•nze man in "Oegstgeot" lokte lewYorkse "mayor" uit de tent SHWJ oneens met parkeereisen van gemeente Opnieuw protest tegen ontruiming hoeve Meren wijk Eigentijdse misviering ^Stompwijk" zingt gtien jaar :het hoogste lied machteloos tegen oneigenlijk gebruik kantines Gemeente 3ag\D/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 13FEBRUAR11979 PAGINA5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgén tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tégènkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244: u kunt dan naar toestel 18 vragen door Ton Pieters schol gun! ie po ijf in d Vq ir^'jjStompwijk klinkt zater- 1 7; 31 maart in de paro- jkerk een extra feestelijk c^lid. Het jongerenkoor Txjhet dorp langs de vaart 7t dan het tienjarig be- in te vieren. Nou ja, het geen jongeren- Meisjes zoals Groeneweg die nu 18 is, maar op haar tien- het koor ging zingen, je niet zo veel meer. larom noemen we het r tegenwoordig ook „Ei- ij dse Misviering Stomp- vertelt Elly Janson, behalve bestuurslid ook ■rtrouwde en aansteke- dirigente is van EMS, it het is in feite niet de jonge jeugd die idelijks bij ons deze ïgen opluistert; je kunt zoveel mensen van deze jd meer krijgen", jaar alweer. Marjo, die jaar terug mee ging 1, weet er nog alles „de activiteiten werden ezet door het voormali- hoofd van de basis- >1, meneer Van der door pastoor Paap (die iet een jaartje was) en Jos Janson, de bassist het combo en nu nog ds de vasthouder en ïouder. Zesde-klassers en mee, en een stel oud- le-klassers en muzikan- van de Stompwijkse fare Juliana. Vooral die rumentale medewerking Dofde al een heel behoor lijk gehalte, want Juliana mocht en mag er nog steeds zijn. In die tijd, zo in de zestiger jaren, hadden we het nog over „beat-mis- sen". Alles was beat toen, ook in de kerk. Pastoor Paap vond het al direct prachtig en verleende alle medewerking. Toen de beat er een beetje afging werd het jongerenmis en nu heb ben we dan onze Eigentijd se Misviering Stomp wijk. Maar de klank is jong ge bleven, mogen we gerust wel zeggen". Het enthousiasme van de jeugd in de beattijden sloeg direct al aan in Stompwijk. Eens per maand verhieven de jongens en meisjes hun stem en die frequentie is zo gebleven. Alleen de jongens zijn zowat verdwenen; het zijn er vandaag de dag nog maar twee die moeten op tomen tegen de sopranen en alten van bijna veertig meisjes en jonge vrouwen. Eed van die jonge vrouwen is huismoeder Ria van Rijn, die wat later bij het koor kwam: „het begon met een dikke twintig kinderen, nu komen er gemiddeld veertig tot vijftig meisjes en Vrou wen. Gaandeweg wilde men de kinderstemmen „verster ken" met wat oudere gelui den. Het was ook wel een beetje noodzaak, want de belangstelling van de jeugd vervaagde een beetje". Het eigentijdse parochiële EMS repeteert naarstig voor de lustrum-viering op 31 maart koor van Stompwijk toneer- de overigens best In mei '76 was het over de radio te beluisteren en een jaartje later kwam de KRO-televi- sie op Stompwijk af en maakte er opnamen. Het werd een uitzending die erg veel reacties opriep uit het hele land, tot in Belgie toe. Elly Jansen: „hoe kan het ook anders: de koorkwali teit was en is nog steeds erg goed bij ons in Stomp wijk". Vijf dames Joke Juffer mans heeft daarbij de lei ding vormen een tekst groep en bereiden, in sa menwerking met pastoor Paap de eucharistievierin gen voor, met „inspraak" uiteraard van koor en com bo. Zijn de teksten eenmaal vastgesteld, dan worden de boekjes gestencild met de stencilmachine van de school. „Eigentijdse Misvie ring Stompwijk" heeft ei genlijk (de naam geeft blijk van al het „bij de tijd blij ven") geen „ijzeren repertoi re". Men heeft veel liederen onder de duim, maar deze worden steeds thematisch uitgebreid, soms vervangen. Elly Janson: „steeds met animo worden elke maand zowat nieuwe liedjes erbij genomen en eens in de week wordt er in de aula van de school i Feitelijk vinden elkaar toch wel uniek, dat' in een kleine plaats als Stompwijk met zoveel vere nigingen zo'n koor zich al die tijd heeft kunnen staan de houden. En met zo'n goed combo; zeer zeker! En fin, we gaan door". Van heinde en verre weet men de eigentijdse misvie ringen door jonge mensen in Stompwijk te vinden. „Eigentijdse" nachtmissen, zoals op afgelopen kersta vond, trekken een stampvol le kerk. EMS, om het koor zo maar 'ns te noemen, want een mondvol is niet zo „eigentijds", is best wel te vreden bij de geestdrift die gehandhaafd wordt en met de muziek die gearrangeerd wordt door eigen organist Henk Nieuwland. En dan niet te vergeten de heldere inzet van Corine de Groot- van Haaster, die op uiterst vakkundige wijze steeds so listische medewerking ver leent Het tienjarig bestaan wordt op 31 maart beschei den gevierd met een feeste lijke Jongerenmis" en aan sluitend een gezellig onde ronsje voor de leden met hun aanhang. icht j men ten burele van de Yorkse burgemeester verslikte in een onuit- Hollandse naam u zelf maar eens eet „Oegstgeest" te zeg- IL en een poststuk je ver- naar „Oegstgeot", doet ter zake. Het gaat om gebaar. En dat was al- riendelijkst. Onze L.C.- espondent van „Oegs- t" heeft zitten gnuiven, t hij had de „Mayor" de City of New York maar netjes uit z'n gelokt. Wat is er name- a gebeurd? Onze man in 'tselftgeest, Anton Koch ge ïnd, vertelt erover. Mr. Anton Koch Ridderspoorlaan II Oegstgeot, Holland Koch van New York, een nieuwjaarswens gestuurd, omdat ik toch wel grote be wondering voor hem koes ter en zeker voor de manier waarop hij zich inzet in New York. Ook wel eens te gen de draad inen wat dat betreft zou hij zeker fa milie van me kunnen zijn. Het idee om Edward Koch een kaart te sturen ont stond in de tijd dat de kranten nog volop schreven over zijn verkiezing. Zo kon het gebeuren, dat overal waar ik me als L.C.-corres- pondent vertoonde, men riep: daar heb je de burge meester Maar ja, wat zegt een naam nou eigen lijk? Maar „there's a diffe rence", zouden de Amerika nen zeggen: Edward I Koch is burgemeester geworden en ik niet. Al zou ik het best eens een dagje willen zijn in zo'n miljoenenstad. Ik hoor burgemeester Van Eijsinga van „Oegstgeot" nu al lachen. Maar zo gaat dat. Mr. Edward: thanks and good luck!" Was getekend Anton K. The City of New York Office of the Mayor New YopK, N. Y. 10007 January 23, 19.79 Mr. Anton Koch Ridderspoorlaan II Oegstgeot, Holland Dear Mr. Koch: Thank you for your thoughtful ex pression of good wishes for the holiday season. ^incerel^. icy fairs Hazerswoude gevf Wi IRSWODDE De in fair, die leer- ïten en oudercom- ie van de protes- 1 ïuzie -christelijke kleu- ^Pj'n basisschool „De ien [ehburch" hebben en Jiden ten bate van zul]3EF heeft f 3270,- ïtSadeverd. Het bedrag tins11 aangewend voor prV drinkwaterproject :est het wereldkinder en in Rwanda, i Ru en iterij en een fancy fair ng vpate van de stichting Noord Ierland heeft -jf 2500,- opgebracht. Het 1 moet de in Utrecht igde stichting mede in elegenheid stellen een in de Noordier se van itad Belfast te realise- e wederopbouw van een we erwoeste wijk. De wijk sam i renovatie plaats moe- vijzfieden aan zowel protes- ouaij a]s rooms-katholieken. en. ■cunn All ,Bouw aan Plantage moet doorgaan LEIDEN De Stichting Huisvesting Werkende Jonge ren (SHWJ) verwondert zich over het feit, dat de gemeen te Leiden een bouwvergun ning voor 23 appartementen in de tuinen van de Plantage 22 en 24 heeft afgewezen, om dat de stichting in de omge ving van deze woningen niet voor voldoende parkeerruim te zou kunnen zorgen. De ge meente gaat er van uit, dat er een parkeernorm van 12 door de SHWJ moet worden gehanteerd. Volgens de voor zitter van de SHWJ, mr. J. A. H. Linskens, loopt het niet zo'n vaart met het autobezit onder werkende jongeren en zou deze parkeernorm dan ook moeten worden verruimd tot 1:3 (één auto: drie bewo ners). Het bestuur van de SHWJ heeft zijn bezwaren tegen de weigering van de bouwver gunning gisteren toe kunnen lichten in de gemeentelijke commissie voor de beroep schriften. De weigering van de gemeente behelst buiten het aspect van de parkeer voorzieningen om nog twee andere punten. Het betreft hier vrij technische zaken die te maken hebben met de ver eiste ruimte (vijf meter) die de appartementen moeten in nemen ten aanzien van het pand Plantage 24 en het over schrijden van de voorgevel rooilijn langs het Utrechtse Veer door de balkons op de eerste en tweede verdieping. Aan laatstgenoemde twee punten werd door de commis sieleden overigens weinig aan dacht besteed. Om nu al rekening te houden met de toename van het hui dige autobezit gaat de ge meente er in haar verkeersbe leid van uit, dat er voldoende parkeergelegenheid voor de nieuwbouw gerealiseerd dient te worden. Commissielid J. Peters vroeg zich hierbij af of dat nieuwe verkeersbeleid oostgevet Debntwerptekening voor de bebouwing aan de Plantage niet een beetje op de „hap snap-toer" wordt geregeld, omdat elders waar de SHWJ woningen voor werkende jon geren heeft dergelijke strenge parkeereisen niet gelden. Vol gens de voprzitter van de stichting zouden er niettemin toch wel voldoende parkeer plaatsen rond de Plantage te vinden zijn, ook al zou de SHWJ zich aan de eisen van de gemeente moeten onder werpen. Linskens stelde, da( er 's avonds bij het vertrek van de kantoormensen in deze buurt genoeg ruimte vrijkomt voor de auto's van de werkende jongeren. Het bouwplan voor de Planta ge zou samen met nog twee andere plannen aan circa 160 werkende jongeren woonruim te moeten bieden. Op dit mo ment staan er bij de SHWJ 1300 werkende jongeren als woningzoekend ingeschreven. De appartementen aan de Plantage worden gebouwd in de premiekoop-sector. LEIDEN Bewoners van de Merenwijk hebben een luid protest bij het college van b en w laten horen tegen de op handen zijnde ontruiming van de „Wassenaerhoeve", de boer derij op de kinderboerderij in de Merenwijk. Zoals bekend moet de huidige bewoner, boer Van Vulpen de hoeve voor 15 februari hebben ontruimd. Dit ondanks het warme pleidooi dat het CDA-raadslid mevrouw M. Kokshoorn en het PPR-raadslid de heer L. Beijen een week geleden bij interpellatie in de gemeenteraad hebben gehouden voor het geven van nog enkele maanden respijt aan boer Van Vulpen. De bewoners van de Merenwijk lieten zich toen ook niet onbe tuigd: aan burgemeester A. Vis werden 5090 handtekeningen overhandigd waarin werd gevraagd boer Van Vulpen voorlo pig op de boerderij te handhaven. Het Leids gemeentebestuur zit evenwel met een uitspraak van de Haagse rechtbank waarin de heer Van Vulpen wordt aan gezegd voor 15 februari de boerderij te ontruimen. Het college vreest nu dat, wanneer het voor de argumenten van de Meren- wijk-bewoners door de knieën gaat, boer Van Vulpen opnieuw tegen de gemeente zal gaan procederen om in de boerderij te kunnen blijven. Dit is een van de zaken die verkeerd zijn gevallen bij de Merenwijk-bewoners. Zij verwijten het college dat het boer Van Vulpen van oneerlijkheid beticht. Voorts vinden zij het schandalig dat in de discussie van vorige week maandag de gemeenteraad in het geheel niet is ingegaan op de uitkomsten van een onderzoek naar de restauratiekosten door architect Taco Mulder, die in januari door de bewoners hiertoe is ver zocht Volgens dit onderzoek zou de restauratie niet meer dan 250.000,- hoeven te kosten. Dit is het bedrag dat in augustus 1976 beschikbaar werd gesteld door de gemeenteraad. De bewoners zijn bijzonder ontevreden over het gebrek aan inspraak dat hen door het college is gegeven in de hele zaak- Zij vinden de manier waarop boer Van Vulpen uit zijn woning wordt gezet.mensonwaardig". Burgemeester Vis: LEIDEN „Wij staan zo goed als machteloos tegen het oneigenlijk gebruik van ines", aldus I A. Vis gisterai een vergadering van de raadscommissie voor algeme ne bestuurlijke aangelegenhe den. „Het enige wat we kun nen doen is in de huurcon tracten die 1 hebben met een boetedoening te bouwen tegen een oneigenlijk gebruik van kantines". Een en ander kwam ter spra ke naar aanleiding van een brief die Horeca-Nederland 8 november van het vorig jaar schreef aan de gemeente, waarin deze bond voor hore- ca-ondernemers bezwaar ma ken tegen wat zij noemt „de onstuimige kantinegroei" in Leiden. In de brief wordt ge steld dat er van de kantines waar de drank tegen aanzien lijk lagere prijzen genuttigd kan worden dan in de norma le horecabedrijven, ongebrei deld gebruik wordt gemaakt „Het is een oneerlijke concur rentie voor onze bedrijven. Bovendien krijgen wij de mensen als de kantines slui ten, volgetankt in onze café's en drinken zij niet alleen minder bij ons, maar hebben wij er ook de lasten van". Hoezeer de burgemeester dit nadeel voor de horeca ook betreurde, hij zag voor de ge meente toch geen mogelijkhe den om hier in te grijpen. „Met het opnemen van een boetebeding in de huurcon tracten kunnen we het wel wat inperken, maar de con trole is bijna onmogelijk", al dus de heer Vis. De heer De Raad, een ambte naar van algemene zaken, kon nog meedelen dat de ge meente van plan is binnen kort „de ergste gevallen" te gaan controleren. Hij zag deze actie echter niet als een oplossing: „De controleurs zijn natuurlijk pojitieambtenar ren en die zie je'van verre al over het veld aankomen". Me vrouw Joyce Hes, j-aadslid van de PvdA, meende dat het geen probleem hoefde te zijn: „Dan trekt de agent toch een voetbalbroekje aan". Deze op merking veroorzaakte wel hi lariteit maar de horeca-lieden voelden zich evenals over de nog steeds slepende horeca- nota bijzonder teleurgesteld in het Leidse gemeentebestuur. Woonoord Beukenschans: tijdelijk onderdak voor Waddinxveense migranten LEIDEN De commissie huisvesting migranten wil tijdelij ke vijftig buitenlandse werknemers huisvesten in het woo noord aan de Beukenschans in Leiderdorp. Deze buitenlan ders zitten thans in een woonoord in Waddinxveen dat bin nenkort wordt opgeheven. Het nieuwe woonoord aan de Beukenschans in Leiderdorp is nog niet voor de helft gevuld. Er staan nog twee comparti menten leeg. Van het derde compartiment moeten nog zese- neenhalve kamer worden gevuld. Het ligt in de bedoeling van de commissie om een deel (vijf woningen) van één comparti ment vrij te houden voor de buitenlanders die door de ophef fing van de particuliere pensions in Leiden zonder dak boven het hoofd komen te zitten. Tenslotte is door de gemeente Leiden contact opgenomen met de stichting studentenhuisvesting voor eventuele vestiging van studenten in het woonoord. Tot nog toe hebben zich tien studenten aangemeld om in aanmerking te komen voor huis vesting in het woonoord. LEIDEN Het Leids hui sartseninstituut viert deze maand zijn tien-jarig bestaan met een postacademiale Bocr- haavecursus die gewijd is aan „het huisbezoek van de faculteit van de Rijksnniver-' siteit en houdt zich bezig met de opleiding tot huisarts na het arts-examen en de huisartsenstage in de medi sche opleiding. Het instituut werd opgericht met het doel studenten beter voor te bereiden op de behan deling van de zeer t beginstadia ziekten handeling van chronische kwalen die bij de verouderde bevolking zoveel voorkomen. Tijdens de opleiding worden ze namelijk hoofdzakelijk ge confronteerd met het onder zoek en de behandeling, zoals dit in het ziekenhuis gebeurt bij ziektebeelden die door huisartsen zijn verwezen naar een specialist Bovendien drei gen door een ver doorgevoer de specialisatie belangrijke Leids instiuut huisartsen tien jaar oud zaken als gezondheidsvoor lichting, ziektebegeleiding, ziektepreventie en revalidatie te weinig aandacht te krijgen, omdat de studenten alleen ziekenhuiservaring hebben als ze zijn afgestudeerd. Ruim driehonderd huisartsen in de Leidse regio verlenen thans hun medewerking aan de opleiding van studenten. Hierdoor is het mogelijk om alle medische studenten on derwijs en stages in de hui sartsenpraktijk te geven, ter wijl er voor 78 studenten de mogelijkheid is om een be roepsopleiding van een jaar tot huisarts te volgen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5