermakers van het Neder lands VN-bataljon werd gisteren aan boord gehesen van het Duitse vrachtschip ,,Cab Baitar" j» een onzer verslaggevers) |EN Kantonrechter mr. EJ. der Blom in Assen heeft door ^uitspraak in een arbeidsconflict 'opzegtermijn van vertrekkende knemers op de helling gezet. Hij de gisteren een accountant in on in het ongelijk toen deze zich «ette tegen het feit dat twee van werknemers hem van de ene dag op de andere in de steek lieten voor het opzetten van een eigen zaak. Zij negeerden hiermee de con tractueel vastgelegde opzegtermijn van minstens één maand. De ac countant gaat overigens in hoger be roep. In zijn vonnis stelt de kantonrechter, dat het nu eenmaal tot het onderne- zijn baan opzeggen. De accountant mingsrisico behoort dat werknemers om welke reden dan ook plotseling ontslag nemen. Deze uitspraak van mr. Van der Blom kan volgens de jurist mr. R. Kortmann uit Klazina- veen vérstrekkende gevolgen hebben, want als dit vonnis algemeen recht wordt, kan elke werknemer zonder 'inachtneming van een opzegtermijn heeft een advocaat in Emmen op dracht gegeven tegen deze uitspraak in hoger beroep te gaan. „Iedereen die zich niet wil houden aan de opzegtermijn, kan zich voort aan beroepen op de uitspraak van mr. Van der Blom", aldus mr. Kort mann. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren onderstreept dat zij greep wil hebben op het exportbeleid van Urenco, het samenwerkingsverband van Nederland, West-Duitsland en Groot-Brittannië voor de produktie van verrijkt uranium. De Kamer aanvaardde met onder meer steun van PvdA en CDA een door de socialist Ter Beek ingediende motie waarin de regering gevraagd wordt zich niet tegenover de beide ande re regeringen over het exportbeleid vast te leggen, vóór de Kamer haar oordeel gegeven heeft over de resultaten van het overleg tussen de drie regeringen. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) zei vorige week aan deze motie „geen behoefte te hebben". Naar zijn mening zou de onderhandelin- spositie van Nederland erdoor verzwakt worden. DE BILT, 14 febr. (KNMI) Een striemende sneeuwstorm uit het noordoosten joeg van morgen over het noorden van Nederland. Op het Friese platteland werden uitschieters in de windsnelheid van rond 90 km per uur gemeten. De temperatuur was daar inmid dels tot vijf graden onder nul gedaald. De inwoners van Maastricht hadden op dat mo ment' rustig weer met een temperatuur van 7 graden bo ven nul. Ons hele land zal vandaag door koude lucht worden overspoeld. Maar eerst zal sneeuw en ijzel op veel plaatsen nog voor veel overlast zorgen. Morgen gaat het in het gehele land licht tot matig vriezen. Later zullen er enkele opklaringen voorko men. De weersystemen, die ons dit ongerieflijke winter weer bezorgen zijn een krach tig hogedrukgebied boven Scandinavië en een depressie boven Noord-Frankrijk die te zamen de aanvoer van de kou uit het Noordoosten teweeg brengen. Vooruitzichten voor vrijdag: Opnieuw lichte tot matige vorst Weinig of geen neer slag. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 5 p min. temp: omstreeks min. 3 graden max. temp: 0 graden p Kans op een geheel droge pe riode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. i. H'dam ijsregen U e i|sregen bb?

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11