UANHUSUiT Kindermishandeling beslaat. Hoe lang nog. Linkse partijen in Spanje tegen verkiezingsverklaring episcopaat ■XPERIMENTEREN h De man dreigt tussen wal en schip te geraken door eman cipatie van de vrouw kerk wereld SIRE ïnoeming van nieuwe irdinalen verwacht Paus naar Spanje en Frankrijk Cabaretfestival voor middelbare scholen NA[ LEIDSE COURANT DINSDAG 13 FEBRUAR11979 PAGINA 7 flensje is al het ge- )onste toetje dat men zich n denken. Wie ze met een iagend geweten de familie orzet, kan proberen er nu ns iets bijzonders van te uken. Flens taart is flen- lart en mocht ze toch ver jaad worden, dan kunt u iar nog altijd aan de buur vrouw met zes kinderen ge ven. Die weten er wel raad mee. Het lijkt ons een beter idee dan de taart oudbakken te laten worden... Maak de taart eens met sour-cream en uitjes. Niet schrikken, we leven tenslotte in een tijd waarin experi menteren mode is. Ingrediënten: 160 gram bloem, 2 bekertjes sour- cream, 6 dl. melk, 4 eieren, snufje zout, nootmuskaat, peper, 100 gr. boter, 1 eetle pel fijngeknipte bieslook, 1 geraspt uitje, 3 eieren, 250 gr. ham, 50 gr. boter, 20 gr. geraspte kaas. De verschillende hoeveelhe den boter en eieren zijn apart genoemd, omdat ze ook apart gebruikt worden. Klop de bloem, melk, eieren (4), zout, nootmuskaat en pe per tot een glanzend beslag zonder klontjes. Bak hiervan (aan één kant) zo dun moge lijke flensjes. Roer nu de sour-cream met het bieslook, het uienraspsel, de peper, zout en 3 eierdooiers zó ro mig, dat u er wel in wilt bij ten. Meng daardoor de fijn gesneden ham en als sluit stuk de 3 zó stijf geslagen eiwitten, dat u de kom on dersteboven kunt houden zonder dat het eiwit zich ter aarde stort Stapel nu laag om laag flensjes met romige vulling ertussen en schik de „taart" in een vuurvaste schoteL Smelt de boter en giet ze over de flensjes; daarna be strooien met geraspte kaas. De schotel in een half uur goudbruin laten worden in een matig warme oven. Tiny Francis 95 '50" •len maken zich tegenwoordig kopzorgen over emancipatie van de vrouw. Maar intussen aen een heleboel mannen psychisch in de el, omdat ze zich in onze beschaving in een ipasse bevinden, waaruit ontsnappen niet er mogelijk is, tenzij ze wakker worden ge- lud en zich bewust worden van de positie tarin ze gewrongen zijn. Door zich te veel te~ uden aan de regels van het mannelijke spel- m van hun rol als „man" het strak en star sthouden aan het traditionele, mannelijke ge- gspatroon komen ze psychisch op een dood nt „De aangeboren overlevingsinstincten van man zijn afgestompt door de blijkbaar ster- re drang om zijn mannelijk imago te behou- i", is het oordeel van dr. Herb Goldberg uit s Angeles in zijn boek „The Hazards of being de", met als onderwerp het sprookje van de innelijke superioriteit. in Amerika vermaarde psycholoog-psychothe- peut vindt het maar een griezelige zaak, dat man wordt geconfronteerd met een wereld tarin nog steeds van alles van hem wordt ver- icht, terwijl het volle licht valt op de ontplooi- van de vrouw, het feminisme en (nog steeds) achterstelling van de vrouw bij de man. Dat althans de geldende opvatting. De man begint n beetje tussen wal en schip te vallen. De Duwen maken over hun positie het meeste la- i. De man wordt vergeten met betrekking tot n noden en behoeften ten aanzien van wat or zijn voortbestaan en welbevinden essentieel ilgens dr. Goldberg blijft de man ondanks geëmancipeerdheid van de vrouw zoeken ar het ideaalbeeld van de „oer-moeder", waar- n hij zich vastklampt omdat hij het diep in n hart nog altijd fijn vindt de krachtige held zijn, de redder in de nood. aar, zegt Goldberg: „Die oer-moeder is dood, n illusie die niet meer is waar te maken, dus n de man ook rustig zijn machtshouding laten llen. Hij kan en moet zonder enig schuldbesef orrang geven aan zichzelf en zijn eigen he eften, zoals hij nu ook die van de vrouw is an erkennen. Omdat zij haar afkeer uit- hreeuwt voor verschillende aspecten van haar als vrouw, moet hij nu eindelijk zijn ware voelens bekennen ten aanzien van de vele zelf- tkennende aspecten van zijn rol als ijverig stwinner, trouw echtgenoot, liefdevolle, plich ttrouwe vader en all-round sterke man. Hij 1 gedwongen zijn tot rijpheid te groeien tenein- te kunnen voortbestaan". )at de vrouw zijn gedachten van zijn voor- >ofd leest kan hij wel vergeten. Laat hij dit in- ntiele idee begraven, want niet alleen is er in verre omtrek geen oer-moeder meer te beken- n, sterker: ze heeft waarschijnlijk nooit be- aan! De ouderwetse, onzelfzuchtige, passieve en egewijde vrouw, die voor niets of niemand be- ngstelling heeft dan voor man en kinderen, je kt in onze tijd een emotionele ramp uit. Want man wordt geconditioneerd haar een kortzich- a-sociaal wezen te vinden, dat met oogklep- rondloopt. Intussen komt hij in een gesple- n zielstoestand, want in zijn hart wil hij toch aag het mannelijke ideaal zijn: sterk, de held, verzorger, krijger en bouwer van een wereld- ik, een onbevreesde". verlichte" reactie van de man op de eman- iatiebewegingen van de vrouw getuigt van zijn vermogen voor zichzelf op te komen", waar- luwt Goldberg, die veel mannen en vrouwen >ft geïnterviewd om daarna tot de volgende itsom te komen: „De man reageert op de femi- itische eisen en verklaringen door het boetek- aan te trekken, as op zijn hoofd te strooien zichzelf te beschuldigen van dezelfde dingen an zij hem beschuldigt", leden van de mannelijke emancipatiebewe- een soort genante voorhoede, de eerste ien in de geschiedenis, die een politiek ILLUSIE VAN OER- MOEDER OVERWONNEN standpunt hebben, dat gebaseerd is op de ge dachte dat wat de vrouwen zeggen juist is ge ven als hun mening dat mannen een stel luie, zelfzuchtige, sexbeluste, ongelukkige onderdruk kers zijn. Veel andere, ongetwijfeld goed bedoe lende schrijvers over de positie van de man, be naderen het probleem met een fundamenteel schuld- en schaamtegevoel. Beurtelings berispen ze de man, waarschuwen hem, vertellen hem dat hij moet veranderen en moet ophouden een chauvinistisch zwijn te zijn. „In mijn lange praktijk als psychotherapeut", zegt Goldberg, „heb ik nog nooit iemand op con structieve, zinvolle manier zien veranderen of vooruitgaan als hij werd gemotiveerd door schuld, schaamte of zelfhaat". Juist omdat de emancipatiebewegingen van de man tot dusver aan elkaar hingen van zelfbeschuldigingen, zelf haat en een herhalen van feministische uitspra ken, gelooft hij dat ze in de huidige vorm tot mislukking zijn gedoemd. „Veel mannen die zich aansluiten bij mannelijke emancipatiegroepen doen dat om hun vrouw een plezier te doen of om indruk op haar te maken of te leren hoe ze met hun pas geëmancipeerde echtgenote of vriendin moeten omgaan, om haar niet te' verlie zen. Als ze eenmaal in de mannelijke emancipa- tiegroep zijn opgenomen, intellectualiseren ze hun gevoelens en reacties net zolang tot ze le venloos zijn". „De man", aldus dr. Goldberg, „moet de enorm gunstige aspecten van de vrouw als een zelfbe wust, agressief mens nog leren kennen. De illus- sie van de oer-moeder is overwonnen. De vrouw wordt zich bewust van haar agressie, haar woe de, haar kracht. Zoals een vrouw verklaarde: „We ontdekten wat we wilden zijn: dapper, onaf hankelijk, creatief, warm, liefdevol, zelfbewust. Wat we wilden hebben: werk dat zinvol is en re laties die wederzijds koesterend zijn". Dit is het moment voor de wedergeboorte van de man als een totaal mens en zijn nieuwe entree in een volledig emotionele realiteit. Nu de vrouw haar rol van passieve reactor verwerpt, kan en moet de man zich bevrijden van zijn chronische schuldgevoelens en zijn opinie over zichzelf als altijd-even-sterke, onafhankelijke en „slechte" man". „Woorden als bangerik, flauwerd, lafbek, geen lef, zacht ei en papkind klinken een leven lang na in de oren van de man en drijven hem vaak tot een zinloos, zelfvernietigend, soms zelfs krankzinnig gedrag en het nemen van onnodige risico's om zichzelf en anderen steeds weer te bewijzen dat hij een vent is en voor niemand bang. Als kleine jongen werd hij geprezen om zijn lef als hij met een jongen vocht, die groter was dan hijzelf. En het grootste compliment was als hij dapper genoemd werd. Een man doet vaak al onnodige dingen, zoals het beklimmen van een gevaarlijke berg, racen op een motor fiets, een moeilijk karwei, alleen maar uit een onverzadigbare behoefte zichzelf te bewijzen dat hij onbevreesd is". Volgens Dr. Golberg draagt het gehele gedrags patroon van de man zijn motivatie en reactie op het frustreren van zijn onnatuurlijke aanpas sing aan de feministische tendenzen, die tegen zijn impulsen en conditionering in zijn jeugd in gaan ertoe bij dat zijn lichaam eerder ver woest wordt dan dat van de vrouw. „Een onderzoek over de psychosomatische aspec ten van symptoompatronen onder chirurgische patiënten onthulde, dat vrouwen vóór een opera tie op stress reageren door duidelijk uiting te ge ven aan hun emoties door angst, woede of de pressie. Mannen daarentegen waren geneigd stoer te doen en hadden daarom in het algemeen een hoger angstniveau. Vrouwen nemen stress- signalen ook veel eerder op dan mannen". Dr. Goldberg liet in 617 gezinnen rapport uit brengen over de reacties op stress, die ze bij zichzelf ontdekten: een gloeiend gezicht, zenuwen in de maagstreek, versnelde hartslag. Van de tien stress-signalen hadden alleen de mannen va ker last van vochtige handpalmen dan de vrou wen, welke ontdekkingen erop schijnen te wij zen, dat de man geneigd is stress-signalen uit te schakelen, terwijl de vrouw er zich meer van be wust is. Als gevolg daarvan heeft bijna elke ernstige ziekte bij de man vaker een dodelijke afloop dan bij vrouwen. Ze worden vaak „plotseling" getroffen door een hartinfarct. Ze negeren de sy mptomen tot de ziekte zo ernstig is, dat hij hen volledig buiten gevecht stelt. Dr. Goldberg houdt in zijn boek een klemmend betoog om de man ervan af te laten zien, dat hij in een begunstigde positie verkeert, dat hij sterk is (vanaf de ge boorte is zijn slijtageproces aanzienlijk hoger dan dat van de vrouw en hij sterft volgens de laatste gegevens bijna 8 jaar eerder dan de vrouw) en dat hij schuldgevoelens tegenover de vrouw koestert, omdat hij haar heeft „onder drukt". „De geëmancipeerde man, die zich bewust is van zijn psychologische en fysiologische ik, zal de druk van het harnas dat hem benauwt, niet lan ger moeten verbergen en verdoven. Hij zal een drukkende levenssituatie verwerpen, evenals een onbevredigende relatie in een omgeving die zijn rol heiligt, terwijl ze hem een expressie van we zen en gevoelens ontzegt. Hij zal van buitenaf opgelegde, pre-gedefinieerde „mannelijke" rollen verwerpen, niet om ideologische redenen, maar gewoon omdat ze pijnlijk en zelfvernietigend zijn". Dan zal hij langer en gelukkiger leven- De gevaren van het man-zijn, uitg. H. Meulen- hoff, Baarn-Elsevier, 18,25. Kindermishandeling, daar praten we liever niet Aan het probleem van kindermishandeling kan bij de Nederlandse Vereniging tegen Kinder- over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood- een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe, dat staat mishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag, zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld, te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen telefoon: 070-631923. Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. partijen in Spanje hebben de katho de kerk beschuldigd van inmenging in de ■ende algemene verkiezingen, doordat zij kiezers oproept slechts op partijen te mmen die zich opstellen tegen abortus, ptscheiding en openbaar onderwijs. woordvoerder van de. communistische [tij bestempelde de verklaring van de ker- ïjke hiërarchie als „dwang op de katholie- kiezers". De verklaring van de negentien ftsbisschoppen en bisschoppen van de per manente episcopaatscommissie werd ook door de vooraanstaande socialistische partij ver oordeeld als „oppervlakkig, dubbelzinnig en niet objectief'. Verschillende kleine linkse partijen beweer den dat de verklaring van de kerk een duide lijke voorkeur vertoont voor rechts en de centrumpartij van premier Adolfo Suarez. De kerkelijke leiders, onder wie kardinaal Vincente Tarancon, die als kardinaal van Ma drid de belangrijkste woordvoerder van de kerk is en kardinaal Gonzalez Marten, pri maat van Spanje, noemden geen enkele poli tieke partij. Zij verklaarden de kerk „onaf hankelijk van iedere politieke keus", maar zeiden tevens dat gelovigen zich aan het ge loof dienen te houden en dat de poging om abortus te legaliseren „een typische botsing is tussen politiek en christelijk geweten". De communistische partij beschuldigde de commissie ervan invloed te willen uitoefenen op de verkiezingscampagne die twee dagen geleden begon door haar verklaring juist nu uit te brengen. Meer dan 95 procent van de Spanjaarden is katholiek. De bisschoppelijke commissie verklaarde dat de kiezers zich, behalve van zaken als abor tus en echtscheiding bewust moeten zijn van alles „wat in strijd is met het recht van ou ders zelf te bepalen welk type van onderwijs zij voor hun kinderen wensen". De linkse partijen zijn van mening dat de katholieke kerk haar scholen kan blijven leiden, maar dat de staat zich moet richten op openbaar onderwijs. tttisek Tomasek, aartsbisschop van Praag, heeft in Rome dat^Qover journalisten als zijn verwachting uitgesproken dat Johannes Paulus II binnen twee maanden een consisto- bijeenroepen om nieuwe kardinalen te benoemen. de aartsbisschop zal de paus twaalf, mogelijk vijf- kardinalen benoemen, momenteel zijn er 122 kardinalen, wie er veertien ouder zijn dan tachtig jaar, en derhalve stemrecht meer in een conclaaf hebben. Met deze be- g zou de paus het aantal kardinalen met stemrecht op 120 brengen. Een aantal, dat indertijd door Daus VI is genoemd. mogelijke kardinalen worden genoemd aartsbisschop To- O'Fiaich van D'Armagh (Ierland), de patriarch van Ve- Marco Ce, de aartsbisschop van Turijn, Anastasio Al- Ballestrero, de aartsbisschop van Marseille, Roger Et- ay, een aartsbisschop uit Japan, de aartsbisschop van Ernesto Corripia Ahumada, en de aartsbisschop van (Polen), Franciszek Macharski. Tsjechische aartsbisschop zei verder dat tijdens het ko- bezoek van de paus aan diens geboorteland Polen, 6lijk reeds in mei, vele Tsjechen naar Krakau zullen rei de paus te zien. Volgens goed ingelichte kringen in Vaticaanstad zal paus Johannes Paulus in oktober naar Spanje gaan. Hij zal daar het internatio nale Maria-congres bijwo nen, dat van 3 tot 12 okto ber in Saragossa wordt ge houden. Tijdens een preek bij een eucharistieviering voor Fran se inwoners van Rome heeft de paus zelf verklaard van plan te zijn om als pelgrim •naar Frankrijk te reizen en daar een bezoek te brengen aan Lourdes. Hij zei er niet bij wanneer hij denkt te gaan. Paus Johannes Paulus II heeft opnieuw benadrukt, dat de kerk zich dient in te zetten voor „de rechten van de mens en de werkelijke bescherming van de waar digheid van alle mensen,, waar die mensen ook leven". Hij zei dit in een welkoms twoord voor de nieuwe am bassadeur van Tanzania bij de Heilige Stoel, Nicholas Joseph Merinyo Maro. De kerk respecteert elke ernsti ge poging tot het bescher men van de mens en zij wil met alle volkeren van goede wil in gesprek treden, zo zei hij. De internationale Pax Chris- ti-voettocht zal dit jaar van 24 juli tot 3 augustus in An- dalusië in Zuid-Spanje wor den gehouden. Het thema luidt „Vrede concreet - aan de rand van Europa". De voettocht wordt in Antequera afgesloten met een vredes feest voor de deelnemers en plaatselijke groepen en ge- KORTE METTEN meenten. Men verwacht onge veer vijfentwintig deelnemers uit Nederland. Er zijn dit jaar voorts reizen uit Neder land van Pax Christi naar Polen, Taizé en Belfast Met ingang van 1 maart kunnen leken parochie-assis tent worden in de parochie van het bisdom Brugge. Op die datum wordt het „Sta tuut van het pastorale team" van kracht, dat onlangs door de bisschop van Brugge, mgr. De Smedt, werd uitge vaardigd. Dit houdt in, dat waar vroeger alleen de paro chiepriesters het beleid be paalden, nu deze verant woordelijkheid wordt gedra gen door een team waarin, naast de priesters ook leken zitting kunnen hebben. Met deze nieuwe regeling wil het bisdom Brugge duidelijk ge stalte geven aan de medever antwoordelijkheid van allen bij de opbouw van de kerk. De aartsbisschop van Canter bury, dr. Coggan, zal begin juni een bezoek brengen aan de oecumenische raad in West-Berlijn. Hij bezoekt ook de bond van evangelische kerken in Oost-Duitsland. Daarna reist hij naar Polen en Hongarije voor een aantal oecumenische ontmoetingen. Tot permanent waarnemer bij de OAS, de Organisatie van Amerikaanse Staten is door paus Johannes Paulus II benoemd de apostolisch gedelegeerde in de Verenigde Staten, de Belgische aart sbisschop Jean Jadot. De paus heeft met deze benoe ming te kennen willen geven waarde te hechten aan de organisatie en te willen stre ven naar verbetering van de buitenlandse contacten. DEN HAAG - In het cultureel centrum „De Haard" aan de Haagse Daguerrestraat beginnen morgen de voorronden voor het cabaretfestival voor middelbare scholen, dat is georgani seerd door de Haagse Kunststichting voor de Jeugd. In totaal schreven tien scholen in, overwegend uit Den Haag en naaste omgeving, maar ook afkomstig uit Eindhoven, Gouda, Amers foort, Groningen en Geldrop. De twee volgende voorronden worden gehouden op vrijdag 16 en dinsdag 20 febr. telkens om 20.00 uur. De finale is op dinsdag 3 april om 20.15 uur in het Haagse Diligentia. Er mag zowel worden deelgenomen door groepen als door individuelen. Deze laatsten mogen echter niet ook nog eens in een groep uitkomen. Er treden in de voorronden zeven groepen op en drie individuelen. In de voorronden zitten in de jury Inge Tielman, directrice van Theater In de Steeg te Den Haag, Hans de Groot, leraar Nederlands, en Albert Maurits van de Haagse Comedie. In de finale zullen zij bovendien worden bijgestaan door Paul van Vliet en Maarten Mens, dat is de man die vorig jaar op dit festival de persoonlijkheid- "orijs won. Koreaanse zangeres zingt hoofdrol Madama Butterfly AMSTERDAM Op 16 fe bruari geeft de Nederlandse Operastichting in de Stads schouwburg te Amsterdam de première van Puccini's mees terwerk Madama Butterfly. In het Circustheater te Scheve- ningen komt deze opera op 22 en 24 februari. Deze produk- tie is in 1975 voor het eerst op het repertoire genomen. De rol van Cio-Cio San (Ma dama Butterfly) wordt gezon gen door de koreaans-ameri- kaanse sopraan Sung-Sook Lee die o.a. in Covent Gar den, bij de New York City O- pera, de San Francisco Opera en de Seattle Opera deze rol met veel succes gezongen heeft In 1972 won zij de zil veren medaille in de 'Madama Butterfly Competition' in Ja pan. Sung-Sook Lee maakte haar debuut bij de Neder landse Operastichting in 1978 in Hdndels Orlando. De rol van Pinkerton wordt gezongen door Adriaan van Limpt, Annett An driesen is Suzuki, John Bröcheler Shar- pless, Nico Boer Goro, Pieter van den Berg Bonzo, Urpu Nuottamo Kate Pinkerton en Nico Schaap Yamadori. De overige solistische rollen wor den vertolkt door leden van het Nederlands Operakoor. De regie is weer van Frie- drich Petzold en het Omroep orkest wordt gedirigeerd door Bohumil Gregor. Dekors en kostuums zijn van Hermann Soherr. Autotocht over IJsselmeer ONDERDIJK IJsminnen- den die toch liever geen schaatsen onderbinden kun nen morgen en donderdag deelnemen aan een auto-toe rtocht over het ijs van het IJsselmeer. De auto-toertocht, een rondrit van twee uur, wordt georganiseerd door schaatsvereniging Ons Genoe gen in Onderdijk. Gestart wordt bij het Nestbos om 14.30 uur. Bestuurders ontvangen na afloop ter plaatse een tegel ter herinne ring aan de auto-IJsselmeer- tocht 1979 in Onderdijk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7